VN dreigen met luchtaanvallen Staatstv Italië krijgt premier-gezinde leiding Herstelplan voor Haïti ligt al klaar Le Pen eerste kandidaat Franse presidentsverkiezingen 'Wij gelov' Finse produt Zware gevechten in Sarajevo Bosnische Serviërs verjagen moslims uit Bosnië DE STEM BUITENLAND 'Moordcommando jaagt op voorzitter Duitse jodenraad' BUITENLAND kort Carlsson bijna zeker premier na kleurloze oppositiejareti MAANDAG 19 SEPTEMBER 1994 Van onze correspondent Aart Heering Rome - De Italiaanse staats televisie RAI is dit weekeinde feitelijk ondergeschikt ge maakt aan het bewind van premier Silvio Berlusconi. De Raad van Bestuur heeft alle tien de directeuren van de drie televisiezenders en de radio, van de nieuwsdiensten van radio en tv, van de sport- en regionale programma's de laan uitge stuurd. In hun plaats komen per sonen die over het algemeen sym pathiseren met Berlusconi en zijn partij Forza Italia. De premier beschikt nu naast zijn eigen drie particuliere zenders ook over die van de RAI. Berlusconi's verove ring van de RAI is daarmee de tweede fase ingegaan. Twee maanden stelde zijn kabinet een nieuwe Raad van Bestuur aan die de .premier uiterst welgezind is. En nu heeft diezelfde Raad ook de zakelijke en inhoudelijke lei ding van de staatstelevisie gelijk geschakeld. Van de tien nieuw benoemde directeuren zijn er drie afkomstig van de tv-zenders en tijdschriften van Berlusconi's eigen Fininvest-concern. Belang rijk voor Berlusconi is verder de benoeming van de journalist Paolo Vigorelli tot hoofd van de afdeling regionale programma's. Deze voormalige volgeling van de socialistische leider Bettino Craxi is nu een fervent aanhan ger van Forza Italia, dat bij de komende gewestelijke verkiezin gen zijn steun goed kan gebrui ken. Drie nieuwe directeuren zijn afkomstig uit de RAI zelf waar zij zeker niet bekend staan als oppo santen van Berlusconi. In de praktijk betekent dit dat RAI 1 en RAI 2 in het vervolg garant zullen staan voor een regerings getrouwe informatieverstrek king. Alleen van het - traditioneel linkse - derde net en zijn nieuwsuitzending kan in de toe komst nog een kritische noot worden verwacht. In een eerste plan van de voorzitter van de Raad van Bestuur, Letizia Mo- ratti, zouden ook hier sympathi santen van Berlusconi worden benoemd. Toen dit twee van de vijf bestuurders toch te gortig bleek, werden de beide functies aan gematigd linkse figuren toe bedeeld. Naast vijf Berlusconi-gezinde landelijke tv-zenders houdt Italië daarmee dus nog één oppositio neel net, zodat de schijn van de pluriformiteit tenminste is ge handhaafd. Het meest bekaaid komen Berlusconi's eigen bond genoten eraf. De radio, een me dium dat Berlusconi zelf nooit in hoge achting heeft gehad, is toe gewezen aan een exponent van het 'postfascistische' Nationaal Verbond, terwijl de Lega Nord geheel buiten de RAI-top geslo ten blijft. Dat is een nieuwe klap in het gezicht van Lega-leider Umberto Bossi, die zijn aanhang al geleidelijk aan ziet wegvloeien naar Forza Italia. Naast de journalisten van de RAI zelf en linkse oppositie, die het aftreden van de Raad van Be stuur heeft geëist, heeft ook Bos si scherp geprotesteerd tegen Berlusconi's 'bezetting van de RAI'. Hij heeft een 'keiharde op positie' aangekondigd bij de be handeling van de begroting van de RAI, deze week in het parle ment. Toch zal hij het daarbij niet op een crisis durven laten aankomen, omdat nieuwe verkie zingen voor de Lega rampzalig zouden verlopen, zoals Berlusco ni heel goed weet. Sarajevo (rtr/afp/upi/dpa) - De Verenigde Naties heb ben de Serviërs en moslims bij Sarajevo gisteren ge- dreigd met luchtaanvallen indien zijhun gevechten niet staken. De Britse commandant van de VN-vredesmacht, generaal Mi-r chael Rose, zei dat de gevechten in Sarajevo een schending bete kenen van de uitsluitingszone voor zware wapens rond de Bosnische hoofdstad. Rose