Politiechef Haïti eist vertrek junta J MUZIKAAL KERKCPAD Verze verrui winke Moslim-fundamentalisten in Algerije doen niet mee aan dialoog Sarajevo weer zonder elektriciteit en water Dagen Van den Broek in EG-top lijken geteld ZEEUWSCH-VLAANDEREN Volgende Borsumij do< ex-werknem< DE STEM BUITENLAND President Clinton blijft onverzoenlijk: 'Beestachtigste regime westelijk halfrond moet weg' A.S. ZATERDAG OM 19.30 UUR. LIVE*OP Grote drugbende door Italië en VS opgerold BUITENLAND kort FESTIVAL VAN Fokker VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1994 Ml PE STEM Vice-president Ali Belhadj van het FIS, die eerder deze week is vrijgelaten. Hij is ondanks zijn vrijlating een fel tegenstander van een dialoog met de Algerijnse regering. foto epa Algiers (afp/dpa) - Het Isla mitische Reddingsfront (FIS) zal niet deelnemen aan het overleg tussen de Algerijnse regering en een deel van de oppositie. Dat heeft de in Parijs wonende FIS-woordvoerder sjeik Abdel- baki Sahraoui gisteren laten we ten. De Gewapende Islamitische Groep (GIA), de radikaalste fun damentalistische groepering van het land, heeft in een verklaring overleg met de regering princi pieel van de hand gewezen. Sahraoui verklaarde dat hij had ^kunnen spreken met de leiders "van het FIS, Abassi Madani en Ali Belhadj. Beide aanvoerders, die dinsdag de gevangenis kon den verlaten, zijn volgens onbe vestigde berichten overgebracht naar een overheidsgebouw in Al giers, waar ze onder huisarrest verblijven. Zij willen een vergadering van de Majliss el-Choura, het bestuurs orgaan van de verboden funda mentalistische organisatie, dat volgens hen als enige mag beslis sen over een eventuele dialoog met de staat. Madani en Belhadj beschouwen hun hifisarrest 'als overplaatsing naar een andere gevangenis met een aantal verbeteringen, met na me de mogelijkheid om met de buitenwereld te communiceren', aldus het communiqué. De GIA heeft in een gisteren ge publiceerde verklaring elke dia loog met de regering van de hand gewezen. „Wij weigeren elke verzoening, elk bestand en elke dialoog met de ketterregering," staat in het communiqué, dat getekend is door GIA-chef Abou Abdallah Ahmed. Het gevecht tegen de regering is rechtvaardig omdat deze de sha- ria, het islamitische recht, heeft afgezworen. „Praten met een ketter betekent zelf een ketter worden. Een com promis ten koste van onze over tuigingen is onmogelijk. Wij wij zen de democratie en haar verte genwoordigers af," aldus het communiqué. De GIA heeft de meeste moorden op buitenlanders in Algerije op geëist. Gewapende groepen hebben de afgelopen dagen in het westen van Algerije zestien burgers ont voerd en vervolgens onthoofd. Dat meldt het onafhankelijke dagblad El Watan. Fundamentalisten ontvoerden in de nacht van dinsdag op woens dag twaalf inwoners van het dorp Sidi Bakhti. De ontvoerders brachten de twaalf naar een naburig bos waar ze 'ernstig werden mishandeld en daarop onthoofd,' aldus de krant. Dezelfde nacht 'mishandelden en wurgden' leden van een andere gewapende groep vier burgers in Oum el-Bouaghi. Ook deze slachtoffers werden onthoofd. cb/i urtUriri/i/i/ //tct' u<c ziiyci ty/toc cyc/ wi-y. ruiucrn ociilauj. JDtMUc aaxivueiut!i&, i-'t; vjxn. neen ui een giöLcicii ge- j_/e vjun iieen uc iiieeaie muuiuen aicnuuLuiieiö weiuex. Port-au-Prince/Washington (afp/rtr) - Eén van de leiders in Haïti, de machtige en beruchte politiechef kolonel