Jan Doets, mister America Trans Am relikwie van Amerikaanse cultunr U RUBRIEK u b O d- s 4 aan araten token (1) Hoe een dagtrip-organisator een miljoenenimperium opbouwde Nieuwe beurs voor wintervakanties DE BUITENDIJK Herfst DESTEM CONSUMENT D3 Dam tot Dam Loop in Amsterdam XTC 5 SEPTEMBER 1994 Ql Door Mariëtte Mulkens water gaat liggen of een huk met airconditioning hebt a het koud is of het regent ki. je je daarop kleden en des" noods een laagje meer of min" der aandoen. Bij mml temperaturen behoor ik li niet tot de actiefsten onde ons, maar toen was echt iede re beweging me er een te veel Ik bleef zoveel mogelijk uit de zon en kreeg zodoende volou commentaar, omdat ik 'me, dit weer zo bleek zag.' Sinds wij hier in het dorp wonen, maak je al die ver schillende weerstypen ook veel extremer mee. Het is net alsof je je hier meer bewust bent van wat er buiten ge beurt, dan wanneer je in de stad woont. Je stapt toch veel gemakkelijker een keer naar buiten. En omdat er simpel- weg minder gebouwen staan, zie je het ook veel beter. Daar komt bij dat wij een huis heb ben met wat in makelaarster men een 'schitterend weids uitzicht over de polder' zou heten. Voortjagende wolken velden, een naderende don derbui, sneeuwjachten en plensbuien kunnen we vanuit onze bank bekijken. Een boeiend schouwspel. Daarbij vergeleken biedt een strak blauwe lucht maar een saaie aanblik. Je zal mij na mijn pensione ring dan ook niet in een huisje aan de Franse zuidkust vin den. van de Keuringsdienst van Waren den elektrotechnische apparaten leverd. tbrak een gebruiksaanwijzing, bij tot bijna op de kern) beschadigd as de fixatie van het netsnoer in van de Keuringsdienst van Waren chillende toestellen geïnspecteerd, nnebanken, hogedrukreinigers en ema van een manifestatie over geschiedenis die onlangs werd n Utrecht. Mensen die niet in de en bij te wonen, vinden toch iets 'ag in het boekje 'Gerechten met andel te krijgen is (ISBN 90 staat een prachtig opstel van tekenis van het gerecht Boeuf en vuurtoren' van Virginia Woolf Mrs. Ramsay, laat dit gerecht oor de dag dat ze eep groot inden ontvangt. We moeten ons entig jaar geleden in een afgele- chap plaatsvond en dat Boeuf en en bijzonder: de kokkin heeft er te bereiden en tussen de kaarsen t het, zoals het hoort, opgediend ilrs.Ramsay die aan tafel verge et haar gasten dan ook nog te pt van haar grootmoeder is. lomaar een huismoeder is; zij is maar ook artistiek. Wanneer de er de contacten en gesprekken ip had gehoopt, symboliseert de het tafelgezelschap. :n gesneden n dikkere plakken gesneden jfolie verhitten en gesneden ui. ;esneden selderij en grof gehakte i laten sudderen, dan de rest van og enkele minuten laten stoven, vlees gieten. Een nacht laten te grote aardewerken (of andere es (zonder marinade). Rondom de i, op het vlees de kruiden (tijm. en knoflook). Giet de gezeefde at de afgedekte pot in een matig m drie uur stoven, voeg dan de amaten en de olijven toe. Laat het en. Lekker met gekookte aardap- ;ne salade. Een gastvrij maal voor Is we van Mrs. Ramsay hebben vantevoren is klaargemaakt. DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1994 Van de 'Golden East Coast Triangle tot de al ev.en 'Gouden Staten' in het westen van Amerika. Amerika-specialist Jan poets voert zijn klanten over het hele Noordame- hkaanse continent. Met het WK Voetbal net ach ter de rug en de Olympi sche Spelen in aantocht, worden ongetwijfeld nog meer mensen naar Ame rika gelokt, meent de 'cowboy van de Neder landse reisbranche'. Hij is Mister America. Num ber One nog wel. Door Johan van Grinsven Zoals de kennismaking verloopt, dat is Jan Doets ten voeten uit. Hij vraagt