I Cadzand krijgt er 300 banen bij In het kleine Cadzand begint de victorie met melkrobot DE STEM Gemeente Hontenisse 'mist' 180 honden 4Handig zijn en vooral geen haast Forse subsidies Oostburg, provincie en arbeidsvoorziening voor melkrobotfabriek Recht op onderwijs Zierikzee biedt waterschap gratis lap bouwgrond aan Terneuzen bindt opnieuw strijd aan met rassenhaat 'Vaart achter privatisering van sportaccommodaties' DX2-66 nummer 1 Op al onze PC's krijgt u gratis 12 maanden garantie aan huis/on-site DE STEM COMMENTAAR Revolutionair systeem moet vanuit Zeeuws-Vlaanderen wereld gaan veroveren R 1994 leugen B 260 Mb harddisk 1,14" SVGA kleurenmonitor (aart 1 Mb uitbreidbaar tot 2 e (m.u.v. de 486SX-25 MHz) bus 32 bit slots (waarvan 1 it slot 3x ISA 16 bit slots f1701,25 exkl. BTW iRBEHOUDEN ailorderdivisie pgericht voor (overheids- informatie, Iprocedures, i nazorg en regeling. De lijk, per fax, isch worden i het bedrijfs- s die ESCOM nt! i/lail. ESCOM Mail: Speciaalvoor de zakelijke markt en (over- heids-) instel lingen. kÜ XAL BUS tl Bus is uitermate ge ingen. :dt een garantie van 12 trmijn kan eventueel ver- Initor -PUTER IS OOK LT1MEDIA PC igebouwd bund Blaster compatible )le speed,multisession CD-ROM DRIVE Dubbelspeed Multisession GRATIS 1 CD CRAVES FLICHT PACK MS flight simulator 5 met Graves joystick Zeeland Van onze verslaggever Kloosterzande - B en W van Hontenisse vermoeden dat inwoners van deze gemeente 0p grote schaal de hondenbe lasting ontduiken. Een gespe cialiseerd -bureau moet in Hontenisse op zoek naar zo wat 180 honden die op dit moment niet geregistreerd zijn voor de hondenbelasting. Volgens de landelijke cijfers leeft een op de vijf huishoudens een hond. In Hontenisse zouden er daarom omgerekend 620 van deze huisdieren moeten rondlo pen Voor de gemeentelijke hon- College vermoedt dat inwoners op grote schaal hondenbelasting ontduiken denbelasting staan er echter nog geen 450 honden geregistreerd. Daarbij komt dat het aantal aangiften ieder jaar nog fors 'daalt. Vijf jaar geleden bijvoor beeld stonden er nog ruim 570 honden bekend. Gezien de landelijke cijfers en ook die van omringende gemeen ten stellen burgemeester en wet houders dat er getwijfeld moet worden aan de juistheid en vol ledigheid vanhet huidige be stand. „Om in de toekomst nog geloofwaardig te kunnen zijn in het heffen van een hondenbelas ting, moet er dus actie worden ondernomen", aldus het college. Er zijn twee mogelijkheden, een algehele controle, of afschaffen van de belasting. Dat laatste zien B en W niet zitten. Vooral niet omdat de hondenbelasting de gemeente een aardig bedrag oplevert. Dit jaar is dat bijvoor beeld ruim 25.000 gulden. Er moet dus een algehele contro le komen. De enige manier om alle honden in de gemeente op te sporen is huis-aan-huis de deu ren langs gaan. B en W willen dat liever geen eigen mensen laten moeten rtiaar deze controle uitbesteden aan een bureau. Daarnaast moet er een meerja renplan komen dat er voor zorgt dat het bestand zo actueel moge lijk blijft. Rekening houden met een af schrijving van de kosten in vier jaar variëren de extra lasten voor de gemeenten van 7.900 gulden volgend jaar tot een klei ne 7.000 gulden in 1998. Ermee rekening houdend dat er 180 extra honden worden opge spoord staat, daar een meerop brengst van 10.000 gulden aan belasting tegenover. Omdat veel mensen het nu van een hondenbelasting niet inzien, willen B en W wel proberen de belastingopbrengst voortaan meer te stoppen in voorzieningen ter bestrijding van de overlast van honden. Te denken valt daarbij aan de aanstelling van éen controleur, aanleggen van