Als jij 'pop' zegt krijg je een ijsje' Bevr \A Plattelandsvernieuwing: 'oude wijn in nieuwe zakken' -DE STEM- Ouders gaan gebukt onder de kromme woordjes van hun kindI Veel herden Superunie wi voor mislukte DESTEM Euthanasie DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Datsja u FLODDERS "Vm n Q De domden vv<or>':ün i l f MAANDAG 19 S EPTEMBER 1994 A2| DE STEM Door Kees Elenbaas Ze hebben dat kleine houten huisje buiten de stad al jaren. Be gin jaren vijftig kregen de ouders van onze hulp Tanja hun 'datsja' al toegewezen. Het huis zelf stelt niet al te veel voor, er is geen gas en warm water, maar het is knus ingericht en ze zijn er toch eigenlijk alleen in het voor jaar en de zomer. Want misschien nog wel be langrijker dan het huis is de tuin erom heen. Daar ver bouwt Tanja samen met haar moeder en haar kinderen groente en vooral ook bloe men. Deze tijd van het jaar zitten de kinderen met oma meestal de hele week op de datsja. Tanja gaat in het weekend en ze komt steevast iedere maandagmorgen ons huis binnenstappen met de ar men vol bloemen. Afgelopen maandag had ze wel de bloemen bij zich maar haar gezicht bleef op onweer staan bij het schikken van de vazen. De buurman had haar moeder bedreigd. Hij had haar toegeschreeuwd dat hij hun huis in brand zou steken als ze nog wat te zeuren had. De buurman is een 'biznes- men' die dit jaar begonnen is met een hoge muur om zijn stuk grond te bouwen. Tot schrik van iedereen in de buurt verrijst daar binnen in de omheining langzaam maar zeker een gebouw van vier verdiepingen. De bouw is al zover gevorderd dat Tanja en de andere buren een groot deel van de dag de zon kwijt zijn. De moeder van Tanja had haar beklag gedaan over het gedrag van de arbeiders op de bouw.. Ze vloeken en schelden de hele dag, ze 'gooien met dingen en ze pis sen over de muur. De buurman had haar van achter zijn zonnebril en van uit zijn BMW nog meer ver wensingen toegeschreeuwd. Hij was juist even op bezoek met zijn Chinese compagnon om te kijken hoe de bouw vordert. In het gebouw achter de muur gaan ze een klein schoenenfabriekje vestigen. Op de derde verdieping wor den straks kleren gemaakt en de vierde verdieping wordt voornamelijk kantoorruimte. Dat mag natuurlijk niet, want het gebied is uitsluitend be stemd voor datsja's en rekrea- tie. Maar de 'biznesmen' heeft veel relaties, ook bij het be stuur van het rayon en bij andere autoriteiten. De omliggende datsja-bewo- ners zien het allemaal met lede ogen aan. Ze hebben de koppen al een paar keer bij elkaar gestoken, maar nie mand weet góed wat te doen. Ze zouden een proces kunnen beginnen, maar dat duurt lang en het is vooral duur. Nie mand heeft daarvoor het geld. En eigenlijk zijn ze ook bang. Want er lopen nu al dag en nacht bewakers in camoufla ge-pakken en een knuppel in de hand. En iedereen fluistert dat ze ook nog wat anders onder de oksel hebben. „Wat doet je man dan, wat doet Viktor?", roep ik veront waardigd over zoveel onrecht tegen Tanja. Want Viktor is immers officier bij de politie. Die moet toch methoden we ten om deze biznesmen te stoppen. „Hij is ook bang, hij zegt dat het toch niets uit maakt, hij wil geen proble men," zegt Tanja. Domden, zijn kadaververgrui- zers. In hun taal betekent het woord letterlijk 'lijkenbrekers' en de enkeling die in de greep van een nieuwsgierigheid gro ter dan zijn angst tweeduizend meter de rotsen opklimt naar een oud en winderig plateau, boven de rivier de Llasa kan hen daar dagelijks aan het werk zien niet het versplinte ren van botten, aan repen za gen en snijden van vleesresten en het doorknippen van spie ren en pezen. Ze doen dit ten