Welzijnswerk gaat samenwerken anken ble Fusie vier waterschappen heeft gevolgen voor organisatie bond Aanleg nieuwe jachthaven Breskens in volle gang Zwembaden hoog op wensenlijst van CDA SPORT IN HET KORT Demontage van bom op afstand mislukt 35.000 mensen verwacht op open dag vliegbasis Ouderenwerk en jeugdcentrale in West-Zeeuws-Vlaanderen verrichten onderzoek Zeven keer naar Antwerpen met Stichting Podium West Q DESTEM ZEELAND C4 meer aandacht geven aan uw interne publikatfes maar hebt zelf geen Randstad maakt 't mogelijk randstad uitzendbureau Coensdike mag doorgaan met dagverzorging Voorlichting over pastoraal plan in Eede BER 1994 an zakkenrollerij te winkelen in t in Hulst werd hij zijn portemonnee broekzak zat, met Vermoelijk door en speelden met nd maandagmid- in een hoeveelheid mabaan te Koe slagen stro. De ge. brandweer van as snel ter plaatse iet voorkomen dat ongeveer twintig verbrandde. ak ternacht werd om- f twee een snel- eegd in een siera- an het Kolveniers- s. Uit een in de nde vitrine werden zilveren sieraden Om welke waarde n nog niet worden Men verschafte ng tot de winkel penbreken van een vervolgens een ruit - Gistermorgen kt dat bij een hout- het bedrijvenster- lissingen-Oost een ck was gestolen. 1 nog nieuwe voer- het merk Nissan, e, heeft een waarde 0 gulden. Verder nstateerd dat men ad ook nog een truck te stelen. tijdens de O-uitroe- muzikaal vlechtwerk se eindjes. De muziek eloos stromen en de aakten een prachtig n diminuendo en cres- vertolking lijkt op een aal orgel waarbij alle 'orden opengetrokken. in Alium van Tallis 'an een éénstemmige en daarna klimt de op naar een meerstem- ~ie culmineert in een hoogtepunt. De span knap opgevoerd en de rschrijdende accoor- en in de overakoesti- in Sluis heel bijzonder, meerstemmige geeste- osities van Desprezen waarin hetzelfde the wordt uitgewerkt en 'en en het 16stemmige Gabrieli kregen een uitvoering. rnder was de harmoni- erheid in het Sanctus Dei uit de Missa Duca- orta en de doorgecom- motetstijl van Psalm ate Dommum van Pier- ehicourt, waarmee het egon, kwam goed uit. listen zijn solisten die lkaar aanvoelen en sti- Er werd perfect gerea- de impulsen van Paul die een heel aparte tijl heeft. onderlijk concert van iliteit en zuiverheid. De stiek van de kerk werd evangen. De vokalisten in een cirkel opgesteld ■rteerden dus temidden jubliek, een heel bijzon- ring. j de lucht ingaat. Om begint de Bamis-bingo om 10.00 uur start de •ting (bieden en jokeren) Idags is er een mode- e wordt verzorgd door Charlotte uit Koewacht, mwels Modestoffen en ;e-mode uit Klooster- >m 20.00 uur is het Ba- net het orkest Anything lelgische zanger Eddy gs is er een huishoud- et een groot aarital de- ïes en stands van rni"- ers en leveranciers, ven. 0 uur is de officii an de Bamisfeesten. WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1994 ïan onze verslaggever Goes - De twee personeelsleden van Zeeuwse Waterschapsbond ra ken door de samensmelting per 1 januari 1996 van de vier water- gappen boven de Westerschelde bun baan bij de bond kwijt. De fusie heeft verder nog gevolgen voor de organisatie van de Zeeuwse Wa terschapsbond. De bond gaat in afgeslankte vorm ver der en krijgt een kleiner bestuur. „De waterschapsbond blijft wel bestaan als onderling overlegkader en voor overleg met de provincie, maar in klei ner verband", zegt woordvoerder P. Pijpelink naar aanleiding van de afge lopen maandag gehouden vergadering van de Zeeuwse Waterschapsbond. Een uitvloeisel van de fusie tussen de waterschappen boven de Westerschelde en het inkrimpen van de waterschaps bond is dat de functies van de huidige twee personeelsleden vervallen, aldus