Xtc, ech nie... of toch wel? DE STEM Spin Doctors: rock 'n roll met een vleugje poezië aILZËZ Jongeren weten dat xtc niet gezond is maar net is ook makkelijk en prettig O O O O O O O O O D 'Waute boekie' Herdenking moet blijven als symbool van alle oorlogen voor jongeren in Haagse cel 0 ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1994 DEEL UOOI a 0oor Muriel Boll tx, ech nie!, is de titel van een cam pagne die de jeugd op de gevaren van xtc wijst. Toch slik ken veel jongeren geregeld zo'n ge kleurd peppilletje. Natuurlijk we ten ze dat het slecht voor ze is, maar het is ook zo gemakkelijk en prettig. Je denkt dat je de hele we reld aan kunt, je vindt iedereen aardig, dus vinden ze jou ook aar- dig.RagAzzi laat een gebruiker en een ex-gebruiker aan het woord over xtc. Kees (19) is een geregelde xtc-ge- bruiker. Het begon heel onschul dig. Zo'n jaar geleden ging hij naar zijn eerste house-party in Oosterhout. Gaaf feest, de hele nacht was hij klaar wakker. Daar na ging hij naar een grote rave op de Maasvlakte, waar zo'n 20.000 a 30.000 jongeren waren. Ook fan tastisch, maar tijdens het derde feest viel hij halverwege in slaap. Zonde van de 25 gulden entree geld, vond hij en dus nam Kees de volgende keer een peppil. Kees: „Ik voelde mijn benen niet meer, het leek alsof ik zweefde. Ik sprak iedereen aan en voelde me één met iedereen. Je voelt je waanzinnig blij door zo'n pil." Eerst kocht Kees eens in de twee, drie maanden een xtc-pil; sinds een maand gebruikt hij het elk weekend. Hij koopt de pillen al tijd vantevoren bij een bekende dealer, dan weet hij zeker dat het goed spul is. Er komen steeds nieuwe, onbekende pillen op de markt omdat xtc verboden is. Van zo'n nieuwe pil is de samenstelling nog niet bekend, dus staat die ook nog niet op de zwarte lijst. Maar de uitwerking is ook niet bekend en dan kunnen er ongelukken ge beuren. „Ze moeten xtc legaliseren," vindt Kees. „Krijg je minder ongeluk ken. kan de prijs omlaag en heb je minder criminaliteit. Natuurlijk, geen enkele pil is goed, maar er Een paar glaasjes fris en een xtc-pil, meer is niet nodig om de hele nacht 'strak' te staan. bestaat ook geen bier dat goed isIk zie voorlopig geen reden om met xtc te stoppen. Ik kan er echt een bruisend geluksgevoel door krijgen. Helemaal als ze Utrcisonic van Inhalation Rhythm draaien, of Live at London van Charly Lownoise en Mental Theo. Maar ik zal nooit iemand overha len om xtc te gaan slikken." „Soms schrik ik achteraf, als ik in de spiegel kijk en een speedbultje ontdek. Eerst denk je 'shit, te veel vet gegeten'. Je hoopt ook dat het dat is, maar als je ziet dat de huid strak is en lichter van kleur weet je dat het van de xtc komt. Dan doe je echt even rustig aan." „De eerste keer dat ik gebruikte, ben ik vreselijk van mezelf ge schrokken. Ik was er altijd puur op tegen, veroordeelde het radi caal en in één keer was ik hela- maal omgeslagen. Ik denk wel dat ik het goed in de hand heb. Ik zal er nooit alcohol bij drinken. Dat is het stomste wat je kunt doen." John (19) heeft een ander verhaal. Hij stopte vorig jaar radicaal met xtc. „Bijna niemand weet dat ik regel matig gebruikte. Thuis wisten ze het natuurlijk helemaal niet. Ou ders kunnen sneaky zijn als ze er gens achter willen komen. De mij ne begonnen er soms heel plotse ling over te praten, dan moest je goed opletten om jezelf niet