Het extatisch profijt van XT( Refer: Grote tr Kleine Zweden zw< Claes heeft fijne neus voor machtsverhoudingen Parijs flirt weer met Navo 4Tijd van het Brabantse amfetamineboertje is voorbij' Een opgerolde XTC-multinational DE STEM BINNENLAND BUITENLAND 'Raadsel' dumpingen vaten drugs opgelost PESTEM Britse premier President Ruanda tegen dialoog me' tde regime ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1994 Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - Willy Claes is de grootste kanshebber voor de functie van secretaris generaal van de Navo. Als hij wordt benoemd zou Claes de tweede Belgische socialist zijn, na Paul-Hen- ri Spaak, die de hoogste civiele functie bekleedt bij het Noordatlantisch bond genootschap. De 55-jarige Willy Claes is met een onderbreking van bijna acht jaar jaar al sinds 1972 minister in verschillende Belgische regeringen. Maar liefst zeven keer was hij de belangrijkste man op econo mische zaken. Bij het aantreden van het eer ste kabinet-Dehaene in maart 1992 zag de politicus uit Has selt zijn jongensdroom in ver vulling gaan: Claes werd mi nister van Buitenlandse Za ken. En nu, in de herfst van zijn politieke loopbaan, ligt een fraaie gezaghebbende functie bij de Navo binnen bereik. Willy Claes is een gewaar deerd politicus. En niet alleen omdat hij bij een ministers conferentie in de hotelbar steeds achter de piano kruipt of bij elk buitenlands bezoek een symfonie-orkest gaat diri geren. Dat muzikale talent erfde hij trouwens van zijn vader Modest. Op zijn zestien de won Willy Claes met virtu oos pianospel de Prijs van de Stad Hasselt. Claes studeerde politieke en diplomatieke wetenschappen in Brussel. Hij was 34 toen.hij in 1972 minister van Nationa le Opvoeding werd in het ka binet Eyskens-Cools. Daarna bleef hij minister in opeenvol gende Belgische regeringen. Met de socialisten in de oppo sitie verdween Claes begin ja ren '80 uit beeld. Toen hij in 1986 voorzitter werd van het nationaal verbond van de so cialistische ziekenfondsen bleek hij in een slangenkuil terecht gekomen. De organisa tie kwam in opspraak door allerlei onfrisse praktijken. Begin dit jaar kwam Claes in opspraak toen zijn naam werd genoemd in de Agusta-affaire en recent in een smeergeld zaak tussen socialisten en een opiniebureau. Maar Claes kon zich met succes verdedigen. Claes wordt gekenmerkt door een overlevingsdrift, hij is ie mand die zijn slagen geduldig en geslepen beraamt en meest al wint. Hij is ongemeen populair in het eigen kiesdistrict Hasselt, waar hij zijn carrière had kunnen afsluiten als burge meester. Maar de Navo be schouwt hij vast als een veel grotere eer. Zijn woordvoerder vindt dat Claes de baan ver diend heeft. De minister oogst Claes foto afp internationaal veel respect voor de Belgische inspannin gen in bijvoorbeeld Somalië en Centraal-Afrika. België is ook bereid politiemensen naar Haïti te sturen, indien de Amerikanen met hun invasie het militaire regime kunnen verdrijven en de democratie daar herstellen. De socialist Claes blijkt niet te beroerd de Amerikaanse bondgenoot een handje te hel pen. Dat is wel eens anders geweest. In Washington werd een beetje wantrouwig naar Brussel gekeken, toen in 1992 een socialist op buitenlandse zaken werd benoemd. Immers, de partij van Willy Claes had zich begin jaren '80 fel gekant tegen de raketten die Was hington overal in de Europesg achtertuin wilde opstellen. In de tijd van de Koude Oor log was het ondenkbaar ge weest dat Washington een so