Najaar m 135 mariniers paraat voor taak in Haïti ANDIJVIE EN CORDON BLEUSTICK Cessna klapt tegen Witte Huis Asielzoekers in noodopvang Vught Meerdere winnaars delen Duitse jackpot De laatste vlotten verlaten Cuba kerstpakket?.. me, een dinerbon* PvdA Hulst: Z-Vlaamse studenten dupe OV-kaart Viitoiiins houdt 24-uurs zorg Advocaat twee maanden geschorst Aardbeving in noord-Californië Politiecontrole: driekwart te snel I EFA-Cup-teams bijten spits af Mitterrand: Schoon schip Kadaster maakt koop-en hypotheekakten fors goedkoper Alles kan in de najaarsmode Besluit over inzet pas na invasie Nederlander geeft meer aan goede doelen 100 gram - -i35" 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. I L. véél meer pret! Restaurant ';r%^ Nieuwe Ginnekenstraat 3 - BREDA - Tel. 076-211199 DE STEM 134e JAARGANG lerneuzen - De acute chirurgi sche zorg in het Antoniuszieken- huis in Oostburg blijft toch ge handhaafd. De directie van de ziekenhuisgroep Zeeuws-Vlaan deren wijkt daarmee af van eer der geformuleerd beleid. Dat staat in een vertrouwelijk stuk van de medische staf. Ook de le den van de centrale onderne mingsraad zijn op de hoogte. (ZIE ZEELAND - C1 Den Bosch - Mr. Rob van den Toom uit Zevenbergen mag het vak van advocaat en procureur twee maanden niet uitoefenen. Dat heeft de Raad van Discipline van de Nederlandse Orde van Advocaten beslist. Dit naar aan leiding van klachten over ver dwenen geld dat cliënten in de posito hadden gegeven, niet vrij gegeven dossiers en een dreigend faillissement. HET WEER /min/ma*. i ü™5 Van onze correspondent Mare De Koninck Washington - Ook al waren Bill, Hillary en Chelsea niet thuis, dit had nooit mogen ge beuren. Het vliegtuigje dat gisternacht tegen het Witte Huis te pletter sloeg, had te voren uit de lucht moeten worden geschoten. Het afweergeschut dat volgens taaie geruchten in Washington de presidentiële woning omgeeft, staat er niet voor niks. En de First Family sliep op maar een paar stappen van huis, aan de overkant van Pennsylvania Ave nue, in Blair House. Of de geestelijk instabiele vliege nier, zoals zich laat aanzien, een kamikaze-actie in gedachten had of alleen maar de stunt van een landing in de achtertuin van het Witte Huis, doet nauwelijks ter zake voor de verantwoordelijke veiligheidsofficials van de Secret Service, de FBI en andere dien sten. Zij begonnen gisteren het pijnlij ke zelfonderzoek naar hoe zich deze potentiële luchtaanval op 's werelds machtigste staatshoofd zo 'succesvol' heeft kunnen vol trekken. Het wrak van de Cessna 172 lag pal onder het slaapka merraam van de Clintons... Het incident voedt de fantasie die bijna iedereen die het Witte Huis ooit heeft gezien, wel eens de vrije loop heeft gelaten. Wat ligt het er kwetsbaar bij, daar mid den in het drukke stadscentrum van de hoofdstad Washington! Aan de voorzijde kan iedereen met een sterke arm zo vanaf het openbaar trottoir over het hek met een steen het gebouw raken. En dus al helemaal met een kogel. En om een schouderraketje te lanceren kan men zelfs beter wat meer afstand nemen en aan de overkant van de straat vanuit Lafayette Park rustig mikken op die linker ramen op de eerste ver dieping: de privé-vertrekken. Daar helpt geen gewapend glas aan. Wat nu bewezen is, was voor ie dere inwoner van Washington al- Blair •House Park Lafayette Verblijfplaats president Clinton en gezin ten tijde van de crash Pennsylvania avenue westelijke 'zk. oostelijke tijd al duidelijk: voor een kwaad willend vliegtuig is het Witte Huis al helemaal geen partij. En er komen op een dag wat vlieg tuigen pal langs! VERVOLG OP BUITENLAND - A4 Droog Na een echte herfstdag gisteren wordt het nu een overwegend droge dag. Zonnige perioden en een matige wind. New York - Een aardbeving met de kracht van 6,0 op de schaal van Richter heeft gisteren het noorden van Californië en de staat Nevada getroffen. Het epi centrum van de beving lag enkele tientallen kilometers ten zuid oosten van het Tahoe-meer, een recreatiegebied. Er zijn nog geen benchten over gewonden of schade. De aardschokken, vlak voor half drie 's middags Neder landse tijd, waren voelbaar van San Francisco tot Reno. Driebergen - Bij een verkeers