Van der Laan verdwijnt uit Waspik Overname moet Kuibo Friet redden Tijd voor uw gezondheid. Doe de CZ ziektekostentest. Reken daar maar op. gc :ort gin ooit Microsoft mikt vooral op gebruikers van pe's Beurs wil Londense handel terughalen A4 ECONOMIE A5 Deel werknemers kan naar Almelo, uitbeenafdeling blijft in Brabant Muziekkoper ziet DCC niet staan I I I I ECONOMIE kort Splitsing aandelenhandel Amsterdam 11994 PESTEM WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1994 'jnesië Re vakbond in- |eek in Medan i april in de t oproer. Bnesische Wei. [politieverhoor werd vorige lond van Vrije J arrestatie van lop uitnodiging "treigd door de la worden Ift teruggetrok- Tikaanse presi- lor het gouver- Imber opnemen' tton Chiles. Bij Bush afgelopen bal Jim Smith, foot om hem in chieting Idingen bezwe- [aren beschoten hdden het vuur blandestien aan ben geënterd en Ian de schepen lijn overleden. Tie woedt in de nt onderstreept me het Japanse Ijk beschuldigd aangedrongen rs Liberia Inemers van de 1 fractie van het Ig. Ook zijn de larnemersmissie Ie krijgen. [rgaderen i heeft gisteren lense autonome ee dagen nadat en de macht in verdwenen, de „Er is geen tloe," zei Sergej Russische groep lieden naar huis ens de president pngesehikt voor [stijnen It op het laatste lalestijnen verij- jltaire commissie keven inmiddels feplande aanslag paar een gerichte tegen PLO-lei- het Palestijnse Iwit. ÏS lijkt te zijn aand bootvluch- In, zijn weer zo Inen het commu- Igisteren geldt in lieuw een verbod porheen pakt de pp en neemt hun Ee VS toegezegd emen. jg afliep, was er lig probeerde te uit elkaar. Ook g 283 Cubaanse ïaar 33. 1 van onze verslaggever Raamsdonksveer - De 95 werknemers van Kuibo Friet bv in Raamsdonksveer zijn f v0igenS bewindvoerder mr. F. Stiekema niet langer zeker van hun baan. De rechtbank I heeft uitstel van betaling ver- jeend aan het noodlijdende bedrijf. Enkele bedrijven zijn geïnteres seerd in overname van Kuibo. De hoge aardappelprijs heeft het I toch al zwakke bedrijf nog die- per in de rode cijfers gebracht, 1 stelt Stiekema, zodat er nu spra- I ke van 'enkele miljoenen verlies' op jaarbasis. .De voorzitter van de in oprichting zijnde onderne mingsraad, J. van der Schans, wijt de problemen van Kuibo daarentegen aan 'mismanage ment'. Directie en bedrijfsleiding hebben volgens hem te weinig verstand van de fritesbranche en sloegen adviezen van ervaren personeel de afgelopen jaren in de wind. De prijsstijging van de aardappel heeft de neergang van Kuibo in zijn ogen slechts ver sneld. Kuibo is buiten zijn Begemann- concern om eigendom van J. van den Nieuwenhuijzen. „Het per soneel waardeert dat hij de afge lopen jaren zoveel geld in Kuibo gestoken heeft, maar hij stelde wel de verkeerde directeur en bedrijfsleiding aan," zegt Van der Schans. „Maanden geleden hebben wij de directie al op fout beleid gewezen. Men had des kundigen moeten inhuren om de aardappelprijs beter te kunnen inschatten. Er is geen enkele structuur in het beleid en de directie vaart te veel blind op de bedrijfsleiding. In plaats van te automatiseren en met minder mensen verder te gaan neemt Kuibo juist mensen aan als er een nieuwe machine komt. En er zijn overbodige topfuncties ge creëerd." De directie spreekt momenteel met meerdere overnamekandida ten. „En daarbij is het natuurlijk de bedoeling om zoveel mogelijk werkgelegenheid te handhaven," zegt Stiekema. Een directie woordvoerder wil slechts kwijt dat de directie 'nog deze week alles op een rijtje wil krijgen'. Volgens Stiekema is het niet per se noodzakelijk dat een andere fritesfabriek Kuibo overneemt. De fabriek is ook voor bijvoor beeld producenten van diep- .vriesgroenten interessant. Met een kiloprijs van 45 tot 50 cent valt er voor Kuibo niet meer kostendekkend te werken, aldus de bewindvoerder. Pas bij een prijs van rond de dertig cent begint het bedrijf winst te ma ken. De afgelopen jaren