'Europol wordt oncontroleerbaar' Van der Ov Francois Mitterrand mag van meeste Fransen blijven Noodbrug verbindt delen Bosnische stad Mostar Jacques Parizeau vastbesloten Quebec los te maken van Canada Klinkende overwinning voor separatisten Onderdrukking in Haïti erger dan ooit DE STEM BUITENLAND Toezicht vooralsnog bij EU-ministers, er komt nog geen parlement aan te pas BUITENLAND kort pE STEM Deel werknemers kar Muziekkoper ziet DCC WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1994 A4 Van onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - De Fransen zijn maandagavond diep onder de indruk geraakt van het tele visie-interview met Franfois Mitterrand. Gisteren waren de commentaren in de straten van Parijs unaniem: „De president is moedig, hij draagt zijn lot met veel waardig heid. Hij is een voorbeeld voor al diegenen die zelf aan een ziekte lijden." Daar staat tegenover dat de Fransen minder te spreken wa ren over het omstreden verleden van hun staatshoofd. „Hij houdt veel verborgen," aldus een vrouw. Er was in de Franse media veel bewondering voor de manier waarop hij over zijn ziekte sprak, maar weinig begrip voor de manier waarop hij zaken als zijn vriendschap met René Bous- quet belichtte. Dat tweeslachtige gevoel werd uiteindelijk het best verwoord met de kop in avondblad Le Monde, dat zeven pagina's aan het gesprek met journalist Jean- Pierre Elkabbach wijdde: „Fran- pois Mitterrand heeft ontroerd zonder altijd te overtuigen." Alle commentatoren wijzen op de schaduwzijden. Was Mitter rand, toen hij als ambtenaar ging werken in Vichy werkelijk niet op de hoogte van de anti- joodse wetten? Wist Mitterrand echt niet dat zijn vriend René Bousquet - een vriendschap die Mitterrand ove rigens sterk nuanceerde - ver antwoordelijk was voor de anti- joodse razzia's in Parijs? Waarom deed Mitterrand voor de oorlog mee aan een' betoging tegen buitenlanders, hij die nu zegt nooit racistisch te zijn ge weest? En zo bleven nog tientallen vra gen hangen, nadat het interview in het Elysée-paleis allang was geëindigd. De ernstig zieke man, zo leek het, wilde zichzelf van alle blaam zuiveren. Een blaam die hij overigens over zichzelf had afgeroepen door te accepteren mee te werken aan het boek van Pierre Péan, Une jeunesse Fran- faise. In dat boek wordt een nieuw licht geworpen op de verzets strijder Mitterrand, die aanvan kelijk een hartstochtelijk aan hanger bleek van maarschalk Pétain en zijn 'nationale rege ring' in Vichy. Het debat over de geloofwaar digheid van Mitterrand laaide na het uitkomen van het boek op, en leek net voor het weekeinde weer te zijn gedoofd. Dus waar om wilde Mitterrand dan toch op de televisie komen om over zijn omstreden jeugd te praten? De man in de straat in Parijs had daar gisteren zo zijn idee over. Vrijwel uit alle monden viel te horen dat president Mitterrand veel ernstiger ziek is dan wordt aangenomen. „Hij heeft nog maar enkele maanden te gaan. Ik denk dat dit de laatste keer is dat we hem in het openbaar horen," ver klaarde een vrouw. Kan de man, die na januari leiding moet geven aan de Euro pese Unie, zijn drukbezette agenda wel honoreren, lijkt nu een terechte vraag. Als we de dokters geloven zal Mitterrand steeds vaker moe zijn. Na janua ri krijgt hij een extra werkdruk. Vreemd genoeg weigerde ieder een - het publiek, maar ook de politici - de vraag te stellen of Mitterrand nog wel zijn plaats heeft als staatshoofd. Er wordt genoegen genomen met de uitleg van de president, dat hij terugtreedt zodra hij meent dat het