verruiming winkeltijden Buiten- en binnendeuren fors duurder Volgende week pas duidelijkheid over toekomst Kuibo Friet 6FZ0t tCSCll Nintendo opent aanval op 'piraten' Russen gaan bankieren aan Amsterdamse Herengracht nd KORT JDEREN ECONOMIE AE Borsumij doet niets voor ex-werknemers Mamidax economie KORT Randstad maakt 't mogelijk stilstaan en zoekt specialisten om uw produkt te ontwikkelen? pESTEM Werkloosheid in Nederland daalt verder Fokker ->r randstad uitzendbureau PTEMBER 1994 A4 tinië weer vrij zen, die vorige week zijn p het joodse ontmoeting. Argentijnse autoriteiten vraagd door rechter jUan Bij de aanslag op 18 juli aakten meer dan 200 ge. t ontslag in v van de Krim heeft bij gediend. Hij zegt niet te ele crisis in de autonome an de leiders aansluiting ngers van aansluiting van Het parlement had veel ertegenwoordiging legde aan banden. ot voor kort eensgezind de te verlichten en het beleid ren. Ongeveer tweederde im is van Russische af- n met titels heeft met de verkoop van joen gulden verdiend. De terecht voor de rechtbank ooiopleiding maar tooide verkocht ongeveer zeven van bedragen die varieer- en, werden belangstellen- ctor aan een nepuniversi- et een vervalste oorkonde ngen in de Verenigde Sta- ning van de Duitse staat e te verwerven. voor Congres zij leefde voort. Drie le- amilie wonnen deze week maken zodoende kans in atrick Kennedy, zoon van nieuwe naam. Hij won de land en kan als alles naar gen bij zijn vader en neef ste federale parlementslid van Robert Kennedy, Ka tie voor vice-gouverneur. ocratische kandidaat voor g- 0-jarige zoon van Sargent enomineerd voor een zetel staat. ten Somalië soldaten zijn gisteren uit nwezigheid streken zij de ht vertrok met stille trom red, maar dat in wanhoop van een verschrikkelijke s die waren belast met de ade vlogen naar Mombasa eur Daniel Simpson volgt s zijn ambassadepersoneel hoofdstad Nairobi over te ndige Russische republiek de noodtoestand uitgeroe- ingesteld voor het Kauka- land afscheidde, een van kracht is voor de aar de rest van de repu- oestand nodig in verband de kant van de Russische de Tsjetsjeense oppositie. itrum Liberia ;e Vredesmacht in Liberia, (scentrum in de hoofdstad ienomen door opstandelin- :entrum bestookt met mor- vanaf voor de kust gelegen log geprobeerd de rebellen aat om zo'n honderd dissi- geringscentrum en het pre- van de 43 officieren van de eptember door Liberiaanse ;elaten. neesteroplichter" van het proces tegen Jean- rt Mahieu, een beleggings- ;sem niet meer was dan een die miljarden zwart geld dat ze er zelfs in slaagden laten verdwijnen," zei Ma- ssem maar een Westvlaam- oorsluisde via Panama. Lande, N.H. Kerk, aanvang r en 16.00 uur VS CONCERT TULA SEN. zang :n 12.50 CJP/Pas 65 10.- ï-partout 30.- CJP/Pas 65 g gbaar bij het Zuidlandtheater g nformatie: 01150-95555 VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1994 Van onze verslaggever Raanisdonksveer - Bewind voerder mr F. Stiekema ver wacht niet eerder dan in de loop van volgende week dui delijkheid over overname van het noodlijdende Kuibo Friet jnRaamsdonksveer. Een week geleden kreeg het be drijf uitstel van betaling. De toe komst voor de 95 werknemers blijft vooralsnog onzeker. Van middag worden ze in de bedrijfs kantine verwacht om nadere me dedelingen te horen. Binnen het personeel circuleren geruchten dat dan verteld wordt dat het bedrijf failliet gaat. Volgens Stiekema zijn er echter nog steeds gesprekken gaande met meerdere overnamekandida ten. „Maar sommige dingen kun nen nu eenmaal wat langzamer verlopen dan verwacht", zegt hij. Namen wil hij niet noemen. Eerder deze week liet de Kuibo- directie weten nog deze week duidelijkheid te verwachten over de toekomst