'PvdA mag niet paars kleuren' De slag om de vergeten miljonairs Aam Verzinsel of uit hand gelopen stoeipartij? RIJKEN Minister Me 'NIEUWE' Hoofdzaak DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Ajl Tiener wacht proces wegens moord DE STEM- Thijs Wöltgens beziet 't voortaan vanuit het zuiden pE STEM Bui'geiiH Scholieren bek aan Sachsenha DE STEM DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1994 Door Madeleen Wesselirig (anp) Valkenburg - Moederziel alleen, zonder bezoek te krijgen van zijn ouders, familie of vrienden, wacht het jongste 'moorde naartje' van Nederland in de jeugdgevangenis van het Lim burgse Cadier en Keer op de verdere beslissingen die zijn leven zullen bepalen. Gelaten, bijna apathisch heeft hij toegegeven het vijfjarige knulletje Ramon Theuniszen uit Echt te hebben verdronken. Op die snikhete zaterdag 23 juli duwde hij het kind keer op keer met het hoofdje onder het troe bele water van een recreatiepias bij de camping Hommelheide. Duizenden stonden erbij, maar niemand keek ernaar. Pas toen het lijkje kwam boven drijven begon voor twee families het uitzichtloze drama. En voor advocaat mr. G. Linders uit Val kenburg de moeilijkste zaak uit zijn loopbaan. Linders twijfelt. Zijn geweten knaagt. Juridisch staat volgens hem de zaak zwak. Hij zou zelfs, met een beetje moeite, zijn jonge cliënt vrij kunnen krijgen. Naast diens bekentenis en een lijkje is er verder niets aan bewijs. Wel licht onvoldoende om de jongen ,vast te houden en straks te ver oordelen, volgens de raadsman. Linders: „Er waren geen getui gen van het onder water duwen. In een chloorbad met helder wa ter was het misschien anders gelopen. Maar het water in de plas, een soort meertje, was niet doorzichtig. Niemand zag het spartelen van de twee kinderen." „Ze zouden, althans volgens de verhalen van mijn cliënt, ruzie hebben gehad. Waarom en waar over wordt niet duidelijk. Pas toen het kleutertje kwam boven drijven werd de ellende in volle omvang zichtbaar." Ondanks het ontbreken van oog getuigen liep de 13-jarige mavo scholier tegen de lamp, omdat hij zichzelf meldde als getuige. Politie en justitie zaten hem ver volgens al snel op de nek en de jongen gaf de zaak toe. Hij werd op verdenking van moord aangehouden en tot eind oktober in de jeugdgevangenis van Cadier en Keer geplaatst. Dan moet zijn zaak voorkomen. Linders zal dan niet pleiten voor vrijspraak, althans zo denkt hij er nu over. '„Mocht echter uit het psychia trisch onderzoek blijken dat mijn cliëntje een fantast is, dan zou de zaak er anders uitzien. Op verzinsels wordt nooit iets bewezen geacht," vertelt Lin ders. De Valkenburgse advocaat pro beert bij alles rekening te hou den met de jonge verdachte. „Hem vrijlaten of een paar maanden tuchtschool geven, heeft geen zin. De jongen was al uit huis geplaatst door de kin derrechter omdat hij moeilijk opvoedbaar was." „Deze gebeurtenis maakt zijn le ventje tot een hel. Daar moet hij bij worden geholpen. Daarom ook wordt hij diep psychiatrisch onderzocht en ik hoop dat de conclusie 'ontoerekeningsvat baar' tot een jeugd-tbs zal lei den. „Deze jongen is niet gebaat bij vrijspraak. Intensieve begelei ding, via het jeugdrecht mogelijk tot zijn eenentwintigste, zal ab soluut noodzakelijk zijn." Volgens Linders is' de jongen volstrekt in de war. „Alle grond onder zijn voeten is wegge spoeld." De ouders van de jeugdige ver dachte kunnen de gebeurtenis- Advocaat mr. G. Linders. FOTO ANP sen niet verwerken. Ze kunnen het niet opbrengen - de jongen te bezoeken. Hij ziet alleen af,en toe zijn gezinsvoogd en zijn ad vocaat. Volgens Linders heeft de jongen het in de jeugdgevangenis erg moeilijk. „Hij is een pikvogeltje. Wordt