Hontenisse 'zwoegt' op milieu elegenheid Ook Hontenisse rekent optie-vergoeding DESTEM POLITIE rapport PLAATSELIJK nieuws DAG klapper Landbouwers vrezen komst boogschutters Cultuurprijs voor burgemeester Kessen 24-U1IR! SERUIC1 Forse boete voor uitkeringsfraude at Marc en Silvia Ons Pa Gemeente moet extra inspanning leveren om subsidie van het Rijk te krijgen Inwoners Hontenisse zijn met containers goedkoper uit dan met vuilniszakken 'T V' particulieren KORTING DESTEM ZEELAND C2 Activiteiten in Koewacht Saeftinghe centraal in Week van het Landschap editie zeeland VAN DORST J? 1 1994 ns, bedankje, jubileum, huwelijk, verloving, g, prestatie, examen, braham, enz. -r kolom 1.09 incl. BTW regel verplicht. Foto of formaat 35 x 40 mm TW. Overige tarieven op Foto's worden niet eretourneerd. 6882 of geef uw tekst r plaatsing af bij één van n. Schriftelijke opgaven tend geaccepteerd indien s bekend zijn, ook indien ling bijgevoegd is. ons het recht voor teksten van redenen te weigeren, gever klachten bereiken geven tekst behoudt de et recht voor om de naam htgever bekend te maken. ger Gefeliciteerd 'ert, Carla Schaerlaeckens in E Mook-Pellis in Rijen. nog out. WAMT!! Wie zeg je? 't Is niet waar' Komt u allen kijken naar dat dol dwaze te gekke stel om 15.00 uur, Stadhuis te Axel De Partyvarkens, xxx. Het is maar hoe je het bekijkt heeft de 50 bereikt. H.G. Nelly, Patricia en Monique Getrouwd Christian Lanslots en Astrid de Vet. 15 sept. 1994. Gilze Getrouwd René van Beek en Ingrid Romme. 16-09-94. Prinsenbeek. Getrouwd Hans Snoeren en Sylvia Soffers. 15 sept. 1994. Terheijden. VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1994 Van onze verslaggever Kloosterzande - In navolging van de gemeente Hulst gaat 0Ok Hontenisse geld vragen aan mensen die te lang twij felen of ze wel of geen bouw grond zullen kopen. Bouwhistige11 mogen voortaan twee maanden gratis optie ne men op een perceel. Die termijn jtan met twee maanden worden verlengd, maar dat kost dan wel 500 gulden. Burgemeester en wethouders ho pen hiermee dat andere gegadig den minder snel bouwgrond zul len gaan zoeken in andere ge meenten. Volgens het college is uit het verleden gebleken dat het huidige optiebeleid sommige po tentiële kopers weg joeg. Een belangrijke oorzaak is de tot nu toe door de gemeente gehan teerde termijn, die nu nog drie maanden bedraagt. Voor twijfe laars is het mogelijk om vervol gens nog eens drie maanden op tie te nemen. Als zich overigens inmiddels een andere gegadigde aan dient moet de optienemer op dat moment wel de knoop door hakken. Een andere koper is dan verplicht om direct te kopen, zonder dat hem de mogelijkheid tot bedenktijd wordt geboden. Om dit dilemma, zoals B en W het noemen, te ondervangen wordt de optieregeling nu dus op een andere leest geschoeid. Twee maanden gratis optie en voor de volgende twee maanden 500 gul den betalen. Deze vergoeding wordt verrekend met de koop som of vervalt aan de gemeente, indien de transactie niet door gaat. Het voordeel is volgens het colle ge dat enerzijds potentiële ko pers toch optie zullen nemen en anderzijds niet-kopers een ver goeding zullen moeten betalen voor verrichte administratieve werkzaamheden. „Door de in voering van een kortere optieter mijn", aldus B en W, „zullen andere gegadigden voor een per ceel bouwgrond minder snel ge neigd zijn naar een naburige gemeente uit te wijken". Van onze verslaggever Kloosterzande - Als het gaat om de uitvoering van milieutaken is de gemeente