gunste van de gieren aan wie ze de restanten menselijken als voedsel aanbieden. Hun werkplek getuigt reeds van verre van hun handwerk. Overal in het rond liggen tan gen, messen, zagen en bijlen, waaroverheen de eeuwige bergwind plukken mensen haar laat rondbuitelen als tui- melkruid in de woestijnen van Mexico. Hun gerei achter slot en grendel opbergen is onno dig. Geen dief laat zich zien op deze helse en toch heilige plek, waarboven altijd de gie ren cirkelen als landmeeuwen boven een gemeentelijke af- valbelt in Nederland. De domden worden gesterkt bij hun zwaar werk in de gure wind door het aanzien dat deze monniken genieten bij hun geloofsgenoten, de boed dhisten van Tibet. In hun klooster 45 kilometer ten oos ten van Lhasa leggen ze de bezoekers uit waarom hun werk bij niemand afschuw Door John O'Mill wekt. De lijken die zij de gie ren voeren zijn louter stoffelij ke resten van een vorige be huizing der zielen, hu op zoek naar een volgende behuizing in de keten der reïncarnatie. Met het versnipperen der res ten bevorderen zij bovendien de terugkeer van de stof in de voedelketen via de spijsverte ring der gieren, een niet min der verdienstelijk werk. Aldus las ik in Time van 6-6-'94 waarin ik bovendien een foto aantrof van een boed dhistische monnik gekleed in de bekende roodbruine pij met slechts één mouw, de andere arm bloot, zoals ook de Dalai Lama draagt. Hoe deze ge schoeid gaat heb ik nooit ge zien. Ik vermoed sandalen en geen Nikes of Amerikaanse gymnastiekschoenen van een ander merk zoals de monnik op de foto droeg. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65,4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AM RO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Door Frits Stommels Als een kind van twee niet in, staat is om losse woordjes te zeggen, denken ouders al vlug dat er iets niet in de haak is. Want zeg nou zelf, Marietje sprak op die leeftijd als Brug man. Maar het betekent niet dat Marietje automatisch dus ook intellectueel beter ontwikkeld is. De geen woordjes sprekende tweejarige blijkt bijvoorbeeld al les goed te begrijpen en is daar mee in geen geval de mindere van Marietje. Drs. Angeline Gorgels-Weijer- mans houdt zich als pedagoge bij de afdeling stem- en spraakstoornissen van het Sint Radboudziekenhuis bezig met de spraak-taalstoornissen, de intel lectuele en emotionele ontwikke ling van kinderen. Een belang rijke voor moeder en kind is die naar het begrijpen van het kind. Of het daarnaast ook honderduit kan praten, komt op de tweede plaats. „Ik zeg bijvoorbeeld te gen zo'n kind: 'Leg dit eens in die doos'.- Als het kind dat per fect weet uit te voeren, hoef je als ouder niet meteen overstuur te raken ook al spreekt het kind geen woordjes. Je weet dan dat 'het begrijpend taalvermogen in orde is." Kans De pedagoge en de logopediste gaan dan ook niet meteen in de aanval. Ze geven het kind de kans om op adem te komen. Pas als na maanden blijkt dat er Elk jaar worden in Nederland zo'n negenduizend kinderen met een taai-spraakstoornis geboren. Ze willen wel woordjes uiten maar kunnen het niet. Ouders raken in paniek en denken al vlug dat hun kind verstandelijk achter is. Het academisch zieken huis en de afdeling vroegbehandeling van kinderen met spraak- en taalstoornissen in Nijmegen starten samen een nieuw centrum voor diagnostiek en be handeling van deze kinderen. Drs..Angeline Gorgels-Weijermans: „Wij zeggen nooit dat er niets aan de hand is, maar wij delen 1 in de zorgen vande ouders.foto theo van zwak geen enkel stapje vooruitgang is geboekt overwegen ze of een andere specialist geraadpleegd moet worden, bijvoorbeeld