len' Nader onderzoek naar 'Oort' Studenten bezetten ministerie Onderwijs Officier eist kleine boete tegen cadetten KMA Eis vijftien jaar voor moord Beekse Bergen Verbranden van plastic huisvuil ook in toekomst onvermijdelijk Franse regering vraagt terugsturen meisjes Staatssecretaris wil weten of belastingoperatie hogere inkomens bevoordeelt Herkansing in Haïti ?nda BINNENLAND A3 DE STEM COMMENTAAR Taalcommissie komt er niet uit BINNENLAND KORT EMBER 1994 A2 'erantwoordelijkheid. Op ige toon: „Daar neem ook i volie verantwoordelijk voor als dienaar van de d bezworen in de Kamer te blijven. Dat beroep vond t mooiste. Terpstra zat m tijdens de lange hete etsformatie niet uren aan efoon, zoals menig andere daat. Maar de WD kon om haar heen, want het le Kamerlid bleek 3 mei de te stemmentrekker buiten 'staanvoerders. Ze stemde nadat was beloofd dat ze ls staatssecretaris veel de p zou kunnen en niet hoef- verpieteren in een kantoor- pronte stappen klinken nu gangen van het ministerie ~WS in Rijswijk en als de on in haar kamer rinkelt. t ze vrolijk op: „Dat is de ter! lympische medaillewinna- seft dat haar leventje ver- t. „Als kamerlid kun je je maken voor een zaak. Lukt iet dan kun je altijd zeggen: willen het niet. Als staats- aris moet je bereid zijn je it te steken en ook als het ]k is je ergens sterk voor n en het helder uitleggen, aliseer me dat ik risico's Dat ik kan falen. Maar ik er niet om populair te wor- „Dat ik dat al ben? Ja. het kan verkeren." FOTO ANP ding vraagt, zachtjes met ngers tikkend op de kaft en net verschenen rapport; Wim niet om het een of maar jij bent toch die- i als de Kok die zijn partij f zetels kostte?" riddag komen de Eerste en de Kamer in een gezamen- vergadering in de Ridder- lijeen, om daar te luisteren het voorlezen van de irede door de koningin. ilgens biedt minister Zalm "inanciën om drie uur in de de Kamer officieel zijn enennota aan die hij in het ide koffertje met het op- ft 'derde dinsdag in sep- er' de vergaderzaal bin- raagt. De Tweede Kamer edt de woensdag en don- ag aan een eerste debat op llijnen over de Miljoenen- pESTEM DINSDAG 20 SEPTEMBER 1994 Van onze verslaggever Amhem/Breda - Voor de mili- taire kamer van de Arnhemse rechtbank eiste officier van justitie J. Rijkers gisteren honderdvijftig gulden boete tegen vijf voormalige cadet ten van de KMA in Breda. Tijdens een oefening in Duits land waren de vijf zich volgens de officier te buiten gegaan aan een ernstige vorm van 'oneerbaar tofde slaapzaal hadden vier vrouwelijke cadetten zich door de seksuele spelletjes van hun mannelijke collega's ernstig be dreigd gevoeld. De officier sprak van een 'uit schieter', maar dan wei een die niet getolereerd kan worden. De vijf cadetten zijn inmiddels flink aangepakt. Na een onmiddellijke schorsing is het vijftal medio dit jaar op voor dracht van de KMA-leiding door de minister van Defensie ontsla gen, Een beroep tegen het ontslag loopt nog, Mr. Rijkers noemde het ontslag 'een forse maatregel' maar het gedrag van de KMA-cadetten was er ook naar. Na de oefening met de naam 'Pei- per' hadden de cadetten in een melige stemming in hun blootje flink gein getrapt. Op de slaap zaal stopte één van hen een bran dende sigaret in zijn geslachts deel. Een ander bond zijn horloge om zijn penis. Het vijftal nam bo vendien de in KMA-kringen be kende 'pijpleidingstand' aan, een pik-billenstandje. Twee van de vrouwelijke cadet ten deden na de oefening aangif te. Een geldboete voor de daders, te vergelijken met die voor een betrapte 'potlootventer', is vol gens de officier van justitie op zijn plaats. Mr. A. Kok, raadsman