'Woning vaak te goedkoop verkocht' DE STEM ON R OIEIRIEINID TE HUUR OPSLAGRUIMTES TE HUUR 4Elm< VA-BOG ALDI-MARKTEN BOUWKAVELS WINKELRUIMTEN keiler Philips ve 'S-GRAVENPOLDER HEINKENSZANO LUXE BUNGALOW ZEEU lAdverteren doet stof opwaaien, antiquair. 5 Oudste Fokke DE STEM WONEN Computerprogramma bepaalt reële vraagprijs Premie schilder dit jaar hoger Eerste hulp bij tuinproblemen Zelf aan de slag met het interieur U wilt een Huis op maat? te koop aangeboden Geïsoleerde of ongeïsoleerde ruimte, gelegen op het ind.terrein te Ossendrecht. Ink: Hendrickx Constr.bedr. B.V. Tel. 01647-4143 I gemeente breda LANDHUIS TE KOOP Uw landhuis of villa op uw eigen grond. 1 FESTIVAI ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1994 X Door Paul Geerts Een té goedkope woning is snel verkocht. De meeste ver kopers vinden dat prettig, maar toch bestaat de kans dat ze enkele tienduizenden guldens mislopen. Hypo theekspecialist ing. Pierre Otten uit Weert ontwikkelde een computerprogramma, waarmee de waarde van hui zen volgens zijn zeggen rede lijk nauwkeurig is vast te stellen. Hoewel volgens de gegevens van de NVM de prijs van koophuizen stabiliseert, blijft deze hoog. Door de prijsschommelingen van de laatste jaren weten veel bezit ters van een eigen huis vaak niet wat hun woning waard is. Bij een eventuele verkoop doen ze vervolgens een beroep op een makelaar of woningbemiddelaar, die de prijs vaststelt. Volgens Otten wordt de vraag prijs vaak te laag geschat. Door dat een goedkope woning snel is verkocht, heeft de makelaar niet veel kosten en ontvangt hij een aantrekkelijke provisie. „Iedere makelaar zegt dat hij onafhan kelijk en objectief is, maar dat is maar de vraag." De werkwijze van makelaars wordt niet gecon troleerd. .Ze hoeven officieel geen verantwoording aan de ver- Een té goedkope woning is snel verkocht. De meeste verkopers vinden dat prettig, maar toch bestaat de kans dat ze enkele tienduizenden guldens mislopen. foto de stem johan van gurp koper of aan een controlerende instantie af te leggen. Er zijn volgens Otten echter ook goede makelaars. Otten werpt zich op als onafhan- vert automatisch een kortere kelijk adviseur. „Het becijferen verkoopperiode en een goede van een goede vraagprijs is be- verkoopprijs op." langrijk. Een reële vraagprijs le- Hij ontwikkelde een computer programma, waarmee hij van elf woningtypen de vraagprijs kan genereren. Daarvoor maakt hij gebruik van een wiskundig mo del. Hierbij gaat Otten uit van een groot aantal waarnemingen, waarmee per woningtype een wiskundig gemiddelde kan wor den berekend. Op basis daarvan wordt vervolgens de gemiddelde vraagprijs bepaald. Otten ontwikkelde zijn model begin jaren zeventig. Ongeloof was zijn deel. Op verzoek van een makelaar liet hij daarom toen zijn model los op een dure bungalow. Het verschil met de door de makelaar bepaalde prijs bedroeg vijfduizend gulden, een afwijking van slechts één pro cent met de door de makelaar gestelde prijs. Voor de prijs van de woning zijn een aantal factoren bepalend. Het type en de grootte van het perceel bepalen volgens Otten ruim 75 procent van de prijs. Daarnaast spelen woonplaats, locatie, luxe en bouwjaar een rol. Otten haalde deze gegevens uit een onderzoek naar de vraag prijs van 850 koopwoningen in de regio Eindhoven dat-hij eind vorig jaar deed. „Uit de gegevens van de Neder landse Vereniging van Make laars blijkt dat de prijzen in die periode nauwelijks zijn geste gen", legt Otten uit. De resulta ten van het onderzoek werden de eerste helft van dit jaar getoetst aan de vraagprijs van 175 wo ningen uit de regio Eindhoven. De gemiddelde afwijking be droeg twaalf procent. N atte-vingerwerk Otten gelooft heilig in zijn sys teem. „De taxaties van make laars zijn volgens de Consumen tenbond vaak natte-vingerwerk. De uiteindelijke verkoopprijs wijkt vaak 25 tot dertig procent af van de