Voor leger VS valt er weinig te behalen eer Eutha Het raadsel van 't stemhokje weer niet opgelost ''Ach God, moet je je voorstellen. Nikkers die Frans Maastrichts Gekrenkt gemoed verklaart houding Clinton Goede doel -DE STEM- 'Gezinszorg on1 voor groot aant DE STEM Valse hoop DE STEM BINNENLAND BUITENLAND A PE STEM Noord-Brabant Fundamentele CYliggl? m098liik Uiteenzet h ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1994 X n de 'Kleine Atlas van I de gehele Wereld', die .^Lons in de vierde klas van de lagere school door de on derwijzer werd uitgereikt en die wij in de daarop volgende jaren met de Grote Katechis- mus bijna dagelijks ter bestu dering mee naar huis moesten, nemen, stond vooraan een kaart van Noord-Brabant. Uit die vooroorlogse jaren dat ik met mijn ouders met de sto omtrein een oom en tante in Leiden ging bezoeken, herin nerde ik me wel de eindeloze brug over het brede water waar we met veel gedender overheen moesten om in Hol land te komen. Maar op de kaart van onze provincie zag ik pas hoe het brede, donker blauwe Hollandsch Diep ons van het noorden scheidde en dat we om in België te komen slechts een dun stippellijntje hoefden te passeren. Was het alleen daardoor dat Antwer pen voor mijn gevoel dichter bij lag dan Rotterdam? Op dat kaartje was alleen on ze provincie ingekleurd: een smalle strook donkergroen gaf de kleigebieden langs de grote rivieren aan, verreweg het grootste gedeelte van de kaart was even lichtgeel als de zandgrond die daarmee werd aangeduid. Zeeland, Zuid- Holland, Gelderland, Lim burg en België staken daar opmerkelijk wit en nietszeg gend tegenaf, alsof daar het leven kleurloos was. En mo gelijk was het woord provin cie daardoor voor mij van meet af aan meer dan een administratieve, bestuurlijke benaming, zoals departement en arrondissement. In overeenstemming met het gedicht dat Harriet Laurey la ter over dit gewest zou schrij ven, was voor mijn kinderlijke gevoel het leven hier warmer en inniger dan aan de overzij de van dat brede water in dat geweldige laagland onder Marsmans grootse en grauwe hemel. Natuurlijk leerde ik al gauw dat bij de provincie het bij voeglijk naamwoord provin ciaal hoorde, maar dat woord bleef voor mij lang slechts een oneigenlijk bijvoegsel, een koude term die alleen voor kwam in samenhang met offi ciële, nietszeggende begrip pen als Staten. Met een af standelijke hoofdletter ge schreven. Provinciaal had voor mij niets van doen met het vertrouwde groen vaa de uitgestrekte dennenbossen en het paars van de bloeiende hei, met de gezegende rust die er rond de kerktorens hing die overal op de horizon stonden, met de wijding van het Marialof, het gebenedijde avondlicht van oktober, de vertrouwde win kelstraten, de oudheidkundi ge kamers vol antieke snuiste rijen, de lommerrijke stads parken, de kramen op de we kelijkse markten, de missie huizen en de gezichten van al die onbekenden die ik kende. En ik vond het bijna vanzelf sprekend dat dit gewest niet tot de Zeven Provinciën had behoord maar, hoezeer ook als Generaliteitsland buiten de bloeiende handel en de waarmee gepaard gaande wel vaart gebleven, zijn eigenheid had bewaard. Natuurlijk bemerkte ik alras dat provinciaal ook een invec tief was daarmee bekrompen burgerlijkheid, boerse achter lijkheid en geborneerde kort zichtigheid 'wérden geken schetst en dat het niet het epitheton ornans was voor de rustieke landelijkheid en spreekwoordelijke gastvrij heid waarmee de WV's van ons gewest een toeristische trekpleister poogden te ma ken. Met op Brabants bont geserveerde Brabantse koffie tafels, boogschietende boeren en hossende carnavalsvier ders, die hun levensvreugde uitzingen in een bukoliek dia lect. Met dit alles werd Bra bant voor de rest van Neder land een meelijwekkend oord waar de universiteiten van Eindhoven