Katholieke kerk verandert toch meer dan je zou denken Minister In geen b Bespied DE STEM 'NIEUWE' RIJKEN D66 en Pv opsluiten ii DESTEM Ontslagrecht DE STEM Stoorzender BINNENLAND BUITENLAND pESTEM Even was het Haagse Binnenhof afgelo pen dinsdag een klein stukje 'Cairo'. Want kon het symbolischer? Terwijl de Vaticaanse delegatie op de slotdag van de wereldbevol kingsconferentie haar ob structie opgaf door het slotdo cument niet te verwerpen, zette de taaiste anti-abortus activist van Nederland, pater J. Koopman, een punt achter zijn dertien jaar consequent volgehouden protesteren op de stoep van onze parlemen taire democratie. Wat hebben beide gebeurtenissen met el kaar gemeen? Mij lijkt dat beide op eigen wijze zijn op gelopen tegen de feitelijkheid dat de wereld echt veranderd is. Voor pater Koopman en zijn getrouwen van de Stichting Recht zonder Onderscheid (Stirezo) uiteraard ten kwade veranderd en natuurlijk leg gen ze zich daar niet bij neer. Maar hun rest weinig anders meer dan de hemel te bestor men met gebed voor de beke ring van Nederland en de we reld. Die weg wil pater Koop man dan ook inslaan, al moet een trouwe medestandster uit Dongen dinsdag op het Bin nenhof verzucht hebben dat het niet eenvoudig zal zijn om gebedsgroepen voor dit doel op te richten. Of en in hoeverre het Vati- caan in Cairo als winnaar of verliezer uit de slag om de wereldbevolkingspolitiek te voorschijn is gekomen, daar wil ik het nu even niet verder over hebben. Ik wil even stil staan bij de vraag hoe lang het optreden van het Vati- caan de katholieke kerk over al ter wereld nog zal worden nagedragen en hoeveel hinder de gewone katholieken daar van nog kunnen ondervinden. Immers, nog nooit is het Vati- caan op diplomatiek niveau zo direct en zo openlijk be schuldigd van leugen en be drog. Anderen gingen hem in deze beschuldiging al voor, maar Nicolaas Biegman, de Neder landse ambassadeur bij de Verenigde Naties die als vice- voorzitter van de wereldbe volkingsconferentie een sleu telrol gespeeld heeft in Cairo, herhaalde het na afloop in alle scherpte: „Ik heb geen moeite met de manier waarop de mensen van het Vaticaan hier in Cairo zijn opgetreden. Die was volkomen correct. Maar ik heb me wel geërgerd aan de schandalige, doelge richte campagne van desinfor matie die het Vaticaan heeft gevoerd in de maanden voor dat de conferentie begon. Geen middel is ongebruikt gelaten om deze conferentie op zijn kop te zetten." Desinformatie wil zeggen.' willens en wetens halve waar heden en hele leugens rond strooien en zaken opzettelijk verkeerd opvatten en ver draaien. Wie het Vaticaanse optreden de afgelopen maan den gevolgd heeft, kan niet staande houden dat de be schuldigende vinger Biegman onterecht is. Je kunt er heel verschillend over denken, maar glashard ontkennen dat de huidige groei van de we reldbevolking überhaupt een probleem is zoals Vaticaanse prelaten een en andermaal hebben gedaan, is gewoon bi zar. Zoals het ook absurd is te beweren dat beperking van de bevolkingsaanwas puur neo kolonialisme van het Westen is, een nieuwe methode om arme Derde-Wereldlanden afhankelijk te houden. Het Vaticaan heeft meer ge daan dan zich overschreeu wen, het heeft zichzelf in deze kwestie te kijk gezet als niet integer. Daar kunnen kerk en gewone katholieken in met name geseculariseerde landen als het onze nog lang na Cairo last van hebben. In een opi nieweekblad als Vrij Neder land meent bijvoorbeeld hoofdredacteur Joop van Tijn godsdienst en kerk weer met alle recht en reden te mogen wegzetten als aftands, als in stellingen die het moeten heb ben van veel arme, domme