door anderen op de nek gezéten voor het doden van Ra mon. Hij moet het doen met zijn geweten en zich proberen staan de te houden." De raadsman, zelf vader van twee kinderen, begrijpt de com motie die van alle kanten over de zaak is ontstaan. Zoals politie en justitie echter vindt hij het moeilijk inhoudelijk over de dood van Ramon te praten. Achtergrond daarbij is de hetze die vorig jaar in Engeland ont stond na de vele publiciteit over de gewelddadige dood van Ja mes Bulger. Het tweejarig jonge tje dat door twee kinderen van tien werd gedood. Levenslange gevangenisstraf kregen de kin deren daar. „Maar in Engeland zijn ze niet goed wijs. Kunnen die kinderen ooit nog normale mensen wor den als ze, uiteindelijk, uit de gevangenis komen? Gelukkig is zo'n straf in Nederland voor kin deren onder de zestien jaar on mogelijk. Hier wordt' veel meer gekeken naar het belang van het kind en minder naar de vergel ding of generale preventie," al dus Linders. Wat justitie in Maastricht de jonge verdachte precies ten laste zal leggen is niet helemaal zeker. De eerste verdenking was moord. Op die grond verlengde de kinderrechter de gevangen houding. Linders vermoedt dan ook dat dit de officiële aanklacht zal zijn. Voor zijn cliënt lijkt het, ogenschijnlijk, allemaal niets uit te maken. Achter zijn strakke gezichtje schuilt een wereld van wanhoop. Voor hem hoeft het allemaal niet meer. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 -ABN/AMROrek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. De burgemeester heeft 't druk, zoals een burgemees ter 't druk heeft. Maar gelukkig heeft hij even tijd voor een gesprek. Niet over zijn gemeente, maar over zijn partij. En over de toekomst daarvan. M. A. M. (Thijs) Wöltgens verkeert niet langer lijfelijk in de top van de Partij van de Arbeid. Hij maakte plaats als fractievoorzitter in de Tweede Kamer, en vertrok ook als 'gewoon lid' uit het parlement. Maar Wöltgens' beschouwende kwaliteiten verleid den PvdA-voorzitter Rottenberg het scheidend ka merlid te strikken voor een bijklus: werken aan een nieuw beginselprogramma voor de PvdA. Het oude dateert van 1977, het jaar dat Wöltgens als kamerlid aantrad. Door Jan Greyn Bij zijn afscheid van de Tweede Kamer grapte Thijs Wöltgens dat hij er niet op uit was uit te groeien tot de 'Wiegel van Ker krade', of - anders gezegd - tot de Ziener van het Zuiden. Pre mier Kok hoorde Wöltgens' ont boezeming aan en mompelde zachtjes: „Als je dat vaak ge noeg zegt, word je het zeker wél." Het is ook nauwelijks een vraag of de kersverse burgemeester van Kerkrade er überhaupt be zwaren tegen heeft de rol van het buiten-Haagse PvdA-gewe- ten te spelen. Zoals Wiegel al jaren enthousiast een luis in de pels van de WD is. De rol van beschouwer - glas in de ene hand, sigaar in de andere - past Wöltgens ook heel aardig. Omdat de nog kersverse burge meester - krap twee weken torst hij de ambtsketen - nog abso luut niet is afgekickt van de alledaagse politiek van hollen en stilstaan, lardeert hij zijn formuleringen rijkelijk met ver wijzingen naar de praktijk. Stiekem komt al direct feitelij ke en ideologische kritiek bo vendrijven op het paarse expe riment dat zijn partij is aange gaan met WD en D66. Het klinkt dan ook beschou wend en actueel tegelijk als Thijs Wöltgens zich laat ontval len: „De PvdA moet vooral rood blijven en mag zeker niet paars kleuren." Achter deze zin schuilt de opvatting die volgens Wöltgens per se in de beginsel verklaring moet komen. Het ro de in de PvdA is de kleur van de. bescherming van de minima en daarmee ook van het stelsel van sociale uitkeringen. Vindt Wölt gens 'als een van de weinige nog', vreest hij