Weekend ID 1WAKIJE EGYPTE TANNIE SKANDINAVlï DENEMAR 5?NU DOEN SL0VENIE m 'TURKIJE* AFRIKA MEXICO THAILAND DE STEM E11 Bouyssou Claude, 23 jaar, Bial Maurice, 19 jaar, Durieux Ives, 22 jaar, Lajoinie Patrick, 19 jaar, Lajoinie Robert, 20 jaar, Lajoinie Simon, 22 jaar, Lajoinie Roland, 26 jaar, Lecombe Alain, 20 jaar, Lecombe Jean-Jacques 20 jaar, Lenoble Pierre, 18 jaar, Lenoble Raymond, 21 jaar, Rougier Claude, 20 jaar, Vernet Georges, 19 jaar, Verdier Gilles, 32 jaar, Vignal Lucien, 20 jaar en Wallon Pierre, 24 jaar. Nederland telt net zo veel wetten, formulieren en instanties als er slachtoffers zijn M' In ons omringende landen gaan ze heel anders met oorlogsveteranen en -slachtoffers om 1994 63 Reizen en Rekreatie is een gezamenlijke rubriek van rt« pNU Dagbladengroep kdvertentiereserverinaen- lel. 073-125225, fax 073 57, Postbus 449, 5201 AK Den Bosctl wenen, Budapest PRAAG: afwisselende dgse rondreis v.a. f ,i02' Nog vertrek mogelijk V 22/9 20/10. Gratis^ gids? Bel Speciale ReiS Centrale 050-120100 /S uur p. dag) of 020-62021,1 anvr/sgr 'i ÊN 'Iter |4 Ê5 60 68 Els lel. LP- Et (re en cl. en l.a. pis ht- |se (en -I tie- Jr.a. png l.a. |m- Voordelig verblijf in pra,„ Tsjechië Slowakije hotek' pensions en vak. woninnP„ CZECH Travel 077-fi?^vf"' 8 dgse busreis naaTp^ en Z.Bohemen v.a f p.p. CZECH TRAVEL Toi' 077-522005. el' T sjechië/Polen Driid^ dgn. bus, hotel met bin nenzwembad, tennisbaan halfpension, diverse exn,/ sies ƒ595,-. PRAAG 8 dn bus,hotel LO 350,- Vliw, retour 395,-. Mevo ReiS, Holten 05725-1547 SGR Najaarsspecials PRAAG~" 5/7 dgn. v.a. 259,-. Vertr' 28 sept, en 14, 15, 19 2, en 26 okt. Garant' Reizen (SGR) 080-605800. Avontuurlijke rondreis Egypte 15-22 dgn va 1495,- incl. vliegreis, ho tels, vervoer etc. Div. ver trekdata. Folder? DJOSER 071-126400 lid SGR. NIJLCRUISE kompleet 15 dgn cruise strand incl vlucht af Brussel, excursies en transfers 1494,-. Rode Zee 8 dgn v.a. 699 SEAC 010-4716777 (SGRl' 17-dgse rondreis Egypte 1995,-. Speciale kerstreis vertr. 23/12. DELTA Reizen' 071-146649 (SGR). DT- ■eu- 1/RS Igse Tien, 1 ro- B49! ZWEDEN part.vak.huizen t.h. Linnea Reizen. 00-46. 36.27042 fax:27088 Nederl. sprekend, dagel. tot 2100u. Ideaal voor uw herfstvak, Comf. vak.huizen, luxe hui zen met privé zwembad en sauna, ruime app. m.zwem- bad en sauna. Spec, sport- vissersarr. 046-525002 022-08988876 Natuurlijk DENEMARKEN bdkoop naar dit prachtige eiland ■ur. Div. spec. aanb. v.a. 940,-. (TRAVEL (SGR); 085-640834. |ids? Den uur 6121 SUPERSTUNT! Herfstva kantie: 8 dgn Istrië slechts 399,-. Vertr. 16/10. Winne- muller reizen, kwaliteit en niet duur! (SGR/ANVR) 08880-52245 ador lieg- etc. der? GR. De toerismerubriek Reizen en Rekreatie biedt u tal van vakantiemogelijkheden! BUL hele htl. ijzen 22 Elvis Elvis 3asa 043- ertr. nbul. 29,-. 99,-. 99,-, risfer lleen Tel 7. irkije nü LTA R). eek u tie- LAAGSTE-PRIJS VI tr Hotel v.a. 540,-, IVO. Verl. week v.a. 85,-. Camp.vl. (ook Dalaman) v.a. 425,- SGR - SUNDAY TRAVEL 04Q-907.900 Campingvluchten: Istanbul Izmir-Antalya v.a. 348,- Alleen Aktas Travel. Tel. 04920-47174/040-436167- Aktief op reis door de in dringende wereld van schilderachtige medina s, machtige bergketens en een eindeloze woestijn Eeuwenoude handnijver heid afgewisseld met de romantiek van het noma denbestaan. Nu voor een heel bijzondere najaarspn|S v.a. 998,- incl. KLM retour nederlandse reisleiding, aI» vervoer 81 overnachtingen m middenklasse hotels/h®r' bergen. Bel CHARACTER voor de folder: 030-292474 AMFIBIE TREKS: 5 wkn wildparken donker. AfnK» ƒ2150,-. 