cialist zou tolereren aan het hoofd van de Navo, hoewel zelfs in het heetst van de poli tieke strijd rond de raketten Claes niet degene was met de grootste mond. Want in zijn hart is Claes een Atlanticus, een socialist van het midden, die weliswaar hardop pleit voor een sterke eigen Europe se defensie, maar daarbij wel de belangen van de Navo in het oog houdt. Claes is altijd een vurig verde diger geweest van de Harmei- doctrine. Pierre Harmei was een Belgische minister van Buitenlandse Zaken die hal verwege de jaren '60 binnen de Navo het initiatief nam voor de ontspanningspolitiek en opening naar Midden- en Oost-Europa. Een Vlaamse krant omschreef .Claes als iemand die zich heeft ontwikkeld van een koele Na- vo-minnaar tot een real-poli- ticus. Hij is zeker een talen trijk politicus die een fijne neus heeft voor de politieke machtsverhoudingen, goed geïnformeerd is, goede contact heeft met het establishment en iemand die zijn beleid op een overtuigende manier kan be argumenteren. Door Aad Jongbloed Brussel - Voor het eerst sinds generaal De Gaulle in 1966 de Franse strijdkrachten uit de Navo terugtrok neemt op 29 en 30 september in Sevilla Frankrijk weer officieel deel aan een Navo-vergadering van defensieministers. De bijeenkomst is voor de Fransen een halte op de sluipweg die moet leiden naar - opnieuw - een volwaardig Navo-lidmaatschap. Officieel wil de Franse regering het belang van de aanwezigheid van minister Franpois Léotard in Sevilla bagatelliseren door te verklaren dat er geen aanwijzing in gezien mag worden dat Frankrijk weer volop wil mee doen. Feit is dat Frankrijk weer een rol binnen de Navo wil op eisen nu blijkt dat de Ameri kaanse bemoeienissen met Euro pa steeds minder intensief wor den als gevolg van het einde van de Koude Oorlog. In grote trekken is Frankrijks recente flirt met de Navo ook het gevolg van het aantreden van Bill Clinton als Amerikaans pre sident met steeds minder initia tieven vanuit die richting èn het verlangen van de Europese Unie naar een stevige Europese defen- siepoot. Frankrijk heeft door middel van de Golfoorlog en het Bosnië-conflict ervaren dat het geen belangrijke - lees: leiding gevende - rol kan spelen als het geen invloed heeft op Navo-be- slissingen. Ook de Franse rol binnen een andere defensie-organisatie, de Westeuropese Unie, is gebleken sterk afhankelijk te zijn van wat in feite de Navo dicteert. Daar naast is Frankrijk gewaar ge worden dat het Partnerschap voor Vrede, dat de Navo aan bood aan onder meer voormalige Warschau-Pact-landen, Navo- lidstaten een kans bood tot meer invloed in het Europese oostblok en dat van Franse invloed min der sprake zal zijn als het geen volwaardig lid is van het bond genootschap. De sluipweg van de Fransen be gon twee jaar geleden, toen Frankrijk ermee akkoord ging dat het Eurocorps, gevormd door Franse en Duitse strijdkrachten, zou aantreden voor vredestaken in samenwerking met de Navo. Zeker doordat de Europese Unie nog steeds talmde om van de Westeuropese Unie haar defen- siepoot te maken, brak in Franse kringen het besef door dat 'als je een Europees defensiegebouw wilt bouwen je dan de bouwste nen bij de Navo moet betrekken', aldus een Franse diplomaat. Niettegenstaande de toenaderin gen wil met name de Franse president Franpois Mitterrand nog doen voorkomen alsof hij de Navo op armlengte houdt. Maar binnen de boezem van de Franse regering lijkt premier Edouard Balladur het pleit gewonnen te hebben. Balladur veronderstelt dat tijdens