een kinderneuroloog. Ook zou het bijvoorbeeld meer in het belang van het kind kunnen zijn om naar een school voor speciaal onderwijs te verwijzen. Bijvoor beeld als een kind van drie nog op een niveau zit van een kind van anderhalf. „Maar we zetten niet alleen ons zelf, maar ook de ouders aan het werk," zegt Angeline Gorgels- jWeijermans. „Het is voor hen 'zaak dat op een ontspannen ma nier te doen. Ze moeten rustig en duidelijk praten en veel met het kind bezig zijn. Met voorlezen, liedjes zingen en versjes voor dragen, waarbij ze het niveau niet te hoog mogen leggen." Ze heeft de ervaring dat ouders wat laat aan de bel trekken. „En als ze eenmaal hier zijn blijken ze veel vooroordelen te hebben. Zo hebben ze in hun achterhoofd dat hun kind in ieder geval te goed is voor het speciaal onder wijs. Als we hier dan zo zitten te praten en duidelijk wordt wat het beste is voor het kind komen de emoties los. Het dringt dan niet meer tot hen door dat ze zelf het laatste woord hebben. Want ik sta erop dat de ouders zelf uitmaken wat er uiteindelijk gaat gebeuren," aldus Gorgels- Wijermans, die zegt dat ouders achteraf vaak blij zijn met het door haar gegeven advies. „Ook al stond hen dat aanvankelijk tegen." Maar het blijkt heel wat te zijn om zover te komen. „Ouders zit ten .met veel vragen, zoals de vraag of het aan hen of aan het kind ligt dat het zo slecht of helemaal niet spreekt. Ze vragen zich af of het erfelijk is en de vrouw zit met de vraag of ze zich tijdens de zwangerschapsperiode wel optimaal genoeg heeft ge dragen. Een andere vraag is of ze wel voldoende aandacht voor het kind heeft gehad. In verband met werk of een drukke zaak schiet er de aandacht nogal eens bij in. Gorgels-Weijermans zegt dat het al een hele verlichting voor ouders is 'als wij kunnen zeggen dat het niet aan hen ligt maar aan het kind. Dat ontlast hen zo dat ze wat meer ontspannen de deur uitgaan. We waarschuwen ze wel dat de spraak-taalstoort- nissen van het kind een emotio neel en/of een gedragsprobleem tot gevolg kunnen hebben. Be halve voor het kind kan deze problematiek veel gevolgen heb ben voor het gezinsleven.' Een kind komt thuis van de crèche en wil van alles zeggen, maar kan het niet en wordt kwaad. In zo'n geval zou een moeder het kind een schriftje kunnen meegeven. Daarin kan de leidster dan het een en ander met betrekking tot het kind schrijven, zodat de ouder weet wat er die dag is gebeurd. Zoiets helpt de moeder om haar kind beter te begrijpen. Zo'n simpel adviesje kan grote gevolgen heb ben. Het communicatieprobleem tusen moeder en kind kan er voor een belangrijk deel door verdwijnen. Dankzij de medede lingen uit de crèche begrijpt de moeder wat het kind wil zeggen, ook al komen er alleen maar kromme woordjes uit. Achterstand Volgens Gorgels-Weijermans is de minimum leeftijd waarop kinderen naar het nieuwe cen trum komen tweeëneenhalf a drie jaar. „Als een kind van drie alleen maar losse woordjes voortbrengt kun je over een gro te achterstand spreken. Maar die achterstand lijkt minder erg als het kind er blijk van geeft alles snel te kunnen begrijpen en over een goede motorische ontwikke ling beschikt.". In het algemeen kun je, volgens haar, zeggen dat een kind van twee jaar enkele woorden aan elkaar moet kun nen koppelen. Zoals: 'mama pakken'. Op driejarige leeftijd moet het kind zinnetjes van drie kunnen maken. En bij vier jaar moeten er zinnen van vijf/zes woorden worden gevormd en dient ook de volgorde van de woorden min of meer te kloppen. '„Daarom vind ik de leidsters van peuterspeelzalen zo belangrijk. Ze zijn buiten het gezin de eer sten die met het kind