Franqois, heeft zich gisteren verrassend uitgesproken voor het aftreden van de juntaleden Cedras en Niamby. Of er sprake is van een scheuring binnen de Haïtiaanse leiding of dat Franfois pro beert zijn huid te redden, is nog niet duidelijk. De politiechef, die wordt be schuldigd van de ernstigste schendingen van de mensenrech ten en van betrokkenheid bij drughandel, vindt dat luitenant- generaal Raoul Cedras en de chef van de militaire staf Philippe Niamby moeten opstappen om •plaats te maken voor Aristide, wiens terugkeer als democratisch gekozen president door de Vere nigde Staten wordt geëist. Franqois zei zelf bereid te zijn in het land te blijven op voorwaarde dat hij niet gerechtelijk wordt vervolgd. De politiechef is één van de mensen wier vertrek wordt geëist door de Verenigde Naties. Cedr.as, leider van de junta, zei in een vraaggesprek met het Ameri kaanse televisiestation CBS be reid te zijn te sterven om zijn land te verdedigen tegen de Ame rikanen. „Ik sterf liever dan mijn land on eervol te verlaten. Ik ben niet geïnteresseerd in een comfortabel leven in ballingschap. Het gaat mij om de toekomst van Haïti." Volgens hem zal na de invasie een 'bloedige burgeroorlog uitbreken. Ook de Haïtiaanse president Emile Jonassaint lijkt niet van plan te wijken. Hij riep gisteren de wereld op een Amerikaanse invasie tegen te houden. De door de militaire leiders in Haïti in het zadel geholpen 81-ja- rige president bood geen enkele opening voor een compromis met Washington. Hij zei dat de internationale ge meenschap de Haïtianen moet steunen, opdat deze hun lot zelf kunnen bepalen. Jonassaint beloofde dat de parle mentsverkiezingen van december dit jaar doorgaan, kort daarop gevolgd door presidentsverkie zingen. Hij zei niets over de militaire lei ders 'in zijn land of over de ver dreven president Jean-Bertrand Aristide, die de Amerikanen met een invasie terug aan de macht willen helpen. Het Haïtiaanse bewind treft ver dere veiligheidsmaatregelen en heeft alle verkeer op de belang rijkste wegen van zeven uur 's avonds tot zeven uur 's morgens verboden. Schepen en vliegtuigen mogen het land niet verlaten. Diploma ten zien de maatregel als de eer ste stap naar een uitgebreide avondklok. De Amerikaanse president Clin ton drong er nogmaals bij de mi litaire leiders op aan onmiddel lijk te vertrekken. Anders zullen zij met geweld worden afgezet. „We hebben letterlijk alle be schikbare alternatieven uitgeput en voor deze mensen is de tijd ge komen op te stappen." Via de televisie probeerde Clin ton afgelopen nacht de Ameri kaanse bevolking achter zijn plannen te krijgen. Hetmilitaire bewind in Haïtit is 'het beestach tigste en gewelddadigste regime op ons halfrond,' aldus de presi- Amerikaanse mariniers bewaken de ambassade van de VS in de Haïtiaanse hoofdstad Port-au-Prince. foto epa dent. Een meerderheid van de Amerikaanse bevolking blijkt volgens opiniepeilingen niet overtuigd te zijn van de noodzaak van een invasie en ook binnen het Congres leeft verzet tegen de ope ratie. Democratische leiders in de Se naat wisten gisteren echter te voorkomen dat er over de invasie werd gestemd. Een dergelijke stemming had Clinton mogelijk in een lastig parket gebracht. In totaal zullen dertig oorlogsbo dems en vrachtschepen deelne men aan de invasie, die begin vol gende week al kan plaatsvinden, aldus Amerikaanse functionaris sen van het Pentagon. Volgens hen zal Washington 20.000 Amerikaanse militairen inzetten. Twintig landen hebben toegezegd ongeveer 2000 man te leveren voor een multinationale macht die na de invasie operatio neel zal worden in Haïti. 