de bijeenkomst in Sevilla 'dramatische beslissin gen' genomen zullen worden ten aanzien van Bosnië en dat de gevolgen daarvan Frankrijk niet langer aan ,de zijlijn kunnen houden. Frankrijk zal zich in Sevilla nog niet als de verloren zoon bij de Navo terugmelden. Maar. het is zo goed als zeker dat het einde van het tijdperk-Mitterrand het begin van een nieuwe Navo-rol van Frankrijk zal inluiden. Het is niet voor niets dat Frankrijk zich binnen de Europese Unie sterk maakt voor Willy Claes, België's minister van Buiten landse Zaken, als secretaris-ge neraal van de Navo. Want, weet Parijs, Claes zal zonder veel plichtplegingen de deur voor de Fransen wijd openen. Van onze verslaggever Rinze Brandsma De 'feestpil' XTC/Ecstacy, brengt niet alleen housen de feestgangers in extase. De verdiensten van de ille gale producenten zijn stukken verleidelijker en verslavender dan de tren dy partydrug zelf voor de gebruikers. Bij de in februari 1992 opgerolde Randstedelijke XTC-bende van Ton van D. becijferde de Centra le Recherche Informatie CRI dat de bende binnen verbluffend korte tijd bijna 300 miljoen gul den binnengehaald had. Met een rekensommetje maakt André Elissen, expert synthe tische drugs bij de CRI, duidelijk hoe gigantisch de verdienste in het XTC-circuit kan zijn. De kostprijs voor een pil, die bij houseparties voor 25 tot 40 gul den te koop is, moet hooguit 41 cent zijn, waarschijnlijker is 29 cent. „Maar het kan ook onder een kwartje. Hoe groter de par tij, hoe goedkoper de grondstof fen." XTC-pretpillen brouwen' stelt niet veel voor, het kan in de keuken. De expert kijkt om zich heen in het CRI-gebouw in Zoe- termeer, 'zo'n lab past met ge mak in dit kamertje'. Stel: een illegaal druglaborato rium verwerkt een partij van duizend liter grondstof. Die hoe veelheid van de voornaamste grondstof BMK (benzylmethyl- keton) of PMK kost legaal aan inkoop zo'n twee ton. Dat levert 500 kilo eindprodukt op. Uit een kilo haal je 10.000 tabletten, dus uit duizend liter PMK zijn vijf miljoen pillen te maken. Per pil doet XTC in de groothandel vijf gulden, dat is voor de producent dus 25 miljoen gulden voor die ene bescheiden partij. Tegenwoordig moeten de drug producenten de grondstoffen van verder weg halen. Dat gaat niet meer naast de deur in Bel gië, zoals voorheen. Maar via internationale constructies is in Duitsland, Frankrijk en vooral de voormalige Oostbloklanden nog volop aan grondstoffen te komen. Desnoods is de synthese ervan ook zelf te doen. Connectie Elissen, zelf met een Noordlim burgse achtergrond, moet glim lachen om het beeld dat nog steeds om de produktie van am fetamine en XTC hangt: een Brabantse en Limburgse connec tie. Het is wahr, dat amfetamine sterke Brabantse wortels heeft. Vroeger was de 'speed' als pep middel in de wielrennerij popu lair. Het klopt ook, dat in de disco's'in het zuiden vaak heel wat feestvierders stijf stonden van de speed, dat er gold als 'the poor man's coke', goedkoper en met een langduriger effect dan de chique uitgaansdrug cocaïne. Maar het beeld van het illegale amfetamine- of XTC-druglab in een afgelegen boerderijtje is ach terhaald. „Toegegeven, voor een deel komen de amfetamine-labs voort uit het illegaal alcohol sto ken op het platteland in het zuiden. Maar het Brabantse am fetamineboertje, dat is voorbije tijd." Net als het telen van ne derwiet voor hasj is de produktie van XTC en amfetamine over het hele land verspreid. Tot in een Amsterdamse flat zijn illegale druglabs ontdekt. De