van het bedrijf. Stiekema wijt de problemen van Kuibo - dat momenteel op jaar basis miljoenen verlies lijdt - aan de hoge aardappelprijs. Werknemers wijzen echter met de beschuldigende vinger naar de bedrijfsleiding. Directeur Rossèls zou aan alle kanten voorbij gelopen worden door be drijfsleider C. Bogaard en hoofd van de kwaliteitsdienst F. Post. „De directeur is geen kwaaie, maar is wel een oor aange naaid", aldus een werknemer die liever niet met zijn naam in de krant wil. „Wij hebben dit al een jaar of anderhalf aan zien ko men. Advies van ervaren perso neel is in de wind geslagen". Zo zouden ondermeer verkeerde in vesteringen zijn gepleegd. Volgens voorzitter van de onder nemingsraad in oprichting J. van der Schans ('wij zijn nu nog slechts een overlegorgaan, en kunnen wettelijk weinig doen') is de directie maanden geleden' al door het personeel gewaar schuwd. Hij beaamt dat de be- drijfleiding de directie overvleu gelt. Hij is ontevreden over de rol die de vakbond (niet) speelt. Dis trictsbestuurder J Derijck van de Voedingsbond FNV zegt zich niet met de zaak te zullen be moeien. Alle contacten tussen het bedrijf en de bond zijn vol gens hem verbroken na een vori ge moeilijke periode vijf jaar geleden. „Toen hebben we be middeld, ten minste de helft van de arbeidsplaatsen kunnen be houden en voor de rest een af vloeiingsregeling bedongen. Daarna hebben we nog een paar maal het initiatief genomen voor een gesprek met zowel directie als werknemers, maar daar kre gen we nauwelijks respons op. Op een gegeven moment houdt het voor ons natuurlijk ook op. We hebben er geen enkel contact meer, ik vraag me zelfs af of er nog wel iemand is te vinden die lid van de bondis." Volgens Van der Schans is dat wel degelijk zo. Hij heeft geen goed woord over voor de opstel ling van Derijck. „Ook al zijn er slechts een paar leden: als ik lid zou zijn, zou ik willen dat de bond actie onderneemt ongeacht het aantal leden. Daar hebben die mensen toch recht op?" Van onze Haagse redactie Woerden - De FNV Dienstenbond voelt er niets voor om winkels op grote schaal langer open te houden. De bond wil hooguit praten over een extra koopavond per week. Ook is het eerder op de dag openen van winkels is nog bespreekbaar. Maar verder strekkende voor stellen kunnen rekenen op een fel verzet van de ruim 500.000 werknemers in de detailhandel, zegt vice-voorzitter Kitty Rooze- mond van de Dienstenbond in een reactie op de kabinetsplan nen om de winkelsluitingswet verder te verruimen. Nu nog mogen winkels maxi maal 55 uur per week open zijn. Dat moet meer worden, kondig de de coalitie van WD, PvdA en DSS in het regeerakkoord. Een ruimere openstelling sluit beter aan op de hedendaagse werktij den en arbeidpatronen, aldus het regeerakkoord. De Dienstenbond vreest dat de plannen van het kabinet vooral slecht uitpakken voor het win kelpersoneel. Hen wacht langere werkdagen, extra werkuren zon der toeslag en vaker 's avonds aan de slag. Daarom zien de tweeduizend werknemers die de bond tot nu toe heeft geraad pleegd op voorhand weinig in het kabinetsvoornemen. Ook de consument betwijfelt het nut ervan, meent de bond. Om de langere openingstijden renda bel te maken, zijn prijsstijgingen onvermijdelijk. Lampen in de winkels moeten langer branden, koelingen langer draaien en extra personeel moet worden aangetrokken. Bijkomende kos ten die in de regel niet worden terugverdiend door extra verko pen, meent bondsbestuurder Voormeulen. Uit een - door de bond zelf uitgevoerd - onder zoek blijkt dat 79 procent van de consumenten langere openings tijden voor winkels 'niet noodza kelijk' vindt zodra daar hogere prijzen tegenover staan. De bond betwist bovendien het