DE STEM 6 Bijna niemand kan m'n vertrouwen aantasten' Ex-bobo achter de tralies lOOS ƒ249, computer scanners /V 9 merken i gebruikte obielen ïacöbs Breda Electronics nu vanaf B 4-3-3 NAC-spits Pierre van Hooijdonk: van lachebek tot bloedserieuze prof Renze de Vries (64) kan het nog steeds niet geloven 94 atie, die als een van de trotechnische grossiers n 600 vestigingen en fa ropa, Amerika en Canada e filialen opereren kleine teams, die zich onder- or een goed produktenpal, timale serviceverlening verder gaat dan men in de end is, CEF is tevens de technische groothandel s een van de weinige die d is volgens de ISO 9002 rmee CEF een bijzondere t in de branche. He ontwikkeling die CEF raagt om een uitbreiding oneelsbestand. wij op zoek naar een: al Factors BV vraagt: standig en representatief met aantoonbare commer- aciteiten en een klantoe- telling. ige doorzetter die proble uit de weg gaat, maar deze ventieve manier weet op te iding op MBO-niveau bil richting elektrotechniek d met commerciële cursus- aring in de branche, ijd van 25-30 jaar en woon de regio West-Brabant. ezonde groei in het vooruit- de klant van dienst zijn. e levert aan het succes van den. ors 9 NK Etten-Leur N van Dorst, tel. 010-479944. handeld worden. 5 motorfietsen ge prijzen Nissan Sunny 1.6 Opel Kadett 1.61 Sedan Opel Omega 2.0i Opel Vectra 1.6 Peugeot 405 1.9 GRi Porsche 944 Renault Clio RL dsl. Rover 820 Si Suzuki Swift 1.6 Sedan Toyota Carina II 2.0 GLi Volvo 440 Alfa Romeo 33 1.3 Citroen XM 2.0 Comfort Ford Escort 1,6i CLX Ford Escort 1,4i CL Ford Orion 1.6 CLX Honda Accord Sedan 2.0 EX Mazda 626 HB 2.5i V6 Xerxes Mazda 626 GLX 1.8 LPG Mitsubishi Galant 1.8 GLi Nissan Primera 1.6 HB Nissan Primera 2.0 D Opel Astra 16i HB Opel Astra Sedan 17D Opel Astra 17DHB Opel Vectra 1,8i LPG Peugeot 405 GRi 1.9 Peugeot 405 GRD Peugeot 405 GL1.6 Renault 25 TX Renault 19 TRi Renault 19 TD Suzuki Swift Cabrio Toyota Carina I11.6 XLi Fiat Uno 1000 ie Fiat Panda 1000 Ford Fiesta 1.1 Flash Opel Astra 1.4 Opel Corsa 1.2 Opel Astra 1,4i Opel Astra Sedan 1,4i Peugeot 106 XN Seat Ibiza 1.3 CLX Seat Toledo 1.8 GL Class. Ford Escort Clipper CLxD 1® Ford Sierra 2.0 CLXi 199' Mazda 626 Wagon 1.8 LX 199" Mercèdes 300 TE 19=1 Mercedes 200 TD 19™ Mercedes 250 TD 1992 Nissan Primera 2.0 Wagon 1991 Opel Astra station 1.4 1992 Peugeot 405 Break GLX diesel 992 Renault 21 Nevada GTS 1™ Toyota Corolla 1.6 XLi stat. 1991 VW Passat CL Variant 199' Audi 80 2.3 IJ® BMW 316i LPG I®" BMW 320i 1992 BMW 520i 24V «92 Citroën XM V6 Ambiance 19»' Chrysler Le Baron Convertible ]9™ Ford Scorpio 2.0 CL Mazda 626 1.6 LX 1991 Opel Astra 1,6i Opel Senator 3.0 CD Peugeot 405 GLi 1.6 1994 1992 1992 Ford Fiesta 1.1 Courier 199 Ford Fiesta 1.1 - Ford Fiesta 1.1 Ford Escort Van 1.8D Jeep Cherokee Van 4.0 B Mazda 323 Van 1.7D Mitsubishi L300 1.6 Van long 1991 1992 rteur/groothandel/dealer van geluid en communicatie systemen ■l^hnsstraat 14 Breda/Princenhage Tel. 076 21 28 81 Sport ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1994 DEEL Van onze verslaggever jacques Hendriks jreda - Pierre van Hooij donk. de man die erom be kend'staat altijd goed ge luimd te zijn, was de afgelo- n dagen zowaar een beetje m paniek. De spits van NAC, jie afgelopen zondag met Wee treffers een belangrijk aandeel had in het 'Mirakel van Groningen' - NAC won jjet 3-4 na een 3-0-ach- terstand - voelde maandag