getaxeerde prijs. Ooit gaf de Postbank drie makelaars onafhankelijk van elkaar de op dracht om de prijs van een wo ning te bepalen. Het uiteindelijk verschil bedroeg maar liefst 45.000 gulden, ongeveer dertig procent." Zijn programma is niet geschikt voor woningen jonger dan vijf jaar en voor woningen met een extreme perceelgrootte. Boven dien is het afgestemd op wonin gen in de regio Eindhoven. „Maar door bepaalde waarden te veranderen kan ik het ook toe passen op woningen in andere regio's." Zelf ontwikkelde hij zijn sys teem uit wetenschappelijke inte resse en uit nieuwsgierigheid. Kopers of verkopers die zijn hulp inroepen, zijn hem dan ook slechts 25 gulden verschuldigd. „Ik wil voorkomen dat de leek zijn woning öf te duur öf te goedkoop verkoopt." Als de temperaturen dalen, kruipt de winterschilder uit zijn hol jaren ontvangen particulieren een premie als ze de winterschjk inschakelen. Dit jaar is deze verhoogd van vijftig naar 75 gulden i schilder per dag. Om voor de premie in aanmerking te komen, moet de schilden dracht drie dagen of meer vergen. Het gaat niet alleen schilderwerk, maar ook om bijvoorbeeld behangen. De actie loopt van 7 november tot 23 maart 1995. De winterschift houdt een korte winterslaap van 23 december tot 9 januat. Informatie over de winterschilder is verkrijgbaar bij het schildersbe drijf. Leden van de consumentenbond voor tuinbezitters GreenCard k. nen vanaf nu een beroep doen op de Tuinwacht. Greencard maakt daarvoor gebruik van een netwerk van honderd hoveniers. Zijn l tuinproblemen niet telefonisch op te lossen, dan komt een hovenit- de situatie ter plekke bekijken. Leden kunnen de eerste keer gratis een beroep doen op het advies k Tuinwacht. Kan de tuinbezitter de problemen niet zelf oplossen, wordt een vrijblijvende prijsopgave gedaan. Niet-leden betalen vo® het advies 75 gulden. GreenCard bestaat sinds dit voorjaar. De consument heeft rui® vijftigduizend leden en werd de eerste twee maanden meer da, vijftienhonderd keer gebeld met vragen van tuinbezitters. telefoonnummer van GreenCard is: 079-621621. Het interieur van de huiskamer is het visitekaartje van de Een bijzonder interieur oogst dan ook vaak bewondering. Met beetje fantasie is van iedere huiskamer een prettig leefbare ruimte tt maken. Het is mogelijk om daarbij een vakman in te schakelen, man zelf aan de slag gaan kan ook. Omdat de directe kennis vaak ontbreekt, organiseert het Instituut voor Binnenhuisarchitectuur al enkele jaren cursussen voor mensa die zelf de handen uit de mouwen willen steken. Ook dit staan weer enkele cursussen op het programma. Daarin worda onderwerpen als meubelopstelling, stoffering, verlichting, keukens badkamer behandeld. De cursus, waarbij vakmensen hun kennis overdragen, duurt via middagen of avonden. De kosten bedragen 169 gulden. Geïnteres seerden kunnen een brochure aanvragen bij het Instituut, voor Binnenhuisarchitectuur, Antwoordnummer 11104, 1000 PD in Am. sterdam. diverse fraaigelegen eengezinswoningen. Sommige woningen zijn voorzien van een garage en anderen met twee badkamers, openhaard en luxe keuken. Een verdere invulling en omschrijving is te uitvoerig en zal bij een bezichtiging beter tot zijn recht komen. De huurprijzen bedragen vanaf fl. 772,00 per maand, exclusief voorschot servicekosten vanaf fl. 7,- per maand. Belt u vrijblijvend voor een afspraak naar: Verhuur: VA-BOG Beheer bv Euromarkt 12,4334 ER Middelburg. Tel. 01180-39950 Voogt-Abma 'D'WD lAVABOUWl ik. 'f Het AVAHUIS biedt u het Beste! Bel voor een afspraak 013-561433, b.g.g. 05486-12061 In villapark Ruiterbos Breda. Grondopp. 1.8ÜO m2 incl. grote tuin. Ind.: entree, hal, garderobe, woonk. 50 m2, keuken, bijkeuken, slaapk. met badk., logeerk. met douche, dub bele garage, c.v.-ruimte, berging. Vr.pr. f 750.000.