DE STEM Deltan stapt niet in WO V-project RAL ADVERTISING Onze Top 5 van deze week. Kristalaanbiedingen. f23.650,- WOV-schizofrenie in Zeeuwse Staten wreekt zich Achtervolging in Terneuzen 89 2M 1.99 'Depot bodemvondsten brandgevaarlijk en vuil' Poolse Jeugd Rode Kruis deze week te gast in Axel O 'oor wie meer wi JWDE KRING RCER$ M/V 15+J Jachtbeurs in Zeelandhallen Effectieve strategie? Muzikaal Kerkepad op radio Gekerm Naar waarheid Politieke pet Provinciaal archeoloog klaagt zijn nood Automobilist aangehouden na aanrijding Vlissinger in been gestoken Vechtpartij in Tholens café Cd Passato di Pomodoro, Pampers Boy of Girl, 011 Keukenrollen, met herfstdecoratie, 0 pak 3 rollen Z.\d\3 Braziliaanse perssinaasappelen, CI1 Zaanlander mild kaas 48+, n n/\ Extra kristalzegel bij... Tarvo Moutbrood, CdFromage frais, verse roomkaas, o /in kuipje 150 gram Z.4y 's Landsgrootste kruidenier blijft op ae kleintjes letten. 1BER 1994 L-ven met beide handen aan. E, is helemaal jouw stijl. stijl van de Corsa Sport. Aail; Ie je al meteen dat het om een, p leppen-ECOTEC-motor. let, als je eenmaal de parkeerplj lp weg naar je vrije weekend, lie gewone types. In ook geen auto voor iederej Ind die keuzes durft te maken? 1 lel dealer, want daar staat hij al:| |partner in geldzaken. Prijzen incl. B.T.W. en B.PJ Prijs- en specificatiewijzigingen voorbehoud \bare "fi de know-how en service van ruim voeien zich daar zó prettig bij, dat to Kar Lease B.V./Auto Kar B.V. - 01670-6119° T.B. Lease B.V./P. van Tilburg Bastlanen VW B.V. Het directiebesluit is conform Bet gisterochtend geformuleerde en vervolgens uitgelekte advies van de Raad van Commissaris sen, en het eerder uitgelekte ne gatieve advies van adviesbureau Berenschot. Dit is uit welinge lichte bronnen in Middelburg vernomen. Gisteren ook, heeft een meerder heid in de Zeeuwse Staten van PvdA, CDA, GroenLinks, Delta Anders en SGP in een staten commissie geweigerd acht ton extra voorbereidineskosten uit ie trekken voor de Scheldetunnel WOV De oorzaak van de weigering (een voorbehoud) is grote onze kerheid bij de politici of het hele project wel doorgaat, nu uitge lekt is dat exploitatie door het nutsbedrijf Deltan niet haalbaar is. „Ik proef hier aan tafel dat we de werkzaamheden aan de WOV gewoon moeten stopzetten, daar gaat het hier om," aldus Staten lid Van Kollem (GroenLinks). Hij werd door niemand tegenge sproken. Van onze verslaggever Goes - In de Zeelandhallen in Goes is vrijdag 30 september tot en met 2 oktober de eerste Benelux jachtbeurs voor jacht-, ruiter-, en hen gelsportliefhebbers. Bezoekers krijgen een uitgebreid programma voorgeschoteld. Er zijn diverse lezingen maar ook demonstraties. Het gaat daarbij om valkerijdemonstraties, jacht- tondentrainingen, prepareer- en wildbereiding. Voor de kunst liefhebbers is er een expositie van jachtschilderijen en er zijn optredens van jachthoornblazer- sverenigingen. De beurs is op touw gezet door de Koninklijke Nederlandse Ja gersvereniging, de Nederlandse organisatie voor Jacht en Grond beheer en de Koninklijke Sint Hubertus Club uit Vlaanderen. Maar ter plekke zijn ook verte genwoordigd de Nederlandse Vereniging voor Peparateurs, Vereniging 't Reewild, Hand boogvereniging UNO. De entree voor volwassenen is een tientje, kinderen tot twaalf jaar betalen 3,50 gulden. De openingstijdens zijn vrijdag 30 september van 12.00 tot 22.00 uur, zaterdag 1 en zondag 2 oktober van 10.00 tot 18.00 uur. (ADVERTENTIE) Zeeilarid i Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - Het Zeeuwse nutsbedrijf Deltan is vooralsnog liet van plan de toltunnel onder de Westerschelde alleen te exploiteren. Het is financieel niet haalbaar. Wel is Deltan j bereid om samen met de provincie naar andere mogelijkheden te zoeken. Die boodschap van de directie van Deltan valt binnenkort in de brievenbus bij het provinciebestuur. Gisteren werd bekend dat de Raad van Commissarissen, die maandagochtend heeft verga derd over het bewuste rapport Berenschot, het rapport, niet openbaar wil maken vanwege 'bedrijfsbelang'. Er zouden voor Deltan gevoelige gegevens in staan. Deltan-directeur Stoter weigerde gisteren elke informa tie en verwees naar 'een brief' die binnenkort richting provin ciebestuur zal gaan. „We willen ten allen tijde met het provinb- ciebstuur rond de tafel gaan zit ten on de zak verder te bespre ken," aldus Stoter. 