morgen opeens een steek in ajn bil. Diagnose: een slijm- beurs-ontsteking. Gevolg: een week niet trainen, maar aqua-joggen. Ik ben bijna nooit geblesseerd, jaar als ik wat voel, dan raak ik snel in paniek en loop ik de hele fjidte hopen dat het de volgende dag toch alsjeblieft over zal ajn," bekent de aanvaller, die er vanavond tegen Ajax 'kost wat kost'bij zal zijn. „Het zal wel met mijn gedreven heid te maken hebben en het feit dat ik zo geniet van elke training, maar ik kan er abso luut niet tegen om aan de kant te moeten blijven. Dinsdag kwam ik in de kleedkamer en zag alles jdaar liggen voor de spelers. Ik ton niet trainen, want ik moest door naar' de fysiotherapeut. Vreselijk vond ik dat. Wat dat betreft heb ik te doen met Jac ques Koumans. Die is zó vaak geblesseerd. Het enige wat hij op trainingen meestal kan doen, is rondjes lopen. Hij heeft zich er denk ik al bij neergelegd, maar ik zou daar knettergek van wor den." Het tekent de bezetenheid voor 'het spelletje' bij Pierre van Hooijdonk, die mede dank zij zijn 'snoekduiken' inmiddels een Europese bekendheid is. Hij beeft dan wel de reputatie van een lachebek, op 24-jarige leef tijd is hij inmiddels een bloedse rieuze prof geworden, een 'vak idioot' zelfs, die bijvoorbeeld ook moeiteloos op kan lepelen op welk merk' schoenen een be paalde voetballer speelt. Doelpunten De afgelopen drie seizoenen was Pierre van Hooijdonk bij NAC telkens goed voor zo'n 25 doel punten, twee keer in de eerste divisie, vorig jaar ook in de hoogste afdeling. 'De lange', zo als zijn koosnaampje in de spe lersgroep luidt, vindt dat wel geinig, maar wil niet alleen op zijn doelpunten beoordeeld wor den. „Na NAC-Vitesse stond er in een krant bij het foto-onder schrift, dat ik al weer een tijdje Pierre van Hooijdonk: „Van verhalen over verzadiging of gebrek aan motivatie word ik doodziek." foto de stem/johan van gurp droog stond. En we hadden pas twee wedstrijden gespeeld! Ten eerste gaat het mij helemaal niet om de goals. Nee, echt niet, dat heb- ik altijd gezegd. Ik kan ook goed meespelen met het team, zonder zelf te scoren. Zo lang ik op die manier waarde heb, is het toch goed, dat is zelfs minstens zo belangrijk. Als je kansen gaat verprutsen, oké, dan is het niet in orde. Maar dat is nu juist een sterk punt van mij. Tegen Wil lem II en Vitesse heb ik gewoon weg niet één echte kans gehad, tegen Groningen wel. Twee, en die gingen erin." „Ik vind dat het eens afgelopen moet zijn dat iedereen lult over die doelpunten. Als er ook maar iemand twijfelt aan het scorend vermogen van John Lammers en mij, dan raad ik hem aan de boeken er eens op na te slaan. Zelfs in de eredivisie scoorden we vorig jaar veel (Van Hooij donk 25, Lammers 19, red.). Jo hn is het bewijs dat de mensen die bij mij staan ook veel doel punten maken. Hij en ik zijn de ideale combinatie, wij tweeën scoren altijd en overal. Dat het tijdens de eerste twee wedstrij den nog niet' lukte, had zijn redenen. We hadden de kracht niet om zelf kansen te scheppen. Ik was er door ziekte twee we ken uit geweest en John door een enkelblessure zelfs vier weken. Nd de openingswedstrijd tegen Willem II heb ik pas voor het eerst weer samen met John kun nen trainen." Pierre van'Hooijdonk heeft in middels overduidelijk bewezen in een 4-4-2-systeem een goede spits te zijn. Maar gezien zijn ambities - de top - is het voor hem