hondentoiletten, schoonhouden van straten, pleinen en plantsoe nen, aanleg en onderhoud van uitlaatterreinen, opvang van achtergelaten honden en het be perken van overlast van loslo pende honden. Op dit moment betaalt een hon denbezitter in Hontenisse 58 gulden per hond. Dat is heel wat minder dan in omliggende ge meenten. B en W kondigen dan ook aan dat het tarief van de hondenbelasting in een later sta dium nog nader bezien zal wor den. Van onze verslaggever Middelburg - Door de vestiging van een hoog-technolo- gische fabriek voor automatische melksystemen kunnen er over twee jaar driehonderd banen bijkomen in en om Cadzand, de streek met de hoogste werkloosheid van Zeeland. De gemeente Oostburg, de pro vincie Zeeland en het Regionaal Bureau Arbeidsvoorziening sub sidiëren dit project met 2,8 mil joengulden. „Het is een vreugdevolle dag voor Zeeland en in het bijzonder voor West-Zeeuws-Vlaanderen," zei de PvdA-gedeputeerde Brui- nooge gisteren bij de presentatie van de plannen in Middelburg. „Wij zijn heel blij, niet alleen hopen we op de vestiging van nieuwe inwoners, ook hopen we dat onze jongeren nu beter aan de slag kunnen en niet langer zullen wegtrekken omdat er gaan werk is," zo voegde de Oostburgse wethouder Rosen- daal (WD) eraan toe. Behoefte Verheugd zijn ze dus, de be stuurders. Geen wonder. Het westen van Zeeuws-Vlaanderen kent een werkloosheid van maar liefst 35 procent van de beroeps bevolking tegn 17 procent ge middeld in Zeeland. En het Cad- zandse bedrijf Trako Techniek BV die de robotten in licensie van Prolion BV uit Vijfhuizen gaat maken, heeft straks behoef te aan groepen werknemers die zich nu aan de onderkant van de arbeidsmarkt bevinden. De helft tot twee derde van de werkne mers gaat bestaat uit lts'ers, de rest uit mts'ers en hts'ers. Vooral metaalbewerkers worden ge zocht. De arbeidsvoorziening gaat hierin bemiddelen en be taalt ook opleidingen van men sen. In eerste instantie gaat het om tweehonderd banen bij Trako zelf, plus honderd extra arbeids plaatsen bij toelevenranciers in de regio. Prolion kon kiezen uit Zeeland of Friesland maar-koos uiteien- delijk voor Zeeland. De eerder opgedane goede ervaringen met Trako lagen hieraan ten grond slag, maar zeker ook de subsi dies die verlangd werden van de overheid. Renteloos Prolion kwam met een aantal voorwaarden zoals een subsidie van 20.000 gulden per arbeids plaats tot een maximum van 120 arbeidsplaatsen, een directe sub sidie van een half miljoen gulden en een renteloze lening van twee miljoen gulden. Na enkele maanden van onder handelen met de gemeenten en de provincie, is daar het volgen de uitgekomen. Prolion en Trako krijgen 10,000 gulden subsidie voor elke arbeidsplaats met een maximum van 120 arbeidsplaat sen. Er wordt een renteloze ach tergestelde lening verstrekt van 2 miljoen gulden en er komt voor zeven ton aan subsidies, die me de betaald zullen worden uit een Europees steunfonds voor hulp aan' het platteland. De uitslag daarvan is nog niet bekend, maar in Middelburg is men vol vertrouwen dat dit geld zal afko- Afgeproken is dat de provincie driekwart van alle kosten be taalt en Oostburg het resterende kwart. Concreet betekent dat voor het financieel niet zo ge zonde Oostburg een bijdrage van vier ton, inclusief renteverliezen. De provincie steekt 1,2 miljoen gulden in het project. Zowel de gemeenteraad van Oostburg als Provinciale Staten moeten nog groen licht geven, maar Bruinoo- ge en Rosendaal verwachten geen politieke drempels meer. In Terneuzen voerden deze week kinderen van asielzoekers actie om naaf school te mogen. Al een half jaar krijgen zij geen onderwijs en brengen hun dagen in verveling door. gemeente Terneuzen, tevens bestuur van alle openbare basisscholen én bewaker van de leerplicht, zegt een geldig excuus te hebben voor deze 'grote vakantie', net ministerie van WVC, dat eind vorig jaar voor de opvang van asielzoekers de hulp van Terneuzen inriep, beloofde daarbij dat oe bcheldestad niet meer dan een 'doorgangshaven' zou zijn. wt andere woorden: De vluchtelingen zouden maar een paar weken blijven. Terneuzen zag er derhalve het nut niet van in om worschoolopvang te zorgen. 