Moord en doodslag in Russisch lege Azerbeidzjan hoopt op snelle vrede Finale 'Soldaten moeders' willen waarheid over doodsoorzaak van hun zonen Enclave Nagorno-Karabach in feite al opgegeven Een valstrik voor del Praagse taxi-maffia Twee lotingen Doordenkers zitten bij Interpolis DE STEM BUITENLAND DINSDAG 20 SEPTEMBER 1994 (A RUSLAND TBILISI' Rustavi Kirovakan Gand2a iKumairi AZERBAIDZJAN Sum9ait JEREVAN WQks 1 NAGORNO -KARABACH jCJfiWV [Stepanakert ARMENIË, NACHICEVAN jNachicevan :Kaspische. 'Kaspische JÉten* Zwarte Door onze correspondent Kees Elenbaas Moskou - Jaarlijks sterven honderden, volgens sommige bronnen zelfs duizenden jonge recruten tijdens hun oplei ding in het Russische leger. Oorzaken zijn moord, uit de hand gelopen ontgroeningsrituelen en zelfdoding. De moeders van omgekomen soldaten zetten de autoritei ten onder druk iets te doen aan de misstanden binnen het leger. .Natalja Nikolajevna sprak op 7 juni nog met haar zoon Oleg. Hij klonk opgewekt over de telefoon en zei dat hij zijn moeder over een paar weken hoopte te zien bij het afleggen van de militaire eed. Op 11 juni kreeg Natalja dat vre- selijke telegram waarin stond dat haar zoon griep had gekregen en overleden was. De militaire auto riteiten wilden verder graag we ten óf mevrouw Nikolajevna het lichaam zelf kwam ophalen of dat het leger misschien zorg moesten dragen voor de begrafe nis. Tranen De tranen stromen Natalja over de wangen als ze het verhaal ver telt. Na het telegram kreeg ze nog een verlate brief van Oleg waarin hij met geen woord sprak over een eventuele ziekte. Integendeel, de toon van zijn brief was vrolijk en optimistisch. Natalja ont moette een paar weken later een vriend van Oleg, die met hem in hetzelfde peloton zat. Hij gaf haar niet veel informatie en zat daar maar met neergeslagen ogen. Natalja probeerde hem on der druk te zetten en vroeg hem: „Vertel me eens eerlijk Sasja, wat is er met Oleg gebeurd? Zou het verstandig zijn om alsnog een lijkschouwing te doen om achter de waarheid te komen?" Sasja zweeg een tijd en zei toen alleen maar: „Ik denk dat u dat zeker moet-doen". Pesterij Natalja is één van de moeders die kortgeleden een protest-aktie hielden voor het gebouw van de Staatsdoema. De vrouwen eisten dat ze zouden worden toegelaten bij de parlementaire hoorzitting over de oorzaken van sterfgeval len binnen het leger. De beweging noemt zich 'Solda ten moeders' en bestaat al vanaf juni 1991. De moeders houden zich bezig met de bescherming van mensenrechten binnen het leger, ze voeren campagne tegen de vaak wrede ontgroeningsri tuelen en onderzoeken alle gege vens die verband houden met de dood of verwonding van solda ten. En dat is nodig ook, want vrijwel iedereen is ervan over tuigd dat het leger er alles aan doet om de cijfers over het aantal slachtoffers zo laag mogelijk te houden en om zoveel mogelijk ge gevens onder het tapijt te schui- Luitenant-generaal Anatoli Bog- danov gaf tijdens de parlemen taire hoorzitting toe, dat er in de eerste helft van dit jaar 591 mili tairen om het leven gekomen wa ren, waarvan 73 officieren. Volgens Bogdanov viel ruim de helft van dit aantal doden te wij ten aan het niet navolgen van de veiligheidsvoorschriften. Ontgroening en pesterij was de oorzaak van 5% van de doden, 8% waren vooropgezette moor den en 27% van het aantal doden pleegde zelfmoord. Maar de organisaties 'Soldaten moeders' en de aanverwante Stichting 'Moedersrecht' gaan er van uit dat het jaarlijkse aantal doden op ongeveer 5000 ligt. Dat het aantal veel hoger moet zijn dan de autoriteiten willen doen geloven, blijkt uit het feit dat de organisaties van moeders dit jaar al 1513 verzoeken om hulp kre gen van ouders die hun zoon heb ben verloren in het leger. Lijkschouwing Loedmila Borisovna klopte aan bij