8 Sarajevo (anp) - De Bosnische Serviërs hebben opnieuw de wa ter- en elektriciteitsvoorziening van de Bosnische hoofdstad Sarajevo afgesloten. De Serviërs gaven geen verklaring voor de maatregel, die rond middernacht inging. Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - De dagen van Hans van den Broek in Brussel lij ken geteld. Nu de datum nadert waarop het kabinet-Kok een definitieve kan didaat moet voordragen voor de Europese Commissie, beginnen de 'paarse' partijen de poten on der de stoel van Van den Broek uit te zagen. De WD wil wel naar Brussel, de Eurodelegatie van de ?vdA ziet ook wel iets in een eigen kandi daat. Van den Broek gaat zelf ervan uit dat de regering de portefeuille buitenlandse betrekkingen in de Europese Commissie wil behou den. Dat zou betekenen dat hij als commissaris op die post kan aanblijven, daar minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken al heeft gezegd dat de kandida tuur van Van den Broek daarvoor 'buiten kijf' staat. Het CDA stoort zich aan de dis cussie die binnen de WD en Pv dA is ontstaan over de kandida tuur van Van den Broek. De twij fel die beide partijen uiten over de haalbaarheid van een nieuwe termijn voor Van den Broek is strijdig met het Nederlandse be lang, vindt de fractie. Hans van den Broek kwam op 1 januari 1993 in Brussel. Tien jaar was hij minister op Buitenlandse Zaken geweest. Toen hij zijn intrek nam in het Brusselse Breydelgebouw kon hij bogen op een rijke ervaring en een netwerk van relaties. Maar anders dan hij had verwacht, stelde zijn portefeuille - hoe veel belovend die er op papier ook uit zag - niet veel voor. Op papier had Van den Broek de post externe politieke betrekkin gen, gemeenschappelijk buiten lands- en veiligheidsbeleid en uitbreidingsonderhandelingen toegewezen gekregen. Een veelbelovende pakket, dat gezien de zwaarte en het daaruit voortvloeiende prestige boven dien uitzicht gaf op het felbe geerde vice-voorzitterschap van de Commissie. Maar er was vanaf het begin te weinig geld om het beleid, dat voortkwam uit het Verdrag van Maastricht, voldoende handen en voeten te geven. Van den Broek had zelfs nog geen eigen Directo raat-Generaal. Het ambtelijk apparaat werd binnen een half jaar op poten ge zet en is sindsdien vooral actief in het versturen van telegrammen en geheime boodschappen naar ambassades en steunpunten van de Commissie in het buitenland. De Commissaris kwam er boven dien snel achter dat 'Maastricht' de Commissie niet de vrijheid Hans van den Broek foto anp geeft om echt buitenlands poli tiek beleid te voeren. De zwakte van het Europese verdrag is na melijk dat in het buitenlandse en veiligheidsbeleid de regeringen van de Twaalf het voor het zeg gen hebben. De eerste periode van Van den Broek werd meer gekenmerkt door interne ruzies over Euro competenties, dan door concrete politieke resultaten. Onder Van den Broek bijvoor beeld werd de rol van de Europe se Unie in het conflict in ex-Joe- goslavië juist overgenomen door de VS, Rusland en drie Europese landen, samen de zogenoemde Contactgroep. Voor Van de Broek is in het vredesproces geen eer te behalen. En dan waren er natuurlijk de aanvaringen met de Conservatie ve Britse routinier Sir Leon