jammer dat Ajax en Feye- noord een ander systeem spelen, namelijk met drie spitsen. „Het 4-4-2-systeem is NAC nu een maal op het lijf geschreven," vindt Van Hooijdonk. „Ik kan me ook niet herinneren wanneer ik voor het laatst 4-3-3 heb gespeeld. Maar bang dat ik aan passingsproblemen zou hebben in dat systeem, ben ik absoluut niet hoor." Nog maar eens hengelend naar zijn ambities, de vaderlandse top-drie of het buitenland, raakt de in Welberg geboren en geto gen Van Hooijdonk licht geïrri- tèerd. „Daar is al zo vaak over gesproken. Ik zit nu nog steeds bij NAC. Het enige wat ik verder kan zeggen, is dat ik wéér zal moeten bewijzen 'dat ze het bij die andere clubs fout gezien heb ben door mij niet te kopen. Maar dat komt op de tweede plaats, dit seizoen telt eerst NAC. Ik denk trouwens dat het wat de Nederlandse top-drie betreft ook bijna uitgesloten is dat ze mij nog willen hebben. Ze zijn voor lopig toch voorzien." Ajax Eén van die drie toppers, rege rend landskampioen Ajax, komt vanavond dus naar de Bea- trixstraat. Terugdenkend aan vorig seizoen, zullen ze in de .Meer smakelijk lachen. Zowel in Breda als later in Amsterdam werd een naïef spelend NAC im mers naar een kansloze 5-0-ne- derlaag gespeeld. Na de schiet tent tegen Hoek (9-0) en het 'Mirakel van Groningen' zal het zelfvertrouwen bij NAC weer groeiende zijn. Maar komt 'Angstgegner' Ajax toch niet te vroeg? Van Hooijdonk: „Ik denk dat het in ieder geval goed is dat we van Groningen gewonnen hebben. Met drie punten uit drie stap je toch anders het veld in dan met 1 uit 3. We hebben met die 3-4 ook weer goodwill gekweekt bij ons publiek. Er was de laatste weken best wat kritiek op ons, maar we hebben afgelopen zon dag bewezen dat het NAC van vorig seizoen er nog wel degelijk is." „Vorig jaar zijn we vooral in de eerste wedstrijd tegen Ajax te veel van onze eigen kracht uitge gaan en dat terwijl onze belang rijkste speler, Ton Lokhoff, er door een schorsing niet eens bij was. Ton ziet nu eenmaal dingen die een ander niet ziet. Zonder hém krijgen wij problemen. Bei de keren kwamen we al snel achter en dat is dodelijk. Een tegenstander is in zo'n geval te gen Ajax meestal kansloos. Al leen Feyenoord boog vorig sei zoen een vroege achterstand om in 2-1, herinner ik me. Wij wil den na die vroege achterstand niet op z'n 'Italiaans', we pro beerden er toch nog iets van te maken. Zelfs bij 3-0 gingen we dit seizoen de voorbereiding zo moeizaam. We begonnen met 22 man, maar op een gegeven mo ment had Spelbos nog maar twaalf man om mee te trainen. Dat was toch niet te geloven. Van verhalen over verzadiging of gebrek aan motivatie word ik daarom doodziek." „Ik denk wel dat we het dit jaar moeilijker gaan krijgen dan in het vorige seizoen. Wij zijn een club waar de meeste andere ploegen extra graag van willen winnen, zeker in Breda. Waar om? Vanwege de sfeer, het pu- op zoek naar in ieder geval 3-1. Maar omdat we iets te gefor ceerd en te ver vooruit gingen spelen, vlogen ze van Ajax met name over de vleugels telkens de vrije ruimte ip. Het was om gek van te worden. Als we het zater dag lang genoeg volhouden om ze niet te laten scoren, dan zit een goed resultaat er best in. We spelen thuis en zijn geen pum- meltje meer in de eredivisie. Kijk maar naar Vitesse, dat was blij met een punt tegen ons. Dat zegt wel wat over het respectdat ontstaan is voor NAC. Boven