van de vijf cadetten, wees er opnieuw op dat het incident niet los gezien kan worden van andere voorvallen op de KMA. Tijdens de vorige zitting had Kok al gewezen op het feit er op de KMA in Breda veel meer loos is. „De normen en waarden op de KMA zijn zo duidelijk niet," aldus de conclusie van Kok. Zo werd eerder op de KMA een joodse cadet ernstig gediscrimi neerd en beledigd waarbij zijn kleerkast met een David-ster werd beklad. Een allochtone ca det werd tijdens zijn ontgroening uitgescholden. Vrouwelijke cadetten zijn verder regelmatig getuigen van harde porno-films die 's avonds op de kamers worden vertoond. Volgens mr. Kok was er tijdens de oefening geen sprake van 'op zettelijk oneerbaar' gedrag door de vijf cadetten. De vrouwen werden niet be dreigd en moesten, gezien hun er varingen op de KMA, ook wel wat gewend zijn. Volgens de advocaat zijn de twee vrouwelijke cadetten die aangifte hebben gedaan zelf overrompeld door de marechaussee die hun verklaring min of meer zou heb ben afgedwongen. De rechtbank doet vrijdag 30 september uit spraak. Den Haag (anp) - Staatssecretaris Vermeend van Finan ciën gaat het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Planbureau vragen, nader onderzoek te doen naar de ef fecten van de belastingoperatie-Oort. Van die belasting- en premieher vorming, ingevoerd per 1 januari 11990, hebben volgens recent on derzoek door de Groningse hoog leraar F. de Kam de hogere inko mens sterk geprofiteerd, terwijl de lagere inkomens er relatief zwaarder door zijn belast. Eigen onderzoek van Financiën komt echter tot een tegenovergestelde slotsom: het leeuwedeel van de lastenverlichting van vier mil jard zou juist aan de lagere inko mens ten goede zijn gekomen. Staatssecretaris Vermeend laat nu het CBS en het Planbureau uitzoeken waar die verschillen vandaan komen en wie er gelijk heeft. Vooralsnog is Vermeend er echter van overtuigd dat De Kam het bij het verkeerde eind heeft. Diens onderzoek schiet tekort, liet hij gisteren weten op kamer vragen van Rabbae (Groen- Links). Vermeend zegt dat de Groningse onderzoekers met naar de gevol gen van de hele Oort-operatie hebben gekeken, maar alleen de heifingsdruk van een aantal be lastingen en premies van 1989 op 1990 hebben vergeleken. Ook op andere terreinen zou het onder zoek een verkeerd beeld geven. Zo ontstaat volgens Vermeend ten onrechte de indruk dat de la gere inkomens de pineut zijn van de operatie. Tevreden Prof. De Kam zei gisteren, tevre den te zijn met de toezegging tot hernieuwd onderzoek. De Kam is nu de eerste om toe te geven dat hij niet over het volledige beeld kan beschikken. Daarvoor is een vergelijking no dig van individuele belasting aangiften. De effecten van 'Oort' moeten dan gescheiden worden van andere inkomenseffecten als gevolg van individuele omstan digheden. Zelfs een echtscheiding kan tot aanzienlijke inkomensgevolgen leiden, waarvan De Kam in zijn onderzoek geen weerslag kan la ten zien. Aan de andere kant heeft Finan ciën verzuimd om de Oort-effec- ten van 1989 op 1990 in de prak tijk na te lopen. Oort is theoretisch losgelaten op de aangiften van de steekproef uit 1989. Wat er werkelijk is ge beurd moet nog worden nage trokken, aldus De Kam. Van onze redactie binnenland Breda - Voor moord op de 14-jarige Suzanne Pakosch uit Duitsland heeft officier van justitie G. van der Burg gisteren in Breda 15 jaar onvoorwaardelijk geëist tegen de 38-jarige J.S. uit Tilburg. S. zou het meisje op 17 juni in het attractiepark De Beekse Bergen hebben gewurgd. Volgens de officier heeft de man eerst geprobeerd haar te ver krachten. Het