te verraden." Sinds een jaar slikt hij nooit meer xtc. Anderhalf jaar lang had hij het bijna elk weekend gebruikt, dus dat stoppen ging niet zomaar, hij had last van afkick-verschijnse- len. Maar nu is hij zover dat hij rustig naar een houseparty kan gaan en de pillen links laat liggen. „De eerste keer was ik met vrien den. Na twee uur housen was ik doodop. De anderen zeiden 'waarom neem je niet een pilletje? Kun je het wel vier uur volhouden en het kostje geen drankje.' Je wil FOTO SUNSHINE natuurlijk niet af gaan, dus slik je zo'n pil en zo gaat het bij de mees ten, de eerste keer." John had geluk, in die eerste pil zat geen rotzooi, de volgende dag had hij alleen last van spierpijn. „Het beviel me. Ik voelde dat ik die stampende muziekdreun de baas bleef en één werd met de muziek. De rest valt dan weg, je voelt je in je eentje helemaal ge lukkig. Als er een stukje mellow gedraaid wordt, klets je wat met je vrienden en dan ga je weer ver der. Je hebt ook andere pillen, van sommige krijg je het gevoel dat je wel tien meiden aan kunt." Tandenknarsen is typerend bij xtc-gebruik. Als je te sterke of te veel pillen neemt, kun je zelfs hele happen uit je wang bijten. Op kauwgom kauwen helpt daarte gen. Van andere bijverschijnselen heeft John nooit last gehad. Hij is wel geschrokken van anderen, met uitpuilende ogen, speeldbul- ten, of van mensen die keihard met hun hoofd eindeloos tegen een lantaarnpaal stonden te beu ken. John: „Je kunt natuurlijk 10 of 15 pilsjes drinken. Word je ook heel ontspannen van, alleen word je van alcohol moe, van xtc niet. Het is allebei slecht, maar verbieden helpt niet. Ze zouden een keihar de t.v.-spot moeten maken. Niet een waarop iemand jolig zegt 'trekkertje, boompje, beestje', maar zoiets als van veilig verkeer. Iemand bladert in een fotoalbum, plotseling zie je eh hoor je niets meer. Dat komt hard aan! Heel goed fouilleren helpt ook wel, pil len laten testen niet." „Tegenwoordig staat er vaak een GGD-bus bij de plek waar een houseparty is. Ze druppelen vloei stof op je pil, als hij verkleurt zit er rommel in. Je bent dan wel je pil kwijt en je geld, dus bijna nie mand laat zijn pillen testen. „Ik denk dat er nu meer meisjes dan jongens aan de xtc zijn en steeds meer jonge brakken van 16, 17 jaar. Dat vind ik heel slecht. Als je zo jong bent is er nog niet zoveel ver stand bij je naar binnen gedrup peld. Ik nam mezelf geregeld voor: vandaag doe ik het niet. En dan kocht ik tóch weer een pil. Later denk je 'shit, waarom ben ik zo slap' dat ik niet clean kan blij ven?'" „Nu ben ik er helemaal vanaf, mijn vriendin wilde het niet meer. Mijn leven is er wel rustiger door geworden. Vroeger had je gauw ruzie met dealers. Ik wilde eerst zien wat ik kocht, dat wilden zij weer niet. Als ze nu op me af komen, zeg ik gewoon dat ik niet hoef en dan gaan ze weg." Door Marjolein Rotsteeg ie vooraf had be weerd dat de de- buut-cd van de Spin Doctors, Poc ket Full of Krypto- nite, zes miljoen exemplaren zou verkopen was voor gek verklaard. Eerst zag het daar ook niet naar uit. De aanloop was lang. Maar op een gegeven moment was Two Princes niet meer uit de hitlijsten te branden. Stond de band daardoor onder grote druk bij het maken van de opvolger Turn It Upside Down? „Iedereen vraagt dat en eigenlijk doet het er voor ons helemaal niet toe," antwoordt zanger/tekst schrijver Chris