Hontenisse door de inspec teur milieuhygiëne ingedeeld in de categorie 'zwoeger'. Dat betekent dat dit en volgend jaar een aanzienlijke, extra inspanning moet worden geleverd om de uitvoe ring tijdig op peil te krijgen. Dat peil is de voorwaarde waar aan moet worden voldaan om subsidie van het Rijk te krijgen. Oorspronkelijk was bepaald dat de uitvoering van de milieutaken per 1 januari 1995 op een ade quaat niveau moest gebeuren. Hontenisse heeft echter een jaar tje uitstel gekregen. Uit het jaarverslag over 1993 blijkt dat de geplande produktie voor wat betreft de taken in het kader van het Besluit Gemeente lijk Milieubeleid (BUGM) achter blijft bij de planning. Het gaat niet name om de vergunningver lening op grond van de Wet Milieubeheer en de uitvoering van de lozingsregelingen. Vol gens B en W is dat voor een groot deel te danken aan de langdurige ziekte van een mede werker, waardoor het milieu-ap- paraat onderbezet was. Ook de hoeveelheid tijd die gestopt moet worden in de aanvragen voor de vestiging van varkensmesterijen heeft volgens het college bijge dragen aan de achterstand. Wat de taken uit het Nationaal Milieu Beleidsplan (NMP) be treft is er nog niet genoeg aan dacht besteed aan de bedrijfsin terne milieuzorg. Verder is er kritiek op de nog niet gereali seerde gft-inzameling, het uit blijven van een integraal riole ringsplan en het bestemmings plan buitengebied. Maar dat zijn zaken, aldus B en W, waaraan momenteel volop wordt gewerkt. Volgens de milieu-inspectie moet ook de samenwerking met de overige gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen op milieugebied ver der worden geïntensiveerd. Wat dat betreft is het Hontenisser college overigens van mening dat Zeeuws-Vlaanderen op het gebied van samenwerking slag vaardiger handelt dan de overige regio's in Zeeland. B en W hebben het goede voor nemen gemaakt zich 'tot het ui terste' in te spannen om uiterlijk 1 januari 1996 het gewenste peil te bereiken. Maar dan mogen er volgens het college met al te veel onvoorziene, tijdrovende zaken bijkomen, zoals in de afgelopen periode de verwikkelingen om trent de intensieve veehouderij. Van onze correspondent Den Haag/Hulst - Rechter E. Berg van de afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State heeft geen moeite met de komst van de handboogschutters van de Stichting St. Jan naar een terrein aan de Tragel in Sint Jansteen. Dit bleek gistermiddag tijdens een rechtszaak bij de Raad van State. Daar procedeerde landbouwer L. Inghels met zijn zoons tegen de komst van de handboogschiet vereniging. De schutters maak ten tot voor een jaar gebruik van een schietterrein aan de Brouwe rijstraat in Sint Jansteen maar moesten daar weg omdat ze te écht op de woningen zaten. Aan de Tragel kan rond elk van de drie schietbomen een onveilige zone van vijfenwtintig meter worden aangehouden. Deson danks vreest landbouwer Inghels vallende pijlen op zijn terrein maar rechter Berg liet gisteren op de zitting weten dat de ge meente Hulst aan de schutters terecht een milieuvergunning heeft verleend. Behalve vrees voor pijlen is Ing hels bang dat de schutters gaan klagen over stank van de centra le spoelplaats die Inghels op zijn bedrijf heeft. Hier laten vijftien landbouwers hun tanks zuiveren van bestrijdingsmiddelen. Het afvalwater wordt opgevangen en verwerkt. Voor de spoelplaats is door de gemeente Hulst eerder al een milieuvergunning verleend maar Inghels voorziet ellende met de schutters in de buurt. Behalve