ega's. DE STEM Staten willen WO V-rapport snel Regenval werpt schaduw over bevrijdingsfeesten EDERMODE Statenlid: 'Uitgelekt stuk lijkt einde verhaal voor de Scheldetunnel' Gemeente wil De Veste in IJzendijke zo snel mogelijk uitdiepen Voorman Burger Partij gaat niet terug naar CD ****Autoshow**** daihatslTt] ****Autoshow**** fiat "Autoshow* i klasse én kwaliteit nieuwe collectie in, broeken, jacks enz. hem en haar. )k aan particulieren. IGELS en FRANS |n breda ii Keuken ampioen: <ets', tel. 04167-81410. PERSONEEL NODIG? A5 'Nachtleven' Terneuzen valt groep jongeren zwaar Gentse vrouw verdronken 1994 d. ge grijs 00,- 400 auto's op voorraari Met 3 maanden voSSL garantie. Financiering zonder eigen geld ""Garage Musterd B V - Dahliastraat 46, Madè Tel. 01626-83380 CITRÓRTj^] ****Autoshow**** 400 auto's op voorraad Met 3 maanden voiiedioe garantie. Financiering zonder eigen geld ""Garage Musterd B V Dahliastraat 46, Made Tel. 01626-83380. CITROEN BX Progress hi 7-'92, grijs met. 17.500 Groenstraat 57, prinsm oeek 076-415384. 400 auto's op voorraad Met 3 maanden volledige garantie. Financiering zonder eigen geld ""Garage Musterd B.V Dahliastraat 46, Made Tel. 01626-83380 400 auto's op voorraad Met 3 maanden volledige garantie. Financiering zonder eigen geld. ""Garage Musterd B.V." Dahliastraat 46; Made Tel. 01626-83380. >94-'95 Oudenbosch. Tel. 01652-13308. opend: vrijdag koopavond. ialcur- 1 54. Er ejaars. i weinig i uit 24 lessen van 1 8 1 of 225.- ineens. Geen in- s 3 bij: mevr. I. Kuipers, tel. 05910-32222. luur! ing, wit essen kwaliteit met [repen. Inclusief licht- en Duropal blad, wit/messing cm hoge kasten, geinte- migkap, gaskookplaat en er komt bezoek mevrouw) -everbaar in 4 prachtige kleuren. lasisprijs: 3595,- tpparatuiir Kost: 1400,- Vier zijdig naad loos MDF keuken. maar liefst 10 (tien) kleuren verbaar. Noteert u even: nclusief koelkast, keramische ookplaat, vlakscherm afzuig kap, Duropal werkblad met B spoelbak, glaskast, mengkraan, licht- en kranslijst, verlichting en, last but not least, korvenkast. Sf.m immers met m,neten» 1, van de yt.en Stemlozer» an lezeressen d,e speciaal ^langstallino heDben voor Tfenties rubriek Personeel gevraagd" ligt het voor de hand. dat er snel en veel reacties komen Zeeland MAANDAG 19 SEPTEMBER 1994 Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - Een meerderheid in de Zeeuwse Staten eist snel inzage in, en openbaarmaking van het rapport-Berenschot over de Scheldetunnel WOV, nu dat vrijdag is uitgelekt. Dat leert navraag bij de statenfracties it weekeinde. Hoewel de woordvoer ders van de fracties het negatieve rap port nog niet onder ogen hebben gehad, zijn 'ze zeer ongerust over de hoofdcon clusie die uitgelekt is: dat het niet haalbaar is voor het nutsbedrijf Deltan om de toltunnel te exploiteren. „Nu het erop gaat lijken dat het overleg met Borsele zal slagen, was Deltan de laatste strohalm van het college, dus als it bericht klopt dan lijkt het einde verhaal voor de hele WOV," aldus sta tenlid Woudstra (tegenstander van de tunnel) van Delta Anders. Woudstra is van mening dat het nu geen zin meer heeft 'om het rapport onder tafel te houden' en wil spoedig inzage. „Er zijn immers grote belangen mee gemoeid." Een andere tegenstander, statenlid Van Kollem van GroenLinks, geeft de tunnel ook weinig kans meer als de uitgelekte berichten kloppen. Van Kollem: „Het zal dan bijzonder moeilijk wezen voor de provincie om een ander partner te vinden, hoe hoopvol gedeputeerde Hen- nekeij daar in de krant nog over doet. En ik betwijfel of er ooit een financier of exploitant kan worden gevonden voor wie het wel haalbaar is." Het is bekend dat de provincie zelf bij Deltan aan moest kloppen om de ex ploitatie te gaan doen, mede omdat er geen haalbare offertes lagen van andere publieke financiers. Daaruit blijkt al een zeer gering animo voor zakenmen sen om in het WOV-project te stappen. In het Berenschot-rapport worden vol gens een zegsman, 'tal van veronder stellingen aan onzekerheden vastge knoopt' en er staan tal van modellen in