Begrip voor verzoek Boerenhol Nieu Waterschap in clinch met provincie over verwerking maaisel Nieuw gedenkteken voor de gevallenen PLAATSELIJK nieuws Statencommissie wil maximumsnelheid in buurtschap terugbrengen tot 50 km Sasse oranjecomités vieren bevrijding met 'kernenspel' EHB O-onderscheiding voor Terneuzense 150 motorrijders verwacht! op twaalfde Diekentoer Gemeente Tentoonstellingen over bevrijding Sas van Gent Onthulling monument voor Algonquin-regiment bij Isabellasluis in Philippine Wielingen-jeugd bij D-spelen DE STEM ZEELAND Sluis geeft het meeste mee aan de vuilnisman Dierenasiel viert 25-jarig bestaan Opgeblazen DINSDAG 20 SEPTEMBER 1994 C3I pESTEM Van onze verslaggever Terneuzen - Het provinciebestuur dreigt met bestuursdwang als het waterschap De Drie Ambachten de verwerking van bermmaaisel op een stuk grond aan de Tweede Verkor ting in Axel niet staakt. Het provinciebestuur ziet het maaisel, dat door het waterschap wordt gebruikt om laagtes in het land op te hogen, als afval waarvoor een vergunning nodig is. Het waterschap echter vindt het on schuldig materiaal en vindt de verwer king milieuvriendelijk. Het waterschap liet gisteren bij monde van dijkgraaf W. Gosselaar weten de aanschrijving van de provincie naast zich neer te leggen. Het waterschap zoekt de confrontatie om een uitspraak uit te lokken en zo het meningsverschil voorgoed uit de wereld te helpen. „We blijven doorgaan tot er een uit spraak is," aldus Gosselaar gisteren. De kwestie speelt inmiddels enige tijd. „We hebben er in het verleden al vaker over gesproken en willen de zaak niet laten escaleren maar wij vinden dat we heel natuurvriendelijk bezig zijn." Het waterschap stort op het land van S. Hoeve aan de Tweede Verkorting al het bermmaaisel uit het oostelijk deel van het waterschapsgebied in de voor de landbouw onbruikbare laagtes in het terrein. „Dat is natuurlijk materiaal waarvoor een schoongrond verklaring geldt. Er zit geen lood of andere stoffen in, ook geen uitlaatgassen. Wij denken dat we een goede zaak voor het milieu doen. De laagtes zijn door afgraving, zandwinning of op een natuurlijke wij ze ontstaan en onbruikbaar. Wij vullen die laagtes op met bermmaaisel en leggen er een laag afdekgrond over. Er ontstaat vervening en daaruit is zowat heel Nederland opgebouwd." Als de provincie voet bij stuk houdt zal het waterschap in beroep gaan en alle benodigde procedures doorlopen, maakte Gosselaar gisteren duidelijk. Van onze verslaggever Middelburg - De meerderheid van de statencommissie Verkeer en Waterstaat advissert het college van Gedepu teerde Staten (GS) de maximumsnelheid in de buurt schap Boerenhol, tussen Groede en Breskens, terug te brengen van zeventig naar vijftig kilometer per uur. De meeste statenfracties toonden zich gistermiddag niet onder de indruk van het advies van de Zeeuws-Vlaamse politie deze maatregel niet te nemen. Zij ho noreerden met hun advies het verzoek van verontruste bewo ners van de buurtschap. De inwoners van Boerenhol kre gen begin dit jaar nul op het rekest van GS met hetzelfde ver zoek. Het college van GS nam toen het besluit voorlopig niet Veel te doen aan de verkeerson- veilige situatie in de buurtschap. Kort gezegd kwam het erop neer dat er geen geld is om afdoende maatregelen te nemen om de snelheid door de bebouwde kom van Boerenhol naar beneden te krijgen. Meer dan de helft van de automobilisten rijdt daar met te hoge snelheid doorheen. De in woners vroegen de maximum snelheid te beperken tot vijftig kilometer per uur, de instelling van een inhaalverbod en scher pere snelheidscontroles. Dat zijn