mensen, van angst, tweespalt en onderdrukking. „In een wereld met zelfstandige en zelfstandig denkende mensen heeft een kerk niets te zoe ken," ziet Van Tijn in het Vaticaanse optreden weer mooi bewezen. Het is niet te hopen dat die sfeer van achterlijkheid om trent gelovig zijn echt terug keert in het publieke debat. Te meer niet, nu katholieken zich weer zelfbewuster zicht baar willen gaan maken in de maatschappij. Zichtbaar juist als zelfstandige en zelfstandig denkende medeburgers. Ge wone katholieken ervaren zo'n Vaticaans optreden als een stoorzender in dat her nieuwde emancipatieproces, zoals overduidelijk naar voren werd gebracht op de recente bijeenkomst 'Onzichtbaar katholiek' van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenle ving. Dat het mensdom op ongeveer alle openbare plaatsen door camera's wordt bespied is blijkbaar een geaccepteerd gegeven. In winkelbenzinepomp en voetbalstadion wordt iedere beweging van klanten of bezoekers nauwkeurig gevolgd. Een begrip als privacy voor het individu heeft het allang moeten afleggen tegen het vermeende gevoel van veiligheid dat de geachte clientèle wordt aangepraat. De electronische ogen staan er tenslotte om 'onze en uw eigendommen te beschermen Dat er op dat vroeger zo precaire terrein nauwelijks nog grenzen bestaan, blijkt uit de plannen van een groot landelijk bewakingsbe drijf: het wil zijn medewerkers laten bespioneren door functionaris sen van een concurrerend bedrijf. De bespieder bespied. De dagen van Orwell zijn echt aangebroken. (HV) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB: 01640-36850, fax 01640-40731redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1,® 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1994 Een wispelturige doelgroep] Na veertig jaar hard wer ken eindelijk 'binnen'. Voor de ruim honderdui- zend directeuren-eige naar die hun bedrijf na de Tweede Wereldoorlog uit het niets hebben op gebouwd, is de oogsttijd aangebroken. Verkoop van hun levenswerk maakt ze vaak in één klap multimiljonair. Eer dere afleveringen over 'de nieuwe rijken' ver schenen in De Stem van 13,14 en 15 september. Door Hans Verbraeken en Jan Smit (anp) De verkoop van zwembaden stijgt explosief. F. de Nier van Poolquip in Valkenswaard, fa brikant en importeur van zwem baden, wordt er bijna lyrisch van: „Het stijgt met sprongen, ja, ja. Absoluut. Neem nou attri buten als een zwembadrobot om het bad schoon te houden (prijs 5000 gulden per stuk). Begin jaren tachtig verkocht je twee of drie robots per jaar, nu jaarlijks vier a vijfduizend." Zelfs peperdure binnenbaden (400.000 a 500.000 gulden per stuk) mogen zich in een toene mende belangstelling verheugen. De Nier, al sinds 1975 in het vak en naar eigen zeggen redelijk deskundig, 'valt bijna om van verbazing. Wel een gelukkige verbazing', voegt hij onmiddel lijk toe. Wat de bron is van al die rijk dom zegt hij inmiddels aardig te weten. „Vaak gaat het om veer tig-plussers die een erfenis heb ben gekregen of directeuren-ei genaar, zonder al te veel dwang om het geld door te geven aan hun kinderen." De Nier werft zijn klanten voor namelijk door middel van adver tenties in glossy magazines als 'Mercedes Magazine', 'Resi dence', ''Palace' en 'Wooncom fort'. Verder beschikt hij over een netwerk van bevriende ar chitecten die hem namen van potentiële kopers toespelen. Hij is niet de enige die op deze wijze de markt bewerkt. Want de forse groei van het aantal vermogende particulieren in Nederland heeft niet alleen banken, verzekeraars en vermo gensbeheerders wakker geschud, ook de rest van het bedrijfsleven adressen van vermogende