draaide Kui bo volgens Stiekema al met ver lies. De aardappelprijs is al lang hoog en het nog niet voldoende geautomatiseerd zijn betekende te hoge personeelslasten. Ondertussen kon marktleider Aveko dankzij lagere kosten zijn positie verstevigen. „De Kuibo- directie kan de investeringsplan nen nu niet afmaken vanwege acute liquiditeitsproblemen," zegt hij. De Voedingsbond FNV bemoeit zich nergens mee. Het contact is vijf jaar geleden verbroken na een moeilijke periode. Bonds- woordvoerder J. Derijck vraagt zich af of er nog wel iemand lid is van de bond bij Kuibo. I Van onze verslaggever Waspik Vleeswarenfabriek Van der Laan in Waspik gaat nog dit jaar de conservenproduktie verhuizen naar de hoofd vestiging in Almelo. Van de in totaal honderd werknemers kunnen er 25 blijven werken op de uitbeenafdeling. De andere 75 werknemers kun- spik. Voor de overname stond het familiebedrijfje aan de Bene denkerkstraat bekend als 't Worstfabriek. „In Almelo staat modernere ap paratuur. De produktie is daar veel goedkoper dan hier in Wa spik en kan daar gemakkelijk uitgebreid worden," hield direc teur Van der Laan gisteren zijn personeel voor. „We hebben lang geaarzeld om de produktie hier weg te halen, maar we hebben uiteindelijk deze stap moeten nemen. Door de produktie te concentreren, kunnen we onze concurrentiepositie beter hand haven." Hinderwet nen wat de directie betreft in andere vestigingen van het vleesverwerkende bedrijf aan de slag. Directeur A. van der Laan riep gistermiddag het voltallige per soneel van de Waspikse vestiging bijeen om aan te kondigen dat vijfentwintig werknemers in Waspik kunnen blijven, twintig werknemers kunnen terecht in Cuijk en twintig bij Sturko in Son (het slachthuis bij Eindho ven). De rest van het personeel kan geplaatst worden in de hoofd vestigingen van het moederbe drijf Meatpoint in Almelo en Raalte. De komende weken zal met de vakbonden en de onder nemingsraad worden overlegd over een sociaal plan, waarin ook een afvloeiingsregeling voor werknemers die niet meegaan naar een andere vestiging mee genomen zal worden. Het ziet er naar .uit dat dat een flinke groep zal zijn, want maar weinig per soneelsleden zien het zitten om te verhuizen in de richting van Almelo. Zowel de ondernemingsraad als de vakbond hebben altijd de na druk gelegd op een goed sociaal plan en een aantrekkelijke af vloeiingsregeling voor het Wa- spikse personeel. Er verdwijnen immers bij het bedrijf geen ba nen. Geruchten Drie jonge werknemers die kort nadat het nieuws bekend is ge worden op de stoep nog even napraten tonen zich niet ver baasd over het aangekondigde einde van de conservenproduc- tie. „Dit hebben we natuurlijk al lang aan zien komen. Het gonst al lang van de geruchten," zegt het drietal. Ze vinden het wel een meevaller dat de uitbeenaf- deling blijft, want ze hadden er op gerekend dat het hele bedrijf uit Waspik zou verdwijnen. Van der Laan heeft eerder dit jaar al aangekondigd dat er plannen op komst waren om de activiteiten die verdeeld zijn over vestigingen in Almelo, kaalte, Montfoort, Cuijk en Son te concentreren. Volgens organi satiebureau KPMG is dat de bes te manier om een van de grootste vleesverwerkende bedrijven van Nederland (1800 werknemers, een miljard omzet per jaar) ge zond te houden. Al eerder werd de vestiging in Montfoort ontmanteld. Nu is Van der Laan aan de beurt. Dit bedrijf zit sinds 24 jaar in Wa- Volgens Van der Laan heeft het vertrek uit Waspik ook te maken met de beperkte mogelijkheden die de nieuwe hinderwet het be drijf in Waspik biedt. Daardoor kan het bedrijf niet de hoeveel heid uren maken die nodig is. „Maar de problemen met de hin derwet zijn niet van doorslagge vende betekenis geweest." De drie werknemers op de stoep tonen zich in ieder geval niet bereid om mee te verhuizen naar Almelo of Raalte. „Wat moet je daar nu? Je begint daar onder aan de ladder en je verdient er