TC Referendum toekomst N-Ierland Grote treinen. Kleine treinen. mm Zweden zwenken morgen weer naar links Nederland haalt heli's uit Bosnië 'Tijd Solidariteit en Walesa voorbij' ZEEUWSCH-VLAANDEREN MUZIKAAL KËRKEPAD Amerikaanse astronauten wandelen vrij in de ruimte BUITENLAND A5 Britse premier Major probeert met belofte militante protestanten over te halen tot een bestand 'Raadsel' dumpingen vaten drugs opgelost President Ruanda tegen dialoog me' ide regime BUITENLAND KORT FESTIVAL VAN SEPTEMBER 1994 £)E STEM ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1994 Door Aad Jongbloed Kopenhagen-Ooit gold Zwe den als het paradijs op aarde. Zevenentwintig jaar lang hadden de sociaal-democraten het land bestuurd en het een welvaart be zorgd, die uniek genoemd mocht worden. Er waren hoge belastingen, dat wel maar er was geen werkloos heid geen woningnood, er waren «staatsschulden de koers van de Zweedse kroon stond borg voor een gezonde betalingsba lans- Als morgen de Zweden naar de stembus gaan doen ze dat in het besef dat het land er beroerd voor Hef begrotingstekort bedraagt 13 9 procent van het bruto natio naal produkt, de nationale schuld is opgelopen tot 320 miljard gul den, de banken verliezen in zo'n snel tempo geld dat de overheid vrijwel dagelijks te hulp moet snellen, de werkloosheid heeft het percentage van 14 bereikt, de kroon is sinds november vorig jaar 21 procent gedevalueerd en in drie jaar tijd is de export 15 procent gedaald. Grote industrieën dreigden deze week nog het land te verlaten als een nieuwe Zweedse regering geen orde op zaken stelt. Daaronder bevindt zich het fami lie-imperium van Peter Wallen berg dat zich uitstrekt over grote internationale bedrijven als au to- en vrachtwagenfabrikant Saab-Scania, telecommunicatie- gigant Ericsson en de machtige S-E-Banken. De Zweedse neergang zette zich al in 1982 in. Achtereenvolgende regeringen van Palme en Carls- son namen maatregelen die uit eindelijk de recessie naar een re gelrechte depressie voerden. Het liberaliseren van het bank wezen leidde er bijvoorbeeld toe dat banken enorme sommen in het buitenland gingen lenen om te besteden aan woningprojecten. Andere regeringsmaatregelen veroorzaakten echter een sterk dalend bestedingspatroon met als gevolg dat de woningprojecten tot bankcrises leidden en - om de cirkel rond te maken - Zweedse spaarders hun tegoeden als sneeuw voor de zon zagen ver dwijnen. Toen in 1991 de centrum-rechtse coalitie onder de conservatief Carl Bild aan de macht kwam, erfde hij een failliete boedel. Het lukte hem niet Zweden uit het moeras te halen ondanks - impopulaire - maatregelen als het korten op uitkeringen, het schrappen van huursubsidies en lagere bijdragen aan ziekte- en werkloosheidsverzekeringen. Vooral die laatste maatregelen, die Zweden er weer bovenop zou den moeten helpen maar de be volking zwaar in de portemonnee treffen, zullen de Zweedse kie zers morgen doen besluiten de so ciaal-democraten aan de winst te helpen. Het is vrijwel zeker dat opnieuw de sociaal-democraat Ingvar Carlsson een regering kan forme ren met de Groenen en met ge- doogsteun van de - voormalige - communisten. Carlsson heeft zich op de vlakte gehouden wat betreft impopulai re maatregelen. Wel heeft hij ho gere belastingen in het vooruit zicht gesteld en de Zweden blij ken bereid die te betalen als daarmee kans is op terugkeer van de welvaart en de werkloosheid kan dalen. Het is echter vrijwel zeker dat Carlsson daarin niet zal slagen als hij niet het hele sociale stelsel op zijn kop zet. Een extra probleem daarbij is dat ook politieke' hervormingen noodzakelijk zijn. Het parlement zit veel te kort, slechts drie jaar, om binnen één regeringstermijn Oppositieleider Carlsson ruikt zijn kansen. FOTO AP werkelijke hervormingen door te kunnen drukken. De macht van parlementaire commissies maakt regeringen daarvan veel te af hankelijk. De Zweedse centrale bank zou onafhankelijk moeten worden om de inflatie zonder regeringsin- vloed