Pijpelink. De fusie is het resultaat van een huwe lijk tussen de waterschappen Schou- wen-Duiveland, Walcheren, Tholen en Zuid- en Noord-Beveland. Formeel staan de twee personeelsleden van de waterschapsbond op de loonlijst bij het waterschap Walcheren. Op de vergadering vat) de waterschapsbond is afgesproken dat de twee medewerkers in principe mee mogen doen met de plaatsingsprocedure voor het personeel van het nieuwe waterschap. Ook de Zeeuws-Vlaamse waterschappen gaan echter zoeken naar mogelijkheden om de twee personeelsleden van de water schapsbond onder te brengen. Ook die zijn immers verantwoordelijk voor de organisatie van de waterschapsbond. „Maar het is nog niet duidelijk hoe dat allemaal uitpakt", zegt Pijpelink. Van onze verslaggever in West-Zeeuws-Vlaanderen gaan in de toekomst inten sief samenwerken. De samenwerking tussen SWO si SJC komt onder meer al tot uitdrukking in het betrekken van een nieuwe gezamenlijke huisvesting. Volgens J. Stanneveld, functio naris van de SJC, luiden de laat ste berichten dat het voormalige kruisgebouw aan de Volder straat per 1 december dit jaar iTijkomt. De gezamenlijke huis- vestingscommissie die de bestu ren van SWO en SJC hebben benoemd, is momenteel druk doende de verhuizing uit het gebouw aan de Schouw burgstraat te regelen. De huisvestingscommissie heeft nog een andere opdracht meege kregen van de twee besturen. Dat is te onderzoeken op welke andere manieren SWO en SJC in eendrachtige samenwerking het .welzijnsbeleid in West-Zeeuws- Vlaanderen vorm kunnen geven. Administratie Allereerst kijkt die commissie naar mogelijkheden om een ge zamenlijke financiële admini stratie voor de instellingen te' roeren. „We zitten momenteel midden in dat proces", zegt Stanneveld. „Bezien wordt hoe de financieel-administratieve medewerkers van beide instel lingen zo in te zetten zijn dat het werk doelmatiger uit te voeren is." SWO en SJC staan verder nog aan het begin van de weg naar verdere samenwerking, legt de SJC-functionaris verder uit. Burgemeester en wethouders van Oostburg reppen in de gemeen tebegroting voor het komend jaar al optimistisch over een fu sie tussen SWO en SJC. „Zover willen wij nog niet gaan. Wel bekijken we of naast de al ge noemde vormen nog andere sa menwerkingsmaatregelen haal baar zijn. In gezamenlijkheid functionarissen van de instellin gen uitlenen of detacheren, om een voorbeeld te geven." Kosten De nauwere samenwerking en mogelijke fusie tussen de twee welzijnsinstellingen is in eerste instantie ingegeven uit louter fi nanciële overwegingen. De alge mene wens van de deelnemende gemeenten (Oostburg, Aarden burg en Sluis) aan het Samen werkingsverband Welzijn West- Zeeuws-Vlaanderen, subsidiege ver aan de instellingen, is de totale kosten van het samenwer kingsverband terug te dringen. Het dagelijks bestuur van het samenwerkingsverband deed dat onder meer eerder door vermin dering van het aantal formatie uren bij SJC en SWO. In dat licht komt nu ook de intensive ring van de samenwerking om de hoek kijken. Huiverig Ook het feit dat de overheid 'sturender' op kan treden als er sprake is van een in plaats van twee welzijnsinstellingen in de streek speelt een rol. De beide instellingen stonden in dat ver band eerst enigszins huiverig te genover de gedachte van samen werking. „Maar ondertussen zien zowel SWO als SJC er ook wel het voordeel van in", aldus Stanneveld. „Door de krachten te bundelen kan het uitvoerende werk er profijt bij hebben. En dat is alleen maar gunstig voor het welzijnswerk in West- Zeeuws-Vlaanderen. De verwachting is dat de huis vestingscommissie de twee be sturen nog dit jaar van duidelij ke adviezen over de samenwer kingsvorm voorziet. Van onze correspondent Oostburg - Stichting Podium West heeft voor de wintermaan den een zevental culturele busreizen naar theaters in Antwer pen op het programma staan. 