meisje verzette zich heftig, waarna de Tilburger haar wurgde. De volgende dag werd het lichaam gevonden in een herentoilet van het recreatie park. De man, die als beveiligingsbe ambte in De Beekse Bergen werkt, ontkent in alle toonaar den. Maar volgens het openbaar mi nisterie wijzen sporen van ban den van een dienstauto, van bloed en van schoenen in de rich ting van de verdachte Tilburger. Studenten rollen vanaf de derde verdieping van het ministerie een gigantisch spandoek uit. Naar de mening van advocaat L. van Osch is het goed mogelijk dat iemand anders in de auto van de Tilburgse beveiligingsman heeft gereden. Volgens de advocaat heeft de Tilburger, die de bewus te avond en nacht dienst had in het attractiepark, een vrijwel sluitend alibi. Hij bepleitte vrij spraak. S. zelf noemde het bizar dat hij van moord wordt beschuldigd. „Je kunt alles van me zeggen, maar ik ben geen moordenaar." Hij gaf wel toe dat hij in zijn functie van beveiligingsman dit jaar bij een bedrijf in Breda seks- films en opblaaspoppen te heb ben gestolen. Uitspraak 3 okto ber. Zoetermeer (anp) - Studenten van de Technische Universi teit Delft hebben gisteren eni ge tijd het ministerie van On derwijs, .Cultuur en Weten schappen in Zoetermeer bezet gehouden. Niemand kon het gebouw in of uit. De deuren waren dichtgespij kerd of automatisch vergrendeld via het beveiligingssysteem. Kort na 14 uur hebben de studenten de actie vrijwillig opgeheven. De bezetting was georganiseerd door de Vereniging voor Studie- en Studentenbelangen Delft. De actievoerders protesteerden te gen de bezuinigingsplannen van minister Ritzen en eisten een ge sprek met hem. Ritzen heeft toe gezegd vandaag met ze te praten. Zijn de studenten niet tevreden over het resultaat, dan volgen er volgens hen meer acties, ook op andere adressen. Om 13 uur kropen ongeveer 25 studenten via ladders naar de derde verdieping, waar ze door een balkondeur binnenkwamen, buiten gadegeslagen door een groep studenten. Er werden im mense spandoeken aan de gevel gehangen. Door de actie zat Ritzen bijna een uur opgesloten in zijn kamer om dat het automatische beveiliging ssysteem in werking was getre den. De actievoerders waren op de gangen en konden zich vrij door het gebouw bewegen, maar van de werkkamers waren alle deuren vergrendeld. De studenten onderhandelden te lefonisch met hem. Ze beloofden het pand te verlaten als Ritzen daarna naar buiten zou komen om met hen te praten. Maar dat weigerde hij. Vervolgens bereik ten ze het compromis dat de be windsman vanochtend vijftien actievoerders zal ontvangen. De studenten eisen opschorting van de bezuinigingen op de stu- FOTO ANP diefinanciering, die worden aan gekondigd in de begroting voor 1995. Ze denken zelf goede alter natieven te kunnen aandragen. Ook willen ze een discussie over de stelselherziening in het hoger onderwijs. Om 13.30 uur zouden eigenlijk enkele andere studen tenbonden een gesprek met de minister hebben over de begro ting. Ook zij kwamen voor een geslo ten deur. Volgens voorzitster K. Hekster van de Landelijke Stu dentenvakbond komt er, als Rit zen niet toegeeft, op 5 november in Den Haag een 'immense' de monstratie. AAN HET AKKOORD dat zondagnacht tussen het militaire bestuur ran Haïti en de Amerikaanse regering werd gesloten, zitten een paar kanten die tot voorzichtigheid nopen. Zeker, in eerste instan tie mag de opluchting prevaleren. De delegatie onder leiding van oud-president Carter heeft voorkomen dat de Amerikaanse inva siemacht met geweld - en dus met bloedvergieten - een einde zou "taken aan de militaire dictatuur in het