omgaan. Zo'n leidster zou een kind, dat net even buiten de boot valt, eruit moeten pikken en wat spe ciale aandacht moeten geven. Het advies aan een ouder zou in sommige gevallen kunnen zijn om eens naar een huisarts te stappen. Ik vind dat ouders zich er niet voor hoeven te schamen dat ze zelf niet alles met betrek king tot hun kind hebben opge merkt. Want je moet er wel heel erg alert op, zijn om dit soort dingen in de huiselijke omgang met het kind te ontdekken. Thuis vallen bepaalde dingen nu een maal niet op, omdat er gewoon weg geen vergelijkingsmateriaal voorhanden is", aldus deze pe- Naast de ouders die alert zijn op eventuele onvolkomenheden bij hun kind zijn er ook ouders die de neiging hebben om dit sooi dingen te ontkennen en weg t stoppen. „Bij de eersten is he probleem dat ze het kind met alle geweld aan het praten wil len krijgen. Deze ouders hebl de neiging dat heel geforceerd te doen. Ze zouden er beter i doen om het defect te accepte ren. Ik maak wel mee dat een moeder tegen een kind zegt: "Is jij nu pop zegt krijg je straks een lekker ijsje'. Zoiets vind ik ge forceerd en absoluut onjuist." Pedagoge Gorgels-Weijermans zegt eigenlijk orthopedagoge te I zijn en als zodanig is ze erop getraind dat er wel eens iets mis kan gaan. En dat niet alleen o| het gebied van taal maar ook o] dat van emoties en gedrag. „Ouders willen op de dag data met hun kind naar het centrum komen heel erg graag laten zien wat het allemaal kan presteren. Het vereist wel dat het kind in een optimale conditie is, zodat het zich zo goed mogelijk kan voordoen. En liefst zo dat de omgeving niet merkt dat er iéts aan de hand is. Want ouders zijn er o zo beducht voor van de specialist te horen te krijgen dat hun kind een achterstand heeft. Geen ouder wil zoiets horen. Eigenlijk zou je ouders zover moeten brengen dat ze zelf be seffen en accepteren dat hun kind extra zorg en aandacht no dig heeft." Door Elly Lammers Als een duveltje uit een doosje dook de term platte landsvernieuwing op in de regeringsverklaring van het kabinet-Kok. Had de paarse coalitie in de eerste versie van het regeerakkoord de landbouwsector volstrekt over het hoofd gezien, na kritiek werd dat verzuim in allerijl goedgemaakt en ver scheen onder andere de vol gende volzin in het regeerak koord: 'Ten aanzien van het platteland wordt een actief vernieuwingsbeleid gevoerd waarin landbouw, natuur ontwikkeling en toerisme in onderlinge samenhang en af stemming zich gezamenlijk ontwikkelen en modernise ren.' Sinds die tijd heet de paarse noodgreep plattelandsvernieu wing. Een blanco begrip in de Nederlandse politiek: gaat het over economomie, openbaar vervoer, landbouw, natuurbe heer? In de Tweede Kamer lo pen de meningen sterk uiteen. De raadselen rond een nieuw begrip. „Het is een beetje een mode woord,"- relativeert PvdA-Ka- merlid Eiso Woltjer, die eerder als Europarlementariër tien jaar landbouwwoordvoerder was. „Wat het kabinet ermee bedoelt, weet ik niet. Eigenlijk heb ik de inhoudelijke beteke nis ervan nog nooit goed gefor muleerd gezien, ook niet in Eu ropees verband. Het gaat in zijn algemeenheid om beleid dat zich bezig houdt met het econo misch bestaansrecht van de plattelandsbevolking. In een groot land als Frankrijk, waar hele dorpen en streken verlaten raken, vraagt dat inderdaad veel aandacht. Maar wat moet ik me voorstellen bij het Neder landse platteland?" Woltjer maakt er bovendien ernstig bezwaar tegen dat plat telandsvernieuwing in het kabi netsbeleid bij Landbouw wordt ondergebracht. „Dan vereng je het tot natuurbeheer en landin-' Het Grote Gat, een kreek bij Oostburg. Het kabinet heeft, na in