L DE STEM Schoolopvang weer uitgesteld uwb.v PROFIL KLAASSEN Gebruikte fietsen 'Hotelbouwers Cadzand-Bad moeten niet zeuren over kuuroord' Kermis Terneuzen op andere stek Besturen basisscholen komen niet tot akkoord over verdeling asielzoekers Puzzel oplichtingszaak nog lang niet compleet PvdA mort over nieuwe bijbaan van Van Gelder Van Gelder verwacht geen extreem-rechts in Staten Onderzoek naar Zoom-as en economische uitstraling ;rs/operators stadsfietsen - mountain bikes race- en kinderfietsen PASSAGE -AXEL -01155-61781 bromfietser gewond Hulst wacht schadeclaim Echtpaar Axel kan siertuin niet kopen Acht maanden voor overval X 74 (ERING pende en gedifferentieerde a de verschillende distributie - •er een compleet en op de eisen pen, zowel voor de particuliere- hgsmogeiijkheden voor: I bepaald door onze I adviseur werkt zelfstandig in bied waarin hij woont en werkt, tekeringen en hypotheken af I deel in de avonduren wordt In intensieve vak-opleiding, I vertegenwoordigen. ens mentaliteit zijn bij zakelijke lopbouwen. r druk accuraat kunnen pn probleem); fiaar het aan u toe te lit van het te dienstplicht vervuld leiten voldoet kunnen Ktijk. Daarna wordt u volop ilisme te ontwikkelen, lis bedraagt f 2.687,- bruto leding, daarna een vaste iarlijks vast te stellen bonus Ikantietoeslag, een dertiende lekkelijke studieregeling, gen en een hypotheek aansluiten. pan kunt u een bondige jekeringen N.V., 1 Postbus 915, It u contact opnemen met Personeel Organisatie, en kan onderdeel ouwen in het bedrijf, fkelijk verzocht te solliciteren. succesvolle en toonaange- zeer moderne produktiebe- JeWerkers. een holdingstructuur met in gbranche, hoogbouwmaga- sindustrie. Een niet onaan- gen. eden zoeken wij: elijkwaardig. iinctie imet Strucad is een pré. iramma s. (heden. i met Strucad is een pré. ucties voor gebouwen en n voorwaarde, primaire en voortgezette etaal (S.O.M.) is een pré. interne cursussen voor Liefst in het bezit van de en in binnen- en buiten- kbare functie. U bent in voor onderaannemers in strie", dan wel direct be- in overeenstemming is. jitstekend en er wordt een iet verschijnen van de ad- duw B.V., naart, Zeeland Van onze verslaggever Cadzand - De hotelhouders in Cadzand-Bad moeten niet zeuren over concurrentie door het "L te bouwen kuuroord in de badplaats. Want ze hebben zelf het aanbod van de rojectontwikkelaar om te komen tot arran gementen voor alle hotels aan hun neus voorbij laten gaan. Die sneer deelt het college van burgemeester en wethouders uit in het voorstel alle bezwaren die zijn ingediend tegen de komst van het kuuroord aan de Lange Strinkweg af te wijzen. Met argumenten in die bezwaarschriften die het kuuroord willen weren op grond van concurrentie moeten de hoteliers dus niet aankomen bij het college. „Deze kunnen uiteraard niet van doorslag gevende aard zijn. Het indienen van een dergelijke zienswijze is des te opmerkelijker omdat de pro jectontwikkelaar gesprekken heeft gevoerd om te komen tot arrangementen voor alle hotelbedrijven. Motief daarbij was het aan het toeristisch publiek gezamenlijk aanbieden van verpozingsmogelijkhe den, ook bij minder of slecht weer." Daarvan zou een seizoensverlengend effect kunnen uitgaan. Dat had op zijn beurt weer een positieve invloed op de zaken van andere bedrijven, zoals winkels. „De opzet om Cadzand-Bad minder af hankelijk te maken van een aantal weken in h'et zomerseizoen zou hiermee een start krijgen", con cluderen B en W over de (voorlopig) gemiste kans. Ook de andere en eveneens eerder aangevoerde argumenten tegen het kuuroord hebben noch in de ogen van de gemeentelijke