Barron (26). „Wij willen alleen maar muziek maken als broodwinning. Begrijp me goed, zes miljoen platen verkopen is fantastisch, maar de reden waarom dat gebeurde, is dat we zoveel touren. Dat hadden we waarschijnlijk ook gedaan als we meteen zes miljoen platen hadden verkocht of juist veel minder. Het draait om de muziek, niet om de cijfers. Cijfers zijn voor rekenaars, platenmaatschappijen en journa listen." In Oor's Popencyclopedie worden de Spin Doctors omschre ven als 'postgrunge avant la let- tre'... „Wat betekent 'avant la let- tre'?", reageert Chris. Zijn broer legt uit dat het neerkomt op 'voordat het als dusdanig be stond'. „Wat een lulkoek! Ach ja, de media verzinnen vaak een term die mensen bij zal blijven en in eens krijg je dan dat etiket opge plakt." Een ander etiket is 'hippies'. „Ik vraag me af of dat ook gebeurd zou zijn als ik mijn haar niet had laten groeien. Mijn hele leven heb ik stekeltjes gehad. Ik was be nieuwd hoe mijn haar eruit zou zien als het verder uit mijn hoofd groeide." Wat heeft Chris trou wens met meisjes met een stevige bips? „Wat een stomme vraag." Hij schrijft er anders wel een nummer over: Big Fat Funky Booty... „Het zou voor zichzelf moeten spreken", zegt hij. „In de media draait alles om dun zijn. Je moet echt mager zijn, anders ben je niet mooi. Wat een lulkoek! Het is zo jammer dat mensen niet van hun lichaam houden. Ik denk dat mensen door allerlei foto's in de media, zeker de laat ste vijftig jaar, zich zijn gaan scha men. Toen ik zeventien was, be sloot ik dat ik het perfecte li chaam had; het ziet er ok uit en doet alles wat ik wil dat het doet, Ik kan zelfs mijn been achter in mijn nek leggen." Hij voegt meteen de daad bij het wóórd. De instelling van Spin Doctors lijkt uit de tijd in het de cennium van cyberspace en virtual sexIs dat een vraag of een compliment?", reageert Chris. „Ik denk zeker dat ik eerder terug kijk in de tijd dan vooruit. Ik hou van het gedrukte woord; ik ben een computeranal fabeet. Ik schrijf met een pen en niet op een pc. Bovendien is er ook meer verleden dan heden of toekomst." Bestaat er zoiets als een Spin Doctors-filosofie? „Ik denk dat wij geloven in muziek als een dienst, een wetenschap en een kunstvorm. Wij willen kunst en schoonheid dienen en iets van ho ge kwaliteit aan de mensen geven. En we willen muziek brengen met goede teksten. Die ontbreken al heel lang in de popmuziek. Ik zou graag ooit op de een of andere manier in de voetstappen treden van Bob Dylan en kwaliteitstaai aan de rock 'n roll geven. Soms is het pure poëzie. Ik denk niet dat ik al een dichter ben, maar in de komende vijf jaar word ik het wel. Ik ben beslist wel een tekstschrij ver en een goede." Jonge arrestanten die voor het eerst van hun leven in een Haagse politiecel belanden, krijgen voortaan een strip boek onder hun neus. Het 'Waute boekie'. Het stripboekje staat vol met informatie over de gevolgen van crimineel gedrag, zoals brommers stelen en telefoon cellen kraken. Het 'Waute boekie' is gericht op jongeren lussen de 12 en 15 jaar. De Haagse politie (de 'wau- te komt met het boekje om dat er veel onbegrip is bij aan houdingen. Veel jongeren denken dat de kous af is met een berisping, terwijl anderen ervan overtuigd dat hun laat ste uur geslagen heeft. Voor ouders geldt het zelfde, vlet name allochtonen vrezen dat ze hun kind nooit meer