maatregelen die volgens de politie in Zeeuws-Vlaanderen geen soelaas bieden. Integendeel, meent de politie, het onveilig- heidsgevoel van de inwoners neemt alleen nog toe als de snel heid wordt beperkt tot vijftig kilometer per uur. Want het aan tal overtredingen zal dan nog verder toenemen, aldus de poli tie. Ook extra snelheidscontroles bieden volgens het advies van de politie geen oplossing. „Handha ving dient slechts het sluitstuk te zijn om hardnekkige overtreders aan te pakken." De meest voor de hand liggende oplossing is aanpassing van het wegbeeld. Overigens blijft de politie ook van mening dat er bij Boerenhol geen sprake is van een feitelijk onveilige verkeerssituatie. Het zijn slechts (subjectieve) gevoe lens van de inwoners van de buurtschap. Van onze correspondent Sas van Gent - De vier oranjecomités van de kernen in de gemeente Sas van Gent hebben dit jaar de handen ineen geslagen om een programma met voor elk wat wils samen te stellen rond de bevrijdingsfeesten. Nabestaanden legden gisteravond bloemen bij het nieuwe monument. Twee jaar geleden zijn zij hier mee, op initiatief van het oranje comité Philippine, begonnen. Eén van de onderdelen van het programma is een 'kernenspel', dat aanstaande zaterdag 24 sep tember gehouden wordt in Sas van Gent. Het geheel begint om 14.30 u. Het spel, te vergelijken met het vroegere Zeskamp van de NCRV, zal worden gehouden op het Kei zer Karelplein. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de Vlaanderenhal. Teams uit Phi lippine, Sas van Gent, Westdor- pe en Zandstraat zullen zowel op sportief gebied als op denkge- bied tegen elkaar aantreden. De teams bestaan uit een coach, twee leden van het denkteam, vier vrouwelijke en vier manne lijke leden van het spelteam en twee juryleden. Er zullen diverse spelen opgebouwd worden, waaronder een survival- en een hindernisbaan. Vari onze verslaggever Terneuzen - Inwoners van Sluis geven het meeste mee aan de vuilnisman. Per hoofd van de bevolking gaven zij in 1993 672 kilo afval. Hulst (670) en Oost burg (668) zitten daar net onder. In Hontenisse (548 kilo per in woner) gooien ze het minst weg. Een en ander blijkt uit een jaar overzicht van het bestuur van de Afvalstoffenverwijdering Zeeuws-Vlaanderen. In zijn to taliteit wordt er minder afval gestort in de Koegorspolder in Terneuzen. In 1989 was dat nog 189.587 ton, in 1993 143.282 ton. Daarnaast krijgen de deelnemers te maken met vragen uit de categorieën sport, cultuur, alge meen, Nederland 1940-1945 en Gemeente Groot Sas. De vragen zijn samengesteld door Eugene Sarneel en Paul de Groene. Als hoofdscheidsrechter zal Norbert van Hurck functioneren, terwijl de totaalcoördinatie in handen is van Paul van Hecke. Van Hecke, van Hurck, de Groe ne en Lodewijk de Rijk zijn de afgelopen maanden druk bezig geweest om dit kernenspel op te zetten. De presentatie van het kernenspel is in handen van Theo Sarneel, die het denkge- deelte voor zijn rekening zal ne men, en Theo de la Ruelle, die het spelgedeelte aan elkaar zal praten. Na afloop zullen de prij zen uitgereikt worden door bur gemeester J.M.H.M. van Rest. (ADVERTENTIE) Ma.