niet meer gaat. Vreemd genoeg ook weigerden de politici, die het optreden van Mitterrand vaak omschreven met woorden als 'pathetisch' en 'pijnlijk' zijn aftreden te eisen. Dat heeft natuurlijk te maken met de ziekte van het staats hoofd. Degene die de eerste steen werpt is voor de publieke opinie een boosdoener. Maar ook degene die de presi dentscampagne een nieuwe draai heeft gegeven. Terwijl de preten denten net hadden afgesproken om tot januari te wachten met het verkiezingsvuurwerk. Het grote publiek lijkt Mitter- Frangois Mitterrand foto afp rand zijn jeugdzonden te verge ven. De meeste Fransen hopen dat de politieke artiest Mitter rand ongeschonden mei 1995 haalt. De vraag of dat eigenlijk wel zo goed is voor Frankrijk werd gis teren als de pest gemeden. Leuven/Eindhoven (anp) - Europol dreigt oncontroleerbaar te worden. Er zijn nog niet of nauwelijks mogelijkheden vastge legd om nauwlettend in de gaten te houden waarmee de nieuwe Europese politie-organisatie precies bezig is. Het toezicht berust slechts bij de politieministers van de lidstaten van de Europese Unie. Zelfs het Europees Parlement staat vooralsnog buitenspel zegt de Belgische hoogleraar L. van Outrive, verbonden aan de Katholieke Universiteit van Leuven en oud-lid van het Euro pees Parlement. De kritiek van Van Outrive is niet mals. Hij vreest dat bij de ontwikkeling van Europol on voldoende waarborgen worden ingebouwd om op democratische wijze controle uit te kunnen oe fenen. „Europol is nog geen enkele ver antwoording schuldig aan welke parlementaire instantie dan ook. Deze democratische waarborg dreigt ook in de toekomst bij de verdere ontwikkeling van Euro pol te ontbreken", betoogde Van Outrive gisteren in Eindhoven waar hij gastspreker was op een tweedaags congres van interna tionale politievakbonden. Tijdens dat congres staat de toe komstige nieuwe Europese poli tie-organisatie centraal. Europol staat nu nog in de kin derschoenen. Met als voorloper de sinds begin dit jaar in Den Haag gevestigde speciale dru geenheid van Europol. Daar wordt een begin gemaakt met het verzamelen van crimine le informatie uit de deelnemende Europese landen. Tevens worden analyses gemaakt van interna tionaal georganiseerd drugver- keer. Pas op z'n vroegst eind dit jaar hopen de politieministers binnen de Europese Unie volledige over eenstemming te bereiken over de taken en bevoegdheden van Eu ropol. De visie van Van Outrive sluit naadloos aan bij di,e van H. van Duijn, voorzitter van de Neder landse Politiebond (NPB). Ook Van Duijn maakt zich ernstige zorgen over de ontwikkeling van Europol. Hij, gaat zelfs verder dan Van Outrive. De NPB-voorzitter ziet helemaal niets in een Europese superpolitie die zelfstandig kan ingrijpen in de nationale samen leving. „Dat zou een gevaarlijke ont wikkeling zijn", hield Van Duijn zijn gehoor in Eindhoven voor. „Temeer omdat elke lidstaat van de Europese Unie zijn eigen cul tuur en gedragscode heeft. Het mag niet zo zijn dat Europol in Europa geheel zelfstandig kan opereren." „De nationale politiekorpsen, gecontroleerd door het eigen parlement, mogen en kunnen niet worden gepasseerd door een Europese organisatie die demo cratisch gezien overal ongehin derd doorheen kan fietsen. In onze visie kan het hoofdkantoor van Europol in Den Haag nooit meer zijn dan een plek waar het bestuur zetelt en waar informa tie centraal wordt opgeslagen." Het is echter de vraag of Van Duijn in Eindhoven met die op stelling, waarbij Europol min of meer compleet aan banden wordt gelegd, de andere