Nederlands Film Festival vertoont ruim 300 films NK DE STEM Omroepen zenden laag niveau in voor 46e Prix Italia UIT gids Leontine Ruiters wordt boegbeeld van Veronica 6Ik hou van lawaai' genomineerd voor Cinekid-prijs Ook inzending van Jeroen Neus uit Breda The Scabs Dead Fly Boy Reigndance Holland Jackopierce Anton Wachter prijs voor Arnon Grunberg *52 T (m/v) AMSTERDAM. Helson Mandela heeft me geleerd dat, wat er ook éebeurt in je leven, je toch moet uitgaan van het goede in de mens" Gerda Havertong, actrice Door Anja van den Akker Ms de 46e Prix Italia in Turijn de spiegel moet zijn van wat omroepen aan kwaliteit in huis hebben, dan is die spiegel dit jaar behoorlijk besla- gen. Het gros van de 155 radio- en tv-inzen- uit 27 landen is, uitgerekend in periode dat de commerciële concur- lëntie almaar zwaarder drukt, op zijn zachtst gezegd niet om over naar huis te schrijven. „Ik begrijp er niets van", zegt Mogens Klovedal, het Deens jurylid in de cate gorie televisiedrama. „Op een paar uit zonderingen na is het niveau bedroe vend dit jaar." Ook in de categorie muziek en kunst op tv lopen de kenners niet over van en thousiasme. Stefan Felsenthal, hoofd van de afdeling theater en muziek bij het Duitse ZDF, heeft niet veel meer dan vier produkties ontwaard die hij de moeite waard acht. De afdeling tv-documentaires moet het eveneens stellen met een enkele uit schieter zoals een indringende film over de Russische maffia van Zweedse ma kelij. De Nederlandse documentaire Be wogen Koper van Johan van der Keu ken eindigde in een nagenoeg lege zaal. Het gros van de toeschouwers hield de lange en te prestigieuze film over kope ren blaasinstrumenten niet tot het einde vol. Mogens Klovedal weigert te geloven dat de publieke en semi-commerciële om roepen steeds minder kwaliteit leveren en zich laten opjutten door de Berlusco ni's voor wie massamedia louter inkom sten betekenen. „Ik denk meer aan vriendjespolitiek en prestigekwesties. Als een omroepbaas zijn dure produkties niet inzendt naar een hoogstaand festival als de Prix Italia, geeft hij in feite toe dat het weggegooid geld is geweest. Dat hij zich misschien heeft vergist. Dit zal een omroep niet snel doen." Volgens Felsenthal worden er door de publieke omroepen nog wel degelijk kwaliteitsprodukties gemaakt, maar vallen deze steeds vaker weg tegen de populaire programma's op prime-time. In de ogen van de ZDF-man is niet het gebrek aan geld of interesse de grootste bedreiging voor de handhaving van kwaliteit, maar de ongunstige program mering. Het resultaat daarvan is de vraag: als bijna niemand kijkt, wat heeft het dan nog voor zin bepaalde programma's te maken? „Dat is een kwalijke ontwikkeling", aldus Felsent hal. Door Marjan Mes De veertiende editie van het Nederlands Film Festival be- vandaag in Utrecht en zal gedurende tien dagen ruim driehonderd, groten deels Nederlandse films pre senteren. Het festival, voor heen de Nederlandse Filmda- i, wordt officieel geopend „J de vertoning van het speelfilmdebuut, 1000 Rosen van Theu Boermans, acteur en toneelleider van De Trust. Geselecteerd in de categorie lindexamenfilms is onder meer de documentaire Podium van de stad van de Bredase filmmaker Jeroen Neus. Hij maakte deze korte film als afstudeerproject van de kunstacademie St. Joost in Breda, in opdracht van het Chassé Theater en de gemeente Breda. Het filmpje is gewijd aan de ontwerpvisie van Herman Hertzberger, architect van het nieuwe Bredase Chassé Theater. Het wordt op 23 september 113.15 