ent 1994 t en !oom zend lien 2495. 'Brandweerposten behouden' idag 16 en tember 11(1", Brandweer Sas van Gent neemt afscheid van oude 4640' Ondernemers vragen om maatregelen tegen 'vliegende winkels" POLITIE RAPPORT PvdA Oostburg tegen opheffen van korpsen in Schoondijke en Cadzand: Veel achterstallig onderhoud aan gebouwen Oostburg Reacties ruilverkaveling Aardenburg ter discussie 6Oplossing voor problemen huisvesting verenigingen' buitenlandse taande data et gelooft, maar Alle modellen im en van ieder kleur mogelijk, tan onder de srieur Waarborg. fii EN, PEAN FURNITURE MASTERS I pE STEM r ZEELAND C3 Subsidie voor gehandicapten uit potje emancipatiebeleid Bezoek vensteinlaan 165-173 01620-56666 Bredasestraat 84-96 01640-45535 l 52 DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1994 'van onze correspondent Terneuzen - Refererend aan een schrijven van de Bovag hebben on dernemers van de Axelsestraat (VOA), Serlippens, Zuidpolder en Citv management bij de gemeente Terneuzen ervoor gepleit om zich publiekelijk uit te spreken over be scherming van de plaatselijke on dernemers. Zij willen dat stuntver- kopen bij Scheldorado worden ver boden en dreigen met en kort ge ding procedure. A.J. Faas had -de Bovag om advies gevraagd in verband met de door der den te verrichten detailhandelsactivi teiten in het horeca-gedeelte van Schel dorado. De Bovag stelt in haar schrij ven dat de activiteiten gerangschikt kunnen worden onder het begrip 'vlie gende winkels'. De ondernemers hebben diverse malen bij de gemeente aan de bel getrokken Zij vinden de stunt verkopen oneerlijke concurrentie. Door de ondernemers werd aangedra gen dat een vestigingsvergunning de tailhandel ontbreekt. De Bovag vraagt zich dan ook af in hoeverre de winkel sluitingswet met voeten wordt getreden. De belangenorganisatie vraagt zich ver der af of de vraag gewettigd is of het verzoek dat aan het verantwoordelijke ministerie is gedaan wel overeenkomt met de feiten. Mogelijk is ontheffing verleend van het verbod tot verkoop van detailhandelsgoederen anders dan die behoren tot de activiteiten van de horeca-onderneming. De Bovag vindt het dan ook merkwaar dig dat de verantwoordelijk wethouder, geconfronteerd met deze feiten, zei niets te kunnen doen. De ondernemers eisen in hun brief dan ook controle en naleving van de vigerende wetgeving. Voor wat de bescherming van hun be langen betreft vragen ze klare taal van het gemeentebestuur. 'Van onze verslaggever Oostburg - De- gemeente Oostburg moet de brandweer korpsen van Schoondijke en Cadzand niet opheffen, maar in stand houden als een soort steunpunten. Want het is van levensbelang dat er in die twee plaatsen brandweerposten blijven. Dat is de visie van de fractie van ie Partij van de Arbeid in de Oostburgse gemeenteraad op de toekomst van de vijf brandweer korpsen in de gemeente. De recente uitlatingen van wet houder A. Rosendaal (Financiën) dat vijf brandweerkorpsen voor Oostburg overbemeten is en minder korpsen een aanzienlijke kostenbesparing met zich mee brengen, gaat volgens de Partij van de Arbeid niet op. L. Wille laat dat namens zijn fractie we ten aan het dagelijks gemeente bestuur. „De functie van de brandweer is lang .niet meer alleen het blussen van branden", redeneert de Pv dA. „Eerste hulp -met nadruk op het eerste woord- is integraal onderdeel van datgene wat de .brandweer te bieden heeft. Van uit dit oogpunt kan het wel eens zo zijn dat het van uitermate 'groot belang is dat er, bijvoor beeld in het dichtbevolkte zo merse Cadzand, een brandweer post is..." Die hoeft dan wat de Oostburgse sociaal-democraten zeker niet uitgerust te zijn met het meest moderne (en kostbare) voertuig. Buiten kijf moet echter wel staan dat deskundig optreden vanuit die post mogelijk is, 'om op de meest snelle wijze, wel licht levensreddend, bezig