5 wkn Malawi- Zimbabwe 1695,-. 5 wjr Zimbabwe-Namibië 16sa_ 16 wkn dwars door AfnK» 3495,-. Tel 015-623683. Aktieve rondreis Me*'c, Guatemala 27 dgn 3590. incl. vliegreis, hotels, ve voer etc. Div. vertrekdat. Folder? Djoser 071-12640" lid SGR. AANBIEDING THAILAND Superrondreis met stran. 17 dg.Ned.reisl.HP f 219 Vertr. op 21/10,4/11,18/1 Kerst 14/12 3 wkn 2790, 20 OCT.DIA/INFO-AVONU Weerter Travel Centre 04950-37115 Anvr/Sqr Tel. ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1994 Door Camiel Hamans De oorlog in Nederland is niet zozeer een strijd van helden geweest, als wel een vervolging van slachtoffers. Je ziet het aan de monumenten. In Breda staat 'De Vlucht' voor diegenen die in mei 1940 voor de oprukkende Duitse troe pen uit naar België geëvacueerd zijn. FOTO COR WEEN Een letterdoos vol afkortingen De namen staan' op de achterkant van het monument voor de ge vallenen op het plein tje in het Franse Dordognedorpje. Het zijn de omgekomen zonen en echt genoten uit de Frans-Duitse oorlog van 1870. Aan de voorzijde nog zo'n lijst, maar dan dubbel.zo lang. De gesneuvelden uit de Grande Guerre, de Eerste Wereldoorlog. Wederom Lajoinies, Lecombes en Rougiers. Vijf zonen Lajoinie zijn gedood op de slachtvelden van de Somme en bij Verdun, drie Lecom bes en vier Rougiers. De familie Vernet heeft twee slachtoffers te herdenken, de Bouyssous en Vig- nals elk een. De zijkanten van het monument herinneren aan de gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog. De lijst is korter, maar weer veel dezelfde namen. Opnieuw Bial, Lajoinie, Lecomble, Lenoble en Verdier. Tussen de gebeeldhouwde guirlan des, bajonetpunten en helmen pla quettes voor de andere recente Franse oorlogen, in Indochina, Afrika en Algerije. Ook daar weer een enkele Lajoinie en een Wallon. In het vervallen dorpskerkje staan dezelfde namen op de muur. Een verbleekte en gerafelde Franse vlag houdt de wacht. Ernaast de gegra veerde dankbetuigingen van een moeder en grootmoeder Lajoinie. Zij prijst de Heilige Maagd voor een wonderbaarlijke redding, waarschijnlijk niet die van een van haar 13 zoons, kleinzoons of neven. Die zijn gevallen voor het vader land in een van de eervolle oorlo gen die Frankrijk in de laatste 125 jaar gevoerd heeft. De burgemeester, een volgende ge neratie Lajoinie, herdenkt ze. Op 14 juli van elk jaar staat hij bij het monument. Een sjerp in Franse driekleur over de welvarende buik. Hij spreekt gloedvolle woorden, roemt de heldendaden van de grote zonen van het dorp, legt bloemen en eindigt met een 'vive la France, vive la patrie'. Vrijwel de totale bevolking van het dorpje, zo'n driehonderd man en vrouw, staat in het beste pak om hem heen. De anciens combattants, de oud strij ders, op een ereplaats. In een rol stoel helemaal vooraan de laatste veteraan uit de Eerste Wereldoor log, ook een Lajoinie. Vader van twee gesneuvelde zonen en een om gekomen kleinzoon uit latere oor logen. Hij is 97. Op zijn linkerborst drie medailles. De linkermouw hangt