het regeerakkoord de landbouwsector bijna over het hoofd te hebben gezien, schielijk de term 'plattelandsvernieuwing' geïntroduceerd. Wat dat begrip inhoudt, is niet helemaal duidelijk. foto wim kooyman richting, terwijl plattelandsver nieuwing ook over dorpskernen, infrastructuur en het midden- en kleinbedrijf gaat. Dat minis terie zit een beetje in de ver domhoek, nou, dan maken we er maar het ministerie van Platte landsvernieuwing van, wordt dan gedacht. Terwijl de vraag veel relevanter is of je dat mi nisterie niet gewoon moet op heffen." De uitdrukking 'oude wijn in nieuwe zakken' ligt de PvdA'er voor in de mond. Cluster Paarse coalitiepartner WD blijkt bij monde van Kamerlid Piet Blauw juist wel voorstan der van een ministerie van Plat telandsvernieuwing of Platte landsontwikkeling. „Dan kun je die cluster van landbouw, na tuur en recreatie mooi samen ontwikkelen," zegt hij. Blauw ziet in de term plattelandsver nieuwing vooral een mogelijk heid om de komende vier jaar de positie van de land- en tuin bouw opnieuw onder de loep nemen. De internationale con currentiekracht van de sector moet daarbij leidraad zijn, al dus het WD-Kamerlid. „Als je ongecoördineerd milieumaatre gelen blijft loslaten op de land bouw, komt de marktpositie van de sector in gevaar. Daarom vinden wij dat milieu-investe ringen moeten worden ingepast in het bestaande investerings ritme. Dat is in het verleden te weinig gebeurd. Dat betekent dat je de agrarische sector niet langer dwingt vandaag de sproeimachine te vernietigen als hij pas over vier jaar afgeschre ven is." Verder moeten bepaalde voor zieningen op het platteland op peil blijven, vindt Blauw, al vragen ze soms aanpassing. „Ik denk bijvoorbeeld aan het ver voerssysteem. Lege bussen kun nen niet eindeloos blijven rond rijden. Daarom moet je onder zoeken of kleinschaliger ver voersmogelijkheden zoals een belbus of een taxi niet meer kansen verdienen." Het is de vraag of de samen hang tussen landbouw, natuur en recreatie, waar het nieuwe kabinet met de plattelandsver nieuwing naar zegt te streven, zo recent is. Het vorige kabinet zette dat beleid in feite al op de rails met het Structuurschema Groene Ruimte, waarin globaal wordt aangegeven hoe het plat teland zich tot 2000 moet ont wikkelen. Nederland wordt daarin groener, onder meer door het plan in 25 jaar 150.000 hectare landbouwgrond aan te kopen en daarvan natuurgebied te maken. Via beheerscontrac ten kunnen boeren daar hun portie aan bijdragen, door delen van hun land een natuurbes- temming te geven. Door bezuinigingen op Land bouw lijkt momenteel de hele uitvoering van het plan te stag neren. Het CDA is om die reden erg ontevreden over de door paars aangekondigde bezuini gingen op Landbouw en daarom sceptisch over het begrip platte landsvernieuwing. „De term is aangedragen en niet verder ingevuld. Tegelijkertijd heeft het kabinet forse bezuini gingen aangekondigd die er haaks op staan," zegt CDA- landbouwwoordvoerder René van der Linden. Zijn partij is voorstander van grotere privati sering van het natuurbeheer. „Het beheren van gronden met een natuurfunctie moet meer aan de boeren worden overgela ten. Dat kost de gemeenschap veel minder geld dan het aanko pen van al die grond." Dat sluit aan bij een trend onder boeren, die steeds positiever over na tuurbeheer oordelen. Volksdansen Natuur en Milieu besloot on langs zelf betekenis te geven aan de term plattelandsvernieu wing met het lanceren van een eigen plan. Daarin staan mi lieu-vriendelijk boeren en kleinschaligheid centraal. Ana loog aan de stadsvernieuwing moet de bevolking veel inspraak krijgen bij de plannen, die