DE STEM Begemann rekent op hogere winst Bij de Begemann Groep is bijna alles te koop Beperking van aantal warmtekrachtcentrales Heineken krijgt bier moeilijker aan de man Vestiging Naarden van Red Band Venco dicht Uitzendbureau's gaan voor zichzelf op personeelsjacht HBG profiteert nog van mislukte strijd om Volker Eerste halfjaar-resultaat lager door saneringskosten Kwart bedrijven in rode cijfers Postordergigant verdwijnt uit Breda A5 Ziekenhuis gefinancierd door verkoop Bhopal-belang Economie Den Haag (anp) - Alle initia tieven voor het ontwikkelen van warmtekrachtcentrales zijn stilgelegd. Zo moet er een eind komen aan de over capaciteit op de energie markt. Met ingang van volgend jaar 'wordt alleen nog nieuw vermo- gebouwd als daar contracten net afnemers tegenover staan. Bovendien wordt dan het zoge heten decentraal opwekken van stroom, door de distributiebe drijven zelf. afgeremd door dat duurder te maken. Dit maakten het overlegorgaan Elektriciteitsbedrijven willen overcapaciteit tegengaan produktiesector (van de vier gro te stroomproducten in ons land), de Samenwerkende Elektricitei- ts-produktiebedrijven (SEP) en EnergieNed, de organisatie van distributiebedrijven, gisteren be kend. Eerder was al een 'bezinningspe- riode' overeengekomen, die duurde van februari tot oktober van dit jaar. Die hield in dat in die tijd geen nieuwe investerin gen zouden worden gedaan in zogeheten warmte-krachtkoppe- ling, of wel het gecombineerd opwekken van stroom en warm te voor industrie en het openbare net. Deze manier van stroom opwek ken geldt als zeer efficiënt en daardoor milieuvriendelijk. De WKK-projecten werden dan ook gestimuleerd door subsidies van de overheid en door vergoedin gen van levering van stroom uit die projecten aan het openbare net. Deze projecten namen een on verwacht grote vlucht waardoor overcapaciteit' dreigde te ont staan. De SEP plant hoeveel grote centrales ons land in de toekomst nodig heeft. De 'wild groei' aan WKK-projecten dreig de die hele planning in de war te sturen. De bezinningsperiode diende er toe te komen tot een betere af stemming van het centrale, in SEP-verband geregelde, vermo gen en het decentrale vermogen. Inmiddels heeft het kabinet in het regeerakkoord aangekondigd dat de WKK-subsidies wegens ondoelmatigheid kunnen worden afgeschaft. Een teveel aan capa citeit zou immers de stroom in ons land onnodig duur maken. De concrete afspraken tussen de produktiebedrijven en de distri butiebedrijven, die al volgend Van onze verslaggever Breda - De Begemann Groep heeft over de eerste helft van dit jaar een lagere winst geboekt. Toch is de Raad van Bestuur ónder leiding van J. van den Nieuwenhuyzen optimistisch. Van den Nieuwenhuyzen rekent voor heel 1994 op een hógere winst dan vorig jaar, toen dertig miljoen gulden werd verdiend. Dure reorganisaties, die aan ruim zevenhonderd mensen hun baan kostten, moeten zich in de tweede helft afbetalen in een efficiëntere bedrijfsvoering. De economie trekt aan met meer opdrachten en een afnemende pnjsdruk, meldde het concern gisteren in een toelichting op de halfjaar-cijfers. De netto-winst van Begemann daalde met 28 procent van 10,8 naar 7,8 miljoen. Als oorzaken t het concern aan de hogere afschrijvingen door een stelsel wijziging (ƒ7,5 miljoen hoger) en het wegvallen van de winst van dochter Smit Transformato ren in Nijmegen 10 miljoen), die vorig jaar na een manage ment buyout op eigen benen is komen te staan. „Eigenlijk heb ben we het dus zeventien miljoen gulden beter gedaan dan de cij fers zo laten zien," vindt direc- Voorburg (anp) - De rentabi liteit van de grote onderne mingen is vorig jaar gedaald tot 10,4 procent. Dat blijkt uit berekeningen van liet Centraal Bureau voor de Statistiek. Volgens het CBS is dat een dieptepunt. De afgelo pen tien jaar lag de rentabiliteit niet op zo'n laag niveau. Eén op de vier ondernemingen zit in de rode cijfers. Hun