zelf. „Ik ga een beetje op mijn intuï tie af. Maar ik vermoed dat het overgrote deel van de mensen in het zuiden, in Brabant, Gelder land en Limburg, een stem uit bracht op de PvdA omdat ze ervan uitgaan dat daar de uit keringen veilig zijn. Misschien hebben veel kiezers de PvdA zelfs de laatste kans gegeven." Zorgen Thijs Wöltgens maakt zich grote zorgen over het verlies van twaalf zetels bij de verkiezingen op 3 mei. Hij is bang dat de euforie over het premierschap van Wim Kok de realiteit van het stevige, historisch ongeken de verlies aan zetels verdringt. „Ik zou er daarom voor zijn dat er een aparte onderzoekscom missie komt. Zoals de commis sie-Gardeniers bij het CDA. We moeten uitvinden waarom een groep kiezers die goed is voor twaalf zetels, ergens anders het heil zocht." In de visie van Wöltgens gaat dat onderzoek zonder twijfel uitwijzen dat het beschermen van het stelsel van sociale ze kerheid grote aanhang heeft in Nederland, maar zeker bij de PvdA-kiezers. „Ik vind dat de verzorgingsstaat de grootste ontdekking is van de twintigste eeuw. En niets anders." De oud-fractieleider toont zich hiermee een ouderwets sociaal democraat. „Nou en? Wat is er mis met die kwalificatie? Ter- menj'als ouderwets of conserva tief, 'en daar tegenover progres sief, passen toch al niet meer in de huidige politiek. Kun je zeg gen dat de WD op alle onder delen conservatief is? Er is ook helemaal niks mis'met het be houden van het oude, zolang dat maar goed is.? Maar even terug naar de reden van het gesprek. De nieuwe be ginselverklaring van de PvdA. Moet zoiets nog in een tijd waarin het Uiterlijk en de uit straling van politici meer aan dacht krijgen bij kiezers dan het gedachtengoed? Thijs Wöltgens vindt dat wel degelijk nodig, want ook al wil len de kiezers vaker hun stem van geval tot geval bezien, toch moeten beginselen standvastig en doordacht zijn. „De persoon wint het in de politiek de laat ste jaren vaker van de inhoud. Maar dat duurt niet eeuwig er. hopelijk kort." Realiteitszin Het beginselprogramma van 1977 staat bol van de democra- tisch-socialistische dromen, waar geep enkele sociaal-demo craat in 1994 aan durft te den ken. Kom nog maar eens om nationalisatie van verzekerings maatschappijen, farmaceutische industrie of wapenindustrie. De realiteitszin wint het in de Pv dA dik van de wensdromen. Ook Wöltgens is een 'realo', maar niet zonder dromen. De maatschappij is niet maakbaar, beseft hij, maar een beetje toch wel. En daarom moeten politici vaker het voortouw nemen en niet alleen achter feiten aanhol len en- droogjes doen wat de Thijs Wöltgens, temidden van Kerkradenaren, wil een commissie die het zetelverlies van de PvdA onderzoekt. fotovnu opiniepeilingen vragen. Het is net geen ethisch reveil waartoe Wöltgens oproept, al lijkt het er wel op. „Veel heeft in de wereld met geld te maken - het économise ren van het wereldbeeld, heet dat deftig - maar daar gaat het toch echt niet alléén om." En: „Het eigenbelang overstijgen, dat is een van de uitgangspun ten." Zoals ook: „De solidariteit is afgebrokkeld. We hebben mensen laten geloven dat zorg alleen kan met financiële prik kels." Het lijkt erop alsof u een gelijk soortige politiek propageert als het CDA. Het CDA zegt ook voor gelijkheid en solidariteit te zijn? „Dat is nou juist het verschil. Het CDA zégt er wel voor te zijn, maar belijdt dat niet in daden. In de jaren tachtig, toen het CDA het voor een heel groot deel voor het zeggen had in dit land, nam de ongelijkheid toe. In de regering met de PvdA is dat weer een stuk bijgesteld." De oud-fractieleider keert na een korte uitstap in Haagse par- lementariërstaal weer terug in de rol van beschouwer