te zijn'. Bovendien kan zo'n korps taken uitvoeren die ertoe bijdra gen dat andere brandweerkorp sen bij aankomst sneller met hun werk kunnen beginnen. De PvdA wil daarom van het college wel eens horen wat de gemiddelde kosten van personeel en materieel over de afgelopen vijf jaar zijn die de gemeente kwijt is geweest aan de brand weerkorpsen van Schoondijke en Cadzand. Ook is de fractie be nieuwd of de uitspraken van wethouder Rosendaal gedragen worden door het voltallige colle ge- Oostburg - De werkgroep gehandicaptenbeleid West Zeeuws Vlaandefen kan een subsidie tegemoet zien van ruim 5000 gulden van de Gemeenschappelijke Regeling West-Zeeuws- Vlaanderen. De subsidie wordt verstrekt op basis van het werk dat de bejaarden- raad in het westen uitvoert. Een vergelijking waar secretaris Ben Scherbijn het namens de werkgroep volstrekt niet mee eens is. „Wij zijn bezig met gehandicaptenbeleid en dat is geen synoniem voor bejaardenbeleid," zei hij tijdens het inspreekrecht gisteravond tijdens de commissie welzijn in Oostburg. „Natuurlijk zijn er raakvlakken met de bejaardenraad zoals de toegankelijkheid en de vervoersproblemen. Maar er zijn meer verschillen dan overeenkom sten tussen een bejaarde enerzijds en een persoon met een handicap anderzijds." Het geld dat uitgetrokken wordt voor de werkgroep komt uit de pot emancipatorisch beleid. Een juiste inschatting van het werk dat de werkgroep doet, vond Scherbijn. Commissielid J. de Koeijer-Klaver vond het vreemd dat het uit die pot gehaald werd. Secretaris W. Naessens verdedigde het voorstel door te stellen dat er een stukje roldoorbreking voor de gehandicap ten is weggelegd. Voorzitter wethouder A. Oosterling kon het tijdens de commissiever- gadring toch even niet laten om zijn gal te spuwen over het feit dat er zo weinig commissieleden aanwezig waren. Slechts twee. „Ik ben her erg pissig over Dit is een aanfluiting. Schijnbaar leeft het niet bij de mensen." Mevrouw De Koeijer dacht dat het misschien in het feit lag dat bepaalde commissiestukken pas gistermiddag in de bus lagen. Oosterling antwoordde dat er altijd een eventuele leespauze ingelast wordt. Onder bepaald niet ideale weersom standigheden, maar vol goede moed ver trokken gistermiddag om goed twaalf uur veertien leden van de Toerclub Phi lips uit Terneuzen voor de promotietour richting Ardennen. Daar, in de plaats Membre, hoopt het gezelschap vandaag in de late middagu ren te arriveren. Gisteren werd de rit naar Huizingen van 110 kilometer afge werkt en vandaag staat de tocht naar de plaats van bestemming (140 kilometer) op het programma. Na enkele verken ningstochten in de streek van Membre keert het gezelschap zaterdag omstreeks 18.00 uur terug in Terneuzen. De rit is niet alleen bedoeld als een sportieve uitdaging, maar wordt tevens gehouden ten bate van The Happy Band. Die groep krijgt voor iedere deelnemer die de tocht voltooit, vijftig gulden aan- aeboden. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Oostburg - Er komt behoor lijk wat achterstallig onder houd aan het licht als het beheerplan gebouwen van de gemeente Oostburg straks eenmaal op tafel ligt. Wet houder C. Bolijn-Hertzberger deed die sombere voorspel ling gisterochtend tijdens de vergadering van de commis sie Openbare Werken. Ze deed de uitspraak bij de be handeling van de urgentiesche ma's investeringen van de ge meente voor de komende vier jaar. „We zullen versteld staan hoe veel achterstallig onderhoud er aan de gemeentelijke gebouwen is als het plan eenmaal is afge rond", waarschuwde de wethou der. Commissielid A. Verhage (D66) merkte op dat er vanuit gegaan moest worden dat de huidige voorrangslijsten van investerin gen wel eens drastische wijzigin gen moeten ondergaan ais de beheerplannen er liggen. Behal ve een inventarisatie van de on- derhoudsstaat van de