verlies tiesecretaris B. van Dijk van Be gemann. Het bedrijfsresultaat ging licht terug van 32,3 miljoen naar 30,6 miljoen. De cash-flow nam toe van 56,1 miljoen naar 60,6 miljoen. De omzet lag me de door de verkoop en afstoting van bedrijven in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar 1,7'procent lager op ƒ876 mil joen. Volgens Begemann bete kent dat op vergelijkbare basis een stijging van zes procent. Het optimisme van Begemann is onder meer gebaseerd op de or derontvangst in de eerste helft van het jaar. In vergelijking met vorig jaar en rekening houdend met de bedrijven die zijn afge stoten, heeft Begemann met een ontvangst van opdrachten voor 683 miljoen voor 220 miljoem méér orders binnengesleept. Ten opzichte van 1 januari is weliswaar de totale orderporte feuille afgenomen van ƒ4 naar 3,6 miljard, maar bij Bege mann wijst men op de aflevering van een kostbare duikboot door RDM en uitleveren door de Bel gische producent van automati sche versnellingsbakken VCST, dat' werkt op afroepcontracten. Bovendien tikt ook hier Smit door, want het bedrijf nam or ders ter waarde van 170 mil joem mee. „We hebben voor dik twee jaar aan werk met de hui dige orderportefeuille. Dat is heel goed," vindt Van Dijk. miljard gulden. Het resultaat van de winstgevende ondernemingen becijfert het CBS op 36 miljard gulden. Het gezamenlijke nettoresultaat over 1993 komt daarmee op 28 mil jard gulden. Een daling van1 Biljard ten opzichte van 1992. Aan de afname van de netto winst ligt een forse daling van de bedrijfsresultaten met 2,7 mil jard ten grondslag. Dit wordt gecompenseerd door een groei jan de financiële resultaten met 9.5 miljard en een vermindering van de belastingafdrachten met 0.7 miljard gulden. ■an de totale nettowinst is 17 Biljard gulden uitgekeerd aan oe aandeelhouders. Het restant van 11 miljard is aan het eigen vermogen toegevoegd. Volgens W CBS stijgt hierdoor de ver houding tussen eigen en totaal ioM°®en van ^6.9 procent in '99. naar 37,5 procent in 1993. Van onze verslaggever Breda - De Bredase vestiging van de Duitse postordergi- §ant Klingel wordt per 1 ja- tuari opgeheven. Be 26 medewerkers van het be- W aan de Mijkenbroek krijgen "en een baan aangeboden bij Singel-kantoor in Kapelle de IJssel bij Rotterdam. J. v j Kltngel-manager voor de l ^rlandse en Belgische markt, eett dit gisteren bevestigd, nder de naam Keurkoop werd Z j jonnen met de pos- orderactivHeiten. Dat werd la- Maildex, een onderdeel van vendex International. 93 nam de Duitse Klingel- JP "e naam en een deel van «klantenbestand van Maildex r In datzelfde jaar verwierf arir 100'5 "aam en het ssenbestandvan Ter Meulen V «Kapeiie aan de IJssel. hptTj n ls tle sluiting van van L, ase bedrijf 'een operatie cb!wepernte omvan§'- Ze is be delen °m activiteiten te bu"- MB Van onze verslaggever Willem Reijn Breda - Slechts één uitzon dering maakt Joep van den Nieuwenhuyzen: de onder nemingen in de Rail Groep. Want die heeft hij nodig om met een overname van de Deutsche Waggonbau AG één van de sterkste, comple te treinenbouwers van Euro pa te worden. Maar voor de rest is Joep bereid om alles te verkopen om zijn schul den af te lossen. Toch is uit de directe, beschik bare cijfers van de Begemann Groep niet af te leiden waarom Van den Nieuwenhuyzen uit verkoop zou moeten houden. Zeker: het concern heeft een langlopende schuld van 240 miljoen gulden. Maar daar staat een garantievermogen van bijna 750 miljoen gulden tegenover. De solvabiliteit, die aangeeft in hoeverre het vermogen is ge dekt door eigen geld, bedraagt 41 procent. Dat is in de indus triële sector goed te noemen. Van den Nieuwenhuyzen stelt dat hij de critici de mond wil snoeren die beweren dat Bege mann zucht onder een te zware schuldenlast. Maar dat is raar, als hij tegelijk roept dat die kritiek niet op feiten berust. Met de verkoop van kroonjuwe len en tafelzilver heeft Van den Nieuwenhuyzen de