dien verkeert Ajax na de over winning op Milan misschien wel een beetje in een jubelstemming. Als dat zo is, moeten we probe ren daaruit profijt te trekken." -rfVéj Verwachtingen Het afgelopen jaar was het elke veertien dagen feest in Breda. Het 'Avondje NAC' was terug, de euforie kende geen grenzen en de verwachtingen waren voor het begin van dit seizoen dan ook zeer hoog géspannen. Te hoog? Pierre van Hooijdonk: „Je moet niet vergeten dat we vorig jaar zevende zijn geworden dank zij het feit, dat de dragende spelers bijna niet geblesseerd of ge schorst zijn geweest. We hadden een vast elftal, en konden het ritme vasthouden. Daarom ging bliek, het zijn hier bijna altijd leuke wedstrijden en we zijn toch de nummer zeven van vorig jaar, dus kijken een hoop clubs tegen je op. Maar ze zullen ook behoudender gaan spelen dan vorig jaar, toen ze dachten dat ze tegen een net gepromoveerd clubje wel de punten konden pakken." „Het wordt ook moeilijker, om dat de nummers vier tot en met twaalf, dertien, veertien dichter naar elkaar gegroeid zijn. Clubs als Utrecht en Groningen zijn veel sterker geworden. Want je moet niet vergeten dat Gronin gen tegen ons drie basisspelers miste. Van die middengroep kan iedereen van iedereen winnen en zal het gaan om kleine dingen, om blessures én schorsingen." Concurrentie Juist om te voorkomen dat de ploeg door dergelijke ongemak ken terugvalt, investeerde NAC opmerkelijk in de afgelopen pe riode. Het trok Gaasbeek, Jans sen, Van Wonderen en Abdella- oui aan. Een grote groep bete kent minder zorgen voor een trainer, maar des te meer zorgen voor een speler die niet helemaal zeker is van zijn plaats. „Ik heb gemerkt dat in de grpep niet iedereen gewend is aan' de ont stane concurrentie," zegt Pierre van Hooijdonk. „In de voorbe reiding speelde je vaak maar één helft, omdat de trainer zo veel mogelijk wilde uitproberen. Er waren jongens bij die meteen vreesden dat ze hun plaats kwijt waren geraakt. Zeker toen het wat minder liep, zag je sommige jongens steeds onzekerder wor den en daardoor te veel op zeker gaan spelen. Gelukkig is dat er nu een beetje vanaf, want ieder een moet toch begrijpen dat we die concurrentie hard nodig heb ben. Nee, de sfeer is daardoor zeker niet minder geworden; wat dat betreft is deze selectie nog altijd één bende." Oranje Angst voor zijn eigen positie hoeft Pierre van Hooijdonk nor maal gesproken natuurlijk niet te hebben. Zelf is hij daar ook niet bang voor. Het zelfvertrou wen dat hij uitstraalt, impo neert, zonder dat het doorslaat naar arrogantie. „Bijna niemand kan mijn vertrouwen aantasten," zegt hij dan ook zonder aarze ling. „Ik weet wat ik kan, ik overschat mezelf niet, maar ik onderschat me ook niet." Rest de vraag of Pierre van Hooijdonk al rijp is voor Oranje. Aan het einde van het vorige seizoen achtte bondscoach Dick Advocaat de tijd vóór het WK in de Verenigde Staten te kort om te experimenteren met nieuwe lingen als Van Hooijdonk. Voor afgaand aan de EK-kwalificatie- wedstrijd tegen 'voetbaldwerg' Luxemburg - een uitgelezen mo gelijkheid om te experimenteren - koos Advocaat voor de spitsen Van Vossen (wisselspeler bij Ajax), Bosman (wisselspeler bij Anderlecht) en Ronald de Boer (omgedoopt tot rechtshalf bij Ajax). Van Hooijdonk werd niet geselecteerd, 'omdat hij nog niet de vorm van vorig seizoen be reikt had', zo luidde de motivatie van de