te rug zien als het is opgepakt. Behalve voor het uit de weg ruimen van onbegrip, is het boekje ook bedoeld als waar schuwing. De jongeren moe ten door het stripverhaal de schrik te pakken krijgen. Net als de zwetende en sidderen de boefjes in het 'Waute boe kie'. (bron: anp) Door Muriel Boll et zuiden van Ne derland werd vijf tigjaar geleden be vrijd, de rest van het land moest daar nog even op wachten. Deze week wordt uitge breid aandacht aan die bevrijding besteed, zoals ook in De Stem van vandaag. Hoe denken jonge ren eigenlijk over oorlog en bevrijding? Aan het woord is het ragAzzi-panel. Je wordt ermee doodgegooid, is de eerste opwelling van de panelleden. Dan zegt Lotte: „Zolang er mensen zijn die de oorlog hebben meegemaakt, zal de bevrijding herdacht worden. Voor onze opa's en oma's was het een heel gevoe lig stuk uit hun leven." Het is ook goed dat je eraan her innerd wordt, vindt Isabella. „Kijk maar naar Duitsland en de neo nazi's, maar ook naar nieuw rechts in andere landen". Nu komt de discussie op gang. Als je het over de bevrijding hebt, denk je natuurlijk aan de Tweede Wereldoorlog, maar ook onmid dellijk aan de oorlogen die nu aan de gang zijn, vinden de panelle den. De afschuwelijke oorlog in Joegoslavië. Heel Europa stond erbij en keek ernaar. Die oorlog is allang geen nieuws meer, stom, vinden ze alle vijf, want het gaat maar door. Isabella denkt bij oorlog aan Dresden. Haar oudoom was daar, toen die stad werd gebombar deerd en hij heeft erover verteld. „Ik denk ook aan honger. Ik kan me niet voorstellen wat het bete kent om honger te hebben." En zou hij er niet naar toe zijn ge gaan, het voorfilmpje sprak hem niet aan. Allemaal hebben ze de bekende boeken over de oorlog gelezen: De aanslagHet bittere kruidDe donkere kamer van Damocles, Wierook en tranen, Het meisje met het rode haar. Het dagboek van Anne Frank is Niemand weet van zichzelf hoe hij zich zou gedragen. Martijn: „Er wordt zo gemakkelijk gezegd dat de Duitsers slechterikken waren. Ik denk niet dat alle Duitsers na zi's waren, maar dat velen werden meegezogen door de slechte om standigheden." De Duitserhaat leeft nog, ook on der Nederlandse jongeren. Wat Malm i °Jn de Roo Hs Roos i Uan Kempe^ vrijheid? Ilona: „Om acht uur 's avonds binnen zijn en niet meer naar buiten mogen! Lijkt me niks." Steffen filosofeert: „We weten niet echt wat vrijheid is." Lotte heeft een Bosnische jongen ont moet die anderhalf jaar in de oor log zat, dan ga je pas een klein beetje snappen waar je het over hebt. Drie van de vijf hebben de film Schindler's List gezien. Mar tijn is er met school heen geweest en kan nu dus het boek op zijn Engelse lijst zetten. Uit zichzelf niet erg populair, bij de panelle den. Lotte viel het boek tegen: „Ze leek een heel gewoon meisje, met een heel gewoon leven. Ik kreeg niet het gevoel dat de oor log haar benauwde, ik had meer sensatie verwacht." Het panel vindt dat je vooral over de sensationele kanten van de oorlog hoort. Daardoor kun je een heel verkeerd beeld krijgen. „Misschien help je elkaar echt meer in oorlogstijd, meer dan ik nu doe bijvoorbeeld," denkt Stef fen. vindt Ilona, die een Duitse vader heeft, daar van? „Een ventje zei eens dat mijn vader een vriend van Hitler was. Toen werd ik echt heel kwaad, zo iemand is niet goed bij zijn hoofd." Vaderland, roept dat woord iets op? Weinig, maar als