waarschuwde de twee par tijen per telefoon dat de VN de Navo kan vragen om luchtacties. Gisteren braken de zwaarste be schietingen uit sinds de twee par tijen in februari een bestand overeenkwamen. Zwijgen De Serviërs en moslims legden toen hun zware wapens in en rond Sarajevo het zwijgen op, nadat de Navo met luchtaanval len had gedreigd. Rose zei dat voorlopige analyses van de VN aantonen dat de ge- vechten uitbraken toen het voor namelijk uit moslims bestaande Bosnische regeringsleger het vuur opende op Bosnische Ser viërs. Die beantwoordden de aanval met zware wapens. De Britse commandant dreigde 'alle mogelijke middelen' te zul len gebruiken als er niet een on middellijk einde zou komen aan de gevechten. Rose heeft de mili taire leidersvan beide kanten met spoed opgeroepen voor over leg naar het vliegveld van Saraje vo te komen. Zuivering De Bosnische Serviërs hebben volgens het Rode Kruis gisteren in Bosnië de grootste zuivering uitgevoerd sinds ze daar in juli mee begonnen. Een groep van circa 1300 moslims is verjaagd uit de streek rond Bijeljina in het noordoosten. De vluchtelingen moesten onder dwang de frontli nie oversteken. Rode-Kruiswoordvoerster Lisa Jones toonde zich geschokt over de grote uittocht van moslims, mede omdat de leiding van de Bosnische Serviërs onlangs op nieuw beloofde een einde te ma ken aan de zuiveringen. Uit de stad Janja zijn sinds half juli al 3000 moslims verdreven. Volgens Jones valt te vrezen dat er in die plaats geen enkele moslim meer woont. De Bosnische Serviërs verdreven zaterdag ook al zevenhonderd moslims uit Banja Luka, in het noordwesten van Bosnië. Volgens functionarissen van de Bosnische regering hebben de Serviërs aan gekondigd dat zij de komende weken nog eens 6000 moslims uit het gebied rond Banja Luka zul len verwijderen. De contactgroep voor Bosnië heeft de Veiligheidsraad twee ontwerpresoluties voorgelegd. De vijf landen van de groep vra gen in het eerste voorstel de sanc ties tegen Klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro) voor hon derd dagen te versoepelen. Ver der wil zij strengere strafmaatre gelen tegen de Bosnische Ser viërs. De Veiligheidsraad zal eind deze week over de twee voorstellen stemmen. Ommekeer De eerste resolutie kan het einde van het internationale isolement van Belgrado betekenen en een ommekeer teweegbrengen in het conflict in het voormalige Joego slavië, menen diplomaten. De stap wordt gezien als een belo ning voor het besluit van de Ser vische president, Slobodan Mi losevic, om internationale waar nemers toe te laten. Deze moeten erop toezien dat de Bosnische Serviërs geen militair materieel van Servië krijgen. En kele weken geleden brak Milose vic met de leider van de Bosni sche Serviërs, Radovan Karadzic. De ontwerp-resoluties zijn inge diend door Frankrijk, een van de landen van de Contactgroep, die verder bestaat uit de Verenigde Staten, Rusland, Duitsland en Groot-Brittannië. Honderden Haïtianen vluchtten dit weekeinde voor de ophanden zijnde invasie van de Amerika nen, Zij verlieten de hoofdstad Port-au-Prince met bussen en vrachtwagens en vertrokken naar het platteland waar ze veilig hopen te zijn. foto ap Washington (rtr/dpa/afp/anp) - Terwijl de mi litairen hun voorbereidingen voor een invasie in Haïti troffen, werkten de internationale fi nanciële instellingen aan een economisch her stelplan. De voedsel- en brandstofvoorraden zijn inmiddels aangelegd en worden het land binnengebracht zo dra daartoe de mogelijkheid ontstaat. Verzachting van de buitengewoon miserabele leefomstandighe den van de zeven miljoen inwoners heeft immers de hoogste prioriteit gekregen. Vooral de eerste-hulpacties worden bijzonder be langrijk geacht. Zonder stabiliteit krijgt het herstel van de democratie weinig kans, denkt men. Ook moet een snelle verbetering van de situatie voorko men dat Haïtianen massaal op eigen gebouwde