en Tilburg mis plaatst schenen, de grote in dustrieën niet thuis hoorden, allen het achterhaalde genre van de streekroman tot bloei kon komen en het roomse geloof een synoniem was voor schijnheiligheid en confessio nele tweedracht. „Erst die Fremde lehrt uns, was wir an der Heimat besit- zen," schrijft Fontane als aan hef van zijn onvolprezen 'Wanderungen' door zijn land van herkomst. En ook de be faamde Walter Jens, die men waarachtig niet van kleinbur gerlijkheid kan verdenken, meent dat eigenlijk alleen bal lingen en verdrevenen kun nen zeggen wat povinciaal be tekent. Is Brabants misschien alles wat we tot onze spijt elders nooit hebben aangetroffen? Altijd gedacht dat iedereen de envelop van de Kankerbestrijding in de gang heeft klaarliggen voor als de collectant komt. Dichtgeplakt, al dan niet met enig geld gevuld. Zodat het onbekend blijft óf en hoevéél de bijdrage voor het goede doel is. Maar op een enkel adres was dat in deze week van de collecte anders. 'Nee, daar doe ik niet aan mee,zei een mevrouw eerlijk, en in een andere deuropening klonk het streng en kort 'Nee!'. Elders verscheen een manspersoon die meldde: 'Ik ben zelf invalide, kijk maar, ge kunt het navragen.En op een aantal adressen 'Ik heb het al overgemaakt' als leugentje. Ze hadden allemaal ook gewoon hun lege envelop kunnen dicht- plakken en met een glimlach in de collectebus schuiven. Gelukkig maar van niet. Zelfs negatieve antwoorden verlevendigen de avond van een collectant. (HC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoon Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 05, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, C 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01020-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Amsterdam (ap) - De vorige Ameri kaanse bezetting van Haïti, in de periode 1915-1934, heeft weinig sporen nagelaten, met uitzondering van een zeer permanent overblijfsel - het huidige leger. Dit leger poogt, nu een tweede Ameri kaanse invasie dreigt, de bittere herin nering aan het trauma van de eerste invasie te mobiliseren. Op 28 juli 1915 landden Amerikaanse mariniers op Haïti om de Amerikaanse inwoners van het in anarchie onderge dompelde eiland te beschermen, er de rust te herstellen en er zorg voor te dragen dat Haïti zijn financiële ver plichtingen aan Amerikaanse investeer ders nakwam. Een woedende bevolking had kort tevo ren de impopulaire president Vilbrun Guillaume Sam gelyncht. Binnen een paar weken stelden de Ame rikanen een marionettenregering aan, met een door Washington uitgekozen president. De mariniers ontbonden het Haïtiaanse leger 'en vervingen het door een Gendarmerie onder Amerikaanse leiding. Daaruit is het huidige leger voortgekomen. Franklin D. Roosevelt, toen ondermi nister van Buitenlandse Zaken, schreef een nieuwe grondwet voor Haïti, waar mee de machtspositie van de bezetters werd geformaliseerd. Duizenden boeren werden opgepakt om dwangarbeid te verrichten. Weigeraars konden rekenen op lijfstraffen. Tijdens de bezetting vierde racisme hoogtij. „De Amerikanen zagen de Haï- tianen als Afrikanen die de Fransen probeerden na te apen. De Haïtianen hadden een grote afkeer van dat racis me," aldus de Haïtiaanse historicus Lyomnel Paquin. Vlak voor de Amerikaanse invasie liet de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken William Jennings Bryan zich ontvallen: „Ach God, moet je je voorstellen. Nikkers die Frans praten." Zelfs het Amerikaanse officierskorps werd het racisme soms te veel. Een Amerikaanse bevelhebber op Haïti nam in f918 ontslag uit onvrede over het gedrag van wat hij noemde 'de verza meling bruten' onder zich. In 1919 wisten de mariniers een 'natio nale opstand onder leiding van de ex- officier Charlemagne Peralte neer te slaan. De bloedige onderdrukking kost