commissie Bezwaar- en Beroepschriften, noch in de ogen van het college genade gevonden. Het brengt het dagelijks gemeentebestuur tot de slotsom het ontwerp-bestemmingsplan Cavelot, dat de bouw van het kuuroord planologisch regelt, vast te stellen zoals het ter visie heeft gelegen. Het woord is nu aan de commissie Planologie. Die adviseert in de vergadering van woensdag 28 september over het voorstel. pje sneer aeeu neL cunege van uuigemcesLei en numen lui diidngemenien voor ane noLeroearijven. (jok ae andere en eveneens eerder aangevoerde sepiemuei ovei nei vuuislci. Van onze verslaggever lemeuzen - De schoolop vang voor asielzoekers uit het Rooseveltcentrum in Terneuzen is opnieuw uit gesteld. De besturen van de basisscholen zijn er donderdagavond laat niet in geslaagd tot een akkoord te tomen over de verdeling over de jcholen van ruim veertig kinde ren. Volgende week hervatten de idioten het overleg. Over de oorzaak van de vertra ging zwijgen de schoolbesturen In alle talen. Een summier pers bericht van de schoolbesturen, waar gisteren geen toelichting kwam, rept van 'organisato rische probleempjes' die nog gladgestreken moeten worden. Hobbeltjes Persvoorlichter O. Vosveld van gemeente Terneuzen, -Ter- neuzen is als bestuur van de openbare basisscholen ook ge sprekspartner-, .wilde inhoude- niet reageren. „Ze zijn er niet uitgekomen. We doen geen mededelingenover welke hob beltjes nog genomen moeten worden". Wethouder van onder wijs, A. Stahl-Hemelsoet, die de ze week een delegatie kinderen, op bezoek kreeg, is met vakan tie. Het uitstel betekent dat de kin- n, die al zes maanden ver stoken zijn van onderwijs, een nieuwe periode van onzekerheid moet gaan. Aanvankelijk en zij de toezegging dat ze op 5 september naar school kon den gaan. Na de spontane pro testactie deze week, waarbij de kinderen van het asielzoekers- eentrum onderwijs eisten', noem de Stahl-Hemelsoet maandag 19 september als nieuwe datum. Dat is ook niet haalbaar", aldus Vosveld. Een nieuwe toezegging durfe hij met te doen. Hij ver wees naar het persbericht waar in staat dat de kinderen 'op zeer korte termijn deel kunnen gaan nemen aan het basisonderwijs'. Gezamenlijk Bereidheid om er uit te komen is er. Alle besturen hebben beslo ten 'gezamenlijk verantwoording te dragen voor het onderwijs aan de leerplichtige kinderen uit het Booseveltcentrum', luidt het persbericht. In totaal komen 23 basisscholen in aanmerking om Kinderen van asielzoekers op te rangen. Voor de eerste fase wor den echter zes basisscholen aan gewezen. Welke dat zijn wordt niet bekend gemaakt. „Het zijn dat er nog wijzigingen worden aangebracht", aldus osveld. De gereformeerde Aan- geenbrugschool heeft als enige school gezegd geen asiezoelers °P te nemen. Het werd gisteren niet duidelijk toe de boodschap bij de asiel- toekers is overgekomen. Woor- 'oerder Quash Pourmalek liet eerder deze week weten nieuwe Wies in petto te hebben als de scnoolopvang te lang op zich 'aat wachten. van onze correspondent Bij een verkeersongeval P de kruising Zandstraart-Hon- nissestraat werd gistermiddag n 16-jarige bromfietser uit t gewond en ter observatie Pgenomen in het streekzieken huis De Honte in Terneuzen. o Jongeman kwam op de krui- g in aanrijding met een perso- nauto. bestuurd door een ;J -jarige inwoner uit Ums(waarde' Bij een poging de Reiser nog te ontwijken raakt! IZe ?1]n voertuig af- Hij hntJ lolj fn een slip en tc e vervolgens tegen een hem rcuw °et Entende auto. Hierbij z'in auto zwaar bescha- maar bleef zelf ongedeerd. Hulst - De gemeente Hulst wacht een schadeclaim van 350.000 gulden