Caraïbische land. Dat is pu re winst. Maar om dit te bereiken is in democratisch opzicht een stevige Prijs betaald. De leiders van de junta, verantwoordelijk voor de reoord op duizenden Haïtianen, zijn nu ineens tot gelijkwaardige 9esprekspartners verklaard, met wie de Amerikanen de komende weken nauw zullen samenwerken. Bovendien wordt het Haïtiaan- se parlement dwingend verzocht een algemene amnestie-regeling aan te nemen. Daardoor worden de militaire leiders niet voor hun wandaden vervolgd en kunnen zij eervol met vervroegd pensioen, reet behoud van al hun wederrechtelijk verkregen bezittingen, been fraaie start voor een hernieuwd democratisch Haïti. De komende weken zal blijken of met dit akkoord inderdaad de weg is bereid tot de terugkeer van de verdreven president Aristide. H|l werd weliswaar met grote meerderheid door zijn volk gekozen, reaar dat is alweer even geleden. En intussen heeft hij zich toch steeds nadrukkelijker afhankelijk getoond van een helpende Ame rikaanse harde hand. Het is de vraag hoeveel respect hem dat bij zJ!.n eigen onderdrukte Haïtiaanse volk heeft gekost. ri|n tegenstanders zijn allang in de weer om dat negatieve beeld te versterken. En zij zullen worden geholpen door grote groepen mi- Dtairen die nu hun burgerkleren hebben aangetrokken en hun wa- Pens hebben behouden. De basis voor een burgeroorlog is daar- gelegd. Dat de leiders van de junta straks desgewenst in het nd kunnen blijven en achter de schermen een politieke rol kun nen blijven spelen, wordt in deze context extra pikant. De Ameri- «aanse militairen krijgen het dan - al dan niet in het kader van een "«'Vredesmacht - benauwd. De ervaring in Somalië ligt nog vers re ieders geheugen. au!IS' met andere woorden, nog veel te vroeg om te juichen. Het woord bevat vele haken en ogen. Maar géén akkoord zou een rechter alternatief zijn geweest. Als alles goed gaat, de komende eken en maanden, mag pas worden geoordeeld dat Haïti daad- rikelijk een herkansing heeft gekregen in economische en demo nische zin. Den Haag (anp) - Verbran ding van plastic huishoudaf- val is in de toekomst niet te vermijden. Meer dan de helft van het ingezamelde kunst stof zal ook bij de invoering van alternatieve verwerking svormen uiteindelijk in de verbrandingsoven gaan. Dat staat in een gisteren ver schenen onderzoek naar de mi lieu- en kostenaspecten van vijf methoden om huishoudelijk kunststofvuil te verwerken. Het Centrum voor Energiebespa ring en Schone Technologie heeft het onderzoek uitgevoerd in op dracht van de regering en de kunststoffabrikanten Dow Bene lux, Shell en DSM. Op dit moment verdwijnt jaar lijks 380 miljoen kilo kunststof afval in afvalverbrandingsin stallaties (avi's). Deze uit milieu oogpunt omstreden methode was reden een gedegen kosten- en milieuanalyse te maken van mo gelijk andere methoden om van het plastic afval af te komen. Zo'n onderzoek past in het stre ven van de overheid naar herge bruik van afval. Door de soms ingewikkelde sa menstelling van plastic produk- ten zal het echter niet altijd mo gelijk zijn het afval zo te schei den dat kwalitatief goed herge bruik mogelijk is. Bovendien zal een fors deel van het huishoudafval niet al ge scheiden op plastic bij de avi's aankomen. Daardoor zullen de verbrandingsinstallatie nog al tijd ruwweg de helft van het kunststof moeten verwerken. Van de vijf onderzochte model len is volledige verbranding van kunststof met terugwinning van energie in de avi, uit kostenover wegingen de beste oplossing. Voor het milieu is deze methode minder geschikt. Dat zou meer zijn gebaat bij veelbelovende verwerkingswijzen