Hulst begint aan face-lift Markt genheid Schatje Bijma roept wereld van klanken op DE STEM Huize Emmaus IJzendijke feestelijk heropend WEERM WILLY "■Witt Het wordt beter! PLAATSELIJK nieuws DAG klapper UITSLAGEN ZAKEN nieuws i Gefeliciteerd ïonie Braak Pierre Hoera. Martine Verloofd A\4 brood bezorger plan gaat ten koste van parkeergelegenheidkermis en de weekmarkt 1 ZEEUWSCH-VLAANDEREN Excursie naar Oostkapelle rticulieren KORTING |8 september Al 25 jaar samen (0)Pa de Kort 50 jaar ZEELAND editie zeeland Instructiedag majoretten Expositie over de oorlog in Kloosterzande FESTIVAL VAN BEVRIJDINGSCONCERT NATIONAAL KINDERKOOR Zonnig Armzalig SCHIETINGEN BOLLINGEN 994 i edankje, jubileum, elijk, verloving, restatie, examen, am, enz. lom 1.09 incl. BTW, verplicht. Foto of aat 35 x 40 mm Overige tarieven op to's worden niet urneerd. of geef uw tekst atsing af bij één van chriftelijke opgaven geaccepteerd indien kend zijn, ook indien bijgevoegd is. het recht voor teksten redenen te weigeren, r klachten bereiken en tekst behoudt de cht voor om de naam ver bekend te maken. ■rg, Gerard Neijs in Rijsbergen lit, Dhr. Broos in Roosendaal Verhagen-Olieslagers in Iwas het raak I kwart eeuw gelee I we allemaal mee ■jen 16 Ine 4. iny en 94. |rid 194. ke. ,eur ale 194. n n. ut Ima 5x10 dat kun je hier niet zien. Genieten is je lust en je leven, maar Abraham komt je toch 'n hand geven. Tot vanavond, de Familie Onze grote zus wordt 12 jaar. Karlijn en Tim. M.T. Hartelijk gefeliciteerd en tot vanavond. De feestvarkens. Emmer-ik of Emmer-jij Proficiat zondag: 50. voor iedereen die het wil weten, ongeveer een maand of vier geleden, heeft dit tweetal (in besloten kring), elkaar gegeven een "verlovingsring". Vanwaar deze late bekentenis? Omdat er nu pas een officiële foto is!! (•v-1 ■r t. iiikh Goede morgen t.G. met je 60e verjaardag van Ma, kinderen en kleinkinderen. Deze vrouw wordt vandaag precies H.G. John. 1979 - 1994 15 jaar al Hartelijk Gefeliciteerd. Pa en Ma van Hameren. Van onze verslaggever $ins ook op weekdagen bumper aan bumper een Laatste bevrijdingsexpositie Axel-Polen parkeerplaats zoeken, wordt tijdelijk minder aantrekke- lijk. r~" De gemeente begint na de okto- ber-kermis met de reconstructie van de Grote Markt. De klus in tiet hart van de binnenstad gaat duren tot het voorjaar van 1995. B en W van Hulst zien de aanpak van de Markt, die bijna ander half miljoen gulden kost, als jjroon op de herinrichtingswerk- zaamheden in het centrum die in 1989 zijn begonnen. Het plan gaat ten koste van parkeergelegenheid, de kermis en de weekmarkt, zo blijkt uit een voorstel aan de raad. De markt verliest twaalf parkeer plaatsen en voor de kermis en de weekmarkt is er ook aanzienlijk minder ruimte vrij. Een en an der, zo spreken B en W de raad geruststellend toe, is gebeurd in overleg met betrokkenen. Frietkraam De gedaanteverwisseling van de Markt kenmerkt zich door nieu we bestrating en het aanbrengen van looproutes. Er komen Hul stenaartjes te staan en op ver schillende plaatsen worden zit banken, elektriciteitskasten( voor de marktkooplui), telefoon cellen, watertappunten, fietsen rekken en cocons voor afvalcon tainers geplaatst. Het frietkraam van Messagie verschuift naar achteren. De reconstructie is de afgelopen maanden met de binnenstadbe woners doorgesproken. De slot bijeenkomst afgelopen zomer le verde nauwelijke kritische pun ten op. De gemeente ontving geen enkele schriftelijke reactie. De anderhalf miljoen gulden kostende renovatie wordt voor een deel afgewenteld op de pro vincie die 304.860 gulden uit de knelpuntenpot voor stads- en dorpsvernieuwing naar Hulst doorsluist. Ook de ondernemers en binnenstadbewoners