Bosnië: 'Navo-aanval op Serviërs' President Clinton baadt in glorie na invasie Carlsson Zweedse formateur Onderzoek Bende van Nijvel zonder resultaat Arbeid-partij bereid Golan te ruilen voor vrede DB STEM BUITENLAND premier Silajdzic ontkent met aanvallen Bosnische Serviërs te hebben geprovoceerd Succes van Haïti-politiek is echter nog een triomf vol risico's n r BUITENLAND KORT DINSDAG 20 SEPTEMBER 1994 A4 Brussel (rtr/afp/dpa/ap) - De pre ker van Bosnië-Herzegowina Haris Silajdzic heeft gisteren de Navo opgeroepen Servische doelen bij Sa rajevo aan te vallen. Bij ontkent dat het Bosnische leger aanvallen heeft uitgevoerd om de Bosnische Serviërs te provoceren. Dit Bad commandant Rose van de VN-troe- pen m Bosnië eerder gezegd. Silajdzic bezoekt vandaag het Navo-hoofdkwar- üer in Brussel. Commandant Rose dreigde gisteren met Uavo-aanvallen op de Bosnisch-Kroati- sche troepen, in plaats van op de Bosni sche Serviërs die opnieuw Sarajevo be schieten. Rose zei dat de aanvallen op de Serviërs gericht zouden zijn op het provoceren van Servische tegenaanval len. Zo zouden Navo-acties tegen de Bosnische Serviërs worden uitgelokt. Rose vroeg de Bosnische president Izet- begovic de aanvallen onmiddellijk te staken. Izetbegovic heeft dit daarna toegezegd. In een door Serviërs beheerst deel van Kroatië zijn gisterochtend de artillerie- duels hervat tussen het Bosnische leger en Serviërs uit de streek Krajina. Deze Serviërs blokkeren sinds vrijdag de weg voor Franse VN-soldaten, die naar Kroatië willen gaan. VN-konvooien in tegenovergestelde richting (naar Bosnië) worden evenmin doorgelaten. Volgens VN-kringen in Bi- hac zijn de Serviërs van Krajina verbol gen over de aflossing van de Fransen door een contingent uit Bangladesh. De eerste Bengaalse soldaten worden 27 september in het uiterste noordwesten ■van Bosnië verwacht. In het noordoosten van Bosnië gaan volgens het Rode Kruis de 'etnische zuiveringen' op grote schaal door. Bosnische Serviërs hebben sinds zon dagmorgen 3000 moslims van huis en haard verdreven, aldus het Rode Kruis maandag. De verdrevenen moeten alles achterlaten en worden bovendien ge dwongen te betalen voor hun verban ning naar gebieden onder gezag van de regering in Sarajevo. De isolatie van de Bosnische Serviërs wordt met nieuwe waarnemers aan de grens met de Federale Republiek Joego slavië (FRJ) verscherpt. De FRJ, de voormalige bondgenoot en bevoorrader van de Servische broeders in Bosnië, sloot begin augustus de grenzen met de Servische gebieden in Bosnië. Inmiddels zijn twintig internationale waarnemers gearriveerd om op de slui ting van de grens toe te zien. De leider van deze missie, de Zweed Bo Pellnas, zei dat de samenwerking met de FRJ 'op de goede weg' is en uitte zijn tevredenheid over 'de goede samenwer king', die inmiddels tot stand is geko men. De grens tussen Servië en Bosnië zou volgens de waarnemers 'potdicht' zitten. Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - Een stralende Amerikaanse president Bill Clinton baadde gisteren in Washington in de voorlopige triomf van zijn Haïti-poli tiek. Terwijl de wereld via de televi sie de glorievolle beelden tot zich nam van de vreedzame in tocht van de Amerikaanse strijdkrachten in Haïti, kon Clinton de hele dag door de complimenten in ontvangst van zijn medewerkers, van zijn De mocratische partijgenoten en zelfs van de Republikeinse 'vij anden' die niet anders konden dan erkennen dat dit voor de geplaagde president een dag van verdiende zegepraal was. Was Clinton tevoren steeds zwaarder gebukt gegaan onder niet aflatende kritiek van poli tici, media en publiek op zijn binnen- en buitenlandse beleid en op zijn 'karakterloosheid', nu dankten mensen als ex-presi- dent Jimmy Carter en ex-gene raal (en mogelijk toekomstig Republikeins presidentskandi daat) Colin Powell hem voor zijn 'sterke leiderschap, moed en vastberadenheid'. Het 48-jarige Amerikaanse staatshoofd moest al zijn poli tieke routine aanwenden om niet té