te Peralte en 13.000 anderen het leven. De Amerikaanse officier Hermann Han- neken, verkleed als Haïtiaan, met zwart gemaakt gezicht, spoorde Peralte op en schoot hem van dichtbij dood. Zijn lichaam werd in de stad Cap Haïtiën ter afschrikking halfnaakt en op een deur gebonden tentoongesteld. Vandaag nog wordt Peralte op Haïti als een martelaar geeerd. De mariniers hebben in de bezettingsja ren ook goede dingen gedaan. Ze legden 'wegen en riolering aan en bouwden ziekenhuizen. Ze herstelden de orde, _p verslaggevers n voor een kloppende bes» toepDohrnen en Henk Langenberg efficiënt functionerende burèjj Ïuf^vS 'W 28 september voor de in Maastricht te- 'zorgden voor een kloppende en een cratie. Toen ze eenmaal in 1934 ex vertrokken staat ex- ken ne~ ste trie bleef van dat goeds niet lang veel ov. Er diende zich na het vertrek var Amerikanen een serie betrekkelijk biele regimes aan. rechtbank - echt wegens corruptie en het frauduleus declareren van dienstkilometers. 'In 1957 kwam echter Papa Doc V lier aan de macht, dankzij door leger gemanipuleerde verkiezing® n,»™ der zijn schrikbewind ging het siJ ,aar„ verder bergafwaarts met Haïti, ookeo aarding blijkt dat de 59-jange nomisch gezien. de gisteren door het Open- Ministerie vrijgegeven dag- Aan deze neerwaartse spiraal is dien eigenlijk geen einde gekomen' derdrukking en ellende zijn nog al d aan de orde van de dag. Door Frans Bothof (anp) Washington - In de Golfoor log in februari 1991 hield Irak, dat toen over het op drie na sterkste leger van de wereld beschikte, het nauwe lijks een we'ek vol. De supe rioriteit van de Amerikanen en hun bondgenoten was enorm. In een mum van tijd werd Koe- weit-Stad bevrijd, Zuid-Irak be zet en het grootste deel van het Iraakse leger verwoest. Murw gebombardeerd gaven de eerder zo gevreesde Iraakse militairen ■zich bij bosjes over. De Amerikaanse troepenmacht onder leiding van generaal Nor man Schwarzkopf leed nauwe lijks verliezen en werd met lof overladen. Holst van de nacht Aan de ophanden zijnde invasie van Haïti valt weinig eer te behalen voor de 20.000 Ameri kaanse militairen die vermoede lijk zullen worden ingezet. Er wordt uitgegaan van een derma te geringe tegenstand dat het Washington wordt aangerekend als ook maar één VS-militair in een lijkenzak terugkeert. Er wordt zelfs verwacht dat veel Haïtiaanse militairen direct de pijp aan Maarten zullen geven als de speciale elitetroepen van de snelle interventiemacht in het holst van de nacht op Haïtiaanse bodem arriveren. Dat zou het voor de daaropvol gende met helikopters aange voerde mariniers, die in Port-au- Prince moeten landen, nog ge makkelijker maken. Eenheden van de 82e lucht machtdivisie, van de 10e bergdi- visie en al wat er nog meer uit de vliegdekschepen voor de Haïti aanse kust tevoorschijn komt, zouden de operatie vervolgens snel en simpel kunnen afronden. Cocaïnehandel Van een uniform Haïtiaans leger is overigens geen sprake. De strijdmacht bestaat meer uit een los samenwerkingsverband van allerlei met wapens uitgeruste groepen: politiemensen, soldaten en para-militaire knokploegen. Allen hebben zich geschaard achter de een of andere com mandant die hen laat meeprofi teren van zijn winstgevende co- caïnetransacties. Want de drughandel heeft de Haïtiaanse gewapende machten geen windeieren gelegd. Al de cennia lang worden daarmee ka pitalen verdiend. Elke politicus die, al is het maar zeer voorzichtig, probeert aan deze illegale praktijken van het leger een einde te maken, is zijn positie en vaak ook zijn leven niet meer zeker. Sommige 'Haïti-watchers' bewe ren dat drugs een belangrijke reden zijn waarom er nog nooit sprake is geweest van enig nor maal politiek bestuur in dit arme Caribische land. Schrikbewind Behalve in betrokkenheid bij de drughandel blinkt het Haïtiaan se leger