3- Stijf dicht Aangezien nogal wat Deltan- commissarissen lid van Staten fracties zijn en gisteren ook de commissievergadering bijwoon den, ontstond er een vreemd sooyt discussie: de commissaris sen die de mond stijf dicht zei den te houden, ook tegen hun fractiegenoten, en andere staten leden, die alles wilden weten en dermate verontrust waren ge raakt door de uitgelekte berich ten, dat ze de acht ton tussen tijds geld dat gedeputeerde Hen- nekeij (waterstaat) moet hebben voor de verdere voorbereiding, blokeerden. De SGP maakte een voorbehoud omdat er nog frac- tieoverleg gevoerd moest wor den. De CDA'er Sandee. vond dat er snel een besluit moest vallen over het Deltanrapport, want elk uitstel kost de provincie nu goud geld. „Het is moeilijk om nu nee te zeggen, maar we maken toch een voorbehoud," aldus Sandee. De WD'er Van Zwieten zei niet zo onder de indruk te zijn van het feit dat weer acht ton nodig was ('dat gaat zo met zulke grote projecten') maar zei ook dat het 'heel triest' voor Zeeland zou zijn als door het Berenschot-rap port de WOV niet zou doorgaan. Daarom pleite hij juist voor geen openbaarmaking op korte ter mijn. Uitstralen Van Zwieten: „We moeten als Zeeuwen iets uitstralen, dus het rapport niet openbaar maken voor er een visie van de commis sarissen en Gedeputeerde Staten aan vastzit, anders gaat het een eigen leven leiden." Maar de PvdA'er Venekamp vond dat niet nodig. „We kun nen het zelf wel beoordelen," vond hij. Ook statenlid Van Iwaarden (D66) eiste snelle openbaarmaking van het rap port. Op 19 september rond vijf uur 's middags, vijftig jaar geleden, reed een jeep met daarin een Poolse officier en wat manschappen Hulst binnen. Vanaf dat moment mocht Hulst zich officieel bevrijd noemen. Deze intocht werd, gisteren symbolisch overgedaan. Bij afwe zigheid van de Poolse bevrijders van weleer namen onder andere inwoners John Steenbergen en George Sponselee de honneurs waar. Gezeten in een jeep reden ze naar het stadhuis, waar burgemeester A. Kessen een bos bloemen kreeg aangebo den. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Tijdens de achtervolging sneuvelde een verkeersbord. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE RECLAME-ADVIESBUREAU LOMBARTS Van retail tot business»to-business. Benieuwd? Bel (013) 362021 Van onze correspondent Terneuzen- Een patrouille van de Koninklijke Marechaussee zag gistermiddag in de Dijkstraat een personenauto die bij het zien van het blauwe busje wegreed en tegen de rijrichting'de Sehoolweg inreed. De bestuurder van de verdachte persoonauto reed met hoge snelheid achteruit en ramde daarbij een burgerauto tevens werd er een verkeersbord meegenomen. Het busje van de marechaussee zette de achtervolging in maar zag haar weg versperd. De bestuurder van de auto, die niet in het bezit is van een rijbewijs, kon niet aangehouden worden. Het betreft echter een bekende van de Terneuzense Marechaussee. Van onze correspondente Hulst - Twee concerten van het Muzikaal Kerke pad 1994 van het Festival van Zeeuwsch-Vlaande- ren worden woensdag 21 september uitgezonden op Radio 4. De opnames zijn gemaakt door de NCRV van het con cert dat de Cappella Praten- sis onder leiding van Rebec ca Stewart gaf van de Missa Paschale van Isaac, Hofmei- mer en Buchner in de kerk van Ossenisse. Medewerking verleende de organist Wim Diepenhorst. Ook het con cert van Ratula Sen die In- diaase klassieke muziek vertolkte in de N.H.