aantal arbeidsplaatsen dat een ruimere winkelsluitingswet op levert. Deskundigen rekenen op zevenduizend extra banen, het winkelconcern Ahold houdt het zelfs op twintigduizend. De bond komt niet verder dan een kleine tweeduizend banen, volgens Voormeulen 'niet de moeite waard' om de winkelsluitingswet opnieuw ter discussie te stellen. De bond wijst verder waarschu wend op Zweden. Daar mogen winkeliers sinds de jaren zeven tig volledig naar eigen inzicht hun winkel openhouden. Met als gevolg dat het grootwinkelbe drijf steeds meer terrein wint op de kleine buurtwinkel. Groot winkelbedrijven kunnen veel ge makkelijker de extra kosten dra gen die het gevolg zijn van de ruimere openstelling van win kels. Heeswijk - Handelsonderneming Borsumij Wehry trekt de handen definitief af van de ontslagen werknemers van haar failliete dochter Manudax. In een kort briefje aan de Dienstenbond FNV meldt Borsumij Wehry dat zij niet zal meewerken aan een sociaal plan voor de werknemers van het Heeswijkse computerbe drijf. Ongeveer een maand geleden raakte de Dienstenbond FNV in gesprek met de top van Borsu Systema, de computertak van Borsumij, waaronder Manudax hel. Het zelf zeer winstgevende Borsumij stelt zich echter met een na het bankroet op het standpunt, dat alle dochters van Borsumij hun eigen broek moe ten ophouden en de moeder niet aansprakelijk is voor de brokken die het kind maakt. Rond 70 werknemers komen op straat te staan. Wel verklaart Borsumij zich tegenover het arbeidsbu reau bereid geld te geven voor de bemiddeling van de 'moeilijk be middelbare' Manudax-medewer- '!ers.,Ook die toezegging is in middels weer ingetrokken. Een week na het faillissement koopt Borsu Systema de naam en het klantenbestand terug uit de failliete boedel en neemt 20 mensen weer in dienst. Voor de overige 40 mensen wordt niets gedaan. Een stroom van kritiek in de media lijkt Borsumij even op andere gedachten te brengen. Het concern opent het overleg met de Dienstenbond FNV en zegt 'hoe dan ook iets te willen doen' voor de ongeveer 50 werk nemers die aan de kant zijn blijven staan. Maar vakbondsbe stuurder P. Smit moet het alle maal verkeerd begrepen hebben, bleek gisteren uit een medede ling van het concern, „Er is nooit een expliciete uit spraak gedaan over een sociaal plan voor Manudax. De moge lijkheid is bekeken om iets te doen, maar al gauw bleek dat daar de middelen bij Manudax absoluut ontoereikend voor wa ren", zegt A. van der Sluis, advi seur van Borsumij Wehry. Met een stoomwals ging spelcomputerfabrikant Nintento gisteren de piraterij in de computerb ranche te lijf. In Lelystad werden 10.000 vervalste spelletjes vernield. Het Japanse bedrijf is een wereldwijde campagne tegen de vervalsing van zijn computerspelletjes begonnen. De vernielde spelen zijn afkomstig uit Hongkong en werden in beslag genomen bij Nederlandse importeurs. FOTO ANP Den Haag (anp) - De werk loosheid is - in het spoor van gunstiger economische cijfers - volgens de jongste CBS-cij- fers voor de vijfde achtereen volgende maand gedaald. De daling voltrekt zich in een tempo van zevenduizend per maand. Over de maanden juni- augustus kwam de gemiddelde werkloosheid uit op 470.000. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek maakte de cijfers gisteren bekend. Weliswaar lag het driemaands gemiddelde enkele duizenden hoger dan een maand eerder, maar die stijging is normaai vanwege de instroom van schoolverlaters op de arbeids markt. Gecorrigeerd voor sei zoensinvloeden lag de werkloos heid enkele duizenden lager dan vorige maand. Van half 1992 tot en met het eerste kwartaal van dit jaai steeg de werkloosheid van ge middeld 323.000 tot een piek van 520.000 in februari dit jaar. Gecorrigeerd voor seizoensin vloeden kwam de stijging tussen juni-augustus vorig jaar en ja- nuari-maart dit jaar uit op bijna 90.000. Omdat het aantal werk lozen daarna met 35.000 daalde, was de werkloosheid in juni-au gustus nog 54.000 hoger dan een jaar eerder. Het aantal mensen met een werkloosheidsuitkering (dus ook mensen die niet naar werk hoe ven te zoeken, mensen met een gedeeltelijke werkloosheidsuit kering door afkeuring en ande ren) bedroeg in juli 754.000. Dat is een - voor het seizoen gebrui kelijke - stijging met 5.000 ten opzichte van juni. Gecorrigeerd voor deze invloeden is er sprake van een daling met enkele dui zenden. Nederland telde vorig jaar overi gens ruim een miljoen mensen die betaald werk willen hebben voor 12 uur of meer per week. Daar zitten ook mensen onder die geen moeite doen om een baan te krijgen (het 'onbenutte' arbeidsaanbod), of die een baan tje hebben en langer willen wer ken. Den Haag (anp) - De prijzen voor bin nen- en buitendeuren gaan binnenkort flink omhoog. Volgens de Vereniging van Deurenfabrikanten moeten afne mers rekening houden met prijsstijgin gen per 1 januari 1995 tot wellicht 15 procent. Voornaamste oorzaken vormen de sterke stijging van houtprijzen en de invloed van de anti-hardhoutlobby. Volgens J. van Drimmelen, voorzitter van de vereniging, zullen de prijzen van Noord- en Middeneuropese naaldhoutsoorten dit jaar met 20 tot 25 procent stijgen als gevolg van toegenomen vraag. Naaldhout is de voor naamste grondstof voor zowel binnen- als buitendeuren. Fabrikanten van buitendeuren zijn de afge lopen jaren door de anti-hardhoutlobby noodgedwongen overgestapt van tropisch hardhout op naaldhout als voornaamste ba sismateriaal. Naaldhout vergt diverse extra bewerkingen wil het de kwaliteit van hard hout kunnen benaderen. R. van Asperen, commercieel directeur bij Kegro Deuren in Groesbeek, marktleider in Nederland, stelt dat het gebruik van naaldhout de produktie- kosten van buitendeuren aanzienlijk heeft opgedreven. Niet alleen zijn de bewerkingskosten en de houtprijzen gestegen, ook vertonen de prij zen van lijm en verf een opwaartse trend. Bovendien is papier, een voornaam ingre diënt voor binnendeuren, door een ernstig tekort aan oud papier sterk in prijs toegeno men. De leden van de Vereniging van Deurenfa brikanten leveren uitsluitend aan professio nele afnemers (met name aannemers). Zowel binnen- als buitendeurenfabrikanten zijn lid van de vereniging. Bij elkaar hebben ze ongeveer 90 procent van de totale markt in handen. Jaarlijks worden in Nederland zo'n 300.000 buiten- en anderhalf tot twee miljoen bin nendeuren gefabriceerd. In de industrie zijn ongeveer 1250 mensen werkzaam, goed voor een gezamenlijke omzet van ruim 300 mil joen gulden. Buitendeuren zijn met een prijs van 200 gulden per stuk ruwweg twee keer zo duur als binnendeuren. Volgens voorzitter Van Drimmelen, in het dagelijks leven algemeen directeur bij Bruynzeel Zaandam, hebben de winstmarges binnen de branche de afgelopen jaren sterk onder druk gestaan. Als voornaamste oor zaak noemt hij de stagnerende markt voor nieuwbouwwoningen. Dit jaar signaleert Van Drimmelen echter een duidelijke verbetering. „Mede door de plannen van de paarse coalitie zal het con tingent nieuwbouwwoningen de komende jaren stijgen tot zo'n 100.000 110.000 stuks. Dat leidt naar verwachting tot een positieve kentering in de resultaten. vervolg van voorpagina «kker heeft voor de top van het oedrijf een '17-plus-operatie' in voorbereiding. „Een gevolg van laatste reorganisatie," zegt "teijn. Daarbij moet worden ge sneden onder het beter betaalde Personeel, die in de vakgroepen i en hoger zijn ingedeeld, e top telt in totaal 250 mensen, nm j zidl voorgenomen li-u t e sanering, die vermoede- li J i mensen hun baan 8 at kosten, in stilte te laten open. Het overbodige perso- met afkoopsommen, ««biedingen en outplacement reien overgehaald elders zijn geluk te beproeven, l 'J Hckker Special Products is al g®re tijd sprake van te weinig Vaü d constateert bestuurder FRv rfS Van Industriebond larJ mate waarop aanvul- oiwj is binnengehaald, lijkt sh.i j°en^e' vakbondsbe- hnnl i ze8b te vrezen voor Fntt arbeidsplaatsen. 