'Streep door bungalowpark' want to speak „Voor 5% zet ik m'n spaargeld op de Kapitaalrekening." ing bv DE STEM Havens van Ylissingen en Rotterdam gaan samenwerken fietsen Adviseur Raad van State over project in Verschepolder bij Retranchement: Zeeland start nieuwe lobby voor Nationaal Park Oosterschelde BH volvo n erij W. Braat gnterpite® J f Sparen doe je gewoon bij de Postbank. POSTBANK Telefoonkabels doorgesneden voor een inbraak in Oostburg Drie aanhoudingen na inbraak in winkel aan Gentseslraat Hulst Kloorianen houden Bamisfeesten in Kloosterzande Nog acht ton nodig door vertraging van Scheldetunnel Herstel van lek in veerboot kost Zeeland 3,6 ton Adriaan Morriën op literaire avond in Terneuzen *56 f—i Golf GTi Type '85, •m, schuifd., i.g.s.t. vrnr ,500,-01159-1775 LVO 240 '84, donkerbl st„ LPG trekh., APK .750,-, 076-227526. LVO 340 DL, '86, wit, mrt.'95, Moet weg g.auto zaak, i.z.g.st. id ondh. vr.pr. 4100,- 01646-16620. rialen A/markt alen o.a. hout nieuw en litair, c.v. installaties, irerk, staal, div. deuren op maat geleverd en len. Tel. 01155-62342. Mini plaatsen nu nog EFZEKERDER dan voor in. ;paraties strie- en gevelreiniging, irengen van anti-graffiti- epareren en vernieuwen lerhoud van kantoren en n. wil leven. 076-717171 bare prijzen. Vrijblijvend Breda. 076-141517. It zich aan voor: irken, Tevens bekleding van PVC. Tevens al Uw nnen als buiten. 01640-47429. Voor al uw daklekkages of vernieuwingen of verbouwingen? Belt u 076-224274. Galenica B V R BA Zeeland Group Mesia'H bvba NCB de Veldel WAVA Oosterhout Sticht. Jeugdhulp W -Brabant RiienPC Basisch "0e Vi|f EiKen Galenica B,V. Restaurant "Mijn Keuken Gemeente Roosendaal en Nispei Crescendo Burgerpartij Nederland Gemeente Dussen Gemeente Terneuzen Streekgewest Westelijk N-Braba Gemeente Raamsdonk Agrarisch Opleidingscentr. W-Brabant Agrarisch Opleidingscentr. W -Brabant Agrarisch Opleidingscentr W.-Brabant Sticht. Kath. Onderwijs Zevenbergen Coulier Transport B.V Tempo Team Randstad Randstad Randstad Randstad Randstad Randstad Randstad Randstad jres en woonplaats naar. VRIJDAG 16 sept. wegens huwelijk gesloten gebruikte 3 maanden garantie „ergens GOEOKOP 01150-15843 Winkelc..SER LIPPENS TERNEUZEN inruil - reparatie Zeeland Van onze correspondent Vlissingen - Het Havenschap Vlis- singen en het Gemeentelijk Haven bedrijf Rotterdam gaan samenwer ken. Dat zou zo'n achthonderd ar beidsplaatsen moeten opleveren. 0e overeenkomst is gisteren door de Rotterdamse havenwethouder drs R. Smit en de Zeeuwse gedeputeerde D. Bruinooge namens de Raad van bestuur van het Vlissingse havenschap in Vlis singen ondertekend. De achtergrond van die samenwerking is het Rotter damse gebrek aan ruimte, iets waar Vlissingen nog volop van in voorraad heeft. Al jaar en dag kampt Vlissingen met een moeilijk verkoopbare grondvoor- raad. Door nu in samenwerking met Rotterdam 125 hectare haventerrein te ontwikkelen is Vlissingen in één klap een kwart van die grond kwijt. Volgens drs Smit zijn de sterke punten van Vlissingen zoals een goede verbinding met het achterland, een goede infra structuur, ruimte en dank zij de korte bestuurlijke lijnen de mogelijkheid om bij wijze van spreken morgen al de spa in de grond te zetten redenen te over om een duurzaam samenwerkingsverband aan te gaan. Eer alles echt van de grond komt, gaan beide partijen alle mogelijkheden nog eens uitvoerig bestuderen en medio 1996 zullen de eerste bedrijven worden benaderd om in Vlissingen te investe ren. Daarnaast moet er nog financieel overleg worden gevoerd met het Rijk over de aanleg van een insteekhaven en het bouwrijp maken van de grond. Alleen met het laatste is al een bedrag van 200 miljoen gulden gemoeid. Een concreet samenwerkingsvoorstel tussen de beide havens wordt pas