vanuit Kerkrade: „De overheid heeft door haar regels mee bevorderd dat er calculerende burgers kwamen. Regelingen lieten toe dat slimmeriken er onderuit konden komen, of er juist geld aan verdienden. Dat gold ook voor sociale regelingen. Fraude- gevoelighèid moet je voorko men. Maar opnieuw: van de hoogte van de uitkeringen moet je afblijven." Het is in de ogen van Wöltgens een sterk overtrokken beeld dat mensen kost wat kost uit zijn op gewin, op het tillen van mede mens en maatschappij. Een van de belangrijkste uitgangspunten moet voor Wöltgens dan ook zijn dat de 'mens goed is'. Dit lijkt al met al toch echt een beetje op het gedachtengoed van de zorgzame samenleving van het CDA in het begin van de jaren tachtig? „Dat kan wel zo lijken, maar ik baseer dat niet op religieuze overwegingen, zoals de CDA'ers. Het ligt gewoon voor de hand een beroep te doen op burgerzin van mensen. Mensen maken nu eenmaal deel uit van een gemeenschap, hebben rela ties. Ik zal maar zeggen: zonder je vader en moeder was je er al helemaal niet. Daar voeg ik als sociaal-democraat aan toe dat het systeem alleen kan functio. neren als je als gelijken m# elkaar omgaat. Al verschillen eigenschappen en vaardigheden I van mensen natuurlijk, en ge. lukkig ook, wel." Overlappen Wöltgens haalt opmerkingen van Ernst Hirsch Ballin aan, de voormalige minister van Justi tie, die zich steeds meer gaat ontpoppen als het ideologisch, geweten van het CDA. „De op- vattingen van Hirsch Ballin en van mij komen eerlijk gezegd op enkele punten ook wel een beet- je bij elkaar uit; heel anders dan de liberale ideologie van het individu. De christen-democra- tie en de sociaal-democratie overlappen elkaar natuurlijk ook op veel punten. Het is daar om ook zo jammer dat door een ernstige inschattingsfout van Elco Brinkman een hernieuwd kabinet met PvdA en CDA on mogelijk werd." Maar de libertijnen in de PvdA hebben het gevecht deze keer gewonnen. Tot droefenis van dp rooms-rode fan in Kerkrade! Niet dat Wöltgens dag in dag uit over paars treurt. Maar - nu we het er toch over hebben en zitten te beschouwen - het heelt ook te maken met de toekomsti ge koers van de PvdA. Hoe houdt de PvdA zich als sociaal democratische groepering onder een paars, feitelijk politiek kleurloos kabinet, zelfs als Pv- dA-leider Kok daar het opper hoofd van is? Het zou 'wel eens kunnen gebeu ren - Wöltgens put zich uit in diplomatieke termen - dat bij het bespreken van de beginsel verklaring van de PvdA twee grote groepen tegenover elkaar komen te staan. De sociaal-de mocraten van de oude stempel tegenover de sociaal-libertijnen, de 'vrije jongens en meisjes' in de PvdA die nu even het pleit beslecht lijken te hebben; ze zullen beide trouwens het recht claimen realo genoemd te wor den. En een schisma dreigt? Een bulderlach schalt door de burgemeesterskamer. „Het is niet mijn ambitie om een breuk te veroorzaken. Misschien kun nen die twee groepen, als het al groepen zijn, elkaar uiteindelijk in een hoger gedachtenplan weer terugvinden. Het zou niet de eerste keer zijn." Nog even de realiteit rond het Haagse Binnenhof, omdat.de Kerkraadse burgemeester het niet laten kan, en het hoeft ook niet. Hij schat in dat Kok - net als zijn voorganger Lubbers - het iri zich heeft ook lang pre mier te zijn. Maar dan komt de waarschuwing: het mag niet hetzelfde gaan als met Lubbers, die door zijn persoonlijke popu lariteit het CDA als partij over schaduwde. Zonder Lubbers resteerde niet veel. „Kok moet daar voor uitkijken, juist omdat de persoon de in houd niet moet overvleugelen- Al helemaal niet bij sociaal-de mocraten. En het is te hopen dat mensen om Kok heen daar op blijven letten en 't hem