de Stichting 'Moedersrecht' nadat ze bericht had gekregen van de militaire autoriteiten dat haar zoon op 16 juni 1992 zelf moord had gepleegd. Vanaf het Jonge soldaten uit het leger van de Russische Federatie. Ieder jaar sterven veel Russische dienstplichtigen onder verdachte omstan digheden. foto epa begin had ze het gevoel dat er een hoop dingen niet klopten aan de lezing die door de militairen werd gegeven. „Mijn zoon stierf vlak voordat hij het eerste jaar van zijn dienst plicht had afgemaakt. Hij was een godsdienstige jongen en zo vol levenslust, absoluut niet ie mand die zelfmoord zou plegen. Toen we naar de legerplaats gin gen om hem te begraven, scherm den ze de kist steeds af en ze lie ten niet toe dat ik het lichaam van mijn jongen kon zien. Het enige wat ik weet is dat hij in een hele vreemde houding lag, met zijn benen en zijn armen in een abnormale positie. Hij zou zich opgehangen hebben, maar ach teraf gezien kan dat helemaal niet. Als het klopt wat zij zeggen, zou hij zich opgehangen hebben, terwijl hij met zijn benen op de grond stond". Met behulp van de Stichting pro beerde Loedmila tot drie keer toe bij het militaire gerechtshof een onderzoek te laten openen naar de omstandigheden rond de dood van haar zoon, maar evenzovele keren werd de zaak geseponeerd. Nu is ze bezig met een procedure om het lichaam van haar zoon te laten opgraven om alsnog lijk schouwing te kunnen verrichten. Loedmila heeft nog een zoon, maar ze zal er alles aan doen om te voorkomen dat hij ooit in het leger terecht komt. „Dat heb ik op het graf van zijn broer gezwo ren", zegt ze met een furieuze blik in de ogen. Zinken kist Ruim twee jaar geleden, op 27 maart, stierf Dmitri 'tijdens het uitoefenen van zijn militaire funkties'. Hij zou de volgende dag gedemobiliseerd worden en zijn legereenheid in Duitsland verruilen voor een burgerbaan in Moskou. Maar Anna Matvejevna kreeg het lichaam van Dmitri in een zinken kist thuisgestuurd. Anna is ervan overtuigd dat de militaire autiri- teiten liegen over de doodsoor zaak van haar zoon. Dmitri had uiteindelijk de rang van sergeant gekregen, maar hij had ernstige problemen met zijn direkte militaire commandant. Anna weet veel over het dagelijk se leven bij het onderdeel waar haar zoon diende, omdat Dmitri zijn moeder vaak schreef en een soort dagboek voor haar bijhield. „Hij heeft me veel geschreven over allerlei misstanden, vooral tijdens de eerste maanden toen hij bij het trainingsbataljon zat. Ik stuurde hem soms wat warme kleren of een paar extra sokken. En hij schreef me dan dat zijn sergeant het nog dezelfde dag in beslag genomen had. Ik heb hem wel eens bezocht en dan bracht ik wat te eten mee, koekjes en snoep. Dan schreef hij me later dat de 'oudere' soldaten alles hadden afgepakt en opgegeten. De 'ouderen' pikten alles in wat de 'jonge' soldaten kregen". Er zijn weinig betrouwbare gege vens over de ontgroeningsritue len binnen het leger. Maar een aantal sociologische studies to nen aan dat in de laatste jaren ze ker 80% van de jonge rekruten wordt geslagen of op een andere manier mishandeld tijdens de eerste maanden van de diensttijd. Volgens de officiële cijfers van de Russische militaire aanklager hebben Russische militairen vo rig jaar 250 van hun collega's vermoord. 