van A. de Nekker uit Heikant. De man beweert schade te heb ben van een nieuwe oprit van garage Kant aan de Julia- nastraat. De oprit is precies te genover zijn huis aangelegd. Het vrachtverkeer voor zijn deur stoort De Nekker. De gemeenteraad gaf toestem ming voor de aanleg. Omdat het om een ingewikkelde materie gaat willen B en W in handen geven van de stichting Advies bureau Onroerende Zaken in Rotterdam. Axel - Het echtpaar Brugge- man-Reminsen aan de Nieu- wendijk in Axel kan de sier tuin naast hun woning niet zomaar als tuingrond van de gemeente kopen. De raad wil zekerheid dat het stel er later geen huis op gaat. bouwen. Het gaat om een lapje grond van 270 vierkante meter waarvoor B en W 25 gulden per vierkante meter willen hebben. D66, maar ook de andere frac ties, gingen daar deze week niet mee akkoord. De lap grond is volgens J. Harpe van D66 groot genoeg om er een huis op te bouwen. Als het stel dat van plan zou zijn vindt Har pe de prijs van 25 gulden per vierkante meter veel te goed koop. De prijzen van bouwgrond in de gemeente variëren van 60 tot 145 gulden per vierkante me ter. Hij opperde om in de verkoopak te een clausule op te laten nemen dat er een verrekening plaats vindt op het moment dat de grond toch als bouwgrond wordt gebruikt. Wethouder A. van Waes wil die mogelijkheid wel onderzoeken. Da's toch even wennen, dezer dagen in Terneuzen. Even de traditie doorbroken: want dit jaar nou eens geen kermis op de Markt, maar op het parkeerterrein aan de Westkolkstraat. Die verhuizing heeft alles te maken met de voorbereidingen voor de bouw van het prestigieuze woon- en winkelproject Steenen Beer. In verband daarmee liggen verscheidene toegangswegen tot de Markt 'op de schop'. En uit vrees voor verkeersproblemen moest de kermis uitwijken naar de Westkolkstraat. Van de zijde van de kermisexploitanten kwamen daar geen bezwaren tegen, aldus een woordvoerder'van de gemeente, wèl echter van enkele horeca-ondernemers aan de Markt. Want die vrezen inkomstenderving. De Terneuzense kermis duurt tot en met volgende week zaterdag. Er zijn wat minder attracties dan vorig jaar, omdat er aan de Westkolkstraat minder ruimte beschikbaar is dan op de Markt. foto camile schelstraete Van onze correspondent Middelburg - Is de Goese zakenman G.H. (42) nu wel of niet de meesteroplichter die samen met zijn Amerikaanse zakenpartner een groot aan tal bedrijven en particulieren voor zo'n zeven miljoen dol lars tilde Vijf maanden voorarrest en een dossier van meer dan driedui zend paginh's verder stond de Goesenaar twee dagen lang voor het beklaagdenhekje van de Middelburgse rechtbank waar het college van rechters gisteren aan het eind van de tweede dag tot de conclusie kwam dat de puzzel nog lang niet compleet is. Voor het antwoord op een aantal cruciale vragen zullen de Ameri kaanse compagnon Harold Glanz en een Duitser als getui gen worden opgeroepen en H. zal dan ook op 1 december op nieuw voor zijn rechters moeten verschijnen. Moeizaam spittend in de stapels paperassen leidde rechtbank voorzitter mr. Verhoeven het on derzoek ter zitting en ontrolde zich de wereld van het grote geld waarin H. en zijn compagnon samen met drie kleinere 'maten' binnen een soort 'maatschap' met de naam Continental Capi tal Merkets incorporated (CCMI) zijn miljoenendans in 1988 be gon: eerst vaifuit Amerika, maar vanaf voorjaar '92 ook vanuit Goes, waar hij een dochteron derneming met dezelfde naam startte. H. was eerder in Zwitserland in contact gekomen met de Ameri kaan toen hij onder meer ope reerde op de internationale on- roerend-goedmarkt. Door een 