wat zijn gast later wil eten tijdens de lunch. Nee, zelf hoeft hij niets; hij brengt name lijk zijn boterhammen van thuis mee. Hij drinkt achtereenvolgens wa ter, karnemelk en koffie (uit een kopje met daarop 'Mister Ameri ca nr. T). Jan Doets is directeur- eigenaar van de reisorganisatie die groot is geworden met reizen naar Noord-Amerika. Zijn con currenten noemen hem wel een 'cowboy' in de branche; anderen 'eigenzinnig' of 'eigenwijs'. En: 'niet gemakkelijk om voor te werken, het kan maar op één manier: de zijne'. Jan Doets (geboren op 17 okto ber 1940 in Zaandam) kent de kwalificaties. De meeste zijn waar. Waarom zou hij daarover schamperen, per slot van reke ning heeft hij het gelijk aan zijn kant. Zijn bedrijf groeide van een eenmanszaak in een slaap kamer uit tot een bloeiend be drijf (52 werknemers, verwachte omzet dit jaar 45 50 miljoen gulden), gehuisvest in een mo dern glazen pand in Heerhugo- waard. Mallorea Zonder enige notie van de toeris tische branche werd Jan Doets in 1962 organisator van dag tochten. Massatoerisme bestond nog niet en vliegreizen waren alleen weggelegd voor de happy few. Toch kreeg hij na enkele jaren van zijn baas de ruimte om vliegreizen te verkopen, Mallor ea werd de eerste belangrijke bestemming. Voor 365 gulden vijftien dagen, alles inbegrepen. „Die vliegreizen hebben mij enorm gepakt. Bedden en stoelen inkopen, organiseren, analyseren van de markt. Turbulente jaren, want je moest alles zelf uitvin den en uitvoeren. Creatief zijn. En niks computers, alles ging met de hand. En je ging zelf naar Schiphol. Om de mensen uit te zwaaien. Alles wat ik nu weet... Eigenlijk is het hele huidige be drijf gebouwd op de basis die ik toen heb kunnen leggen." Doets klom op in het bedrijf, De Magneet, in de jaren zeventig een grote reisorganisatie in Ne derland. Later was hij kortston dig nog directeur van enkele andere bedrijven. Tot hij zijn eigen bedrijf startte, in 1981. „Ik ben een man die van organiseren houdt, of liever: van improvise ren. Wat mij het meeste trekt in de reisbranche? Werken met mensen. Je klanten zijn heel di vers, een afspiegeling van de samenleving en dat trekt mij." Trend „In 1979 was de reiswereld over voerd. Nu probeert iedereen zich te profileren met verre reizen, maar toen speelde de reisb ranche daar slecht op in. Kwam er iemand in een reisbureau die echt ver weg wilde, dan zei men 'zou u dat wel doen?' Ik voelde dat ik een trend te pakken had. Er was toen al de behoefte om naar de Verenigde Staten te gaan, maar het was tegelijkertijd moeilijk om aan goede informa tie te komen. Zo ben ik op het idee gekomen voor dit bedrijf. Ik was ook al in Amerika geweest. Het was ergens in Orlando dat ik mijn vrouw aankeek en zei: dit is het. Ik had de hele wereld be reisd. Maar reizen in Amerika was niet alleen mooi, ook ge makkelijk. Toen we terug waren, zijn we dit bedrijf begonnen."' „Ik hoor ze het nog roepen in de branche: Doets is gek geworden. Er waren alleen lijndiensten naar Amerika, de dollarkoers was hoog en ik ging mijn pro- dukten buiten de reisbureaus om verkopen. Langzaam is er wel waardering gekomen. Compli menten dat ik het gat in de markt zag. Maar ik zag alleen de uitdaging. Ik ben geen visionaire geest. En als je zo'n sprong waagt, schakel je al snel over van ideaal naar economische overleving. Ik begon opnieuw, had alleen een verhuisdoos met wat spullen die ik de afgelopen achttien jaar daarvoor had ver zameld. Wat prullaria. Ik had geen bureau, werkte op die doos. Het lijkt nu simpeler dan het was." In het eerste jaar (1981) had Doets een omzet van 1,7 miljoen gulden, een programma van zes pagina's, twee mensen in dienst