oep cao in teken van werk Nu enken Nawal Azdad vond in Nederland haar geluk.en ongeluk Minister Melkert houdt vast aan ontslagvergunning arbeidsbureau a3 In geen bedrijfstak loonsverhoging hoger dan 2,25 procent gevraagd D66 en PvdA zijn tegen opsluiten in politiecel DESTEM Bier uit perfelet op dronk. Politiemensen pleiten voor betere getuigenbescherming commentaar Margriet met eieren onthaald Ontslagrecht JesrelFd DESTEM binnenland Snelheidsbegrenzer uitgesteld BINNENLAND KORT 16 SEPTEMBER 1994 adressen van vermogende Darti culieren heeft weten te bemach tigen, benadert de doeW~ veelal door middel van een n» soonlijk schrijven ('direct-mail'i" Dat die methode niet altijd tnt direct succes leidt, heeft Hond Nederland inmiddels mogen varen. De importeur van Japanse auto', wilde de nieuwe Legend onde de aandacht brengen van geW uneerde Nederlanders en deed daarbij een beroep op het be stand van Elite Mail. De responö was bedroevend, liet de zwaar teleurgestelde importeur aan Van Hezewijk weten. Bij de dealers was de toeloop niet of nauwelijks toegenomen. Niet zo verwonderlijk meent Van Hezewijk. „Ik had ze van tevo ren gewaarschuwd. Rijken ko pen geen auto die duurder is dan een ton. Zij pronken liever met kunst. Dat biedt in eigen kring veel meer aanzien." Het zoeken naar de juiste doel- groep wordt extra bemoeilijkt door het sterk variërende koop gedrag van vermogende Neder landers. Vooral de 'nieuwe rij ken' zijn in hun bestedingspa troon nogal wispelturig. Erik Kruijff, directeur vermo gensbeheerder bij Kempen Co en al 25 jaar goed bekend binnen 'het milieu': „De nouveau riche ":e binnen korte tijd een fors apitaal heeft vergaard is eerder eneigd geld te steken in de anschaf van dure auto's als MW's en Jaguars. Bij directeu- en-eigenaar die na tientallen aren hard werken hun bedrijf erkopen ligt dan anders. Zij ogen dan in hun actieve perio- e vaak in duurdere automerken ijden, in bijna alle gevallen be reft het een lease-auto van de aak. Zodra die periode voorbij s, kopen ze weer gewoon een iddenklasser." ok marketeers hebben de afge- open jaren pijnlijk mogen erva- en hoe moeilijk het is om ver- ogende particulieren als homo- ene doelgroep te benaderen, ogingen om specifieke produk- en voor senioren aan te bieden, islukten falikant. Wouter apper van de Marketing Spe- ialists Group vindt dat geens- ins verwonderlijk: „Er bestaat iet zoiets als een senioren- arkt. Vijftig-plussers willen iet op deze wijze worden aan- esproken. Zij voelen zich rasse knarren'. En die kopen een senioren-fiets, maar Nikes n dure motoren. In dat opzicht derscheiden zij zich nauwe- jks van de gemiddelde consu- ent." p het symposium 'Onzichtbaar tholiek' afgelopen zaterdag n de Katholieke Raad voor ~rk en Samenleving kwam dat allerlei manieren naar voren, socioloog en publicist Her- an Vuijsje, zelf atheïst, zei op 'n omgekeerde pelgrimstocht n Santiago de Compostela ar Amsterdam te hebben vast- steld dat de veranderingen h in Nederland zo snel hebben ltrokken dat hier inmiddels wel de fase van zich afzetten mn als de fase van onverschil- heid tegenover religie al voor- zijn. ons land 'wordt religie weer spreekbaar, staat men weer en tegenover alle vormen van igie en levensbeschouwing, het kerkelijke erf merk je die uwe openheid aan het gege- i dat de gewone kerkleden h niet langer druk maken over t er allemaal op 'kerkpolitiek ein gebeurt en over wat ker- iders allemaal zeggen en be ren. gewone kerkleden wensen r buitenstaanders ook niet ger