7p^!frTw.oor(fvoerder Steijn zeuta °er axeijn dio i ze werkmaatschappij, h„„,os staat van de vliegtuig- b°uw, er nog niet uit is. Door onze correspondent Kees Elenbaas Moskou - Een unieke en his torische start noemt de Sto- litsjny Bank het zelf. En dat is het misschien ook wel. Pas vijf jaar bestaat de Stolitsj- ny (Hoofdstedelijke) Bank en pas drie jaar geleden hield de Sovjetunie op te bestaan. Maar maandag opent de eerste Russische commerciële bank een kan toor aan de Amsterdamse Herengracht. De directeur van de Russische Centrale Bank, Viktor Gerasjts- jenko, komt voor de gelegen heid overvliegen met in zijn kielzog directeuren van de grootste Russische banken, die ook wel even een kijkje in Am sterdam willen nemen. Per 1 november zal de Stolitsj- ny Bank International NV, zo als de bank in Nederland offici eel heet, volledig functioneren. Aan die datum zijn jaren van onderhandelingen vooraf ge gaan. De Russische bank begon al in 1992 met een procedure bij De Nederlandsche Bank om een vergunning te krijgen. Maar die procedure werd vertraagd om dat de regering in Moskou geen buitenlandse banken toeliet op de Russische markt. Er bestaat formeel nog tot januari 1996 een moratorium op de activitei ten van buitenlandse banken binnen de Russische Federatie. Maar in november vorig jaar gaf president Jeltsin een selecte groep van twaalf banken een licentie om vestigingen in Mos kou te openen. Binnen deze groep van uitverkorenen bevin den zich de Nederlandse ING en ABN Amro bank. Dit heeft er ongetwijfeld toe geleid dat nu de Stolitsjny Bank in Neder land uiteindelijk toestemming heeft gekregen om een kantoor te openen. De Nederlandsche Bank heeft daaraan een aantal voorwaar den verbonden zoals een start kapitaal van tien miljoen dollar en de vorming van een naamlo ze vennootschap om de controle op de bank te vergemakkelij ken. En dan zijn er nog de voor waarden die door directeur Alexander Smolensky steevast worden omschreven als 'restric ties'. De directeur laat geen moment voorbij gaan om duide lijk te maken dat naar zijn oordeel de Russische bank in Nederland niet op dezelfde ma nier behandeld wordt als de Nederlandse banken in Mos kou. De Stolitsjny Bank mag alleen als een handelsbank opereren, zodat men geen privé-rekening bij de bank kan openen. De bank mag geen filialen openen en ook voor het personeelsbe stand gelden voorwaarden, op iedere Rus moeten er vijf Ne derlanders bij de bank werken. Wat de Russische bankdirec teur restricties noemt, zijn ech ter voorwaarden die in eerste instantie aan iedere buiten landse bank worden opgelegd die zich in Nederland vestigt. Opvallend is, dat de woord voerder van de Stolitsjny Bank in Moskou, Sergej Mesjerakov, meer begrip toont dan zijn di recteur. „We vinden deze voor waarden niet discriminerend. We begrijpen dat er restricties worden opgelegd voor de vesti ging van buitenlandse banken." Feit is dat diverse medewerkers van de Stolitsjny Bank in de wandelgangen hebben laten weten dolblij te zijn met ope ning van de bank in Nederland. De bank behoort al bij de top tien in eigen land met ruim 20 vestigingen en meer dan 100.000 rekeninghouders. Sto litsjny Bank kan nu in Amster dam als een