waarbij bij voorbeeld tot ruim 20 procent van het klein huishoudelijk kunststofafval (plastic flessen en flacons) wordt vermaald om er nieuwe produkten van te maken. Bovendien is omzetting van een gedeelte van plastic in olie of gas mogelijk. Beide verwerkingen zijn wel wat duurder. De onderzoekers kunnen naar ei gen zeggen geen uitspraak doen welke methode in de afweging tussen milieu en financiën nu als beste uit de bus komt. Die afweging laten ze over aan overheid en bedrijfsleven. Deze zeggen toe de gegevens te zullen bespreken in hun onderlinge overleg over de toekomst van de afvalverwerking. Den Haag (anp) - De Taaladvies commissie van de Nederlandse Taalunie is er niet in geslaagd voor het gebruik van de c of de k bij bastaardwoorden zodanige regels op te stellen dat aan alle verwarring over de spelling een einde komt. Dat blijkt uit een advies dat de commissie heeft uitgebracht aan het Comité van Ministers van de Taalunie. Dit voorjaar besloten de minis ters dat de huidige voorkeurspel ling met een beperkt aantal wij zigingen de enige officiële spel ling wordt. De Taaladviescommissie moest over de veranderingen adviseren. In haar advies zegt de commissie dat de herziening van de inconse quenties uiteindelijk woord voor woord zal moeten gebeuren. Worden twee vergelijkbare woorden volgens het huidige Groene Boekje verschillend ge speld, dan wordt voor de meest gebruikte vorm gekozen. Van onze verslaggever Den Haag - Het Franse minis terie van Justitie heeft de Ne derlandse regering verzocht de terugkeer naar Frankrijk te bewerkstelligen van de twee Franse meisjes die na hun vakantieverblijf bij een Nederlands gastgezin niet naar hun ouders of verzorgers in Frankrijk terug wilde. De meisjes, de zevenjarige Hadji- ra Cherchour uit de Parijse voor stad Vitry en haar 13-jarig nicht je Mahdia, willen in Nederland blijven omdat ze naar hun zeggen worden mishandeld, de eerste door haar moeder c.q. tante. Hadjira is nog steeds bij haar pleeggezin in het Groningse Nie- kerk, waar ze ook naar school gaat. Mahdia heeft politiek asiel gevraagd en voorlopig onderge bracht bij een pleeggezin. Het verzoek van het Franse mi nisterie is gebaseerd op het Haags kinderbeschermingsver drag dat in 1962 door een aantal landen werd gesloten. Volgens een woordvoerder van Justitie in Den Haag biedt dat verdrag waarschijnlijk weinig soelaas, omdat de kinderen niet de Franse maar de Algerijnse na tionaliteit zouden hebben. Dat land heeft het verdrag niet gete kend. Justitie heeft het Franse ministerie laten weten, dat ze hun verzoek beter kunnen base ren op het in 1980 gesloten ver drag inzake internationale kind erontvoering. Dit bevat een bepa ling over kinderen die onrecht matig worden vastgehouden. Volgens de betreffende paragraaf geldt dan dat die kinderen terug moeten naar hun wettige ouders, tenzij er zeer speciale gronden zijn om daarvan af te wijken. Persofficier van justitie J. Blom te Groningen maakte gisteren duidelijk dat de procedure die hierbij komt kijken, veel tijd kan gaan kosten. „Voordat de rechter besluit dat een kind naar de rechtmatige ouders moet worden teruggebracht, moet hij voldoen de materiaal hebben om een der gelijk besluit te onderbouwen," aidus Blom. „Wanneer zo een kwestie zich binnen de Nederlandse grenzen afspeelt", aldus Blom, „krijgt de Raad voor de Kinderbescherming opdracht te onderzoeken of de si tuatie in het gezin van die aard is dat het kind naar de ouders terug kan. Nu het een kwestie is tussen twee landen, is de weg nog ge compliceerder." Nog voordat het Franse verzoek om teruggeleiding van de meisjes