in de hand te houden. En tenslotte zou de traditionele macht van de vakbonden moeten worden ingetoomd. Belfast - De Britse premier John Major wil een referendum uit schrijven over de toekomst van Noord-Ierland. Alle toekomsti ge grondwettelijke veranderingen met betrekking tot de status van Noord-Ierland zullen onderdeel van de volksraadpleging uitmaken. k. FOTO WIM KOOYM teerde beeld van die feestp schuldig is die niet. De med bben er de afgelopen jan t wijs aan gedaan om in te n van spannend, dans-, en feestdrug en 'iets nieut Dr fuivende jongeren' over ichten. i modedrug, jazeker, ma t het fenomeen houseparti ■ft XTC in verschillende vo n en samenstellingen toch ee angrrjke plaats in de jong cultuur verworven. Bij I voorzien ze dat steeds niet produkten ontwikkeld zulle irden. markt is niet alleen profijt maar ook uiterst creati t haar indiaantjes, varkentjf rbatchovjes en duifjes: de t tteermachines zijn gewilli wisselende samenstelling! nieuwe stofjes hopen de ph centen van de trendy 'desij 's drugs' bovendien de vei 'dende wetgever en (dus) oring via de opiumwet steel stap voor te blijven. iaadselachtige dumpingen van vaten met vloeibare drugs, kopten de kranten rind vorige maand. Er werd mthuld dat op zeven ver- chillende locaties in ,het and grote vaten met arnfe- amine aangetroffen waren, ngegraven op stille plek- :en. Het Loetbos bij Lek- :erkerk was een van die ilaatsen. Daar werden zes- ien vaten met ruim 1100 iter amfetaminehoudende loelstof gevonden. Ja onderzoek bleek de ex ert in synthetische drugs de CRI het raadsel voor groot deel op te kunnen ossen. Het gaat om afval net reststoffen van de rondstof BMK en amfeta mine in geringe concentra ties, Waarschijnlijk afkom stig van illegale amfetami ne-laboratoria. Elissen: „Komt vaker voor. Dan moeten ze van hun af val af. Vroeger loosden ze op de sloot of het riool. Nu le overheid alerter is °P ifvaldumpingen - het ;en ernstig milieudelict - •aken ze hun afval moeilij ker kwijt. Het gaat wel om •esten van een grote pr°* luktie van amfetamine ot KTC." 3e politie onderzoekt de sa- nenhang van de dumpm- ;en. Er zijn sterke vermoe- lens, dat het om een grote irugorganisatie gaat. ïen echte verstopplek van iure amfetamine werd ont- lekt in juli 1992 in een bos bij Baarle-Nassau. In P°te ingegraven kunststof ton- len werd daar 225 kilo va iet pepmiddel gevonden, ïandelsvoorraad van ee lende, met een groothan- lelswaarde van een mil]°e mlden. Major zei tijdens een kort bezoek «an Belfast dat het referendum de uitkomst van de gesprekken zal zijn die hij van plan is te hou den met de politieke partijen in Noord-Ierland. De opmerkingen van Major moe ten als een geruststelling worden gezien voor de protestantse meer derheid in Noord-Ierland, die bang is dat de Britten akkoord gaan met een verenigd Ierland, zoals veel katholieken wensen. „Ik wil tot alle mensen van Noord-Ierland zeggen dat het re ferendum betekent dat jullie zelf kunnen bepalen of jullie de uit slag van de besprekingen accep teren. Mijn betrokkenheid met het vredesproces garandeert dat er geen geheime afspraken wor- Den Haag (anp) - President Bizi- mungu van Ruanda omarmt het idee van nationale verzoening maar wijst een dialoog met de verantwoordelijken voor de mas saslachtingen van afgelopen voorjaar van de hand. Deze mensen moeten juist zo snel mogelijk voor een internationaal tribunaal gebracht worden, stel de het staatshoofd gisteren tij dens de conferentie over de we deropbouw van Ruanda in Den Haag. Bizimungu onderschrijft in grote lijnen de oproep van minister van Buitenlandse Zaken Van Mierlo, die bij de opening van de confe rentie een warm pleidooi hield voor verzoening en een dialoog tussen alle partijen. DeRuandese president was even wel resoluut in het afwijzen van onderhandelingen met vertegen woordigers van het oude Hutu- bewind die de wijk hebben geno men naar vluchtelingenkampen in de buurlanden. Het is ongerijmd om van zijn be wind te verlangen dat het zich verzoent