meer ter verantwoording worden geroepen over wat kleiders zeggen en verlangen, al helemaal schudden ze het e van buitenstaanders van af dat ze als kerklid maarte n hebben wat hun wordt rgehouden. Ze halen er rtaan liever hun schouders r op. behoefte aan spiritpaliteit, zich allerwege in de samenle- g manifesteert, komt ook aan basis van de kerk weer steeds r voorop te staan. zoektocht naar een zinvol taan, waarbij steun en insp1" e gezocht wordt bij elkaar in laatselijke gemeenschap die dan tevens helpt opbouwen krijgt in snel tempo de otste aandacht, daar steek zijn energie in en put men oening uit. is een verschuiving waarvan we vitaliteit zeer wel he olg kan zijn, omdat ze oo te schept om maatschapP6" ontwikkelingen wat harmo- er in het kerkelijk leven n ingroeien. katholieke kerk wenst daar- nu eenmaal veel tild en, want maatschappehJk ikkelingen moeten Z1C t volledig bewijzen. pen Haag (anp) - Minister saties. menten van de voormalige be- mers te lichtzinning aan de kant sche redenen tegemoet gekomen een onzekere levensduur. O nio 1 7nlro„ nv, unnHcmart van Rnfialp 7akpn viin CTpvpt PrnppHnrpc Hip hnvori- TïiprHnnr wnrdpn nncrplnlrlrpn Melkert Overweegt als OOl VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1994 pen Haag (anp) - Minister Melkert van Sociale Zaken en Werkgelegenheid voelt niets voor het plan van zijn voor ganger, De Vries, om de thans vereiste ontslagvergunning van het arbeidsbureau te schrappen. Dat is bevestigd in kringen van de vakbewe ging en de werkgeversorgani- Op Prinsjesdag komt deze be leidswijziging officieel naar bui ten. Melkert volgt daarmee de lijn die hij als kamerlid van de PvdA inzette. De PvdA-fractie heeft er bij De Vries op aange drongen aan te tonen dat soepe ler ontslagprocedures daadwer kelijk meer vaste banen opleve ren. De fractie vond de argu menten van de voormalige be windsman van Sociale Zaken niet overtuigend. Bovendien vreest de fractie voor een hausse aan rechtszaken van werknemers die hun ontslag aanvechten. De werkgevers in het midden- en kleinbedrijf zijn bovendien beducht dat de rech ter hen tot hoge schadevergoe dingen veroordeelt als werkne mers te lichtzinning aan de kant zijn gezet. Procedures die boven dien veel tijd (en dus onzeker heid) met zich mee kunnen bren gen. Een KNOV-woordvoerder spreekt van 'een heel goed sig naal' van Sociale Zaken. „Het ministerie is kleine en middel grote bedrijven, die vaak des kundigheid ontberen, om prakti sche redenen tegemoet gekomen. Hierdoor worden ongelukken voorkomen." De organisaties van de grotere werkgevers daarentegen waren wel tevreden met het schrappen van de preventieve ontslagtoets. Zij hebben betoogd dat slepende ontslagprocedures werkgevers afschrikken vast personeel in dienst te nemen op banen met een onzekere levensduur. Melkert overweegt als oplossing voor dit probleem een versnelde behandeling van ontslagaanvra gen op het arbeidsbureau. Hij denkt daarbij aan het al laten ingaan van de opzegtermijn op het moment dat de werkgever de ontslagaanvrage indient. Op dit moment gaat die termijn pas lopen als de vergunning is ver leend. FNV: Van onze Haagse redactie Amsterdam - De FNV zal volgend jaar bij de cao-onder handelingen in geen enkele bedrijfstak meer dan 2,25 loonsverhoging vragen. Dat percentage kan lager zijn als er afspraken kunnen worden gemaakt over werkgele genheid. Om de prijsstijging die volgend jaar wordt verwacht te compenseren, is een loonsverhoging van 2,25 nodig. Hoe groot de loonruimte volgend