461 rekruten vonden Door Sergei Shargorodsky (ap) Bakoe - Azerbeidzjan is een potentieel rijk land. Van op bouwen in de voormalige Sov jetrepubliek kan echter geen sprake zijn, want het land is inmiddels het zevende jaar van de oorlog met Armenië in gegaan. Het leven wordt juist steeds moeilijker door de oor log die Azerbeidzjan aan het verliezen is. In de zomerzon zitten mannen in de modernste Turkse mode voor de theehuizen van de hoofdstad Bakoe. Over de boulevards rijden toeterende auto's en vlakbij het station brengen venters limonade en gegrild vlees aan de man. De metro, recent het doelwit van bomaanslagen, is een mierenhoop van mensen. Na zonsondergang rijden rijke Azerbeidzjanen met hun glanzende auto's naar de weinige luxe hotels en restau rants, die nog uit het Sovjettijd perk dateren. Zelfs de Kaspische Zee ligt er 's nachts rustig bij, want de olieinstallaties werken niet meer. Wie beter kijkt ziet dat ook in Bakoe de oorlog dichterbij komt. In de stad zijn de laatste tijd meer militairen, bedelaars en oorlogs graven te zien. Azerbeidzjan raakte in 1988 met Armenië in oorlog om Nagorno-Karabach, een overwegend door Armeniërs bewoonde enclave, die sinds 1923 bij Azerbeidzjan hoort. De strijd heeft meer dan 20.000 levens geëist en geleidelijk aan hebben de Armeniërs niet alleen de en clave, maar ook verdere delen van Azerbeidzjan veroverd. Armenë heeft betere soldaten, die vechten vanuit het uitgangspunt dat de christelijke enclave moet worden gered uit moslim-gebied. De Azerbeidzjanen hebben meer manschappen, maar die zijn slecht gemotiveerd en vaak lo yaal aan verschillende comman danten. Zo zijn er allerlei groep jes onstaan die elkaar tegenwer ken. „Ons volk is geduldig en fa talistisch en beschouwt de verlie zen als het werk van God", zo omschrijft de politicus Zardoesjt Alizadeh de aard van de Azer beidzjanen. Radarbasis Azerbeidzjan hoopte vergeefs op militaire steun uit Turkije, de ou de bondgenoot in het westen. President Geidar Alijev (71), die vorig jaar bij een staatsgreep aan de macht kwam, had een nieuwe droom: interventie door Rusland. Hoewel de meeste Azerbeidzja nen er van overtuigd zijn dat de Russen Armenië helpen, dacht de oude communistenbaas Alijev in Moskou redding te vinden. Onder Alijev trad Azerbeidzjan toe tot het Gemenebest van Onafhanke lijke Staten (GOS), kreeg Rus land een radarbasis in Azer beidzjan en tien procent van de opbrengsten van een oliecontract dat de regering in Bakoe met een westers consortium had gesloten. Sinds de ineenstorting van de Sovjetunie eind 1991 kelderde de olieproduktie, maar de regering was ervan overtuigd dat Azer beidzjan zich weer kon opwerken tot een van de leidende produ centen. De plannen van Alijev kwamen niet uit. De olieindustrie leed het afgelopen jaar meer verlies dan ooit. En de toetreding tot het GOS bracht de Armeense opmars niet tot staan. De maatschappij van Azerbeidz jan staat onder steeds grotere druk door de oorlog. Meer dan een miljoen mensen zijn voor de gevechten op de vlucht gegaan. In de vlakten tussen Nagorno-Kara bach en Bakoe zijn tentendorpen ontstaan, waar honger en ziekte heersen. Vluchtelingen mogen Bakoe niet in en zijn naar Soem- gait en andere plaatsen in het noorden getrokken. De economie ligt in puin en een pond fruit of groente kost een dagsalaris. Intriges In de winter en de lente waagde Azerbeidzjan nog een tegenoffen sief, waarbij de militaire politie de handen vol had aan het op pakken van deserteurs en dienst weigeraars. De regering stuurde alle mannen onder de 45 jaar die geen gebreken hadden naar het front. De tegenaanval zou mis lukt zijn omdat Armenië hulp Twee Azerbeidzjaanse officie ren vuren op een Armeense po sitie, tijdens de eerdere gevech ten om de enclave Nagorno-Ka rabach. De strijd om de enclave lijkt inmiddels opgegeven door Azerbeidzjan. foto epa TURKIJE het leven zo ondraaglijk dat ze zelfmoord pleegden. Hoeveel van deze gevallen direkt verband hielden met ontgroeningsrites en andere voortdurende pesterijen en vernederingen wordt door de militaire aanklager in het midden gelaten. Als een rekruut voor zijn tweeja rige dienstplicht het leger ingaat, heeft hij een lange en vaak wrede weg te gaan via de ladder van de hiërarchie binnen de troep. De eerste maanden is de jonge sol daat een 