Brit tan, Commissaris voor buiten landse handel. Brittan trok al snel verschillende zaken naar zich toe, waarvan Van den Broek meende dat die tot zijn compe tentie behoorden. Vorig jaar begon de Nederlandse Commissaris zelfs heftig met zijn portefeuille te zwaaien en dreig de met opstappen als er geen ga ranties kwamen. Er was een pit tige vergadering van de Commis sie voor nodig geweest om de brand te blussen. Dat de portefeuille zo weinig voorstelde en dat hij bovendien geen vice-voorzitter werd, daar kon Van den Broek weinig aan doen. Hij had de Brusselse slan genkuil wellicht onderschat. Toch zei Van den Broek eerder dit jaar nog graag te willen blij ven in Brussel en te vechten voor een eensgezind en krachtig Euro pa. Gevochten heeft hij inder daad voor de toetreding van Oos tenrijk, Zweden, Noorwegen en Finland. ADVERTENTIE NAC AJAX Bij FilmNet elke week een voetbaltopper uit de PTT Telecompetitie. Daarnaast ook live NBA en de wereldtitelgevechten boksen. Voor meer infor matie bel nu 06 - 8350. De water- en elektriciteitsvoor ziening van Sarajevo is afhanke lijk van installaties in het gebied dat in handen is van de Serviërs. Zij gebruikten de afsluiting eer der in de burgeroorlog geregeld als pressiemiddel tegen de 380.000 inwoners van de stad. Daarin kwam pas sinds het be stand van februari verbetering. EU-commissaris Van den Broek heeft gisteren een dringend be roep gedaan op het Amerikaanse Congres terug te komen van het besluit, het wapenembargo tegen de Bosnische moslims op te hef fen. Washington heeft, ondanks verzet van diverse Europese lan den, aangekondigd het embargo tegen de moslims op te heffen als de Bosnische Serviërs niet uiter lijk 15 oktober instemmen met het internationale vredesplan voor Bosnië-Herzegowina. De VN-vredesmacht in Bosnië zal in dat geval vrijwel zeker worden teruggetrokken. Servië, dat nu formeel de banden met de Bosnische Serviërs heeft verbro ken, zal waarschijnlijk niet lan ger afzijdig kunnen blijven. Denemarken heeft gisteren ge zegd dat het zijn 1400 blauwhel- Van onze correspondent Rome - In een gezamenlijke ak- tie van de Amerikaanse FBI en de SCO, de Centrale Operatieve Dienst van de Italiaanse politie, is gisteren een omvangrijke Itali aans-Amerikaanse bende van drugsmokkelaars opgerold. De bende bracht vanuit Italië heroïne naar de Verenigde Staten in ruil voor cocaïne die vervol gens over heel Italië werd ver- breid.Uit onderzoekingen is ge bleken dat alle grote Zuiditali- aanse criminele organisaties - de Siciliaanse maffia, de Napoli- taanse Camorra en de Calabrese 'ndrangheta - bij de lucratieve handel betrokken waren. Ook waren hechte contacten ge legd met de Amerikaanse maffia en het Colombiaanse cocaïne kartel van Call, zodat met recht van een misdadige multinational gesproken kan worden. In totaal zijn in Italië en Amerika 78 arrestaties verricht. Nog eens 21 zijn voortvluchtig, van wie tenminste drie zich in Colombia bevinden. men uit voormalig Joegoslavië terugtrekt als de VS het wapene mbargo opheffen. Groot-Brittannië en Frankrijk hadden deze stap met betrekking tot hun eigen VN-troepen al eer der aangekondigd. „Als Groot-Brittannië en Frank rijk doen wat ze hebben gezegd, zou de VN-vredesmacht Unpro- for in elkaar storten, zodat Dene marken weinig keus zou heb ben,"aldus de Deense minister van Buitenlandse Zaken Niels Helveg Petersen. De militaire leider van de VN- troepen in voormalig