CRI merkt dat de producen ten mobieler worden. Zij richten steeds vaker hun lab in vracht auto's of containers in, verande ren om de haverklap van locatie, produceren in gedeeltes. Met XTC is veel te verdienen, waardoor overal in het land cri minele organisaties en kleinere jongens zich op de produktie toeleggen. De in beslag genomen hoeveelheden van soms miljoe nen tabletten tegelijk wijst er op dat het hdog georganiseerde cri minele groepen zijn, die produk tie en distributie in handen heb ben. De handel wordt niet langer alleen vanuit Brabant geregis seerd. Zij het dat het tot nu toe Samen met het fenomeen houseparties heeft XTC een belangrijke plaats in de jongerencultuur verworven. vooral Limburgse en Brabantse affaires waren. Een kleine op somming uit de kranten. Boten Zo werd in deze zomer in juni en juli in West-Brabant nog een XTC-lijn opgerold: lab op boten bij Moerdijk en Drimmelen, bij hoofdverdachten in Breda en Sint Willebrord een half miljoen aan contanten gevonden, siera den, schilderijen, auto's en vuur wapens. De betrokkenheid van een chemisch bedrijf in Roosen daal werd destijds gemeld; het onderzoek loopt nog. Ook andere opgerolde XTC- en amfetamine-zaakjes hadden een hoofdzakelijk zuidelijk stempel: Weert, Sittard, 'pepfabriek' bij Heythuysen, Echt, Simpelveld, 'grootste amfetamine-lab ooit in Europa ontmanteld' op een kal koenfarm bij Roermond, MDEA- produktie (een XTC-variant) in Landgraaf en op woonboten in de Maastrichtse haven. Nog wat recente recherche-suc cessen, nog steeds in het zuiden: Tilburgse amfetaminebende op gerold (oktober 1991), strafzaak tegen leden amfetaminebende omgeving Heerlen (waaronder fameuze 'Dikke Billy' uit Schin- veld, maart 1992), grondstoffen XTC onderschept in garage boxen in Budel, Brabantse en Limburgse verdachten (decem ber 1992), amf-lab ontdekt in zeecontainer op industrieterrein Heerlen (januari 1993). Schokkend was in maart van dit jaar de bekentenis van de bril jante vroegere medewerker van ('Aids'-)professor Buck, die een topfunctie bij DSM Researcjj in Geleen had. Deze had in op dracht van een zuidelijke XTC- bende op de laboratorium van de Eindhovense TU in 1990 analy ses gedaan voor XTC-produktie. In die zuidelijke opsomming valt alleen de Randstad-XTC-mega- bende van Rotterdammer Ton van D. uit de toon. En de zaak van de Utrechtse politieagent die de spil bleek te zijn van een amfetaminebende (februari 1992). Toch, zo weet de recherche-ex pert bij de CRI, heeft de illegale fabricage van XTC en amfetami ne een landelijk karakter gekre gen. En moet de CRI met schaamte vaststellen dat ons land uitblinkt in de fabrieksma tige, professioneel georgani seerde aanmaak en handel in amfetamine- en XTC-pillen. De export naar Westeuropese lan den - vooral naar Groot-Brit- tannië en Zweden - neemt niet af, nu in heel Europa housepar ties met bijbehorende feestpillen populair zijn geworden. Er zijn aanwijzingen dat die populari teit langzamerhand over de top heen aan het raken is. Nederland telt enkele tientallen professionele grote laboratoria voor synthetische drugs. Volgens Elissen van de CRI is een schat ting van vijftig te hoog. Het fabriceren van amfetamine en XTC loopt door elkaar heen. „Vandaag amfetamine, morgen XTC. Het is als met het bakken van cake: de ene keer gooi je er krenten in, de andere keer gaat er chocola door." De huidige enorme vraag van XTC via de houseparties betekent dat de aanmaak van XTC die van amfe tamine ver overvleugeld heeft. De