Europe se politiebonden achter zich krijgt. Dat zal pas vanavond blijken bij de slotverklaring aan het eind van het tweedaags congres, dat na een aantal inleidende praatjes geheel achter gesloten deuren plaats vindt. Sinds gisteren kunnen de inwoners van de tot voor kort verdeelde Bosnische stad Mostar weer bij elkaar op bezoek. De noodbrug vervangt de beroemde oude stenen brug, die tijdens de strijd tussen de Kroaten en de moslims werd vernield. Intussen gaat de oorlog in de moslim-enclave Bihac onverminderd voort. Kroatische en Bosnische Serviërs voeren van twee kanten aanvallen uit op moslim-stellingen. foto epa Montreal (afp/anp) - Eén ding is de nieuwe premier van Quebec in elk geval niet te verwijten. En dat is dat hij onduidelijk zou zijn. Al een kwart eeuw laat Jacques Parizeau overal en altijd weten een fanatiek en compromisloos voorvechter te zijn van afschei ding van Canada. Niemand hoeft dan ook te twij felen aan de vastbeslotenheid van de 64-jarige leider van de Parti Québécois (PQ). „De enige reden dat ik in de politiek zit, is om de soevereiniteit van Quebec te bereiken." Parizeau is er heilig van over tuigd dat de zeven miljoen inwo ners tellende provincie, van wie vier vijfde Franstalig is, zijn eco nomisch potentieel optimaal kan benutten als het onafhankelijk is. En als het referendum, waarvan de nieuwe premier heeft toege zegd het tien maanden na zijn verkiezingsoverwinning te zullen houden, net als in 1980 uitloopt op een afwijzing van afschei ding, houdt hij gewoon een nieu we. „Ik ben een overtuigd sepa ratist en vasthoudend boven dien." Die standvastigheid zou hij wei eens nodig kunnen hebben. Pei lingen wijzen uit dat een meer derheid van de inwoners van Quebec niets voelt voor afschei ding en alleen op de PQ heeft gestemd uit onvrede met het be leid van de Liberalen. Bovendien is door het districten stelsel de krachtsverhouding ernstig vertekend. Want hoewel de PQ een absolute meerderheid haalde in de Nationale Assem blee, het provinciale parlement, is in percentages gemeten de overwinning minimaal: 45 pro cent voor de PQ en 44 procent voor de Liberalen. Bovendien' zei de premier van Canada, Jean Chrétien, zelf een francofoon uit Quebec, onmid dellijk na de verkiezingsuitslag er zeker van te zijn dat de fede ratie niet uiteenvalt. Parizeau is geboren in een luxe wijk van Montreal, Outremont. Zijn vader was makelaar in ver zekeringen. De familie was wel gesteld. Hij studeerde economie en be haalde een doctorsgraad aan de prestigiueuze London School of Economics en is volledig tweeta lig- Als econoom speelde Parizeau in de jaren .zestig een rol op de achtergrond. Hij was onder meer adviseur van Daniel Johnson, vader van de nu door Parizeau verslagen premier en een van de grondleggers van de 'stille revo lutie,' de politieke emancipatie van de Franstaligen in Quebec. Hij trad daadwerkelijk in de schijnwerpers in de jaren zeven tig, na de oprichting van de Parti Québécois door de latere premier René Levesque. Pari zeau kwam als afgevaardigde in het parlement en was van 1976 tot 1984 minister van Financiën van Quebec. Midden jaren tachtig trad Pari zeau uit de politiek. Enkele jaren geleden keerde hij terug en wist de PQ, die in crisis verkeerde door een grote verkiezingsneder laag en de dood van Lévesque, op sleeptouw te nemen. Parizeau is niet bepaald een be minnelijk man. Zelfs zijn directe vertrouwelingen spreken hem nog aan met monsieur. Zijn stijl is altijd wat hautain en theatraal hoewel hij probeert de ze aristocratische handelwijze