ook uit in het voeren van een schrikbewind. Militairen hebben duizenden Haïtianen op brute wijze vermoord. Het bestrijden van .de eigen be volking is de enige oorlogserva ring die de militairen hebben. Daarvoor is een gedisciplineerd en goed uitgerust militair appa raat nooit nodig geweest. Volgens een verslaggever van de Britse krant The Guardian in Port-au-Prince begint de opper- commandant van het-7.000 man tellende Haïtiaanse leger vaak- pas rond de middag met zijn werk en houdt hij er twee uur tjes later al mee op. Eén schip De marine beschikt weliswaar over onberispelijke uniformen maar heeft slechts één schip waarvan de motoren werken. En van de twee propellervliegtuigen van de Haïtiaanse luchtmacht kan er slechts één vliegen. De zes zeven stuks artillerie van de landmacht zijn voor het merendeel verroest. Ze worden 'alleen gebruikt bij ceremonies. De zes pantservoertuigen, die jan onze Haagse redactie Den Haag - Elf van de vij ustitiële vervolging is ingestel -uthanasie, gaan vrijuit. De pro jesloten, op grond van een uitsp jm van verdere vervolging af t lelangrijke koerswijziging in h :ake de euthanasie. Elke dag vertrekken uit de Amerikaanse marinebasis in Norfolk schepen richting Haïti om iw deel te nemen aan' de komende invasie. foto zijn uitgerust met lichte machi negeweren, kunnen niet allemaal rijden. Ook de wijze waarop de Haïti aanse legerleiding zich voorbe reidt op een mogelijke invasie heeft tot weinig bezorgdheid ge leid in Washington. Zeker onder Amerikaanse amb tenaren die niet al te veel geloof hechten aan de geheime krach ten waarmee voodoo-priesteis eventueel de indringers kunnen bestrijden. Van de zandzakken en beton blokken die in de straten van Van onze correspondent Mare De Koninck Washington - Veel Amerikaanse waar nemers vragen zich af wat president Clintons meer intieme motieven zijn om, tegen het dringend advies van zijn poli tieke vijanden én vrienden in, een inva sie in Haïti te willen uitvoeren. De meest gehoorde en simpelste analyse is dat Clinton zijn politieke aanzien in eigen land en in de wereld wil oppoetsen en daartoe de gok neemt dat hij - indien de gewelddadige actie succesvol verloopt - ach teraf grote waardering zal krijgen voor zijn moed, vastberadenheid en visie. Clinton heeft een dramatische verbetering van zijn imago nodig nu zijn belangrijkste binnenlandse beleidsplan, de hervorming van de gezondheidszorg, een roemloze dood is gestorven en nu er voor zijn Democratisd- che Partij de ramp dreigt bij de komende tussentijdse verkiezingen in november. Ook de algemene indruk in het buitenland dat Clinton besluiteloos is, het altijd ieder een naar de zin wil maken en karakter mist, zou de president voor eens en voor altijd willen wegnemen met een 'stoer' optreden in Haïti. Tegelijk zou het Amerikaanse staatshoofd daarmee voorgoed van de verdenking af zijn dat hij zich, als gevolg van zijn eigen verle den als militaire dienstontwijker, niet vrij voelt zijn gezag als opperbevelhebber van de Amerikaanse krijgsmacht te laten gelden jegens zijn eigen Pentagón-generaals. Volgens sommige waarnemers gaan Clintons motieven nog dieper en wortelen ze in de onzuivere grond van een gekrenkt gemoed. 'Zijn plotselinge resoluutheid, die geenszins kenmerkend is voor zijn politieke natuur, getuigt van een geplaagde, beledigde en belegerde geest. Bewust of onbewust lijkt er sprake van revanche die hij wil nemen op-al die critici die in de afgelopen twee jaar zijn beleid en zijn persoonlijkheid hebben aange vallen met de grofste middelen', aldus 'poli tiek psycholoog' prof. William Franks van de Universiteit van Texas. Ook in een commentaar in de New York Times werd dezer dagen vastgesteld dat Clinton vanuit een gefrustreerd en veronge lijkt gemoed toevlucht lijkt te hebben geno men 'tot de eenzaamheid van