drie schietbomen wil de schietvereniging aan de Tragel een kantine en een muziekoefen- lokaal neerzetten. Inmiddels is met de gemeente afgesproken dat de repetities in verband met geluidhinder binnen zullen plaatsvinden, Inghels gaat ook in beroep tegen de bouwvergun ning die de gemeente aan de schutters gaat verlenen. Burgemeester Kessen (rechts), geflankeerd door wethouder Pauwels van Hontenisse (links) en burgemeester Rollier van Stekene. toto camile schelstraete Van onze verslaggever Stekene - Burgemeester A. Kessen van Hulst heeft de tweejaarlijkse cultuur prijs gekregen van de gemeenten Hon tenisse en Stekene. De prijs werd hem gisteren in Stekene overhandigd door de burgemeesters van beide gemeen ten. Kessen krijgt de prijs voor zijn grote bijdragen op zowel wetenschappelijk als maatschappelijk gebied aan de intensive ring van de banden tussen Nederland en België. Zo promoveerde Kessen vorig jaar op een proefschrift over samenwerking tussen Nederlandse en Belgische gemeen ten en gaf hij op verschillende plaatsen in Nederland, België en elders in Europa lezingen over grensoverschrijdende samen werking. Ook publiceerde hij in allerlei vaktijd schriften. Bovendien was Kessen, toen hij nog burgemeester van Hontenisse was, de grote aanjager van de jumelage tussen Hontenisse en Stekene. De cultuurprijs van de twee gemeenten gaat telkens naar een persoon of vereni ging in het Waasland of Zeeuws-Vlaande ren die door publikaties of activiteiten heeft bijgedragen aan de vriendschapsban den tussen beide gemeenten. Het kan daar bij gaan om activiteiten op wetenschappe lijk, cultureel, literair of journalistiek ge bied. De jury, bestaande uit vertegenwoordigers van Hontenisse en Stekene, kwam dit jaar unaniem met een voordracht om de prijs toe te kennen aan Kessen. De prijs bestaat uit 1.000 gulden en 20,000 Belgische fran cs. Redactie Jerneuzen: Zuidlandstraat 32, tel 01150-18924, fax 01150- 96554. Redacteuren: Frank van Cooten, frank Deij, Rein van der Helm, jon Koomen (sport), Peter Oggel (editiechef), Harold de Puyssele- i|r. Goes: Klokstraat 1tel. 01100- 28030, fax 01100-21928. Redacteur: Cees Maas (provin- Ojeverslaggever). Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140- 51fax 01140-19698. Redacteur: Eugène Verstraeten pv. editiechef). Advertentieverkoop jerneuzen: Zuidlandstraat 32, «I- 01150-17920. Vertegenwoordigers: Martin Boe- 5?' Hans Dimmers. 13751 Steenstraat 14-tel- 01140- ¥?}egenwoordigers: ddy van den Brande, Marian Ver straeten. etkoopieidef. Harry Muurmans, tel. 076-236454. Telefoonnummers en openings- J ®n van overige afdelingen op 9ma A2, 18-5-94 Koewacht - In het kader van de feestelijkheden rond de viering van de bevrijding van de ge meente Axel in september 1944, zijn er morgen ook in de kern Koewacht activiteiten. Die vinden plaats op Het Eiken hof, of bij slecht weer in de gymzaal van basisschool De Ei kelaar. Tussen 10.00 en 18.00 is er een rommelmarkt, waarvan de op brengst ten goede komt aan de slachtoffers van de burgeroorlog in onder meer Ruanda. Tevens is er de mogelijkheid om deel te nemen aan verscheidene- ne 'oudewetse' spelletjes. Om 14.00 uur is er een ballonnen wedstrijd voor de jeugd. Het startschot voor het oplaten wordt gegeven door Rene van Grembergen, oud-chauffeur van de geallieerde bevrijdingstroe- pen. (ADVERTENTIE) 85 v ?Li:{JS j' Van onze verslaggever Emmadorp - Het natuurge bied Saeftinghe staat cen traal in de Week van het Landschap, die wordt gehou den