ver volgens ook durven zeggen. Lubbers is daar in elk geval niet op gewezen, of onvoldoende. Ach, het is zelfs zo met een burgemeester. Als die niet re gelmatig hoort wat hij fout doet, denkt-ie dat-ie het prima doet." Na veertig jaar hard wer ken eindelijk 'binnen'. Voor de ruim honderd duizend directeuren-ei genaar die hun bedrijf na de oorlog uit het niets hebben opgebouwd, is de oogsttijd aangebroken. Verkoop van hun levens werk maakt ze vaak in één klap multimiljonair. Vandaag deel 3: 'De slag om de vergeten miljo nairs'. Door Hans Verbraeken en Jan Smit (anp) „Wie door een spaarzaam leven een mooi vermogen heeft opge bouwd, het eigen familiebedrijf na een weloverwogen onderhan delingsproces voor een goede prijs van de hand heeft gedaan, moet kunnen rekenen op een goed management van dat kapi taal," staat in een recent uitge brachte brochure van Labouche- re, de Amsterdamse bank-doch- ter van verzekeraar Aegon. Maar Labouchere is niet de enige die dè oplossing aanreikt! De vermogende particulier, met name de directeur-grootaandeel houder ('dga') die zijn bedrijf van de hand wil doen, is een interessante markt. Dat besef is ook doorgedrongen tot de direc tiekamers van banken en verze keraars. Tot. enkele jaren geleden zagen financiële instellingen de ze ondernemers vooral als zake lijke klant. Maar de verdere dienstverlening was ver onder de maat. Ook sjiekere banken als MeesPierson en Van Lanschot in Den Bosch lieten aanvankelijk de dga links liggen. Die legden zich vooral toe op 'oud kapitaal'. „De bakker uit Breukelen, die met zijn vier filialen na de oor log door hard werken een enorm kapitaal heeft opgebouwd, zijn ze vergeten," zegt marketing deskundige Wouter Knapper, se nior-partner in de Amsterdamse Marketing Specialists Group. „Ze hebben ze in de regen flap pen laten trekken en proberen ze nu weer met veel moeite terug te halen." Dat is ook de ervaring van drs. Jos van Hezewijk, die goed de weg weet in het miljonairscir cuit. Via zijn bedrijf Elite Mail in Uden levert hij tal van geïnte resseerden miljonairs-bestanden. „De banken hebben hen slecht bediend. Het is een grote blun der dat zij hun zakelijke klanten verspelen. Meestal verhuizen die nu van bank als ze cashen." De Bossche bank Van Lanschot lijkt alerter. „Niet alle banken weten wat voor goudvissen ze in hun vijver hebben zitten," zegt directeur drs. P. Aalberse van Van Lanschot. Onafhankelijke vermogensbeheerders bevestigen dat met genoegen. De omvang van de markt voor vermogenden lijkt niemand te kennen en is ook afhankelijk van welke definitie wordt gehan teerd. Schattingen variëren van 80 miljard gulden tot 200 mil jard gulden! Maar wie je ook in de branche spreekt, iedereen is het erover eens: de markt groeit nog steeds. Die aanwas komt voor een belangrijk deel van de directeuren-grootaandeelhouder die hun bedrijf verkopen. De sterke marktontwikkeling weerspiegelt zich in de forse groei van het aantal marktpar tijen in de afgelopen jaren. Naast grote en kleine banken en verzekeraars, die de luxe klanten veelal in een imponerende en tourage verwelkomen, is ook het aantal onafhankelijke vermo gensbeheerders flink toegeno men. Waren er eind jaren tachtig nog slechts zeven kantoren in Nederland actief, in de loop van 1994 is dat opgelopen tot negen tien, waarvan negen pas in de laatste 2,5 jaar het licht zagen. Ook buitenlandse vermogensbe heerders als Meryll Lynch, Pru dential Bache en Zwitserse ban ken stapten in de ring. Naast de toename van het aantal partijen groeit ook het cliënten bestand per aanbieder. Het aan tal vermogenden bij Kempen Ca pital Management (KCM) in Am sterdam is de afgelopen drie jaar met de factor vier a