uur) en 24 september (23.45 uur) vertoond in 't Hoogt in Utrecht. Omdat de puur Nederlandse op zet van de voormalige Filmda gen onvoldoende interessante kwaliteit opleverde, wordt dit jaar voor het eerst ook een selec tie van speelfilms uit kleine Eu ropese filmlanden vertoond. On der de noemer Best of the Fests zijn zeven speelfilms geselec teerd die recent bekroond zijn met nationale filmprijzen of ge nomineerd zijn voor de Europese filmprijs, de Felix. Deze Europese films zullen in competitie meedingen naar een Gouden Kalf voor de beste Euro pese film. Het is volgens festival directeur Jacques van Heijnin- gen de bedoeling om met de nieuwe sectie Best of the Fests de aanzet te geven tot een uit wisseling met andere nationale filmfestivals. Samen met de Ne derlandse winnaar van het Gou den Kalf zouden de zeven be kroonde buitenlandse films een internationale toernee kunnen gaan maken. De jeugdfilm Into the West van de Brit Mike Newell, die onlangs a Hollywood furore maakte met Four weddings and a funeral, behoort ook tot het buitenlands aanbod in Utrecht. Een span nende avonturenfilm met een enigszins sprookjesachtig karak- Hoofdrolspeelster Marieke Heebink in '1000 Rosen', de Nederlandse speelfilm waarmee het Film Festival in Utrecht opent. foto the movies ter over een Ierse zigeunerjongen die er met een prachtig wit paard vandoor gaat, naar het wilde westen van Ierland. Vanaf 20 oktober draait hij in Filmhuis Concordia in Breda. Het grootste deel van het pro gramma van het Nederlands Film Festival wordt in beslag genomen door de jaaroogst aan Nederlandse films van het sei zoen 1993-1994. Voor het eerst werd, om de kwaliteit van het aanbod te verbeteren, een selec- AL MEER dan tien jaar vormen The Scabs de vaste waarde voor 1 rockend België, zoals de Golden Earring dat ook al sinds men senheugenis voor Nederland is. Waar andere bands in de loop der jaren allerlei moderne in vloeden in him muziek zijn gaan verwerken of simpelweg Met meer bestaan, zijn zanger/ gitarist Guy Swinnen en zijn ploerten' (scabs) authentieke rock biijven maken. Soms een voorzichtige uitstap naar een treurige ballade of een vrolijke popdeun, maar uiteindelijk al tijd weer die rechttoe-rechtaan rockmuziek. The Scabs hebben daarmee een trouwe schare fans achter zich gekregen, die ervoor zorgt dat net met de plaatverkoop van de groep goed blijft gaan en dat de zalen gevuld blijven. Want de band staat in België (en inmid- oels ook in Nederland) vooral bekënd om haar sterke podium presentatie: vier heren die zo goed op elkaar ingespeeld zijn, dat zij elke gewenste improvisa tie moeiteloos kunnen verwer ken in hun nummers, alsof ze dat al jaren zo spelen. Het was slechts een kwestie van tijd eer die vakbeheersing ook e op cd te beluisteren zou Zl)n. Met Live Dog is het dan zo J®« gelukkig voor de fans nebben Swinnen, gitarist Willy ;Jy, bassist Fons Sijmons en drummer Frank Saenen zich met ingehouden. Live Dog is een dubbelaar geworden waar- °P twee optredens tijdens arktrock Leuven in augustus ~een 'elektrische' en een akoestische set- elk een (ge- c eiden) plaatsje hebben ge- The Scabs: ongecensureerde dwarsdoorsnede. foto dirk leunis kregen. Ruim 100 minuten The Scabs die een ongecensureerde dwarsdoorsnede van 's bands repertoire laten horen. Scab nog 's op. (Play it again Sam) GERARD VAN DEN BROEK DE AMERIKAANSE metal-for- matie Dead Fly Boy bewijst het maar weer eens met haar geheel overbodige cd Self-Titled Debut, rocken schaadt de ge zondheid! GVDB VOOR