opsporingsdiensten zitten sinds een aantal jaren op him beurt harder achter de produ centen en handelaars aan. De in beslag genomen partijen amfeta mine en XTC wisselen sterk. In 1991 werden drie illegale drug laboratoria opgerold, in 1992 waren het er zes, in 1993 twaalf. Rechercheurs van de Eindhovense politie bekijken tabletteermachines. De apparaten werden gebruikt voor het maken van XTC-tabletten. foto anp De geruchtmakende zaak van de Randstad-XTC-ben- de van Ton van D. is een goed voorbeeld van de werk wijze van een hoog-georga- niseerde drugbende. Na speurwerk van het inmid dels door samenwerkings problemen opgeheven Inter regionaal Rechercheteam (IRT) Noord-Holland/ Utrecht werd de bende in februari 1992 opgerold: de grootste bende op het gebied van synthetische drugs, ooit in Europa ontmanteld. Op een adres werden alleen al 2,5 miljoen XTC-pillen gevon- den, in beslag genomen waarde in Nederland in totaal 130 miljoen, in Engeland het dub bele. Daarnaast vuurwapens en grote reiskoffers vol geld, Ne derlandse en vreemde valuta ter waarde van een dikke ƒ10 mil joen. De omzet van de interna tionaal opererende bende moest volgens de CRI zeker 300 miljoen geweest zijn. De ver diensten waren geïnvesteerd in onroerend goed (waaronder buitenlandse vakantieprojec ten) en handelsondernemingen in de 'bovenwereld'. Bij wit wasoperaties waren gerenom meerde banken en wisselkanto ren betrokken. De bende transporteerde al an derhalf jaar drugs, vooral voor de Britse markt, werd strak 'geleid, had een cellenstructuur met bijvoorbeeld een aparte transportdivisie. Er werd zelfs overwogen eigen helikopters aan te schaffen. Er waren labo ratoria in Vlaardingen en in een boerderij tussen Brielle en Roc- kanje. Daar werden 250.000 pillen per dag gefabriceerd, die via een distributiecentrum in Rotter dam (tevens zetel van 06-seks- lijnen), opslag in 'safe-houses' en overslag op parkeerterreinen van hotels en ziekenhuizen in en om Amsterdam met steeds wisselende transportauto's en bestuurders afgevoerd werden. De partijen voor Engeland gin gen, verstopt in bankstellen, in een busje met de veerboot van Vlissingen naar Sheerness. Mil joenen ponden kwamen retour in reservewielen of achter wandpanelen. In oktober 1991 werd zo'n transport gepakt: 1,2 miljoen pillen zaten tussen dubbele bodems in bankstellen, waarde in Engeland bijna 70 miljoen gulden. Van D. ontsnapte later uit de Bijlmerbajes op sluwe wijze, opgehaald door nep-recher- cheurs met valse 'lichtingspa- pieren'. Hij werd na een schiet partij in Antwerpen met drie top-bendeleden gepakt in au gustus 1993. Na een - dankzij gewiekste advocaten - reeks opzienbarende processen wer den lange gevangenisstraffen gevonnist. Een' op Hemelvaartsdag mei 1993 op de Amsterdamse ring weg A 10 geliquideerde man bleek de Belgische arts D.L., kopstuk van dezelfde opgerolde XTC-bende, eerder ontsnapt tijdens een proefverlof om de begrafenis van zijn grootmoe der in België bij te wonen. Het eindprodukt mag handzaam zijn en gemakkelijk te transpor teren en af te zetten, de druglabs kunnen gauw opvallen. Vaak worden ze ontdekt omdat omwo nenden letterlijk onraad ruiken. Stankoverlast, een ammoniak- achtig of ziekenhuisluchtje. Vreemde activiteiten zoals druk aan- en afrijden van bestelbusjes met. chemicaliën en jerrycans. Ongewoon lawaai van mixers en tabletteermachines Wat wel minder wordt is de fabricage van amfetaminetablet ten voor de Zweedse 'scene'. Die bestaat al een kwart eeuw, voor al in Limburg en de