veel te glunderen en triomfantelijk te lijken. Hij gaf de meeste eer voor de afwen ding van bloedvergieten in Haï ti aan Carter en Powell, die in Port-au-Prince letterlijk op het nippertje het akkoord hadden bereikt met de dictators daar over hun spoedige aftreden. En de president waarschuwde dat de weg naar de democratie in Haïti nog bezaaid is met risico's voor de 15.000 Amerikaanse mi litairen die nu ter begeleiding van dat proces dat land binnen gaan. Maar het was in Clintons eigen woorden toch vooral de 'su blieme combinatie' van zijn ei gen bereidheid geweld te ge bruiken en van het diplomatie ke meesterschap van Carter en de zijnen die voor de gelukkige uitkomst hadden gezorgd. Een uitkomst die nog meer glans kreeg dankzij het spannende, door Clinton, Carter en Powell gisteren zelf in nauw verholen opgewondenheid .vertelde, ver haal van de laatste ogenblikken vóór de bezegeling van het ak koord zondagnacht in Haïti. Pas toen de Haïtiaanse macht hebbers het bericht hadden ge kregen dat de Amerikaanse vliegtuigen met honderden pa ratroepen reeds voor de eerste aanvalsgolf vanuit een basis in de VS waren opgestegen, zeg den de generaals Cédras en Bi- amby hun aftreden toe en zette president Jonassaint snel zijn handtekening. Tevoren had Clinton, bezorgd om de persoonlijke veiligheid van zijn delegatie in Port-au- Prince, telefonisch aan Carter gezegd dat bij 'binnen dertig minuten' het land uit moest zijn omdat de gewelddadigheden op het punt stonden te beginnen. Na de uitwisselingen van de handtekeningen gaf Clinton Prompt het bevel aan de Ameri kaanse luchtvloot om de actie af Clinton (links) en mede-onderhandelaar en senator Sam Nunn rechtsapplaudiseren voor de voormalige Amerikaanse president Carter. Hij bokste maandagochtend een akkoord voor elkaar met de junta in Haïti. i Amerikaanse troepenmacht trekt Haïti binnen Transporthelikopters (Sea Stallion) hebben de eerste Amerikaanse troepen afgezet bij de internationale luchthaven van Port-au-Prince. Baai van Port-au-Princf internationaal yffegveld PO. RT-AU-,-PRINCE militair vliegveld stadhuis ambassade VS hoofdkwartier politie 800 m 1 Notre-Dame-basiliett'^O/,, gevangenis m'''tair hoofdkwartier $w pa1èis<-.. hr-ftth, 7t- kazernes" -Jif rstad,on VS GOLF VAN MEXICO ATLANTISCHE OCEAAN BAHAMA'S CUBA CARIBISCHE ZEE Port-au-Prince JAMAICA DOM. REP. Jérémie Corail Anse d'Hainault Les Anglais Coteaux Pestel Q PortSalut* He de ia Depuis Petite Riviere Miragoane de Nippes peiit Goave LesCayes Cötes de Fer Jacmel Mangot anjjbron: krt te breken en terug te keren naar de basis. Natuurlijk kwam er gisteren van de kant van de Republikei nen meteen ook weer kritiek achter hun eerbetoon aan. „Het blijft onaanvaardbaar dat de president tevoren geen toestem ming heeft gevraagd aan het Congres voor militaire actie', zei senator Robert Tortelli. Maar de Republikeinse woorden van 'dankbaarheid' dat de crisis vooralsnog goed is afgelopen, waren toch kenmerkend voor het plotseling ten gunste van Clinton veranderde politieke klimaat in de VS. Volgens de overeenkomst van Port-au-Prince zullen de Ame rikaanse bezettingstroepen (die gisteren aan land begonnen te komen onder de benaming 'ope ratie Ondersteuning Democra tie') de volledige medewerking krijgen van het Haïtiaanse le ger. De Amerikanen gaan met zo'n grote macht Haïti binnen omdat ze rekening houden met de risi co's dat de andere partij zich niet aan de afspraken houdt, dat splintergroeperingen in le ger of politie verzet plegen, dat er onderlinge gewelddadigheid in de samenleving uitbreekt of dat individuele scherpschutters actief worden. „Wij baseren on ze veiligheid op wapens, niet op vertrouwen," aldus Amerikaans minister van Defensie William Perry. Indien het akkoord standhoudt en er geen gewelddadigheden uitbreken op Haïti, kan Clin tons succes in zijn eigen Ameri ka grote politieke gevolgen heb ben. De president had in bijna volledig politiek isolement tot militaire actie jegens Haïti be sloten, zonder