en een 'heel kleine winst'. Een jaar later was de omzet bijna het dubbele. De grote doorbraak kwam in 1985. De omzet ging naar 5 miljoen gulden, hij had een catalogus van 50 kleurenpa- gina's en 4,5 mensen in dienst. In 1981 boekte Doets 1200 pas sagiers, vorig jaar 16.000, een kwart van de markt. „Ik denk dat we kunnen doorgroeien tot 25.000 passagiers. Daarboven moeten we concessies aan de kwaliteit doen." Amerika heeft Doets succes ge bracht. Hij noemt zich Mr. Ame rica of nog sterker: Mr. America Number One. „Dat is heel se rieus bedoeld. Het is een soort geuzennaam." Sommige colle ga's van hem vinden dat mis- Verder Landinwaarts is een ru briek met culturele en toeris tische tips. Arasterdam - Zondag vindt de Dam tot Dam Loop plaats. Een wedstrijd- en recreatie loop over 10 Engelse mijl, van de hoofdstedelijke Dam naar de Dam in Zaandam via de U-tunnel. In Zaandam is er die dag ook een zondags markt. Apeldoorn - In Paleis Het Loo vmdt tot en met zondag 18 september de Residence Woonbeurs plaats. Deze stijl volle woonbeurs staat in het teken van „De Kunst van het wonen". In de Koninklijke Stallen, het Rijtuigenmuseum, de Westvleugel van het paleis en een grote expositiehal pre senteren zich 82 ontwerpers, groenkunstenaars, antiquairs, ranst- en interieurspecialis- 'en. Dinsdag tot en met zon dag is de beurs geopend van 1100 tot 22.00 uur en zondag van 10.00 tot 18.00 uur. en Haag - Tot en met 25 september is het Malieveld in "en Haag omgetoverd tot een Pretpark voor jong en oud. Met ruim 75 kermisattrakties vmdt dan de grootste najaars kermis van Nederland, de Re- Wade, plaats. Op maandag, unsdag en donderdag is de Kekreade geopend van 15.00 ot 23.00 uur, op dinsdag 20 september (Prinsjesdag) van 100 tot 23.00 uur, op woens- ^g en zondag van 13.00 tot 4.00 uur, op vrijdag van 4-00 tot 24.00 uur en op za terdag van 13.00 tot 24.00 uur. Kinderdijk - Tot en met zater dag 17 september staan de molens in Floodlight: verlich ting van de molens met schijn werpers. Het pad langs de mo lens is vrij toegankelijk voor een wandeling. Tijd: van 21.00 tot 23.00 uur. Amsterdam - In het Van Gogh Museum is tot en met 9 okto ber een tentoonstelling te zien van zelfportretten die Vincent van Gogh in Parijs maakte. In de jaren 1886/1887 schilderde en tekende hij zichzelf 28 keer. Van deze portretten be vinden zich 20 in de collectie van het Van Goghmuseum die nu voor het eerst in een ten toonstelling gepresenteerd worden. Tijden: van 10.00 tot 17.00 uur. Kijkduin - Straatgoochelaars bepalen zaterdag en zondag het straatbeeld in de bad plaats Kijkduin (Den Haag). Ze vertonen daar hun grote en kleine trucs. In een goochel- workshop kan jong talent on der leiding van ervaren goo chelaars zijn magische krach ten ontwikkelen. Het festival vindt plaats op de Boulevard, op beide dagen van 13.00 tot 17.00 uur. Jan Doets: Volgens mij zit het 'm in de kleine details, waarmee je de klant voor je wint. En verder moet je gewoon kwaliteit bieden.foto fotopersburo dijkstra plaatste op-de-borst-klopperij. „Ach, daar lach ik om. Dat soort kritiek komt van mensen die minder creatief zijn. Ik vind het een goede vondst. Ik bedenk zo iets zelf." Nieuwe Wereld „Mijn eerste bezoek aan Ameri ka, in 1978, was een openbaring. Ik voelde me er meteen thuis. Ik had echt het gevoel de Nieuwe Wereld te betreden. Ik zag het zoals John Steinbeck het be schreven had, ik had zelfs het gevoel de geur te herkennen die hij in zijn romans beschrijft. Ik ben een groot fan van Steinbeck. Hij moet een ware liefhebber van zijn land zijn geweest. Ook al heeft hij er kritiek op. Mis schien jüist omdat hij er kritiek op heeft." Hij kijkt alsof