'lening' van twee miljoen dollar (die later zou uitgroèien tot zes miljoen) aan Glanz kon hij ver volgens in Amerika voor 28 pro cent als 'vicé-president' toetre den tot de onderneming die zich vooral bezighield met de ver koop van zogeheten Letters of Credit. Beleggers (instellingen en parti culieren) werden benaderd met het voorstel snel veel geld te verdienen door te investeren in projecten die gedekt werden door de Letters of Credit, uitge geven door (zo werd de poten tiële kopers voorgespiegeld) 'ge renommeerde internationale bankinstellingen'. De beleggers hapten toe en de stroom van miljoen kwam op gang om ver volgens als sneeuw voor de zon te verdwijnen. Via een ingewikkeld circuit ver huisde het geld van de ene bank rekening naar de andere, terwijl de eigenaars van het geld door de leden van CCMI aan het lijn tje werden gehouden. De zaak kwam aan het rollen toen ook het Leger des Heils in Engeland zich door CCMI liet inpakken. Het Leger ging voor tien miljoen dollar de boot in en daarvan belandde een bedrag van ruim vier miljoen via een 'adviseur' in Luxemburg op de bankrekening van CCMI Goes. Deze 'adviseur' (een in Parijs wonende Algerijn) deed donder dag uitvoerig uit de doeken hoe dit geld ten slotte in handen was gekomen van CCMI (in de per soon van JL) die het bedrag overigens nimmer besteedde voor de aankopen van Letters of Credit, zoals was afgesproken. H. beriep zich hierbij opnieuw op de belangrijke rol van Glanz die hem zou hebben opgedragen met het geld andere betalingen te doen en een deel te houden als 'aflossing' van de hoog opgelo pen persoonlijke schuld. H. besteedde vervolgens 'zijn' deel onder meer aan de koop van een riante woning in Kapelle waarvan hij zich voor ruim een miljoen de eigenaar dacht. De woning is intussen in beslag ge nomen en de Fransman hangt een proces boven het hoofd in eigen land, terwijl hij door het Leger des Heils bovendien aan sprakelijk is gesteld voor de ver dwijning, van de 4.350.000 dol lar. Ook stortingen van andere in stellingen en particulieren (be stemd voor de aankoop van LC's) zouden vervolgens via het ingewikkelde netwerk van bank rekeningen door het CCMI zijn 'zoek geraakt' en de Goesenaar zou hier samen met zijn Ameri kaanse compagnon de hand in hebben gehad. In de vijf maanden voorarrest had H. zijn zaak goed voorbe reid. De Goesenaar stond duide lijk 'boven' de stof en overdon derde zijn rechters met vlot voorgedragen colleges 'interna tionaal geldverkeer'. Veel af spraken met zijn Amerikaanse compagnon stonden op papier, maar veel 'helaas' ook niet: 'zo gaat dat nu eenmaal in die we reld' verduidelijkte de man, tel kens wanneer hem om 'bewijs stukken' werd gevraagd. Maar waar het allemaal om ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1994 DEEL 1 Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse PvdA heeft gisteren bij monde van statenlid De Nooijer morrend gereageerd op een mededeling van Commissaris van de Koningin Van Gelder dat hij weer voor een bijbaan is gevraagd. Hij kan voorzitter worden van de Rampencommissie Iepziek te, die Zeeland, zoals gemeld, tot rampgebied heeft uitgeroe pen omdat in deze provincie de iepziekte het hardst om zich heen slaat. Van Gelder is al een bezige baas met een waslijst vol ne venfuncties en de PvdA heeft al eerder gesteld dat daar te veel tijd in gaat steken die Van Gelder beter aan het pro vinciaal bestuur kan wijden. Van Gelder zei gisteren op de kritiek van De Nooijer: „Ja, luistert u eens, ik zit niet ver legen om werk, ik zit ook liever thuis met een boek." Gisteren boog de Zeeuwse Pv dA zich ook intern over