DEGENEN die destijds ontroostbaar waren om het heengaan van de Schotse for matie Big Country met haar melodieuze popliedjes en gita ren die klonken als doedelzak ken, is er nu eindelijk een pre senteerbaar alternatief: Reign dance. Weliswaar komt deze groep uit Detroit en is de enige Schotse invloed hooguit die van de wel bekende whisky-soort, de mu ziek van Reigndance is even tie toegepast. Van de 289 inge zonden Nederlandse films wer den er 169 geselecteerd die in aanmerking komen voor de elf Gouden Kalveren. Nieuw is ook de instelling van een Gouden Kalf voor de beste acteerpresta tie in een tv-drama. Jury De jury staat onder voorzitter schap van Kees Spaan, dagblad manager en ex-voorzitter van het vroegere Fonds voor de Ne- melodieus en 'open' van karak ter als die van Big Country jaren geleden. Reigndance is een viermansformatie in de ge bruikelijke zang-gitaar-bas- drums opzet. Problem Factory heet het debuut van deze veel belovende band en zoals gezegd valt hier vooral de gelijkenis met Big Country op: dezelfde dreigende opbouw van de songs, dezelfde hese lead-zang en har monieuze achtergrondzang. Het klinkt als een Britse new wave-band. uit de jaren tachtig, maar lekker vrolijk is het wel. En dansen'mag, want regenen doet het toch al. (Rough Trade) GVDB WAT JAMMER dat Jan Riet man datzaterdagse radiopro gramma niet meer heeft op Hil versum Drie. Want Jan zou ons uitgebreid hebben laten genie ten van het 'fantastisch jong talent van eigen bodem' dat momenteel cd's uit heeft. Wat dacht je bijvoorbeeld van The Rest, de groep van Hans Vermeulen en Polle Eduard. Voor hun cd Domestic affairs gingen Polle en Hans samen met bassist Len Bouman naar het verre Thailand om daar op te nemen. Of drummer Beau Was- senbergh daar ook bij was, is niet duidelijk, want hoewel zijn foto in het bijgevoegde boekje staat, staat er ook met kleine lettertjes: all drums played by Shell Schellekens. Zouden er nog kinderen onnozel genoeg zijn om opgewonden te raken van deze oude-herenrock? Zouden er nog oudere jongeren bezopen genoeg raken om dom mee te deinen als het zover derlandse Film. Filmregisseurs bevinden zich andermaal niet in de jury, die bestaat uit: colum niste Pauline Terreehorst, jour naliste Xandra Schutte, Ot Louw van het nieuwe Filmfonds, cameraman Mat van Hensber- gen, actrice Catherine ten Brug- gencate en directeur van het Ci- nekid-festival, Hans Klap. De Australische cineast van Ne derlandse afkomst, Paul Cox (Man of Flowers), zal dit jaar in de Utrechtse Pieterskerk de zo genaamde Cinema Militansle- zing houden. Op het laatste mo ment kon hij nog worden aange trokken nadat de Engelse regis seur Ken Loach had afgezegd. „Een film mag nooit vertroos ting, hoop of ontsnapping bie den. Het moet blijven schrijnen, zoals ook het leven dat doet", zei regisseur Theu Boermans in een interview naar aanleiding van zijn speelfilmdebuut 1000 Rosen, dat als openingsfilm van het fes- komt dat The Rest de zalen in trekt? De muziek is een kruising van Sandy Coast, Rainbow Train en vertaalde Polle Eduard Band en van het overbodige soort waar van Frits Spits om al jaren onduidelijke redenen zo lyrisch kan worden. (Van) Powerplay maakt alweer een dikke tien jaar muziek, waarop al die tijd eigenlijk niemand heeft zitten wachten. Op de nieuwe cd So hard to break a bad habit wordt met die slechte gewoonte niet afgerekend. De plaat staat vol goedbedoelde rock die hooguit in een patro naatsgebouw in een door lang durige regenval van de buiten wereld afgesloten