culieren heeft weten te tigen, benadert de veelal door middel van soonlijk schrijven ('directs. Dat die methode niet altijd y direct succes leidt, heeft Hond' Nederland inmiddels - •mail)| Een particulier binnenbad, een speelgoedje waarmee de nieuwe rijken kunnen pronken. toont een toenemende interesse. Auto- en wijnhandelaren, uitge vers, makelaars, juweliers, reis bureaus en ook charitatieve in stellingen: allemaal staan ze te trappelen om de potentiële 'big spender' tot grote aankopen te verleiden. Groot probleem daarbij: het ont breken van op-maat-gesneden adressenbestanden. Marketing deskundige Wouter Knapper, se nior-partner bij de Marketing Specialists Group: „Goede be standen zijn er niet of nauwe lijks. Er is niets zo moeilijk als een databank aanleggen. Dat geldt zeker voor deze doel groep." Eén van de vele ondernemingen die ondanks dit manco mikt op gefortuneerde Nederlanders is Global AirCruises, gevestigd in Amersfoort. Dit nog prille be drijf organiseert sinds vorig jaar luxe, meerdaagse aircruises langs onder meer Europese we reldsteden (acht dagen a 11.000 gulden) en het Midden/Verre Oosten en Australië (24 dagen a 31.500 gulden). Wie intekent wordt van huis gehaald, vliegt in een speciaal daartoe omgebouw de Boeing 737-300 met 56 ruime in plaats van 140 standaard stoelen en overnacht in mondai ne vijf- en zes-sterrenhotels. Ondanks het gepeperde prijs kaartje heeft Global AirCruises over de belangstelling voorals nog niet te klagen. Woordvoer ster Maudy Vermeulen: „Er heb ben zich inmiddels ruim zeven honderd serieuze geïnteresseer den gemeld, variërend van bank directeuren en beleggingsdes kundigen tot de complete direc tie van een kleine melkfabriek." Hoewel er inmiddels één vlucht achter de rug is en de tweede en derde binnenkort volgen, is de luxe-chartermaatschappij nog niet helemaal tevreden. Het be drijf is op zoek naar meer gega digden en heeft daartoe een be roep gedaan op de expertise van CCN Datacom. Dit bureau, gespecialiseerd in databankmarketing en dataser vices, maakt gebruik van een segmentatiesysteem waarbij de Nederlandse bevolking in 41 doelgroepen is onderverdeeld op basis van postcodes. Die selectie vindt plaats aan de hand van verschillende gemeenschappelij ke kenmerken, zoals woning- en autobezit, gegevens die worden verkregen bij respectievelijk de PTT en het Rai Data Centrum (RDC). Volgens Jos de Kruif, binnen CCN belast met de ver koop van adressen, is deze aan pak redelijk nauwkeurig 'al hou den we natuurlijk een slag om de arm'. FOTO ANP Een andere aanbieder van adres senbestanden van gefortuneerde Nederlanders is drs. Jos van He- zewijk, eigenaar van Elite Mail. Hij heeft de afgelopen jaren een databestand opgebouwd met 35.000 namen en adressen van miljonairs, gebaseerd op gege vens uit onder meer jaarversla gen, perspublikaties, handboe ken en de handelsregisters van de Kamers van Koophandel. Hoewel ook deze methode niet honderd procent waterdicht is, bestaat er veel belangstelling voor zijn adressenbestand. Zon der te adverteren melden bedrij ven en dienstverleners zich bij bosjes. „Je kunt het zo gek niet bedenken. En niet één keer. Nee, er zijn er zelfs bij die het be stand ieder jaar opnieuw afne men." Namen van geïnteresseer de bedrijven wil hij liever niet noemen. Maar banken, verzeke raars en verkopers van duurdere automerken zijn duidelijk over vertegenwoordigd. Wie bij gespecialiseerde bureaus als CCN en Elite Mail namen en varen. De importeur van Japanse a*J wilde de nieuwe Legend i de aandacht brengen van gi uneerde Nederlanders en dij daarbij een beroep op het l stand van Elite Mail. De respons] was bedroevend, liet de zwail teleurgestelde importeur a-,| Van Hezewijk weten. Bij jf dealers was de toeloop niet S1 nauwelijks toegenomen. 