nog minder, dan wanneer je hier een uitkering neemt?", zeggen ze. Ze vinden wel enige onrecht vaardigheid zitten in het feit dat de werknemers van de uitbeen afdeling allemaal mogen blijven. „Ik ben hier ruim twaalf jaar in dienst", zegt er een. „Maar op de uitbeenafdeling werken mensen die nog maar twee jaar in dienst zijn. Zij mogen blijven, terwijl ik er uit moet. Dat vind ik niet eerlijk." Verder is zijn hoop ge vestigd op de aangekondigde af vloeiingsregeling. Een woordvoerder van de onder nemingsraad denkt dat het 'zeer verstandig' voor het personeel is om te opteren voor met name een baan in Son. „Ze krijgen daar een gedegen opleiding en kunnen daar een behoorlijk vak leren," zegt hij. De Waspikse wethouder A. IJpe- laar van werkgelegenheid en so ciale zaken was tien jaar voor zitter van de ondernemingsraad van Van der Laan. „Het is jam mer voor Waspik", zegt hij. „Ik ben een klein beetje blij dat er een aantal mensen kan blijven. Misschien dat daar in de toe komst nog uitbreidingsmogelijk heden zitten." Bij de Voedingsbond FNV was gisteren niemand bereikbaar voor commentaar over de gang van zaken bij Van der Laan. ti heeft nog nooit un van 1500 solo mensen uit 17 lan* inse televisiestation de VS gereed zijn week dinsdag aïti binnen te val- dat niet beteken op die dag'zelf zal wordt erop ge*'e' eratie dan niet lang ilijven. j iet Pentagon Utt® ;n begin oktober to i overgaan. imerikanen gek»® ilitie bereidt zien invasie. Zo'n 30 nariniers, trainen :o met enkele h° iren uit zeven Can- mkracht aangedte ichip USS Eisenho- spoedig de ba ïaar het Caribische iet .troepen en hen n de VS heeft meer en in de regiobg' ■al de taak hebben Werknemers van Van der Laan praten onderling na, kort nadat ze van de directie te horen hebben gekregen dat een deel van het bedrijf verhuist naar Almelo. foto de stem/johan van gurp een verlies van 400 miljoen op jaarbasis." Microsoft bekleedt dit jaar het voorzitterschap van de stichting BSA, die namens een aantal ge renommeerde softwarebedrijven de piraterij aanpakt. Dat heeft er volgens De Smedt toe geleidt dat de grote bedrijven (met meer dan 2.500 geïnstalleerde compu ters) zich aardig aan de regels houden. Dat er vrijwel geen particuliere gebruiker is zonder illegale soft ware vindt De Smedt niet netjes, maar een ramp vindt hij het niet. Zijn grote zorg is het midden- en kleinbedrijf, waar volgens hem nog heel veel met illegaal geko pieerde programma's wordt ge werkt. Daarop richt zich de stichting BSA de laatste tijd dan ook nadrukkelijk. VERVOL<3 VAN VOORPAGINA Volgens De Smedt is daarenbo ven de naamsbekendheid van Microsoft sterk toegenomen. Maar nog niet genoeg. Een nieuw offensief is in aantocht en daarmee wil het bedrijf zich in Nederland nog sterker profile ren. Binnenkort worden nieuwe produkten gepresenteerd. Behal ve de al eerder aangekondigde systeemprogrammatuur (de op volger van Windows NT, die tot nu toe de codenaam Chicago droeg, gaat Windows 95 heten) worden ook nieuwe produkten voor de thuisgebruikers gelan ceerd. De niet-professionele markt wordt voor Microsoft steeds be langrijker. Nu nog zorgt deze markt voor 10 procent van Mi- crosofts omzet; over enkele jaren moet dat zo'n 50 procent wor den, aldus De Smedt. Wereldwijd scoorde Microsoft in het op 30 juni afgesloten boek jaar een omzet van 4,65 miljard dollar en een netto-winst van 1,15 miljard dollar. Als Micro soft niet een schikking in een octrooigeschil met het Ameri kaanse bedrijf Stac had hoeven beslechten, had de nettowinst 1,21 miljard dollar bedragen. In de Benelux zag Microsoft de omzet met 19 procent stijgen naar 165 miljoen, waarbij de onderneming aantekent dat zij hier nog lang niet zo sterk als in de VS vertegenwoordigd is in de consumentenprodukten en in contracten voor toepassingspro grammatuur met de OEM-markt (levering van programmatuur die computerfabrikanten met hun produkt meeleveren). In