vlotten de zee oversteken naar de Amerikaanse kust van Florida. Voor het eerste jaar is 550 miljoen dol lar nodig. Sinds het internationale embargo is zowel de eco nomische als de sociale situatie 'dramatisch ver slechterd', aldus de Wereldbank in Washington. Het embargo werd drie jaar geleden ingesteld in reactie op de bloedige staatsgreep waarbij de huidi ge militaire machthebbers president Jean-Bertrand Aristide verdreven. De Wereldbank spreekt van een 'sterk verouderde' infrastructuur en een 'aftands' machinepark. De burgers kampen met 'diepgaande' armoede en 'alarmerende' sociale omstandigheden. Volgens een verklaring van Unicef, het kinderfonds van de Ver enigde Naties, lijden drie op de vier kinderen aan ondervoeding. Elke maand sterven ongeveer dui zend kinderen. Ongeveer driekwart van de bevol king heeft niet de beschikking over drinkwater. De Wereldbank is met het Internationale Monetaire Fonds (IMF), de Interamerikaanse ontwikkelings bank, de Verenigde Naties en een aantal donorlan den overeengekomen een noodprogramma op te zetten zodra zij het land binnen kunnen. Krediet- verstrekkende landen hebben verklaard schulden van Haïti ter waarde van ongeveer 80 miljoen dollar kwijt te schelden, zodra Jean Bertrand Aristide zijn plaats als regeringsleider kan innemen. Hierdoor zal Haïti tevens kunnen beschikken over een bedrag van 150 miljoen dollar voor eerder toegezegde pro jecten, dat momenteel nog wordt geblokkeerd. Hoe slecht de situatie is, valt moeilijk met cijfers aan te geven. Betrouwbare gegevens zijn niet voor handen. Voor de machtsovername was het kleine landje al het armste land van het Westelijk half rond. Geschat wordt dat 80 procent van de bevol king niet kan lezen of schrijven. Tweederde van de veelal ongeschoolde Haïtianen is werkzaam in de landbouw, waarbij koffie en suiker de belangrijkste produkten zijn. Sinds het embargo de laatste maanden is ver scherpt, is een duidelijke versnelling van de econo mische achteruitgang opgetreden. Het jaarinkomen per hoofd van de bevolking is vorig jaar afgenomen tot minder dan 250 dollar, aldus de Wereldbank. Dat betekent dat Haïtianen moeten zien rond te ko men van nog niet eens 1 dollar (1,75 gulden) per dag. Ook de tamelijk bescheiden industrie, die hoofdza kelijk uit suiker-, meel-, textiel- en cementfabrie ken bestaat, heeft zwaar te lijden onder het embar go. Veel assemblagebedrijfjes kunnen zich, door het wegvallen van de import van noodzakelijke onder delen, niet langer staande houden. De werknemers komen op straat te staan. Volgens schattingen zit bijna 75 procent van de beroepsbevolking zonder baan. Bonn - Een Arabisch moordcommando wil Ignatz Bubis (67), de voorzitter van de Centrale Raad van de joden in Duitsland doden. Op een jongerenmanifestatie in Dortmund dit weekeinde zei Bu bis, dat hij nog geen signalen had gekregen dat hij nog meer doel wit is geworden dan hij uit de aard van zijn functie toch al is. De afgelopen weken is de bewa king van alle joods/Israëlische instellingen en gebouwen in Duitsland verscherpt. De Israëli sche ambassade in Bonn is de af gelopen twee weken vrijwel afge grendeld geweest. Duitse media melden dat de be ruchte Fatah-revolutionairé 'Raad van Abu Nidal' nu ook aanslagen in Duitsland voorbe reidt. Afgelopen week zijn in to taal zeven personen aangehou den; zes Palestijnen met een Jor- danisch paspoort en een Egypte naar. In Berlijn, Brandenburg en Hamburg werden woningen doorzocht. De Duitse politie heeft de zeven arrestanten na en kele dagen weer vrij moeten laten wegens gebrek aan bewijs. Ook kon niet worden bewezen dat ze tot de kringen van Abu Nidal be horen. De leider van de beruchte terreur-groep Abu Nidal wil niets met de PLO en Arafat te maken hebben omdat die volgens hem veel te gematigd zijn en vre de met Israël willen sluiten. Om het vredesproces in het Midden- Oosten te verstoren pleegt de