er als een lam vleugeltje bij. In de Grande Guerre heeft de oude Gaston naast twee broers, een neef en een achterneef een arm verloren. Hij is er betrekkelijk goed vanaf gekomen. Hij mag al jaren vooraan staan, en nu zitten, bij elke herden king. In de Parijse metro heeft hij recht op een gereserveerde plaats, hij is vrijgesteld van wegenbelas ting en van kijk- en luistergeld en elke medaille is goed voor een klein eregeldje. Zijn gedeeltelijke invali diteit heeft hem een pensioentje bezorgd. De oude boer vertelt graag over vroeger. Niet over de modder, het gifgas en de weggemaaide kamera den, noch over zijn niet terugge keerde familieleden. Hij spreekt met vuur over de jaren daarna. Niet over hoe moeilijk het was om met zijn handicap te zaaien, te melken en te oogsten. Dat hebben zijn moeder, vrouw en dochters grotendeels gedaan. Zijn verhalen gaan over de acties om de oorlogs pensioenen op peil te krijgen. Frankrijk had een kleine anderhalf miljoen soldaten verloren, drie mil joen jongens waren gewond ge raakt. Voor alle nabestaanden en invaliden waren pensioenen nodig. Dat kon het trotse Frankrijk van de crisistijd zich nauwelijks per mitteren. Dus waren de bedragen laag. Te laag vonden de anciens combattants. Zij hadden toch de overwinning thuis gebracht. Er was een ereschuld aan hen te vol doen. Voor de jongens die met vergiftige longen de loopgraven uitgekomen waren, bestonden er sanatoria aan de kust. Maar had den zij het niet even moeilijk? De pensioenen moesten omhoog. Gaston had er tot in Parijs voor gedemonstreerd en met succes. In de volgende wereldoorlog had Frankrijk in een maand tijd een verlies van honderdduizend solda ten geleden. En ook de résistance, het verzet, had talloze slachtoffers te betreuren. De nabestaanden en gewonden daarvan en ook die paar die er nog waren van '14-T8 profi teerden nu van waaarvoor hij en zijn mede-oudstrijders gevochten hadden. Het was nu niet langer alleen een eer een ancien combat tant of een mutilé de guerre, een oorlogsinvalide, te zijn. Frankrijk losste nu zijn schuld grootmoedig in. Dat was nog eens wat anders dan wat de Britten deden. Gaston wist het van zijn buurvrouw. Een Schotse officiersweduwe die jaren een vakantiewoning naast zijn boerderij had bewoond. Op de vin d'honneur die na de bijeenkomst bij het dorpsmonument in de vroe gere school, nu de lokale salie des fêtes, geschonken werd zocht hij publiek voor zijn verhalen. Zijn dorpsgenoten kenden die al en ver meden daarom zijn gezelschap. Aleen de kleindochter die zijn wa gentje duwde, liet hem niet in de steek. Twee buitenlanders werden willig slachtoffer. Noordelingen die zich permanent in de streek geves tigd hadden en daarom niemand van de dorpsgenoten voor het hoofd durfden stoten, een gepen sioneerde Engelse zendingsarts en een Nederlandse autodealer in rus te met een gerespecteerd verzets verleden. Gaston gaf hoog op van hoe veel beter de Fransen hun zaakjes voor elkaar hadden. Britten hadden de best ver zorgde oorlogskerkhoven, waar ook ter wereld, maar de nabestaanden lieten ze in de kou staan. De arts pruttelde tegen. In Westminster Abbey lag toch het grote boek met alle namen van gevallenen. Elke dag werd het op een andere pagina opengelegd. Op 11 november, wa penstilstandsdag, kreeg