Nederland heeft Microsoft slechts één zo'n OEM-contract en wel met de grootste Neder landse computerfabriek, Tulip in Den Bosch. Volgens De Smedt zorgt Tulip op dat punt voor een omzet van 6 a 7 miljoen gulden aan Microsoft-programmatuur. Volgens Benelux-directeur De Smedt lijdt Microsoft in Neder land nog steeds een enorme in komstenderving door software piraterij. „Dat is onze grootste concurrent," aldus De Smedt gisteren in een nadere toelich ting. Volgens hem was in 1993 slechts 22 procent van de op Nederlandse computers geïnstal leerde Microsoft-toepassings- programmatuur legaal (de jaren daarvoor zelfs niet meer dan 18 procent). „Dat betekent voor ons (ADVERTENTIE) Van onze redactie economie Hilversum - De Nederlandse muziekkoper loopt nog allesbe- a ve warm voor de nieuwe geluidsdragers digitale compact cassette (DCC) en MiniDisc. ,z'in halfjaarlijkse overzicht van de geluidsdragersmarkt in «Ierland had branche-organisatie NVPI gisteren nog geen plaats ingeruimd voor wat de digitale opvolgers van de analoge geluidscas sette moeten worden. Volgens bestuurder Paul Solleveld van de j Saat het bij de leveringen van DCC en MiniDisc aan de lief be °m du'zen'HaHen'' wemig voor een representa- Solleveld bevestigt de eerder door de muziekindustrie uitgesproken enrng dat de verkopen van nieuwe geluidsdragers niet aan de oggespannen verwachtingen voldoen. Philips heeft in juni de verlaagd311 ^^^"sPe^er' d'e nu twee iaar °P de markt is, fors Uit de gisteren gepresenteerde cijfers blijkt dat de in 1991 ingezette bpn"1!»M verk°Pen aan geluidsdragers aanhoudt, al is het verlies perkter dan verwacht. In geld gemeten kromp de markt met drie te et. u t,0t 68n verkooptotaal van 492 miljoen. Het aantal verkoch- tot IR 7 "o"1 'n eerste helft van dit jaar wel toe, met vier procent De rn i°.en 's, singles, muziekcassettes en langspeelplaten. Stiiain ^°e<* V°0r Procent van het totaal - liet qua eenheden een in mill met *wee procent zien, maar verloor twee procent aan omzet laaoet T?1 z'4 bem 'n c*e toegenomen verkopen van CD's in de PTlm-Pj nSe (onder de tien gulden), waardoor de gemiddelde ^-Pnjs daalde van 30,75 tot 29,50. e aan de detailhandel ligt, komt aan deze daling spoedig een ledereen kan zelf bepalen welke ziektekostenverzekering voor hem of haar het voordeligst is. Voordelig in kosten en royaal in voorwaarden. Omdat u natuurlijk veelal zelf niet in de hand hebt of u iets overkomt, kunt u er maar beter voor zorgen dat u de beste verzekering hebt. Een verzekering met een uitgebreide dekking, waarmee u ook een beroep kunt doen op minder alledaagse specialismen. Dat is wel zo prettig op 't moment dat u deze opeens hard nodig hebt. Onderwerp uw ziektekostenverzekering daarom deze week nog aan een grondige keuring. Stuur de testbon in en u heeft onze informatie binnen enkele dagen in huis. Vergelijk die eens met uw huidige polis. Grote kans dat uw verzekering toch beter kan dan u dacht. Als dat geen gezond voorstel is! Gezondheidskeuring? Draai de rollen eens om. Onderwerp zelf uw huidige ziektekostenpolis aan een grondige keuring. Doe de ziektekostentest. Vul in, knip uit en stuur op. Binnen enkele dagen hebt u de uitslag in huis. mbargo tegen Ha«' einrip v 1 iigi, jmjiiii aan ueze uaimg bpueuig een Gramm e ns, een Puh'icatie van de Nederlandse Vereniging van onverm^a'r*? en detailhandelaren (NVGD) is een prijsverhoging druk j marSC van de CD-speciaalzaak zou zwaar onder na„ doordat stijgende inkoopprijzen in de afgelopen jaren De LP Z1)n doorberekend aan de koper, cassette6n ,muziehcass6tte zijn in een terminale fase beland. De geld K;,Ju,0r 20 Procent aan volume in stuks en zag de omzet in kopers 7nr 6n' De k? blijkt een volhouder: een trouwe groep 187.00(1 J' u V°°r een st'iSing van het aantal met 4 procent. Met meer Han 1 verteSenwoordigt de plaat echter een belang van niet W dan 1 procent van alle aankopen. Naam: m/v Adres: Postcode: Plaats: Tel. Drivé: Tel. zaak: Leeftijd man*: Vrouw*: Leeftijd kind(eren): loondienst zelfstandig onderwijs student overige Nu verzekerd bii: Ik wens wel/geen bezoek aan huis. •Door leeftijdstoeslagen bij overstap is ons aanbod waarschijnlijk minder interessant voor personen ouder dan 45 jaar. Uw gegevens worden strikt vertrouwelijk behandeld. GROEP ZORGVERZEKERINGEN Stuur de bon in een envelop (zonder postzegel) naar CZ groep Zorgverzekeringen, Antwoordnummer 153, |^^5000 WB Tilburg. Hebt u nog vragen? Bel dan ons informatienummer: 013-325325. REKEN DAAR MAAR OP. 