-kerk in Kloosterzande wordt uitge zonden. Ratula Sen werd begeleid door tanpura, tabla (Sandip Bhattacharya) en harmonium (Dru Nanku). De uitzending is van 13.00 tot 15.00 uur. Door onze redacteur Cees Maas Middelburg - Nu uitgelekt is dat het adviesbureau Beren schot een negatief advies heeft verstrekt aan het nuts bedrijf Deltan om de Wes- tersch'eldetunnel te exploite ren, zijn de Zeeuwse Staten ln twee kampen uiteenge rukt. De politieke sfeer is op het moment krampachtig, ®aaf ook onaanvaardbaar te noemen. dubbele petten van de sta tenleden die ook Deltan-com- jnissaris zijn en vertrouwelijk heid hebben beloofd, wreken och nu in volle hevigheid. Poli tiek Zeeland wil snel weten of de ondergang kan betekenen van het grootste en duurste Zeeuwse megaproject van deze eeuw, maar een handjevol ande re politici met een pet van Del tan-commissaris op, houdt de mond stijf dicht op straffe van (Deltan-)represailles. Het lijkt doodstil aan het Del tan-front, maar wie goed luis tert hoort het gekerm als gevolg van verstrengelde belangen. Er circuleren achttien geheime rapporten en tenminste drie ko pieën. Vanaf het begin was het dus een kwestie van tijd voor de boel op straat lag. Na de kran- teberichten gonst het momen teel van de geruchten in de Abdij, en het zijn juist de kleine fracties zonder commissaris, die zich in een informatievacuüm voelen gewrongen. Statenlid Van Ginkel van de RPF/GPV maakte daar gisteren een punt van door te stellen dat de kleine fracties er 'voor spek en bonen' bij zitten. Hij, en anderen, stelden vragen over het rapport aan gedeputeerde Hennekeij, die kortgeleden Del tan-commissaris werd en daar om zijn mond niet mag open doen. Een kromme situatie, want als gedeputeerde is hij gewoon ver plicht het Zeeuwse parlement volledig en naar waarheid te informeren. Zijn zwijgen is een vreemde, eigenlijk onaanvaard bare toestand, en een staaltje van zwak bestuur dat de Staten dit pikken. Niet allemaal trouwens. „Dit soort schizofrenie kan ik niet opbrengen," zei statenlid Van Kollem van GroenLinks giste ren. Hij had gelijk. Het wrange van de ontstane situatie is dat elk uitstel van de bouw van de tunnel de provin cie, dus de belastingbetaler, veel geld kost. In april moest al een miljoen gulden extra wor den opgehoest omdat het tus- sencontract met de wachtende aannemer moest worden ver lengd. Gisteren lag er een voor stel om nog eens acht ton uit te trekken voor onder meer weer een verlenging van het contract. Nu dreigt meer uitstel, omdat het steenrijke Deltan, dat al veel te lang over het haalbaar heidsonderzoek heeft gedaan, de zaak intern nog uitgebreid wil gaan bepraten en het ver volgens in de achterkamertjes met de top van het provinciaal bestuur wil gaan bepraten. „Deltan heeft haar eigen ver antwoordelijkheid," zei direc teur Stoter gisteren. Ook hij had gelijk. De omstreden tunnel heeft al tientallen miljoenen guldens ge kost en dreigt nu veel duurder te worden of helemaal niet meer door te gaan. Want dat is een reële optie momenteel. Terwijl twee gedeputeerden en zes an dere statenleden met Deltanpet- ten op informatie tegenhouden die voor Zeeland momenteel van groot belang is. Het wordt dus tijd dat de Zeeuwse gekozen volksverte- genwoordigers-met-de-Del- tanpetten op zich eens gaan beraden over waar hun eerste verantwoordelijkheid eigenlijk ligt. Bij de provincie of bij Del tan. Het antwoord kan kort zijn: het al of niet doorgaan van de WOV, de toekomst van de veren met hun honderden me dewerkers en alles wat er ver der nog aan vastzit, is voor Zeeland zo belangrijk, dat elk belang van Deltan om de zaak verder onder tafel te houden hieraan totaal ondergeschikt is. Het is simpel: de politieke pet moet in deze zaak prevaleren, want omdat de commissarissen politici zijn, zijn ze commissaris bij Deltan en niet omgekeerd. Dus dient de politieke kant van de zaak altijd het zwaarst te wegen. En dat doet het nu duidelijk niet. Om geloofwaardig te blij ven moeten de Staten daarom korte metten maken met de in terne schizofrenie. Ze moeten vlugge openbaarmaking af dwingen. Niet langer aarzelen en aanhikken tegen een finaal besluit, maar knopen doorhak ken. En snel. Daar zijn ze ten slotte voor op die stoelen gezet. DINSDAG 20 SEPTEMBER 1994 DEEL' Van onze verslaggever Middelburg - Het Provinciaal depot voor Boedemvond- sten in Middelburg is brandgevaarlijk, niet-beveiligd en wordt nooit schoongemaakt. Er is sprake van een alarme rende situatie en schrijnend achterstallig groot onder houd. Met die woorden probeerde de provinciale archeoloog Van Heeringen