vijf ver meerderd. Bij Van Lanschot is het aantal klanten met een ver mogen van minstens een ton vo rig jaar met 16 procent gegroeid tot 18.000. Voor 1994 wordt een zelfde toename verwacht. Vijf duizend (6 procent) van deze klanten zijn miljonair. Voor iedereen lijkt plaats op de markt, maar desondanks is de concurrentie fel. De werving loopt via advertenties in week bladen, gekochte adressenbe standen, of door middel van identificatie via postcodes. Maar DE veel vermogenbeheerders prefe reren de gedistingeerde weg van mond-tot-mond-reclame. In de Nederlandse bancaire we reld bestaan er grofweg drie ca tegorieën dienstverlening voor kapitaalkrachtige particulieren: 'maatwerk' voor de bezitters van meer dan een miljoen, 'confectie- maatwerk' voor particulieren met tenminste een half miljoen en 'confectiewerk' voor diegenen met een kleiner vermogen, zegt mr. Hilmar Nierop, fiscalist en werkzaam als vermogensadvi seur bij Robeco. „We doen alles voor boven de één miljoen gul den." Sommige vermogensbeheerders, zoals Nico Veer van het Goudse Veer Palthe Voute - tot 1989 directeur bij Robeco - zijn veel eisender. Zij komen pas uit hun stoel 'voor twee miljoen gulden aan vrij beschikbaar vermogen. De dienstverleners zijn niet te spreken over eikaars kwalitei ten. „Klanten krijgen is niet zo moeilijk, ze houden, daar draait het om," meent Erik Kruijff, directeur vermogensbeheer bij KCM. Met name de kwaliteit van het personeel van de concurrent moet het ontgelden. Veel' rijpere vermogensbeheerders leggen de nadruk op hun eigen grijze ha ren en die van hun account-ma nagers. Een aantal banken zou alleen maar groèntjes aantrekken, 'mensen zonder ervaring die al leen een hausse hebben meege maakt. Ik zit bijvoorbeeld al vijfentwintig jaar in het vak, heb twee oliecrises en een beurs krach meegemaakt'. Kruijff se lecteert dan ook nieuwe mana gers op opleiding en ervaring. „Die combinatie is schaars." Drs. P. Aalberse van Van Lan schot vindt voor zijn managers 'de nodige levenservaring' van belang. Toch haalt de bank veel jonge academici binnen - met twee jaar werkervaring. Die vol gen dan intern een opleiding. Bij de kleinere banken en de onafhankelijke vermogensbe heerders krijgen vooral de grote banken ervan langs. „In Neder land werkt het bankwezen vol gens het piepsysteem. Als de klant niet beweegt, doet de bank niets extra's," weet Joost Ville- voye, van de Vermogens Advies groep. „Bij een grote bank had een klant tien miljoen gulden op een deposito. Hij kreeg een half procent onder het interbancair tarief, terwijl 0,1 tot 0,15 pro cent gebruikelijk is. Dat scheel de hem jaarlijks 40.000 gulden." Vermogensbeheerder Nico Veer: „Banken en verzekeraars zijn geen echte vermogenbeheerders, maar aanbieders van eigen ver- mogensprodukten. Ze probeffl maatwerk-te accentueren, maat leveren in feite confectiewerk. Een account-manager bij eè« ABN Amro-filiaal in Groningen beschikt volgens Veer eenvoudig niet over de tijd en expertise ffl maatwerk te verlenen. „Die is aan het einde van de dag blij dj hij Het Financieele Dagblad heeft kunnen lezen." Veel managers bij zijn niet goed in staat om vermogende particulier in Zwol le of Kampen te bedienen, voegt Knapper van de Marketing Spfr cialists Group toe. „En dat hun klanten. Het is onge hetzelfde 'als bij Philips. Daa zeiden ze in het verleden: f zijn Philips en daarmee bi En dus kocht iedereen Sony: J. Vroegop, directeur vermoge®- beheer en trusts bij ABN doet deze aantijgingen a£ '|S 'ouderwets en achterhaald) j* klant kan ook terecht Bij bank zonder in ABN An®' fondsen te belanden. „Denkt nu heus dat ABN Amro werel! wijd 70 miljard gulden zou bene ren met zo'n opstelling?" Vermo