hij graaft in zijn eigen motieven. „Misschien is Steinbeck wel van invloed geweest op mijn keuze voor Amerika. Wie weet. Maar vooral ontdekte ik het geweldige braakliggende terrein. Dat gaf mij de moed om door te gaan." Doets is directeur-eigenaar ('100 procent') van zijn eigen bedrijf, een onderneming met meer dan 50 personeelsleden. Een familie bedrijf, met Doets als patriarch, een jongere broer en zijn dochter in het bedrijf. Zijn vrouw werkt twee ochtenden per week in de zaak. „Dan hoort ze niet alleen als ik thuis kom wat er speelt in de zaak." „Wij weten waar we het over hebben. Er zit gevoel in ons produkt. Misschien bevatten on ze catalogi niet altijd correct Nederlands, maar we schamen ons niet voor ons enthousiasme. Volgens mij zit het 'm in de kleine details, waarmee je de klant voor je wint. En verder moet je gewoon kwaliteit bieden. In iedere stad het beste hotel voor de beste prijs. Als ik mij er zelf niet thuisvoel, dan hoeft het voor mij niet. Maar er zijn zoveel aspecten die je succes bepalen. Je moet flexibel zijn, mensen allerlei opties geven. Hoe ze ge adviseerd worden, speelt mee. Hoe doe je dat goed? Veel lezen en studeren." Zelf is hij zeker 120 keer in Amerika geweest. „Ik wil weten wat ik mijn klanten verkoop. Natuurlijk sluipt er zoiets als 'vanzelfsprekendheid' in. Ik ben zo vaak in Amerika geweest dat ik me er te veel thuis voel. Maar het blijft mogelijk om je steeds weer te verbazen. Er is steeds weer de gewaarwording dat het land nog zo 'nieuw' is." „Nee, geen kritiekloze adoratie. Natuurlijk vind ik het bescha mend dat in zo'n rijk land in een grote stad op iedere straathoek twee bedelaars zitten. De crimi naliteit zit mij ook dwars. En een Amerikaan vindt ook te gauw dat hij gelijk heeft. Er is een oppervlakkigheid, haast kunstmatigheid in veel relaties. Valt niet te peilen. Van de ene kant stappen ze in shorts een restaurant binnen en aan de an dere kant zie je volgens mij ner gens zoveel mantelpakjes, drie delig grijs en witte hemden als de kantoren leeglopen als in Amerika. De uitersten zijn er groot. De sociale omgang is er een vol valkuilen. Hij is dominant. Weet dat zelf ook. „Ik hanteer duidelijke doel stellingen. In mijn werk, in mijn leven. Ik heb piketpalen gesla gen. Dét zijn de grenzen." Principes. Hij erkent een zeker starheid daarin. Zo ergert hij zich aan het feit dat de ANWB niet alleen een consumentenor ganisatie is, maar ook commer cieel actief is, reizen verkoopt. Hij vindt dat oneerlijke concur rentie. Dus is hij geen ANWB-lid en zal hij van zijn ieven geen beroep doen op de Wegenwacht. Spreekuur Doets is de man die klanten, op 'spreekuur' laat komen. En daar ook nog eens vijftig gulden voor rekent, ongekend in de reisin dustrie. Een bedrag dat mensen terugkrijgen als het advies in een boeking wordt omgezet. „Je ei gen weg gaan, dat is het gemak kelijkst. Ik heb geen ambitie om in de reisbranche verder nog iets te betekenen. De branchevereni gingen laten te veel hun oren hangen naar de grote marktpar tijen. Daar heb ik geen respect voor." Het afgelopen WK Voetbal en straks de Olympische Spelen in Atlanta geven volgens Doets een extra impuls aan de belangste- ling voor Amerika. „Het WK voetbal heeft een geweldig posi tief beeld van Florida gegeven. Iedere dag weer. Dat zal in de loop der jaren flink te merken zijn." Doets registreerde in de periode direct na het WK 1500 boekingen naar Florida; in de zelfde periode vorig jaar 800. „Ineens is de criminaliteit ook geen gespreksonderwerp meer. Tv-kijkers zagen dat 'onze jon gens' daar tijdens het WK ge woon veilig over straat liepen, dat het er één groot feest was." Nee, hij dweept niet