volledige Neder landse bank functioneren vol gens de Nederlandse wetten en regels, hetgeen aan de bank een enorm prestige geeft. Dat de bank slechts als han delsbank kan functioneren is nauwelijks een probleem omdat de belangrijkste klanten voor de bank de Russische zaken mensen zijn die met Nederland handel drijven of Nederland als door- en aanvoerhaven gebrui ken. Het is vooral voor deze zakenmensen belangrijk een so lide bank te hebben om het betalingsverkeer met en via Ne derland soepeler te laten verlo pen. Niet om de feestvreugde te be derven, maar omdat de geschie denis nog zo jong is, toch nog even aan de woordvoerder van de bank het gerucht voorgelegd dat in Moskou nogal hardnek kig is. Volgens dat gerucht zou de Stolitsjny Bank, evenals een aantal grote banken van het eerste uur, opgericht zijn met geld uit de partijkas van de Communistische Partij. Mesjerakov glimlacht even en haalt dan de schouders op. „Ik weet het niet. Onze bank is opgericht door onze aandeel houders. Daar zijn commerciële instellingen bij en staatsorgani saties." Nee, hij kan en wil niet zeggen welke organisaties dat zijn. Maar hij weet ook, dat een aantal pragmatische lieden bin nen de Communistische Partij tijdig de bakens hebben verzet. Ze gebruikten de contacten van de Partij om commerciële struc turen op te zetten waardoor de Communistische Partij via haar leden mede-oprichter en aan deelhouder werd van een groot aantal commerciële instellin gen. ADVERTENTIE Als u ook het idee hebt dat uw bezetting tijdelijk uitbreiding nodig heeft, neemt u dan contact op met de dichtstbijzijnde Randstad-vestiging. Benzine twee cent goedkoper Rotterdam - De prijs van benzine gaat zaterdag met 2 cent per liter omlaag, die van diesel met 1 cent. De branehe-organisa Novok heeft de adviesprijzen verlaagd in verband met de lage olieprijzen. Wallenberg dreigt Zweden te verlaten Stockholm - De machtigste industrieel van Zweden, Peter Wallenberg, heeft gezegd dat hij mogelijk zijn zaken in het buitenland zal onderbrengen als de nieuwe Zweedse regering er niet in slaagt de torenhoge nationale schuld te beteugelen. De Zweedse kiezers gaan zondag naar de stembus en uit steekproeven blijkt dat de linkse Sociaal-Democraten als win naar tevoorschijn zullen komen. Peter Wallenberg, wiens financiële invloed zich over geheel Zweden uitstrekt, uitte zijn waarschuwing in het populaire in Stockholm verschijnende blad Expressen. „Ik ben werkelijk bezorgd. Tenzij politici de ernst van de situatie inzien, kunnen de zaken slecht verlopen", verklaarde Wallenberg. Vilenzo in Tilburg boert goed Tilburg - De Tilburgse kinderkledingfabrikant Vilenzo Interna tional nv begint de vruchten te plukken van de sinds 1992 bestaande joint-venture met Oilily en de overname in hetzelfde jaar van het kledingmerk Salty Dog. Dat zegt Vilenzo-directeur A. Heeren in een reactie op de gisteren verschenen halfjaarcij fers. Heeren toonde zich tevreden met die cijfers, die onder meer een winststijging (na belastingen) van 12,5 procent bij een omzetstij ging van 11,6 procent te zien geven. Vilenzo boekte over het eerste halfjaar van 1994 een nettowinst (na belastingen) van 3,6 miljoen gulden bij een netto-omzet van 37,6 miljoen gulden. Vorig jaar werd in dezelfde periode een winst van 3,2 miljoen gulden gemaakt en werd een omzet van 33,7 miljoen gulden gerealiseerd. Sleper Smit boekt meer winst Rotterdam - Sleepvaart- en bergingsbedrijf Smit Internationale in Rotterdam heeft zijn winst in de eerste helft van dit jaar aanzienlijk weten te vergroten. Het nettoresultaat na belastin gen kwam uit op f 3,1 miljoen. In dezelfde periode van vorig jaar werd een verlies geleden vairf 0,7 miljoen. Over 1993 als