betalen in de vorm van baatbelasting mee aan de face-lift van de Markt. Zij moeten pas in 1996 gaan betalen. De gemeenteraad krijfgt het voorstel donderdag 29 septem ber onder ogen. De raadsverga dering begint om 19.30 uur. Biervliet - Nederlands Her vormde kerk-Concert Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen Greetje Bijma, stemkunstena- res. Gehoord op vrijdag 16 september Door Jeanette Vergouwen DE STEM is'het moeilijkste instrument, maar als er goed mee omgesprongen wordt, kan er ontzettend veel mee gedaan worden. Greetje Bij ma heeft een grote reputatie als jazz-zangeres en daar naast bespeelt ze haar pu bliek met een soloprogramma waarin ze alle facetten van de menselijke stem etaleert. Een concert kun je het eigenlijk met noemen; het is eerder een totaal performance. De timing is perfect, na 45 minuten kun je als toehoorder weer op adem ko men. Haar optreden in Biervliet begon achter in de kerk. Zij testte met een combinatie van ie- en oe- klanken de akoestiek van de ruimte uit. Door haar expressief uiterlijk en effectief gebruik van hand- en vingerbewegingen weet te het publiek te boeien. Haar gezicht komt goed uit door het kort geknipte kapsel en het een voudige broekpak in zwart met rood. Je hoort klanken en je ziet mond Grote mond, beweeglijke mond. trillende lippen, strelende tong. De klanken worden gekauwd en herkauwd om daarna gedoseerd, soms vleiend dan weer rauw of scherp, weggestuurd te worden. Greetje Bijma roept een wereld van klanken op. Zij kan enorm goed met een flexibel strotten hoofd werken Haar vibrato draait moeiteloos weg van de toon en gaat een eigen leven leiden. Haar improvisaties vertrekken vanuit de volksmuziek en heb ben een Oosters of Afrikaans 'hitje. Ze maakt gebruik van nasale en guturale geluiden om ue spanning op te voeren. Haar enige begeleiding is het stampen van haar voet op de houten Redactie Jwneuzen: Zuidlandstraat 32, 01150-18924, fax 01150- *>554. Redacteuren: Frank van Cooten, rank Deij, Rein van der Helm, l°"K?omen (sport), Peter Oggel hschef), Harold de Puyssele- «oes; Klokstraat 1tel. 01100- «030, fax 01100-21928. Redacteur: Cees Maas (provin- hjeverslaggever). Rulst: Steenstraat 14, tel. 01140- '3151, fax 01140-19698. edacteur: Eugène Verstraeten pv. editiechef). Advertentieverkoop 5"®uzen: Zuidlandstraat 32, 'el- 01150-17920. vertegenwoordigers: Martin Boe- P- nans Dimmers. 13751 Steens,raat 14',el- 01140- yertegenwoordigers: 3tragtgan den Grande, Marian Ver !|rk°°p'eider: Harry Muurmans, ®'- 076-236454. ViVi!f.00nnurnrners en openings- PaginaVA?°Veri9e afdelin9en °P 18-5-94 Een van de foto's op de bevrijdingsexpositie laat bewoners van de Kerkdreef zien die in september 1945 bevrijders verwelkomen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE vloer, het knippen van vingers of het klappen in de handen. Haar grote vriend is de microfoon. Deze weet ze met grote perfectie te bespelen. Een keelklank wordt het geluid van een angst aanjagend beest, haar hoge nootjes met kopstem doen den ken aan Speedy de Muis. Met het grootste gemak laat zij de wind aanzwellen om daarna met en kele piepgeluiden een stuk te besluiten. Haar tessituur is on bepaald. Haar improvisaties zijn opge bouwd .uit flarden volksmuziek, jazz, blues, gospel en spirituals. Haar bewegingen zijn suggestief en verhogen het effect van de geluiden. Haar muzikale idee over de regen en een paraplu was heel toepasselijk. De grote blauwe paraplu met de 12 gele Europese sterren werd een soort carrousel met daaronder een vrouw die gewoon lekker met haar stembanden speelde. Alles aftasten door te suizen, te fluis teren, te blazen, te zingen en te gorgelen. Na drie kwartier kreeg het