jaar naar schatting van de FNV is, wil de vakcentrale nog niet zeggen. Bij het vaststellen van die ruimte kijkt de FNV naar de ontwikkeling van de gang van zaken in de bedrijven in 1993, in dit jaar en naar de ontwikkeling die volgend jaar wordt verwacht. In haar discussienota 'Arbeid op Maat' stelt de FNV dat alle aan dacht moet gaan naar meer werkgelegenheid, vooral door herverdeling van werk. De cao coördinator van de FNV, Lode- wijk de Waal, vindt dat de veer- tigurige werkweek niet langer de norm mag blijven. Rond de eeuwwisseling zou 32 uur de 'normale' werkweek noeten zijn. Maar die nieuwe norm hoeft niet voor iedereen te gelden. De vak centrale heeft haar streven naar arbeidsduurverkorting voor ie dereen al eerder laten varen. „Hoewel alle seinen van de eco nomie op groen staan, staat dat van de werkgelegenheid nog steeds op rood," zei voorzitter Stekelenburg van de FNV giste ren in Amsterdam. „De steeds hogere winsten van de bedrijven leiden niet automatisch tot meer werkgelegenheid. In tegendeel, soms gaan hogere winsten ge paard met minder werk." De FNV wil die hogere winsten niet 'verjubelen in hogere lonen,' aldus Stekelenburg. Hij zei te hopen dat de grote werkgevers organisaties (VNO en NCW) hun standaardreacties op werkgele genheidsplannen en hun blokka des tegen herverdeling van werk op zullen geven. Het kabinet moet belemmeringen voor her verdeling in de sfeer van de belastingwetgeving en de sociale zekerheid wegnemen. Stekelenburg wees erop dat de 'Nieuwe Koers' die werkgevers en 'vakbeweging eind 1993 heb ben uitgestippeld: bevordering van deeltijdwerk en meer ver schillen in arbeidspatronen en ruil voor gematigde lonen, voor al door de werknemers is ge volgd. De loonstijging is uiterst gering. Nu moeten de werkge vers hun deel van de afspraken uit 'Nieuwe Koers' nakomen, meent de FNV. FNV-Voorzitter Stekelenburg heeft met cao-coordinator De Waal een onderonsje voorafgaand aan de FNV-persconferentie. foto anp (ADVERTENTIE) Van onze Haagse redactie Den Haag - De regeringspartijen D66 en PvdA in de Tweede Kamer zijn tegen het opsluiten in een politiecel van mensen die eenmaal door de rechter zijn veroordeeld. Zij vinden dat verdachten niet langer dan politiecel kunnen verblijven. De fracties schrijven dit in de voorbereiding van een wetswij ziging, die het mogelijk moet maken om verdachten op het politiebureau op te sluiten. Het is een van de maatregelen die het vorige kabinet heeft getrof fen om het cellentekort te leni gen. Omdat nu in de ene politie cel een veel langer verblijf wordt toegestaan dan in de andere, wil het kabinet een wettelijke basis maken voor het vasthouden van verdachten. In principe gaat het om de bewa ring van voorlopig gehechten. Verdachten kunnen dan maxi maal tien dagen in een politiecel worden opgesloten. Maar Justi tie wil het bij uitzondering ook mogelijk maken, dat eenmaal veroordeelde verdachten hun straf uitzitten op het politiebu reau. tien dagen achtereen in een Oppositiepartij CDA heeft daar geen moeite mee. De christen democraten zijn steeds voorstan der geweest van 'onorthodoxe' maatregelen om het cellentekort te bestrijden. Maar D66 en PvdA vinden, dat het opsluiten van verdachten beperkt moet blijven. Temeer, omdat volgens hen Jus titie niet duidelijk maakt in wel ke uitzonderingssituaties een langer verblijf in een politiecel mogelijk moet zijn. Verder moet volgens hen de noodmaatregel worden opgehe ven zodra het cellentekort voor bij is. Dit kan nog wel enkele