technische staf van Orah- je. Pierre van Hooijdonk toont nog maar eens aan een echte prof te zijn geworden en reageert vol gens het diplomatieke boekje: „Ik zal altijd mijn uiterste best blijven doen. Meneer Advocaat moet dan maar beslissen of ik rijp genoeg ben voor Oranje. Zelf kan ik daar niet over oordelen." Een rijk geworden var- kensboer uit het Drentse Roden werd voorzitter van FC Groningen. En zelfs lid van het sectiebe- stuur betaald voetbal van de KNVB. Hij werd een echte bobo. Maar voor velen bleef hij de varkensboer, die over de landsgrens voor paal stond, omdat hij zijn ta len niet kende. „Dat doet me niets," zegt hij over die minachting. Zijn am bities sloegen hem door alle weerstand heen. Toch is Renze de Vries (64) nu een gebroken man. Op 26 september moet hij zich voor een verblijf van 200 dagen melden aan de gevange nispoort in Heerhugo- Waard. De straf voor ge rommel met de boekhou ding van FC Groningen m de jaren tachtig. Een schande; hij heeft net zijn moeder nog niet durven vertellen. Door Vincent Ronnes Renze de Vries: geworden. „Ik zeg vaak genoeg, de belastingdienst is er door ons werk veel beter van foto bert wieringa l De 64-jarige aspirant- tJeSTrnt 's n°S steeds van har welkom op het ereterras van Groningen. Een grijns siert nno ®ez'cbt' "Er zijn er veel die steeds voorzitter tegen me En met het huidige bestuur kan «L? prima vinden- "ze zijn 8°ed bezig," vindt hij. Dat bestuur bewijst dan toch dat "ponder zwart geld ook kan? i'iti,^6"' dat 's een heel andere ZT> ,is 2ijn snelle reactie. v„5na h/i verhaalt over de van 4 dle in het begin mnjf 'aiien tachtig aantrof. Hij zaak lets bedenken om de opgebouwd te krijgen. Voor wei meUWe bestuur ligt de zaak geterJL" Wat anders> aldus de g e voormalige voorzitter. „Ik heb voor die mensen wel mooie business-seats en een rij sponsors achtergelaten. En ik heb twee nieuwe tribunes ge bouwd." Kortom, laat die varkensboer maar schuiven, laat hem door de buitenwacht als een gevangenis boef worden afgeschilderd, laat hem in de geschiedenisboeken verdwijnen als de man die de gemeenschap voor twee miljoen gulden belasting onthield, de Groningse gemeenschap heeft wel mooi een onbeduidend pro vinciaals voetbalclubje ingeruild voor een nationale subtopper. De ambities van FC Groningen waren de ambities van Renze de Vries. En daar ging het mis. De Vries verdiende veel geld met het handelen in varkens, een hotel op Ameland en de verhuur van kamers in de stad Groningen. Hij was een onbeduidend voet baller in zijn geboorte- en woon plaats Roden, trouw supporter van het toenmalige GVAV. Als succesvol varkenshandelaar groeide hij uit tot respectabel ingezetene van het Drentse'plat telandsdorp Roden. Zo respecta bel zelfs, dat hij in 1975 de eervolle uitnodiging kreeg be stuurslid te worden van het gro te FC Groningen. Enkele jaren later werd hij'voorzitter. Tekengelden Bij de voetbalclub pakte hij de zaken even voortvarend aan als hij thuis gewend was. Het was, zo betoogt hij nu, een volstrekt gebruikelijke zaak in de voetbal lerij, dat een speler wat contan ten kreeg toegestopt op het mo ment dat hij een contract teken de. „Voor tekengelden hadden wij een ton op de begroting staan," zegt de voormalig voor zitter. Dat bleek veel te weinig. Dus opende de slimme zaken man zijn boekhoudkundige tru cendoos. Opbrengsten uit de kantine en de verkoop van spe lers