met de oude machtheb bers terwijl deze in de kampen de Hutu-vluchtelingen proberen aan te zetten tot een gewapende strijd tegen het nieuwe centrale Bezag in Kigali, aldus Bizimun gu, Bi plaats van een dialoog moeten ue verantwoordelijken voor de genocide zo snel mogelijk door een internationaal tribunaal worden berecht. De president vreest anders willekeurige wraakacties van Tutsi's tegen Hutu's. den gemaakt. Niet vandaag, niet morgen, op geen enkel ander tijd stip." Protestantse radicale politici, en terreurgroepen hebben tot nu toe verklaard zich niet bij een be stand te zullen aansluiten tot Londen hun heeft overtuigd dat de protestantse meerderheid niet wordt verraden en het IRA-be- stand van blijvende aard is. Major kondigde tijdens zijn be zoek ook aan dat het mediaver- bod voor Sinn Fein, de politieke vleugel van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA), met onmiddellijke ingang wordt op geheven. Tot nu toe werd telkens als Sinn Fein-leider Gerry Adams voor de televisie of radio sprak, zijn stem ingesproken door een acteur. Onmiddellijk na Majors toe spraak interviewde de Britse te- levisie Martin McGuinness, een van de leiders van Sinn Fein. Het was de eerste keer in zes jaar dat de Britten de stem van een Sinn Fein-voorman hoorden. Het opheffen van het verbod wordt gezien als een duidelijk signaal dat de omzichtig optre dende Major steeds meer gelooft dat het IRA-bestand permanent is. Ierland had de maatregel in ja nuari al opgeheven om Sinn Fein te overreden het Brits-Ierse vre desplan te omhelzen. In Belfast kwam het in de nacht van donderdag op vrijdag weer tot ongeregeldheden in protes tantse wijken. Er werden brandbommen ge-' gooid naar politiemensen die een brandend voertuig wilden onder zoeken. Ierland overweegt de vervroegde vrijlating van een deel van de meer dan 80 gevangenen van het Iers Republikeins Leger (IRA) als blijk van vertrouwen in het door het IRA afgekondigde staakt- het-vuren. De bekendmaking staat in schril contrast met de Britse opstelling. Londen weigert ten stelligste IR A-leden die in Noord-Ierland ,of in Engeland gevangen zitten vrij te laten. De Ierse minister van Justitie Maire Geoghegan-Quinn ver klaarde dat een vervroegde vrij lating niet zal gelden voor alle IRA-leden. Ongeveer de helft van de in Ierse gevangenissen verblij vende IRA-leden kunnen binnen twee jaar in aanmerking komen om vrijgelaten te worden. Elk ge val zal apart bekeken worden. Wegens moord, en zeker wegens moord op politie-agenten veroor deelde IRA-leden zullen niet in aanmerking komen voor amnes tie, gaf de Ierse minister aan. ADVERTENTIE Bezoek 23 t/m 25 september de modelspoorexpositie Buil '94 in de Brabanthallen te 's Hertogenbosch. Geopend: Tt/za. 11.00-18.00 uur en zo. 10.00-17.00 uur. Ook de flitsen de NS-Railshow op het station van 's Hertogenbosch is een bezoek meer dan waard. De Railshow is op 23 september van 11.00-18.00 uur. Combineert u beide evenementen dan profiteert u van een voordelig combinatietarief. Hom met de trein om parkeerproblemen te voorkomen. Sponsors Rail '94: Techno Train Hobbycenter, Fleischmann, Marklin, pbilotrain, Roco, Volimer, LGB, Trix, Arnold, Lenz Digital Plus, Minitrix, Pola. Twee Amerikaanse astronauten-zijn gisteren uit het ruimteveer Discovery gestapt voor een zes uur durende wandeling. Het is voor het eerst sinds tien jaar dat er een ruimtewandeling wordt gemaakt waarbij de astronauten los zijn van het ruimteveer. Volgens de ruimte vaartorganisatie Nasa is de bedoeling dat astronauten Mark Lee en Carl Meade tijdens de test 'menselijke satellieten' worden. De twee dragen om de beurt een rugzak die 24 stuwraketjes bevat. foto êpa Den Haag (anp) - De vier heli kopters die de luchtmacht in Bosnië heeft gestationeerd ko men binnenkort terug naar Nederland, samen met de 27 man bijbehorend personeel. Het detachement krijgt van de Bosnische Serviërs geen toestem ming vanuit de moslim-enclave Srebrenica te opereren of boven dat gebied te