die afwijken van de modellen die de provincie zelf heeft katen maken. De zegsman zei dat de relatief korte tijd die Berenschot had voor het maken van het rapport, misschien hier debet aan was. Met andere woorden: de provincia le haalbaarheidsonderzoeken zijn be trouwbaarder omdat de provincie meer tijd en gegevens tot haar beschikking had. Maar de WD in de Zeeuwse Staten is benieuwd naar argumenten achter het negatieve advies van Berenschot. Frac tievoorzitter Van Zwieten (voorstander) gisteren: „Het kan twee kanten opgaan, als het zo zou zijn dat het advies negatief is omdat er te weinig rende ment behaald kan worden met de tun nel, dan zeg ik: daar kunnen de com missarissen wat aan doen, door een te laag rendement in het algemeen belang voor lief te nemen, bijvoorbeeld. Maar, als het zo zou zijn dat Berenschot nee zegt vanwege de echte risico's die er aan kleven, dan zitten we met een heel wezenlijk probleem." Het SGP-statenlid Kolijn (voorstander) zei zaterdag desgevraagd in een reactie: „Niet haalba? "oor Deltan? Ik had zelf ook al zoiets horen waaien in de wan delgangen, ja. En ik ga ervan uit dat.de commissaris^.. „un Deltan maandag in hun vergadering het embargo opgeven, dat lijkt me normaal. Want wij weten niets, we hebben wel een commissaris in onze eigen rractiê, maar die doet zijn mond niet open, die is aan geheimhou ding gebonde. Ik wil dus snel meer informatie." Kolijn wilde niet vooruit lopen op het rapport met een reactie. Het CDA-statenlid Christiaanse (voor stander) zit met zijn reactie op de lijn van de WD. Het CDA vraagt trouwens al maandelang om meer en snellere informatie over het megaproject. Christiaanse: „We willen het rapport op heel korte termijn hebben. Als de brich- ten over dat negatieve advies kloppen, is belangrijk de ahctergroind te weten. Een rendementsprobleem moet oplos baar zijn. Juist voor een nutsbedrijf dat Deltan is, moeten opbrengsten niet doorslaggevend zijn. De risicofactor is een .ander gegeven, nu lijkt het me belangrijker dan ooit dat wij als staten nog voor de verkiezingen in maart een definitieve beslissing nemen of het nu doorgaat ja dan nee. Deze zaak is te belangrijk en te duur om voort te laten slepen." Van onze verslaggever .tol - Harde wind en aan houdende regenval hebben zaterdag een schaduw gewor pen over de bevrijdingsfees ten in Zeeuws-Vlaanderen. Het leed was het grootst in Axel waar het programma van de Me morial Flight boven het terrein van de Eerste Zeeuws-Vlaamse Aero Club (EZAC) aan het eind van de middag werd afgebroken. De vliegshow, waar de EZAC sinds vorig jaar oktober aan had gewerkt, moest het daardoor doen zonder één van de meest spectaculaire onderdelen: een topping van zeventig parachu tisten. De para's konden hun sprong vanuit twee Fokker Friendships van de Koninklijke Luchtmacht door het te laag hangende wol kendek niet maken. Ook de de monstraties kunstvliegen van het Aerobatic Team Eindhoven en de demonstratievluchten met een B-25, een Spitfire en Mustang gingen niet door. De toestellen, die vanuit Eindhoven moesten komen, konden niet opstijgen. „We hadden geen andere keus dan om vier uur de boel af te Wazen. Jammer, maar het is niet anders," aldus organisator Henk van der Heijden. Hij treurde zelf niet al te lang, ivant de toeschouwers hadden tenslotte een heleboel program ma-onderdelen wel gezien. „We hebben gelukkig de F-16's en de F-27's nog gehad en de rest van het programma voor vier uur is allemaal doorgegaan." Ondanks de slechte weersom standigheden viel de publieke belangstelling niet tegen. Op het vliegveld verzamelden zich in de loop van de dag naar schatting in totaal een kleine duizend mensen, die vanonder hun para plu of nog veiliger in de grote hangar van EZAC, de vliegbe wegingen volgden, üe show had ook veel bekijks van automobilisten die hun auto op enige afstand op de polder en ventwegen rond het EZAC- terrein hadden geparkeerd en ®et een verrekijker het zwerk aftuurden. Het had achter allemaal veel mooier kunnen zijn. „Het is na- tuurlijk eeuwig zonde. In het begin ging het