bleven buiten de boeken. De FIOD viste tijdens het onder zoek, dat zich uitstrekte over de ■periode 1984-1989, rekeningen van niet bestaande bedrijven uit de boekhouding. Geldbedragen die in de boeken stonden voor bijvoorbeeld sportartikelen en ingewikkelde bodemonderzoe ken, bleken in de praktijk zwar te betalingen aan spelers te zijn. Een bedrag van 335.000 gulden zou betaald zijn aan Tzvetan Jontsjev. Maar de goeie man is nooit in Groningen gezien. Onderzoek Over de bedragen die de ge meenschap als gevolg van deze fraude misliep, doet de verant woordelijk gestelde oud-voorzit ter laconiek. „Ik zeg vaak ge noeg, de belastingdienst is er door ons werk veel beter van geworden. Bedenk eens hoeveel extra omzet er is gekomen. Al die enorme bedragen die onder nemers in FC Groningen hebben gestopt. Al die belastingen die betaald worden over de fantas tische omzetten die nu gemaakt worden. Dat had de belasting dienst nooit gekregen als wij de club zo niet hadden opge bouwd." Want één ding blijft voor hem als een paal boven water: op een normale, legale manier had in de jungle van het betaald voetbal FC Groningen nooit in de vaart der volkeren opgestuwd kunnen worden. Dan had u het dus gewoon maar niet moeten doen. Dat, zo blijkt uit zijn veront waardigde blik, is de conclusie van een buitenstaander. „De mensen begrijpen het niet. Hij zal zich wel verrijkt hebben, zeggen ze dan. Hij zal het in zijn eigen bedrijf ook wel zo doen. Nee, nooit. Vraag maar aan de politie en de belastingdienst in het hele noorden van het land. Ik heb nooit problemen met ze ge had. Mijn hele familie niet. Met een na die FIOD-inval heb ik de recherche een onderzoek laten doen naar mijn privé-zakën. Al tijd en overal is tijdens het on derzoek gebleken dat niemand van ons er privé beter van is geworden." Gewoon „In de voetballerij is dit heel gewoon. Overal zijn er tekengel den. Bij FC Groningen deed de supportersgroep dat. Moest er vijfentwintig mille tekengeld ko men, dan zorgde die supporters- groep dat dat bij elkaar kwam. Maar dat vond ik niet goed. Dat was niet controleerbaar." Maar zoals u het deed, was het voor de organisatie ook niet con trol eerbaar, zeker niet voor de leden, het publiek of de belas tingdienst? „Alle bestuursleden wisten er van." Tijdens het proces in 1991 bleek overigens ook dat laatste niet het geval te zijn. De Vries verklaart nu: „Er hoeven niet nog meer mensen beschadigd te worden dan nodig is. Als ik andere mensen aanwijs, word ik daar zelf niet beter van. Er zijn al genoeg slachtoffers." 'Knor' luidde één van zijn bijna men. Hij was eigengereid, duld de geen tegenspraak binnen de organisatie. Slachtoffer van uw eigen ambi ties? „Als je geen ambities hebt, dan kom je nergens." Maar door deze ambities bent u te ver gegaan. „Natuurlijk is dat zo. Maar nog maals. Er is niemand iets door te kort gekomen. Uiteindelijk zelfs de fiscus niet. Zonder die teken gelden was het allemaal niet wisten echter niet dat het be stuur - of op zijn minst een deel daarvan - er boekhoudkundig een potje van maakte. Dat moest een keer fout lopen. „Dat zegt u nu. Maar zo gaat dat .in de voetballerij. Die praktijken waren heel normaal." De diverse rechters in Nederland hebben in de loop der jaren geoordeeld, dat de Drentse ex-voorzitter van FC Groningen gelijk heeft als hij zegt dat hij niet de enige in voetballand was die de boel be