publiek nog een aan stukken gescheurde negro spiritual als toegift a la Bijma. Van onze correspondente Hulst - In de Zuidhal van het gemeenschapscentrum den Dullaert in Hulst wordt van- 'daag een instructiedag voor majoretten gehouden. De activiteit is georganiseerd door de plaatselijke groep de Vossen uit Hulst en gebeurd on der auspiciën van de West Bra bantse en Zeeuwse Muziekbond (WeZeBo). Van 10.00 tot 16.00 uur krijgen veertig majoretten les van de instructrices Miranda en Danielle van de Capelle uit Wateringen. Na een warming up worden de deelnemers gesplitst in groepen naar niveau en vol gen de instructies voor het twir- len, de stripping, dansen en an dere technische snufjes. De deelnemers krijgen om 16.00 uur uit handen van L. van Hoije, afgevaardigde van de WeZeBo, een certificaat. In Hulst vindt op 23 oktober een groot majorettenconcours voor solisten, duo's en ensembles plaats. Ook dit evenement wordt door de Vossen georganiseerd. Van onze correspondente Kloosterzande - In de openbare bibliotheek van Kloosterzande is een tentoonstelling te zien over de Tweede Wereldoorlog. Deze expositie is opgezet naar aanleiding van de bevrijding van de gemeente Hontenisse. Het be treft foto's over de Tweede We reldoorlog en de bevrijding van Hontenisse uit de collectie van Ed Steijns. Ook zijn verordenin gen uit het gemeente archief van Hontenisse te zien. De tentoonstelling is te zien tij dens de normale openingsuren van de bibliotheek: maandag tot zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur en maandag en vrijdag van 18.00 tot 20.00 uur. gesloten op don derdag. De expositie loopt tot en met vrijdag 30 september. Van onze verslaggever Axel - In Axel zijn gisteren twee bevrijdingsterttoonstel- lingen geopend. Burgemeester W. de Graaf van Axel opende 's middags in hotel restaurant De Graanbeurs een expositie van de Kulturele Vere niging van Stettin uit Polen. Ge deputeerde G. de Kok hielp gis teravond de laatste lustrumten toonstelling van de vereniging Axel-Polen op weg. De vereni ging houdt volgend jaar op te bestaan. Het was dan ook met enige wee moed dat voorzitter mevrouw S. de Putter, die als 1'8-jarige de bevrijding van Axel meemaakte, terugblikte op de voorbije jaren. Ze ging er niet al te diep op. Het echte afscheid komt volgend jaar. De expositie, zo hield ze haar gehoor voor, is niet alleen bedoeld om te herdenken maar ook om de kennis bij jongeren te bevorderen opdat de gruwelda den uit de Tweede Wereldoorlog geen herhaling krijgen. Het was de rode draad bij alle sprekers burgemeester W. de Graaf, oud-gedeputeerde P. van de Bosse en gedeputeerde G. de Kok. „Kennis over de geschiede nis van de strijd tegen een sys teem dat fundamentele waarden wilde vernietiging is uiterst be langrijk ter lering van onze hui dige generatie", zei De Graaf. De Kok, zelf van na de 'ramp in 1953, uitte zich in gelijke be woordingen. En en passant hield hij een pleidooi voor de opvang van asielzoekers. Dat de bevrijding van de oor logsslachtoffers in Axel ook maar aan iemand voorbij zal gaan is haast ondenkbaar. De hele maand zijn er bevrijdings activiteiten en alle straten zijn versierd. Er is ook een veelvoud aan tentoonstellingen. P. van de Bosse telde er gisteren al vijf. Hij beschouwde het niet als over daad. „Er is heel wat te bekij ken. Er is heel wat te herdenken, maar er is ook heel wat te vie- Bewoners van verzorgingshuis Emmaus drinken op de heropening. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE (ADVERTENTIE) vrijdag 23 septemberWestdorpe, r.