elk Brits soldatengraf, hoe afgelegen en moeilijk bereikbaar ook, een klap roos. Hij had hetzelf gezien in Noord-Afrika en Polen, zelfs onder de communisten. Gaston lachte hol om de tegenwerpingen. Werden de kosten van het onderhoud en die papieren papavers niet bestreden uit liefdadigheid: bazaars, fancy fairs en garden partiesDe wedu wen werden met een fooi afge scheept. De hoffelijke zendingsarts, dr. Binks, gaf toe dat het lang zo geweest was. Oorlog en de slacht offers daarvan leefden wel degelijk onder het Britse volk, vandaar al die liefdadigheid. 'Voor koningin en vaderland' sprak de bevolking aan en zodoende werd er nooit een tevergeefs beroep op het meegevoel gedaan. Maar de situatie was ver anderd. Nu waren pensioenen ook redelijk, al was het een zaak van de laatste jaren. Gaston keek ver- baasd op. Zijn vroegere buurvrouw had hem altijd verteld over de fooi die zij ontving. Haar man, gesneu veld in de woestijnoorlog tegen Rommel, was luitenant geweest. Zij en haar zoon hadden, tot de erfe nissen van de familie afkwamen, het moeten doen met een goede honderdvijftig pond per jaar. In die tijd was een pond natuurlijk veel meer waard geweest dan nu, maar ook in de jaren vijftig was het niet mogelijk geweest daar van rond te komen. Madame Andersson had er altijd een baantje bij gehad. En dat voor een weduwe van een officier. Haar zoon had dan wel militaire beurzen gekregen voor het lycéee en wat daarna kwam, maar toen had ze haar enige jongen, het laat ste wat ze nog had, naar speciale scholen ver van huis moeten stu- Nu was het anders, zei dr. Binks. Na de Falklands waren de wedu wen en de gewonden in opstand gekomen. Voor een paar kale, win derige rotsen, de nationale trots en een kudde schapen hadden de sol daten hun leven veil gehad. Het zou een schande zijn als de oor logsinvaliden weer afgescheept werden met een baantje als dat van suppoost of een functie op een workshop, een sociale werkplaats, ook al stonden die onder het patro naat van de koningin-moeder. Zeer tegen haar zin had Mrs. Thatcher de pensioenen toen moeten optrek ken. Die van de vorige oorlogen eveneens. Het mocht zijn dat het nu beter was in Engeland, protesteerde Gaston - op zijn leeftijd kon hij niet meer alle veranderingen bij houden -, maar er viel toch niet te ontkennen dat de Britten een koud en gevoelloos volk zijn. Dr. Binks trok verbaasd een wenkbrauw op. Is het dan niet waar, gaf de oude boer een triomfantelijk voorbeeld, dat bij de herdenking op 11 novem ber de weduwes geen krans mogen leggen? De zendingsarts gaf het beschaamd toe. Jarenlang moesten de nabestaanden dat twee dagen eerder doen. Wapenstilstandsdag was officieel, iets voor de autoritei ten. Daar paste geen persoonlijke dramatiek bij. Oorlog, heroïek en traditie leven meer in Groot-Brittannië dan privé tragiek en de daarvoor van staats wege geregelde zorg. Dr. Binks moest het Beamen. Toen de Victory, het geconserveerde schip waarop Nelson bij Trafalgar dodelijk ge troffen werd, een paar jaar geleden in de modder van Portsmouth dreigde weg te zakken, werd er binnen de kortste keren voldoende geld opgehaald voor een immense restauratie. Er was zelfs genoeg om de kanonnen door plastic replica's te vervangen, zodat het gewicht van schip en toebehoren essentieel