lazerde. gelukt. Zelfs als we evenveel konden betalen als clubs in het westen, dan nog wilden sommige spelers niet komen. U weet toch ook wel dat de PTT de mensen niet naar het noorden kon krij gen." Dure spelers konden plots wel naar Groningen komen. En de roem van FC Groningen over schreed niet alleen de provincia le grenzen, nee, Nederlands nieuwste subtopper deed van zich spreken in heel Europa. „We zijn overal geweest, Indone sië, Thailand, Israël. We hebben tegen Europese toppers ge speeld." Waarvan Inter Milan niet de minste was. „In Italië verloren we die wedstrijd met 5-1. Na de wedstrijd belt de Commissaris van de Koningin, Vonhoff, me op. Hij zegt: mijn heer De Vries, u hebt dan wel verloren, maar het is fantastisch zoveel reclame als u weer voor Groningen hebt gemaakt." De Commissaris van de Konin gin en al die anderen die zo trots waren op hun FC Groningen, Bestuurders van vele clubs (Den Haag, Ajax, Utrecht, Roda, Go Ahaed, RKC en MVV) hebben zich de afgelopen jaren moeten verantwoorden. „Als je door rood rijdt, krijg je een proces verbaal. Zo hoort dat. Dus met mijn straf kan ik vrede hebben. Maar wat ik niet begrijp, is dat anderen niet eenzelfde straf krij gen. De procureur-generaal in het noorden eiste celstraf. Dat is misschien wel rechtvaardig, maar dan moet dat bij anderen ook. Alle andere clubs zijn er met geldboetes afgekomen. Ik kan, niet tegen die rechtsonge lijkheid." Bewijs Helaas voor Renze de Vries ech ter, was het bewijsmateriaal in Groningen, in tegenstelling tot de meeste andere zaken, zonne klaar. De Vries en zijn penning meester Van dér Pruik waren uiteindelijk de enigen die tot onvoorwaardelijke celstraffen werden veroordeeld, respectieve lijk acht en-zes maanden. Was het niet erg dom om met zoveel geld te rotzooien? „Wat is dom? Wat is veel? Wat is anderhalve ton per jaar voor een voetbalclub?" Zakelijk, een enkele keer emo tioneel, maar steeds met grote overtuiging doet De Vries twee weken voor zijn gang naar de cel zijn relaas. Bijna aandoenlijk zit hij er bij in zijn flatje boven een winkel in het centrum van het Drentse Roden. Hij oogt bepaald niet als de gefortuneerde zakenman, die een provincieclubje naar Europees niveau heeft getild. Een val van een vliegtuigtrap, eind 1988, heeft van hem deels een invalide man gemaakt. Zijn rechterarm functioneert niet meer. Zijn be drijven heeft hij overgedaan aan zijn twee zonen. „Jazeker, zake lijk heeft het veel gevolgen ge had." Enkele bedrijven zijn fai- liet. Zijn vrouw verdwijnt op het mo ment dat er weer eens iemand komt om over zijn avonturen in het betaald voetbal te praten. „Zij kan er helemaal niet tegen. Ik ben geen klager, maar wat ik en mijn familie de laatste jaren hebben doorgemaakt, dat wens je je grootste vijand niet toe." Dagelijks ontvangt hij - vele steunbetuigingen. (,Er zijn zelfs plannen om me te ontvoeren voor die tijd." Al over nagedacht wat u al die tijd achter de tralies gaat doen „Ik wil daar niet over nadenken. Er is een tweede gratieverzoek ingediend, er zijn al duizenden handtekeningen verzameld. Ik heb nog steeds hoop dat er ge rechtigheid is in dit land. Ik kan nog steeds niet geloven dat ik echt in de gevangenis zou moe ten." Na een korte stilte kijkt hij weer op. „Maar het begint nu toch wel heel erg dichtbij te komen." rbedrijf airid 25 MDRECHT 1647-41 55/24 29.

de Stem | 1994 | | pagina 13