controle op de Al bij Naarden heeft de politie gisteren drie van de vier automobilisten betrapt op te hard rijden. Van de ruim 4100 gecontroleerde auto's reden er bijna 3100 te snel. De politie spreekt van een uitzonderlijk hoog percentage. De controle werd gehouden op een plek waar in verband met werkzaamheden maar 70 kilometer per uur mag worden gereden. Breda - In de eerste rondes van de diverse Europa Cup-toer nooien staan vanavond de ope ningduels in de UEFA-Cup op het programma. Bij Vitesse (thuis tegen Parma) keert Gillhaus te rug in de basis, FC Twente-trai- ner Ten Donkelaar twijfelt tegen Honved over het meespelen van EUerman, terwijl PSV-trainer De Mos spits Meijer mogelijk niet als voorstopper maar zelfs als links achter gaat opstellen tegen Le- verkusen. ZIE SPORT-BI Parijs - De Franse president trangois heeft gisteravond tij dens een tv-interview 'schoon schip gemaakt. Met zijn gezond heid (de president heeft kanker). An met zijn onlangs in een boek opgerakeld verleden, dat vertelt van een uiterst rechtse, jonge Mitterrand die tegen buitenlan ders demonstreerde. Maar die uiteindelijk in het verzet terecht Kwam. ■ZIE BUITENLAND-A4 Apeldoorn (anp) - Het Kadas ter wil de tarieven met ingang van volgend jaar met maar liefst 15 tot 25 procent verla gen. De inschrijving van hypotheek akten wordt een kwart goedko per. De inschrijving van koopak ten gaat 15 procent minder kos ten, mits het perceel niet hoeft te worden gemeten. Het tarief voor het opmeten van een perceel wordt kostendekkend gemaakt, heeft het Kadaster gisteren be kendgemaakt. Het Kadaster is begin dit jaar verzelfstandigd en is nu zelf ver antwoordelijk voor het financiële beleid. Het bedrijf moet kosten dekkend werken en heeft geen winstoogmerk. De omzet op jaar basis is ongeveer 500 miljoen gul den. De tariefsverlaging is volgens de dienst mogelijk door een vier jaar geleden ingezette reorganisatie. Het Kadaster werkt thans be drijfsmatiger. Ook is de doelma tigheid vergroot. Dit komt nu ten goede aan de klanten, aldus het Kadaster. Het tarievenvoorstel van de dienst moet eerst nog wel worden goedgekeurd door het kabinet. De toestroom van asielzoekers is op het ogenblik zo groot dat voor honderden mensen geen plaats is in de opvang- en onderzoekscen tra. Bij de Isabellakazerne in Vught vonden 150 asielzoekers gisteren nog een plekje in tijdelijk geplaatste 'porto-cabins', wat weer een mooi woord is voor bewoonbaar gemaakte containers. foto anp VANDAAG IN DEZE KRANT Meer nog dan in voorgaande jaren is de naj'aarsmode een allegaartje van allerlei stijlen. De contrasten zijn zo groot dat bij wijze van spreken alles kan. Er is steeds minder verschil tussen de trendsetters en de trendvolgers. INHOUD 4 katernen Binnen-/Buitenland Binnenland Buitenland Economie Sport Zeeland Gids RTV-programma's Najaarsmode 94 A2 A3 A4 A5 deel B deel C deel D D2 deel E Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - De Duitse Lotto-superjackpot is na elf weken gekraakt, maar er is geen solo-winnaar. Een onbekend aantal gelukkigen moet de 42 miljoen mark - ruim 47 miljoen gulden - delen. i zie najaarsmode - deel e Reizen op vrijdag en maandag problematisch Van onze verslaggever Hulst - Ook de PvdA-afdeling Hulst heeft zich geschaard in de rij klagenden over de onbruikbaarheid van de nieuwe OV-jaarkaart voor studenten uit Zeeuws-Vlaanderen. De uitwonende studenten zullen grote problemen krijgen met het op vrijdag naar huis keren en op maandag weer naar hun school reizen. Volgens de plannen komt er een weekkaart en een week endkaart. Studenten die een weekkaart kiezen moeten voor vrijdagavond 19.00 uur thuis zijn. Nemen ze een weekend-kaart, dan kunnen ze pas vanaf 19.00 uur met het openbaar vervoer. Andersom, met reizen naar school, zijn de problemen al precies hezelfde. De studenten komen zowel met een weekkaart als met een weekendkaart in de proble men. Onevenredig In een brief aan de minister van Onderwijs spreekt de PvdA- Hulst haar verontrusting uit over de voorgenomen plannen. „Voor ons staat vast dat uitwo nende studenten in zijn alge meenheid, en die afkomstig zijn uit Zeeuws-Vlaanderen in het bijzonder, door het nieuwe systeem