polderdorp nog voor enige opwinding kan zorgen. Of zou het in Nederland toch wemelen van de muziek liefhebbers die op imitaties van de Bryan Adams van drie jaar geleden zitten te wachten? (Van) Nee dan Urban Heroes. Die reeds lang verdwenen groep is plotseling terug met de cd Inner dream. Begin jaren tachtig, toen het hier na de new wave wemel de van de platenmakende band jes, was Evert Nieuwstede c.s. een van de aardigste voorbeel den van leuke Nederlandse pop muziek. Inner dream toont dat dik tien jaar later weer aan. De plaat werd gemaakt voor het label van Bolland Bolland en dat illuster duo heeft op de achtergrond ook een handje ge had in de produktie. Inner dream is een plaat die klinkt als de spreekwoordelijke klok. Je hoort een zanger die niet alleen de Engelse taal machtig is, maar die bovendien voluit in die taal durft te zingen en je hoort een band aan het werk die een ietwat conventio neel, maar niettemin zeer aan stekelijk rockgeluid neerzet. Als Urban Heroes dit plaatge luid op het podium weet waar te maken dan kan de groep alsnog uitgroeien tot een conti nentale topband. (B B Re cords, Sony Music) WIM VAN LEEST VROEGER, TOEN de popmu ziek nog in zijn kinderschoenen stond, waren mannelijke duo's een normaal verschijnsel. De Everly Brothers, Jan Dean, Sam Dave en meer van die illustere namen hadden met el kaar gemeen dat ze uit zangers bestonden met stemmen die el kaar aanvulden. Simon Garfunkel zijn het laatste sprekende voorbeeld van een mannelijke tak in de pop die nagenoeg afgestorven is. Aan de vrouwelijke kant was het met duo's nooit dik gezaaid, maar momenteel is er een dat wel bijzonder succesvol is: The Indigo Girls. Die Girls koppelen folk aan rock en maken er tek sten bij die ver boven het ge middelde uitstijgen. Ze zingen hun composities met een mee slependheid die zeer weldadig aandoet en dus veel liefhebbers trekt. Jack O'Neill en Cary Pierce vor men samen het duo Jackopierce en wat zij op hun debuut-plaat Bringing on the weather laten horen, heeft veel weg van het succesgeluid van The Indigo Girls. Net als bij dat tweetal vormt de akoestische gitaar de basis voor de muziek en gaan de teksten verder dan het gemid delde. Soms, als O'Neill en Pierce wat bespiegelend bezig zijn, doen ze me denken aan iemand als Sha wn Philips. In hun verhalende liedjes houden ze het midden tussen Harry Chapin en T Bone Burnett. Laatstgenoemde is trouwens de producer van deze debuut-cd en in de begeleiding treffen we Benmont Tench (van Tom Petty's Heartbreakers) op orgel, Scarlet Rivera (van Dylans Desire-lp) op viool en Jerry Scheff (die speelde met de Elvissen Presley en Costello) op bas aan. Jackopierce is in zijn concept misschien niet zo origineel, de uitwerking op Bringing on the weather mag er zijn. De twaalf stukken op de plaat zijn stuk voor stuk knappe staaltjes van simpele folkrock. Ze liggen lek ker in het gehoor en T Bone Burnett heeft er een verpakking aan meegegeven die rijk genoeg is om ook op de lange termijn te blijven boeien. (A M) WVL WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1994 DEEL tival werd gekozen. Gebaseerd op een toneelstuk van de Oostenrijker Gustav Ernst (dat eerder door De Trust werd gespeeld) speelt het verhaal zich af in de jaren zestig in een fictieve, kleine provinciestad te gen de Duitse grens gelegen waar een Nederlands-Duits-ach- tig accent wordt gesproken. Vandaar ook de 's' in de titel. Het centrale thema is de tegen stelling tussen cultuur en na tuur, orde en chaos, verstand