met Ameri ka. Het is zijn handel, niet zijn passie. Zijn oude dag zal hij er dan ook niet slijten. „Ik hou van Nederland. We hebben namelijk iets wat ze daar niet kennen: gezelligheid." Door Rien van der Steen Op stap met een onvervalste Amerikaanse gloe-gloe. Zo'n sloep waarvoor sommige mensen zich schamen om mee gezien te worden. Een heuse Pontiac Trans Am. De motor, reutelt met donkere, trage klappen. Als de toerentel- ler op 1500 staat staat de snel heidsmeter op 120 km/h. Bij 2500 toeren rijdt deze spierbal auto tegen de 160 km/h. Als een Alfa wat opdringerig wordt geeft een dot gas hem het ver bouwereerde nakijken. „Het staat wel beter als je je nou een zootje tatoeages laat aanmeten," oppert de plaatse lijke kastelein. Een jeugdig mannelijk medemens met oor bellen vindt het wel 'een gave kar'. Een fietsende vrouw gaat op de pedalen staan alsof ze naderend onheil ontwaart. Een Trans Am lijkt geen auto waar mee je vrienden maakt. Bruut Een matineuze rit van Veghel naar Frankfurt neemt twee uur en drie kwartier in beslag. Wel ten koste van een jammerlijke hoop benzine, want onder 1:6 is ■dit 273 pk metende bruiijzer niet te krijgen. Op de autoweg is hij trouwens redelijk gerief lijk. Niet echt ruim, wat smalle stoelen en een veel te hoge vloer en een afgrijselijk gebrek aan kofferruimte. Overal is op beknibbeld, behal ve op de motor. Tjonge wat een De Trans Am van Pontiac. Samen met de Corvette een oervoorbeeld van de Amerikaanse muscle car. Indruk maakt de auto op velen. bruut. Bij het starten lijkt het net of je een overmaatse bou vier ruw uit de slaap wekt. Het gigantische V8-blok meet 5700 kubieke centimeter. Absoluut geen auto om mee te scheuren, want dan breekt de hel los. Het foto wout van assendelft onderstel doet ouderwets aan en kraakt nogal als het op rem men en bochtenwerk aankomt. Het geluid van de motor blijft imposant. Hij rommelt continu en sonoor: bij bijna 3000 toeren' kachelt de auto heel rustig te gen de 180 km/h. Harde klap pen, snel thuis. Als de zon doorbreekt verwij deren we de twee glazen pane len uit het dak. De uitrusting van de Trans Am is best voor elkaar. Twee airbags, abs, ruim in de elektrisch bediende func ties en uiteraard een kruissnel- heidsregelaar. De auto heeft ook niet meer die slappe struc tuur van het vorige model. De boulevardschuiver wordt over al nagegaapt. Vooral de jeugd kan er nog bewondering voor opbrengen ook. Muscle car Amerikanen spreken graag over een muscle car als ze het over een Chevrolet Corvette of een Pontiac Trans Am hebben. Auto's met een krachtige uit straling dus. Dikke uitlaten, rommelend motorgeluid, lots oj cubic inches dus veel motorin- houd. Nu en dan worden vlam men op motorkap en spatscher- men gespoten. In elk geval een auto voor macho's. De eerste Firebird/Trans Am verscheen in 1976. Het huidige model is alweer de vierde gene ratie. In totaal heeft General Motors er twee miljoen exem plaren van verkocht. En GM blijft zeggen dat de belangstel ling voor Amerikaanse auto's op dit continent groeiende is. Dat klopt ook wel, maar dan vooral voor wat bescheidener vormgegeven produkten als de Chevrolet Corsica en de Beret- ta. Comfortabel en niet te duur. Zo'n Trans Am is leuk om eens in gezeten te hebben. Vanwege het ongebreidelde karakter. Maar dat is dan ook alles. Voor de Nederlandse omstan digheden is het niks. De neus is gewoonweg zoek, parkeren is een crime. Dit is een auto die overgebleven is uit de Ameri kaanse mobiele cultuur. Toen Route 66 nog een legendarische route was. De weg van pakweg Breda naar Tilburg zal die sta tus hopelijk nooit of te nimmer bereiken. Utrecht - Wintervakantiebeurs'94 is de naam