noemenswaardi ge steun in de Amerikaanse be volking en onder zijn Democra tische partijgenoten. Velen hadden zich afgevraagd of Clinton nog wel bij zijn volle verstand was. En de overheer sende theorie wilde dat hij uit frustratie over mislukte binnen landse beleidsplannen zijn toe vlucht zocht in een onverant woord buitenlands avontuur. Nu mag Clinton op betere sco res in de opiniepeilingen reke nen, heeft hij zijn persoonlijke relatie met de Amerikaanse strijdkrachten sterk verbeterd, kan het Congres moeilijk meer tegen de aanwezigheid van de troepen in Haïti stemmen en lijkt de president zich met her nieuwd zelfvertrouwen opnieuw op de binnenlandse politiek te kunnen storten. Of 'Haïti' nu ook de tussentijdse Congresverkiezingen in novem ber een beter verloop voor de Democraten kan geven, blijft twijfelachtig. De kloof immers tussen president en partij inza ke Haïti valt achteraf door de Democratische kandidaten niet meer weg te praten. Overigens blijven er ook binnen de regering-Clinton grote zor gen bestaan over de zware ver antwoordelijkheid die Amerika nu voor langere tijd op zich heeft genomen voor het herstel' van de democratie en de op bouw van de economie in Haïti. Al zullen de Amerikaanse be zettingstroepen zo snel mogelijk weer weggaan, de daarna ko mende VN-vredesmacht zal grotendeels uit Amerikanen be staan. De VS zullen aanvankelijk de armste bevolkingsgroepen moe ten voeden en de infrastructuur op het eiland moeten verbete ren. De democratische instellin gen moeten opgebouwd en leger en politie moeten tot gehoor zaamheid aan de burgerrege ring worden gebracht. Er moe ten over een jaar eerlijke ver kiezingen komen, waaraan de omstreden Aristide niet zal meedoen, maar generaal Cédras mogelijk wél... 'Term racisme wekt onduidelijkheid' Koblenz/Mainz - De gebrekkige bestrijding van vreemdelingen haat in Duitsland is deels te wijten aan onduidelijkheid binnen het politiekorps. Een onderzoek van de Hogeschool Rijnland- Palts heeft uitgewezen dat 66,4 procent van de ondervraagde politie-agenten niet weet welke maatstaven te hanteren bij het beoordelen van racisme. De studie geeft ook aan dat 62 procent van de ondervraagden het toelaten van buitenlanders tot de politie problematisch noemt. Ongeveer evenveel agenten zei dat asielzoekers een sociale bedreiging vormen. Agent gedood bij aanslag Athene Athene - Bij een bomexplosie in de Griekse hoofdtad Athene is gisteren een politieman omgekomen. Tien collega's en een voorbijganger raakten gewond. Geen van hen verkeert in levensgevaar. Op het moment dat een politiebus net een passagier had opgepikt ontplofte de bom via een afstandsbediening vanuit de zuidwestelijke wijk Perissos. De extreem-linkse Zeventien No- vembergroep eiste de aanslag op. Deze groepering is sinds 1975 verantwoordelijk geweest voor meerdere bomaanslagen en moorden. Uitbarsting vulkanen Nieuw-Guinea Port Moresby - Op Papoea-Nieuw-Guinea zijn zondagavond in de haven van de stad Rabaul twee vulkanen uitgebarsten. De meer dan 20.000 inwoners van de stad zijn geëvacueerd. Over slachtoffers of schade aan gebouwen is nog niets bekend. De bewoners waren gewaarschuwd door aardschokken die duiden op een naderende vulkaanuitbarsting. De laatste keer dat een van de twee vulkanen werkte was 1937. Daarbij vielen 507 doden. 'Elke minuut twintig doden door roken' Londen - Het aantal sterfgevallen door roken zal in de volgende kwart eeuw vermoedelijk verdrievoudigen. Dat zal er toe leiden dat wereldwijd per minuut 20 mensen door hun gewoonte zullen overlijden. Dit wordt voorspeld in een nieuw boek, 'Sterfte door Roken in de Ontwikkelde Landen van 1950-2000'. Het wordt vandaag gepubliceerd door medewerkers van het Britse Imperial Cancer Research Fund, de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) en de American Cancer Society. Nu sterven er jaarlijks ongeveer drie miljoen mensen door het roken, volgens de samenstellers van het boek. Opleving van Grieks-Turks conflict Ankara - Het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren Griekenland gewaarschuwd voor de 'ernstige gevolgen' van het beschieten van een Turkse vissersboot in de Egeïsche Zee zondag. Turkije vreest dat Griekenland de territoriale wateren uitbreidt van zes naar twaalf zeemijlen. Hierdoor worden de internationale wateren van de Egeïsche Zee feitelijk gesloten. Dat zou een onmiddellijke aanleiding tot oorlog zijn, aldus Turkije. Tukse vissers zeggen dat Grieken vanuit een speedboot zonder enige waarschuwing hun schip beschoten. De Griekse beman ning beval hen uit Griekse wateren te verdwijnen. De dichtstbij zijnde Griekse kust was volgens de Turkse bemanning die van het eiland Lesbos, op negen zeemijlen afstand. In Athene zeiden de autoriteiten dat in de lucht geschoten was toen Turkse trawlers een halve mijl binnen Griekse wateren voeren. 'Maatregelen tegen kernsmokkel treffen' Wenen - Een internationaal team van experts moet maatregelen treffen om de smokkel van nucleair materiaal tegen te gaan. Ook moet er een conferentie komen over de smokkel van kernmateriaal. Dit stelt directeur-generaal Hans Blix van het Internationale Agentschap voor Atoomenergie (IAEA) in Wenen. De afgelopen weken ontstond grote beroering over een aantal pogingen atoommateriaal van Rusland naar Duitsland te smok kelen. Volgens Blix mag van geluk gesproken worden dat het bij de smokkel tot nu toe om kleine hoeveelheden is gegaan. Ook ging het in geen enkel geval om materiaal waarmee kernbom men gemaakt kunnen worden. De aanbevelingen van de experts zullen op vijftien oktober in Wenen worden besproken. Stockholm (rtr/dpa) - De Zweedse leider van de sociaal-de mocraten Ingvar Carlsson is gisteren benoemd tot formateur. Hij mag een nieuwe regering vormen. Premier Carl Bildt had eerder op de dag het ontslag van zijn con servatieve regering ingediend, na de nederlaag bij de parlements verkiezingen zondag. Carlsson zal naar verwachting een min derheidsregering vormen die op 7 oktober steun zal zoeken in de Riksdag. De partijen die de regering-Bildt vormden, haalden zondag niet meer dan 41 procent van de stemmen. Dat was een verlies van 6 procent in vergelijking met de verkiezingen van 1991. De oppositionele sociaal-demo craten (SDP) waren de winnaars met ruim 45 procent van de stemmen. Zij zullen in het parle ment 162 van de 349 zetels be zetten, 24 meer dan in het oude parlement en net dertien minder dan de absolute meederheid. De SDP-overwinning ging ge paard met winst voor andere linkse partijen. Zo behaalden de vroegere communisten 22 zetels, hun beste resultaat sinds de ja ren veertig. De Groenen, die drie jaar geleden de kiesdrempel niet wisten te overschrijden, komen met 19 zetels terug in het parle ment. De communisten en Groenen hebben aangegeven dat zij be reid zijn een coalitie aan te gaan met de SDP. Carlsson, die ver moedelijk de nieuwe regering gaat aanvoeren, wil proberen te regeren zonder duidelijke coali tie-afspraken en op een basis van steeds wisselende meerder heden. Ook liet hij weten aan samenwerking met de Liberalen de voorkeur te geven boven die met de Groenen of de communis ten. Carlsson was van 1986 tot 1991 ook al premier. De overwinning van pro-Éuropese SDP 'wordt gezien als een voorteken dat een meerderheid van de Zweden in november voor toetreding van het land tot de Europese Unie zal stemmen. In het Zweedse parlement komt een recordaantal vrouwelijke parlementariërs; 143. Dat is 41 procent. De Zweden streven hiermee hun Noorse buren voor bij die tot nu toe het wereldre cord in handen hielden met 39,6 procent vrouwen in het parle ment. aH onze corrpsnnnrlpnt ftroon utorionh on/lol on riAvmivifin Kil motifi/i 1 vs Unf r,wAy\/Jicortw/\v>4 correspondent °ert Schampers Brussel - Wie gingen er schuil achter de ende van Nijvel, wie pleegden de aan- agen en wat was de bedoeling van de «Weur, die tussen 1982 en 1985 in rigië aan 28 burgers het leven kostte? ie vragen zullen wel nooit beantwoord °rden. Het gerechtelijk onderzoek ,u1™t binnenkort afgesloten. Zonder re dende van Nijvel zette in de jaren tachtig „,®e °P zijn kop met aanslagen en moord- h n!