1 Niet zo verwonderlijk meent Vul Hezewijk. „Ik had ze van tevj ren gewaarschuwd. Rijken 1 pen geen auto die duurder is ia,! een ton. Zij pronken liever m kunst. Dat biedt in eigen knr- veel meer aanzien." Het zoeken naar de juiste c groep wordt extra bemoeilijk! door het sterk variërende koop! gedrag van vermogende Neder-1 landers. Vooral de 'nieuwe rijl ken' zijn in hun bestedingspaj troon nogal wispelturig. Erik Kruijff, directeur ver«J gensbeheerder bij Kempen cj en al 25 jaar goed bekend binneJ 'het milieu': „De nouveau richel die binnen korte tijd een kapitaal heeft vergaard is eet geneigd geld te steken in d(| aanschaf van dure auto's ai: BMW's en Jaguars. Bij direct»! ren-eigenaar die na tientallen! jaren hard werken hun verkopen ligt dan anders. fii| mogen dan in hun actieve peris-1 de vaak in duurdere automerk) rijden, in bijna alle gevallen be-| treft het een lease-auto van i zaak. Zodra die periode voortijl is, kopen ze weer gewoon i middenklasser." Ook marketeers hebben de alge-1 lopen jaren pijnlijk mogen eiyaj ren hoe moeilijk het is om ver-1 mogende particulieren als homc l gene doelgroep te benaderen I Pogingen om specifieke prodi| ten voor senioren aan te 1 mislukten falikant. Wouter! Knapper van de Marketing Spe-| cialists Group vindt dat j zins verwonderlijk: „Er 1 niet zoiets als een senioren-1 markt. Vijftig-plussers wi niet op deze wijze worden s gesproken. Zij voelen zickl 'krasse knarren'. En die 1 geen senioren-fiets, maar Nfc| en dure motoren. In dat onderscheiden zij zich nauwe-1 lijks van de gemiddelde consul ment." Door Jan Bouwmans Tegenover een wereld in voortgaande verandering op alle fronten leek de Rooms- Katholieke Kerk de afgelo pen twintig jaar een toon beeld te willen zijn van on veranderlijkheid. Dat beeld heeft zich in elk geval bij veel mensen in onze onkerke lijke maatschappij vastgezet. Wonnen andere vormen van partnerrelaties steeds meer aan maatschappelijke erkenning, de kerk hamerde op de exclusiviteit van huwelijk en gezin. Werd de werkende vrouw bui tenshuis heel gewoon, de paus had het alsmaar over het moe derschap en haar plaats in het gezin als belangrijkste roeping van de vrouw. Verwierven de vrouwen toegang tot alle beroepen en hogere func ties in de maatschappij, zo niet in de kerk. En democratie mocht dan een zegen zijn voor de we reld, de kerk kon daar niet aan beginnen. Kerkelijke groeperingen die streden voor democratische ver houdingen en en geëmancipeerde moraal, liepen zich te pletter tegen een bastion van traditio nalisme. De ramen 'van de kerk, door het Tweede Vaticaanse Concilie geo pend, waren weer vrij snel geslo ten. Dit vertaalde zich ook in het consequent aanstellen van con servatieve bisschoppen. Hoewel dit beeld van de katho lieke kerk niet geheel bezijden de waarheid is, is het natuurlijk toch wel wat eenzijdig. De ver anderingen die zich weliswaar heel langzaam voltrekken, vielen de buitenstaanders niet op. Zij vonden ze in veel gevallen ook niet zo de moeite waard, piete peuterig detailwerk als het hen vaak leek. En ook voor vele kerkleden mocht het allemaal wel sneller en ingrijpender, maar voor ande re kerkleden nou juist weer niet. De laatste tijd zijn er sympto men waar te nemen waardoor ook minder kerkbetrokken men sen zich afvragen of er in de katholieke kerk dan toch wat panelen aan het verschuiven zijn. De drie jongste bisschopsbenoe mingen in Nederland zijn aller- Paus Johannes Paulus II: opzet confrontatie met