tegen de zomer van het volgende jaar ver wacht. Volgens een ruwe schatting, ge relateerd aan de huidige bezetting in het Vlissingse havengebied, kan die sa menwerking circa achthonderd arbeids plaatsen opleveren. Of Terneuzen ook nog een graantje kan meepikken van die samenwerking is nog maar de vraag, omdat volgens de plannen voor Terneuzen de samenwer king moet worden gezocht met Gent. Het Vliegveld Midden-Zeeland, dat mo gelijk een uitbreiding van zakenvluch- ten in het verschiet ziet, zal volgens Bruinooge niet profiteren van die uit breiding van havenactiviteiten en hoeft dan ook op geen enkele financiële steun te rekenen. ZIE OOK ZEELAND-C3 Van onze verslaggever Den Haag - Er moet een fikse streep door de plannen voor de bouw van een (vakantie)bungalowpark in de Verschepolder bij Retranchement. Dat zegt de adviseur van de Raad van State in Den Haag. Adviseur mr. G. Menken zegt dat het project in strijd is met het Natuurbeleidsplan, het streek plan Zeeland én met de verdere uitwerking daarvan. Daarnaast twijfelt hij sterk aan de waarde van het argument van onder meer de gemeente Sluis en de Dorpsraad Retranchement dat het bungalowpark aan de oostzijde van het dorp zal leiden tot verbetering van de leefbaar heid.. Ten slotte zal bebouwing van de Verschepolder ook on aanvaardbare gevolgen hebben voor het karakteristieke land schap ter plaatse. Met dit advies schaart de advi seur van de Raad van State zich aan de zijde van Gedeputeerde Staten van Zeeland. Die torpe deerden het plan geruime tijd geleden al, mede op grond van bezwaren van de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) en de Zeeuwse vertegenwoordiging van het mi nisterie van Landbouw, Natuur en Openluchtrecreatie. Na het GS-besluit stapten de gemeenteraad van Sluis, de VW en de Dorpsraad Retranchement naar de Raad van State. De drie instellingen vinden dat de bouw van recreatiebungalows geen en kel landschappelijk probleem oplevert en dat het park van groot belang is voor de toekomst van het dorp Retranchement. Vestingwerken De adviseur van de Raad van State vindt dat dus niet. Hij baseert zich daarbij onder meer Van onze verslaggever Middelburg - Het provinciaal bestuur begint een nieuwe lobby om de Oosterschelde benoemd te krijgen tot Nationaal Park. Daar kleven voor Zeeland sterke voordelen aan, vindt het provinciebestuur. Daarom worden eind -september 1' notabelen van de Voorlopige Commissie Nationale Parken op kosten van de provincie twee jhgen lang gefêteerd en rondge- jeid door het Oosterscheldege- Zoals gemeld heeft de vorige regering al bepaald dat de Oos terschelde 'in aanmerking' komt °m de status Nationaal Park te verwerven. Het provinciaal bestuur denkt ®t het positief uitpakt voor eland als de commissie, die de jMnister adviseert over Nationa le Parken, feestelijk wordt ont- aold, ter plekke het gebied aan schouwt en uitleg krijgt van tal 'an Zeeuwse bestuurders en an dere deskundigen. Bolus Naar goed Zeeuws gebruik be gint de ontvangst op 28 septem- r met koffie en een bolus, en aarna hoeven de gasten zich om ets meer te bekommeren. Ze >fn m de filmzaal van de ,?en presentatie voorge- hoteld, na het aperitief in de orzaal van de statenzaal is het t~een laat diner 19-45 12.00 uur in de Abdij, waar- j commissieleden vervoerd gorden naar hun hotel, e volgende dag vertrekt het gezelschap om 9.00 uur bij Hotel "u Commerce voor een dagex- 'e naar de Oosterschelde. „Ja® ans wordt bezocht, de ner KSt ,.van Schouwen wordt stL bekeken en natuurlijk - an er rondvaarten met lunch op het gegeven dat Retranche ment behoort tot één van de weinige bewaard gebleven ves tingwerken in Nederland en dat de wallen aan de oostzijde yan het dorp nog geheel intact zijn. Nog afgezien van de landschap pelijke en cultuur-historische