0p 15 oktober staat het concert 'Ern abend in Wien' gepland in de Elisabethzaal met Marco Bakker en Tamara Lund. De prijs bedraagt 60 gulden per per soon. Op 23 december kan een concert van Berdien Stenberg, In het spoor van de Oriënt Ex press' genaamd, bezocht worden 111 de Arenbergschouwburg. De Prijs is 40 gulden p.p. Op 10 januari 1995 staat het büvester Concert 'Wien bleibt Wien' gepland met Marco Bak te en Katrien Gallez in de Eli sabethzaal. Deze reis kost 60 Sulden. Op 3 februari geeft het Genn Miller Orchestra met me dewerking van de Sisters een concert, eveneens in de Elisa- bethzaal. De prijs p.p. is 45 gul den Medio deze maand staat er ook nog een ijsrevue op het pro- gramma. maar de datum is nog (ADVERTENTIE) ki Als u ook het idee hebt dat uw bezetting tijdelijk uitbreiding nodig heeft, neemt u dan contact op met de dichtstbijzijnde Randstad-vestiging. Stapels steigermateriaal liggen momenteel op het Havenplein in Breskens. Het materiaal is voor de nieuwe jachthaven, waarvan de aanleg momenteel in volle gang is. De achthonderd meter lange dam die de nieuwe jachthaven omzoomt is bijna gereed. De nieuwe, uitgebreide jachthaven met 550 ligplaatsen tegen 250 nu, maakt onderdeel uit van het ambitieuze bouwpro ject Port Scaldis. De helft van de nieuwe ligplaatsen in J- de niet bekend. Er kan wel alvast vrijblijvend gereserveerd wor den. Paul van Vliet speelt op 3 maart in de musical 'My fair lady', samen met Vera Mann in de Stadsschouwburg. De prijs p.p. is 75 gulden. De laatste busreis is naar de opera 'La Boheme' in de Elisabethzaal. Deze voorstel ling kost 60 gulden p.p. Alle voorstellingen kunnen da gelijks geboekt worden tijdens kantooruren aan de receptie van het gemeentehuis van Oostburg. De prijzen zijn inclusief busreis. Het vertrek is altijd vanaf multi functioneel centrum Den Hoek zak en varieert in tijd tussen 18.00 en 18.30 uur. Nadere in lichtingen kunnen ingewonnen worden via de sectie Welzijnsza ken. Van onze verslaggever Sluis/Aardenburg - Behoud en renovatie van het zwem bad in Aardenburg en posi tief inspelen op commercieel- recreatieve plannen voor het zwembad in Sluis. Dat zijn twee beleidsvoornemens waar het CDA Sluis-Aarden- burg de komende strijd om de gemeenteraadszetels in de nieuwe fusiegemeente mee ingaat. Het CDA is de eerste partij die met haar verkiezingsprogramma voor de aankomende eerste zit tingsperiode van de gemeente raad Sluis-Aardenburg naar buiten treedt. Het programma bestaat uit een forse lijst met aandachtspunten. Zo streeft het CDA ernaar belas tingen en subsidies in de nu nog twee zelfstandige gemeenten Sluis en Aardenburg uiterlijk in 1997 op elkaar af te stemmen. Dat geldt ook voor leges en an dere heffingen. Het mag geen verwondering wekken dat Sluis in de nieuwe gemeente voor het CDA bijzon dere aandacht als toeristische trekpleister verdient en Aarden burg bij uitstek geschikt wordt geacht als woonomgeving. In dat verband, zo stellen de christen democraten in hun verkiezings program, moet de gemeente nieuwe uitbreidingsplannen in deze plaats snel ter hand nemen. De nieuwe gemeente zal be stuurlijk veel daadkracht ver gen, meent het CDA, en daarom is de partij voorstander van een CDA: 'Sluis moet een toeristische trekpleister blijven' geleidelijke integratie van de ambtelijke apparaten van Sluis en Aardenburg. Als de noodzaak daartoe tenminste aanwezig is. Verder bepleit de partij stimule ring van de samenwerking met de gemeente Oostburg