Scheldetunnel op de tocht IIEEPTU IETS Ontslagen, verslagen Vermiste Terneuzense na twee jaar terecht Clinton probeert nog invasie te voorkomen >rtret van ;r Hauer iziek in in de tot Rota Na negatief advies over exploitatie WOV door nutsbedrijf vriendendienst 95 werknemers Kuibo Frites op straat Walcheren gaat naar drie gemeenten, Schouwen één Schoolopvang asielzoekers weer uitgesteld Van Hanegem onder vuur RTL wil een derde zender Referendum in Noord-Ierland Geen vervolging voor euthanasie Kunstwerk spoelt weg kost Belg 25.000 gulden Op zoek naar werk DE STEM heeft vandaag ruim 130 vakatures. Maak er werk van 'Aan de kant blijven vind ik maar niks' Voor het eerst DNA-print als bewijsmateriaal L-l [ïEMBER 1994 D6 l jeugdheld Floris op 2;jn Doornenburg draafde 2 Iger Hauer speelde Fl'or Tparna maakte hij vijftig portret van de inmidde!* ,'S^m Itger Hauer foto veronica Ispectief. In totaal staan er Ims op het programma. NOS-portret van vanavond een interview, een terug- lop het begin van zijn car- I fragmenten uit bekende en Ier bekende films. Ook komt Te aan bod: Fatherland. In science fiction-achtige Ier speelt Hauer alweer een Jrk, ditmaal een SS-majoor. fjtger Hauer', Nederland 3 1.30 uur oehalve in de kunst. Wist Irt eeuw geleden nog wat pid-Nederland stil op 15 nelopneming, en werd het |or Pius XII afgekondigd, mei nog als Mariamaand leptember, Theater aan het |hof 20.30 uur). Wie Rota denkt aan Fellini, hoort de hsachtige klanken van 'Otto pezzo' (Achteneenhalf) uit en herinnert zich de talloze ■elingen van Italiaanse films pp hij als componist ge- nd werd. is Rota (1911-1979) meer een succesvol filmcompo- 1 Als wonderkind schreef hij lijn elfde zijn eerste orato- h, er zouden er nog vier vol- Op zijn veertiende compo- Jde hij zijn eerste opera. In schreef hij er een zestal, fct symfonieën, kamermuziek jen harpconcert. was een drukbezet en be- Irijk man in het naoorlogse ïaanse muziekleven, hoewel pich weinig gelegen liet lig- aan de modernismen en htgardistische ontwikkelin- van die tijd. Hij was direc- van het Liceo Musicale van en werkte met alle groten in ter en fim van zijn dagen, onrechte wordt zijn muziek rdoor wel afgedaan als het kelijk in het gehoor liggende werk van een Cinecittacom- ist. 'La vita di Maria' bewijst oorspronkelijkheid en ont lenende spontaneïteit. aJ 9 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. ink. tal 10 - 14.30, 20 u. Schindlers t. tal 11 - 14.30 u. Thumbelina. en 20.30 u. Wyatt Earp. tal 12 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. te Pelican brief. tal 13 - 14.30, 17, 20 u. Sha- wlands. .30 u. Intersection. al 14 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. ptverick. al 15 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. e getaway. al 16 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. ve, chaet steal, al 17 - 14 30, 20 u. Wyatt rp. al 18 - 14.30, 17 u. De Aristo- tten. en 22.30 u. Speed. nA al 19 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. ie Flintstones. v 'tal 20 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. lasers. tal 21 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. scape from Absolom. tal 22 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. ank check. *ENT ecascoop .30, 17, 20 en 22.30 u. Renais- nce man. 1 30 en 20 u. Wyatt Earp 1.30 en 22.30 u. Backbeat. .30, 17, 20 en 22.30 u. Chasers .30, 17, 20 en 22.30 u. The client- 30, 17, 20 en 22.30 u. Speed. .30 u. Gilbert Grape. 