schade van het bungalowpark, twijfelt de adviseur sterk aan het argument dat het park meer le ven in Retranchement brengt. Hij'wijst in dit verband ook op het feit dat de groei uit de toeris- tisch-recreatieve sector is. Hij vindt daarbij de berekeningen voor omzetverhoging voor de plaatselijke neringdoenden on voldoende onderbouwd. Cijfers over het effect van het park op de werkgelegenheid zijn er niet, en voorzieningen als school en verenigingsleven hebben eigen lijk geen baat bij een vakantie park. Bedreiging Ook de hoeveelheid bungalows in het project staat in geen ver houding tot het aantal woningen in de kern Retranchement. Dat aantal vormt juist een bedrei ging voor de autochtone bevol king. Des te bezwaarlijker in dit verband is dat de bungalows ook permanent bewoond zouden mo gen worden. Niet alleen het recreatieproject trouwens, maar ook de mogelijke realisering van tachtig 'gewone' bungalows is in de Verschepol der volgens de adviseur onaan vaardbaar. Van onze verslaggever Frank Deij Terneuzen - Verveeld leunt de dertienjarige Miywiss Al- kuzia uit Afghanistan tegen de gevel van het Rooseveltho- tel. Hij heeft geen zin in voet bal en ook geen zin in volley bal. Nagenoeg het enige ver tier waarmee hij en zijn ka meraadjes in Terneuzen hun zinnen kunnen verzetten. Eigenlijk heeft hij vandaag hele maal nergens zin in en dat ge voel overkomt hem de laatste tijd steeds vaker. Het enige dat hij wil, is naar school. „Ik wil jullie taal leren zodat ik met Nederlandse kinderen kan pra ten en ik alle vakken kan leren die Nederlandse kinderen ,ook krijgen. Ik verveel me hier dood", zegt hij in goed Engels. Geleerd op school in Kabul, maar het meest van zijn vader, die leraar is. Acht maanden zit hij nu al in het opvangcentrum voor asielzoe kers in Terneuzen en elke dag is hetzelfde. „Ik help wat in de keuken. Breng wat eten rond. Speel af en toe wat voetbal of volleybal. De rest van de dag hang ik maar wat rond het ho tel", zegt hij. In het hotel zelf is wel een speelruimte maar die is veel te klein, vindt hij. En als ze naar buiten gaan, dan klaagt de buurt over overlast. Miywiss liep gisteren samen met nog zo'n twintig kinderen uit het opvangcentrum door de binnen stad van Terneuzen om aandacht te vragen voor hun problemen. Hij schreeuwde zijn keel bijna schor. Qusha Pourmalek, die de groep kinderen door de stad be geleidde begrijpt hem wel: „Dat is toch geen leven voor een kind van dertien". Miywiss wil in Nederland blij ven. Waarom?. „Life is easy he re", zegt hij. „Thuis moet ik constant op mijn hoede zijn. Thuis zie ik altijd mensen ster ven. Ik ben bang als ik op straat loop, bang als ik naar school ga. Bang dat gen bom ons huis ver nietigt". Miywiss Alkuzia wil alleen maar naar school. aan boord op het program, zodat de commissieleden ook vanaf het water kennis kunnen maken met de Oosterschelde. De kosten van deze trip worden betaald uit het potje 'representa tie' van de provincie. Gisteren was er niemand op de Griffie die een raming van de kosten kon verstrekken. Centje Maar het mag een centje kosten van het provinciebestuur omdat er veel voordelen aan kleven. Zo krijgt de Oosterschelde meer in ternationale betekenis en wor den de natuurwaarden beter be schermd. Er komt meer geld los voor het beheer van het gebied, en meer aandacht voor natuur- en milieu-educatie. De natuurgerichte recreatie wordt gestimuleerd en dat past precies in het huidige provincia le beleid. Mede om die reden trouwens, is de Natuurbescher- mingsraad, een ander landelijk adviesorgaan, tegen de erken ning van de Oosterschelde als Nationaal Park. Het leidt tot een verhoging van het aantal bezoe kers en die druk zou nadelig kunnen zijn voor juist de kwest- bare gebieden. Indien de voormalige zeearm een