Nederland met voetballen wint, loopt Ilona wel met vlaggen op haar wangen door de school. Steffen: „Ik kan me voorstellen dat dat begrip voor sommige mensen belangrijk is. Als je zonder werk zit bijvoor beeld en als je dan ziet dat een buitenlander wel werk heeft." Daarom vindt Isabella het maar goed dat de grenzen open zijn. „Krijg je meer eenheid en dus meer macht. Met z'n allen kun je wel iets doen tegen die gekke na tionalistische Rus, Zjirinovski, die een bom op Duitsland wil gooi en." Het gesprek komt op oorlogsmis dadigers. De een vindt dat je daar korte metten mee moet maken, de anderen vinden dat niet. Martijn: „Ze moeten wel gestraft worden, levenslang op sluiten, dat is erger dan dood zijn". Hoe belangrijk vinden ze het dat er zoveel monumenten en herdenkingen zijn ter nage dachtenis aan de oorlog en be vrijding? Monumenten zeggen de mees ten niet zoveel. „Je kunt je er zo weinig bij voorspellen, maar het is goed dat ze er zijn." Ilona heeft het monument in Theresiënstadt (een concentratiekamp in Tsje chië) bezocht en was er erg van onder de onder de indruk. „Dat die mensen in leven konden blij ven, met z'n veertigen in een klein kamertje." Bij de meeste panelleden wordt thuis op 4 mei twee minuten stilte gehouden. Die herdenking moet blijven, vindt het panel unaniem, als symbool voor alle oorlogen. 0 0 0 0 2) Cotton eye jJ^rRednex I) Love is all around - Wet Wet Wet 8) Dromen zijn bedrog - Marco Borsato 3) I swear - All 4 One (16) Einz zwei polizei - Modo 6) Over the rainbow - Ma- rusha 5) Regulate - Warren G. Nate Dogg (13) I'll make love to you - Boyz II Men 4) La cucamarcha - TNN (20) Banjo man - BZN 9) Everybody gonfi fon - 2 Cow Boys 7) Feel what you want - Kristine W (15) Bang - The Riders (25) Sister golden hair - Spa- nic (26) The second walz - Andre Rieu (19) Trouble - Shampoo (30) Welcome to tomorrow - Snap (II) 7 seconds - Youssou N'dour Neneh Cherry (10) Buseruka (rwanda) - Ruth Jacott (14) Everybody - Dj Bobo (12) Swamp thing - The Grid -) Het dikke lui lied - De Dikke lulband (18) No good - The Prodigy -) Endless love - Luther Vandross Mariah Carey (39) Think about the way - Ice MC (17) Dreams - 2 Broth, on the 4th Floor (22) Run to me - Double you (23) Shine - Aswad -) Als sterren aan de hemel staan - Frans Bauer (24) Got to move your body - Lick (33) Fantastic voyage - Coolio (21) Letitgo - Prince -) One more step to take - Timeless (42) The simple things - Joe Cocker (27) Baby I love your way - Big Mountain -) Zonder jou (voor mijn fans) - Andre Hazes (28) Games people play - In- nercircle (45) Fire on babylon - Sinead O'connor (38) Live at London - Charly Mental Theo Lownoise (41) Age of loneliness - Enig ma -) Eighteen strings - Tinman (36) Damn woman - The Good Men (31) Do you wanna get funky - C C music factory (44) Angel - Moon Flower (40) Bird of paradise - Snowy White -) Fireworks - Roxette -) Picture postcards from LA - Joshua Kadison (35) Liar - Rollins band (32) Can you feel the love to night - Elton John (29) Whammer slammer - Warp 9 stichting Mega top-50 Eindredactie: Paul Verlinden Vaste medewerkers: Muriel Boll, Liesbeth Oeseburg, Marjolein Rotsteeg. Reacties: Vind je jezelf heel interessant, heb je een goed idee of wil je gewoon je gal spuwen? Schrijf of bel naar: RagAzzi, Postbus 3229, 4800 MB Breda, Telefoon: 076-236361.

de Stem | 1994 | | pagina 25