30, 17, 20 en 22.30 u. Beverly .ills Cop 3. u 20 u. Maverick, en 22.30 u. The crow. :.30, 17, 20 u. The Flintstones. en 22.30 u. The getaway .30, 17, 20 en 22.30 u. 4 Wed- ngs a funeral. :.30 en 17 u. The Aristocats. u. Schindler's List 1NOKKE verly Sereens en 22.30 u. Speed, en 22.30 u. The cliënt, u. Wyatt Earp. en 22.30 u. Chasers. an u vindt, dat er een kleine gerubriceerde WS rtonlie voor geplaatst moot worden? Plaats dat nan beslist in De Stem. Tien tegen een dat uw Huértentio gelezen wordt Immers 9 van de 10 lazers en lezeressen pluizen week In week u 5"*n Kleintjes-'-rubrieken na. Dat zijn elke dag vele "nl° tienduizenden Kleintjes-lezers. DE 8"710311"000225 I I I I I ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1994 INHOUD 8 KATERNEN UinnerWBuitenland Binnenland Binnen-/Buitenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Ragazzi Weekendgids RTV-programma's Weekendbijlage Kleintjeskrant A2 A3 A4 A5 A6/A7/A8 A8 deel B deel C deel D D2 D3/D4 deel E Terneuzen - De schoolopvang voor asielzoekers uit het Roose- veltcentrum in Terneuzen is op nieuw uitgesteld. De besturen van de basisscholen wisten nog «een akkoord te bereiken over de verdeling over de scholen van num veertig kinderen. Volgende week hervatten ze het overleg. |ZIE ZEELAND - C1 Botterdam - Het dondert bij Fey- oord na het blamerende gelijke el (1-1) tegen Zalgiris Vilnius „de eerste ronde van de Europa Cup 2. Trainer Willem van Hane gem is bij een gedeelte van de spelersgroep het mikpunt van kritiek geworden vanwege zijn uitlatingen. I ZIE SPORT -B2 HET WEER Er komt maar geen licht in de tunnel VANDAAG IN DEZE KRANT Vijftig jaar geleden begon met de verove- I ring van het Zeeuws- g Vlaamse Overslag de |l bevrijding van Zuid- West-Nederland. In een extra dikke week end-bijlage staan uit- m gebreid stil bij gevol- m gen van oorlog en be- I vrijding voor de Neder I landse samenleving. ZIE WEEKEND -DEEL E Wjfi Minder buien Tot zondag blijft het weer onstabiel; opklaringen maar ook buien en tamelijk veel wind. Vanaf zondag afnemende buiigheid, minder wind en er komt meer zon. Hilversum - Het commerciële RTL wil vanaf 1 januari volgend jaar met een derde zender in de Nederlandse ether verschijnen. Het nieuwe station zal program ma's uitzenden die worden ge produceerd door de Walt Disney Company. Het gaat om teken films, documentaires en drama. - De Britse premier Major wil een referendum uitschrijven over de toekomst van Noord-Ier- land. Hij verzekerde de protes tanten gisteren dat geen enkele verandering van de status van Hoord-Ierland wordt doorge voerd zonder de instemming van ae bevolking. Major was gisteren even in de Noordierse hoofdstad Belfast. ■ZIE BUITENLAND - A5 Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - Het is finan cieel onhaalbaar voor het Zeeuwse nutsbedrijf Del tan om de Westerschelde- tunnel WOV te exploiteren. Dit is een forse tegenvaller, die de bouw van de toltun- nel opnieuw onzeker maakt. Dit nog geheime negatieve advies komt van het adviesbureau Be renschot, dat voor Deltan de haalbaarheid van exploitatie van het megaproject onderzocht heeft. Het is gisteren in bestuur lijke kringen in Middelburg uit gelekt en door vijf van elkaar on afhankelijke bronnen bevestigd. Gedeputeerde Hennekeij (water staat), liet gisteren desgevraagd in een reactie duidelijk merken teleurgesteld te zijn, maar hij zei toch nog andere mogelijkheden te zien voor exploitatie van de over- verbinding, bijvoorbeeld een combinatie van Deltan met de oude provinciale nv WOV. Zo zou wellicht toch de 17,5 pro cent btw kunnen worden terug gevorderd, wat altijd een strui kelblok was, omdat het om bijna een vijfde van de totale investe ring van 1,178 miljard gulden gaat. „De adviezen die wij als provincie hebben, luiden anders, dus misschien moeten er nu nieu we berekeningen komen, de kan sen zijn nog niet verkeken,aldus Hennekeij gisteren. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 De verslagenheid straat staan. van de gezichten af te lezen als de medewerkers van Kuibo Frites in de kantine van de curator horen dat ze op FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Justitie ziet af van -ervolging van elf van de vijftien ajtsen. die euthanasie hebben ge- Pleegd. Dit betekent een belang- e koerswijziging in het ver- "olgingsbeleid inzake de eutha- ui?' Pr°cureurs-generaal '"o™ dit besloten op grond van «en uitspraak van de Hoge Raad. ■ZIE BINNENLAND - A3 ^sndvoort - Het kunstwerk De in a ^at vana^ begin deze week de branding stond op het idvoortse strand, is donder- ir!?ac^ °P mysterieuze wijze rawenen. Het gevaarte weegt De politie sluit daarom uit. Maar men houdt er we' rekening mee dat De Stoel in M golven is verdwenen. Van onze correspondente Bergen op Zoom - Een vrienden- dienstje is een Belg duur komen te staan. Tijdens zijn afwezigheid van een paar dagen zou de vriend van de Belg zijn camper schoonmaken en opknappen. De vriend stal echter 25.000 gulden uit de cam per en maakte dat op aan gokken, drinken en lol maken. De camper van de Belg stond tij delijk weer bij een andere vriend aan de Moerstraatsebaan in Ber gen op Zoom gestald, toen de ei genaar 'm terugzag. Het geld zag hij echter niet terug, waarop de man aangifte deed bij de politie. Het spoor liep al snel naar de hulpvaardige vriend. Die beken de het geld inderdaad te hebben gestolen. ADVERTENTIE Van onze verslaggeefster Raamsdonksveer - De 95 werknemers van Kuibo Frites bv in Raamsdonksveer zijn gisteren ontslagen. De recht bank sprak het faillissement van het bedrijf uit. Het personeel kreeg de jobstij ding te horen van curator mr. F. Stiekema tijdens een korte bij eenkomst in de kantine. Het be richt kwam niet als een donder slag bij heldere hemel. Kuibo draait al enige jaren met miljoe nen verlies omdat de fabriek aan het omschakelen was op een an der en moderner produktiepro- ces. Deze ommezwaai werd in gang gezet na de overname vier jaar geleden door Joep van den Nieuwenhuizen. De sterke stijging van de aardap pelprijs heeft het bedrijf volgens directeur P. Rossèls en curator Stiekema de nekslag gegeven. Beiden zijn van mening dat al leen grote producenten zich staande kunnen houden bij de huidige prijzen die opgelopen zijn tot 0,66 per kilo, omdat ze niet afhankelijk zijn van één le verancier. De normale prijs ligt rond een kwartje. Het was de bedoeling Kuibo om te vormen tot een specialiteiten- fabriek (aardappelschijfjes, pu ree, pommes parisiennes). Het grote voordeel hiervan zou ge weest zijn dat vrijwel de hele aardappel gebruikt kon worden. Volgens Rossèls zat de fabriek op 35 procent van die omschakeling. „Nog een jaar en we waren we er bovenop geweest." Vorige week werd uitstel van be taling verleend en verkregen. De Voedingsbond FNV kwam niet in actie. Woordvoerder J. Derijck zei eerder deze week al dat de bond in de loop van de afgelopen vier jaar zijn handen van Kuibo heeft afgetrokken. „We hebben geen respons gekregen op de ini tiatieven die we na de vorige overname in de richting van het bedrijf ontplooiden. Nu hebben we er geen enkel contact meer. Eens houdt het voor ons ook op," zo zei hij. Onderhandelingen die de afgelo pen week nog gevoerd