jaren duren. Justitie heeft groot se plannen voor het uitbreiden van het aantal cellen, maar het is onzeker of ook al het benodig de geld daarvoor beschikbaar komt. Ter gelegenheid van ons Tof-jarig jubileum nu iedere hrat Dommelsch Pils met een verrassing. Kijk in liet hrat voor hoe en wat. Deze aktie is geldig van 5 t/m 24 september 1994. Van onze Haagse redactie Den Haag - Zware vrachtauto's voor het binnenlands verkeer moeten niet per 1 januari 1995 maar een jaar later zijn voorzien van een snelheidsbegrenzer. Dat staat in de begroting voor 1995 van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Minister Jorritsma-Lebbink presenteert deze begro ting volgende week dinsdag, Prinsjesdag. Het uitstel geldt voor oudere vrachtwagens die sinds 1988 op de markt zijn. De snelheidsbegrenzer voor nieuwe vrachtauto's en bussen werd al per 1 januari 1994 ingevoerd. Met het uitstel van een jaar komt Jorritsma tegemoet aan de felle kritiek van de vervoerssector. Daarbij wordt gewezen op Duitsland, waar de snelheidsbegrenzer voor binnenlands vrachtverkeer ook pas op 1 januari 1996 wordt ingevoerd. De Nederlandse transportonder nemers, die toch al kampen met verliezen, zien ook op tegen de extra investering die de snelheidsbegrenzer vergt. Bovendien is het prak tisch niet haalbaar gebleken het gehele vrachtwagenpark bijtijds te voorzien van een snelheidsbegrenzer. Gelijktijdige invoering in Europees verband, wat Jorritsma's voor gangster Maij altijd voor ogen stond, wordt nu onmogelijk. Den Haag (anp) - Het is noodzakelijk voor de bestrijding van de georganiseerde criminaliteit dat Nederland een programma voor de bescherming van getuigen invoert. TOEN VOORMALIG minister van Sociale Zaken De Vries zijn plan ranceerde om het ontslagrecht te versoepelen, ontstond geen storm van protest. De vakbeweging pruttelde uiteraard tegen en de werkgevers in het midden- en kleinbedrijf spraken zich uit tegen het plan, uit angst met hoge schadevergoedingen gecon fronteerd te worden. net toenmalige kamerlid Melkert van de PvdA verhief zijn stem in net parlement wel, maar hij werd nauwelijks gehoord. Het stond er immers niet best voor met de economie en het voorstel van »e Vries paste precies in de dereguleringsplannen. Het streven naar zo min mogelijk regels moest worden beloond. Maar de geest van de tijd volgen, wil nog niet zeggen dat de oeugdelijkheid van plannen niet moet worden getoetst. Over het ee van De Vries kan op zijn minst worden gezegd dat er twijfels Z|in over de effectiviteit. De positieve gevolgen voor de werkgele genheid zijn op geen enkele manier aangetoond en waarom een drukbezette rechtbank met nog meer (onnodig) werk opzadelen? »ergevers en werknemers zijn best in staat om het ontslagrecht '"goede banen te leiden. imster Melkert van Sociale Zaken is die mening ook toegedaan, gezien zijn weigering om over te gaan tot de uitvoering van het oornemen van De Vries. Hij wil niet dat de vereiste ontslagver- j! nr""9 van het arbeidsbureau wordt geschrapt. Een arbeidsbu- komen^ m'nstens zes weken nodig om tot een uitspraak te van1n t feit dat er meer nadelen dan voordelen aan het plan van h Vries kleven' is er n°9 Tiet element van de rechtspositie m yerknemers. Wanneer een werkgever in staat wordt ai steld zich in razendsnel tempo van niet gewenste werknemers °"Woen, verzwakt dat de positie van de werknemer op aanvaardbare wijze. Het is terecht dat Melkert zich tegen die ontwikkeling schrap heeft gezet. Tilburg - Struif op de jas van prinses