Peel. De activiteiten van de Duitse pep- koning Kalle Paucksch vanuit het Zuidlimburgse in de jaren '60 en '70 zijn legendarisch. Hij verdiende aan de smokkel van de peppillen naar Zweden vele miljoenen, werd bij herhaling gepakt, uitgeleverd, ontsnapte en zat opnieuw gevangen en leidt volgens kranteverhalen nu een teruggetrokken bestaan in Duitsland. Polen lijkt de Scandinavische miljoenenmarkt voor amfetami ne steeds verder over te nemen met 'speed' van hoge, zuivere kwaliteit. Naar schatting van de CRI is het Nederlandse aandeel voor de Zweedse pepmarkt met meer dan 10.000 verslaafden nu nog- zo'n 60 procent. Ooit was het meer dan 90 procent. De CRI-experts zien in de onder wereld van drugproducenten een verschuiving naar handel in meer drugs. Bendes die bij syn thetische drugs betrokken zijn handelen vaak ook in andere soorten verdovende middelen. Elissen: „Omdat je ook meer poly-druggebruik hebt. En of het nu cocaïne of hasj is, het draait om geld. Hoog-georganiseerde criminele groepen pakken alles aan, het loopt allemaal door el kaar heen. Het beginkapitaal komt vaak uit prostitutie of au todiefstallen. Ze zitten op veel terreinen. Soms draaien ze ook 06-sekslijnen als dekmantel, zo als ze om hun winsten wit te wassen zich' proberen in te nes telen in de legale bovenwereld." Het moet de CRI-expert van het hart dat XTC ten onrechte het imago van een laagdrempelige drug heeft gekregen. Het gaat wel degelijk om hard drugs, die niet voor niets op de verboden lijst-1 van de opiumwet staan. Het moet volgens Elissen maar eens afgelopen zijn met het ge- FOTOWIMKQOflJ creëerde beeld van die Onschuldig is die niet. De hebben er de afgelopen jaj niet wijs aan gedaan om in li men van spannend, dans-, 1 fel- en feestdrug en 'ie voor fuivende jongeren' ovei| berichten. Een modedrug, jazeker, met het fenomeen housepi heeft XTC in verschillende: men en samenstellingen todnj belangrijke plaats in de jong rencultuur verworven. CRI voorzien ze dat stee we produkten ontwikkeld! worden. De markt is niet alleen lijk, maar ook uiterst met haar indiaantjes, varkenljj Gorbatchovjes en duifjes: bletteermachines zijn ge Met wisselende samenstellinj) en nieuwe stofjes hopen dep ducenten van de trendy 'lts ner's drugs' bovendien biedende wetgever en (c sporing via de opiumwet stee een stap voor te blijven. Raadselachtige dumpingetl van vaten met vloeibare drugs, kopten de kranten eind vorige maand. Er werd onthuld dat op zeven ver schillende locaties in ,W| land grote vaten met amfe tamine aangetroffen waren, ingegraven op stille plek ken. Het Loetbos bij Lek- kerkerk was een van die plaatsen. Daar werden zes tien vaten met ruim 11® liter amfetaminehoudende| vloeistof gevonden. Na onderzoek bleek de ex pert in synthetische drugs bij de CRI het raadsel voor een groot deel op te kunt®, lossen. Het gaat om afval met reststoffen van grondstof BMK en amfeta mine in geringe concentra ties, Waarschijnlijk afkom stig van illegale amfetann-j ne-laboratoria. Elissen: „Komt vaker voor. Dan moeten ze van hun at- val af. Vroeger loosden S op de sloot of het riool N de overheid alerter is °P afvaldumpingen - het een ernstig milieudelict' raken ze hun afval moeilij ker kwijt. Het gaat wel om resten van een grote Proj duktie van amfetamine 0 XTC De politie onderzoekt de sa menhang van de 'dumpi£ gen. Er zijn sterke vermoe dens, dat het om een drugorganisatie gaat. Een echte verstopplek va» pure amfetamine werd on dekt in juli 1992 in een b® bij Baarle-Nassau. In gm- ingegraven kunststof to nen werd daar 225 kilo v het pepmiddel gevo handelsvoorraad van bende, met een gr00- delswaarde van een nul] gulden. sold Z»,...