de hoogste verantwoordelijkheid, een eenzaamheid waarin hij blijkbaar glorie vermoedt'. Clinton is behalve van 'zakelijke' kritiek in de serieuze media, al langdurig onafgebro ken het onderwerp van een haatcampagne, vooral gevoerd in de talrijke dagelijkse ra dio-praatshows in de VS. De meest extreme aantijgingen jegens Clin ton van seksuele uitspattingen tot zelfs moord zingen voor een gretig miljoenenpu bliek in dat circuit dagelijks rond. Waarne mers hebbep al eerder vastgesteld dat Clin ton zich getergd voelt door die praktijk. Pikant tenslotte is de theorie van de Was- hingtonse psycholoog Jeffrey Waskolski: 'In diepste wezen wil Clinton met zijn politiek jegens Haïti zijn dominante echtgenote Hil lary zijn autoriteit tonen. Clinton is politiek zwaar gewond geraakt omdat hij tot zijn spijt zijn vrouw heeft toegestaan een wets ontwerp voor de gezondheidszorg te maken waarvan hij van meet af aan wist dat het kansloos was...' Port-au-Prince zijn gaat weinig dreiging uit" Èn ooi de burgermilities, die momenta worden getraind, zijn geen toon beeld van kracht. Kwestie van uren De wapens waarmee, zonder munitie, wordt geoefend na afloop weer worden ingele verd. Dus als de Amerikanen plotsklaps 's nachts binnenval len kunnen de 'getrainde' bur gers slechts met blote handen vechten. Volgens functionarissen van Pentagon zal de omvang van de invasiemacht overwi zijn. Met dat machtsvertoon moet worden voorkomen dat ei onnodig slachtoffers vallen, zo wel onder de eigen militairen als onder de Haïtiaanse burgers. De Amerikaanse minister van Defgnsie zei gisteren dat de mili taire operatie hooguit twee da gen zal duren. „Het zal eerder een kwestie van uren zijn," Perry. Niets lijkt minder voorspelbaar dan het gedrag en vooral de motivatie van de kiezers. Zelfs het Nationaal Kiezers On derzoek (NKO) dat al sinds 1967 wordt gehouden heeft de voorspelbaarheid van verkie zing op verkiezing niet groter gemaakt. Het is 'het raadsel van het stem hokje', zoals de socioloog Kees Schuyt ddt noemt in zijn co lumn in het speciale nummer van Index. In dat blad van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn de meest recente gegevens over gedrag en motivatie van de kie zers bij de Kamerverkiezingen van 3 mei opgeslagen. Het raadsel van het stemhokje wordt ook door dit jongste NKO niet opgelost. Al blijken uit de doorlopende NKO's wel trends, de praktijk leert dat het wijs is de resultaten van de onderzoe kingen toch vooral als moment opnames te zien. Een al geruime tijd bekende trend is dat steeds meer kiezers niet meer uit traditie op een bepaalde partij stemmen. De zwevende kiezer, die van de ene naar de andere partij switcht, maakt het wetenschappers al jaren moeilijk. Hij is ongrijp baar, onvoorspelbaar, zijn mo tieven vaak raadselachtig. Waarom bijvoorbeeld wendden zoveel kiezers zich van het CDA af? Uit protest tegen het gevoer de beleid? Vanwege de ver deeldheid die het CDA uit straalde? Speelde het einde van het tijdperk-Lubbers daarin een rol? Lag het aan Brinkman? Is hier sprake van de effecten van de secularisatie op de par tijkeuze? Hebben zij zich defini tief aangesloten bij het leger van zwevende kiezers of namen ze slechts tijdelijk afstand? Op dit soort vragen geeft het recen te NKO geen eenduidige ant woorden. Interessant zijn in dit verband wel de resultaten van het on derzoek naar de vraag of geloof voor politiek nog steeds een goede wegwijzer is. Dat vooral kiezers die hun stem aan het CDA gaven die vraag bevestigend beantwoorden, is niet verwonderlijk. Dat dat bin nen die groep het sterkst geldt voor de gereformeerden (zeg maar de oud-AR'ers) en het minst voor de katholieken (de oud-KVP'ers) verbaast even min, want is van alle tijden. Weliswaar gaven katholieken en protestanten minder dan voorheen hun stem aan een christelijke