Margriet ontsierde gisteren de festiviteiten rondom de opening van de centrale vestiging van psychiatrisch centrum Jan Wier in Tilburg. Aan het eind van haar bezoek wierp een patiënte van Jan Wier in de buitenlucht twee eieren naar het gezelschap van de prinses. Ook op de kleren van de prinses spatte wat eigeel. Het incident bracht de nodige consternatie met zich mee. Adjudant en hofdame snelden toe, maar de prinses zelf was nauwelijks ontdaan. Ook woordvoerder Damen van Jan Wier reageerde na afloop nuchter: „Dit kan gebeuren." Getuigen en informanten zullen anders steeds minder bereid zijn om verklaringen af te leggen uit angst voor represailles. Dat schrijven beleidsmedewer ker J. de Wit van de CRI en recherche-groepschef H. Bril in een onderzoeksrapport naar de haalbaarheid van de invoering van een getuigenbeschermings programma in Nederland De Wet Getuigenbescherming, van februari dit jaar, biedt be dreigde personen de mogelijk heid om anoniem te getuigen. Maar die wet is volgens de beide politiemensen onvoldoende. De verklaring leidt in sommige ge vallen naar een bepaald persoon en een anonieme verklaring al leen is onvoldoende bewijs. Informanten lopen volgens beide onderzoekers soms gevaar, om dat zij niet beschermd kunnen worden. Rechters willen steeds vaker het bewijs (de getuigen verklaring) achterhalen om de waarde ervan te bepalen. Maar tegelijkertijd is de inwin ning van informatie door de Cri minele Inlichtingendiensten (CID) door de politie-reorgamsa- tie volgens De Wit en Bril onder druk komen te staan. De bijdra ge van de informant uit crimine le kring aan de bestrijding van de zware criminaliteit is volgens hen dan ook niet zonder gevaar. Daarom zal de bereidheid om te getuigen in belangrijke zaken de komende jaren zal afnemen, concluderen zij. j/ e/ \5 Wie dezer dagen naar de tv kijkt, ziet zowat om het uur oorlogsveteranen door het beeld schuiven die de plaatsen van toen bezoeken en de gebeurtenissen van toen herdenken. Ze vertellen over de ellende van toen en zeggen dat zoiets nooit meer plaats mag vinden. Daar hebben ze gelijk in en van mij mogen we nog decennia doorgaan met herdenkingen. Maar zou het ook niet goed zijn om jaarlijks, of misschien om de vijf jaar, vredesveteranen bij elkaar te brengen en dan te kijken wat we tot op dat moment van onze zwaarbevochten vrijheid gebakken hebben? Zou het niet goed zijn om dan steeds de stukjes oorlogsgebied in Nederland in kaart te brengen waar de wetten van de vrije samenleving niet meer gelden en waar je als burger gevaar loopt? Misschien nog wel veel vaker zullen de autoriteiten attent gemaakt moeten worden op dat soort situaties, want het zou knap lullig zijn als ze tijdens vrijheidsbij eenkomsten zouden kunnen beweren dat ze het niet geweten hebben. MERIJN Half jaar voor aanslag op asielcentrum Groningen - De 45-jarige W.O. uit Musselkanaal is gisteren door de rechtbank in Groningen wegens zijn betrokkenheid bij de schietpartij op een asielzoekerscentrum in zijn woonplaats veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk. De officier van justitie had twaalf maanden onvoorwaardelijk geëist. O. heeft bekend dat hij samen met zijn 29-jarige plaatsgenoot M.B. op 13 augustus vorig jaar de bewoners van het asielzoe kerscentrum in Musselkanaal 'flink bang' heeft willen maken. Om dat te bereiken zijn ze die avond met een auto langs het centrum gereden en hebben met een pistool twee kogels afgevuurd. Niemand werd overigens geraakt. O. zegt dat hij de