laatste twee jaar de Schuldenlast drastisch teruggebracht. Toen de schul den waren opgelopen tot acht honderd miljoen gulden was het onvermijdelijk dat Begemann goedlopende bedrijven te koop zou zetten. De banken hadden de koppen bij elkaar gestoken en besloten dat Van den Nieuwenhuyzen de duimschroeven aangedraaid zouden worden: pijnlijk, maar Van den Nieuwenhuyzen. niet dodelijk. Want zolang Be gemann een positieve cash-flow draait, kunnen de banken hun geld terughalen. De opbreng sten van de verkoop van bedrij ven als Bredero Price en Smit Transformatoren vormden daarbij een aardige opsteker voor de banken. Ondertussen speculeert de Bel gische pers op een verkoop van VCST, de versnellingsbakken- producent in Sint-Truiden. Dat bedrijf heeft grote contracten afgesloten met onder meer Vol vo en Rover. Om de capaciteit zowel in omvang als in kwali teit op peil te brengen, heeft het bedrijf negentig miljoen gulden nodig. Begemann zou dat geld moeilijk kunnen opbrengen. Bovendien zou met een verkoop van VCST, dat vorig jaar bij een omzet van 281 miljoen een winst van 10 miljoen maakte, een aardige boekwinst kunnen worden binnengehaald. foto de stem/dick de boer Voor Begemann is dat een kor- te-termijn-succesje. Het onder zoeksbureau DRI heeft voor de komende jaren een opbloeiende automarkt voorspeld. Daar moet VCST en daarmee Bege mann van kunnen profiteren. Dat kan weliswaar in de prijs tot uiting komen, maar een winst uit de verkoop van een bedrijf heeft een weinig duur zaam karakter. Natuurlijk kan er een andere reden zijn. Van den Nieuwen huyzen heeft zelf garant ge staan voor de financiering van de aankoop van VCST. Die ging namelijk in de vorm van aande len Begemann, die tegen een koers van 114 gulden zijn ge waardeerd. De koers schommelt de laatste tijd tussen 35 en 40 gulden. Als volgend jaar deze aandelen worden afgerekend, zou Van den Nieuwenhuyzen voor tientallen miljoenen gul dens worden aangesproken. Met het afstoten van VCST kan Van den Nieuwenhuyzen wel licht dat risico afkopen. Het geheel maakt vooralsnog geen sterke indruk. Het grote probleem van'Begemann steekt in twee zaken: er is door de jaren heen geen samenhangend beleid te ontdekken geweest (elk jaar was er wel een samen hangend beleid, dat nogal wat graden afweek van het beleid van het jaar ervoor) en Van den Nieuwenhuyzen is niet in staat gebleken om bij de noodlijden de bedrijven die hij voor een prikkie opkocht, goed manage ment neer te zetten. Begemann heeft zich er inmid dels bij neergelegd dat er geen samenhang tussen de bedrijfs onderdelen bestaat. Daarom heet het sinds begin dit jaar dat Begemann een soort industriële participatiemaatschappij is. Het handelen in bedrijven, eer der ontkend als doelstelling, is tot levenskunst verheven. Maar ook voor die doelstelling is het nodig dat de bedrijven wel goed draaien. In de eerste helft van dit jaar is gebleken dat de RDM voor Van den Nieuwenhuyzen een miskoop is. Met gespierde taal heeft hij niet kunnen voorkomen dat de ge droomde Taiwan-orders defini tief van tafel zijn. Dus moeten er 280 mensen uit en moet een miljoenen kostend sociaal plan worden afgesloten. Het tot voor kort zo gezonde Holec kwam plots in proble men. Managers kwamen en gin gen. Een slordige 250 mensen gaan inmiddels ook de laan uit. Dan zijn er nog problemen bij G&G in België en Holec Rid derkerk gerezen. Met twee keer honderd mensen eruit moeten de verliezen daar zijn geëlimi neerd. Een goed, stabiel en duurzaam management is voor Begemann een eerste prioriteit. Want Van den Nieuwenhuyzen schermt wel steeds met een prachtige orderportefeuille^" dit keer van 3,6 miljard gulden, maar de grote kunst is natuurlijk om winst te maken op die orders. Alleen een structurele terug keer naar een gezond bedrijfs resultaat zal Begemann op ter mijn kunnen helpen. De margi nale, magere procent winst over de omzet in het eerste halfjaar van 1994 geeft aan