- den als het paradijs op aarde. Zevenentwintig jaar lang hadden 1 sociaal-democraten het land bestuurd en het een welvaart be zorgd, die uniek genoemd mocht vrwaren hoge belastingen dat tel maar er was geen werkloos- beid geen woningnood, er waren 7een staatsschulden en de koers van de Zweedse kroon stond borg voor een gezonde betalingsba- Ms morgen de Zweden naar de stembus gaan doen ze dat in het besef dat het land er beroerd voor ugj begrotingstekort bedraagt 13 9 procent van het bruto natio naal produkt, de nationale schuld is opgelopen tot 320 miljard gul- Hen de banken verliezen in zojn snel' tempo geld dat de overheid vrijwel dagelijks te hulp moet Belfast - De Britse premier John 1 schrijven over de toekomst van No ge grondwettelijke veranderingen van Noord-Ierland zullen onderd| uitmaken: Major zei tijdens een kort bezoek dJ -aan Belfast dat het referendum ml de uitkomst van de gesprekken st zal zijn die hij van plan is te hou- Pi den met de politieke partijen in te Noord-Ierland. v<f De opmerkingen van Major moe- st ten als een geruststelling worden Ll gezien voor dê protestantse meer- d( derheid in Noord-Ierland, die w» bang is dat de Britten akkoord st gaan met een verenigd Ierland, M zoals veel katholieken wensen. zd „Ik wil tot alle mensen van bd Noord-Ierland zeggen dat het re- vil ferendum betekent dat jullie zelf Rl kunnen bepalen of jullie de uit- or slag van de besprekingen accep- ge teren. Mijn betrokkenheid met T< het vredesproces garandeert dat Fl er geen geheime afspraken wor- te5 Den Haag (anp) - President Bizi- Hl mungu van Ruanda omarmt het wj idee van nationale verzoening sij maar wijst een dialoog met de de verantwoordelijken voor de mas- dJ saslachtingen van afgelopen is-, voorjaar van de hand. ni Deze mensen moeten juist zo snel te- mogelijk voor een internationaal dt tribunaal gebracht worden, stel- In de het staatshoofd gisteren tij- va dens de conferentie over de we- to derophouw van Ruanda in Den tal Haag. E| Bizimungu onderschrijft in grote lijnen de oproep van minister van bij Buitenlandse Zaken Van Mierlo, zq die bij de opening van de confe- Ie rentie een warm pleidooi hield vr voor verzoening en een dialoog ml tussen alle partijen. Iel De Ruandese president was even- bil wel resoluut in het afwijzen van h( onderhandelingen met vertegen- he woordigers van het oude Hutu- D bewind die de wijk hebben geno- ct men naar vluchtelingenkampen L in de buurlanden. II Het is ongerijmd om van zijn be- of wind te verlangen dat het zich vr 1 ver2oeht met de oude machtheb- Di bers terwijl deze in de kampen de II. Hutu-vluchtelingen proberen k aan te zetten tot een gewapende la strijd tegen het nieuwe centrale II gezag in Kigali, aldus Bizimun- d< gu. In plaats van een dialoog moeten tv de verantwoordelijken voor de 01 genocide zo snel mogelijk door een internationaal tribunaal W worden berecht. De president weest anders willekeurige wraakacties van Tutsi's tegen Hutu's. ti ADVERTE Bezoek 23 t/m 25 septembe Rail '94 in de Brabanthallen te 's vr/za. 11.00-18.00 uur en zo. 10.01 de NS-Railshow op het station vaj bezoek meer dan waafd. De Rail: van 11.00-18.00 uur. Combineert profiteert u van een voordelig cc| Kom met de trein om parkeerprc Sponsors Rail '94: Techno Train Hobb Philotrain, Roco, Vollmer, LGB, Tri Minitrix, Pola.

de Stem | 1994 | | pagina 4