-k. kerk20.00 uur rt. '"T van hetf®5" o.u. RUSSISCHE LITURGISCHE GEZANGEN, BENJAMIN BRITTEN - KINDERKREUZZUG m.m.v.: SLAGWERKGROEP KONINKLIJK CONSERVATORIUM DEN HAAG f CHARLES HENS, tenor PHYLLIS FERWERDA, piano SASKIA BOON. piano HAYO BOEREMA. orgel dirigent: SILVÈRE FA/V LIESHOUT toepunp 23. - 13. - J PI Pa s 03 3. - kortinp SI'ECI\LE KINDERPRIJS T/M I2 I MIJ l<L-J'3.- Kaurtrn vorkrijpbuur bij hot ZuidhuulthoHter rn aan do kurk Voor moor informatie: (H !30-')3333 Van onze verslaggever IJzendijke - Met toespraak jes, het doorknippen van een lint en de onthulling van het naambord is gistermiddag het ingrijpend verbouwde verzorgingshuis Emmaus in IJzendijke geopend. Burgemeester J. Kruize van Oostburg verrichtte de officiële openingshandeling, tijdens een feestelijk programma met mu ziek om de enige tijd geleden al gereed gekomen renovatie van Emmaus luister bij te zetten. Huize Emmaus is voor drie kwart opnieuw gebouwd. Ook zijn 22 aanleunwoningen bij het tehuis gebouwd. De roep om renovatie was er al in 1987, maar werd luider eind 1989 toen een brand veel schade aanricht te. Zorgtechnisch schortte er ook een en ander aan het uit 1961 daterende gebouw. Vooral de eenpersoonskamertjes pasten al lang niet meer in de moderne tijd. De bewoners verblijven te genwoordig meer op hun kamer zodat grotere ruimten geen over bodige luxe waren. Bij de ver bouwing zijn tevens wastafels, douches en toiletten in de ka mers aangebracht. De fikse verbetering van het IJ- zendijkse verzorgingshuis kostte zo'n zes miljoen gulden. Na een koude nacht, maar met een sterk afzwakkende wind, beginnen we vandaag toch aan een veel betere dag dan gisteren! Natuurlijk zullen er nog buien vallen, maar die zijn véél minder dan gisteren, de wind blijft redelijk krachtig met 4 tot 5 Beaufort. De zon krijgen we zeker te zien al is dat afhankelijk van waar u verblijft, in het westen meer zon dan in het oosten. De middagtemperatuur blijft te laag voor deze tijd van het jaar. Morgen alweer een veel vriendelijker weerbeeld, de zon is vrijwel constant aanwezig én daardoor worden de buien zeer schaars! Ook de wind draait en neemt fors af, na noord-west nu noord-oost, dat betekent ook hogere middagtemperaturen. Doordat het in de nacht van zondag op maandag vrijwel geen bewolking aanwezig is, neemt de kans op zéér lichte vorst aan de grond toe, daarbij moet u die in het oostelijk deel van onze provincie woont ernstig rekening mee houden. Vanaf maandag en ook dinsdag blijft het zonnig en uiteraard droog. Deze zon gaat er voor zorgen dat de temperaturen kunnen oplopen tot zeker 20 graden. Door de onstabiliteit van de bovenlucht Is het moeilijk om nu verder te kijken dan dinsdag, maar de vooruitzichten zijn niet slecht en de tendens die zich nu aftekent voorspelt een bestendiging van het weer van maandag en dinsdag. Dé verwachtingen in cijfers: Vandaag steeds minder wordende buien, redelijk veel zon, de wind is noord-west 4 Beaufort, maximum 14 graden, komende nacht 9 graden, 's nachts 8 graden, met kans van zeer lichte vorst aan de grond. Maandag, dinsdag en mogelijk nog verder in de komende week, droog, veel zon, de wind is dan noord-oostelijk tot zelfs oostelijk. Middagtemperaturen 19 tot 20 graden, 's nachts fris met 6 tot 7 graden en ook dan een lichte vorst aan de grond. Hoe was het weer vorig jaar op 17 september? Overdag werd het 14 graden 's nachts 11.2, het regende 3 mm en de zon scheen een armzalige 15 minuten. De extreme temperaturen op 17 september sinds de eeuwwisseling: in 1938 werd het in de nacht van 16 op 17 september 2.9 graden, maar in 1947 zelfs 29.2 graden, u ziet alles is mogelijk wat het weer betreft. Voor het warme, zelfs hete weer moet u opnieuw naar het zuiden. 