Nederlandse kerkprovincie mislukt. wege begrepen als verandering van kerkpolitieke windrichting. Ging paus Paulus VI begin jaren zeventig de confrontatie aan met de Nederlandse kerkprovincie om wat hij als crisis zag te bezweren of in elk geval tot Nederland beperkt te houden, twintig jaar later kan iedereen vaststellen dat die opzet in elk geval is mislukt. In de hele Westerse wereld wordt de kerk door dezelfde cri sis geplaagd. In Vlaanderen bij voorbeeld zijn de seminaries de laatste paar jaar ook zo goed als leeg gelopen. Confrontatie is on vruchtbaar zoals de toestand in het bisdom Haarlem dezer dagen nog eens bewijst. Een ander symptoom is de vrouw in de kerk, op welk ter rein meer gebeurt dan het defi nitieve pauselijke veto tegen het vrouwelijke priesterschap waar op veel mensen zich lijken blind te staren. Ook in de katholieke kerk is de vrouw wel degelijk in opmars, zij het nog niet zo spectaculair als sommigen graag zouden zien. Dat vrouwen nu ook in aanmer king komen voor hoge pauselijke onderscheidingen zoals afgelo pen weekend mevrouw M. van den Muijsenbergh-Geurts uit Goirle, is niet hoogdravend, maar ook niet niks. Haar uitlating bij die gelegen heid dat de Nederlandse bis schoppen hechten aan vrouwen in leidende posities in de kerk, mag misschien verbazing wek ken. Maar een feit is dat in het aarts bisdom Utrecht, bij kardinaal Simonis dus, twee vrouwen in middels een staffunctie bekle den: Berbel de Groot op het terrein van de opleidingen en Maria ter Steeg op het gebied van personeelsbeleid. Maar ook op het gebied van het parochiepastoraat - veroveren FOTO ANP vrouwen (pastorale werksters) steeds meer feitelijke verant woordelijkheid. De Leuvense hoogleraar kerkrecht Rik Torfs wijst toevallig deze week in een artikel in het weekblad de Ba zuin op ruimte die het kerkelijke wetboek - misschien ongewild - laat voor bisschoppen om vrou wen in leidende posities te plaat sen. Toch is er op het ogenblik van een veel fundamentelere ver schuiving sprake in de kerk, al thans in Nederland. Niet op het terrein van de kerkpolitiek of aan de kant van de kerkleiders, maar bij het kerkvolk. Den Haag (anp) - Mi: Melkert van Socialè Zakt Werkgelegenheid voelt voor het plan van zijn ganger, De Vries, om de t vereiste ontslagvergun van het arbeidsbureau schrappen. Dat is bevei in kringen van de vakb ging en de werkgeversor Op het symposium 'Onzichtbaar! katholiek' afgelopen zaterdag I van de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving kwam dat I op allerlei manieren naar voren. De socioloog en publicist Her-| man Vuijsje, zelf atheïst, zei op I zijn omgekeerde pelgrimstocht I van Santiago de Compostelal naar Amsterdam te hebben vast- f gesteld dat de veranderingen zich in Nederland zo snel hebber. I voltrokken dat hier inmiddels I zowel de fase van zich afzetten V tegen als de fase van onverschil- f ligheid tegenover religie al voor-1 bij zijn. In ons land 'wordt religie weer I bespreekbaar, staat men weer open tegenover alle vormen van I religie en levensbeschouwing, r Op het kerkelijke erf merk je die I nieuwe openheid aan het gege-1 ven dat de gewone kerkleden I zich niet langer druk maken over I wat er allemaal op kerkpolitiek I terrein gebeurt en over wat ker-1 kleiders allemaal zeggen en be-1 weren. De gewone kerkleden wensen I door buitenstaanders ook niet I langer meer ter verantwoording te worden geroepen over wat kerkleiders zeggen en verlangen En al helemaal schudden ze bet idee van buitenstaanders va» zich af dat ze als kerklid maarte doen hebben wat hun voorgehouden. Ze halen voortaan liever hun schouders over op. De behoefte