verminderd kon worden. Met zoiets hoef je in Nederland niet aan te komen, mengde de rijzi ge autoverkoper zich in het debat. De 0-21, de Nederlandse onder zeeër die bij Gibraltar een Duitse U-boot tot zinken bracht, werd na de oorlog niet tot museumschip, maar voor een habbekrats aan een sloper verkocht. In Nederland gaat het niet om heldedaden. militaire trots en traditie. Slachtoffers zijn geen idolen, maar voorwerp van sociale zorg. De naam oud-strijder is geen eretitel, het is een verdacht woord. Iemand met suspecte me ningen, rechts en een liefhebber van orde, tucht en krijgsgeweld. De oorlog wordt herdacht, jaar in, jaar uit. De gevallenen tenminste, voor de bevrijding heeft men eigen lijk maar een keer in de vijf jaar een vrije dag over. De oorlog leeft wel, maar dan als een vraag van goed en fout, aan welke kant stond je indertijd. Die van de bezetter of die van het verzet. En o wee, als er iets verdachts aan je is, dan kun je het verder wel vergeten. En bij zo'n herdenking spreekt men nauwelijks over grote krijgsver richtingen, het gaat over de slacht offers. Van elke categorie mag een vertegenwoordiging een krans leg gen bij de Nationale Herdenking op de Dam in Amsterdam, leger, luchtmacht, marine, koopvaardij, verzet, Nederlands zowel als In disch, burgerslachtoffers, joodse vervolgden, zigeuners, homosek suelen en wie nog meer tot een speciale groep behoort. De oorlog is niet zozeer een strijd van helden geweest, als wel een vervolging van slachtoffers. Je ziet het aan de monumenten. Er zijn er duizenden. Maar een paar tonen krijgshaftig en standvastig verzet. De Dokwek ker in Amsterdam bijvoorbeeld, maar in Breda staat een even te- kend monument 'De Vlucht' voor diegenen die in mei 1940 voor de oprukkende Duitse troepen uit naar België geëvacueerd zijn. edailles voor betoonde moed en trouw zijn nau welijks uitgereikt. Behal- ve aan militairen dan, maar daar past het in het normale decoratiepatroon. Wie zich in het verzet geweerd had, kon een paar jaar geleden zelf een herdenkings- kruisje aanvragen. Gaston reageert verbijsterd, moest je echt zelf om je ereteken vragen? Zeker, is de reac tie. Dat is Nederland. Velen hebben het daarom geweigerd, maar nog meer hebben het wel aangevraagd. Pensioenen moet je ook zelf aan vragen. Militaire slachtoffers en nabestaanden niet, want daar hoorde het, voorzover het ging om het leger in Europa, tot de normale administratieve procedures. Maar verzetsslachtoffers, joodse vervolg den, gedeporteerden, Indische ver zetsmensen, burgers die in de knel zijn geraakt, die moeten zich alle maal zelf melden voor een uitke ring. Dr. Binks en Gaston zijn verbaasd. Zoveel groepen en hebben die alle maal recht op een pensioen? Het is begonnen met het verzet, vertelt de autohandelaar. Hij weet nog hoe het ging. In 1944 kwamen de lei ders van verschillende verzetsgroe peringen bij elkaar en vroegen zich af wat er gedaan moest worden voor de nabestaanden van hun om gekomen vrienden en eventueel voor die mensen uit het verzet die als invalide uit de kampen en ge vangenissen terug zouden keren. Het ging vooral om de eerste groep dachten ze, de anderen zouden met eerbwijzen overladen een goede positie krijgen. jHet pakte anders uit. Er kwam een fonds voor verzetspensioenen dat