wat te beperken door niet altijd meer driedelige pakken te dra gen en te stoppen met het roken van twee pakjes sigaretten per dag. Zijn eerste vrouw, de Poolse schrijfster Alicja Poznanska, hertrouwd met Lisette Lapointe, stierf in 1990 aan longkanker, een 50 jaar oude activiste in de Hij heeft twee kinderen en is PQ. Montreal (afp) - De separatistische Parti Québécois (PQ) heeft de provinciale verkie zingen in Quebec gewonnen. De partij kan rekenen op zeker 77 van de 125 zetel in het provinciale parlement. Zij laat de Liberalen (PLQ), die negen jaar aan de macht zijn geweest, met 47 zetels ver achter zich. In stemmenaantal deden de Liberalen met 44 procent echter nauwelijks voor de PQ onder. De Democratische Actiepartij kreeg zeven procent van de stemmen en de reste rende drie gingen naar een aantal kleine groeperingen. De leider van de PQ, Jacques Parizeau, heeft de overwinning opgeëist. Hij riep de bevol king van Quebec op een onafhankelijk staat op te bouwen na het referendum dat hij volgend jaar zal uitschrijven. Daarbij moe ten de inwoners van de provincie uitspreken of zij voor of tegen een soeverein Quebec zijn. Parizeau wil de 30 jaar oude droom van een' Frans land temidden van de Noordameri- kaanse Engelstaligen eindelijk realiseren. Sinds de Franse president Charles de Gaulle in 1967 separatistische demonstranten in Montreal de leuze 'Vive le Québec libre' toeriep, heeft het debat over de toekomst van Canada de gemoederen bezig gehouden. Een onafhankelijk Quebec zou de vier ooste lijke provincies afscheiden van de rest van Canada. De overwinning van de PQ is minder groot uitgevallen dan voorspeld. Verwacht was dat de Liberalen veel harder zouden worden gestraft voor het uitblijven van economische verbetering. De opkomst lag rond de 80 procent. Van de zeven miljoen inwoners waren er 4,8 miljoen kiesgerechtigd. Landelijk blijft de Liberale Partij aan de regering. Proces tegen vakbondsleider Indonesië Medan - De leider van de grootste onafhankelijke vakbond ij Indonesië, Muchtar Pakpahan, moet volgende week in Med® terechtstaan. Hij wordt ervan beschuldigd eind april in d( Sumatraanse stad arbeiders te hebben aangezet tot oproer. Het proces tegen Pakpahan, hoofd van de Indonesische Wel- vaartsvakbond SBSI, was uitgesteld omdat het politieverhoor langer duurde dan verwacht. De vakbondsleider werd maand gearresteerd. De Verenigde Staten en het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen hebben geprotesteerd tegen de arrestatie van Pakpahan. Pakpahan was eind mei in Nederland, op uitnodiging van het CNV. Hij zei toen geregeld te worden bedreigd door de Indonesische autoriteiten. Zoon Bush wil gouverneur Florida worden Tallahassee - Doordat zijn naaste rivaal zich heeft teruggetrok- ken heeft Jeb Bush, zoon van de vroegere Amerikaanse presi- dent George Bush, de Republikeinse nominatie voor het gouver- neurschap in Florida in de wacht gesleept. Bush jr. (41) moet het bij de verkiezingen in november opnemen tegen de zittende gouverneur, de Democraat Lawton Chiles. Bij de Republikeinse voorverkiezingen haalde Jeb Bush afgelopen donderdag 46 procent van de stemmen. Zijn rivaal Jim Smith, die 18 procent behaalde, achtte het verschil te groot om hem in een tweede ronde te achterhalen. Vissers gedood bij Russische beschieting ■Moskou - Twee Chinese vissers zijn aan verwondingen bezwe ken nadat hun boten bij de Koerilen-eilanden waren beschoten' door schepen van de Russische kustwacht. Die hadden het vu® geopend op verscheidene buitenlandse boten die