-vr. 07.00-21.00 Za. 08.00-21.00 Zo. 09.00-21.00 Servicestation WALTHER DE BLOCK OUDEZOUTDIJK 2-4, 4561 HP HULST telefoon 01140-12058, telefax 01140-10856 Van onze correspondent Sas van Gent/Westdorpe - De gemeente Sas van Gent is sinds gisteren twee monu menten rijker. Beide gedenk tekens opgericht vanwege de vijftigste herdenking van de bevrijding. Beiden ter nage dachtenis aan de gevallenen, burgers en militairen, die door het oorlogsgeweld om het leven zijn gekomen, tij dens en na deTweede We reldoorlog. In Sas van Gent werden gister middag leden van de Bond van Wapenbroeders, van het voor malig verzet en vertegenwoordi gers van het Provinciaal Militair Commando toegesproken door burgemeester J. van Rest. Onder de toehorenden ook vertegen woordiger van de Canadese am bassade en de Canadese oudstrijder Bridge, één van mili tairen, die destijds Sas van Gent bevrijd heeft van het Duitse juk. Tijdens haar toespraak liet de burgemeester de bevrijding door de Argylls en de Algonquins, eenheden van het Canadese le ger, nog eens de revue passeren. Een bevrijding, die niet zonder slag of stoot ging. In de morgen van 19 september 1944 begon de aanval op Sas van Gent door eenheden die tot de Nederlands- Belgische grens waren opgerukt. Hoewel het maar om een afstand van een kilometer ging, duurde het nog tot half zes 's avonds voor de troepen bij de Staak Nederland konden binnentrek ken. Twee dagen later werd Phi lippine bevrijd door het eerste bataljon van het Algonquin- regiment, zonder Duitse tegen stand. De oorlog kostte in Sas van Gent het leven aan 43 bur gers, bij de bevrijding lieten 41 Canadese, 9 Belgische, 3 Engelse en 2 Amerikaanse militairen het leven. Ter nagedachtenis aan hen en aan de herwinning van de toekomst in 1944 is onder aan de brug een eenvoudig monument opgericht. Want, aldus Van Rest in haar toesprak, het mooiste monument zal in ons hart ge- grifd staan. Het tamboerkorps van de Johan Willem Frisokapel gaf gister middag op het Keizer Karel plein, voorafgaand aan de ont hulling een optreden, bijgestaan door enkele Canadese muzikan ten. Daarbij was ook een verte genwoordiging van de Canadese lucht-, land- en zeemacht aan wezig. Vervolgens werd door de heer Bridge het monument ont huld. Gisteravond gaf de Johan Wil lem Frisokapel onder leiding van majoor directeur Gert Jansen een spetterend optreden in een volle Vlaanderenhal. Zowel Sas van Gent als de JWF-kapel had den iets te vieren. De een vijftig jaar bevrijding en de ander het 175-jarig jubileum. Westdorpe In Westdorpe stonden gistera vond de gevallenen van de Tweede Wereldoorlog centraal. Tijdens een sfeervolle plechtig heid werd op het voorplein van het kerkhof een gedenkteken onthuld. De plechtigheid werd geopend door de voorzitter van de Stichting Oud Westdorpe, M. Dierick. In zijn toespraak zei hij ond^r meer dat het nooit te laat is om een monument op te rich ten, ook niet vijftig jaar na dato. Zeker nu, zei hij, nu alle herin neringen aan de oorlog bij me nigeen weer bovenkomen. Vervolgens werd het monument onthuld door de heren M. Kindt, bestuurslid van de Stichting Oud Westdorpe en nabestaande van een van de oorlogsslachtoffers, Van onze correspondent Terneuzen- Voor 25 jaar trouwe dienst, waarvan I2V2 jaar bij de Koninklijke Nederlandse EHBO-vereniging kreeg me vrouw Verlinde gisteravond de dr. C.B. Tilanus-junior-draag- medaille opgespeld. Van onze verslaggever Terneuzen - Het dierenasiel Zeeuws-Vlaanderen in Ter neuzen bestaat in oktober 25 jaar. Dubbel feest eigen lijk, want het de huidige huisvesting van het asiel be reikt dan het eerste lustrum. In het weekeinde van 1 en 2 oktober zijn er in het die renasiel open dagen. Zater dag van 11.00 tot 17.00 uur, zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Verder zijn er aan de viering van het 25-jarig bestaan en kele wedstrijden verbonden. Mevrouw Verlinde, bij de leden bekend onder de naam Gerda, stond aan de wieg van de oprich ting. Toen in 1982 het bestuur aan blok opstapte was zij het die een nieuw bestuur enthousiast kreeg om verder te gaan. „Onder