auto bestuurde terwijl B. schoot. De laatste verklaarde precies het omgekeerde. Hij moet later terecht staan. Bayer haalt Natrena uit verkoop Rotterdam - De Nederlandse vestiging van Bayer in Mijdrecht heeft een partij van tussen de duizend en tweeduizend flesjes vloeibare Natrena uit de verkoop gehaald, nadat dat de inhoud van vijf flacons vertroebeld bleek. Volgens Bayer-woordvoerder R. Kimman is de zoetstof tijdens de produktie verontreinigd met spoelwater, waardoor het conserveringsmiddel onvoldoende werkt. De partij vloeibare Natrena draagt het produktienummer 006A en is volgens Kimman niet groter dan tweeduizend flesjes, elk met een inhoud van 125 ml. Tilburg beloont fietsende ambtenaren Tilburg - Met een systeem van belonen en bestraffen wil de gemeente Tilburg ambtenaren uit de auto weren en op de fiets krijgen. Wie gaat fietsen doet mee aan een loterij waarmee fietsen, fietspakken en zelfs complete fietsvakanties kunnen worden gewonnen. Wie toch met de auto blijft komen, moet 750 gulden per jaar betalen voor een parkeerplaatsje. Dat blijkt uit het nieuwe bedrijfsvervoerplan dat de gemeente heeft gepresenteerd. Het komt in de plaats van het kilometerre ductieplan dat, na een veelbelovende start, is mislukt. Fietsende ambtenaren kregen een premie van 250 gulden per jaar en gratis parkeren werd afgeschaft. Deze en andere maatregelen blijken na twee jaar slechts 34 extra fietsende ambtenaren te hebben opgeleverd. Tilburgse CD'ers stappen uit partij Tilburg - De volledige top van de afdeling Tilburg van de Centrumdemocraten (CD) heeft het lidmaatschap van de lande lijke partij opgezegd en zich aangesloten bij de Burgerpartij Nederland. Recente incidenten, zoals de bedreiging door CD- medewerkers van een RTL-verslaggever, het optreden van Janmaat in de Tweede Kamer en de celstraf van acht jaar voor een Amsterdams CD-lid, hebben volgens de Tilburgse fractie voorzitter P. van Buuren de doorslag gegeven. De twee opgestapte CD-leden blijven lid van de Tilburgse gemeenteraad op persoonlijke titel; voor het beleid van de fractie en de opstelling in de gemeenteraad zal de overstap volgens Van Buuren geen gevolgen hebben. Hun uitgangspunten blijven dezelfde als die van de CD. 'Advocaten moeten vechten om klanten' Den Haag - Net als in Amerika en Groot-Brittannië zijn de gouden tijden voor de advocatuur in Nederland voorbij. Tussen 1970 en 1990 verdrievoudigde het aantal advoèaten. Nu moet de bedrijfstak strijden om de gunsten van de klant. Volgens de bedrijfseconomen B. de Kofiing en M. Kostemans dreigt het midden- en kleinbedrijf zijn toevlucht te zoeken bij de accountant wegens de hoge tarieven. Grote ondernemingen permitteren zich een eigen bedrijfsjurist, schrijven de twee in hun boek 'Grote advocatenkantoren in Nederland: markt, management en maatschapcultuur'. Asielzoeker eist 250.000 gulden Den Haag - De Roemeense asielzoeker die in april 1992 door de Nederlandse marechaussee is mishandeld, eist 250.000 gulden schadevergoeding van de staat. Hij ziet dit bedrag als voorschot op een veel grotere som geld die nog moet worden berekend. De 25-jarige man kwam naar Nederland om asiel aan te vragen. Dat werd hem geweigerd, waarop de marechaussee hem naar het vliegveld moest begeleiden. De Roemeen verzette zich zo hevig, dat zijn mond met tape werd dichtgeplakt en zijn handen en voeten werden geboeid. Waarschijnlijk door ademnood liep de man ernstig letsel op. Hij is spastisch, en nagenoeg blind geworden. Door Hans van den Heuvel