vliegen. De heli's zijn in maart naar Bos nië gegaan ter ondersteuning van de Nederlandse VN-militairen in Srebrenica. Het was de bedoeling dat zij vooral transport van ge wonden gingen verzorgen. Door de weigering van de Bosni sche Serviërs kwam het detache ment terecht bij de Nederlandse bevoorradingseenheid in Luka- Van daaruit is vooral materieel en personeel vervoerd naar ande re delen van Bosnië. De heli's blijven na terugkeer be schikbaar om zo nodig binnen 14 dagen weer naar Bosnië te gaan. Elf marechaussees vertrekken volgende week naar de stad Mo- star. Zij voegen zich daar bij de internationale politiemacht on der leiding van de Westeuropese Unie (WEU), die toezicht houdt in de stad. Mostar staat onder tij delijk bestuur van de Europese Unie. De Nederlandse kolonel Meijvo- gel geeft leiding aan de politie macht. Hij en drie andere mare chaussees zijn al in de stad. De WEU-politie zal ook lokale agen ten selecteren en opleiden. De Navo heeft ermee ingestemd luchtsteun te geven aan vredes troepen van de Verenigde Naties die in de Bosnische regio Bihac bedreigd worden door oprukken de Servische eenheden. De noordwestelijke moslim-en clave, waar Franse blauwhelmen zijn gestationeerd, wordt aange vallen vanuit Servische gebieden in Kroatië en Bosnië. Volgens een zegsman van de VN heeft de waarnemend secretaris generaal van de Navo 'positief gereageerd' op het verzoek. De luchtbescherming Wordt nu uit gebreid tot in Kroatië. Groot-Brittannië heeft gisteren besloten te stoppen met de lucht brug op Sarajevo. Een dag eerder werd een Brits vliegtuig met hulpgoederen op de landingsbaan van het vliegveld in de Bosnische hoofdstad bescho ten. Voormalig Poolse dissident Adam Michnik kritiseert oude vrienden Van onze verslaggever Botterdam- - Polen wordt het land van een rechts stalinisti sche 'maria-partij', als de cen trumoppositie niet bereid is te kiezen voor een van de twee post-communistische rege ringspartijen. Dat was de stelling van Adam Michnik in de Pierre Bayle-le- zing, die hij gisteravond in de Grote of Sint Laurenskerk in Rotterdam hield. Michnik, voormalig dissident en nu hoofdredacteur van het groot ste Poolse dagblad Gazeta Wy- borcza, had grote kritiek op zijn vroegere kompanen: „Tegelijk met de revolutie is ook de tijd van Solidariteit en Walesa voorbij." Michnik, die al in 1965 op 19-ja- rige leeftijd vanwege zijn activi teiten voor het Comité van Zoe kers naar Tegenspraak en zijn lidmaatschap van de oppositio nele Commando's hardhandig in conflict kwam met het commu nistische regime en die in zijn strijd tegen dat bewind meer dan honderd keer opgepakt werd, bleek nog immer dissident. Over de standpunten van zijn ou de bentgenoten en over wat zij met de regeringsmacht gedaan hebben, kan hij slechts in teleur gestelde woorden spreken. „Elke revolutie kent ofwel dicta toriale overwinnaars ofwel een Adam Michnik FOTO ANP restauratie." De 'fluwelen revo lutie' in Praag en elders in het Oostblok heeft niet geleid tot een revanchistische reactie, maar evenmin tot constructief beleid. Het vroegere verzet had geen al ternatief en is, toen het de macht kon overnemen, te gronde gegaan aan onderling gekrakeel. De erf opvolgers van het oude regime kregen daar,door de kans, zoals in Hongarije, Litouwen en Polen, om via een 'fluwelen restauratie' de in gang gezette hervormingen te vertragen. De vooruitzichten voör deze nieuwe machthebbers, zoals Pa- vlak in Polen, zijn echter niet gunstig. Zij blijken niet in staat hun aan hang tevreden te stellen. „Er kwam geen terugkeer van 'de goede, oude tijd' van de algehele verzorgingsstaat, geen économie zonder Werkeloosheid, noch gra tis georganiseerde vakanties voor werknemers, kosteloos onderwijs of vrije gezondheidszorg." De huidige centrum-rechtse op positie in Polen heeft geen ant woord. „De conservatieve vleugel in de Poolse politiek ziet zich op dit moment voor een dilemma ge plaatst: of ze moet de weg inslaan van de agressieve, anticommu nistische, klerikale