Joegoslavië, generaal Bertrand de Lapresle, heeft gezegd dat mogelijk Navo- troepen met gevechtstaken aan de grond moeten worden ingezet als na de eventuele opheffing van het embargo de blauwhelmen moeten worden geëvacueerd. VN-posten in het oosten van Bos nië hebben de afgelopen dagen honderden helikoptervluchten geturfd, ondanks het door de Na- vo ingestelde vliegverbod. Waar nemers vermoeden dat daarmee op het laatste moment militair materieel voor de Bosnische Ser viërs wordt vervoerd. Verdachten aanslag Argentinië weer vrij Buenos Aires - Drie van de vijf Libanezen, die vorige week zijn aangehouden vanwege de bomaanslag op het joodse ontmoeting, scentrum in Buenos Aires, zijn door de Argentijnse autoriteit® weer op vrije voeten gesteld. De beide anderen zullen worden ondervraagd door rechter Juan Jose Galeano, die het onderzoek leidt. Bij de aanslag op 18 jyjj kwamen 95 mensen om het leven en raakten meer dan 200 ge- wond. Premier van de Krim dient ontslag in Simferopol - Premier Jevgeni Saboerov van de Krim heeft bij president Joeri Mesjkov zijn ontslag ingediend. Hij zegt niet te kunnen werken wegens de constitutionele crisis in de autonome republiek in Oekraïne, waar een deel van de leiders aansluiting bij Rusland wil. Mesjkov had Saboerov en andere aanhangers van aansluiting van het schiereiland bij Moskou benoemd. Het parlement had veel kritiek op die benoemingen. De volksvertegenwoordiging legde vorige week de macht van de president aan banden. Mesjkov en het parlement probeerden tot voor kort eensgezind de greep van Oekraïne op het schiereiland te verlichten en het beleid meer in de richting van Rusland te sturen. Ongeveer tweederde van de 2,7 miljoen inwoners van de Krim is van Russische af komst. Duitser verdient miljoenen met titels Triër - Een Duitse 'promotie-adviseur' heeft met de verkoop van academische titels meer dan twee miljoen gulden verdiend. De 53-jarige man, die heeft bekend, staat terecht voor de rechtbank in Triër. De man heeft alleen een middelbare-schoolopleiding maar tooide zich met de titel 'prof. habil. dr. dr.' Hij verkocht ongeveer zeven tig academische titels. Tegen betaling van bedragen die varieer- j den van bijna 700 tot ruim 200.000 gulden, werden belangstellen den uit heel Duitsland hoogleraar of doctor aan een nepuniversi- j teit in Zwitserland. Anderen werden met een vervalste oorkonde j doctor aan vermaarde onderwijsinstellingen in de Verenigde Sta ten en Oost-Europa. Hij liep tegen de lamp, toen hij erkenning van de Duitse staat voor zijn zelfverzonnen titels probeerde te verwerven. Drie Kennedy's kandidaat voor Congres Woonsocket - En de Kennedy-dynastie, zij leefde voort. Drie le- j den van de beroemdste Amerikaanse familie wonnen .deze week de Democratische voorverkiëzingen en maken zodoende kans in november in functie gekozen te worden. De jongste politieke telg, de 27-jarige Patrick Kennedy, zoon van senator Edward Kennedy, is daarbij de nieuwe naam. Hij won de voorverkiezing in het district Rhode Island en kan als alles naar wens verloopt zich in het Congres voegen bij zijn vader en neef Joseph, die herkiesbaar zijn. Patrick Kennedy kan daarmee het jongste federale parlementslid worden in de Verenigde Staten. In Maryland won de 43-jarige dochter van Robert Kennedy, Ka thleen Kennedy Townsend, de nominatie voor vice-gouverneur. Ze wordt de running-mate van de Democratische kandidaat voor