ter reurgroep links en rechts in de wereld aanslagen, zoals onlangs in Buenos Aires en Londen. Bij de meer dan honderd aanslagen zijn tot nu toe bijna driehonderd mensen om het leven gekomen. Volgens Duitse perspublikaties zou het de bedoeling zijn Bubis met een springlading te doden als hij zijn huis zou verlaten. Tege lijk zouden dan bij de ambassade in Bonn en de synagoge in de Oranienburgerstrasse in Berlijn bommen moeten ontploffen. Volgens staatsminister Bernd Schmidbauer in Bonn is het de afgelopen week 'misschien gelukt om iets ergs te voorkomen, maar het gevaar is verre van geweken'. Volgens hem blijft de regering zich nauwgezet bekommeren om bewaking van joodse en Israëli sche gebouwen en instellingen. In alle Duitse steden waar joodse gebouwen staan, wordt extra ge patrouilleerd, zoals bij synago gen, religieuze centra, kerkhoven en scholen. Volgens het vandaag verschijnende blad 'Focus' be vinden zich nog steeds Arabische terroristen op Duits grondgebied. Van onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - Jean-Marie le Pen is de eerste Franse politicus, die zich kandidaat heeft gesteld voor het presidentschap van Frankrijk. De 66-jarige heeft daarmee als eerste de vijande lijkheden geopend, die moe ten leiden tot de verkiezingen van een nieuwe Franse presi dent. De twee rondes in de stembus strijd voor de opvolging van Franfois Mitterrand zijn op 23 april en 7 mei volgend jaar. Met de woorden 'Ik zal kandidaat zijn bij de volgende presidents verkiezingen met de wil om te winnen voor Frankrijk en de Fransen, samen met u en voor het volk', ontlokte Le Pen een groot enthousiasme op de Pelouse van Reuilly in het twaalfde arrondis sement van Parijs. Daar hield het extreem-rechtse Front National voor de veertiende keer zijn Bleu- Blanc-Rouge-feest. Le Pen deed zijn toespraak voor een menigte van ongeveer 10.000 ultra-recht se sympathisanten. De speech van de grote chef is op het jaar lijkse feest een absoluut hoogte punt. Ditmaal was die drie kwar tier durende toespraak, die vaak meer weg heeft van een conféren ce, belangrijker dan ooit omdat '1e chef' bekend maakte opnieuw een gooi te doen naar het hoogste ambt. Voor Le Pens sympathi santen zijn die verkiezingen overbodig. Toen Le Pen was uit gesproken scandeerden zijn par tijleden minutenlang 'Le Pen président'. Le Pen is de eerste in wat waar schijnlijk een erg lange rij kandi daten zal worden. Verwacht wordt dat in de komende weken zich een tiental politici zal aan melden die wel interesse hebben in een zeven jaar durend verblijf in het Elysée-paleis. Na Le Pen zullen hoogstwaar schijnlijk de communist Robert Hue, de Groene Dominique Voy net, de liberaal Raymond Barre, de extreem-linkse Arlette Laguiller en mogelijk ook oud president Valéry Giscard d'Estaing volgen. Verder is het niet uitgesloten dat ook de ultra conservatieve populist Philippe de Villiers en de al even populis tische zakenman/politicus Ber nard Tapie zich kandidaat stel len. De drie belangrijkste kansheb bers op het allerhoogste ambt, de gaullisten Jacques Chirac en Edouard Balladur en de socialist Jacques Delors wachten waar schijnlijk tot begin volgend jaar. Maar zij schuiven nu al hun pion nen vooruit. Vooral in het gaul listische kamp wordt door de 'Balladuriens' en de 'Chira- quiens' met scherp geschoten. Volgens de opiniepeilingen is Balladur veruit favoriet. Maar de huidige burgemeester van Parijs, Jacques Chirac geeft zich nog lang niet gewonnen. Ondanks het feit dat Le Pen weet dat hij nooit president zal wor den van Frankrijk is zijn kandi datuur verre van onbelangrijk. Le Pen is in Frankrijk een poli tieke factor van belang. Bij de verkiezingen in 1988 haalde hij 14,41 procent van de stemmen. Het was zijn hoogste score ooit: meer dan 4,3 miljoen Fransen brachten hun stem uit op de voorman van extreem-rechts. Voor de tweede ronde, die ging tussen Mitterrand