de bezieldende leiding van Gerda hebben velen het EH- BO-diploma behaald. Zij was vooral bekend om het leggen van de verbanden precies volgens het boekje. Blijven proberen was haar devies. Een huisarts heeft weieens gezegd Gerda kan het beter dan mij," aldus de voorzit ter P. Pijpelink van de EHBO- vereniging. Vervolgens reikte A. Koole na mens het districtsbestuur Zee land de medaille uit. „Gerda heeft de vereniging van nul tot vijftig leden gebracht. Het is niet altijd even gemakkelijk om net als haar les te geven. Zij heeft haar sporen verdiend en de vere niging bij elkaar gehouden. Voor de vele vrije tijd die zij in de vereniging heeft gestopt onder scheiden we haar met deze draagmedaille." Het hoofdbe stuur onderstreepte deze woor den nog met een pen, De gedecoreerde was blij verrast „Wie had dat durven dienken, 't is de moeite hoor." In haar dan kwoord bedankte zij het bestuur voor de fijne samenwerking .„Het bestuur heeft altijd mij haar gestaan, ook in moeilijke tijden. Ik moet het werk nu aan anderen overlaten wegens ge zondheidsredenen. Westdorpe HENGELEN - Hengelsport vereniging De Platzak hield de laatste kampioenschapswed strijd matchhengelen van dit seizoen, waaraan door de slechte weersomstandigheden slechts achttien hengelaars deelnamen. De wedstrijd werd gehouden op De Molenkreek. Uitslag: 1. E. Soethaert met 2650 gram, 2. L. de Vleeschau- wer 2360, 3. W. de Meyer 1980, 4. P. de Baets 1960, 5. F. Sijnesael met 1860 gram. Eindstand: kampioen 1994 matchhengelen: L. de Vlee- schauwer, 2. E. Soethaert, 3. P. de Baets, 4. P. Uittendaele, 5. F. Sijnesael. Terneuzen KLEDING- EN SPEEL GOEDBEURS - In het bouw van de mavoschmi Steelant is 24 september kleding- en speelgoedbem. tussen 10.30 en 12.00 uur. Hm inleveren van kleding en speelgoed (schoon en geprijs® kan een dag eerder, 23 SJ tember van 18.30 tot 21.30-uu) in de school. De opbrengst is bestemd voor de stichtim Kinderhulp. COC Het COC Zeeuws-1 Vlaanderen start op 25 sen. tember het nieuwe seizoen n® een pyjamaparty in Kalashni- kov. Verder is het plan om om elke laatste zondagavond van de maand een themabijeen- komst te houden. COC en bar De Nieuwe Bastion houden vrijdag 28 oktober om 22.00 uur een karaokeshow. Aan sluitend is er feest op muziek van DJ Rene. Van onze correspondent Zandstraat - In de Zandstraat wordt het in het weekeinde van I 24 september weer druk. Het dorp tussen Sas van Gent en 1 Philippine wordt dan weer bezocht door motorrijders uit I binnen- en buitenland. Vorig jaar werd de Diekentoer bezocht I door ruim 150 deelnemers, motorrijders en duo-passagiers. Men kan dit jaar weer genieten van een over mooie binnenwegen van Zeeuws-Vlaanderen en de grensstreek uitgezette route. De te rijden afstand bedraagt onge veer 150 kilometer. Voor de pas sagiers zijn er opdrachten te ver vullen en vragen te beantwoor den over de omgeving. Er-kan worden gereden in drie klasse menten: leden MZV, niet-leden MZV en duo's (pasagiers die meerijden en bijzondere op drachten te vervullen krijgen). Tevens zijn prijzen beschikbaar gesteld voor de bezitter of bezit ster van de oudste (meegenomen) motorfiets, voor degene die de grootste afstand heeft moeten afleggen om te komen en del grootste club (natuurlijk doet de eigen club niet mee). Voor iedere I categorie zijn drie prijzen be-1 schikbaar. De deelnemers kunnen vrijdaga-1 vond 23 september hun tent op-1 zetten op het weitje achter keil wijkgebouw De Straete in de Zandstraat. Het kamperen daar gratis. Zaterdagavond is 1 een feest met muziek van Defer se d'Afficher, een regionale for-1 matie. De kampeerders vertrekken zon-1 dagmorgen. De inschrijving I staat open zaterdag vanaf 9.3 uur. Gerekend moet worden 0 een rijtijd van minimaal vier uur. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE en dhr. P. Cornells van de Rabo bank. Deze bank maakte, mede door het negentigjarig bestaan in Westdorpe, de bouw van het mo nument mogelijk. Het monument is ontworpen door M. Kindt en A. Rammeloo, die samen met W. van Hecke tevens zorgdroegen voör de bouw. De plechtigheid werd muzikaal opgeluisterd door de harmonie Eikels worden Boomen en het r.k. Gemengd Koor, terwijl ook de kinderen van de basisschool de Kreeke hun bijdrage leverden. Door L. Audenaerd werd het gedicht Duizenden Vielen, geschreven in de mei-dagen van 1940, voorge dragen. Door voorzitter Dierick werd de zorg voor het monument vervol gens overgedragen aan de school in de persoon van directeur G. Langeraert. Na de taptoe en het Wilhelmus werd namens de ge meente Sas van Gent een bloe menkrans gelegd door wethou der Platschorre. Daarna konden de aanwezige nabestaanden bloemen leggen en even stil te staan bij het monument. Een monument ter nagedachtenis aan de gevallenen, dat er na al die jaren toch is gekomen en ons tot in de lengte der dagen zal blijven herinneren. De naam van het monument wordt opgedragen aan het Al gonquin-regiment dat vijftig jaar geleden zo'n drie weken hevige strijd heeft geleverd aan de Isabellasluis tegen de toen malige vijand. Philippine werd op 21 september 1944 van de bezetters bevrijd en het Canadese regiment begon zonder rust aan de aanval op de Duitse stellingen aan de zuid kant van De Braakman en het Leopoldkanaal. De eerste twee dagen verloren de Canadezen al 43 man: gedood, gewond of ver mist. Het initiatief tot het oprichten van het monument is uitgegaan van de Vereniging tot Behoud van de Historie van Philippine. Het kreeg daarbij steun van de Van onze verslaggever Oostburg - De IJzendijksl van Tiggelen moet met komst van de nieuwe w hem handenvol geld kost regelen om overlast voor die wijk te beperken. Burgemeester en wethouders Van onze correspondent Sas van Gent - In Sas van Gent worden de komende week een aantal tentoonstellingen ingericht met betrekking tot de herdenking van vijftig jaar bevrijding. In de burgerzaal van het gemeentehuis aan de Westkade is een tentoonstelling ingericht over Sas van Gent tijdens de Tweede I Wereldoorlog. De openingstijden zijn maandag tot en met zaterdag I van 10.00 tot 12.00 uur en .van 14.00 tot en met 21.00 uur. In de Maquettezaal van cultureel centrum De Speye is een tentoonstelling ingericht door de Koninklijke Marine. De openingstijden van t tentoonstelling zijn gelijk aan die van de burgerzaal. Daarnaast worden in de Openbare Bibliotheek in Sas van Gent en I Philippine boeken en publikaties tentoongesteld met als thema oorlog en bevrijding. De openingstijden van de bibliotheek in Sas I zijn maandag en vrijdag van 13.30 tot 20.00 uur, dinsdag van 9.30 lot I 12.00 uur en woensdag van 13.30 tot 17.00 uur. In Philippine zijnde I openingstijden maandag en vrijdag van 15.00 tot 17.00 uur en I woensdag van 18.30 tot 20.00 uur. Aanstaande donderdag, 22 september, wordt om 20.00 uur inde burgerzaal van het gemeentehuis aan de Westkade, een lezi gehouden. Onderwerp van deze lezing is oorlog en bevrijding in van Gent en Zeeuws-Vlaanderen. De lezing wordt verzorgd door d( heren G. van Vooren en E. Sarneel. Na afloop volgt er forumdiscussie en een dia-vertoning. Van onze correspondent Philippine - Het monument Algonquin-regiment Wordt I woensdag 21 september onthuld. De onthulling is aan del Isabellapolder, bij