en het waterschap Het Vrije van Sluis. Privatisering van sportvelden en dorpshuizen is een ander be leidsvoornemen, evenals het uit bouwen van het museum- en cultuurbeleid. Met speciale aan dacht wat dat laatste betreft voor Aardenburg. Ook na de samensmelting tussen de twee gemeenten moet er kri tisch gekeken worden naar de kosten van de gemeenschappelij ke regeling op welzijnsgebied in West-Zeeuws-Vlaanderen, stelt het CDA. Aardenburg dreigde eerder al uit die regeling te stap pen omdat de kosten naar me- FOTO ARCHIEF DE STEM ning van deze gemeente de pan uitrezen. Het CDA Sluis-Aar denburg is diezelfde mening toe gedaan. „Indien de ambtelijke kosten ten behoeve van de gemeenschappe lijke regeling welzijn niet dras tisch verlaagd kunnen worden, verdient uittreden de voorkeur. Budgetfinanciering zal in deze de nodige bezuinigingen op die nen te leveren." Deltan-toernooi Terneuzen - De werkgroep van de BeVoBo-volleybalploe- gen van Deltan hield voor de vierde keer een volleybaltoer nooi voor teams uit de recrea tieve sector. Het toernooi werd gespeeld in sporthal 't Zwaantje in Ter- neuzen en er werd door zeven tien teams aan deelgenomen. De toernooileiding was in handen van Guus de Waele en Freddie van Mullem. EINDSTAND Poule 1: 1 ING, 2. Dow, 3. NHI, 4. 't Luifeltje, 5. Wolphaartsdijk, 6 Deltan Middelburg, 7. CVC 1, 8. Serlippens. Poule 2: 1 Deltan 2, 2. 't Klieks- ke, 3. Jac. Hermans, 4. CVC 2, 5. Gemeente 1,70 meter, 6. Ha venschap, 7. Davos'83, 8. Bijjouw, 9. De Labstones. Veldtoertochten Aardenburg - Nu het wegsei- zoen op zijn eind geraakt ma ken de verenigingen in Zeeuws-Vlaanderen zich op voor de organisatie van drie veldtoertochten gedurende het winterseizoen. Op 13 november staat de Pol dertocht van Trimclub Aar denburg op het programma. Er kan gekozen worden uit twee afstanden, 25 en 45' km. De start is van 07.45 tot 09.30 uur bij gasthof De Jonge Leeuw aan de Kaai te Aarden burg. De routes zijn uitgepijld en de deelnemers ontvangen een gedetailleerde routebe schrijving. Na afloop worden de fietsen afgespoten en is er gelegenheid tot douchen. Diegenen die geen ATB-fiets hebben, kunnen er een huren. Wel voor 1 november reserve ren bij Fietsevenementen in Aardenburg. De andere toch ten worden 27 november ge houden door WTC Aloy vanuit Stekene bij café Koekoeksnest en op 8 januari door TC Axel, start bij café Cambrinus. Van onze verslaggever John Lazaroms Roosendaal - Het gebeurt haast nooit bij het ruimen van een bom uit de Tweede Wereldoorlog. Maar in Roosendaal dus wel. Ze ontploft weliswaar niet, maar de demontage op afstand door de Explosieven Opruimings Dienst (EOD) mis lukt faliekant. jachthaven is al besproken. Port Scaldis is het eerste grootschali ge project (90 miljoen gulden) in Nederland dat buitendijks wordt gebouwd. De bouw ligt geheel op schema. Een dezer dagen gaat de aannemer van start met de ruwbouw van het luxueuze appartementencomplex. Het is de bedoeling dat de eerste bewo ners volgend jaar in juli hun appartement betrekken. FOTO WIM KOOYMAN Uiteindelijk moeten de twee bo- mexperts met de hand en een forse waterpomptang de ontste ker uit de met 125 kilo spring stof gevulde Engelse vliegtuig bom 'peuteren'. Uiterlijk bleven de EOD'ers er behoorlijk rustig onder. „Dat circus er omheen stoort meer," zo laat sergeant A. Verhoeven laconiek weten. De bom was maandagmiddag ontdekt tijdens werkzaamheden op een stuk grond naast de Et- tenseweg in Roosendaal. Een 500-ponder, een blindganger. Een klein metertje 'ingegraven' in de grond. Hartstikke scherp gesteld tijdens de val uit de bommenwerper, zo'n 45 jaar ge leden. Voor adjudant Horst van de EOD, die de leiding over