en Chirac, weigerde hij hardop een stemad vies aan zijn kiezers te geven. In tussen is duidelijk geworden dat alle lokale afdelingen van het Front National hun sympathi santen het geheime advies gaven om tegen Jacques Chirac te stem men. Chirac had zich tijdens de campagne laatdunkend uitgela ten over Le Pen. Hij verloor de verkiezingen, mede door het ge mis aan de stemmen van ex treem-rechts. Dit jaar ziet het er naar uit dat Le Pen niet tot de veertien procent van de stemmen zal komen. Op dit moment varieert zijn score in de opiniepeilingen tussen de 7 en 10 procent. Dat is nog altijd belangrijk. En Europarlementariër Jean-Marie le Pen zal dat stemmenkapitaal heel duur verkopen. Zo liet hij zaterdag in een interview in dag blad Le Figaro al weten dat Jac ques Chirac wederom niet op de steun van het Front National hoeft te rekenen. Hij gaf ook toe dat Edouard Balladur positiever werd beoordeeld dan zijn partij genoot. Duitse soldaten in kamp Auschwitz Auschwitz - Voor de eerste keer sinds de Tweede Wereldoorlo» hebben ongeveer honderd Duitse soldaten gisteren een bezoekje- bracht aan het voormalige concentratiekamp Auschwitz. Ze bei wezen eer aan de slachtoffers van de Holocaust. Namens bei Duitse ministerie van Defensie legden ze een krans. Doden door vliegtuigongeluk Algerije Algiers - Bij een ongeluk met een Nigeriaans passagiersvliegtuig in de Algerijnse Sahara zijn gisteren vier mensen om het leven ge. komen. Volgens het Algerijnse ministerie van Transport raakten 23 mensen gewond toen het toestel neerstortte in de regio Taman- rasset, op 2000 kilometer ten zuiden van Algiers. Oorzaak van het neerstorteh was het wegvallen van het zicht voor de piloot als gevolg van een zandstorm, aldus het ministerie in Al- giers. Duitse politie beschermt Linda de Mol Bonn - De in Duitsland zeer populaire tv-presentatrice Linda de Mol krijgt sinds enige tijd politiebewaking. Het Duitse boule vardblad 'Bild' publiceerde zaterdag dat De Mol sinds een halt jaar bedreigend achtervolgd wordt door een man die haar onop. houdelijk brieven schrijft. Hij eist dat Linda - die op het Duitse tv-scherm het glitter-huwelijks-programma 'Traumhochzeit' presenteert - hem een levenspartner bezorgt. De politie kent de achtervolger van De Mol. Hij is volgens haar niet acuut crimineel-gevaarlijk is; eerder wat gestoord. IMF wil steun aan Rusland vrijmaken Washington - Het Internationaal Monetair Fonds buigt zich over het vrijgeven van een fonds van 6 miljard dollar dat Rusland ruim twee jaar geleden is toegezegd. Rusland kreeg het geld echter pas als zijn economie zou verbeteren. Er zijn tekenen dat dat het ge- val zou zijn, aldus het IMF. Behalve het fonds van 6 miljard dol- lar wordt ook gesproken over het vrijgeven van nog eens 4 miljard dollar aan kredieten. Tegenstanders van de kredietverstrekking stellen dat Moskou nog te weinig maatregelen heeft genomen om de overgang van een centraal geleide planeconomie naar een vrije-markteconomie t bespoedigen. Zij vrezen dat het geld in een bodemloze put ver- dwijnt. Voorstanders onderstrepen de noodzaak van de hulp. Juist door de leningen te verstrekken kunnen de hervormingen I worden ondersteund. Filosoof sir Popper (92) overleden Londen - De filosoof sir Karl Popper is zaterdag op 92-jarige I leeftijd overleden in een ziekenhuis in Zuid-Londen. De in Wenen geboren wijsgeer woonde sinds 1949 in Groot-Brittannië waar hij tot 1969 hoogleraar was aan de Londen School of Economics. Binnen de filosofie is Popper een van de belangrijkste vertegen woordigers van het neo-positivisme. Hij noemde zichzelf liever een kritisch rationalist. Popper meent dat men op grond van waarnemingen nooit tot ab solute uitspraken kan komen. De bewering 'alle zwanen zijn wit' bijvoorbeeld blijft onzeker, in zijn optiek, omdat men nooit alle I zwanen die ooit geleefd hebben, of nog zullen leven, kan waarne men. Het