'doech', wat letterlijk 'geest' betekent. Die benaming wordt gebruikt om aan te geven dat de rekruut ei genlijk niet als een volwaardig menselijk wezen wordt be schouwd. Degenen die hem aan allerlei pesterijen en vernederin gen onderwerpen zijn de 'tsjerpa ki', wat letterlijk 'schep' of 'pol lepel' betekent. Ranselpartijen Als de soldaat het eerste jaar heeft doorstaan kan hij ook toe treden tot de 'tsjerpaki'. De bo venste sporten van de ladder zijn toebedeeld aan de 'djedi' of de 'grootvaders' die na achttien maanden dienst worden b.e- schouwd als de ouden en wijzen. De overgang van 'doech' naar 'tsjerpaki' gaat bij de meeste le ger- onderdelen gepaard met uit gebreide ceremonies en rituelen, waarbij ranselpartijen en zware mishandeling geen uitzondering zijn. Sommige rituelen zijn ronduit sadistisch, waarbij ook gevallen van verkrachting voorkomen. Dat dit uiteindelijk tot wraakak- ties kan leiden bleek nog in maart van dit jaar. Twee soldaten van een militaire eenheid op de Koe- rillen eilanden, voelden ziJ een aantal ontgroeningscej, nies zo vernederd en mishap dat zij naar de wapens Met hun automatische maty geweren schoten zij zes cok dood en drie soldaten zwaar gewond. Traditie Voor de organisaties van mceil staat het als een paal boven J dat de ontgroeningsrituelenj voortdurende pesterijen d>| langrijkste oorzaak zijn var,: hoge aantal doden en zei den. „Iedereen wordt voortdurend slagen en vernederd," zegt Vak tina Melnikova van 'SoldJ moeders'. „Het is onderdeel^ het systeem. De militairen vjh domweg dat een man dit behandelingen moet onderg Van de kant van het leger m nog steeds schouderophalend) reageerd. Volgens hen is hel traditie die al heel lang best in het vroegers Sovjet-leger ei. is voortgezet in het Russisch! ger. Het enige probleem is deti nemende publiciteit. Vroi werden deze zaken vi heim gehouden, nu komt steeds meer aandacht via dei dia. Een woordvoerder van de mij taire rechtbank in Moskou i toe, dat de dood van rekruten! langrijke sociale gevolgen hebben. „We begrijpen de ouders weidij hun kind hebben opgevoed enk dan aan het leger toevertrow Ze hopen natuurlijk dat huns weer gezond en wel uit dat leg terugkomt. Het is nogal moeïijj te verteren als ze dan zijn lil chaam in een kist krijgen gestuurd." kreeg van de Russen. „Denkt u echt dat wij tegen het Armeense leger vechten? Waarom kwellen de Russen ons zo?", vraagt de ge pensioneerde onderwijzer Fari- dah Gulijeva zich met betraande ogen af. Het web van regionale politieke intriges wordt intussen steeds dichter rond Azerbeidzjan. Iran probeert invloed te krijgen in het eveneens islamitische land, ter wijl Rusland dat met vredesvoor stellen wil voorkomen. De regering van Alijev kreeg felle binnenlandse kritiek toen zij in principe akkoord ging met een vredesmacht, die voornamelijk uit Russen zou bestaan. „Als het Russische leger naar Azerbeidz jan komt, is dat het einde van de onafhankelijkheid", zegt de 21- jarige student Servan Alijev. President Alijev heeft nu voorge steld een GOS-macht te statione ren, die slechts voor eenderde uit Russen zou bestaan. Gefrustreerd door Moskou is de president onlangs naar Turkije, Iran en Saudi-Arabië gereisd om raad en steun te vragen. Azer beidzjan eist de terugtrekking van de Armeniërs uit „bezette ge bieden" buiten Nagorno-Kara bach, waarmee Bakoe in wezen toegeeft dat de enclave verloren Door onze correspondent Stevo Akkerman Praag - Burgemeester Jan Koukal van Praag heeft een nieuw offensief geopend in de oorlog tegen de taxi-maffia die de internationale reputatie van de Tsjechische hoofd- stad ernstig schaadt. Wekelijks worden controle-acties ge houden, waarbij zelfs buitenlandse correspondenten wor den ingeschakeld als undercover-agenten. Maar niemand weet of het helpt. De Praagse taxichauffeurs