onevenredig zwaar ge dupeerd worden," aldus de Pv dA-afdeling. De afdeling wijst er op dat bij de invoering van de OV-jaar- kaart indertijd is gekort op de hoogte van de studiefinacie- ring. „Thans dreigt bij de invoering van het nieuwe systeem het nut van deze OV-jaarkaart voor veel uitwonende studenten grotendeels verloren te gaan." Willekeur De PvdA Hulst zegt alle begrip te hebben voor bezuinigingen, maar voegt eraan toe dat dit niet 'ten koste van alles en op willekeurige basis mag ge schieden'. De Hulster afdeling dringt er in de brief dan ook met klem op aan in het OV-jaarkaartensys teem meer rekening te houden met de Zeeuws-Vlaamse stu denten. (ADVERTENTIE) GINNEKENSTRAAT 44 BREDA TEL. 076-202401 Er was één enkeling - ergens in Noordrijn-Westfalen - die de za terdagavond getrokken zes cij fers goed had ingevuld, en het juiste super-nummer op het for mulier had. Maar ook drie spe lersgroepjes, in de buurt van Trier, in Baden-Württemberg en ergens in Hessen, hadden de juis te cijferreeks geraden. Hoe groot die groepjes zijn is niet bekend, maar doorgaans betreft het vier tot zes personen. Het clubje in Hessen speelde pas voor de twee de week samen. Er klonk duidelijk opluchting door in de mededelingen die gis teren in de loop van de dag vanuit de diverse Lotto-centrales wer den gedaan. De laatste weken zorgde de super-jackpot ook voor opwinding bij niet-spelers in po litieke en kerkelijke kringen. Zij maakten bezwaar tegen de et hisch nauwelijks nog te verant woorden hoogte van de hoofd prijs. Afgelopen week was er voor het eerst sinds tien weken een lichte Door Hans Bos Havana - Voor honderden Cu baanse vlotvluchtelingen is het vandaag 'erop of eronder'. Ze hebben tot vanavond zes uur de tijd om hun gevaarlijke tocht over de Straat van Flo rida te beginnen. Veel eigenaren van vlotten en kleine scheepjes boden de laatste dagen hun vaartuig te koop aan. Nu de kans groot is dat de ruim 20.000 Cubanen op de Ameri kaanse luchtmachtbasis Guanta- namo noodgedwongen naar hun uitgehongerde vaderland terug moeten keren, is de animo afge nomen om de hoge golven, de ve le haaien en de rondzwervende piraten te trotseren. Er zijn echter nog voldoende Cu banen die hun leven wél op het spel willen zetten voor een re tourtje Guantanamo. „Liever dood in Guantanamo dan leven in deze hel," zei een vluchteling voor zijn vertrek. De prijzen voor de vlotten variëren van duizend dollar voor een wrakkig bouwsel tot vijfduizend dollar voor een vaartuig dat van een forse motor is voorzien. Zitplaatsen op snelle motorboten gingen dit weekeinde van de hand voor prijzen tussen de 500 en 1000 dollar. De rust op de stranden onder de rook van Havana leek gisteren enigszins te zijn teruggekeerd. Dat kwam onder meer omdat po litiemensen op de toegangswegen 710311 000218 I I I I DINSDAG 13 SEPTEMBER 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Van onze verslaggever Den Haag - Behalve een fregat en een patrouillevliegtuig - bel de met alleen een ondersteunende taak - zal Nederland 'in principe en voor beperkte duur' ook een compagnie mariniers (135 man) beschikbaar stellen voor een eventuele VN-missie in Haïti. Een definitief besluit hierover wordt pas genomen als er meer duidelijk is over de situatie op Haïti na een mogelijke invasie. In eerste instantie zou een multi nationale vredesmacht (MNF) van 6000 militairen op het eiland moeten worden gestationeerd. Deze zal in het eerste half jaar na de invasie zorgen voor een stabie le en veilige situatie op Haïti. Daarna zal pas sprake kunnen zijn van de komst van een VN- macht (UNMIH-2) die vredebe warende taken (ordehandhaving, training politie en militairen, toezicht verkiezingen) op zich neemt. De Nederlandse mari niers, afkomstig van het detache ment op de Nederlandse Antillen, kunnen daarvan deel uitmaken. Op dit moment doet Nederland al met een fregat en een Orion-pa- trouillevliegtuig mee aan het ma ritieme embargo tegen Haïti. Op grond van resolutie 940 van de Veiligheidsraad zijn lidstaten van de VN sinds 31 juli ook ge machtigd om een internationale strijdmacht te vormen die 'met alle noodzakelijke middelen' een vertrek van het Haïtiaanse regi me alsmede