het gouverneurschap Parris Glendening. In Washington werd Mark Shriver, de 30-jarige zoon van Sargent Shriver en Eunice Kennedy Shriver, genomineerd voor èen zetel in het Huis van Afgevaardigden van de staat. Laatste Amerikanen verlaten Somalië Mogadishu - De laatste Amerikaanse soldaten zijn gisteren uit Somalië vertrokken. Na 21 maanden aanwezigheid streken zij de vlag. De Amerikaanse interventiemacht vertrok met stille trom uit een land dat had moeten worden gered, maar dat in wanhoop werd achtergelaten na het ondergaan van een verschrikkelijke vernedering. Ongeveer vijftig Amerikaanse mariniers die waren belast met de bewaking van de Amerikaanse ambassade vlogen naar Mombasa in Kenya. De Amerikaanse ambassadeur Daniel Simpson volgt later. Washington besloot eind augustus zijn ambassadepersoneel te evacueren en naar de Kenyaanse hoofdstad Nairobi over te plaatsen. Noodtoestand in Tsjetsjenië Moskou - De president van de opstandige Russische republiek Tsjetsjenië, Dzjochar Doedajev, heeft de noodtoestand uitgeroe pen. Ook heeft hij een uitgaansverbod ingesteld voor het Kauka- sische gebied, dat zich in 1991 van Rusland afscheidde. De avondklok, die op dit moment alleen van kracht is voor de hoofdstad Grozny, wordt uitgebreid naar de rest van de repu bliek. Volgens het decreet is de noodtoestand nodig in verband met 'de voortdurende provocaties van de kant van de Russische regeringstroepen' en de activiteiten van de Tsjetsjeense oppositie. Bommen op regeringscentrum Liberia Monrovia - Troepen van de Afrikaanse Vredesmacht in Liberia, Ecomog, hebben gisteren het regeringscentrum in de hoofdstad Monrovia gebombardeerd dat was ingenomen door opstandelin gen. Volgens hulpverleners werd het centrum bestookt met mor tiergranaten, kanonvuur en beschoten vanaf voor de kust gelegen oorlogsschepen. Eerder had de commandant van Ecomog geprobeerd de rebellen te overreden zich over te geven. Het gaat om zo'n honderd dissi dente leden van AFL, die eerder het regeringscentrum en het pre sidentieel paleis bestormden. Inmiddels is bekend geworden dat 25 van de 43 officieren van de VN-waarnemers in Liberia, die op 8 september door Liberiaanse militieleden waren ontvoerd, zijn vrijgelaten. 'Van Kossem slachtoffer meesteroplichter' Antwerpen - Op de vierde zittingsdag van het proces tegen Jean- Pierre van Rossem heeft getuige Albert Mahieu, een beleggings- specialist, gisteren verteld dat Van Rossem niet meer was dan een stroman voor een witwasoperatie. „Hij is het slachtoffer van oplichters die miljarden zwart geld witwasten. Die clans zijn zo machtig, dat ze er zelfs in slaagden bewijsmateriaal uit het strafdossier te laten verdwijnen," zei Ma hieu. Volgens hem was het niet Van Rossem maar een Westvlaam- se industrieel, die miljarden franken doorsluisde via Panama. ADVERTENTIE zaterdag 17 september Ossenisse, R.K. Kerk, aanvang 13.30 uur en 16.00 uur CAPPELLA PRATENSIS Heinrich Isaac - Missa Paschale Graauw. R.K. Kerk, aanvang 20.00 uur KLAUS MERTENS, bariton en BOB VAN ASPEREN, orgel/klavecimbel 'Bei Bacil zu Hause' Klooslerzande, N.H. Kerk, aanvang 13.30 uur en 16.00 uur INDIAAS CONCERT met RATULA SEN, zang toegang losse concerten 12.50 CJP/Pas 65 10.- incl. rondleiding. Passe-partout 30.- CJP/Pas 65 25.