gisteren steun te krijgen van een statencommissie. Hij vroeg voor een opwaardering door de provincie van het archeo- logie-beleid op zich. Nu is dat voor een deel voor rekening van het rijk, betaalt de provincie weer andere dingen, maar het komt niet van de grond. Zo krijgen de medewerkers nooit salaris, maar werken zij op declaratiebasis. Meer achterstand noemde Van Heeringen 'een onverantwoorde verschraling van het cultu rele leven in de provincie'. Gedeputeerde De Kok (cultuur) merkte na de klaagzang op opnieuw te zullen bekijken of de provincie met het Rijk moet gaan praten over een betere taakverdeling tussen provincie en Rijk zodat er meer geld loskomt voor de archeologie in Zeeland. Van onze verslaggever Axel - Twintig jongeren van het Poolse Jeugd Rode Kruis zijn deze week te gast bij hun collega's in Axel. Van onze correspondent Goes- Een bestuurder van een Duitse personenauto die afgelo pen zaterdag betrokken was bij een aanrijding te Kamperland is maandagavond gehoord door de politie. De bestuurder die na de aanrij ding was door gereden zonder zijn indentiteit of diens voertuig bekend te maken kon worden opgespoord naar aanleiding van een aantal getuigenverklaringen. Tegen de bestuurder is proces verbaal opgemaakt wegens het doorrijden na een aanrijding. De jongeren kwamen gistera vond aan en zijn ondergebracht bij gastgezinnen. Zij krijgen deze week een druk programma voorgeschoteld. Vanochtend (dinsdag) wacht hen een officiële ontvangst op het stadhuis in Axel, 's avonds is er in de Halle een lezing over de ontstaansgeschiedenis van de vereniging Axel-Polen. Woens dag gaan zij naar de Deltawer ken en 's avonds praten zij in het Rode Kruisgebouw aan de Nieuwstraat over de verschillen en overeenkomsten van het Rode Kruis werk in Polen en Neder land. Donderdag bezoeken de jonge ren twee scholen in Terneuzen, de Steelant en de Rede, 's mid dags is het zwemmen in Schel- dorado en 's avonds in Axel is er Van onze correspondent Vlissingen - Een achttien Vlis singer is zondagmiddag bij een vechtpartij met een mes in het been gestoken. De dader, een eveneens achttienjarige jonge man uit die plaats, heeft zich kort na het incident gemeld aan het politie bureau. Het slachtoffer is ter observatie opgenomen in het streekzieken huis Walcheren te Vlissingen. De messentrekker in verzekering gesteld. Omstreeks half zes zondagmid dag raakten enkele jongeren op de Kolvenierstraat verwikkeld in een vechtpartij. Wat de aanlei ding daartoe is geweest is niet bekend. Twee oudere omstan ders hebben de vechtende jon gens gescheiden. in de kelder in De Halle een discoavond. Vrijdag en zaterdag nemen ze deel aan de bevrij- dings- en herdenkingsplechtig heden. Het idee voor de uitwisseling is geboren bij het Axelse Jeugd Rode Kruis. „Elke vereniging mocht in het kader van de be vrijdingsfeesten een activiteit bedenken. Wij vonden deze ont moeting wel leuk," zegt coördi nator Jannie Heerkens. Na een bezoek in het weekend aan de Vlaamse Jeugd Rode Kruis in Brussel vertrekken de Polen maandag terug naar hun geboor teland. Van onze correspondent Tholen - In de nacht van zaterdag op zondag zijn bij een vechtpartij in een café te Tholen verschillende mensen gewond geraakt. Een van vechtersbazen liep daarbij een flinke wond aan het achterhoofd op en moest zich onder doktersbehandeling stel len, die vijf hechtingen plaatse. Het begon allemaal toen in het café door een aantal bezoekers na een woordenwisseling tot een handgemeen kwam. Twee van hen werden door de eigenaar van het etablissement op korda te wijze naar buiten gewerkt waarmee de rust terugkeerde. Een van uit het café gezette mannen zinde dat kennelijk niet en kwam kort daarna het pand weer binnen. Het gevolg was dat de vechtpartij opnieuw losbrak. Daarbij zou ook gegooid zijn met bierglas. Er zijn geen arres taties verricht. (ADVERTENTIE) o 0 pak 500 gram diverse soorten, A dubbelpak o4.yy Nu met gratis proefpakje Pampers babydoekjes.* net 2V2 kilo vers van 't mes, kilo JUBCT y.yU verpakt, heel Aanbiedingen geiden t/m zaterdag 24 september a.s_ Zolang de voorraad strekt wtummm

de Stem | 1994 | | pagina 13