zijn berucht over de hele wereld. Elke dag ontvangt het Praagse gemeentehuis brieven uit het buitenland waarin toeristen of zakenlieden zich erover bekla gen in de 'gouden stad' te zijn opgelicht of zelfs gemolesteerd door een taxichauffeur. Dat volgens recente cijfers eenvijf de van alle bezoekers aan Tsje chië het land teleurgesteld ver laat, mag de taxisector wel in het bijzonder worden aange wreven. Er zijn veel te veel taxi's in Praag. Met ongeveer 7.000 le gale en 1.500 illegale chauf feurs, heeft de stad een hogere taxidichtheid dan bijvoorbeeld New York. De chauffeurs heb ben zich georganiseerd in maf fia's, die de aantrekkelijkste standplaatsen controleren. Nieuwkomers worden geïnti mideerd en, als dat niet afdoen de blijkt, met geweld verjaagd. Verleden jaar viel er op het centrale Wenceslasplein een dode, toen een taxichauffeur een collega tegen de grond schopte, en daarna blééf schop pen. Klanten worden getild. Alle klanten, maar vooral de buitenlandse, en vooral als ze er uitzien als toeristen. Het of ficieel toegestane tarief is twaalf kronen (tachtig cent) per kilometer, maar wie geen Tsjechisch spreekt en een korte broek draagt betaalt al snel vijf keer zoveel. Muizenval Deze situatie is burgemeester Koukal al geruime tijd een doorn in het oog. Na een hele reeks van onsuccesvolle maat regelen, is hij nu begonnen met een nieuwe campagne, die we 'Pak de taxi' zouden kunnen noemen. Doel daarvan is niet alleen de taxichauffeurs fat soen bij te brengen, maar ook het Tsjechische parlement er van te overtuigen dat nieuwe wetgeving niet langer op zich kan laten wachten. Koukal voelt zich door de huidige wet gefrustreerd. Hij kan het aantal taxiregistraties niet beperken en alleen bij zeer ernstige ver grijpen is hij gerechtigd een re gistratie in te trekken. Door te laten zien waar dat toe leidt - namelijk dat bij elke controle zeventig tot negentig procent van de chauffeurs door de mand valt - hoopt hij het parle ment tot daadkracht te dwin gen. Omdat de Praagse taxi-chauf feurs alle gezichten van de ge meentelijke controleurs kun nen dromen, heeft Koukal be sloten ditmaal echte buitenlan-, ders in te zetten als 'under cover-agenten'. Zo zaten wij„| negen buitenlanders woonach tig in Praag, deze week op het gemeentehuis - als kaas op de muizenval. We kregen elk dui zend kronen mee en moesten vervolgens een taxi nemen van een toeristische locatie naar een van de grote jtotelsJDaarbij1 moesten we ons zo buitenlands mogelijk voordoen. Bij het ho tel zouden agenten van de Praagse politie ons opwachten, I om de chauffeur te controleren. De motivatie onder de buiten landers was groot. „Die hufters hebben me zo vaak te pakken gehad, dat ik graag meewerk', zei een van hen. Hij oogstte gemene instemming. Skodaatje Mijn opdracht luidde van Plein van de Republiek naar,1 Hotel Diplomat te reizen. Voi verwachting meldde ik me b:; de groep chauffeurs die voor het beroemde Obecni Dun (Burgerhuis) stonden te wach-1 ten. Wat is er mooier dan je op kosten van de burgemeester te laten afzetten en daarbij n® het algemeen te dienen ook I Maar ach, alles liep mis. Voor het eerst in drie jaar trof ik een eerlijke taxichauffeur. Hij reed me in zijn oude Sko daatje rechtstreeks naar het hotel, vroeg honderdvijftig kronen en gaf me netjes een bonnetje. Ook de controleur5 i stonden machteloos. Zelfs de papieren van de man waren m j orde. Zes van de negen buitenlanders hadden meer geluk. Zij werden <j vreselijk opgelicht, in het ern stigste geval tot twaalf keer het t toegestane tarief. De betrapte chauffeurs worden beboet, maar dat zal, zo zei een ambte naar op het gemeentehuis, veel tijd in beslag nemen en boven dien: ze blijven intussen ge woon doorrijden en zullen de boete ongetwijfeld als extra onkosten in rekening