partij, maar in de beleving en het stemgedrag van velen komt de band tussen reli gie en politiek toch nog altijd sterk tot uitdrukking. Tegelijkertijd echter blijkt uit het onderzoek dat de 'binnen- wereldlijke oriëntatie' onder de kiezers dominanter is dan de buitenwereldlijke, christelijke oriëntatie. Het NKO verstaat onder die binnenwereldlijke levensbe schouwing de opvatting dat de zin van het leven niet gelegen is in het bestaan van een god, maar dat zij voortkomt uit de mens zelf. Vooral vrouwen en lager opge leiden onderschrijven die mens gerichte oriëntatie, die overi gens in alle leeftijdscategorieën in dezelfde mate vertegenwoor digd is. Per partij gezien, zijn stemmers op de ouderenpartijen het meest binnenwerelds. Opmerkelijk omdat vele com- mentaroren van de verkiezings uitslag ervan uitgingen dat de ouderenpartijen hun stemmen vooral van het CDA hebben weggehaald. Een verklaring daarvoor lag voor de hand: de victorie van de ouderenpartijen begon in Eindhoven. Het NKO geeft overigens hier over geen uitsluitsel. Het profiel van de kiezer op een van de ouderenpartijen doet dat even min. Die kiezer is tussen 55 en 74 jaar, heeft een lage opleiding en een laag huishoudinkomen (één op de drie moet rondkomen van een gezinsinkomen van 21.000 gulden per jaar). Het kiezersbestand van de ouderenpartijen wordt geken merkt door een 'dubbele' le vensopvatting. Enerzijds ver klaren de meeste kiezers zich christelijk gëorienteerd, ander zijds hebben ze een duidelijke binnenwereldlijke oriëntatie. In het vraagstuk van euthanasie denken ze ruimer dan het CDA: ze zijn voor toepassen van euthanasie door een arts als een patient daarom vraagt. Ook in hun opvatting over het toelaten van buitenlanders wij ken ze significant af van de CDA-opvattingen. Het electo raat van het AOV is niet erg geporteerd voor het toelaten van buitenlanders, is voorstan der van een stringenter toela tingsbeleid voor politieke vluchtelingen en is maar in ge ringe mate bereid de financiële lasten van het asielbeleid mee te dragen. Het NKO bevestigt de bevindin gen van het Sociaal Cultureel Planbureau (SCP) dat indivi dualisme en secularisering de samenleving steeds meer ken merken. Maar anders dan het SCP stelt het NKO vast dat cynische op vattingen over de politiek 'hoogtij vieren'. Het SCP heeft echter op dit punt gedegener werk afgeleverd dan het NKO, dat zijn conclusie baseert op een nogal maggr onderzoekje. Het NKO legde drie negatief geformuleerde stellingen over doen en laten van politici voor: politici beloven tegen beter we ten in meer dan ze kunnen waarmaken,' ministers en staatssecretarissen zijn vooral op hun eigen belang uit en ka merlid word je eerder door je politieke vrienden dan door je bekwaamheden. Het SCO wisselde negatieve stellingen af met vragen naar de interesse van mensen in politiek en hun oordeel over mogelijkhe den om invloed uit te oefenen op de politiek. Daarenboven vroeg het ook naar waardering van kiezers van de invloed van bewindslieden, politieke par tijen, ambtenaren, organisaties, media en kiezers zelf op belang rijke beslissingen in Nederland. Alleen al vanwege de gebruikte methode valt meer waarde te hechten aan de conclusie van het SCP dat de politieke inte resse eerder toe- dan afneemt en politieke onmachtgevoelens en cynische opvattingen over politici niet wijder verbreid ra ken. Terecht waarschuwt het SCP dat twijfel aan de robuustheid van metingen zeker op zijn plaats is. „Daarbij komt dat allerlei formuleringen die ge bruikt worden om politieke ver vreemding, cynisme of wan trouwen te meten, wel erg grof zijn en voor verschillende men sen verschillende betekenissen kunnen hebben." Dat is zeker het geval met de stelling van het NKO dat minis ters en staatssecretarissen voor al op hun eigen belang uit zijn. Van alle ondervraagden