retoriek die voert naar de politieke almacht en onverdraagzaamheid van de kerk." "„Of ze kiest voor de rede van de kalmte, het compromis, verant- woordelijkheiSgévoel voor het land en een beschaafde verdedi ging van de traditionele waar den." De afkeer van de erfgenamen van het communisme is bij het rede lijk deel van de oppositie evenwel nog zo diepgeworteld, dat een coalitie met een van de huidige regeringspartijen eerder een uto pie dan éen reële toekomstver wachting lijkt. Sjevardnadze keert terug in Abchazië Moskou (rtr) - De Georgische lei der Èdoeard Sjevardnadze is gis teren teruggekeerd in de opstan dige republiek Abchazië. Hij arriveerde in het gebied rond Gudauta om te onderhandelen over de terugkeer van Georgische vluchtelingen naar Abchazië. De vroegere minister van Buiten landse Zaken van de Sovjetunie verliet Abchazië in 1993, toen het in handen van de rebellen viel en hij op het laatste nippertje wistté ontsnappen naar de hoofdstad Tbilisi.Sjevardnadze, die destijds onder een regen van kogels moest vluchten, werd welkom geheten door de leider van Abchazië, Vla dislav Ardzinba. Tot op het laatste moment was onduidelijk of Sjevardnadze toe stemming kreeg om de provincie binnen te komen. Sjevardnadze sprak vier uur over de voorwaar den voor terugkeer van duizen den mensen, die de regionale hoofdstad Soechoemi in paniek verlieten na de machtsovername door de separatisten. Zjirinovski mag Duitsland niet in Bonn - De Duitse regering heeft een visumaanvraag van de Rus sische ultranationalist Vladimir Zjirinovski afgewezen. Die wilde op 24 september het congres van de extreem rechtse Deutsche Volksunion (DVU) toespreken. De van hem te verwachten verba le aanvallen op Russische buurlanden zouden naar het oordeel van de Duitse regering schadelijk zijn voor de Duitse belangen. Zjirinovski heeft na zijn winst in de Russische parlementsverkie zingen ondermeer geopperd Oost-Europa te verdelen met Duits land. DVU-leider Gerhard Frey wil dat Duitsland gebieden op eist die na de Tweede Wereldoorlog aan Polen zijn toegevallen. Cholera op de Balkan en in Kashmir New Delhi/Boekarest - Een cholera-epidemie in de Kashmir-val- lei heeft de afgelopen drie weken aan zeker 150 mensen het leven gekost. Volgens de krant Times of India hebben ongeveer 17.000 inwoners van de Indase deelstaat de ziekte opgelopen. Ook in Roemenië zijn mensen aan deze besmettelijke ziekte ge storven. In Medgidia in het oosten van het Balkanland overleden binnen een week een 11-jarig meisje en een man van 64 jaar. Roemenië is het tweede land op de Balkan waar cholera is gecon stateerd. In Albanië, het armste land van Europa,, zijn de afgelo pen dagen vier mensen gestorven. Er zijn in dat land 34 gevallen gemeld van de ziekte, die volgens de Albanese regering door het drinken van verontreinigd water is veroorzaakt. Woedende Liberianen grijpen coupleider Monrovia - Liberiaanse burgers hebben gisteren de voortvluchti ge leider Julue van de mislukte staatsgreep opgepakt en overge dragen aan de Afrikaanse vredesmacht Ecomog. Ongeveer hon derd van zijn aanhangers bestormden en bezetten donderdag on der zijn leiding het regeringscentrum en het presidentieel paleis in de hoofdstad Monrovia. Ze werden echter verdreven door troepen van de Afrikaanse vre desmacht in Liberia, die vanaf oorlogsschepen de opstandelingen meer dan anderhalf uur bestookten met mortiergranaten en ka nonvuur. Julue, de bij de meeste Liberianen gehate en gevreesde legerleider ten tijde van president Samuel Doe, ontsnapte aan het bombarde ment en glipte met de meeste van zijn aanhangers door het kor don van de Ecomog-troepen. Hij werd echter gistermorgen door burgers herkend in de buurt van de Amerikaanse ambassade, hoewel hij zich in Arabische kledij had vermomd. Voorbijgangers sloegen hem in elkaar en leverden hem uitgekleed over aan een patrouille van Ecomog. Oppositie eist ontslag Russische regering Kaliningrad - De belangrijkste oppositieleiders in Rusland heb