^en' kwamen bij een overval op een rinaize-supermarkt in Aalst in 1985 acht ,nsen om het leven. De Belgische overheid, L le magistratuur faalden. Dat gaf voer allerlei geruchten omtrent een staats greep, maffia, wapenhandel en corruptie bij de rechterlijke macht. Tijdens een hoorzitting afgelopen weekeinde erkenden verschillende magistraten, die de afgelopen jaren aan het onderzoek naar de activiteiten van de bende hebben meege werkt, dat de zaak op een dood spoor zit. Rechter van instructie Pierre Hunney zal het grootste deel van het onderzoek binnenkort afsluiten. De stukken komen dan ter be schikking van familieleden van de slachtof fers, die op verzoek het 340.000 pagina's tellende dossier kunnen inkijken. Een advocaat zei tijdens de hoorzitting dat de onderzoekers systematisch werden ge dwarsboomd. „De speurders werden gema nipuleerd. We hebben nooit ontdekt door wie en waarom." Het onderzoek naar de Bende van Nijvel wordt sinds 1987 geleid door een speciale justitie-eenheid in het arrondissement Char leroi. Een parlementaire onderzoekscommis sie sloot haar onderzoek naar de Bende van Nijvel en de rol van overheid, de politiek, staatsveiligheid en rijkswacht enkele jaren geleden zonder concrete resultaten af. Vanuit Charleroi blijven voorlopig nog zeven mensen werken aan het 'Bende-dossier'. De Belgische justitie zit nog wel met verschil lende verdachten die de afgelopen twaalf jaar werden opgepakt en in staat van vervol ging werden gesteld wegens hun vermeende betrokkenheid bij activiteiten van de Bende. De bewijzen daarvoor zijn echter nooit ge vonden. In Brussel loopt momenteel een proces tegen twee voormalige rijkswachters, van wie on der meer wordt vermoed dat zij hand- en spandiensten verleenden aan de Bende van Nijvel. Tel Aviv (ap) - De Israëli sche premier Yitzhak Rabin heeft gisteren van zijn Ar beid-partij steun gekregen om de Hoogten van Golan af te staan in ruil voor vrede met Syrië. De premier zei dat nog wel een aanzienlijke kloof gedicht moet worden voordat een vredesakkoord tot stand zal komen. Haviken in de partij wilden voorkomen dat Israël ook maar iets van de in 1967 veroverde Golan aan Syrië teruggeeft. Maar het partijbureau van Ar beid, waarin alle parlementa riërs zitting hebben, ontweek een motie die bij een referen dum over de kwestie een meer derheid van 65 had vereist. In plaats daarvan nam het partij bureau met algemene stemmen een dubbelzinnige verklaring aan, waarin de vredesinspan ningen van de regering worden goedgekeurd, zolang ze geba seerd zijn op 'de veiligheid van Israël en volledige vrede'. Generaal buiten dienst Avigdor Kahalani zei desondanks in het parlement een wetsvoorstel te zullen indienen dat een bijzon dere meerderheid voorschrijft. Kahalani noemde de voorlopige overeenkomst met Syrië 'slecht', omdat Israël de hele Golan opgeeft, met inbegrip van de joodse nederzettingen. Rabin, die in het parlement maar een meerderheid van één zetel heeft, kan partijdiscipline opleggen om het wetsvoorstel tegen te houden. Hij ontkende dat er al overeenstemming was over de mate van terugtrek king. „Er gapen nog aanzienlij ke kloven tussen Syrië en Israël over de uiteindelijke terugtrek kingslinie, het tijdsbestek, de koppeling tussen terugtrekking en normalisering en de veilig heidsregelingen," zei Rabin. De toekomst van de Golan, waar zo'n dertienduizend jood se kolonisten wonen, vormt het belangrijkste struikelblok bij het vredesoverleg tussen Israël en Syrië. Syrië heeft bij de formele onderhandelingen, die eerder dit jaar werden afgebro ken, steeds een volledige terug trekking van Israël geëist, alvo rens er sprake zou kunnen zijn van een vredesregeling; Israël heeft steeds aangedrongen op garanties voor een veelomvat tende vrede als voorwaarde voor een gefaseerde terugtrek king.

de Stem | 1994 | | pagina 5