zijn met gegadigden om de zaak over te nemen, liepen op niets uit. Direc tie en curator proberen nu alsnog een kandidaat voor overname te vinden. Ze verwachten dat Kuibo onder deel zal gaan uitmaken van een grote producent. ZIE ECONOMIE - A6: Personeel reageert gelaten Van onze verslaggever Frank Deij Terneuzen - De 18-jarige Nathalie de Schipper uit Terneuzen, die al meer dan twee jaar wordt vermist, is terecht. Ze woont in Parijs waar kort na de verdwij ning voor het laatst een teken van leven van haar is vernomen. De gemeente Terneuzen kwam Nathalie gisteren op het spoor via de Nederlandse ambassade in Parijs. Nathalie meldde zich daar deze week om een paspoort aan te vragen. Haar moeder, Heieen Boeye, kon gisteren haar oren bijna niet geloven toen ze door de politie werd gebeld. „Gelukkig, ze leeft. Dat weten we nu tenminste zeker en ik heb haar adres." Tot een gesprek tussen moeder en dochter is het nog niet gekomen. „Maar ze heeft de poli tie beloofd dat ze contact met mij zal opne men. Ik hoop dat ze dat snel doet zodat ze haar oma nog kan zien. Die is ernstig ziek. Goh, ik ben er helemaal confuus van. We kre gen het telefoontje vlak voor een voorstelling. Mijn vriend en ik hebben een clown-act en we moesten vanmiddag optreden. Dat was een hele omschakeling. Het kostte me veel moeite om erbij te blijven," zegt ze thuis, net afge- schminkt. Waarom Nathalie op 7 mei 1992 het ouderlijk huis verliet is voor Heieen nog steeds een groot raadsel. „Dat hoop ik nu allemaal te ho ren." Ze liet destijds een kort briefje achter waarin ze schreef het wel goed naar de zin te hebben thuis, maar dat ze niet zo goed kon opschieten met haar broer en zus. In dezelfde week liet Nathalie vanuit Parijs nog een keer iets van haar horen. Daarna werd het stil rond haar. VANDAAG IN DEZE KRANT Pierrë van Hooijdonk heeft de hele week niet kunnen trainen vanwege een slijm beursontsteking, maar hij speelt vanavond 'koste wat het kost' met NAC tegen Ajax. „Ik kan er slecht te gen aan de kant te blijven," zegt de lange spits. ZIE SPORT -B1 Van onze correspondent Mare de Koninck Washington/Port au Prince - Amerika is klaar voor een aanval dit weekeindé op Haïti, maar er is nog druk overleg met de mi litaire leiders op het eiland om een invasie te voorkomen. Een missie onder leiding van oud-president Jimmy Carter ver trekt vandaag naar Haïti om Clintons laatste aanbod over te brengen. De militaire leiders krijgen een veilige aftocht en een comfortabel leven elders als ze tijdig, en dat is volgens Clinton 'nü', vertrekken. Washington en de Haïtiaanse hoofdstad zinderden gisteravond van de geruchten over tweestrijd binnen het militaire drieman schap dat in Haïti de macht heeft. Generaal Cédras en kolonel Jo seph Francois zouden ontvanke lijk zijn voor Clintons aanbod, maar brigadegeneraal Philippe Biamby zou zich met geweld wil len blijven verzetten tegen een Amerikaanse invasie. De overheersende indruk in Was hington was vannacht echter dat weinig meer een Amerikaanse in val in Haïti kan voorkomen. Ook als de junta-leden 'vrijwillig' ver trekken, zouden chaos en burger oorlog in het land een invasie noodzakelijk maken. Al waren er vroeg vannacht nog geen militaire vijandelijkheden tussen Haïti en de VS uitgebro ken, de zenuwenoorlog tussen beide landen was in volle gang. De Amerikaanse armada voor de kust van Haïti is op volle sterkte gekomen en ligt dreigend in het zicht, 's Nachts werpen Ameri kaanse vliegtuigen boven de hoofdstad Port au Prince propa- gandapamfletten af en parachu tes met pakken