gemeente lijke gebouwen (104 stuks in to taal), maakt Oostburg ook de balans op van de staat van riole ringen, wegen en groen. De ge meente zet volgend jaar in totaal 173.000 gulden opzij om die Van onze correspondent Sas van Gent - De vrijwilli gers van de brandweer van Sas van Gent hebben gisteren afscheid genomen van hun oude, vertrouwde brandweer wagen. De '640', zoals het roepnummer was, werd op een dieplader geplaatst en is vannacht rond de klok van twaalven vertrokken richting Polen. Het gecombineerde hoge-/lage- urukvoertuig, een Magirus Deutz ut 1972 met een opbouw van Motorkracht, is eind maart van uit jaar vervangen door een splinternieuw voertuig van «anse makelij met een Lim burgse opbouw. Een voertuig, waarmee de brandweer Sas van kan' W6er 'aren uit '^e voeten Aangezien het oude voertuig dan .al met meer voldeed aan de «terlandse eisen, maar voor de st nog prima in orde is, besloot e gemeenteraad het voertuig te schenken aan de Poolse gemeen- uszniki. Aanleiding hiertoe as een bezoek dat het voorma- a„j PvdA-gemeenteraadslid André de Wolde in 1990 bracht n deze Poolse gemeente die «staat uit 17 kernen. De Wolde as r destijds te gast bij de Ho k WHe verkiezingen. Door ttL^emeester van Duszniki v J rondgeleid door de di- Zf, _,ernen' waarbii bet hem 2 at bet met de hulpvérle- 5»g maar sober gesteld was. tSWkmi bi Nederland het Sasse gemeente- ,ur warm te maken voor zijn De '640' wordt op een trailer gezet om naar Polen te worden vervoerd. plan om de oude brandweerwa gen na vervanging te schenken aan Duszniki. Nadat burgemees ter van Rest in mei vorig jaar een bezoek had gebracht aan Polen en het nieuwe voertuig voor de Sasse brandweer besteld was, werd door de gemeenteraad op 'dit voorstel positief gereageerd. De wagen zal geplaatst worden in Podzcsiewi, één van de kernen in de gemeente, met 1000 inwo ners. Dit dorpje is gelegen aan de drukke verkeersader van de grens bij Poznan richting War schau. Regelmatig gebeuren er op deze weg ernstige ongevallen, wat een belangrijke reden was om het voertuig daar te stallen. Nadat de nieuwe brandweerwa gen in Sas van Gent in gebruik was genomen, deed de '640' eerst nog een tijdje dienst als vervan gend voertuig voor het korps van Philippine. Het voertuig van dit korps werd in de tussentijd ge heel gereviseerd en kan daardoor FOTO WIM KOOYMAN ook weer heel wat jaartjes mee. Daarna werd de wagen door de brandweermensen geheel onder handen genomen en gereviseerd. Tevens werd bij diverse korpsen in de omgeving om overtollig materieel gevraagd. Zo gaan er onder meer drie persluchttoe stellen met maskers, ruim 20 Aanrijding Terneuzen - Een 27-jarige vrouw uit Terneuzen verleen de gistermorgen op de krui sing Bellamystraat-Frederik van Eedenstraat geen voor rang aan een 16-jarige brom fietser uit Axel. Een aanrij ding was het gevolg. De brom fietser moest wegens lichte verwondingen in ziekenhuis De Honte worden hebandeld. De bromfiets werd zwaar be schadigd, de auto nauwelijks. Hersenschudding IJzendijke - Op de kruising Turkeijeweg-rijksweg N61 in IJzendijke gebeurde gister middag een ongeval waarbij een 24-jarige vrouw een her senschudding opliep. Zij moest in het Oostburgse zie kenhuis worden opgenomen. Het ongeval ontstond doordat een 21-jarige automobilist uit Oostburg geen voorrang ver leende aan een 63-jarige auto bestuurder uit Terneuzen. De vrouw zat bij deze man in de auto. Onder invloed Hulst - De politie in Oost- Zeeuws-Vlaanderen heeft gis termorgen een 40-jarige man bekeurd wegens het rijden on der invloed. De man, die bo vendien niet in het bezit was van een geldig rijbewijs, werd gecontroleerd toen hij met zijn auto over de. Frans van Wae- sberghestraat in Hulst reed. Een ademanalyse gaf als uit slag 570 microgram alcohol per uitgeademde liter lucht. Controles Oostburg - Bij twee door de