100 kilometer zuidelijker van Parijs is het 25 graden, bij de Pyreneeën 25 tot 30 graden, ook in Zwitserland en Polen, nog zuidelijker zelfs 30 tot 35 graden. De weerspreuken: 'Overvloed aan dauw, maakt de lucht blauw' en 'September met veel regendrank, maar de sterkste mensen zelfs krank'. Nieuw-Namen DANSCURSUS De dam vereniging Ricardo's onder leiding van Diana Bolsens start een nieuwe danscursus op dinsdag 20 september in verenigingsgebouw De Kau- ter. De cursus wordt elke dinsdag gegeven van 19.00 uur tot 21.00 uur. w KREKELS RAPEN - De vere niging Het vlottend Scheepje gaat op vandaag krekels rapen ten bate van de gehandicapten van Kieldrecht en Nieuw-Na- men. KBO - Op woensdag 21 sep tember houdt de Katholieke Bond van Ouderen haar na jaarsvergadering, dit is tevens de jaarlijkse feestvergadermg. De aanvang is om 13,30 uur in het gemeenschapscentrum De Kauter. Na de vergadering is er een gezellig samenzijn met de fanfare De Scheldezonen. De aanvang is om 19.30 uur. Kieldrecht RUILDAG - Op zaterdag 24 september is er een gewestelij ke ruildag en rommelmarkt met medewerking van de ruil- club Melsele. Deze vindt plaats in de benedenzaal van het parochiehuis op de Grote Baan in Melsele. Aanvang 8.30 uur tot 16.00 uur. Inlichtingen en tafelreservatie kan men verkrijgen bij de heer E. de Maeyer, Van Craenen- broeckstraat 40 9120 Beveren. Tel: 775.69.35. ZATERDAG KIELDRECHT Terminus, 15 uur, schieting. LAMSWAARDE - Café De Lamsoren, 14.30 uur, kermisschieting. ZUIDDORPE - Café 't Gemeentehuis, 14 uur, schieting. OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur, bie den zonder roem en jokeren. - Camping De ZEemeeuw, 15 uur, schieting TERNEUZEN - Zuidlandtheater, 19.30 uur, kermisbal. IJZENDIJKE - Les Amies, 14 uur, kaarting. ZONDAG HENGSTDIJK - Camping De Vogel, 10 uur, kaarting LAMSWAARDE - Café De Lamsoren, 14 uur, ker- misbiefstukkaarting. - Café De Lamsoren, 20.00 uur, disco met Pico Bello Café De 4 Jaargetijden, 14.30 uur, kermisséhieting EEDE - Feestzaal De Kreeke, 13.15 uur, Kreekent. ZANDSTRAAT - De Straete, 14 uur, kaarting. 's-Heerenhoek - Zaal De Koren beurs, 24 schutters. Eerste hoge vogel: C. Eversdijk, St.-Sebasti- aan; tweede hoge vogel: A. Pik kaart, Zorgvlied; eerste zij vogel: P. Daalman, ADLM; tweede zij vogel: C. de Jonge, Soranus; derde zijvogel: K. van de Dries, VIOS; vierde zijvogel: C. Rentmeester, Willem Teil; vliegende vogel H. de Jonge, Soranus; grootste aan tal (7): L. de Jonge, Concordia. De volgende schieting is 20 septem ber Sas van Gent - Ons Genoegen, clubbolling, 24 leden. 1. O. de Caluwé, 2 A Heyneman, 3. A de Caluwé, 4. R. Winne, 5. A. Bonne. Drive In Show Hulst - Van 5 tot en met 15 oktober wordt bij autobedrijf Van der Poel in Hulst een Honda Drive In Show gehou den. Daar zijn de nieuwste Honda-modellen te zien en het evenement gaat gepaard met verschillende kortingsacties op verschillende modellen. Blikvangers op de show zijn de Honda Civic Coupé, het speciale actiemodel Civic New York 1.3 en de Honda Accord. Nieuwe banketterie in Verspassage Hulst - In de Verspassage in de Bierkaaistraat in Hulst is vorige week een nieuwe ban ketterie geopend. De broodaf deling pakt uit met een uitge breid assortiment brood, ba guettes en koeken. Als banket zijn er de dagverse taarten en vlaaien. Nieuw is het aanbod hartige broodjes en kleine hapjes. Oostkapelle - Historisch-geograaf Aad de Klerk leidt op zaterdag 24 september een excursie getiteld 'Zeeland Waterland', waarbij het landschap, de strijd tegen het water en het cultureel verleden van Zeeland aan de orde komen. De inleiding begint om 10.00 uur in Studiecentrum Oranjezon in Oostkapelle. Vervolgens wordt per touringcar een tocht gemaakt over Walcheren, Zuid-Beveland, Noord-Beveland en Schouwen-Dui- veland.

de Stem | 1994 | | pagina 21