'aar de realiteit is inmiddels dat de meeste asielzoekers al panden in Terneuzen verblijven en dat deze situatie vermoede- JK vooralsnog niet zal veranderen. e noodzaak om snel schoolopvang voor de kinderen van de sieizoekers te regelen, is daarmee ai aangegeven. Maar de «neuzense scholen staan echter niet te trappelen de kinderen zuil nemen' beducht dat 'witte' ouders hun kinderen van school jen nemen. Al zal niemand die zich eerder openlijk tegen u 'sme uitsprak dat hardop zeggen. Tern vergaderen de besturen van de basisscholen in moMZen 0Ver de Plaa,sin9 van z0'n veertig kinderen. Die eten volgens de afspraken worden verspreid over alle scho- a ee" afspraak die de vrees voor reacties van ouders al °ar|geeft. niet'Ste '10pen bat de besturen nu spijkers met koppen slaan, en knmo°Vw be ru9 van de kinderen tot een vertragingstactiek wik u r beze kinderen uit Derde-Wereldlanden heeft onder- y0' eea "eel andere lading dan voor onze jeugd, moapi ifh6- ^ansarme kinderen is onderwijs vaak de enige «rS1™. °P een betere toekomst. Hoe langer ze daarvan Bovpnrrn iven, hoe kleiner hun kansen, landp 8n moeten be schoolbesturen niet vergeten dat alle VerHro Van c'e herenigde Naties meer dan tien jaar geleden al het van a-9 V3u de Rechten van het Kind hebben ondertekend. Een dn aie rechten luidt: recht op onderwijs. C. Bolier met zijn Pipo-wagen: 'Als ik alles moet bouwen wat ik nog wil bouwen moet ik driehonderd jaar worden'. FOTO JAAP WOLTERBEEK Van onze correspondent Vlissingen - Hij heeft het bijgehouden. Op de kop af negenhonderd uren is de Vlissinger C. Bolier (64) bezig geweest aan een pronkstuk waarvan er maar twee in heel Nederland te vinden zijn: een 'Pipo-wagen'. Officieel heet de antieke, rijdende woonwa gen een 'The Dunton Ledge Wagon'. Het origineel staat in een Engels museum en heet de mooiste woonwagen van de ganse wereld te zijn. - De Pipo-woonwagen, zoals door Bolier ge bouwd, is een wondertje van techniek, ge duld en veel vakkennis. Alles tot op de millimeter nauwkeurig en een complete re plica van het origineel. Met een minuscuul oventje waarvan de deu ren ook nog eens open en dicht kunnen, een bedstee met een even minuscuul hoofdkus sen, stoelen, een kast en verder alles wat in een dergelijke wagen thuishoorde. Met aan het einde van de dakgoten twee pietepeute rige leeuwekoppen van waaruit het regen water naar beneden behoort te sijpelen. Leeuwekópje „Goed tekeningen kunnen lezen, handig zijn en vooral geen haast hebben", omschrijft Bolier het resultaat van zijn 900 uren noeste arbeid. „Neem nu zo'n leeuwekopje. Hoe je dat maakt? Je zoekt een klein stenen hondje, gaat aan de slag met vloeibaar rubber, maakt een afgietsel en hebt een mal. Gips erin, bijwerken en klaar is Kees". Dat alles zo simpel moet zijn gegaan zal wel niet, want de bouwtekeningen van het model (acht in totaal) behoren tot de categorie 'E', en hoger gaan ze niet. Moeilijk, moeilijk, moeilijk dus. Maar Bolier heeft méér staal tjes van vakmanschap in zijn huis, zoals een volledig met de hand gemaakte stoomloco motief waar uiteraard ook weer alles