politie in Oostburg gehouden snelheidscontroles zijn dins dagavond 139 bestuurders be keurd. Gecontroleerd werden 756 voertuigen met als hoogst gemeten snelheid 114 kilome ter per uur, terwijl maximum 50 was toegestaan. De contro les werden gehouden in de buurtschap Nummer Een en op de Dorpsstraat in Schoon dijke. Gestolen auto's Terneuzen - Een gisternacht gestolen BMW personenauto uit een showroom aan de In dustrieweg in Terneuzen werd nog diezelfde nacht geheel vernield teruggevonden in een sloot aan de Terneuzen- sestraat nabij Zaamslag. De bestuurder bleek spoorloos te zijn. Vanaf een parkeerplaats aan het Schuttershof in Ter neuzen werd gistermorgen eveneens een auto ontvreemd. Het betreft een rode Opel As- tra, voorzien van het Belgische kentekennummer KVA631. Winkeldiefstal Goes - In het Kolverniershof in Goes werden een 32-jarige inwoner uit Vlissingen en een even oude inwoner uit Middel burg aangehouden voor win keldiefstal. Bij hun aanhou ding werden kleding en (spel)computers aangetroffen. De verdachten bekenden deze zaken in de winkeld in het Kolverniershof te hebben ont vreemd. Tegen beide verdach ten is proces-verbaal opge maakt. Van onze verslaggever Aardenburg - De landinrichtingscommissie voor de ruilverka veling Aardenburg vergadert vandaag voor het eerst in de openbaarheid. Belangrijkste punt op de agenda is de behande ling van de inspraakreacties op het voorontwerp-plan voor de ruilverkaveling. overzichten te laten maken. De afronding van het beheerplan voor gebouwen is voorzien in 1995. „Het plan kan politieke keuzes teweeg brengen", beaamde Bo lijn-Hertzberger de visie van Verhage. „Als de plannen volle dig zijn afgerond beloof ik een goede voorlichting. De partijen in de gemeenteraad kunnen daar vervolgens hun politieke conse quenties aan verbinden." brandweerpakken, straalpijpen en de nodige slangen mee naar Polen. Dieplader Gistermiddag werd in het bijzijn van onder meer burgemeester Van Rest de Magirus op een dieplader van Moens gereden. De oude brandweerwagen is ui teraard wel in staat om de 1000 kilometer lange reis op eigen kracht te maken, maar men heeft liever dat deze heelhuids in Polen aankomt, om van daaruit nog heel wat kilometers te slijten voor de noodzakelijke hulpverle ning. Het Sluiskilse bedrijf stelde de vrachtwagencombinatie graag ter beschikking voor het trans port. Afgelopen nacht om 12 uur vertrok de vrachtwagen met achterop de Magirus richting Polen. Vanochtend omstreeks vijf uur volgt de rest van het gezelschap in een personenbusje. Instructies Naast André de Wolde bestaat dit uit de commandant van het Sasse korps Frank Cappaert, plaatsvervangend commandant Peter Pielaat en de brandweer mannen Piet Le Coq, René Bode, Marc Boon en Jos Bruggeman. Zij zullen morgen de 20 brand weermensen in Podzcsiewi in structies geven over het gebruik van het voertuig. Zaterdagmiddag zal het voertuig vervolgens officieel overhandigd worden aan de brandweermen sen in Podzcsiewi, die reeds sinds begin dit jaar bezig zijn de kazerne op'te knappen. Zondag keren de Sasse brandweermen sen weer terug huiswaarts, de oude '640' achterlatend bij een tevreden Pools brandweerkorps. De landinrichtingscommissie weegt alle reacties die tijdens inspraakbijeenkomsten eind vo rig jaar zijn binnengekomen en past waar nodig het vooront werp nog aan. Vervolgens gaat het plan naar de Centrale Land inrichtingscommissie en vervol gens naar Gedeputeerde Staten van Zeeland. Daar komt het plan opnieuw voor inspraak ter inzage te liggen en uiteindelijk volgt dan de stemming over de ruilverkaveling Aardenburg. De stemming is volgens voorzit ter E. Wijffels van de landinrich tingscommissie die voor het ver- kavelingsgebied is ingesteld (zesduizend hectare) in het twee de kwartaal van 1996. De totale uitvoering van de verkaveling neemt tien tot twaalf