'Londen beste Europese vestigingsplaats' ben Haag - Londen behoudt zijn positie als populairste Europese vestigingsplaats voor het bedrijfsleven. In de Europe an Real Estate Monitor heeft de Britse hoofdstad zijn eerste plaats versterkt ten opzichte van Parijs, dat de tweede plaats behoudt. Amsterdam handhaaft zich op de ranglijst op vijf, achter Frankfurt en Brussel. De European Real Estate Monitor bevat de resultaten van een enqüete onder 500 topmensen in het bedrijfsleven. Zij geven in het onderzoek aan in welke mate de belangrijkste steden voldoen aan de eisen die zij stellen bij het zoeken van een vestigingsplaats. De ondervraagden vinden de mogelijkheden tot communicatie het belangrijkste: het gaat zowel om transport verbindingen als om faciliteiten voor telecommunicatie. Kanaal veren spekken P&O Londen - Het groeiende Kanaalverkeer, met name tussen Dover en Calais, legt P&O geen windeieren. De Britse reder heeft de eerste zes maanden van dit jaar zijn marktaandeel flink vergroot, mede dankzij de twee schepen die van Olau zijn gehuurd die dienst deden op de lijn Vlissingen-Sheerness. Die lijn heeft Olau opgeheven omdat die niet rendeerde. Naar P&O gisteren bekendmaakte, nam het passagiersvervoer op zijn veerdiensten met 37 procent toe en het vrachtvervoer met 34 procent. Ondanks de druk op de tarieven steeg de winst bij de veerdiensten het eerste halfjaar tot f 72 miljoen. Vorig jaar was dat f 31 miljoen. De totale exploitatiewinst kwam uit op f 491 miljoen tegen 143,6 miljoen pond f 389 miljoen in 1993. Roto Smeets koopt wellicht bankdrukkerij Hilversum - De huisdrukkerij van ABN Amro Bank gaat mogelijk over naar drukkerijgroep Roto Smeets de Boer. Onder handelingen hierover zijn aan de gang. Een woordvoerster van de bank bevestigt de onderhandelingen maar wijst er wel op dat de interne besluitvorming nog niet rond is. Bij de bankdrukkerij werken 25 mensen. De woordvoerder van Roto Smeets weet niet wat de omzet is, ook niet of de zaak winstgevend is. „Dergelijke normen stellen wij niet. We willen inzicht krijgen in de omzetgarantie per werknemer plus de toegevoegde waarde. We kunnen ons niet voorstellen dat we een lijk in de kast vinden ofzo." ABN Amro is huisbankier en financier van Roto Smeets de Boer. Seiko vestigt dochter in Lopik Amsterdam - Lopik wordt de vestigingsplaats van Seiko Communications, dochteronderneming van de Japanse horloge fabrikant Seiko. Die gaat zich bezighouden met een wereldom spannend communicatiesysteem via FM-radiofrequenties. Via het systeem kan de drager van een speciaal Seiko-horloge allerlei boodschappen ontvangen. Het apparaat, 'pager' genaamd, heeft een klein schermpje. Daarop kunnen gecodeerde, korte mededelingen als beurskoer sen, sportuitslagen en persoonlijke boodschappen worden gele zen. Het systeem kan in de tweede helft van 1995 gaan werken. Frankrijk privatiseert Renault Parijs - De Franse regering gaat binnen enkele weken 28 procent van automobielfabrikant Renault privatiseren. Dat heeft minister van Industrie Gérard Longuet gisteren bekend gemaakt. De verkoop van Renault moet de Franse staatskas ongeveer vier miljard gulden opleveren. De Franse overheid houdt een meerderheidsbelang in Renault van 51 procent. Toch ziet het er naar uit dat Renault te maken krijgt met een 'hete herfst'. De nog altijd machtige