vol transistorra diootjes, om de straatarme Haïti- anen de kans te geven nieuws uit Amerika te ontvangen. In een toespraak verzekerde Haï- ZIE OOK PAGINA A2: Voor leger VS geen eer te behalen Gekrenkt gemoed drijft Clinton 'Ach God, nikkers die Frans praten' tiaans verbannen president Aris- tide dat hij vrede wil sluiten met de soldaten van de Haïtiaanse krijgsmacht en 'geen wraak en geen vergelding' zal dulden. Van onze verslaggever Den Bosch - Justitie in Den Bosch heeft de primeur van ge bruik van een 'DNA-print' als bewijsmateriaal in een misdrijf. Op last van de officier van justi tie daar is voor het oplossen van een inbraak in een vakantiehuis in Schaijk bij de verdachte een bloedmonster genomen voor een DNA-onderzoek. Dat is voor zover bekend de eer ste keer na de in werkingtreding van de wetswijziging op 1 sep tember. Volgens de nieuwe regels zijn verdachten voortaan ver plicht zich aan een DNA-onder zoek te onderwerpen. Het gaat concreet om een inbraak in een woning in januari in Schaijk. De eigenaar betrapte de inbrekers op heterdaad. Met een broodmes stak hij een van de inbrekers in het lichaam. De 'DNA-print' van de bloedspo ren op het broodmes worden nu vergeleken met die van het bloedmonster van verdachte. Van onze verslaggever Middelburg - Gisteren hebben de Staten van Zeeland knopen doorgehakt over de gemeentelijke herindeling van Walcheren en Schouwen-Duiveland. Walcheren gaat bestaan uit drie ge meenten en Schouwen uit één. Het voormalig werkeiland Neel- •tje Jans dat al als bruidsschat door de WD aan Schouwen was beloofd, blijft gewoon Walchers. De nieuwe gemeenten op Wal cheren worden Middelburg, Vlis- singen en een grote plattelands gemeente die waarschijnlijk Vee- re gaat heten. Schouwen wordt één gemeente, zeer tot ontevre denheid van de Schouwse burge meesters, die niet verder willen gaan dan drie gemeenten op het eiland en Neeltje Jans blijft bij Walcheren omdat Veere, zo stel den enkele statenleden het nog niet zo slecht gedaan heeft met het beheer van het eiland. Natuur voert er de boventoon en Delta Expo is een rustige attractie met veel veel bezoekers, maar weinig overlast. Eerder deze week hield het WD- statenlid Huisman een pleidooi om het eiland aan Schouwen te geven, ook de PvdA voelde wel wat voor het plan, maar gisteren bij de stemming bleken de WD en de PvdA een ander standpunt toegedaan. Huisman was niet aanwezig. De komende jaren zijn voor her indeling Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beveland aan de beurt. Voor Heieen en haar vriend Jan Dieleman be gon na de verdwijning een maandenlange zoektocht. Stad en land zochten ze af, ze ver spreidden duizenden foto's, maar die inspan ningen brachten uiteindelijk niets op. De po litie ondernam al die tijd geen actie omdat er geen enkele aanwijzing was dat er een mis drijf in het spel was. Nathalie haalde onlangs nog het nieuws toen de gemeente Terneuzen abusievelijk de folder 'Achttien' bij haar ouderlijk huis liet bezor gen. Heieen Boeye gaf toen fel af over de pijn lijke vergissing die volgens haar. niet gemaakt had mogen worden omdat alle gegevens over Nathalie bij de burgerlijke stand stonden ge registreerd. Maar die registratie zorgde gisteren voor de ontdekking dat haar dochter in leven is. „Ja," zegt ze bedeesd, „anders hadden we het nooit geweten." FRITES Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:__Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: kwartaal automatisch84.70 bank/gironr Irusiuuuo;Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1