van een beurs die, van 22 tot en met 25 september, voor het eerst in de Jaarbeurs in Utrecht wordt gehouden. De deelnemers van de beurs zijn onder meer toeristenbureaus van diverse landen, VW's en reisorganisatoren. De beurs is niet alleen bedoeld voor mensen die geïnteresseerd zijn in winter sport, er is ook aandacht voor winterzonvakanties en korte (steden)vakanties. De beurs vindt plaats in de Prins van Oranjehal in de Jaarbeurs. Op donderdag en vrijdag is de beurs geopend van 14.00 tot 22.00 uur, zaterdag en zondag van 10.00 tot 8.00 uur. Toegangsprijs: vijftien gulden. Van XTC weet men eigenlijk niets. Men weet niet precies hoeveel jongeren het gebrui ken. Men weet niet hoe vaak het spul bijwerkingen geeft en in welke mate. Men weet niet wat de gevolgen zijn bij lang durig gebruik. Het enige argu ment voor de veiligheid van het middel was het uitblijven van ongelukken ondanks mas saal gebruik. Geen nieuws is goed nieuws, zo redeneerde men. Recente ongelukken - zoals laatst in de Sporthal Zuid in Amsterdam: 200 housers hóndsberoerd, 3 zeer ernstig ziek - hebben het zo veilig geachte middel nu danig in opspraak gebracht en nie mand weet wat hij er van denken moet. Lag het aan XTC? Was het wel XTC? Wat weten we eigenlijk van XTC? Een beetje merkwaardig, want XTC is een heel oud middel, bijna zo oud als aspi rine, van alle middelen het grondigst onderzochte medi cijn. In 1914 synthetiseerde de Duitse geneesmiddelenfabri kant E. Merck een stofje met de tongbrekende naam 3,4-methyleendioxymetham- fetamine, kortweg MDMA. Omdat men zo gauw geen toepassingen voor de stof kon bedenken, raakte het middel in de vergetelheid en ook na de oorlog mislukte het keer op keer als geneesmiddel. MDMA deugde niet als eet- lustremmer, ook niet als me dicijn tegen de ziekte van Par kinson, het haalde niets uit tegen depressies, was niet ge schikt als waarheidsserum, kortom, van het middel was met geen mogelijkheid een ordentelijk geneesmiddel te maken. Maar toen in 1957 de Ameri kaanse onderzoeker Gordon Alles rapporteerde dat hij,van MDA (een chemische broer tje van MDMA) zich buiten gewoon gezellig was gaan voelen, begonnen de 'love- drug' MDA en het nu als Ecstasy, E of XTC bekende MDMA aan een tweede car rière. Geen wonder, want XTC vervoert je met zo'n spoed naar de zevende hemel dat gebruikers woorden te kort komen om het middel te prijzen: een 'niet uit te leggen gevoel' wordt je deelachtig, je loopt op wolken, remmingen verdwijnen, je ervaringen worden intenser, en je hebt (zo belooft een folder van het Nederlands Instituut voor Al cohol en Drugs, N1AD) 'be hoefte aan gezelschap, aan praten en beschouwen en we derzijdse vertrouwelijkheid.' Een gezelligheidsdrug en niet verslavend bovendien. Wat wil je nog meer? Hoe XTC al dat moois voor elkaar krijgt is niet precies bekend. Het is, zoveel is ze ker, een amfetamine (de A van MDMA) dat in de betere drugskringen bekend staat als 'speed'. Een pepmiddel dat de adrenaline overvloedig door de aderen laat suizen, slaap en moeheid laat verdwijnen, je trillerig maakt, je hart snel ler laat kloppen, de pupillen verwijdt en de lichaamstem peratuur verhoogt. Dat spee dy karakter is bij XTC zoveel mogelijk chemisch weggesleu- teld en dus stukken minder aanwezig. Maar anders dan amfetamine heeft XTC ook een stimule rende invloed op serotonine, een stof die als boodschapper dienst doet in de 'emotionele' delen van onze hersenen. Pro zac, ook al zo'n magisch mid del voor het lekkere gevoel, werkt chemisch op bijna iden tieke wijze. Maar goed. Na een pilletje XTC begint na een minuut of twintig de exta se die na een hoogtepunt in het tweede uur, uren later