communisti sche vakbond CGT heeft al veel eerder laten weten actie te zullen gaan voeren tegen de gedeeltelijke privatisering. Eerdere privatiseringsplannen liepen mis toen vorig jaar de voorgeno men fusie van Renault met Volvo niet doorging. Van onze redactie economie Amsterdam - „Vraag en aanbod bij elkaar brengen, dat kan een computer ook. Maar een hoekman kan dénken en partijen desnoods aan elkaar smoezen." A. Vastenhouw, commissaris voor de notering op de Am sterdamse effectenbeurs, ge looft nog steeds in de eigen kwaliteit van de beurshande laar, ook nu de computer nog verder oprukt in die markt plaats. Als op vrijdag 30 september de beeldschermen op Beursplein 5 en in een groot aantal bankkantoren in het financiële hart van Amster dam oplichten, is de 'Big Bang' - zoals de automatise ring van de beurshandel acht jaar geleden in Londen heette - een feit. Van de vergelijking met Londen wil Beurs-direc- teur J.K. Brouwer verder niet veel horen: de computersyste men in de City hebben de handel daar de eerste maan den heel wat hoofdpijn be zorgd. 'Londen' is ondertussen wel de aanleiding geweest voor de Amsterdamse beurs om het handelssysteem onder handen te nemen. Voor de handel in staatsleningen - waarvan in 1991 nog maar ruim eenvijfde In Amsterdam verhandeld werd - is dat al eerder ge beurd, met goed gevolg. Van de Nederlandse aandelen handel vindt nu veertig pro cent plaats in Londen - van de grote transacties soms wel zestig procent - en dat neer gaande tij wil de Amsterdam se beurs binnen enkele jaren keren. „We zouden zonder de ze maatregelen binnen korte tijd nog maar een minderheid van de aandelenhandel in Am sterdam hebben. We willen nu in drie jaar tijd weer naar een aandeel van zeventig pro cent," aldus Brouwer. Kern van het nieuwe Amster damse handelssysteem (TSA, ofwel Trading System Amster dam) is het splitsen van de aandelenhandel in grote or ders (wholesale) en kleinere (retail). De bedoeling is vooral voor grote partijen (banken, verzekeraars, pensioenfond sen) een voldoende levendige en goedkope marktplaats te creëren. Voor de dertig belangrijkste fondsen zijn de grenzen tussen de groot- en de detailhandel in aantallen weergeven. Voor Koninklijke Olie bijvoorbeeld is deze 'wholesale'-grens 10.000 stuks, ofwel een bedrag van bijna twee miljoen gulden. Akzo komt vanaf 2500 stuks (circa ƒ530.000), in de who- lesaleschermen terecht, KPN (PTT Telecom) vanaf 10.000 stuks (ƒ540.000). Particulieren worden langs een, ander kanaal behandeld. Zij profiteren van de hogere snelheid waarmee het systeem de orders afhandelt. Bovenal is voor de particuliere beleg ger van belang dat er altijd een koers bekend is waartegen onmiddellijk kan worden ge handeld. Daar zorgen de hoeklieden voor. Voor deze specialisten heeft het nieuwe handelssysteem de grootste gevolgen. Van de 25 bedrijvenis nog een tiental over. Organisatie-adviseur McKinsey vindt dat hun tus senkomst in de schermenhan- del wel gemist kan worden, maar het beursbestuur denkt dat ze hun eigen waarde heb ben. Dat kunnen ze de komen de drie jaar bewijzen. In het nieuwe systeem wordt ook de handel buiten de beursvloer om, tussen grote beleggers als banken en pen sioenfondsen onder elkaar, ge kanaliseerd in een computer systeem, met de naam Aida (Automatic Interprofessional Dealingsystem Amsterdam). Daarom hebben de verande ringen op Beursplein 5 ook grote gevolgen in de 'dea- lingrooms' van ABN Amro, ING Bank, Rabobank en an dere grote beursleden. Vanwege de omschakeling wordt de beurshandel donder dag 29 september om twaalf uur 's middags gestaakt. De handelaren hebben de afgelo pen maanden al uitvoerige training gehad en in avondlij-- ke oefensessies en zaterdagse simulatiebeurzen is getracht de kinderziekten op te sporen voordat het er echt op aan komt. De volgende ochtend om half tien moet de beurs gewoon de draad weer oppak ken.

de Stem | 1994 | | pagina 5