nog wel, maar het weer verslechterde zodanig dat le op een gegeven moment wel ®°et besluiten om te stoppen. ■Maar het is geen ramp hoor. It's all in the game. Maar als het ®°oi weer was geweest was het Perfect geworden. We hadden Een oud toestel scheert tijdens de Memorial Flight over de paraplu's van de toeschouwers. alles goed voorbereid." Ook in de omliggende plaatsen Hulst, Lamswaarde en Koe wacht zuchtten de bevrijdings feesten onder het slechte weer, al kwam ook daar genoeg publiek op de been om de activiteiten als geslaagd te beschouwen. De grote attractie in Hulst vorm de een verzameling oude leger voertuigen op de Grote Markt die een rondrit door de wijken van Hulst maakten en snoep uit deelden aan de jeugd. Maar het was niet allemaal feest. De bevrijdingsprogramma's zijn toch met name ook bedoeld om de gevallenen te herdenken. In Lamswaarde legde burgemeester T. Steenkamp een bloemenkrans bij de herdenkingspplaquete waarop de namen zijn vermeld van de gevallen inwoners. In Hulst gebeurde hetzelfde bij de gedenksteen van de gevalle nen in de hal van het stadhuis. De feesten breiden zich de ko mende weken verder uit over Zeeuws-Vlaanderen, analoog aan de route van de geallieerde bevrijders vijftig jaar geleden. j, e fafels smaakten goed bij hu, rydingsfeest van de Ur' Eikenhof in Koewacht. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE In Hulst schiet een jongen een plaatje bij de tocht van de oude legervoertuigen. V,.,, Een jeugdig bezoeker voelt zich helemaal militair tijdens de vliegshow. Een oud pantservoertuig liep een kokende motor op in Hulst. WÊÊ Van onze correspondent Terneuzen - Negentien jongeren van zestien jaar en ouder verkenden in de nacht van vrijdag op zaterdag enkele instellingen en bedrijven om het nachtleven aan den lijve te ondervinden. Dertig kilometer en twaalf uur verder waren de jongelui een ervaring rijker en rijp voor hun bed. Dit initiatief van de stuur groep jongerenpastoraat van de r.-k. parochies in de ge meente Terneuzen werd door een gemêleerd gezelschap be zocht. Pastoor Koen Jordens: „Om tien uur kwamen de meesten binnendruppelen in het zaaltje bij de Triniteits- kerk. Omdat velen elkaar niet kenden, hebben we eerst ken nis gemaakt. Daarna gingen we op de fiets op pad." Eerst deed men streekzieken huis de Honte aan. De jonge ren kregen een rondleiding door J. Eggermont en een nachthoofd. „Het was bijzon der rustig deze nacht. We heb ben onder meer een kijkje in het laboratorium genomen." Aangekomen bij de politie werd de groep in tweeën ge deeld. Men kreeg informatie over de organisatie van de politie. De jeugd kwam er al gauw achter dat Terneuzen By Night geen rustig stadje is. Er was een extra patrouille in verband met de kermis op pad. Die nacht kwam er ook een melding van mishandeling binnen. De jongeren namen nog een kijkje in de cel en bij de alarmcentrale. Hierna ging de groep weer op de fiets naar de sluiswacht. Daar kreeg men tekst en uitleg over het verkeer te water. Een demonstratie met de brand spuiten viel goed in de smaak bij de jeugd. Alhoewel de ver moeidheid bij sommigen ai aardig in de benen zat en de oogleden op half zeven hingen ging men daarna naar DOW. Met een veiligheidshelm op fietste de groep over het ehe- mieterrein. „Een geweldige er varing, tussen die lichtjes, sis sende pijpen en vuurspugende schoorsteen fietsen. Een simu latie op de computer voor als het echt fout gaat, maakte eveneens veel indruk." Om acht uur stond het ontbijt in de r.