is echter wel mogelijk de uitspraak met stelligheid te weerleggen. Daarvoor hoeft men maar een niet-witte zwaan te hebben gezien, aldus Popper. Botsing tussen Harnas en Palestijnen Gaza - In de Gazastrook heeft zich zondag voor het eerst een I bloedige botsing voorgedaan tussen strijders van de extremis tische organisatie Harnas en leden van de Palestijnse politie. Een Palestijnse officier is gedood en een Hamas-strijder raakte zwaar gewond, is uit Palestijnse bron gemeld. De gevechten braken uit toen de Palestijnse politie probeerde twee activisten van de islamitisch-fundamentalistische organisa tie te arresteren. Hamas is tegen het vredesproces in het Midden-Oosten. Ook op zondag hebben Israëlische soldaten op de door Israël bezette wes telijke oever van de Jordaan één Palestijn gedood en één ver wond. De Palestijnen die in een auto zaten, zouden kort tevoren hebben geprobeerd de soldaten omver te rijden. De Zweedse sociaal-democraat Carlsson. FOTOEPA Stockholm (dpa/afp) - Ingvar Carlsson, de lijsttrekker van de Zweedse sociaal-democratische SDP, wordt na drie jaar oppo sitieleider hogstwaarschijnlijk opnieuw premier van het Scan dinavische koninkrijk. Hij kreeg het vertrouwen van de kiezers, ondanks de voortdu- rendende spottende kritiek van de media op zijn houterig optre den. 'Een grijze partijbureau craat' met 'het charisma van knackebröd' wordt hij genoemd. De 59-jarige Carlsson is al eerder de baas geweest in Rosenbad, de kanselarij van de Zweedse pre miers in Stockholm. Toen op 28 februari 1986 de populaire Olof Palme werd doodgeschoten, wa ren de sociaal-democraten het snel eens over diens opvolger: vi ce-premier en minister van Mi lieu Carlsson gold als een trouwe en betrouwbare dienaar van par tij en staat. Carlsson is de zoon van een ar beider uit Boraas, een kleine Zuidzweedse industriestad vlak bij Göteborg. Hij heeft geen mak kelijke jeugd gehad. Zijn vader verdiende weinig als magazijn werker en overleed toen de kleine Ingvar twaalf was. Zijn moeder Ida werkte in een textielfabriek- je- Zo heeft Carlsson de moeilijke si tuatie van de arbeidersklasse aan den lijve ondervonden en was zijn politiek engagement voor hem 'bijna natuurlijk', zoals hij zegt. Na zijn studie politicologie, die hij in 1958 afrondde, werd Carls son voorzitter van de Jonge So ciaaldemocraten. In het begin van de jaren '60 ging hij in de VS studeren. Hij maakte kennis met Olof Palme en werd in 1965 op 31-jarige leeftijd de jongste par lementariër in de Riksdag. Hij werkte in talrijke partij- en rege ringsfuncties op de achtergrond. Toen de schijnwerpers in 198® plotseling op de kersverse pre mier werden gericht, wist hij vol gens waarnemers de Zweden een gevoel van zekerheid te geven, na de traumatiserende moord op Palme. Mede dankzij deze bonus. won hij de parlementsverkiezin gen in 1988. Ook zijn kalm en weloverwogen optreden, zijn or ganisatietalent en gevoel voor tactiek droegen bij aan zijn suc ces. Drie jaar later verloor hij echter de verkiezingen, met de slechtste uitslag voor de SDP sinds 1928. Vlak voor de verkiezingen had Carlsson persoonlijk in Brussel het Zweedse verzoek tot toetre ding tot de Europese Gemeen schap ingediend, wat de ver strekkendste ommezwaai was in de Zweedse buitenlandse politiek van deze eeuw. Dat hij in 1991 in de oppositiebankjes moest plaatsnemen, is echter vooral te 'wijten aan het gebrek aan visie in zijn economisch en binnenlands beleid. Tijdens de verkiezingsstrijd dit jaar heeft Carlsson de Zweden vooral magere jaren beloofd- „Wij moeten hard werken en be zuinigen om Zweden uit de crisis te halen." - Carlsson is getrouwd en heen twee dochters. Hij houdt van wandelingen in familiekring en mist nooit een wedstrijd van de voetbalclub van Tyresoe, de voorstad van Stockholm waar hij woont. v/ati onze redactie economie Wvchen Met behulp van september te introduceren mu dia-systeem