van 17 tot en met 24 september. In deze week vin den tal van activiteiten plaats. Niet alleen in Saef tinghe, maar ook op vijf an dere plaatsen in de provincie. Op de plaats waar in de nabij toekomst het bezoekerscentrum Saeftinghe zal worden gebouwd komt In de Week van het Land schap een grote tent te staan. Daar wordt een expositie over het natuurgebied ingericht die de bezoekers alvast een voor proefje biedt van wat ze in het terrein te zien krijgen, in diezelfde tent gaat ook de film 'Saeftinghe in de lente' in pre mière. Deze film werd dit jaar gemaakt als eerste deel van een serie over de vier jaargetijden in Saeftinghe. De tent wordt ge plaatst op het erf van café 't Verdronken Land in Emmadorp en is dagelijks geopend van 13.00 tot 16.00 uur. Iedereenkan er gratis binnenlopen. Van 17 tot en met 22 september is er dagelijks een excursie om 9.45 uur. Op 23, 24 en 25 sep tember start de tocht om 10.45 De excursies duren ongeveer twee uur en zijn, gezien de zwaarte, niet geschikt voor men sen met hartklachten, mensen die slecht ter been zijn en kinde ren onder de 12 jaar. Voor de jeugd worden er aparte kinde rexcursies georganiseerd door minder zwaar terrein. Wie mee wil moet wel laarzen meenemen. Gezien te te verwachten belang stelling moeten belangstellenden zich voor de excurises tevoren aanmelden. Dat kan schriftelijk bij conservator J. Neve, Middel weg 1 in Graauw, of telefonisch tijdens kantooruren bij het Zeeuwse Landschap 01106-2640. Verder is er op zaterdag 17 en zaterdag 24 september een vo- gelkijktocht per boerenwagen. De start is telkens om 14.00 uur. Net als bij de excursies is aan! melding vooraf noodzakelijk. Op woensdag 21 september wordt om 14.00 uur een speurtocht voor de jeugd tot 12 jaar gehou den. Alle activiteiten in de Week van het Landschap zijn gratis. Startpunt voor alle activiteiten is telkens café 't Verdronken Land. In Zeeuws-Vlaanderen kunnen belangstellenden verder terecht in het natuurgebied het Zwin. Daar is op vrijdag 23 september een excursie. Die vertrekt om 18.00 uur vanaf het bezoekers centrum 't Zwin in Retranche- ment. ook hier zijn laarzen noodzakelijk. Andere gebieden in Zeeland waar rondleidingen worden verzorgd zijn de Yerseke Moer, Neeltje Jans, de inlagen van Noord-Beveland en het landgoed Ter Hooge, nabij Mid delburg. Aanrijding Sas van Gent - Een 41-jarige vrouw uit Sas van Gent werd gistermorgen toen ze aan het trimmen was op de Sint Al- bertdijk aangereden door een auto bestuurd door een 61-jarige man uit Philippine. De vrouw liep daarbij ver wondingen op aan hoofd, nek en schouders. Na behandeling door een arts kon ze naar huis. Snelheidscontroles Terneuzen - De politie in Zeeuws-Vlaanderen heeft woensdag bij twee in Terneu zen en Sas van Gent gehouden snelheidscontroles 53 bestuur ders bekeurd wegens te hard rijden. Gecontroleerd werden in totaal 411 voertuigen. De hoogstgemeten snelheid be droeg op de Guido Gezel- lestraat in Terneuzen 99 kilo meter. Op de Zandstraat te Sas van Gent was dat 84 kilo meter. Op beide locaties is maximum 50 kilometer per uur toegestaan. Inbraak Terneuzen - Gisternacht is in gebroken in een aan de Zeve- naarshaven afgemeerd motor schip. Vermist wordt een be drag van enkele duizenden Noorse kronen. Diefstal Terneuzen - Gistermorgen werd ontdekt dat was inge broken in een garagebedrijf aan de Transportstraat in Ter neuzen. Van een bij de garage geparkeerd staande auto wer den vier metalen velgen ont vreemd. Een schadepost voor het