weer wegebt. Twee pillen ma; ken je niet twee keer gezelli ger, al moet men bij stevig gebruik op de duur wel meer slikken om de verrukking van de eerste keer weer terug te krijgen, maar dan wordt de amfetamine-werking (zweten, hartkloppingen, droge mond enzovoort) meer uitgespro ken. Amerikaans onderzoek wees uit dat het middel niet of nauwelijks nadelige bijwer kingen vertoont. Op korte termijn tenminste. Want men maakt zich daar - en niet al LU Door Jan Paalman leen daar - wel degelijke zor gen over de mogelijk schade lijke gevolgen op lange ter mijn. Bij ratten blijkt XTC de zenuwen te kunnen beschadi gen die het serotonine als boodschapperstof gebruiken, maar of die beschadiging per manent is weet men niet. Bij mensen zou dat in theorie kunnen leiden tot slaapstoor nissen, depressie en chroni sche psychose en of deze theorie ooit praktijk zal wor den zal de tijd ons moeten leren. In Amerika heeft XTC nau welijks problemen gegeven, in Engeland en Nederland zijn diverse 'XTC-doden' gemeld. Vanwaar dat verschil? XTC wordt aan beide kanten van de Atlantische Oceaan vol strekt verschillend gebruikt: in Amerika neemt men het pilletje meestal thuis op de bank, in Europa is het een pil om op te dansen totdat je er bij wijze van spreken en soms letterlijk bij neer valt. Door dat dansen op een ritme van 185 beats per minuut raak je natuurlijk behoorlijk bezweet en stijgt de lichaamstempera tuur so wie so. Maar de al dan niet lichte amfetaminekant van XTC (als het al XTC is) bevordert het zweten, laat de temperatuur nog eens extra stijgen terwijl je de moeheid niet voelt. De waarschuwings signalen komen niet door. In het allerergste geval ont staat het typische XTC syn droom: het lichaam droogt uit, raakt oververhit, er ont staan stolseltjes overal in het lichaam en als ook een coma intreedt is de dood niet meer ver weg. Hoe vaak dit gebeurt is niet bekend, want een regis tratie bestaat er (nog) niet. Gebruikers kennen meestal de symptomen en kennen ook de adviezen: veel drinken, re gelmatig rusten en 'chilling out', house-bargoens voor af koelen. Of die adviezen ter harte ge nomen is de zeer de vraag. Want wat voor een gulden of dertig per pilletje, tabletje, poedertje of capsuletje als XTC wordt aangeboden is vaak geen XTC. Want nadat het middel in 1989 werd ver boden heeft, de zware crimi naliteit dit gat in de markt prompt en oncontroleerbaar gevuld. Het kan dus een va riant zijn van XTC (MDA, MDMA dan wel het nieuwere MDEA), LSD, cocaïne, speed of domweg rotzooi. Op de meeste houseparty's kun je dat voor een knaak laten na gaan (als een druppel zuur een beetje schraapsel blauw kleurt is het XTC, MDA of MDEA. Geel is speed, en geen kleur staat voor ondefi nieerbare rommel) maar steeds meer bezoekers kiezen weloverwogen voor het on vermoeibaar makende speed. En als het al XTC is dan kan de dosis ook nog veel te hoog zijn. Nu er ongelukken zijn ge beurt (XTC blijkt in een en kel geval ook de lever'aan te kunnen tasten: twee patiënten kregen een nieuwe lever, een overleed) is de overheid wak ker geschrokken. Een echt beleid ontbreekt en zwenkt van totaal verbieden van soft drugs (alle coffees hops dicht) via het aan bui tenlanders niet uit te leggen gedogen (het is verboden maar je mag het wel) tot lega lisatie, al naar gelang de poli tieke waan van de dag. Een nauwgezette registratie zou al een goed begin zijn: het pre cies in kaart brengen van het aantal gebruikers, de dosis die ze tot zich nemen, en de kans op schadelijke bijwerkingen en dodelijke ongelukken. Dan zal duidelijk worden wat voor gevaar XTC is voor de volks gezondheid. Als het al een gevaar is.

de Stem | 1994 | | pagina 25