Bosni Preside Onderzoek IBOIÜ AMSTERDAM DELF DUIVEN/ARNHEM koopavond vrijdag EINDHOVEN/EKKERSRIJT koopavond vrijdag SLIEDRECHT koopavond dondert pE STEM premier Silajdz' Succes van Haïl *5j ;V:/: V> Rijker wonen kan voor minder. koopavond donderdag koopavond vrijdag Brussel (rtr/afp/dpa/ap) - De mier van Bosnië-Herzegowina H Silajdzic heeft gisteren de IN opgeroepen Servische doelen bij rajevo aan te vallen. Hii ontkent dat het Bosnische 1 aanvallen heeft uitgevoerd om Bosnische Serviërs te provoceren, had commandant Rose van de VN-' Den in Bosnië eerder gezegd. Sila; bezoekt vandaag het Navo-hoofdk tier in Brussel. Commandant Rose dreigde gisteren Navo-aanvallen op de Bosnisch-Kr Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - Een stralende Amerikaanse president Bill Clinton baadde gisteren in Washington in de voorlopige triomf van zijn Haïti-poli- tiek. Terwijl de wereld via de televi sie de glorievolle beelden tot zich nam van de vreedzame in tocht van de Amerikaanse strijdkrachten in Haïti, kon Clinton de hele dag door de complimenten in ontvangst van zijn medewerkers, van zijn De mocratische partijgenoten en zelfs van de Republikeinse 'vij anden' die niet anders konden dan erkennen dat dit voor de geplaagde president een dag van verdiende zegepraal was. Was Clinton tevoren steeds zwaarder gebukt gegaan onder niet aflatende kritiek van poli tici, media en publiek op zijn binnen- en buitenlandse beleid en op zijn 'karakterloosheid', nu dankten mensen als ex-presi dent Jimmy Carter en ex-gene raal (en mogelijk toekomstig Republikeins presidentskandi daat) Colin Powell hem voor zijn 'sterke leiderschap, moed en vastberadenheid'. Het 48-jarige Amerikaanse staatshoofd moest al zijn poli tieke routine aanwenden om niet té veel te glunderen en triomfantelijk te lijken. Hij gaf de meeste eer voor de afwen ding van bloedvergieten in Haï ti aan Carter en Powell, die in Port-au-Prince letterlijk op het nippertje het akkoord hadden bereikt met de dictators daar Over hun spoedige aftreden. En de president waarschuwde dat de weg naar de democratie in Haïti nog bezaaid is met risico's voor de 15.000 Amerikaanse mi litairen die nu ter begeleiding van dat proces dat land binnen gaan. Maar het was in Clintons eigen woorden toch vooral de 'su blieme combinatie' van zijn ei gen bereidheid geweld te ge bruiken en van het diplomatie ke meesterschap van Carter en de zijnen die voor de gelukkige uitkomst hadden gezorgd. Een uitkomst die nog meer glans kreeg dankzij het spannende, door Clinton, Carter en Powell gisteren zelf in nauw verholen opgewondenheid .vertelde, ver haal van de laatste ogenblikken vóór de bezegeling van het ak koord zondagnacht in Haïti. Pas toen de Haïtiaanse macht hebbers het bericht hadden ge kregen dat de Amerikaans! vliegtuigen met honderden pa ratroepen reeds voor de eerst! aanvalsgolf vanuit een basis ir de VS waren opgestegen, zeg den de generaals Cédras en Bi- amby hun aftreden toe en zett! president Jonassaint snel ziji handtekening. Tevoren had Clinton, bezorgt om de persoonlijke veiligheic van zijn delegatie in Port-au Prince, telefonisch aan Carte: gezegd dat bij 'binnen dertij minuten' het land uit moest ziji omdat de gewelddadigheden o] het punt stonden te beginnen Na de uitwisselingen van d( handtekeningen gaf Clintoi prompt het bevel aan de Ameri kaanse luchtvloot om de actie a yan onze correspondent °ert Schampers Brussel - Wie gingen er schuil Bende van Nijvel, wie pleegde slagen en wat was de bedoeli] terreur, die tussen 1982 en België aan 28 burgers het levi Die vragen zullen wel nooit be worden. Het gerechtelijk wordt binnenkort afgesloten. 2 sulfaat. j?e. Bande van Nijvel zette in de ja ai&ë op zijn kop met aanslagen Partijen. Zo kwamen bij een ovel naize-supermarkt bi Aalst in mensen om het leven. De Belgisch politie en magistratuur faalden. E au allerlei geruchten omtrent

de Stem | 1994 | | pagina 4