bedrijf van tweeduizend gulden. Uitzetting Vlissingen - De politie in Vlis- singen heeft gistermiddag drie mannen uit Vlissingen uit het voormalig kantoor van de wa terleiding maatschappij gezet. Het drietal had het pand een paar weken geleden gekraakt. De drie mannen boden bij de uitzetting geen tegenstand. Ze werden na hun aanhouding meegenomen naar het politie bureau en na het opmaken van een proces verbaal weer op vrije voeten gesteld. Het pand aan de President Roosveltlaan is eigendom van Delta Nuts op wiens verzoek de uitzetting werd gedaan. Kraak Souburg - Drie mannen uit Vlissingen werden woensdag avond door de politie aange houden verdacht van diefstal van koper. Het koper werd gestolen uit flats in Souburg, die in verband met renovatie, leeg staan. De mannen hebben bekend. Uit de flats werd voor ongeveer vierduizend gulden aan koperen leidingen ge haald. De Klinge KOOR - Het West-Zeeuws- Vlaams Gregoriaans Koor treedt zondag 18 september als gastkoor op tijdens een plechtige herdenkingsmis in het Belgische De Klinge. Deze dienst, mede op initiatief van de oud-strijders, begint om 10.00 uur. Het Koor luistert de dienst op met diverse Grego riaanse gezangen, de negende Mis en een plechtig Te Deum. Kloosterzande CARNAVALSKLEDING- BEURS - Tijdens de Bamis feesten worden particulieren en wagenbouwers in de gele genheid gesteld om carnavals kleding te kopen en verkopen tijdens de carnavalskleding- beurs op zaterdagmiddag 24 september in de Bamistent. Vooral wagenbouwers en car navalsverenigingen hebben veel carnavalskleding en attri buten in dozen opgeborgen liggen op verschillende zolders en vlieringen, terwijl elk jaar weer veel geld moet worden besteed om nieuwe kleding te maken of te kopen. De Kloori- anen hopen dit gat in de markt enigszins te dichten door het in het leven roepen van deze kledingbeurs. ROLLENTWEEDAAGSE - De organisatoren van de Ba misfeesten hebben een nieuw element bedacht voor hun jaarlijks terugkerende evene ment. In plaats van de tradi tionele buurtquiz op vrijdag zullen rollen-wedstrijden ge houden worden, die op zater dagavond een vervolg zullen hebben. Aan deze tweedaagse rollenwedstrijd (op 23 en 24 september) kan iedereen mee doen. Buurten, verenigingen en families kunnen deelnemen met één of meerdere teams, die mogen bestaan uit mini maal twee en maximaal vier renners. De afstanden, die elke avond gereden zullen worden, zijn 2 keer 250 meter, 2 keer 500 meter en 1 keer koppelkoers van 2000 meter. Voor inschrij vingen kan men tot 20 septem ber terecht bij B. van Bunder, Hulsterweg 6 c te Klooster zande. OUD PAPIER - De voetbalve reniging Hontenisse haalt za terdag vanaf 09.00 uur weer oud papier op. EHBO - De EHBO-vereniging St.-Martinus start bij vol doende deelname begin okto ber een nieuwe cursus. Be langstellenden kunnen hier over informatie krijgen of zich voor 1 oktober opgeven bij M. L. van de Berghen, Kenne- dysingel 9 in Kloosterzande. TOURCLUB - Tourclub Disco Love heeft de laatste tijdrit van het seizoen verreden. Uit slag: 1. R. Jonckheym, Hulst; 2. J. der Weduwe, 3. C. van der Ha, 4. F. Kouijzer, 5. W. Elias, allen Kloosterzande. CLINGE - Café De Landbouw, 20 uur, prijskaarting. - Malpertuus, 13.30 uur, joke ren. - Malpertuus, 19 uur, jeugdsoos. HENGSTDIJK - Camping De Vogel, 20 uur, kaarting. ST.