en gevoel. De bewoners zijn in menig op zicht geheel afhankelijk van de aanwezigheid van een draadfa- briek die de omgeving ernstig vervuilt en de arbeiders een longziekte heeft bezorgd. Wan neer de fabriek failliet gaat, slaat de chaos toe en wordt het overleven de belangrijkste drijf veer van de vier hoofdpersona ges. Het is een vernietigend, zwart- komisch psychologisch drama waarin de meest perverse en des tructieve kanten van mensen aan bod komen. Ieder personage is overigens wanhopig en vergeefs op zoek naar iets beters- en mooiers in een lelijke, platvloer se wereld. De acteurs zijn af komstig van Boermans' eigen to neelgezelschap De Trust, met Marieke Heebink als vrouwelijk hoofdpersonage. Porrto Belangrijke korte Nederlandse films die in competitie meedin gen, zijn o.a. Shocking Blue van Paul Ruven, een sekskomedie over een vrouw die aan de voor avond van haar huwelijk ont dekt dat haar aanstaande naar pornovideo kijkt; En Route van Paul Ruven, The Dead Man 2: Return of the Dead Man en Ten Monologues from the lives of the serial killers, twee onthutsende films van de in Nederland leven de Zuidafrikaanse cineast Ian Kerkof; Hotel van Elsbeth Dijkstra en Kladboekscènes van Frans van de Staak. Het jaarlijkse retrospectief is ditmaal gewijd aan Rutger Hau- er en Herman van der Horst. Al Hauers Nederlandse en Ameri kaanse speelfilms worden in Utrecht vertoond, terwijl alle documentaires van Van der Horst, indertijd even vermaard als Bert Haanstra, staan gepro grammeerd- Leontine Ruiters draagt vanavond de fakkel over aan haar opvolgster. foto dijkstra Van onze rtv-redactie Leontine Ruiters draaide een slordige 75.000 letters om. Na 987 afleveringen van het Rad van Fortuin houdt ze het voor gezien. Een strijd om de opvolging is ontbrand. Vanavond krijgt Hans van der Togt een nieuwe assistente in het duizendste Rad van Fortuin. Dat Leontine razend populair is geworden, bevreemdt Van der Togt niet. „Dat heeft met de uitstraling te maken. Het is toch een bijzonder mooie vrouw. Ze deed het op een onnavolgbare manier, met zeer veel charme. Ze had snel heid, liep mooi, stond mooi naast het bord. Zonder ooit een woord gezegd te hebben werd ze de. populairste assis tente van Nederland." 'Leontine promoveert van RTL4-assistente tot boegbeeld van Veronica, die haar voor drie jaar contracteerde. Ze gaat vanaf januari omroepen bij deze omroep. In februari is Leontine samen met Hans Kraay jr. te zien in De Traves tietenshow, waarvan zes delen zijn gepland. Hans verzorgt de presentatie, Leontine de re portages. Bij de opvolging had Van der Togt een vinger in de pap. Dertien meisjes hebben de voorbije dagen een poging mo gen wagen in het Rad van Fortuin. Ze kregen van de kij kers punten voor hun verrich tingen. De beste vier stellen zich vanavond in een filmpje even voor. Een geselecteerde publieksjury van duizend per sonen mag dan het oordeel vellen, zodat de gelukkige meteen in de duizendste kan opdraven. RTL4, 20.30 en 21.45 uur Van onze filmredactie De film Ik hou van lawaai van de Bredase regisseur Bob Entrop en geproduceerd door Sol Film- produkties uit Breda is genomi neerd voor de Kinderkast 1994. Het gaat om de prijs van het jaarlijkse Cinekid Filmfestival in Amsterdam voor het meest ver dienstelijke jeugdtelevisiepro- gramma. In de categorie non-fictiepro gramma's heeft de jury, met o.a. Maartje van Weegen en Rob Houwer, vijf televisieprogram ma's geselecteerd die in aanmer king komen. De andere genomi neerde films zijn Boos, Poortjes, 