brengen bij hun argeloze toeristiscn klanten. Wat de buitenlandse lokvogels betreft: twee van hen zijn "1' middels door chauffeurs her kend en in elkaar geslagen. Indianapolis (anp) - Het we- 'idrecord verbeteren en toch iLaar" zilver. De Holland Et was zondag bij de WK Kop meien in Indianapolis dicht 5-25 t de wereldtitel. De thuis- dote hoerende Amerikanen, ge- Lacht door de wereldbe- Lemde Engelsman Mike Tcpracklen, was op Eagle Creek bij lichte meewind zes tiende seconde sneller. gouc. r- - te, i Ijrgt (officieuze) wereldrecord met lover de 2000 meter van Italië uit kwa [Door Henk Mees Zeist/Brussel - Zes jaar voor het Europees landenkampioensc Nederland en België de beoogd een draaiboek. Nog altijd zijn kandidaten voor de gezamenlijk ruim drie weken in juni 2000. 'morgen kunnen zich andere gega Donderdagmorgen in alle vroeg- sere te, om half negen 's morgens, cree zullen de bondsvoorzitters van om Nederland en België, Jeu Spren- heb! gers en Michel D'Hooghe, de vert offieiële kandidatuur van 'The Eur: low Countries' indienen. Het ce- beit remonieel in een slaapkamer van rijk een hotel te Stockholm, waar het Het bestuur van de Europese voetba- de I lunie (UEFA) bijeen is, heeft met verder niets om het lijf. Na de milj aanmelding neemt de UEFA Van s royaal de tijd de kandidatuur te Verv I toetsen. In maart volgend jaar bon wordt over toewijzing beslist. heit Indien de geloofsbrieven van Ne- daa derland en België onvoldoende ne, overtuigingskracht hebben, kan clut de UEFA in de tussentijd andere d'K voetbalbonden polsen of ze inte- wee resse hebben. Voorlopig hebben Van Nederland en België met- hun het gezamenlijke kandidatuur een toeg aanzienlijke voorsprong opge- zaa bouwd. Het zogeheten bidbookVan dat donderdag wordt overhan- dig digd, moet de positie voor het zal 'Toernooi van de lage landen' aidi nog sterker maken. „In het bid- inh book hebben we nadrukkelijk EK aangegeven dat we bij de voor- zen bereidingen nooit het gevoel Het hebben gehad dat er een grens een loopt tussen beide landen," be- lan« toogt Michel D'Hooghe. bon met Verdeeld san en Voor zover mogelijk hebben de- mu legaties van beide bonden in hun nis, planning alles zo goed mogelijk Wa; verdeeld. Zo is gepland dat de ren aanloop een Belgisch accent Wa krijgt en dat de ontknoping bon vooral op Nederland is gericht. zai De twee lotingen zijn beide in kri België gepland. Eerst in januari gel 1998 voor indeling van de kwali- me: ficatiegroepen en daarna in de- nie cember 1999 voor samenstelling ujt 1 van de vier poules in de eindron- Ho 'de. Verder is al vastgelegd dat de no( openingswedstrijd in Brussel ad- plaats heeft en dat Nederland de finale krijgt. Het bidbook omvatzowel een het schema van 31 wedstrijden als mo een mogelijk aanbod van sta- jn dions. Nederland heeft met het he nieuwe stadion in aanbouw te pi- Amsterdam, de gerenoveerde eer Feyenoord-kuip en het nog ver- zjt der uitgebouwde PSV-stadion Eir drie zekere kanidaat-locaties. ge{ Voor de vierde'speelplaats ko- t0{ men Arnhem, Utrecht en wel- an licht Groningen in aanmerking. sei Tekentafels België is minder ver gevorderd met stadionplannen. Alleen in l Brussel wordt momenteel ge bouwd. Het vervallen Heizelsta- dion wordt opgeknapt en herrijst volgend jaar als Koning Boude- wijn-stadion. Op 23 augustus moet het gerenoveerde stadion oi] de jubileum-interland van de l elgische bond, België - Duits and, in gebruik worden geno men. Daarnaast wordt het sta- mon van Anderlecht (Brussel) rt ,nc*' In Brugge, Luik en narleroi bestaan de plannen al- ,eea n°g op de tekentafels van architecten. I Zodra er enige zekerheid ont- I h a,aLTC'at Neerland en België I et EK van 2000 mogen organi- (ad verte ntie) <u We'eldschaaktoernooi. Vm 30 september in Tilburg. MTERP0US&

de Stem | 1994 | | pagina 8