jaar in beslag. De overgang van de ka vels is in de periode 2002-2204 te realiseren. Zuidkant Een van de belangrijkste ge spreksonderwerpen van het in- spraakverslag dat in de eerste openbare vergadering van de ruilverkavelingscommissie aan de orde komt, is de eventuele: aanleg van een fietspad langs de zuidkant van de Passageule. Probleem hierbij is nog dat de definitieve toezegging van geld door waterschap, gemeente en provincie nog niet binnen is. Een ander onderdeel dat de ont sluiting van het gebied betreft is de ontrekking van de Verkorting nabij de Grote Boomdijk aan het openbaar verkeer. Dat is een discussiepunt in de vergadering, nu er tijdens de inspraak verzoe ken zijn gedaan die weg niet aan de openbaarheid te onttrekken. De verkavelingscommissie heeft overigens geen problemen met die vraag. Peilverhoging Verder buigt de commissie zich over voorstellen voor peilverho ging. Die zijn trouwens in de inspraakronde met veel instem ming begroet. Op een of twee plaatsen zijn er echter nog wel problemen met de voorgenomen peilverhoging. Dit on verband met landbouwgronden die door de verhoging te nat zouden wor den. Een oplossing is in de maak. Daarbij wordt een studie afge wacht naar de mogelijkheden de waterbeheersing langs de gehele Passageule (van Biervliet tot en met Cadzand) verder te optima liseren. De landinrichtingscommissie is verder in onderhandeling met fruitkweker Flikweert uit Aar denburg. De commissie ziet graag dat Flikweert zijn boom gaard pal achter het gemeente huis van Aardenburg verplaatst. Over drie tot vier maanden moet er duidelijkheid zijn over de ver plaatsing van de boomgaard. Voorop staat daarbij -volgens Wijffels dat de fruitkweker geen financieel nadeel ondervindt en vrijwillig meewerkt aan de ver plaatsing. De vergadering van de ruilver kavelingscommissie Aardenburg begint deze ochtend om 9.30 uur en vindt plaats in het gebouw van de Landinrichtingsdienst in IJzendijke. Van onze verslaggever Oostburg - De gemeenteraadsfracties van Oostburg krijgen op korte termijn een uitgebreid overzicht van de mogelijkheden die er zijn om de huisvestingsproblemen van de verenigingen in Breskens tot een bevredigend einde te brengen. Die toezegging deed wethouder C. Bolijn-Hertzberger tijdens de gisterochtend gehouden verga dering van de commissie Open bare Werken. De commissie nam in die verga dering de belangrijkste investe ringen die de gemeente de ko mende vier jaar te wachten staan door. Op het investerings schema voor het komende jaar stond een bedrag van drie ton om de huisvestingsproblematiek van de Breskense verenigingen op te lossen. De PvdA maakte gisterochtend een voorbehoud op het plan het verenigingsgebouw De Uitkomst te huren van de woningbouwver eniging, die het op haar beurt wel wil overnemen van de huidi ge eigenaar, de gereformeerde gemeente. Die wenst het gebouw als bekend af te stoten. „De huurprijs die de woning bouwvereniging vraagt is echter te hoog", aldus W. Verplancke- De Vuyst namens de PvdA. „Daarom maken wij een voorbe houd. Voor drie ton kun je het gebouw best zelf aankopen en renoveren." De Algemene Woningstiching Zeeuws-Vlaanderen toonde zich in eerste instantie bereid het verenigingsgebouw te kopen, als de gemeente bereid was geld te stoppen in het opknappen van het gebouw. Met het voorstel was in Breskens een tweede op tie geopend. De gemeente was zelf al bezig met de locatie van de gymzaal in de Van Da lestraat. In dat plan zou het gebouw een facelift krijgen, zo dat het kon dienen als multi functioneel centrum. Wethouder Bolijn zei gisteroch tend dat de woningbouwvereni ging inmiddels heeft aangeboden het gebouw te kopen en zelf op te knappen. Eerder wilde de ver eniging dat de gemeente de kos ten van achterstallig onderhoud aan het verenigingsgebouw zou betalen.

de Stem | 1994 | | pagina 19