de eigen banen van de sociaal democraten. Aanleiding was een bericht in deze krant over de landelijk PvdA-voorzitter Rottenberg, die PvdA-staten- fracties met een ruime meer derheid aan ambtenaren wil afschaffen. Die zijn geen af spiegeling van het volk, en ze zitten in bijna alle Nederland se provincies, 'vindt Rotten berg. De Zeeuwse PvdA-fractie be vat veel ambtenaren, maar niet de driekwart die Rotten berg bedoelde. Naast de lijst trekker en ex-ondernemer Bruinooge, en de gepensio neerde loods Roodenburg, die wel een ambtelijk verleden heeft, is statenlid Sturm als welzijnsconsulente een parti culier onderneemster, en werkt het andere vrouwelijk statenlid Vermeulen bij een bank. Statenlid Eveleens over weegt Rottenberg een brief te sturen, om hem te attenderen op de samenstelling van de Zeeuwse fractie. 1 Middelburg - Commissaris van de Koningin Van Gelder verwacht niet dat extreem-rechtse partijen een of meer zetels winnen bij de verkiezingen van de Zeeuwse Staten in maart komend jaar. draaide, de Letters of Credit die zo kwistig aan beleggers waren beloofd, kon H. niet overleggen. Uiteraard niet, zo blijkt uit de conclussies van een in januari uitgegeven rapport van het in Engeland gevestigde internatio nale bureau dat zich bezighoudt met commerciële misdrijven. Want Letters of Credit zijn, voor zover ze al door banken worden uitgegeven, hoe dan ook niet verhandelbaar. Na een onderzoek van achttien maanden waarin de in omloop zijnde zgn. 'bankinstrumenten' (een soort obligaties zoals de LC's) onder de loep werden ge nomen ging er een waarschu wing uit naar alle banken, waar in de aandacht werd gevestigd op fraudeurs die het vooral heb ben gemunt op 'naïevelingen, avonturiers en domkoppen', be lust op snelle (meestal binnen het jaar) vermeerdering van het ingezette kapitaal. Buiten het officiële internationa le bankcircuit om willen emplo yees van kleinere banken zich hiermee nog wel eens inlaten, maar in Nederland kreeg de Goese zakenman geen poot aan de grond. H. houdt intussen vol te goeder trouw te hebben ge handeld, de Goese 'poot' van CCMI is inmiddels opgeheven, in Amerika is beslag gelegd op de bezittingen van de onderneming en Glanz zit in zijn vaderland vast met een honderdtal aan klachten aan zijn broek. Een verzoek van de verdediging tot schorsing van de voorlopige hechtenis van G.H. werd ten slotte door de rechtbank afgewe- Hij merkte dit op tijdens een vergadering van fractievoorzit ters, gisteren in Middelburg. „Het gedachtengoed van ieder een die hier nu rond de tafel zit biedt voldoende tegenwicht om dat te voorkomen," aldus Van Gelder. Aan de orde was een brief van de provinciale afdeling Voorlich ting om een gedragscode voor ambtenaren op te stellen, voor de omgang met extreem-recht- sen (Alleen de hoognodige servi ce, geen gezelligheid), en een uitnodiging 'aan de Staten van het provinciebestuur van het Belgische Oost-Vlaanderen. Toen het Belgische provinciebe stuur eerder dit jaar in de Abdij te agst was, weigerde statenlid Van Kollem van GroenLinks mee te eten uit protest dat er een lid van het rechtse Vlaams Blok aanwezig was. Dat zorgde toen voor een relletje in de statenzaal. Van Kollem zei gisteren wel mee te zullen gaan naar België, maar niet ,aan welk soort informeel samenzijn dan ook deel te zullen nemen. Dat vond de PvdA'er De Nooijer ook. „We zijn uitgeno digd door de provincie Oost- Vlaanderen en niet door het Vlaams Blok, we moeten dus gewoon gaan," vond statenlid Roiose van de RPF/GPV. Ingaan op de uitnodiging, we moeten heel Oost-Vlaanderen niet' als melaats beschouwen, discussiëren met