Nationaal Park wordt, komt er ook een groot bezoekerscentrum, waarmee Zeeland er weer een attractie bij heeft. Op dit moment vallen slechts delen van de Oosterschelde on der bescherming van de Natuur beschermingswet. (ADVERTENTIE) inlegbedrag op f 10.000,- ligt en de rente nu 4,6%* is. Girorekening- houders die een Kapitaal- of Leeuwrekening willen openen, 1 kunnen dat vandaag nog thuis De Postbank Kapitaalrekening met een zonder kosten van opnemen. Zelfs een doen. Gewoon via hun giroboekje, eerste minimum inleg van f25.000,- biedt bedrag boven de f25.000,-, als u dit een En wie er eerst nog wat meer over wil de ideale combinatie van zeer hoge rente maand van tevoren reserveert. weten, belt nu even Klantenservice Sparen: (nu 5%*) én alle opnamevrijheid. Hetzelfde principe geldt ook voor het nummer is U kunt er namelijk elk willekeurig bedrag de Leeuwrekening, waarbij het minimum (020) 591 82 20. •Rentevergoeding per 27 april 1994. WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1994 DEEL 1 Van onze verslaggever Oostburg - Telefoonkabels doorsnijden om vervolgens een inbraak te plegen. Dat is wat in de nacht van maandag op dinsdag gebeurde op het in dustrieterrein in Oostburg. Volgens de PTT een wel vaker toegepaste truc in den lande, maar voor Zeeuws-Vlaande- ren een primeur. Het gevolg was dat 113 klan ten van de PTT in Oostburg gisteren niet over hun eigen telefoons, faxen, alarm- en da talijnen konden beschikken. Bij de inbraak in een groot handel aan de Industrieweg bleef het overigens bij een po ging. Vermoedelijk werd(en) de dader(s) gestoord in hun bezigheden. Er wordt niets vermist. Rond half drie maandagnacht kwam bij de Zeeuws-Vlaamse politie de melding binnen van het doorsnijden van kabels in een verdeelkast van PTT Tele com bij het kruispunt Bredes- traat/Maaidijk nabij het Oost- burgse industrieterrein. Er waren zeven kabels vernield. Een van de afgesloten klanten was het groothandelsbedrijf. De politie trof daar sporen van braak aan en bracht die in verband met de doorgesneden telefoonkabels. De PTT begon onmiddellijk met de reparatie van de kabels en slaagde daar gistermiddag tegen vijf uur in. Alle gedu peerde klanten, waaronder vijftien bedrijven, kregen een brief met uitleg. PTT Telecom stelde bovendien diverse noodfaciliteiten beschikbaar. De politie heeft nog geen aan wijzingen over de identiteit van de dader(s). Hulst - De politie in Oost-Zeeuws-Vlaanderen heeft gisteren drie mannen aangehouden, verdacht van een inbraak inf een winkel aan de Gentsestraat in Hulst. AJlen zijn in verzekering gesteld. FOTO WIM KOOYMAN Omstreeks twee uur gisternacht trad het interne inbraak-alarm in werking. De bedrijfsleider en een medewerker van een beveili gingsorganisatie gingen onmid dellijk poolshoogte nemen en za gen dat twee mannen juist de winkel verlieten. Dankzij een duidelijk verkregen signalement kon de politie enkele uren later in Terneuzen een 34-jarige in Terneuzen verblijvende Bosniër aanhouden. Gistermorgen rond half negen kon de politie op de Parallelweg west in Hulst twee in Terneuzen verblijvende Joegoslaven (16 en 24 jaar oud) in de kraag grijpen. Ook zij worden verdacht van betrokkenheid bij de inbraak. Uit de winkel is niets ontvreemd. Van onze correspondent Kloosterzande - Van vrijdag 23 tot en met dinsdag 27 september worden in Kloos terzande weer de jaarlijkse Bamisfeesten gehouden. De organisatie is in handen is van carnavalsstichting De Kloorianen. Er komen weer twee grote feest tenten op het Marijkeplein. In de ene tent prijzen achttien stand houders hun waren aan en in de tweede tent wordt een geva rieerd feestprogramma afge werkt. De beurstent is toegankelijk op vrijdagavond en verder alle da gen totdat het avondprogramma start. De feesten beginnen op vrijdaga- vond met een officiële opening door burgemeester Th. Steen kamp van Hontenisse in samen werking met de Koninklijke Harmonie St. Cecilia. Nieuw programma-onderdeel is een rollentweedaagse, waaraan teams van twee tot vier personen kunnen meedoen. De muzikale omlijsting van deze avond wordt verzorgd door een boerenkapel. Zaterdag wordt er door de Ra bobank een ochtend voor de jeugd aangeboden, die om 10.00 uur begint en bestaat uit de 'Haaza Haaza Kindershow'. 