werkt, een bluspomp die water spuit, een scharens- lijperskar, een boerenkar en een stoomauto. Niets gekocht -op de tekeningen na dan- en alles in het kleine schuurtje thuis vervaar digd. Waar ieder ander mens horendol zou worden van al dat gepriegel begint bij Bolier pas de lol. „Dat is nu het leuke van de modelbouw. Alles zelf maken, zorgen dat alles ook nog precies past en aan het eind van de rit ook nog eens werkt". Dat niet alles altijd van een leien dakje gaat ligt voor de hand. „Ik hoor wel eens een onvertogen woord", zegt mevrouw Bolier droogjes, die zelf beslist niet onverdienste lijk klederdrachtpoppen en houtsnijwerk maakt. „Dat er na al die stoomapparaten nu plotseling een 'Pipo-woonwagen' in de ka mer staat is eigenlijk de schuld van mijn vrouw", zegt Bolier. „Ze wilde eens wat anders, dus vandaar", Een duivelskunstenaar is Bolier absoluut niet, vindt-ie zelf. „Ik heb altijd veel interes se gehad in techniek. Op een gegeven mo ment zag ik in een tijdschrift een stoom-mo- del. Om kort te gaan: tekening besteld en nagebouwd". Het model, dat hij nu om schrijft als 'niet al te mooi' is inmiddels naar de eerste etage van de woning gedegradeerd. De rest van de modellen die zijn goedkeuring wèl kunnen wegdragen staat in de woonka mer. Een kast moest het veld ruimen, evenals de collectie poppen van zijn vrouw. Een blik in het atelier van de modelbouwer valt tegen. Géén super de luxe apparatuur maar een eenvoudige draaibank, een zaagmachientje en een kolom- boormachine. Meer niet plus wat handig gereedschap. „Het zijn toch je handen die het moeten doen", vindt Bolier. De Pipo-woonwagen heeft een prominente plek in de woonkamer en in een kast in de hal liggen nog ettelijke bouwtekeningen van modellen die Bolier nog wil maken. Wat zijn volgende huzarenstukje gaat worden weet-ie niet. ,,'t Zal moeilijk worden om te kiezen wat het volgende model moet worden", ver zucht hij. „Als ik alles moet bouwen wat ik nog wil bouwen moet ik driehonderd jaar worden". Dat laatste zit er uiteraard niet in. Mevrouw Bolier wacht wel af. „Het is geen man om stil te zitten. Binnenkort verdwijnt- ie weer in de schuur en wordt er weer wat gebouwd. We zien wel wat het wordt". DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1994 DEEL 1 Van onze verslaggever Goes - Zierikzee heeft zich in de strijd met Goes geworpen als plaats waar het hoofdkantoor van het nieuwe gefuseerde midden- en noord-Zeeuwse waterschap moet komen. In een brief aan de Zeeuwse Waterschapsbond biedt Zierikzee daartoe een lap bouwgrond met een waarde van 700.000 gulden gratis aan. Er is de stad veel aan gelegen het hoofdkantoor en de daarbij horende tweehonderd arbeidsplaatsen naar zich toe te trekken. Maar Goes is nog steeds de favoriete kandidaat, in de zin dat de waterschappen al te kennen hebben gegeven het nieuwe schap in het bestaande Magnoliagebouw te willen vestigen. Goes heeft een aantrekkelijke huurkoopconstructie aangeboden en zet de gezondheidsdiensten die nu in het gebouw zitten op straat, wat niet van een leien dakje verloopt. Zoals gemeld weigert bijvoorbeeld de GGD te verstrekken en eist het provin ciaal bestuur een half miljoen gulden subsidie van Goes terug. Dat geld was bedoeld als bijdrage in de huisvesting van de gezondheidsdiensten. De besturen van de vier waterschappen beraden zich momenteel nog over het aanbod van Zierikzee. Oproep aan bedrijven, instellingen, verenigingen Van onze verslaggever Terneuzen - Bedrijven, instellingen en verenigingen in de gemeente Terneuzen worden opgeroepen om een algemene verklaring tegen rassendiscriminatie te ondertekenen. De oproep staat in het