- k.k. Inl. 076-650635. Inlichtingen: De Stem, 076-236911 anditfi'Woning oa:~j ^aatomatUB^ Uw schets als basis voor een offerte Hoofdagemschap Nederland Met uw schets of idee bespreekt u hoe uw wensen ge realiseerd kunnen worden. - Danilifh woningen worden met garantie gebouwd. - Tevens diverse referentie-adressen aanwezig. - Unieke, snelle bouwmethode op traditionele basis. - Vrijblijvende offerte voor de ruwbouw of sleutelklare woning. - Goede prijs-kwaliteitsverhouding Vraag vrijblijvend onze uitgebreide brochure aan of maak een afspraak met een van onze vertegenwoordigers. Danilifh Nederland Schuilenburg 4 4872 LK Etten-Leur 01608-15114 fax nr. 01608-14355 Gemeente Breda biedt te koop aan een te res taureren monumentale voormalige boerderij met Vlaamse schuur, kapschuur en prieel met 78.80 are grond gelegen In de landgoederen- zone Haagse Beemden, aan de Burgstsedreef 13-15 te Breda, bereikbaar via de Westerhage- laan, Paradijslaan, Lepelaar en Zilvermeeuw. De Vlaamse schuur en de kapschuur staan op de rijksmonumentenlijst, hiervoor geldt een res tauratieplicht. Het totaal staat als ensemble op de gemeentelijke monumentenlijst en dient als zodanig in stand te blijven. Het complex dient te worden bewoond door één gezin. De verkoop geschiedt bij inschrijving. Gegadig den dienen vóór 10 oktober 1994 schriftelijk en aangetekend hun bod kenbaar te maken door middel van inschrijfformulieren, die bezorgd moeten worden bij notaris Mr. P. Mannaerts te Breda. De verkoopvoorwaarden en inschrijffor mulieren zijn verkrijgbaar tijdens de bezichti- gingsdagen op dinsdag 13 en 20 september a.s. van 16.30 tot 17.30 uur. De gemeente Breda behoudt zich uitdrukkelijk de gunning voor. Toewijzing zal geschieden aan de hand van de plannen en de solvabiliteit van de kandi daten. De koopsom dient minimaal 275.000.- k.k. te bedragen. De kosten van de restauratie- eisen, buiten de woningverbetering, worden in geschat op minstens 400.000.-. Nadere informatie verkrijgbaar bij het bureau Vastgoed van de dienst ROEZ gemeente Bre da, telefoonnummer 076-293635. Voor de vestiging van zoeken wij in de regio ROOSENDAAL/ETTEN-LEUR/ BERGEN OP ZOOM OOSTERHOUT: ca. 4000-6000 m2 ca. 700-1000m2 BVO - gelijkvloers - goede aanlevermogelijkheid voor 40 tons vrachtwagens - ca. 80 parkeerplaatsen Uw aanbieding kunt u richten aan: ALOG onroerend goed en handelmij. B.V. Postbus 304, 5680 AH Best Telefoon: 04998-91500 op 2000 m2 residentiële ligging, zeer rustig (Stoktsebaan Vosselaar - België), zeer goed onderhouden, li ving 50 m2, keuken, 3 slaapkamers, badkamer, bureau en kelder, prachtige tuin met verlichting. Vraagprijs 11.000.000 Bfrs. Tel. na 19.00 uur 014-612818. Uw landhuis of villa op uw eigen grond, meer dan 25 modellen zijn er voor u beschikbaar. Uitstekende kwaliteit en korte bouwtijd. Prijzen vanaf 130.000, COUPON: Stuur deze in voor meer informatie naar PROHUIS NL Zuidplaspolderweg 4, 2841 DD Moordrecht. Naam Adres P.QStcode Telefoon JA NEE, ik heb bouwgrond in bezit optie Wensen te bouwen in de prijsklasse: J Keiler Keukenfabriek ruimt op U kunt N U profiteren van een geweldige keukenaanbieding. Kom daarom snel naar onze keukenshowroom I Want Keiler Keukenfabriek gaat de voorraden van zijn aktuele modellen verkleinen. Onderstaand treft u een kleine selectie aan van onze aanbiedingen. Daarom kunnen wij u, als geselecteerde Keiler Dealer, een fantastisch aanbod doen. Werkelijk geweldige keukens voor ongekend scherpe prijzen! Afmeting 194,5x249,5 cm. Inclusief aanrechtblad, lichtfijsten, kiaonenolle onnnratuur. Afmeting 275x161 cm. Inclusief aanrechtblad, lichtfijsten, kraan en alle apparatuur. f &S* M AmsterdamContactweg 42a, tel. 020-6860402 Apeldoorn, Pr. Beatrixlaan 297 (bij sanitairshowr. de Jong), tel. 055-224959 Cruquius, Spaarneweg 24 (Winkelpand de Ruytermeubel), tel. 023-2947108 Den Haag, Rijswijkseweg 130, tel. 070-3894546 Dordrecht, Singel 200, tel. 078-312670 Ede, Waterlooweg 38-40, tel. 08380-14871 n s