's Middags is er een fietsenrally, waarvoor vanaf 13.30 uur kan worden ingeschreven in de tent. Verder is er in de tent een schie ting op twee wippen en is er een rommelmarkt voor kinderen. Er is eveneens een carnavalskle- dingbeurs, waar wagenbouwers, carnavalsgroepen en ook parti culieren gebruikte carnavalskle ding kunnen verkopen. Om 20.30 uur begint de finale van de rollentwee-fcdaagse en verzorgt drive-in-show Pico Bel- lo de muziek,, terwijl er ook karaoke is. Op zondag is er een mis om 10.30 uur. Om 13.00 uur begin nen de play backwedstrijden voor jong en oud. Met medewer king van SV. Aloy start om 14.00 uur de Bamis-trimloop met af standen van 500 meter voor de jeugd en 3, 6 en 12 kilometer voor de senioren. Deze wedstrijd telt mee voor het Zeeuwsvlaams trimklassement. Verder is er een kledingbeurs van tweedehands kinderkleding en zullen er een aantal aantrek kelijke artikelen door een vei lingmeester worden verkocht. VERVOLG OP ZEELAND - C3 Van onze verslaggever Middelburg - De Westerschede- tunnel WOV ligt er nog lang niet, maar gaat steeds meer aan voor- bereidingskosten kosten. Nadat eerder dit jaar al een miljoen gulden door Provinciale Staten werden verstrekt, vragen Gede puteerde Staten nu weer acht ton, wegens vertagingen in de procedure. Het probleem is, melden GS, dat er op gerekend werd dat halver wege dit jaar het nutsbedrijf Deitan zou weten of het de fi nanciering en de exploitaitie op zich zou nemen. Maar Deltan heeft het haalbaarheidsonder zoek nauwelijks klaar en stu deert nu intern nog op het rap port. Ondertussen lopen de perso neelskosten en externe-advies- kosten door en dat moet worden betaald. Van onze verslaggever Middelburg - De reparatie van een lek in de veerboot Margriet gaat de provincie 3,6 ton kosten. Het is een onverwachte te genvaller op de begroting van de veerdienst. De lek kage is ontstaan in het scheepsvlak onder de ma chinekamer en ontdekt tij dens de reguliere dokbeurt. Omdat de plek van de bin nenkant moeilijk te berei ken is, is met de Scheep vaartinspectie besloten ter plaatse aan de buitenkant extra stalen platen aan te brengen. Terneuzen - De stichting voor literaire en culturele ac tiviteiten Prometheus houdt op donderdag 15 september de eerste literaire avond van het nieuwe seizoen. Gast is deze keer Adriaan Morriën. De inmiddels 82-jarige schrijver werd geboren in IJmuiden, waar zijn vader een zeilmakerij had. Hij volgde mulo en hbs en stu deerde daarna Frans. Uit een calvinistisch milieu afkomstig, brak hij al jong met het geloof. Sinds 1945 leeft hij uitsluitend van en voor de literatuur. Morriën werkte mee aan diverse literaire tijschriften. Hij vertaal de werk van Freud, Kastner, De Maupassant en Böll. Zijn be kendste dichtbundels zijn 'Moe ders en Zonen' en 'Oogappel'. Recente publikaties zijn 'Het kalfje, van de gnoe'(proza, 1991) en Verzamelde Gedichten (1992). Morriën werd in het verleden onderscheiden met de Nijhoff- prijs en de Gorterprijs. De bijeenkomst wordt gehouden in Porgy Bess in Terneuzen, aanvang 20.15 uur. De entree bedraagt tien gulden. Houders van een CJP betalen 7,50. In oktober houdt Prometheus een Festival van Literatuur uit Vlaanderen, met onder anderen Johan Anthierens, Kristien Hemmerechts en Paul de Wispe- laere.

de Stem | 1994 | | pagina 13