het ruimen van de bom heeft, is het echter geen onbekend projectiel. „Rond vliegvelden ligt het er vol mee. Als daar wordt uitgebreid, dan gaan we standaard naar die dingen zoeken. Tenslotte is daar zwaar gebombardeerd," aldus Horst, die oogt alsof hij absoluut geen last van zenuwen heeft. Om half elf, als de eerste poging om de bom te demonteren van start gaat, sluit de politie alle wegen af die lopen naar en langs de locatie waar de bom ligt. Inclusief rijksweg A58. Vanaf dat moment is het in de commandopost op het terrein Van onze verslaggever Aardenburg - Het tijdelijk project dagverzorging van het woonzorgcentrum Coens dike in Aardenburg mag van Gedeputeerde Staten (GS) van Zeeland met ingang van 1 januari volgend jaar per manent worden. GS laten dat weten naar aanlei ding van een verzoek van de directie van Coensdike. Het Aardenburgse ouderenoord kreeg in 1992 toestemming van de provincie voor de duur van twee jaar een project dagverzor ging te houden. Dat loopt eind dit jaar af. De directie van Coensdike wees in haar verzoek aan GS op het huidige aantal deelnemers aan het project (acht) en de te verwachten toe nemende behoefte aan dagver zorging in de toekomst. Het dagelijks provinciebestuur toonde zich gevoelig voor die argumenten en gaf gisteren de verklaring van geen bezwaar af om het project een structureel karakter te geven. Van onze verslaggever Woensdrecht - De Koninklijke Luchtmacht en Fokker Aircraft Ser vices (FAS) vieren op zaterdag 15 oktober vijftig jaar bevrijding van Zuid-Nederland met een open dag op de Vliegbasis Woensdrecht. Tegelij kertijd vieren ze het zestigjarig be staan van het vliegveld, het veertigja rig bestaan van FAS en het 75-jarige jubileum van Fokker. Onder het motto 'Welkom op Woensd recht' worden die dag zo'n 25.000 tot 35.000 bezoekers verwacht. De vliegbasis gaat die dag om 10.00 uur open. Vanaf dat moment kan het publiek allerlei vliegtuigen bekijken die in gebruik zijn of gebruikt werden door de Koninklijke Luchtmacht maar ook vele burger-vlieg tuigen. Ook luchtafweerraketten zoals de Hawk en de Patriot staan dan opgesteld alsmede hedendaagse en oude legervoer tuigen van Keep-M-Rolling. Het hoogtepunt van de open dag wordt ongetwijfeld een vliegshow die om 13.00 uur begint. Alle vliegtuigen van de lucht macht nemen daar aan deel zodat toestel len als de F-16, F-27 Fokker, C-130 Hercules en de helikopters Bölkov, Al- louette en Augusta Bell over zullen vlie gen. Historische toestellen zijn ook van de partij zoals een zeldzame B25 Mitchell-bommenwerper uit de Tweede Wereldoorlog, een Dakota, een Spitfire, een Harvard, een Piper en een Beaver. Deze laatste vier toestellen zijn allen in gebruik geweest bij de Koninlijke Lucht macht. Fokker-toestellen vliegen die middag ook over. Op het programma staan de Fok kers 50, 70, 100 en de Fokker 4. De vliegshow duurt tot en met 15.00 uur en wordt afgesloten met een para-demon straties door leden van het Korps Com mando Troepen uit Roosendaal. Volgens kolonel K. Hilderink is die dag met name bedoeld voor de bevolking uit de streek. De Koninklijke Luchtmacht wil tijdens de open dag aandacht beste den aan de plaats van de vliegbasis in de regio. Om die reden zijn regionale bedrij ven die samenwerken met de basis bij de open dag betrokken. Op de vliegbasis zijn een aantal diensten van de luchtmacht gevestigd zoals de Koninklijke Militaire School Luchtmacht die de opleidingen tot officier, onderoffi cier en korporaal verzorgt. Daarnaast vindt er een groot aantal vaktechnische opleidingen plaats. Het Depot Mecha nisch Vliegtuig Materieel en Straalmoto ren is er ook gevestigd. Die dienst zorgt voor onderhoud en