NAWAL Azdad is dood. Niet als gevolg van een kwaad aardige hersentumor, wat in haar geval 'normaal' zou zijn geweest. Ze was daar alweer wonderbaarlijk van aan het herstellen, toen ze vorige week onder een auto liep. Gisteren overleed ze aan de gevolgen daarvan. Een meisje van 14 jaar, dochter van een hotelportier in een woestijndorpje in Marokko, met een hersentumor. Dat is een kansloze zaak. In heel Marokko zijn maar enkele specialisten die zo iemand kunnen helpen. Zo'n meisje gaat dood, en daar hoor je in Nederland niets van. Met Nawal Azdad uit Guercif loopt dat anders. De doktoren sturen haar vader Allal van het kastje naar de muur, maar hij neemt daar geen genoegen mee. Hij heeft tenslotte jarenlang als heftruckchauffeur in Nederland gewerkt, voordat hij terugkeer de naar Marokko. Allal weet hoe goed de gezondheidszorg in ons land is. Daarom komt hij met zijn dochter op vakantie naar familieleden in Helmond. Hij meldt zich bij het Helmond- se Elkerliekziekenhuis: Kunnen jullie iets doen voor mijn doch ter? Voordat de medici hier ja of nee op kunnen zeggen (de ver zekering betaalt niet voor een kwaal die Nawal al in Marokko had), komt het antwoord van een onverwachte kant. Het meisje ziet slecht vanwege de kwaadaardige tumor en valt van de trap bij haar familie. Ze breekt haar rug en komt in het •ziekenhuis terecht. Als het een maal zover is, wordt uiteraard ook de hersentumor meteen be handeld. Vader en dochter verblijven op een kamertje in het Elkerliek ziekenhuis. Na een verhaal in de krant komt er een kettingre actie op gang. Honderden men sen willen Azdad en Allal hel pen. Op een speciale bankreke ning komt bijna 10.000 gulden binnen. Dat is uiteraard abso luut ontoereikend om de zie kenhuisrekeningen te betalen. Maar er zijn andere dingen no dig. In afwachting van een bij standsuitkering moet er toch gegeten worden, er moeten kle ren zijn. Allal krijgt wei hulp van zijn landgenoten in de Isla mitische moskee in Helmond, maar het blijft behelpen. Hij leeft tussen hoop en vrees, waarbij de hoop langzamerhand de vrees naar de achtergrond drukt. Incha Allah, als God het wil, zal Nawal beter worden. Een comité van toezicht over legt met de behandelende kin derarts dr. Jan de Jager. De uitkomst is dat het voor de genezing van Nawal bevorder lijk kan zijn als ze haar moeder zou zien. Van het ingezamelde geld wordt die hierheen ge haald, met de twee jongste kin deren uit het gezin Azdad. Het vijftal brengt twee gelukkige maanden door in Bakel, in een flatje bij verpleeghuis St. Jo- zefsheil. Vader en dochter krijgen dan een huis in 't Hout. Nawal gaat naar de vlakbij gelegen Naza- reth-mavo. Het gaat duidelijk goed met haar. Samen met haar vader krijgt ze deze zomer toe stemming om op vakantie te gaan naar Marokko. Na hun terugkomst is zelfs vader Allal optimistischer dan ooit: „Kijk eens hoe goed het gaat, ze loopt zo goed, ze gaat graag naar school." Wie weet zal ze binnen afzienbare tijd genezen ver klaard worden en terug kunnen gaan naar Marokko. Maar Nawal zal haar familie niet meer zien. Een ongeluk op de als gevaarlijk bekend staan de oversteekplaats op de Tra verse bij de Kerkstraat in Hel mond is haar fataal geworden. Zes dagen lang heeft ze in coma gelegen. Haar vader leeft al die tijd tussen hoop en vrees. Incha Allah. Maar nu is het de vrees die de overhand krijgt. En op deze donderdagmorgen bewaar heid wordt. Nawal heeft in Hel mond eerst haar geluk gevon den. Nu ook haar ongeluk.

de Stem | 1994 | | pagina 3