leden van het Vlaams Blok, als dat kan, maar meer niet, dat zo ongeveer de" 'algemen opvatting. Óver de gedragscode van de ambtenaren bleken de standpun ten verdeeld. Van Gelder voelde er niets voor. „Andere partijen, dan extreem-rechts kunnen ambtenaren ook in gewetens nood brengen, ik denk dat het een zaak van iedereen persoon lijk is hoe ze ermee om willen gaan," aldus Van Gelder. Delta Anders vond een gedrags code 'op hoofdlijnen' wel zinvol, het CDA zag er het nut niet van ('dat zet de zaak maar extra in het daglicht en maakt het er voor de ambtenaren niet gemak kelijker op'), de WD tensloote vond een aprte code ook niet nodig. Provinciaal griffeir Lander greep het onderwerp aan om zijn hart eens te luchten, met een verwijt naar de politiek in het algemeen, hij zei: „Ik zit hier nu toch met politici en zou willen zeggen dat er eens iets aan de oorzaak van de opmars van ex treem-rechts moet worden ge daan en dat er niet alleen geke ken wordt naar de symptomen.." Middelburg - De 25-jarige D.H. uit Gent is gisteren door de Middelburgse rechtbank bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden waarvan de helft voorwaardelijk. Tegen de Belg, die twee weken geleden terecht stond op be schuldiging van poging tot af persing van de eigenaar van een koffieshopin Terneuzen (op 18 februari) werd twee weken gele den een jaar geëist. De man die in verband met zijn drugversla ving regelmatig in Terneuzen vertoeft, pleegde de overval sa men met een medeverslaafde. Gewapend met een geweer met afgezaagde loop werd van de koffishopeigenaar 'onmiddellijk geld' geëist, maar de overvallers kregen slechts de deur in het gezicht geslagen. De 20-jarige J. de K. uit Yerseke werd voor zijn aandeel in de nieuwjaarsrellen in zijn woon plaats conform de eis twee we ken geleden veroordeeld tot een bote van 1500 gulden. In haar vonnis ligt de rechtbank de geëiste maand voorwaardelijk vallen. Van onze verslaggever Middelburg - Is er sprake van een economische uitstraling van de zogenaamde Zoom-as op de nabijgelegen Zeeuwse gemeen ten en zo ja, hoe kan Zeeland daar dan het best op inspringen? Op die vraag moet het RBOI, een onderzoeksbureau met vestigin gen in Middelburg en Rotter dam, het antwoord geven. Gede puteerde Staten van Zeeland willen dat bureau de opdracht geven de mogelijke effecten van de Zoom-as op Tholen, Reimers- waal en Hulst te onderzoeken. De Zoom-as wordt in de toe komst waarschijnlijk de belang rijkste hoofdtransportroute tus sen Rotterdam en Antwerpen. De as gaat de haven- en indus triegebieden van de twee steden direct met elkaar verbinden. Het zuidelijk deel, Zoomweg en Lief- kenshoektunnel, is al klaar. Het ontbrekende noordelijke deel (Bergen op Zoom-Dinteloord) zal naar het zich laat aanzien rond het jaar 2000 gereed zijn. Voor die tijd zal ook het weste lijke deel van de Ring rond Ant werpen klaar zijn, inclusief aan sluiting naar Gent en de Kanaal tunnel. Uit eerdere onderzoeken is naar voren gekomen dat er een ver schuiving van economische acti viteiten plaatsvindt, van stede lijke gebieden naar 'vervoersas- sen', in de vorm van hoofdver bindingswegen. Bergen op Zoom zou hiervan kunnen meeprofite ren, maar ook het oostelijk deel van Zeeland. Met die mogelijk heid is in het huidige Streekplan van de provincie nog geen reke ning gehouden. GS willen zeventig mille uittrek ken voor het onderzoek. Behalve een beeld van dg te verwachten economische ontwikkelingen rondom de Zoom-as, vragen zij het RBOI ook Welk beleid de provincie moet voeren om de concurrentiepositie van Zeeland te verbeteren.

de Stem | 1994 | | pagina 19