clandestien aan het vissen waren. Twee schepen zijn door de Russen geënterd en opgebracht naar het eiland Shikotan. Op een van de schepen bleken twee gewonden te zijn gevallen, die later zijn overleden. Het zijn de eerste doden in de visserij-oorlog die woedt in de wateren rond de omstreden eilanden. Het incident onderstreept de groeiende frustraties van Moskou over met name het Japanse beleid. Moskou heeft Japanse vissers herhaaldelijk beschuldigd van onwettig vissen en bij de Japanse autoriteiten aangedrongen op maatregelen. Rebellen gijzelen VN-waarnemers Liberia New York - In Liberia zijn 43 militaire waarnemers van de Verenigde Naties gegijzeld door een afgesplitste fractie van het Nationale Patriottische Front van Liberia. Er is nog geen reden gegeven voor de gijzeling. Ook zijn de daders nog niet precies geidentificeerd. De waarnemersmissie van de VN in Liberia probeert de gijzelaars vrij te krijgen. Parlement de Krim mag weer vergaderen Simferopol - President Joeri Mesjkov van de Krim heeft gisteren toegestaan dat het parlement van de Oekraïense autonome republiek opnieuw vergadert. Dat gebeurde twee dagen nadat hij de voksvertegenwoordiging had ontbonden en de macht in het schiereiland aan zich had getrokken. De wachten bij het parlementsgebouw zijn verdwenen, de parlementariërs gingen meteen in vergadering. „Er is geen staatsgreep gèweest. Dit was maar zinloos gedoe," zei Sergej Nikoelin, de voorzitter van de grootste pro-Russische groep binnen het parlement. Mesjkov stuurde het parlement enkele dagen geleden naar huis nadat dit zijn bevoegdheden had beperkt. Volgens de president was de volksvertegenwoordiging corrupt en ongeschikt voor wetgevende activiteiten. Israël voorkomt aanslag op Palestijnen Jeruzalem - De Israëlische geheime dienst heeft op het laatste moment een aanslag van 'militante joden op Palestijnen verij deld. Dat heeft de voorzitter van de parlementaire commissie voor de geheime dienst, Ori Orr, meegedeeld. Hij maakte niet bekend welke doelen de zeven inmiddels gearresteerde mannen op het oog hadden. De geplande aanslag zou volgens Orr geen bloedbad zijn geworden, maar een gerichte aanslag. Het betrof m i°der geval niet een actie tegen PLO-lei- der Yasser Arafat en ook het Orient House, het Palestijnse hoofdkwartier in Oost-Jeruzalem, was geen doelwit. Exodus van Cubanen gestopt Havana - De uittocht van Cubanen naar de VS lijkt te zijn gestopt. De stranden waar zich de afgelopen maand bootvluch telingen met zelfgemaakte bootjes verzamelden, zijn weer zo goed als verlaten. De voorgaande weken ontvluchtten 30.000 Cubanen het commu nistische regime, om naar de VS te gaan. Sinds gisteren geldt in navolging van de overeenkomst met de VS opnieuw een verbod om het eiland per boot te verlaten. Net als voorheen pakt de Cubaanse politie potentiële bootvluchtelingen op en neemt hun vaartuigen in beslag. In ruil daarvoor heeft de VS toegezegd jaarlijks minstens 20.000 Cubanen te zullen opnemen. Enige uren voor het ultimatum op gistermiddag afliep, was er nog maar een enkeling die een vlot zeewaardig probeerde te krijgen. De meesten haalden hun vaartuig- uit elkaar. Ook Amerikaanse televisiemaatschappijen braken op. Maandag pikte de Amerikaanse kustwacht nog 283 Cubaanse vluchtelingen uit zee op, gisteren waren dat er maar 33. Washington (afp) - De onderdrukking in Haïti heeft nog nooit zulke ernstige vormen aangenomen als nu. Een juichende overwinnaar van de verkiezingen in Quebec: Jacques Parizeau. foto epa Dit is de conclusie van een on derzoek naar de rechten van de mens in het Caribische land. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken maakte het verslag gisteren openbaar. Daar mee lijken de VS een nieuw argument in handen te hebben om een invasie te rechtvaardi gen. Marteling, moord, verkrachting en andere misdrijven vinden mo menteel op een schaal plaats 'die nog groter is dan tijdens de dic tatuur van Papa Doe Duvalier.' De afgelopen drie jaar zouden in Haïti 4.000 mensen zijn ver moord. Het ministerie hoopt de publieke opinie in de Verenigde Staten en leden van het Congres te over tuigen van de noodzaak van een militaire invasie. De interventie moet een einde maken aan de heerschappij van de militaire junta en de macht herstellen van de in 1991 verjaagde, democra tisch gekozen president Jean- Bertrand Aristide. De Verenigde Staten, die de druk op Haïti verder opvoeren, kunnen bij een militaire operatie om de junta te verdrijven, reke nen op de steun van 1500 solda ten en politiemensen uit 171®' den. Het Amerikaanse televisiestation CBS melt dat de VS gereed zijj om volgende week dinsdag september Haïti binnen te val len. Hoewel dat niet betekent dat de invasie op die dag zelfs1 plaatshebben, wordt erop ga®' zen dat de operatie dan niet m meer kan uitblijven. Eerder had het Pentagon la® doorschemeren begin oktober to actie te zullen overgaan. De door de Amerikanen gek)0 militaire coalitie bereidt zij- voor op de invasie. Zo'n W man, vooral mariniers, trainen» in Puerto Rico met enkele non derden militairen uit zeven Can; bische landen. Het met atoomkracht aangj|lK ven vliegdekschip USS Eisenni wer zou zeer spoedig de bas verlaten en naar het Caribn>® regio varen met .troepen en M kopters. r De marine van de VS heeft m dan 15 schepen in de reS10 rr. gen, die vooral de taak heb het handelsembargo tegen n te controleren. Van onze verslaggever Raamsdonksveer - De 95 werknemers van Kuibo Friet bv in Raamsdonksveer zijn volgens bewindvoerder mr. F. Stiekema niet langer zeker van hun baan. De rechtbank beeft uitstel van betaling ver leend aan het noodlijdende bedrijf. Enkele bedrijven zijn geïnteres seerd in overname van Kuibo. pe hoge aardappelprijs heeft het toch al zwakke bedrijf nog die per in de rode cijfers gebracht, stelt Stiekema, zodat er nu spra ke van 'enkele miljoenen verlies' op jaarba de in opri mingsraac wijt de daarentegi ment'. Dir hebben v< verstand v sloegen a personeel de wind. 1 aardappel Kuibo in sneld. Kuibo is l Van onze verslaggever Waspik Vleeswarenfabriek Van der L: nog dit jaar de conservenproduktie verhu vestiging in Almelo. Van de in totaal h kunnen er 25 blijven werken op de uitbeen De andere 75 werknemers kun- spik. Vooi nen wat de directie betreft in het familie andere vestigingen van het denkerkstr vleesverwerkende bedrijf aan de slag. Directeur A. van der Laan riep gistermiddag het voltallige per soneel van de Waspikse vestiging bijeen om aan te kondigen dat vijfentwintig werknemers in Waspik kunnen blijven, twintig werknemers kunnen terecht in Cuijk en twintig bij Sturko in 'Son (het slachthuis bij Eindho ven). De rest van het personeel kan geplaatst worden in de hoofd vestigingen van het moederbe drijf Meatpoint in Almelo en i Raalte. De komende weken zal met de vakbonden en de onder nemingsraad worden overlegd 1 over een sociaal plan, waarin ook een afvloeiingsregeling voor werknemers die niet meegaan naar een andere vestiging mee genomen zal worden. Het ziet er naar .uit dat dat een flinke groep zal zijn, .want maar weinig per soneelsleden zien het zitten om