de terugkeer van het legitieme gezag moet bevorderen. Deze strijdmacht van ongeveer 20.000 militairen zal grotendeels uit Amerikaanse militairen be staan. De Verenigde Staten hebben Ne derland ook uitdrukkelijk ge vraagd na een eventuele invasie steun te verlenen in de vorm van militaire of civiele politie. Op dit verzoek is nog geen Nederlandse toezegging gevolgd. De ministers Voorhoeve (Defensie) en Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) wil len eerst het verloop van de inva sie afwachten voordat tot een grotere inzet wordt besloten. Of de Nederlandse zeesoldaten op Haïti in actie komen hangt ook mede af van de Nederlandse betrokkenheid bij andere VN- operaties. Den Haag heeft al wél deelname toegezegd aan de multinationale vredesmacht (MNF) door een fre gat (het stationsschip van de Ko ninklijke Marine in de West) en een P3C Orion beschikbaar te stellen. Het schip zou een escor- tetaak krijgen, de Orion kan wor den ingezet voor luchtverken- ning. ZIE OOK BUITENLAND - A4: VS-schepen voor kust Haïti Den Haag (anp) - Nederlan ders hebben in 1993 voor 1,058 miljard gulden aan goede doelen geschonken. Vergeleken met de 985 mil joen die in 1992 werd ingeza meld, is dat een stijging met 7,4 procent, blijkt uit het jaarverslag van het Centraal Bureau voor Fondsenwer ving (CBF). Het CBF noemt het verras send dat het publiek on danks de slechte economie toch meer aan goede doelen heeft gegeven. Van de 334 fondsenwervende instellin gen die hun opbrengst bij het CBF aanmeldden, zamelden er 92 meer dan één miljoen in, 96 procent van de totale opbrengst. 26 instellingen kregen ruim 10 miljoen bij elkaar. Nummer één is net als in 1992 Foster Parentsplan met 135 miljoen. Daarna volgen de Nederlandse Kankerbe strijding met 79 miljoen, Unicef met 58 miljoen en de Hartstichting met 54 miljoen gulden. Contributies en adoptiebij- dragen zijn de belangrijkste bronnen van inkomsten (373 miljoen). Mailingacties en bijdragen uit nalatenschap pen brachten respectievelijk 232 en 266 miljoen gulden op. De loterij opbrengsten voorgoede doelen stijgen op zienbarend: van 153 miljoen in 1988 naar 328 miljoen vo rig jaar. teruggang van deelnemers en in zetten geregistreerd; alsof de Lotto-koorts begon te zakken. Niettemin boeken de gezamenlij ke Lotto-organisaties nu al een omzet-verhoging van 11 procent ten opzichte van vorig jaar. De woordvoerder van de Lotto organisatie van Noordrijn-West falen in Münster zei vorige week al te hopen, dat een spelersgroep je de prijs zou winnen, zodat meerdere personen van de mil joenen-pot zouden kunnen profi teren. Hij is op zijn wenken be diend, want volgens redelijke schattingen zijn er minstens tien winnaars. De uitslag is een grote teleurstel ling voor de sensatiekranten, voor wie de lotto al weken het be langrijkste nieuws was. Zij had den graag gezien dat de jackpot in handen was gevallen van één enkele gelukkige. Na de bekendmaking van de her komst van de winnaars begonnen de media onmiddellijk een klop jacht op de gelukkigen. (ADVERTENTIES) Andijvie, 500 gram Cordon bleustick, Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 17 september a.s. de toestromende vrachtwagens met vlotten probeerden tegen te houden. Na vanavond worden Cubanen die het land illegaal willen verlaten 'als vanouds' ge arresteerd. Dissidente groeperingen in Ha vana hebben overwegend nega tief gereageerd op het bereikte akkoord tussen de VS en Cuba. Gevreesd wordt dat duizenden Cubanen de komende weken nog steeds zullen proberen hun land te verlaten, waarbij gewelddadi ge confrontaties met de Cubaan se kustwacht niet zijn uitgeslo ten. Bovendien verandert het ak koord niets aan de slechte econo mische en politieke omstandig heden op het eiland. MARINE Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Plaats:^ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per; 1 acceptgiro 87.20 tomatisch 29.05 t zenden aan: Naam: Adres: Postcode:, kwartaal automatisch 84.70 bank/gironr Plaats:, I In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar j Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. t STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT V

de Stem | 1994 | | pagina 1