verwacht de l kaanse computerfabrikant Pa> Rell zijn produktie in Wyche jaar op te voeren tot 200.000 st in betrekkelijke stilte is de Eu| nroduktievestiging van Packard! actief sinds drie jaar, daarmee I groeid tot de grootste pc-produc; Nederland. Net bedrijf presenteerde gistere!) personal computer met ingebouwd'1 Jjjtor, radio, televisie, stereo, CDl Noki -Door Chris Paulussen Bochum - Harde concurrent ducenten van consumenten-! gen. Het Franse Thomson he lijkt in eigen huis grotendeels steld, maar worstelt nog met i dig. Het Finse Nokia - een Thomson - verwacht dit jaar tronica uit de verliezen te koi Het is in de elektronica-industrie niets bijzonders om produktie uit te besteden aan een concurrent, al lopen de betrokken onderne mingen daarmee meestal niet te koop. Het Finse Nokia heeft er echter helemaal geen problemen mee om te laten zien dat het in zijn gemoderniseerde tv-fabriek in het Duitse Bochum toestellen fabriceert voor de Japanse mer ken Hitachi, Akai en Pioneer. Nokia is er zelfs een beetje trots op dat het uitgerekend de Japan ners, die het hun concurrenten elders in de wereld zo moeilijk hebben gemaakt, als klant heeft. Nog trotser is Nokia erop dat het erin is geslaagd om de produktie van kleine tv-toestellen vanuit het Verre Oosten terug te halen naar Europa. „Het is goedkoper om de toestel len in Bochum te maken dan in Singapore," aldus dr. Helmut Steun, die bij Nokia Consumer Electronics belast is met onder zoek en ontwikkeling. Onder zijn leiding heeft Nokia zijn produk- ten-range bijna compleet ver nieuwd. Van de produkten die dit jaar worden verkocht was 80% anderhalf jaar geleden nog in de ontwikkelingsfase. Wat de tv-produktie betreft is bij Ide ontwikkeling uitgegaan van drie verschillende chasis, die de basis vormen voor alle toestellen. Door beperking van het aantal componenten (met 40 procent) en door een hoog niveau van auto matisering (96 proeent) is Nokia erin geslaagd de produktiekosten drastisch te verlagen. Rode cijfers Van een leien dakje is de her structurering van Nokia Consu mer Electronics niet gegaan, er kent divisie-president Hannu Bergholm. Het waren vooral de slechte resultaten in de consu- tnenten-elektronica -goed voor 29 procent van de omzet - die het hele Nokia-concern in de periode 1991-1993 diep in de rode cijfers drukten. Daartegenover stond een succes volle groei in telecommunicatie (19 procent van de omzet) en mo biele telefonie (26 procent). De kabel- en machine-activiteiten nemen 20 procent van de verko pen voor hun rekening. De overi ge activiteiten (energie en auto banden) maken 6 procent van de omzet. Be totale omzet van Nokia steeg vorig jaar met 30 procent tot 23,7 miljard Finse marken (tegen de huidige koers ongeveer 8 mil jard). Het ruim 25.000 werkne mers tellende concern haalde voor het eerst in drie jaar weer een winst uit de gewone bedrijfs voering van 767 miljoen Finse marken 255 miljoen). Dat er uiteindelijk toch nog een verlies van 1.150 miljoen Finse marken 383 miljoen) uit de bus kwam, was volledig te wijten aan een forse voorziening voor her structurering van de divisie con- sumenten-elektronica. Overcapaciteit Vorig jaar boekte Nokia Consu mer Electronics op een omzet van 6,9 miljard Finse marken (ƒ2,3 m^ard) een negatief bedrijfsre- jjmlaat van 747 miljoen mark 250 miljoen). Inmiddels is fors gesnoeid in de kosten. Het aantal werknemers van de divisie liep jaar terug van 9.386 naar «■268. Vier van de zes tv-fabrie- ken zijn gesloten. Ue volume-produktie is gecon centreerd in Bochum, waar vorig rar 850.000 toestellen van de and kwamen. De high-end pro nkten worden gefabriceerd in aet Fmse Turku, waar in 1993 riïun 300.000 toestellen de fa briek verheten. In Motala in weden produceert Nokia Con- t Jeef ^lectronics onder meer sa chet-ontvangers. it jaar kapt Nokia met de kapi- «aiintensieve produktie van

de Stem | 1994 | | pagina 4