binnenkwam, heeft de Raad voor de Kinderbescherming via het Franse consulaat aangedrongen op een onderzoek naar de om standigheden in het gezin Cher chour in Parijs. „Hoe je het ook draait, zo'n onderzoek moet er toch komen," zegt persofficier Blom. Het feit dat het verzoek uit Parijs binnen is, betekent dat de procedure ter bepaling van het verdere lot van de twee meisjes door de Franse regering is ge start. Nog even en uit hele geheime stukken blijkt dat de gro te drugsyndicaten in dit land er alleen maar zijn om aan de alsmaar groeiende vraag van politie te kunnen vol doen. Blijken zal dat allerlei politiekorpsen volstrekt onge coördineerd hij de drugbaronnen hestellingen doen ter waarde van vele miljoenen guldens. Die miljoenen be staan uit zogeheten 'toon-geld', waarover de politie in ruime mate kan beschikken. In al die uitgelokte drugzaken moet de politie, naast de rente over het gebruikte toon-geld, ook nog eens per deal een ton of meer tipgeld betalen aan slimmeriken in het milieu die de politie afgeluisterd hebben. Het spel van ontmaskering van de slechten en vermom ming door de goeden lijkt inmiddels al zo ver gevorderd dat een aflevering van Miami Vice kinderspel is vergele ken met wat onze eigen Sonny's Crockett bedenken. Met een beetje pech duiken er straks partijtjes slechte xtc-pillen op die in anders toch ongebruikte schietkel- ders van de politiebureaus zijn gefabriekt. Intussen slaagt een heel peloton ME er niet meer in om wat voortvluchtige bankovervallers op te sporen. Als ze bij de politie nou maar niet op het idee komen om over vallers voortaan te lokken met toon-banken. MERIJN Overvallers trekken spoor van vernieling Amsterdam -• Bij een poging het hoofdkantoor van het GWK in Diemen te beroven, is gisteren een spoor van vernielingen aange richt. Twee overvallers probeerden met de laadschop van een shovel een raam op de eerste verdieping te rammen. Dat misluk te omdat dat van gepantserd glas is. Het GWK schat de schade op enkele tienduizende guldens. Vervolgens werd de shovel in brand gestoken. Op het parkeerterrein van de bank raakten drie auto's beschadigd. De daders ontkwamen in twee verschillende vlucht auto's, die ze beide in brand staken. Ondanks grootscheeps poli- tie-onderzoek zijn zij spoorloos. Nep-schietbaan goedkoper voor politie Den Haag - Politiemensen kunnen hun schietvaardigheid goed koper op peil houden in een simulator dan op een echte schiet baan. Hun prestaties lijden daar niet onder. Dat blijkt uit.een on derzoek van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Aanleiding daarvoor was de vaststelling geleden dat een deel van de politie onvoldoende geoefend was. Als de politie meer met schietsimula- tiesystemen werkt, scheelt dat de helft aan munitie. Bovendien hoeven de schietbanen dan niet te worden vernieuwd; veel ervan zijn verouderd. Noorclliollaiidse landbouw bekijkt scbade Haarlem - De Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WL- TO) begint vandaag met het inventariseren van de schade die de Noordhollandse boeren en tuinders hebben opgelopen door de wateroverlast van de afgelopen dagen. De WLTO zegt nog niet te weten op wie de schade zal worden verhaald, maar dat zou wel eens het Hoogheemraadschap van het gebied kunnen zijn, omdat dat de waterstand niet in de hand kon houden. Volgens het Hoogheemraadschap daalt het water nu langzaam, maar het duurt nog dagen voordat de toekomst nor maal is. Veteranen schenken Nederland monument Sint-Oedenrode - Veteranen van de Amerikaanse 101e Airborne Division hebben geld bijeengebracht voor een monument, waar mee ze hun dankbaarheid