gemeentelijk informatieblad, dat deze week huis-aan-huis wordt verspreid. De campagne is een vervolg op eerdere spontane acties, nadat Terneuzen eerder dit jaar werd geteisterd door een reeks (ge welddadige) uitingen van ras senhaat. Een kaartenactie onder particulieren bij voorbeeld, le verde ruwweg 5000 handteke ningen op. De nieuwe campagne is 'al pra tende' tot stand gekomen, zo legt gemeentevoorlichter O. Vosveld uit. „Steeds meer mensen vinden dat ze er openlijk voor moeten uitkomen, dat ze niets met ras sendiscriminatie te maken willen hebben. Je hoort deze geluiden op verjaardagen en partijen; een vereniging schorst een lid omdat die steeds op een donkere speler scheldt. Kortom, de discussie is nog steeds gaande." Vosveld noemt de oproep aan bedrijven, instellingen en vereni gingen 'een probeersel'. Zegt: „Ik heb eigenlijk geen idee hoe er op zal worden gereageerd." Hij her innert wel aan het feit, dat de gemeente Terneuzen zelf èn de Kring van Werkgevers in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone re cent al een verklaring tegen ras sendiscriminatie hebben onder tekend. In het gemeentelijk informatie blad zit een formulier dat bedrij ven, verenigingen en instellingen ondertekend naar de gemeente moeten terugsturen. De namen van de ondertekenaars worden gepubliceerd in een volgende uitgave van het informatieblad en de formulieren worden netjes bewaard in de gemeentelijke ar chieven. In de verklaring verbinden de ondertekenaars zich om zelf het 'goede voorbeeld' te geven. Dat betekent dat ze in hun directe omgeving mensen en organisa ties aanspreken op discrimine rend gedrag, dat ze gedragscodes tegen discriminatie bevorderen. 'Discriminatie is een sociaal on recht', zo staat in de algemene verklaring. En: 'Veroordelen 'vooroordelen, ontolerantie en achterstelling op het werk, op school, in de vrije tijd of waar dan ook'. De ondertekenaars verplichten zich kortom 'tot een gezamenlijke inzet om alle vor men van vooroordeel en discri minatie te voorkomen en te be strijden.' Vosveld tot slot: „In de hoop en de verwachting dat directies en besturen zich aan de inhoud van de verklaring houden en daar ook naar leven." Van onze verslaggever Oostburg - Het college van Oostburg zet volgend jaar vaart achter de verdere privatisering van de sportaccommodaties in de gemeente. Het eerst komen daarbij de tennisverenigingen van Schoondijke, Breskens en .Oostburg aan bod. Wethouder C. Bolijn-Hertzber- ger zei dat gisterochtend in de vergadering van de commissie Openbare Werken. De commissie behandelde de ur gentieschema's van de investe ringen 'voor de komende vier jaar. Op de lijst van belangrijkste in vesteringen voor volgend jaar staat onder meer een bedrag van een ton opzij voor de privatise ring van sportclubs, én de verbe tering van de accommodatie van de atletiekvereniging De Wielin gen. „Het ligt in de bedoeling in de loop van volgend jaar schot in de zaak te brengen", aldus de wet houder. „We^ijn al bezig met de korfbalclub BKC in Breskens en de tennisvereniging in Schoon dijke. Daarnaast onderzoeken we de mogelijke privatisering van de rest van de sportaccom modaties. Je moet daarbij een heleboel consequenties in over weging nemen en daarom komen we met een privatiseringsplan." De diverse vertegenwoordigers van de politieke partijen die zit ting hebben in de gemeenteraad lieten doorschemeren dat ook de door de atletiekvereniging al ge ruime tijd geuite vurige wens tot verbetering van het complex volgend jaar tot uitvoering moet komen. Door onze redacteur Cees Maas Een koe die uit zichzelf de melkstraat in loopt en het auto matische