voor al het streekeigene moeten ver sterken. Natuur en Milieu to vert daartoe zelfs volksdansen en streekverhalen uit de oude hoed. „Het verschil tussen Twenthe en Limburg zit niet alleen in het landschap, maar ook in de volkscultuur en de streekeigen produkten," zegt Dolf Logemann, de schrijver van het Natuur- en Milieuplan. Vele stemmen geven vele idee- en, maar nieuw zijn ze over het algemeen niet. De nieuwe jas plattelandsvernieuwing her bergt oud beleid in afgeslankte vorm. De betrokken minister van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij Jozias van Aartsen bracht ook al geen opheldering. Tijdens zijn eerste confrontatie met de pers definieerde hij plat telandsvernieuwing als 'een me- .thodiek', „Een methodiek om natuurbeheer en wat boeren doen beter op elkaar af te stem men", zo sprak Van Aartsen ferm. De minister, die wel heeft inge stemd met het regeerakkoord, wil er echter nog niets over kwijt. „Ik treed pas met mijn gedachten naar buiten als ik weet hoe het proces gaat verlo pen." Tot dan lijkt plattelands vernieuwing vooral een lo» kreet en zullen de daden van het kabinet de waarde ervan moeten bewijzen. De tocht van de oude voerti Nijmegen, trok gisteren honden Arnhem/Nijmegen/Eind hoven - Honderdduizen den belangstellenden heb ben afgelopen weekeinde de evenementen meege maakt rond de herdenking van de Slag bij Arnhem en de operatie Market Garden vijftig jaar geleden. Het slechte weer drukte vooral zaterdag flink zijn stempel op de herdenking van de bevrijding. De grootste teleurstelling was dat een van de hoogtepunten van het programma, de spectaculaire dropping van zeventig Britse ve teranen-parachutisten boven de Ginkelse Heide bij Ede niet kon doorgaan. Zondag heeft een aantal van hen de sprong alsnog boven het vliegveld Teuge bij Apeldoorn gemaakt. Ook de 'veteranen- dropping' boven Son en het laat ste deel van de Memorial Flight met historische vliegtuigen wer den zaterdag afgelast. Zondag verliep de herdenking van de Waal-oversteek in Nijme gen met horten en stoten. De corridor-toer en de Waal-over steek bleken het populairst van alle activiteiten rond de herden king van de operatie Market Garden en de Slag om Arnhem. In aanwezigheid van koningin Amsterdam (anp) - Superunie, marktketens in Nederland, wil v< mislukte produktintroducties. Aangesloten leden als Hermans, 'honderden miljoenen' op nieuwe consument. Dit zegt F. Fredrix, a een interview in het jongste numi Van de tien introducties mislukk er dan ook vaker toe over om pr produkten waar geen mens op omzet alleen versnipperen, terw ruimte vragen?" vraagt Fredrix z: Superunie is de op een na grootst na Albert Heijn en heeft een marl Minister Sorgdrager van Justit haar carrière laten zien dat ze i gaat. Zij heeft de Tweede Kam voornemen het euthanasie-ver\ Jjorgdrager baseert haar bijges de Hoge Raad in juni van Psychiater Chabot terecht hul een patiënt die zwaar geestel was. Met haar brief geeft Sorgdrager 'e willen volgen. Wanneer een verkeert, hoeft niet per se gekozen. Bij ondraaglijk en uit Pegeleidend arts ook voor hulp ue coalitiepartijen VVD, D66 en ?P het schrijven van Sorgdra cabinet praten. De reactie van eeerder dan enkele maanden 'Justitie Kosto stuitte toen t gda toen hij zei versoepeling bepalingen omtrent euthanasie Met de bijstelling van het belei be richting van een hanteerba ue begeleidend arts is het eei ^durend tussen verantwoo wat de wetgever voorschrijft, e versoepeling van het euth «consequentie dat van alle ri, 'd'gheid moet worden ge ,Qu'b,el|jk inzicht krijgen over boding zonder dat er spra srvensfase verkeert, moet ten

de Stem | 1994 | | pagina 2