reparatie van de straaljarers en helikopters. De Lucht macht Meteorologische Groep is ook in Woensdrecht gevestigd en verzorgt de analyse van weersgegevens ten behoeve van de militaire luchtvaart in West-Euro pa. Al deze dienst en nog enkele andere zoals de mijnopruimingsdienst laten tij dens de open dag zien wat ze precies doen. Omdat de luchtmacht die dag zeer veel bezoekers verwacht worden er gratis pen delbussen ingezet die vanaf het station in Bergen op Zoom rijden. Ook vanuit Putte wordt een pendeldienst onderhouden die langs de dorpen in de Zuidwesthoek naar de basis rijdt. „We hopen dat velen uit de regio te voet, per fiets of met de bussen naar de basis komen. Voor hen wordt de poort bij het Zandfort open gezet. De automobilisten kunnen van de andere poorten gebruik maken," aldus Hilde rink. van bouwmaatschappij Vromans af en toe angstvallig stil. Alsof iedereen zit te wachten op de klap die mogelijk toch kan ko men. De honderden weggebrui kers, die omgeleid worden via rijksweg A17 en over het noor delijk deel van industriegebied Majoppeveld, zal dat echter een zorg zijn. Binnen een kwartiertje staat het verkeer daar hopeloos vast. Per sonenauto's, vrachtverkeer, alles perst zich door Noord-Roosen- daal. Een enkeling probeert nog wel via een omweg toch over de parallelweg langs de bom te rij den, maar ver komt hij niet. Binnen een straal van 150 meter is alles ontruimd. In de put waar de bom ligt, werken de EOD'ers inmiddels druk aan de ontmanteling. Aan de achterzijde, waar de ontste ker zit, wordt een zogenaamde raketdemper geplaatst. Dat ap paraat kan vanaf een afstand worden bediend, waarna de ont steker er uit wordt geschroefd. Rond elf uur krijgt Horst van zijn medewerkers het signaal dat de eerste poging wordt onderno men. „Ook dat geeft een knal, maar dat is niet de bom die afgaat," zo waarschuwt de EOD-adjudant. Even later wordt Horst door zijn twee medewerkers bij de bom geroepen. „Mislukt. Wat norma liter nooit gebeurt. Nu zullen we met de hand de boel moeten demonteren," zo laat hij weten. De klok tikt inmiddels door. En de verkeerschaos in de stad groeit. Binnen een uurtje dacht de EOD de klus geklaard te hebben. Even dreigt een behoor lijke vertraging. Maar klaarblij kelijk kunnen de twee lucht machtsergeants goed met een waterpomptang overweg. „Bom gedemonteerd," klinkt het even later over de portofoon van Horst. Dan schiet alles en iedereen op de plek des onheils af. Trots poseert één- van de sergeants voor de bom. Inmiddels heeft de politie de wegen in de omgeving vrijgegeven. Binnen een klein half uur kan alle verkeer weer normaal doorstromen. Voor de EOD'ers rest dan nog één klus. Het opblazen van de bom op een afgelegen plaats. In overleg met de gemeente is geko zen voor een plekje op industrie terrein Borchwerf. Van onze correspondente Eede - De parochianen van Eede worden uitgenodigd voor een voorlichtingsbijeen komst over het concept pas toraal plan 1995 voor de re gio West-Zeeuws-Vlaande ren. De bijeenkomst is van avond in De Hof van Eede, aanvang 19.30 uur. Aangezien dit plan nog niet defi nitief is kunnen voorstellen tot wijziging ingediend worden bij het parochiebestuur, dit voor 27 september. De goedkeuring van' het plan (met eventuele wijzigin gen) gebeurt vermoedelijk don derdag 6 oktober. Het plan beoogt een grondige reorganisatie van het pastoraat met gevolgen op het gebied van de liturgie, de vieringen in het weekeinde en door de week, op- het gebied van dopen, huwelijk, uitvaart, vormsel, diakonie enzo voort. Het plan werd het afgelo pen jaar door de pastores van de regio uitgewerkt op verzoek van de parochiebesturen.

de Stem | 1994 | | pagina 19