geheel boekte de onderneming een winst van f 1,4 miljoen. Smit rekent voor de tweede helft van dit jaar op een verdere resultaatsverbe tering. De stijging is volgens de onderneming te danken aan verbetering van het resultaat bij niet-geconsolideerde deelnemingen. Verder speelden de lagere rentelasten een rol. Aegon koopt Verzekeringsbank Moira Utrecht - De kleine Utrechts Verzekeringsbank Moira wordt zo goed als zeker eigendom van het veel grotere Aegon. De Haagse verzekeraar heeft via dochteronderneming Ubo Verzekeringen, eveneens gevestigd in Utrecht, een bod uitgebracht op alle aandelen Moira. Aegon wil de activeiten van Ubo en Moira samenvoegen en hoopt hierbij op schaalvoordelen. Hoeveel Aegon voor de overname op tafel legt, is niet bekend. Moira, eigendom van algemeen directeur mr. A. Wigmans en de beleggingsclub Noro uit Zeist, houdt zich bezig met de ontwik keling en verkoop van verzekerde spaarprodukten aan particu lieren. Daarnaast levert de onderneming via haar schademaat- schappij een aantal schadeprodukten. Bij Moira zijn 130 mensen werkzaam. NCM ziet resultaat dalen Amsterdam - De internationale kredietverzekeraar NCM-Groep zag zijn resultaat in de eerste helft van 1994 dalen met f 6,1 miljoen tot f 24,2 miljoen. Het resultaat was vooral negatief onder invloed van de teleurstellende gang van zaken bij de branchegenoten in Duitsland in 1994, waarmee NCM-Groep samenwerkt in herverzekeringscontracten. De Duitse kredietverzekeraars staan zeer hoge schadeclaims te wachten, zo verwacht NCM. De bijdrage die de verzekeraar daarvoor moet leveren is dan ook hoger dan aanvankelijk was geraamd, zei een woordvoerster van NCM. Over de eerste zes maanden van dit jaar moet NCM zo'n f 12 miljoen bijlappen. Acties dreigen bij Daf Trucks Eindhoven - Leden van de Industriebond FNV bij Daf Trucks willen overgaan tot harde acties om de directie tot de orde te roepen. Dat bleek volgens bestuurder A.Antonis gisteren tijdens een inderhaast belegde ledenvergadering. De vakorganisatie ligt met de vrachtwagenproducent overhoop over een aantal maat regelen met betrekking tot het flexibiliseren van de werktijd. Daf Trucks heeft onlangs met de ondernemingsraad afspraken gemaakt over de werktijden. Dat was nodig, omdat het bedriji de produktie de komende tijd wil opvoeren van 48 naar 60 vrachtwagens per dag. De Industriebond FNV stelt dat Daf de bonden ten onrechte niet bij dat overleg heeft betrokken. Volgens Antonis handelt Daf daarmee in strijd met eerder gemaakte afspraken over flexibel werken. Ook zou de cao geweld worden aangedaan. Horeca: 1 procent groei in 1995 Den Haag - Voor de Nederlandse horeca wordt 1995 een middelmatig jaar. De prijzen nemen met ongeveer 3 procent toe, terwijl de omzet met 4 procent stijgt. Dit betekent een beschei den groei van de produktie in de horeca met 1 procent. Deze verwachtingen zijn gisteren bekendgemaakt door Horeca Neder land, de ondernemersorganisatie van de branche. Gezien de stijgende kosten zal de groei van 1 procent niet voldoende zijn om het rendement van de horecabedrijven op een voldoende niveau te brengen. De financiële spankracht van de sector neemt daardoor verder af, verwacht Horeca Nederland. De horeca-ondernemers zien wel enige lichtpunten voor volgend jaar. Zo heeft voor het eerst in vier jaar de binnenlandse consument weer vertrouwen in de eigen economie. Dit kan leiden tot een minder behoudend bestedingsbedrag bij de consument. Verder vinden volgend jaar enkele aansprekende internationale evenementen plaats, zoals Sail Amsterdam en de Mondriaantentoonstelling. Ook kan de aantrekkende wereldeco nomie een positieve effect op het toerisme naar ons land.

de Stem | 1994 | | pagina 5