U vindt onze Keiler Keukencentra in: Eindhoven, Leenderweg 2a, tel. 040-119809 Heerlen, Beersdalweg 97, tel. 045-708993 Heinkenszand, Noordiandseweg 3, tel. 01106-3771 Helmond, Gerwenseweg 31, tel. 04920-37510 HorstJacob Merlostraat 19, tel. 04709-85868 Leiden, Maresingel 5, tel. 071-214272 Losser, Braakstraat 17, tel. 05423-87979 Roosendaal, Ettenseweg 74, tel. 01650-56500 Afmeting 300 cm. Inclusief oanrechtblod, IkhtiifSR kraan en alle apparatuur. Rotterdam, Goudse Singel 81-83, tel. 010-4333318 Sliedrecht, Leeghwaterstraat 237 (Winkelp. Mijnders Meubelboulev.), tel. 01840-12605 Vel, Oude Haven 25, tel. 03440-24047 Utrecht, Kaap de Goede Hoopln 20 (Winkelp. Mijnders Meubelboulev.), tel. 030-891194 Zevenaar, Edisonstraat 56a (Woonboulevard Te Boekhorst, langs de autoweg A12), tel. 08360 - 42124. DB STEM Amsterdam (anp) - Philips he de jaren vijftig tl-buizen o markt gebracht die zo ware: maakt dat ze snel kapot Daardoor moest de meer lampen kopen en van Philips gespekt. De technici van Philips konden t zen produceren die 10.000 den. De verkoopafdeling - gi consu werd (i uur b g< was Van onze verslaggever Willem Reijn Woensdrecht - Fokker laat dochter Elmo op Woensd recht goed verzorgd ach ter. In contracten is Elmo de exclusieve toelevering voor het huidige program ma van de Fokker 100-familie en de Fokker 50 vastgelegd. Eenzelfde betrokkenheid is verze kerd bij de nieuwe genera tie Fokkers die na de eeuwwisseling het lucht ruim moet kiezen. Verder zijn vaste orders binnen voor de modificatie van Awacs- verkenningsvliegtuigen van het Amerikaanse leger en de midli- fe-update van de F16. Als de algemene verwachting uitkomt dat de vliegtuigmarkt in 1996 weer opleeft, ziet de toekomst voor het verzelfstandigde Fok ker Elmo BV er gezond uit. Dat stelt Cees de Wit, directeur van Fokker Elmo BV in Woensd recht, in een interview aan de vooravond van zijn afscheid van het bedrijf. Op 16 september neemt Gerard van Beek zijn taak over. Sinds 1 september is Elmo, waar 450 werknemers kabelbomen voor het Fokker-programma produceren, zelfstandig. Op ter mijn zullen naast Fokker nieuwe aandeelhouders binnentreden, maar de vliegtuigbouwer be houdt een meerderheidsbelang van zestig procent. Cees de Wit is recht-door-zee. Een techneut, die druipt van de zelfspot. „Van vliegtuigen heb ik geen zak verstand," zegt hij hal verwege het gesprek. Als het wit is, is het geen grijs. En als het zwart is, ook niet. Hij is patriar chaal, informeel, dictatoriaal, beminnelijk. Altijd mens, met hebbelijkheden en onhebbelijk heden. Nooit gemaakt, niet be last met de doorzichtige trucjes van de verplichte management- cursusjes, die de gemiddelde Ne derlandse ondernemer hebben gedegradeerd tot een voorgepro grammeerde, grijze, risico-mij dende filiaalhouder. „Ik ben een antieke manager, geen Nijenrode-vent. Maar ik heb bijna al die 33 jaar dat ik hier de leiding heb, winst ge maakt. Dat moeten die anderen nog maar eens bewijzen." Met zijn 64 jaar is Cees de Wit de oudste werknemer van Fok ker. Veertig jaar terug kwam hij naar Woensdrecht bij het toen malige Aviolanda. Alle andere ouderen verlieten het bedrijf bij een van de drie scherpe reorga nisaties, die het door een zware recessie geteisterde Fokker moest doorvoeren. Hij had nog best het laatste jaar willen vol maken, maar het was wat moei lijk te blijven zitten als daardoor een ander op straat komt te staan. Als oudere was hij één van de Fokker-ianen die de overname "'Ti /ler van helF<=5" dirigent: Jan Stulen niet de winnaars van het J0e Internationale Vocalistenc Leonardo de Lisitenor James Oxleytenor Uana-Andra I Herinmezzo-s Sarah Connollymezzo-sopra Olga Pasichniksopraan Werken van mozart, hayd Mendelssohn, rossini, tsjaikowsky toegangsprijzen: le rang 35. rang 25-, CJP/Pas 65 f5- fcc| Kaarten aan de kerk verkrijgt Voor informatie: 01150-95555.

de Stem | 1994 | | pagina 8