gensbeheer, bij ABN 'Amro derdeel van 'investment l king', vindt plaats op centra» niveau en vanuit een aantal lokale kantoren (Amstff" dam, Den Haag en Utreen „Het te veel opknippen in W stukjes leidt tot verlies aan pertise en service," zegt Vr< op. Private banking, waad») klant telkens geadviseerd w01), en zelf moet beslissen, gg6' wel decentraal. Eerdere afleveringeruF®1- De Stem van 13 e' h cbcort He She Dames/Heren gevr. Hoge verdiensten 01184-707Cb Van onze correspondente Botterdam - Burgemeester peper van Rotterdam wil opvangplaats van verslaafd bij het Centraal Station, Pe ron Nul, sluiten. In de plaats van bij Perron moeten geregistreerde Rotti óamse verslaafden worden opg vangen in een gebouw dat, aid peper, 'niet op een hele kwetsb re plek moet staan en niet bij Centraal Station'. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het aantr langdurig werklozen nie deel is eerder waar. Met het zelfs moeilijker om werk te helpen omdat he bestaat. Die waarschuwing liet minis Melkert (Sociale Zaken Werkgelegenheid) gisteren hor in de Tweede Kamer. Het is m dan ooit nodig om iets te do voor langdurig werklozen, aid de minister. Terwijl de tot: werkloosheid dit jaar al 30.000 verminderde, steeg aantal langdurig werklozen (la ger dan één jaar werkloos) dezelfde periode met 20.000. De Tweede Kamer keurde gis ren een uitbreiding van de V/ Vermeend-Moor goed. Volge die wet was het nu al mogel om langdurig werklozen aan werk te krijgen door premievr stelling voor de werkgever. Na de aanpassing van de hoeft een werkgever die iema in dienst neemt die tussen de maanden en een jaar werkloos twee jaar geen sociale premies betalen, als het arbeidsbure daarmee instemt. Werkgev die iemand werk geven die k ger dan een jaar werkloos krijgen in alle gevallen twee j< lang een premievrijstelling. een werkloze die langer Vught (anp) - Drie 15-jarige bekend dat ze het dekkleed h Sachsenhausen-monument in was bedekt. Het drietal ontkent iets te ma van het monument met drie ha Burgemeester mr. G. de Gras zijn minst' verband bestaat tu bolen. „Er zijn indicaties c burgemeester. De politie is de jongeren op h< uit de burgerij. „Die wezen a Genabeek. De politie legt hen jaar celstraf) ten laste. Het monument, ter nagedac omgekomen in het Duitse con vorige week dinsdag onthuld. EEN PAAR decimeter textie Is het geen vlag die de har hoofddoekje wel stof voor d De Franse minister van One van State in, islamitische school te dragen. De formel Franse revolutie immers neu religiositeit verboden zijn. D iedereen gelijk en in een beginsel wordt het ieder on religieus opzicht te ondersch Frankrijk is niet het enige Groot-Brittannië en België Nederland eveneens. In 198 van de toenmalige minister toen niet geëscaleerd. Dezer dagen begon de zaak school in Heemskerk twee il met hoofddoekjes om de less Tegenstanders van het vert Heemskerkse school van es fundamentalisme en verw [haten te meten. Christelijke land immers ongestraft in dc inenten. En wie zou het een verbieden zich met een ke vertonen? Is het hoofddoekje, naast e geuzenteken, vroegen een ai van cultureel zelfbewustzijn niemand afnemen. Andere t school zich druk over maakt op werden toch ook niet ver\ legen zo'n overmacht aan a en dus gaf de Heemskerkse terecht, maar is hier alles r cultureel relativisme en or reacties? We weten nauwelijks waar 1 alleen maar een variant op s een teken van teruggevor [hogelijk zijn dat het simpel seert van de fundamentel \/angeeft dat de draagster ol een wezenlijk verschil bestr .?n 9e|ijke rechten geen spr wet het retireren van de H< oiscussie gesloten, terwijl jannen beginnen. Met de rnenleving en beschaving

de Stem | 1994 | | pagina 2