-k. kerk in Hoek klaar. De fietscomputer wees precies 29 kilometer aan. De reacties waren positief al wilden de jongeren wel zo snel mogelijk naar bed. Van onze verslaggever Oostburg - Het dagelijks gemeentebestuur van Oostburg wi haast maken met de uitdieping van De Veste in IJzendijke orr zo snel mogelijk te kunnen beginnen met de grondverkoop ir het nieuwe bouwplan Maurits. Burgemeester en wethouders vragen de gemeenteraad daarom vooruit te lopen op de definitieve vaststelling van het urgentie schema investeringen voor het komend jaar en akkoord te gaan met de uitgaaf van de vijfenze ventigduizend gulden die met het onderhoud aan De Veste is 'gemoeid. Het plan is De Veste iets meer dan een halve meter te verdie pen. Verschillende redenen lig gen daaraan ten grondslag. Zo hoopt de gemeente op die manier iets te doen aan de massale vis sterfte die de afgelopen jaren regelmatig voorkwam. Maar ook de aanleg van een brug maakt dat de gemeente de klus nu al wil aanpakken. Die brug, over het oostelijk deel van de vijver, als voetgangersverbin- ding tussen plan Maurits en het Walplein, vormt immers een ob stakel bij het uitvoeren van de werkzaamheden. Volgens het plan komen er aan beide zijden van het noordelijke deel van De Veste putten te liggen, bedoeld om de bagger specie uit De Veste in op te bergen. Die twee baggerdepots worden voorzien van afdoende afrastering en worden afgedekt met een laag grond. Wethouder C. Bolijn-Hertzberger (Openbare Werken) verzekerde deze week in een commissievergadering al dat de kwaliteit van de bagger specie uit De Veste in orde is. 'Het voorstel voor het plegen van het onderhoud aan De Veste komt woensdag 28 september aan de orde in de vergadering van de commissie Openbare Werken. Die komt bijeen direct na afloop van de commissiever gadering Planologie die om 9.00 uur begint. Van onze verslaggever Vlissingen - A. Poppe, voorman van de Burger Partij Neder land, is niet van plan in te gaan op een verzoek van CD-fractievoorzitter H. Janmaat terug in die partij te komen. De fractie van de Centrum De mocraten zou Janmaat gevraagd hebben Poppe met dit verzoek te benaderen. Afgelopen week zou hierover een gesprek hebben plaatsgevonden in motel De Wouwse Tol bij Heerle. „Ik heb Janmaat laten weten geen prijs te stellen op een her- intredmg in de CD. Die brief met dat antwoord zal dit weekeinde wel bij hem op de mat zijn gevallen," zo liet Poppe desge vraagd weten. Volgens de voorman van de Bur ger Partij Nederland is hij vrij dag, op uitnodiging van Jan maat, gaan praten met de volle dige Tweede-Kamerfractie van de Centrum Democraten en een bestuurslid van de partij. „Jan maat had me eerder die week opgebeld. Hij wilde praten, maar kon me door de telefoon niet vertellen waar het over ging. Alleen dat het op korte termijn moest gebeuren," aldus Poppe. De BPN'er is vrijdag met twee partijgenoten naar de Wouwse Tol gegaan. „Maar zij hielden zich op de achtergrond, ik heb alleen met Janmaat en die drie anderen gesproken. Ze wilden me terug bij de Centrum Demo craten. Althans, dat zou de wens zijn van een groot aantal mensen binnen de partij," zo stelt Poppe. „Ze zitten in hun piepzak van wege het afbrokkelen van de partij. Want steeds meer CD- raadsfracties stappen over naar de BPN. Wat dat betreft, zijn we de zaak het uitbouwen. En ze hopen misschien door mij weg te plukken onze partij vleugellam te maken, Tenslotte word ik al genoemd om bij landelijke ver kiezingen lijsttrekker van de BPN te worden," aldus Poppe, De BPN-voorman zegt echter geen trek te hebben in een terug keer bij de CD. „Ik stond daar na het gesprek al sceptisch te genover. Ik heb Janmaat nu een brief geschreven waarin ik kort en bondig stel geen interesse te hebben," zo besluit Poppe. CD- fractievoorzitter H. Janmaat ontkende eerder deze week con tact te hebben gezocht met Pop pe. In het weekeinde was hij niet bereikbaar om verder commen taar op de kwestie te geven. Van onze verslaggever Sluiskil - In het kanaal Gent- Terneuzen is zaterdagmorgen ter hoogte van het Kanaaleiland het levenloze lichaam geborgen van een 49-jarige vrouw uit het Bel gische Gent. Sectie heeft uitge wezen dat de vrouw door ver drinking om het leven is geko men. Volgens een woordvoerder van de politie in Terneuzen is er geen misdrijf in het spel. Het lichaam van de vrouw werd gevonden ter hoogte van de scheepswerf De Schroef. De brandweer van Sluiskil werd in geschakeld om het stoffelijk overschot te bergen. Het werd daarna voor sectie overgebracht naar Rijswijk. Dit onderzoek toonde aan dat er geen sprake was van een misdrijf.

de Stem | 1994 | | pagina 7