aan spiritpalitö' die zich allerwege in de same» ving manifesteert, komt de basis van de kerk weer s meer voorop te staan. De zoektocht naar een zinvol bestaan, waarbij steun en i ratie gezocht wordt bij elkaar de plaatselijke gemeenschap ®e men dan tevens helpt opbouw® dat krijgt in snel tempo grootste aandacht, daar ste® men zijn energie in en put r°" voldoening uit. Dat is een verschuiving waan® I nieuwe vitaliteit zeer wel W gevolg kan zijn, omdat ze f ruimte schept om maatschapp I lijke ontwikkelingen wat hairi»' nieuzer in het kerkelijk leven laten ingroeien. De katholieke kerk wenst voor nu eenmaal veel tijd I nemen, want maatschappen I ontwikkelingen moeten zlC I eerst volledig bewijzen. Van onze Haagse redactie Amsterdam - De FNV z handelingen in geen enl loonsverhoging vragen. er afspraken kunnen v genheid. Om de prijssl verwacht te compensei 2,25 nodig. Hoe groot de loonruimte volg jaar naar schatting van de F is, wil de vakcentrale nog zéggen. Bij het vaststellen die ruimte kijkt de FNV naar ontwikkeling van de gang zaken in de bedrijven in 1993 dit jaar en naar de ontwikkel die volgend jaar wordt verwar In haar discussienota 'Arbeid Maat' stelt de FNV dat alle al Öacht moet gaan naar m werkgelegenheid, vooral d herverdeling van werk. De c coördinator van de FNV, Lo wijk de Waal, vindt dat de ve> tigurige werkweek niet langer norm mag blijven. Rond eeuwwisseling zou 32 uur 'normale' werkweek noeten zi; Maar die nieuwe norm hoeft nj voor iedereen te gelden. De v; centrale heeft haar streven n, arbeidsduurverkorting voor dereen al eerder laten varen. „Hoewel alle seinen van de ec| nomie op groen staan, staat Van de werkgelegenheid nl steeds op rood," zei voorzitbi Stekelenburg van de FNV gist- ren in Amsterdam. „De steec Van onze Haagse redactie Den Haag - De regeringspa: I Kamer zijn tegen het opslui die eenmaal door de rechtei verdachten niet langer da politiecel kunnen verblijven. De fracties schrijven dit in d voorbereiding van een wetswij, ziging, die het mogelijk moe maken om verdachten op he politiebureau op te sluiten. He is een van de maatregelen di het vorige kabinet heeft getrof fen om het cellentekort te leni gen. Omdat nu in de ene politie' cel een veel langer verblijf word toegestaan dan in de andere, wi het kabinet een wettelijke basi maken voor het vasthouden vai verdachten. In principe gaat het om de bewa ring van voorlopig gehechten Verdachten kunnen dan maxi maal tien dagen in een politiecel worden opgesloten. Maar Justi tie wil het bij uitzondering ook mogelijk maken, dat eenmaal veroordeelde verdachten hun straf uitzitten op het politiebu reau. TOEN VOORMALIG minister var lanceerde om het ontslagrecht storm van protest. De vakbewet de werkgevers in het midden- tegen het plan, uit angst met h teonteerd te worden. Het toenmalige kamerlid Meikei net parlement wel, maar hij we er immers niet best voor met Vries paste precies in de di naar zo min mogelijk regels moi Maar de geest van de tijd volg deugdelijkheid van plannen niet idee van De Vries kan op zijn mir z,in over de effectiviteit. De posit genheid zijn op geen enkele ma drukbezette rechtbank met nog yVergevers en werknemers zijn ingoede banen te leiden. Minister Melkert van Sociale Zak) gezien zijn weigering om over te voornemen van De Vries. Hij wil gunning van het arbeidsbureau jeau heeft minstens zes weken komen. Naast het feit dat er meer nadel van De Vries kleven, is er nog h van de werknemers. Wanneer 9asteld zich in razendsnel tempo ontdoen, verzwakt dat de onaanvaardbare wijze. Het is tei ontwikkeling schrap heeft gezet, y' ,5

de Stem | 1994 | | pagina 2