aanvankelijk met liefdadigheid ge vuld werd, in 1947 nam de staat het over. Hoe verder men van de oorlog af kwam te staan, hoe meer mensen last bleken te hebben van wat er in de oorlog gebeurd was. Vaak waren ze daardoor niet meer in staat hun eigen brood te verdie nen. Soms vanwege lichamelijke gebreken die zich langzamerhand manifesteerden, maar even vaak vanwege psychische kwetsuren. Gaston begrijpt het niet. Psychi sche problemen? Nachtmerries bij voorbeeld, verduidelijkt de Neder lander. Hij heeft er zelf last van. In je herinnering komen de beelden van toen, van de dreiging, van de kampen boven. Ja, daar heeft Gaston ook weet van, in zijn door waakte uren is hij vaak terug op de slachtvelden geweest, maar dat maakt het je toch niet onmogelijk gewoon je brood te verdienen? Nederlanders denken daar anders over, legt de noordelijke verzets held nog een keer geduldig uit. En daardoor zijn er ook zoveel van die verschillende categorieën. Aanvra gers uit al die groepen hebben allen wat anders meegemaakt en om te kunnen achterhalen of het allemaal ernstig genoeg is voor een pensioen zijn er allerlei verschillende insti tuties om de gevallen te onderzoe ken. En in de loop der tijd is er ontdekt dat de ene na de andere groep last kan hebben van wat er in de oorlog gebeurd is. Verzetslui, Indische verzetslieden, zeelieden- oorlogsslachtoffers, vervolgings slachtoffers, burger—oorlogslacht offers en algemene oorlogsongeval lenslachtoffers. Ze hebben ieder een eigen wet, een letterdoos aan afkortingen: Wbp, WIV, Wbpzo, Wuv, Wubo en AOR. Elk met eigen onderzoeksinstellingen, uitkerings raden en betaalafdelingen. De re gelingen zijn niet tegelijk ingesteld. Steeds kwam er weer een nieuwe groep bij. Het is tientallen jaren doorgegaan. De Indische slachtof fers hebben het langst op hun recht moeten wachten. Indisch verzet en zeker de vervolgingen die de bur gerij daar ondergaan heeft, is in Nederland altijd als tweederangs gezien. Verweg in de kolonie en de Japanners deden niet aan massa vernietiging zoals de Duitsers. De mogelijkheden voor Indische ver volgden zijn daardoor ook kariger dan voor de andere. De oude Gaston moet lachen. Hij begrijpt er niets van. Oorlog is vechten en daar kun je dood of gewond bij raken, zoals zovele La joinies overkomen is. Als je er niet meer bent, moet je familie een net pensioen krijgen en als je zoveel lichaamsdelen in de strijd verloren hebt, dat je niet meer op een be hoorlijke manier je brood kunt ver dienen, heb je ook recht op geld. Maar verder moet het gaan om de eer. Een inscriptie op het dorpsmo nument voor wie er niet meer is en een plaats op de eerste rij voor wie het na kan vertellen. Medailles op de borst, een vermelding in het grootboek van het vaderland en een begrafenis door de kameraden. Die Hollanders zijn net boekhou ders, het lijken wel Duitsers. Voor alles een bureau, ambtenaren en een wet. Weet een Nederlandse oorlogsinvalide nog wel bij welk loket hij moet zijn? Als er eèn volgende oorlog komt, heeft de toe komstige bezetter van Nederland de volle vijf jaar nodig om uit te zoeken welke soorten slachtoffers er door de vorige gemaakt zijn. Tevreden bekijkt hij het effect van zijn woorden en neemt een laatste slok van zijn vin d'honneur.

de Stem | 1994 | | pagina 45