jegens het Nederlandse volk tot uit drukking willen brengen. De gedenksteen wordt morgen in Sint- Oedenrode onthuld door de oud-strijder luitenant-generaal H. Kmnard en de Brabantse commissaris van de koningin Houben. Het initiatief om een Monument to the Dutch op te richten, ont stond in 1989 tijdens het bezoek dat enkele veteranen brachten aan Best, Sint-Oedenrode en Son en Breugel. Het monument be staat uit een gepolijste granieten steen, waaromheen een fries met afbeeldingen is bevestigd. Arbeidsvoorziening boos over korting Den Haag - Het Centraal Bestuur voor de Arbeidsvoorziening (CBA) houdt 'unaniem' vast aan de overeenkomst met de Staat van juli 1993, waarin is vastgelegd dat er geen verdere kortingen op zijn budget (1,8 miljard) worden toegepast. De korting van 100 miljoen gulden die het kabinet Kok voor 1995 in petto heeft, wordt derhalve niet geaccepteerd. Dat heeft het CBA gisteren, nog vóór Prinsjesdag waarop de bezuiniging wordt gepresen teerd, laten weten. De wijze waarop" het CBA zijn verklaring heeft geformuleerd geeft te raden dat Arbeidsvoorziening de be zuiniging zo nodig wil aanvechten bij de rechter. Nieuwe verdachte brandstichtingen Eindhoven - Een 31-jarige Eindhovenaar is gisteren van zijn bed gelicht. Hij wordt in verband gebracht met de reeks branden die de afgelopen vier maanden zijn gesticht in Eindhoven en omge ving. De man heeft gisteren één (mislukt) geval van brandstich ting bekend. Of hij verantwoordelijk is voor andere branden, durft de politie niet te zeggen. Op 31 augustus hield de politie een 27-jarige Eindhovenaar aan, die vijf brandstichtingen heeft toe gegeven. Ouders willen gewelddadige zoon kwijt Alkmaar - De ouders van de 18-jarige R.K. uit Bovenkarspel vra gen de president van de Alkmaarse rechtbank in kort geding hun gewelddadige zoon uit huis te zetten. De ouders zijn elders onder gedoken en durven niet meer naar hun woning terug. Het uitzon derlijke geding dient op 26 september. In de dagvaarding aan hun zoon stellen de ouders 'ten einde raad' te zijn. Hun beroep op di verse hulpverlenende instellingen heeft geen oplossing geboden. Volgens de ouders is hun inwonende, druggebruikende zoon sinds 1993 gaandeweg volkomen onhandelbaar geworden. Onder meer gooit hij met meubilair, bedreigt hij zijn moeder en tuigt hij zijn vader af. Uiteindelijk verjoeg hij zijn ouders en nam hun huis in bezit. Bestuur PvdA in Schiedam stapt op Schiedam - Het voltallige afdelingsbestuur van de PvdA in Schiedam is opgestapt. De crisis binnen de partij volgt na een mislukte bemiddelingspoging van landelijk voorzitter Rotten berg. In Schiedam gaat het conflict eveneens om de vernieuwing van de partij, en om persoonlijke strubbelingen. De vier raadsle den vinden dat het bestuur de vernieuwing van de partij frusteert die door Rottenberg is ingezet. Ministerie wil nieuw onderzoek XTC Rijswijk - Het ministerie van Volksgezondheid wil dat er een nieuw onderzoek komt naar de relatie tussen het strafbaar stellen van XTC en de toenemende vervuiling van de pillenmarkt. Het ministerie vindt het rapport van het Nederlands Instituut voor Alcohol en Drugs (NIAD), dat vorige week bekend werd, onvol doende wetenschappelijk. Het NIAD concludeerde dat het straf baar stellen van XTC de voornaamste oorzaak is van de gevaar lijke- en neppillen. De controle op XTC is door de strafbaarstel ling zoekgeraakt. Het ministerie wil zich niet bij de conclusies neerleggen. Wel ziet het er voldoende aanleiding in zelf de kwes tie te onderzoeken, zonder dat dit betekent dat het pepmiddel wordt gelegaliseerd.

de Stem | 1994 | | pagina 3