is 37 procent het daarmee eens. Zeggen ze daarmee dat minis ters en staatssecretarissen niet veel geven om wat de mensen denken of weinig begrip hebben voor wat onder mensen leeft. Zo ja, dan is dat een andere categorie dan wanneer met het onderschrijven van die stelling kort en goed wordt gezegd dat politici zakkenvullers zijn. Over de eerste opvatting valt nog met enige zin te praten. De andere bestrijden, is al zolang ,er professionele politici be staan, vechten tegen de bier kaai. Politici zijn niet per defi nitie betere mensen dan ande ren. Soms - lang niet in alle c- - leidt het politieke leven tot betere maatschappelijke moge lijkheden, tot mooie banen Meestal verdiend, soms ten on rechte, gezien de geleverde prestaties. Maar het is een karikatuur om alle politici af te schilderen ais jagers op het eigenbelang. Minister Sorgdrager van Justitie jeeft de stap gisteren bekend «emaakt. Zij heeft zich achter let standpunt- van de procu- eurs-generaal gesteld. Kern van lit standpunt is, dat het voortaan niet meer relevant is bij de beoordeling van de straf- jaarheid van een arts die eutha nasie heeft gepleegd, of de pa- jënt toen in de stervensfase ver leerde. Ook de oorzaak van het üjden van de patiënt - een li chamelijke of psychische oor zaak - zegt niets over de straf baarheid van de betrokken arts. Dit is een belangrijke koerswij ziging in het vervolgingsbeleid wegens euthanasie. Het vorige kabinet heeft er altijd strikt aan astgehouden, dat een arts die luthanasie pleegt, alleen een ge laagd beroep op 'noodtoestand' kan doen - zodat hij vrijuit gaat - wanneer het overlijden van depatiënt al aanstaande toen de euthanasie werd toegepast. Het vorige kabinet sloot niet uit dat een arts die euthanasie toepast bij een pa tiënt die 'psychisch lijdt, vrijuit kan gaan. Het eiste daarbij ech ter wel, dat de arts twee colle ga's zou raadplegen. De Hoge Raad heeft zich in juni geb wa bij een wa De spr vrij vro Ho dat col De se"" op Van onze verslaggever Tilburg - De Unie KBO, de groo Nederland, heeft zich in een brand beklaagd over de stijgende kosten „We ontvangen veel signalen van oudere echtparen met een netto-inkomen van iets meer dan 1750 gulden per maand, die aan geven dat gezinsverzorging voor hen onbetaalbaar dreigt te wor den", aldus het bestuur van de Unie KBO. „Berekeningen tonen' aan dat zij soms tussen de 1000 en 2000 gulden per jaar meer moeten betalen dan voor juni 1994." Het bestuur stelt dat de nieuwe regeling van de bijdragen voor de thuiszorg leidt tot een aan- ER IS TOCH nog hoop voor Europees Sroek dat zijn verblijf in Brussel stroom van aanzwellende geluiden ir vallen, verzekerde minister van Bu p'erj° (D66) gisteren dat voor het p J"P.2er Yan den Broek dè Nederlan blijft de lijn", aldus Van Mierlo. inhoudelijk had Van Mierlo noch nie heden te melden om Van den Bro herhaalde het Nederlandse standpur wezen voorzitter Santer van de Europ heeft meegedeeld. Nederland wil V. Post ais commissaris voor Buitenlan teuiile niet wordt uitgehold, cruciaal is natuurlijk wat het kabin ondreis langs de Europese hoofdste Post van Van den Broek toch wordt 1 oat was evenmin nieuws, liet Var oestaan. Nederland strijdt alleen voo hetzelfde gewicht' behoudt. De kaï yemorreld is zeer groot al was het m aa°'ie1 |anta' commissarissen verdee antal Euro-commissarissen van 17 e toetreden tot de Europese Unie ■weden en Finland. a" Mierlo wilde op die 'als-dan'-si Prak slechts de hoop uit dat Santer pol 's een "^spraak uit de vriendel d wereld van leed en verdriet acl risn^ on9ëtwijfeld aan het denken ann woorden niets anders dar s»r^re re9®r'n9scentra overlaat of - do m.et huidi9e takenpakket nc ein/i en. uit Brussel geven wat dat hn^e^er. aa' voor Van den Broek. vs!oP ule n Mierlo Van den Broek alse hoop was.

de Stem | 1994 | | pagina 2