melken zo aangenaam vindt dat ze zich zelfs twee maal per dag zachtjes aan spe nen laat sabbelen. Door een machine die de uier zelf opzoekt met een ultrasoon sensorsys teem. Geen boerenhand komt er meer aan te pas. Dat, weten deskundigen, verhoogt de melk- gift met 15 tot 20 procent, ver hoogt het welzijn van het dier èn van de boer, want die zit niet meer vast aan de verplichting van de dagelijkse melkbeurt. De boer heeft meer tijd voor gezin en bedrijf, het bespaart arbeidskosten, van de boer zelf en, vanaf ongeveer 100 koeien, spaart de boer een extra ar beidskracht uit. Voor een ren dabele exploitatie van een mel krobot (kosten 320.000 gulden) heeft een boer minstens 70 koeien nodig. Dat betekent dus dat alleen grote rundveehouders profijt hebben. En die vind je niet zoveel in Nederland, we reldwijd zijn er maar 105.000, dus zal de wonderbaaarlijke melkrobot over de grens heen verkocht moeten worden. En dat gebeurt vanuit Cadzand. „De victorie begint in Cad zand," zei gedeputeerde Bruin- ooge gisteren wat lacherig, maar hij meende het wel. De melkrobot is een revolutionaire uitvinding in de melkveehoude rij en gisteren werd bekend dat het Cadzandse bedrijf Trako Techniek BV de machines in licensie voor Prolion BV gaat maken. Driehonderd banen le vert het op (zie ook elders deze pagina). Het automatische afzuigsysteem wordt volledig gestuurd door 'computers. Als je ze allemaal naast elkaar legt, beslaat de software van één apparaat zes tienduizend pagina's. Jaren van research zijn eraan voorafge gaan voordat de proefopstellin gen draaien zoals ze nu draaien: in Nederland, Frankrijk, Japan en de VS. Vooral het laatste land is belangrijk, want daar zitten de grootste boeren. Maar wethouder Rosendaal van Oostburg toonde zich wat afzet betreft gisteren ook hoopvol ten aanzien van de eigen regio. Er is een trend gaande onder de grote veehouders om te verhuizen uit het Groene Hart van Holland. De druk van de steden en aller lei projecten wordt te zwaar. Volgens Rosendaal liggen er op dit moment al drie aanvragen van rundveehouders met onge veer 50 koeien op het gemeente huis van Oostburg voor vesti ging in de regio, En vijftig koeien benadert de ondergrens van 70 al behoorlijk. „Dat zou prachtig zijn," zei fi nancieel directeur Eendebak van Prolion BV gisteren, „dat we een systeem in de regio als demonstratieproject vlak bij de fabriek kunnen laten zien," Trako is al begonnen met de produktie van vijftig machines. Er bestaat wereldwijd slechts één concurrent, gesteund door onder meer het Zweedse Tetra- Pak. Maar de ontwikkeling van die rbbot ligt achter bij de ma chines die in Cadzand worden gebouwd en zou bovendien minder mogelijkheden hebben. Nog een voordeel van de robot: milieuwinst. Bij grootschalige introductie in Nederland, mocht dat gebeuren, kan Nederland de maximaal 11 miljard kilo melk die geproduceerd mag worden vanwege de superheffing met aanzienlijk minder koeien be reiken en dat is 'milieuwinst. Want minder koeien betekent minder mest. En bovendien daalt de mestproduktie per'ge- produceerde liter melk omdat met de robot de omzetting van voer in melk wordt verbeterd. En al deze victorie begint dus in het kleine Cadzand, om nog eens met de gedeputeerde te spreken. Over twee jaar moeten er vierhonderd robotten per jaar uit de fabriek rollen. Wat dus tegen de kostprijs van 320.000 gulden per stuk een jaaromzet van 128 miljoen gul den gaat opleveren. Minstens, want een boer die'90 mille meer investeert, krijgt een robot die geen 70 maar 140 koeien aan kan. 120-6754834 11 tel. 076-226777 sl. 071-120365 010 - 437 69 05

de Stem | 1994 | | pagina 15