50 Kamers en Lieverdjes van de KRO, waarvoor Sol Film ook het onderdeel Tussen eten en afwas maakte. Ik hou van lawaai, over de vriendschap tussen een blinde jongen en een ziend meisje, werd al meermalen onderscheiden op internationale filmfestivals. Den Haag (anp) - Arnon Grun berg krijgt voor zijn boek Blau we maandagen de Anton Wach ter-prijs 1994. De onderschei ding, bedoeld om de schrijver Simon Vestdijk te eren, gaat elke twee jaar naar een opmerkelijk romandebuut. Grunberg krijgt de prijs omdat zijn debuut 'briljant stylistisch is geschreven', ze menen de juryle den Maarten 't Hart, Martin Ros, Rudy van der Paardt, Ko Pop en Hans Oele. FILMS GOES - Grand Theater 14 u. The Flintstones. 20 u. Beverly Hills Cop 3. HULST - De Koning van Engeland 14 u. De Aristokatten. 14 u. Duimelijntje. 14 u. The Flintstones. 20 u. Clear and present danger. 20 u. Wolf. 20 u. Speed. 20 u. I love trouble. VLISSINGEN - Alhambra 1 14 u. De Aristokatten. 20 u. Clear and present danger. - Alhambra 2 14 en 20 u. I love trouble. - Alhambra 3 14 u. Jungle Jack. 20 u. Speed. - Alhambra 4 14 u. Duimelijntje. 20 u. Four weddings and a funeral. ANTWERPEN - Metropolis Zaal 1 - 14.30, 17 u. Thé next karate kid 20 en 22.30 u. What's eating Gil bert Grape. Zaal 2 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. R^plzhpht Zaal 3 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Renaissance man. Zaal 4 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u Four weddings and a funeral. Zaal 5 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Speed. Zaal 6 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. The client. Zaal 7 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Beverly Hills Cop 3. Zaal 8 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. The crow. Zaal 9 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Blink. Zaal 10 -e 14.30, 20 u. Schindler's list. Zaal 11 - 14.30 u. Thumbelina. 17 en 20.30 u. Wyatt Earp. Zaal 12 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. The Pelican brief. Zaal 13 - 14.30, 17, 20 u. Sha- dowlands. 22.30 u. Intersection. Zaal 14 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Maverick. Zaal 15 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. The getaway. Zaal 16 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Love, chaet steal. Zaal 17 - 14.30, 20 u. Wyatt Earp. Zaal 18 - 14.30, 17 u. De Aristo katten 20 en 22.30 u. Speed. Zaal 19 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. The Flintstones. Zaal 20 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Chasers. Zaal 21 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Escape from Absolom. Zaal 22 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Blank check. GENT - Decascoop 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Renais sance man. 14.30 en 20 u. Wyatt Earp. 14.30 en 22.30 u. Backbeat. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Chasers 14.30, 17, -20 en 22.30 u. The client 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Speed. 22.30 u. Gilbert Grape. 14.30, 17, 20 en 22.30 14. Beverly Hills Cop 3 17, 20 u. Maverick. 20 en 22.30 u. The crow. 14.30, 17, 20 u. The Flintstones. 20 en 22.30 u. The getaway. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. 4 Wed dings a funeral. 14.30 en 17 u. The Aristocats. 20 u. Schindler's List. KNOKKE - Beverly Screens 15 en 20 u. Speed. 15 u. Beverly Hills Cop 3. 15 en 20 u. The client. 15 en 20 u. Wyatt Earp. 20 u. Chasers.

de Stem | 1994 | | pagina 23