waar het echte probleem zit. Dat Bege mann verwacht dat de reorga nisaties zich gaan terugbetalen, is inmiddels wel een erg ver trouwd geluid. Beleggers willen eerst echte winst zien, voordat zij Bege- mann-aandelen kopen. Het ver kopen van winstgevende onder delen geeft echter weinig hoop op een echt winstherstel. Want dan blijft Begemann zitten met bedrijven als RDM (verlies), Holec (problemen) en de Boel werf (onduidelijk). Dat Van den Nieuwenhuyzen ondertussen alles bespreekbaar acht en alles nader bestudeert, doet gezien de solvabliteit, ge zien de grote orderportefeuille en gezien de oplevende econo mie vragen rijzen over het doel van de saneringsoperatie. Want het gaat er steeds meer op lij ken dat Van den Nieuwen huyzen zo uiteindelijk Bege mann terugbrengt tot waar hij ooit begon: met een klein, nood lijdend fabriekje in Stramproy. Met natuurlijk één uitzonde ring: de treinenbouwer DWA uit het voormalig Oostduits- land, dat als zelfstandig beurs- fonds met Begemann als groot aandeelhouder een florerend bestaan in het kapitalistische Westen moet opbouwen. Maar die overname staat nog aller minst vast. ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1994 jaar ingaan, passen in een geza menlijke visie' op de toekomst van de stroomvoorziening in ons land in een steeds meer liberale Europese markt. Die visie is te vens een advies aan de minister van Economische Zaken, die er de Electriciteitswet in de toe komst, in 1998, op zou kunnen aanpassen. De elektriciteitssec tor vindt dat stapsgewijs toe moet worden gewerkt naar een vrije(re) markt in ons land, te beginnen bij de allergrootste af nemers. Bedrijven en consumen ten krijgen dan de mogelijkheid te kiezen van welke elektrici teitsmaatschappij zij stroom af nemen. Toch winststijging van ruim 90 miljoen Van onze verslaggever Amsterdam - Bierbrouwerij Heineken krijgt haar bier door de krapper wordende biermarkt en de fellere concur rentie steeds moeilijker aan de man. Het drankenconcern heeft daarom 90 miljoen gulden méér uitgetrokken voor ver koop- en reclamekosten. Des ondanks zag de onderneming in de eerste zes maanden van 1994 de nettowinst flink stij gen, van 220,1 miljoen gulden in '93 naar 313,1 miljoen gul den in het eerste halfjaar van 1994. Dat maakte K. Vuursteen, voorzitter van de Raad van Bestuur, gistermiddag bekend tijdens de presentatie van de cijfers over de eerste zes maanden van dit jaar. In de nettowinst, die totaal -steeg met 15,6 procent, zit ook de opbrengst van de verkoop van Bols Benelux bv dat 58,6 mil joen gulden opbracht. De totale verkoop van bier is volgens Vuursteen gelijk aan die van vorig jaar. In Italië, Frankrijk en Nederland was er zelfs een daling van de bierconsumptie. De verkopen en prijzen stonden onder druk door het slechte voorjaar en de matige economische situatie, aldus Vuursteen. In Nederland daalde het totale bierverbruik met 3 procent. Heineken dankt de winststij ging vooral aan kostenbespa ringen, lagere rentelasten, aan de verkoop-van een brouwerij in Spanje en aan de stijgende export. Voor de resterende zes maan den van 1994 toonde Vuur steen zich optimistisch. Van onze redactie economie Nijmegen - De uitzendbureaus moeten zelf honderden mensen aannemen om de sterk gestegen vraag naar uitzendkrachten te kunnen opvangen. Marktleider Randstad gaat de komende maanden 400, en dan vooral hoger opgeleide, mensen extra in dienst nemen om de groei de baas te kunnen. 