-JANSTEEN -Café De Kroon, 14 uur, kaar ting. KLOOSTERZANDE - 't Rozenhof, KBO, 13.30 uur, bingo. HULST - De Lieve, 14 uur, KBO, bin go. SLUISKIL - Het Meulengat, 19.30 uur, jeugdsoos De Rakbak, FLASH. Schapen in het verdronken Land van Saeftinghe dat centraal staat in de Week van het Landschap. foto wim kooyman Van onze verslaggever Kloosterzande - Het gebruik van rolemmers valt voor 'de inwoners van de gemeente Hontenisse voordeliger uit dan de huidige werkwijze met vuilniszakken. Dat blijkt uit een voorstel aan de gemeenteraad om voor ieder gezin twee containers te huren bij het bedrijf Verstraeten en Verbrugge. De invoering van rolemmers is noodzakelijk vanwege de ver plichting van de gemeente om het groeten-, fruit- en tuinaval gescheiden op te halen van het overige huisvuil. De huurprijs voor twee containers komt per woonhuisaansluiting op zestien gulden per jaar. Dat bedrag wordt verrekend in de reini gingsrechten. Door de invoering van rolemmers hoeven er geen plastic vuilniszakken meer wor den aageschaft. Dat levert een gezin van drie personen, zo be cijferen B en W, een jaarlijkse Rijen, Stationsstraat 25 DIGI2 28200 Breda, Crogtdijk 54 07G 712000 Waalwijk, Laageinde 39 04160 38555 Roosendaal, Scherpdeel 20 01650-32050 Van onze verslaggever Terneuzen - Het 'bouwkun dig advies' waarvan R. van A. uit Axel vrienden en kennis sen gratis voorzag, kwam hem gisteren duur te staan toen hij voor de politierechter in Terneuzen moest verschij nen. De man werd uitkeringsfraude ten laste gelegd omdat hij het werk niet opgegeven had, terwijl hij van een RWW-uitkering leef de. Met die tenlastelegging was hij niet eens. „Niet zoals hij is gesteld. Ik heb alleen advies ge geven", vertelde hij. Het onderzoek dat de sociale recherche, na binnengekomen tips, had gehouden, wees in een andere richting. Op verschillen de tijdstippen waren foto's geno men waarop Van A. te zien was, terwijl hij gereedschappen uit zijn auto laadde of aan het met selen was. Dat laatste kon hij verklaren: „Ik heb alleen voorge daan hoe je stenen in de specie moet leggen. Twee keer een kwartier, da's al." Officier van justitie Veurink be nadrukte dat A. was opgeroepen omdat hij zijn werkzaamheden niet had opgegeven. Niet omdat hij inkomsten had verzwegen, want dat was onduidelijk geble ven. Kennelijk dacht de gemeen te Axel daar ook zo over, want een terugbetalingsregeling is tot op heden toe niet getroffen. Maar voor de officier maakte het niet uit. „Ook al zou hij er geen sou voor hebben gekregen, wat ik in hoge mate betwijfel, dan nog had hij het moeten opgeven", vond hij. Ook voor politierechter Melens kon daar geen misverstand over bestaan. Conform de eis legde hij Van A. een boete op van duizend gulden. besparing op van 22,50 gulden. Alle woonhuisaansluitingen in de gemeente Hontenisse krijgen een grijze container van 240 liter voor het huisvuil en een groen exemplaar van 140 liter yoor het gft-afval. In verband met de hanteerbaarheid van de mini- containers krijgen alleenstaande 6 5-plussers twee kleine rolem mers. Als ze dat willen kunnen ze voor hun huisvuil ook een emmer van 240 liter krijgen. Het huisvuil zal alternerend worden ingezameld. Dat bete kent dat de ene week de groene container wordt geleegd en de andere week de grijze rolemmer. Daarnaast wordt op basis van afroep maandelijks grof vuil op- gehaaid. Wie een extra mini- container wil, of bedrijfsafval heeft aan te bieden, moet dat rechtstreeks met het inzamelen de bedrijf regelen. Het is nog niet bekend hoe groot de gevolgen van de gescheiden inzameling zullen zijn voor de hoogte van de reinigingsrechten voor volgend jaar.

de Stem | 1994 | | pagina 17