de Isabellasluis om 17.00 uur en wordt I verricht door mr. Van Mundell, medewerker van de Canadese ambassade. aannemers Haers en Van Steen-1 berghe. Walter Haers heeft het monument opgetrokken uit 0 stenen inzandkleur en 'het is I ongeveer één meter hoog. Schuin I bovenop komt een arduinen steen met daarop een plaquette. Sander Ploegaert, nestor van d! I Vereniging tot Behoud van de I Historie van Philippine, is Mil met de realisatie van dit monu-1 ment. „Het is een idee van ons I en door dit monuemnt zullen wij onze bevrijders nooit vergeten, aldus Ploegaert. Tijdens de ceremonie zal nog een gedicht worden voorgelezen van I een veteraan van de Tweede We-1 reldoorlog. Dit gebeurt door de I dochter van Willem de Feyter, I een andere stuwende kracht van de vereniging. A. Koole reikt de ehbo-medaille uit aan mevrouw Gerda Verlinde FOTO CAMILE SCHÏLSTRAETE Van onze atletiekmedewerker Amsterdam - Een drietal D-junioren van de Wielingen kwa® I in actie op de D spelen (de officieuze nationale kampioen schappen) in Amsterdam. Bij de tweedejaars werd Klaas Goossen uit Cadzand zestiende bij W hoogspringen met 1,40 meter. Op de 80 meter eindigde hij in 1"" serie als zesde in 11,41. Thomas de Kruyter uit Aardenburg liep bij de eerstejaars naar e vijfde plaats in zijn serie 80 meter in 12,41. Op de 1000 meter werd hij tweede in zijn serie met de nieuWI persoonlijke recordtijd van 3.21,8. I Rafke Risseeuw uit Schoondijke vestigde een persoonlijk record ®e' I de kogel. Haar 8,46 meter was goed voor de dertiende plaats. Opj1^ hoogspringen wipte ze over 1,30 meter.goed voor een plaats in de' tien. Bevrijding Axel. Padvin defileren voor de Poolse vrijder kolonel Z.M. lowski. Naast hem de nie burgemeester P. van Oeve REPRODUCTIE'S WIM KOOV DEZER DAGEN is het vi jaar geleden dat we werden vrijd van de Duitse overh sing. Hoe werd deze bevriji toen beleefd Er was een g verschil tussen de beleving de mensen van West-Zeei Vlaanderen met het daar grenzende ingesloten Belgi gebied en de mensen ten zu en oosten daarvan. In dit laatste zag men juich* mensenmassa's langs de stra uitgestoken vlaggen, tanks daarop vrolijke burgers, mc ordonnansen die aan kind chocolade en aan ouderen 1 retten uitdeelden. In Bri vonden zelfs voetbalwedstri tegen Engelse militairen pl; werden optochten, danspar en bokswedstrijden gehou werd een galaconcert geg in de schouwburg en dit, tei op nog geen twintig kilon daar vandaan een afschuwe strijd op leven en dood aa gang was, die duizenden sla offers eiste. De bevrijding werd in de I kens Pocket, zoals de geall den, of de Festung Schelde- zoals de Duitsers het ingesl gebied noemden, heel ander varen. Hier geen vreugde, juichende massa's, alleen c ellende, kapot geschoten zen, puinhopen, droefenis familieleden die slachtoffer ren geworden, mensen n gemaakt door het wekenl verblijf in schuilkelders, geen vlaggen. Die passen op puinhopen! Maar wel luchting dat de doodsa voorbij was. De bevrijding van C Zeeuws-Vlaanderen is vrij verlopen, zonder veel verw tingen en zonder veel slacl fers. Op 14 september 1944 den de Polen, die een ondei vormden van het Eerste C dese Leger, Stekene, Sint klaas en Sint-Gillis bereik de loopban de 16e overschr wanschappen van het Poob Bataljon Jagers onder bevel kolonel Z.M. Szydlowsky Nederlandse grens, in de gen bij Overslag en Koew: later bij Heikant. De volg dag bereikten ze Sint-Janst De bruggen over Axel-Hulst waren zodat de voortgang 1. Rond drie uur in de van 16 september s) afdeling erin in de B. van Kijkuit in rubberboten het k; opgebl hier st nami slaagde omgi

de Stem | 1994 | | pagina 16