te verhuizen in de richting van Almelo. Zowel de ondernemingsraad als de vakbond hebben altijd de na druk gelegd op een goed sociaal plan en een aantrekkelijke af vloeiingsregeling voor het Wa- spikse personeel. Er verdwijnen immers bij het bedrijf geen ba- nen. Geruchten Drie jonge werknemers die kort nadat het nieuws bekend is ge worden op de stoep nog even napraten tonen zich niet ver baasd over het aangekondigde einde van de conservenproduc- tie. „Dit hebben we natuurlijk al lang aan zien komen. Het gonst al lang van de geruchten," zegt het drietal. Ze vinden het wel een meevaller dat de uitbeenaf deling blijft, want ze hadden er op gerekend dat het hele bedrijf uit Waspik zou verdwijnen. Van der Laan heeft eerder dit jaar al aangekondigd dat er plannen op komst waren om de activiteiten die verdeeld zijn over vestigingen in Almelo, Raalte, Moritfoort, Cuijk en Son te concentreren. Volgens organi satiebureau KPMG is dat de bes- te manier om een van de grootste vleesverwerkende bedrijven van Nederland (1800 werknemers, een miljard omzet per jaar) ge zond te houden. Al eerder werd de vestiging in Montfoort ontmanteld. Nu is Van der Laan aan de beurt. Dit bedrijf zit sinds 24 jaar in Wa- Worstfabri „In Almelc paratuur. veel goedk spik en k uitgebreid teur Van o personeel geaarzeld weg te ha: uiteindelijl nemen. D concentrer concurrent haven." Hinderw Volgens Vi vertrek uit met de be dié de niei drijf in W< kan het be heid uren „Maar de i derwet zijl vende bete De drie we tonen ziet bereid om Almelo of daar nu? aan de lac nog minde: een uitker ze. Ze vine vaardighei de werkne afdeling al „Ik ben hl dienst", ze uitbeenafd die nog mé zijn. Zij mc er uit mo eerlijk." V vestigd op vloeiingsre Een woord nemingsra< verstandig om te op1 een baan daar een kunnen da leren," zeg De Waspik laar van w ciale zakei zitter van van Van d mer voor 1 ben een kl een aantal Misschien komst nog heden zitte Bij de Vo' gisteren voor comn van zaken Van onze redactie economie Hilversum - De Nederlandse muziekkopei aive warm voor de nieuwe geluidsdraee cassette (DCC) en MiniDisc. m jZ^,n halfjaarlijkse overzicht van de gei herland had branche-organisatie NVPI gist mgeruimd voor wat de digitale opvolgers van sette moeten worden. Volgens bestuurder Re j V"I gaat het bij de leveringen van DCC bef be kï^ °m dviizendtallcnte weinig Solleveld bevestigt de eerder door de muziekii ening dat de verkopen van nieuwe geluidi ooggespannen verwachtingen voldoen. Phili verlaagd311 Z^n DCC-speler, hie nu twee jaar Uit de gisteren gepresenteerde cijfers blijkt da hor!nf yan verkopen aan geluidsdragers aanl "«to han verwacht. In geld gemeten kron procent tot een verkooptotaal van 492 miljoei t'nt i o-7S na,ni 111 de eerste helft van dit jaar wel Dp rn l°,en CD's, singles, muziekcassettes stiioi 1* voor procent van het totaal - in u? 'wee procent zien, maar verloor tw 1- "ens. Dat zit hem in de toegenomen ver ori .Prijsklasse (onder de tien gulden), au Pr^s daalde van 30,75 tot 29,50. einrip6 detailhandel ligt, komt aan de Gram™ ns, een Publicatie van de Nederk onv^°!>OC?"P aten Detailhandelaren (NVGD) druk tt j' marge van de CD-speciaal: nauwoicu11' dhordat stijgende inkoopprijzen D„ t p 1 zlJn doorberekend aan de koper, cassptfo ?n .muziekcassette zijn in een termi: geld hiin k°i°r 20 Procent aan volume in stull koDer,™ h,alveren- De LP blijkt een volhoud 187 onn <7^ V00r een Nijging van het aant; meer riL i vertegenwoordigt de plaat echte meer dan 1 procent van alle aankopen.

de Stem | 1994 | | pagina 4