'Een unieke operatie', zegt Randstad. En ook de volgende op de ranglijst Start, Vendex (Vedior en ASB) en Content, breiden uit: Start met 10 procent, Vendex met 50 kantoren, terwijl Content haar groei niet wenst te becijferen. Verwachtingen gebaseerd op een 'opvallend sterk' derde kwartaal nopen de uitzendbranche tot deze forse uitbreiding van het eigen kantoorpersoneel. In het tweede kwartaal groeide de vraag naar uitzendkrachten al met 15 procent en die in het derde is van minstens dezelfde omvang, zegt secretaris Sinke van de Algemene Bond van Uitzendbureaus (ABU). Rijswijk - Hollandsche Beton Groep (HBG) plukt nog steeds vruchten van zijn vergeefse poging in de beginjaren '90 om concurrent Koninklijke Volker Stevin (KVS) over te nemen. Escher in Fijnaart, onderdeel van de Begemann Groep, maakte vorige week bekend een belangrijke order ter waarde van zeven miljoen voor een groot chemiecomplex in Singapore te hebben binnengehaald. Begemann boekte in de eerste zes maanden voor 683 miljoen gulden aan nieuwe orders. foto de stem/ben steffen De stijging van de halfjaarwinst met 35 procent die Nederlands grootste bouwer gisteren be kendmaakte, vloeide in grote mate voort uit de boekwinst op aandelen KVS die HBG nog aan de overnamepoging had overge houden. HBG kwam tot een nettoresul taat van 46 miljoen, waarvan 9 miljoen aan buitengewone baten die grotendeels afkomstig zijn van de Volker-boekwinst. Zonder buitengewoon resultaat bedroeg de winstgroei 12 pro cent. Netto ondervond HBG wel nadeel van een van 25 tot 36 procent opgelopen belasting druk. Het bedrijfsresultaat ging met 32 procent omhoog tot 58 miljoen. In het tweede halfjaar wordt een met de eerste helft vergelijkbaar resultaat verwacht, waarmee de nettowinst 15 procent hoger zou uitkomen dan over 1993. Een van de redenen voor het gegroeide vertrouwen is de 'goede' werkvoorraad van 5,2 miljard. Een jaar geleden lag die op ƒ4,9 miljard. In de eerste helft van het lopende boekjaar steeg de gerealiseerde omzet met 12 procent tot 2,79 miljard. Samenwerking. De provincie Noord-Brabant heeft gisteren een samenwerkingsovereen komst getekend met de Chinese provincie Jiangsu. Het akkoord heeft vooral betrekking op han del en industrie. Ondernemingen als Stork, Philips en Akzo heb ben joint-ventures in Jiangsu. Holec, onderdeel van de Bege mann Groep, is benoemd tot hoofdaannemer van de bouw van de metro in de hoofdstad Nanjing. Met deze opdracht is 200 miljoen dollar gemoeid. New Delhi (ips) - De Amerikaanse multinational Union Carbide heeft gisteren'zijn belang in het Indiase dochterbe drijf in Bhopal verkocht. De opbrengst is bestemd voor een ziekenhuis waarin de slachtoffers van de chemische ramp in Bhopal in 1984 kunnen worden behandeld. De verkoop van de aandelen aan het in Calcutta gevestigde bedrijf McLeod Russel India bracht ongeveer 967 miljoen dollar op. Daarmee worden een ziekenhuis met 500 bedden en ontwikkelings projecten in het getroffen gebied gefinancierd. Met de verkoop geeft Union Carbide gevolg aan een vonnis van het Indiase Hooggerechtshof, waarin de chemiegigant wordt opgedragen hulp te bieden aan de slachtoffers van eèn van de ernstigste chemische rampen in de geschiedenis. Een uiterst giftige gaswolk die in december 1984 uit de fabriek van Union Carbide in de stad Bhopal in centraal-India ontsnapte, kostte aan minstens 3000 mensen het leven. Meer dan twee miljoen mensen hebben, schade ondervonden van de ramp. Slachtoffers krijgen ook een deel van het geld direct in handen. Daartoe heeft het Hof besloten. Naarden (anp) - Het suikerconcern CSM wil de produktievestiging van Red Band Venco in Naarden november volgend jaar sluiten. Daarmee verdwij-nen 66 arbeidsplaatsen. Voor de betrokken werkne mers wordt een oplossing gezocht binnen of buiten de onderneming. Red Band Venco, onder andere producent van Topdrop, Stophoest en Rang, wil de produktie concentreren in de vestigingen in Roosendaal en het Belgische Turnhout. Daardoor moet een verbetering van de efficiëntie en optimalisering van de investeringen ontstaan. Met de vakorganisaties wordt overlegd over een sociaal plan. Kern daarvan moet zijn dat alle 66 werknemers overgaan naar een van de andere vestigingen of een baan buiten de onderneming krijgen aangeboden. Bij de Voedingsbond FNV was vrijdag aan het eind middag niemand bereikbaar voor commentaar.

de Stem | 1994 | | pagina 7