ben gisteren het ontslag van de regering geëist en aangedrongen op vervroegde presidentsverkiezingen. De verklaring waarin de eisen worden genoemd, werd uitgegeven op het 'congres van pa triottische krachten' in de Westrussische stad Kaliningrad. De twee belangrijkste oppositieleiders die de verklaring hebben ondertekend, voormalig vice-president Aleksandr Roetskoj en de voorzitter Van de communistische partij, Gennadi Zjoeganov, weigerden in april het verdrag voor sociale vrede te tekenen dat op initiatief van president Boris Jeltsin was opgesteld. Ifi deze verklaring werden vervroegde verkiezingen uitdrukkelijk afge wezen. De verkiezingen worden pas in 1996 gehouden. De oppositieleiders riepen 4 oktober uit tot 'dag van de Russische patriot.' Op 4 oktober 1993 gaf Jeltsin bevel tot de bestorming van het Witte.Huis, het Russische parlementsgebouw. Daarmee kwam een einde aan een opstand van het conservatieve parlement tegen Jeltsins bewind. Likud-leider populairder dan Rabin Jeruzalem - Uit een gisteren gepubliceerde opiniepeiling In de Jerusalem Post blijkt dat Benjamin Netanyahu, de leider van de rechtse oppositionele Likud-partij, het bij de Israëlische kiezers iets beter doet dan premier Yitzhak Rabin. Sinds Rabins aantre den in 1992 had hij nog niet zo slecht gescoord. De voor 1996 uitgeschreven verkiezingen zijn van cruciaal belang voor de toekomst van het Arabisch-Israëlische vredesoverleg, omdat de Likud een aanzienlijk minder verzoenende houding je gens de Arabieren aanneemt en akkoorden al snel ziet als onge wenste concessies. Van de 500 ondervraagde Israëliërs zei 39 procent Rabin als pre mier te willen hebben, als er nu verkiezingen zouden worden ge houden, Netanyahu kreeg de steun van 41 procent van de onder vraagden. Een vergelijkbare peiling gaf Rabin in augustus nog een procent-punt voorsprong op de Likud-leider. Geen Haïtiaanse vluchtelingen Suriname Paramaribo - De opvang van Haïtiaanse vluchtelingen m Surina me gaat voorlopig niet door. De Amerikaanse ambassade in Para maribo heeft dit gisteren, de dag waarop een eerste groep van 160 Haïtianen zou aankomen, bekendgemaakt. Surinaamse functio narissen verwachten de eerstkomende tien dagen geen transport van vluchtelingen. Het uitstel van de komst van Haïtianen in Suriname houdt ver band met de mogelijke militaire actie van de VS tegen het militai re regime in Port-au-Prince. Het luchtruim boven de Amerikanse marinebasis Guantanamo op Cuba, waar de Haïtianen tijdelijk zijn ondergebracht, is gesloten. Miljarden voor gedupeerden olieramp Anchorage - Een federale jury heeft Exxon Corp, de eigenaar van de olietanker Exxon-Valdez, gisteren veroordeeld tot het betalen van bijna 10 miljard gulden schadevergoeding. De tanker veroor zaakte in 1989 een olieramp voor de kust van Alaska. De jury leg de de kapitein, Joseph Hazelwood, een boete op van bijna 10.000 gulden. Duizenden gedupeerde vissers, inwoners van Alaska en grondbezitters hadden in totaal 30 miljard gulden schadevegoe- ding geëist. De mogelijkheid schadevergoeding te eisen ontstond nadat een jury had geoordeeld dat de ramp was veroorzaakt door nalatig heid van Exxon en Hazelwood. In een eerder stadium was al be sloten ruim 500 miljoen gulden uit te betalen aan gedupeerde zalm- en haringvissers.als compensatie voor het verlies aan in komsten. Bij de ramp met de olietanker kwam 42 miljoen liter olie in zee. ADVERTENTIE ^'"""•van hetï^' zaterdag 17 september Ossenisse, R.K. Kerk. aanvang 13.30 uur en 16.00 uur CAPPELLA PRATENSIS Heinrich Isaac - Missa Paschale Graauw, R.K. Kerk, aanvang 20.00 uur KLAUS MERTENS, bariton en BOB VAN ASPEREN, orgel/klavecimbel 'Bei Bach zu Hause' Kloosterzande, N.H. Kerk. aanvang 13.30 uur en 16.00 uur INDIAAS CONCERT met RATULA SEN, zang toegang losse concerten 12.50 CJP/Pas 65 10;- incl. rondleiding. Passe-partout 30.- CJP/Pas 65 25.-. Kaarten verkrijgbaar bij het Zuidlandtfieater en aan de kerk. Voor informatie: 01150 - 95555

de Stem | 1994 | | pagina 5