-. Kaarten verkrijgbaar bij het Zuidlandtheater en aan de kerk. Voor informatie: 01150 - 95555 Van onze verslaggever Raamsdonksveer - Bewind voerder mr F. Stiekema ver wacht niet eerder damn de loop van volgende week dui delijkheid over overname van het noodlijdende Kuibo Friet in Raamsdonksveer. Een week geleden kreeg het be drijf uitstel van betaling. De toe komst voor de 95 werknemers blijft vooralsnog onzeker. Van middag worden ze in de bedrijfs kantine verwacht om nadere me- Van onze Haagse redactie Woerden - De FNV Dienste) winkels op grote schaal lange hooguit praten over een extra eerder op de dag openen van w Maar verder strekkende voor stellen kunnen rekenen op een fel verzet van de ruim 500.000 werknemers in de detailhandel, zegt vice-voorzitter Kitty Rooze- mond van de Dienstenbond in een reactie op de kabinetsplan nen om de winkelsluitingswet verder te verruimen. Nu nog mogen winkels maxi maal 55 uur per week open zijn. Dat moet meer worden, kondig de de coalitie van WD, PvdA en D66 in het regeerakkoord. Een ruimere openstelling sluit beter aan op de hedendaagse werktij den en arbeidpatronen, aldus het regeerakkoord. De Dienstenbond vreest dat de plannen van het kabinet vooral slecht uitpakken voor het win kelpersoneel. Hen wacht langere werkdagen, extra werkuren zon der toeslag en vaker 's avonds aan de slag. Daarom zien de tweeduizend werknemers die de bond tot nu toe heeft geraad pleegd op voorhand weinig in het kabinetsvoornemen. Ook de consument betwijfelt het nut ervan, meent de bond. Om de langere openingstijden renda bel te maken, zijn prijsstijgingen onvermijdelijk. Lampen in de winkels moeten langer branden, koelingen langer draaien en Heeswijk - Handelsonderneming Borsumij Wehiy trekt de handen definitief af van de ontslagen werknemers van haar failliete dochter Manudax. In een kort I briefje aan de Dienstenbond FNV meldt Borsumij Wehry dat zij niet zal meewerken aan een j sociaal plan voor de werknemers van het Heeswijkse computerbe drijf. Ongeveer een maand geleden raakte de Dienstenbond FNV in gesprek met de top van Borsu Systema, de computertak van Borsumij, waaronder Manudax viel. Het zelf zeer winstgevende j Borsumij stelt zich echter met een na het bankroet op het standpunt, dat alle dochters van Borsumij hun eigen broek moe ten ophouden en de moeder niet aansprakelijk is voor de brokken die het kind maakt. Rond 70 werknemers komen op straat te staan. Wel verklaart Borsumij zich tegenover het arbeidsbu reau bereid geld te geven voor de bemiddeling van de 'moeilijk be middelbare' Manudax-medewer- kers.. Ook die toezegging is in- VERVOLG VAN VOORPAGINA Fokker heeft voor de top van het bedrijf een '17-plus-operatie' in voorbereiding. „Een gevolg van de laatste reorganisatie," zegt Steijn. Daarbij moet worden ge sneden onder het beter betaalde personeel, die in de vakgroepen 17 en hoger zijn ingedeeld. Be top telt in totaal 250 mensen, lokker heeft zich voorgenomen om deze sanering, die vermoede- h]k tot vijftig mensen hun baan gaat kosten, in stilte te laten verlopen. Het overbodige perso- zou met afkoopsommen, aanbiedingen en outplacement worden overgehaald elders zijn geluk te beproeven. 'J Fokker Special Products is al sigere tijd sprake van te weinig erk, constateert bestuurder FNt;BerS Van In(Justriebond De mate waarop aanvul- ^erk is binnengehaald, lijkt 2 v°ldoende. De vakbondsbe- j er zeSt te vrezen voor F?, erd arbeidsplaatsen. G^-woordvoerder Steijn dio i ^eze werkmaatschappij, u-, os staat van de vliegtuig bouw, er nog niet uit is.

de Stem | 1994 | | pagina 4