VN: Wapens weghalen uit Bihac Ik 4 Student' Vaticaan schort verzet tegen abortustekst op Italië beleeft invasie van Albanese maffiosi Zagreb maakt zich op voor pausbezoek Duitsland sluit Rusland uit als lid van de Navo Vliegramp Pittsburgh kost leven alle 132 inzittenden Deelstaat-leiders zeker van hun herverkiezing Britse rel rond financiën van koningin Elizabeth DE STEM BUITENLAND pESTEM Islamitische staten dreigen moslims Bosnië wapens te gaan leveren Lid van Duitse C air o-delegatie in opspraak Major schakelt Ierse bisschop in Ruzie Albanië- Griekenland loopt verder op Oud-kanunni BUITENLAND KORT1 Al eerder gesprekken VS-Cuba ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1994 M Van onze redactie buitenland Cairo - Het Vaticaan heeft gisteren, samen met Malta en een aantal Latijnsamerikaan- se landen, zijn verzet opge schort tegen de tekst over abortus op de bevolkingscon ferentie in Cairo. Een hoge Vaticaanse prelaat, mgr. Diarmuid Martin, zei dat het Vaticaan niet wil dat de dis cussie hierover de voortgang van de twaalfdaagse confe rentie nog langer ophoudt. Hoewel de Rooms-Katholieke Kerk principieel tegen legalise- ring van zwangerschapsafbre king blijft, lijkt de abortus-hor de die de conferentie dagen heeft lamgelegd, nu genomen. Het Va ticaan verzet zich ook niet meer tegen de term 'gezinsplanning' in het slotdocument. In een nieuw ontworpen tekst, de zoveelste versie, wordt abor tus niet meer beschreven als een middel tot geboortenbeperking. Totdat er duidelijkheid is over andere delen van het slotdocu ment, zal het Vaticaan zijn me ning over de abortus-passage opschorten, zei mgr. Martin tot de commissie die de tekst van het slotdocument opstelt. De opstelling van het Vaticaan houdt in dat de conferentie zich bezig kan houden met andere onderwerpen, terwijl de stem ming over abortus naar later is uitgesteld. Een Amerikaanse ge delegeerde noemde de medede lingen van Martin 'zeer verzoe ningsgezind'. De conferentie moet een plan tot beteugeling van de explosieve bevolkingsgroei opstellen. Met de hulp van enkele Latijnsame- rikaanse landen had het Vati caan de voortgang opgehouden door telkens opnieuw de abor tustekst aan de orde te stellen. Dit leidde tot grote irritatie bij Westerse landen als de Verenig de Staten en Groot-Brittannië, maar ook bij een islamitische land als Egypte. De delegatielei ders uit die landen riepen het Vaticaan op, of met de tekst in te stemmen of deze af te wijzen en dat in een voetnöot te laten vastleggen. In de nieuwste versie zijn kleine wijzigingen aangebracht die voor de buitenstaander nauwe lijks van belang lijken, maar voor het Vaticaan kennelijk wel gewicht in de schaal leggen. Zo luidt de passage 'situaties waar in abortus legaal is' nu 'situaties waarin abortus niet in strijd met de wet is'. Liberale landen als Zweden hebben laten weten dat met dit compromis voor hen de uiterste grens is bereikt. Dat het Vaticaan zijn verzet te gen de abortusparagraaf matigt, lijkt er onder meer mee te maken te hebben dat de stilzwijgende 'coalitie' met moslim-staten schipbreuk heeft geleden. Zelfs fundamentalistische moslim-af gevaardigden zeggen in Cairo nu dat de Heilige Stoel met zijn niet aflatende aandacht voor de abortustekst de vooruitgang van de hele conferentie nodeloos heeft opgehouden. „We verdrin ken. Laten we verder gaan met andere vraagstukken", verklaar de Mohammed All Taskhiri, hoofd van de Iraanse delegatie. Van onze correspondent Bonn - Professor Char lotte Höhn, lid van de Duitse delegatie op de wereld-bevolkingsconfe rentie in Cairo, keert on middellijk terug naar Duitsland. Zij is in opspraak geraakt door uitspraken die zij heeft gedaan. Niet in Cairo, maar in een Berlijns dagblad. Daarin zegt ze onder meer dat 'je niet hardop mag zeg gen dat Afrikanen minder intelligent zijn dan ande ren'. Prof. Höhn is directrice van het Bondsinstituut voor Be volkingsonderzoek in Wies- baden. Dat ze als lid van de officiële Duitse delegatie zulke uitspraken doet heeft in Duitsland grote veront waardiging gewekt. SPD- leider Scharping eiste giste ren haar vertrek, waaraan zij nu gevolg geeft. Volgens haarzelf zijn haar uitspraken in de krant uit hun verband gehaald en ge ven die, niet haar eigen me ningen weer, maar zijn het voorbeelden van opmerkin gen die algemeen worden gemaakt. Van onze redactie buitenland Sarajevo - De Verenigde Naties willen de omgeving van de stad Bihac uitroepen tot een zogenoemde uitsluitingszone, als de Serviërs nog verder oprukken in de moslim-enclave in het noordwesten van Bosnië. Alle zware wapens zouden dan uit het gebied moeten verdwijnen. „Als de burgerbevolking van Bi hac direct wordt bedreigd, zul len de VN en de Navo volgens de bestaande resoluties van de Vei ligheidsraad moeten handelen," aldus een VN-functionaris in Sa rajevo. De VN hebben Bihac eer der uitgeroepen tot een van de zes veilige gebieden voor VN- soldaten. Dit jaar hebben de Verenigde Naties twee veilige gebieden ook tot uitsluitingszones verklaard. Zowel rond de Bosnische hoofd stad Sarajevo als rond de mos lim-enclave Gorazde zijn zware wapens binnen een straal van twintig kilometer verboden. Dat werd afgedwongen met de drei ging van bombardementen door de Navo. De Bosnische Serviërs krijgen bij de operatie in Bihac hulp van hun volksgenoten in Kroatië. Bij een raketaanval op Velika Kla- dusa, in het noorden van de enclave, kwamen gisteren twee burgers om en raakten tien per sonen gewond. Volgens de VN hebben Kroatische Serviërs twee raketten afgevuurd op het cen trum van de stad. Maar de mos lims hebben hun belangrijkste bolwerken volgens VN-functio- narissen nog in handen. Islamitische landen hebben gis- Berlijn - De Duitse minister van Defensie, Volker Rühe, heeft gisteren in ferme bewoordingen gezegd dat Rusland nooit en te nimmer lid kan worden van de Navo of de Europese Unie. Hij neemt daarmee stelling tegen de Amerikanen die meer landen uit het voormalige Warschaupact binnen de Navo willen. „Als Rusland lid zou worden van de NAVO dan zou de NAVO uiteenknallen," zei Rühe tijdens een conferentie van Duitse en Amerikaanse zakenmensen in Berlijn. Zijn commentaar is in strijd met het Partnerschap voor Vrede programma dat de Ameri kaanse president Bill Clinton ontworpen heeft voor voormali ge Warschaupactlanden met als doel dat zij zich in de toekomst aansluiten bij de NAVO. VS-minister van Defensie Perry hield gisteren vast aan de belofte van Clinton, maar zei ook te verwachten dat de kwestie van het Russische Navo-lidmaat- schap de komende vijf jaar nog niet aan de orde komt. Rühe benadrukte in zijn toe spraak dat niet alle landen in Midden- en Oost-Europa poten tiële kandidaten zijn voor aan sluiting bij de Navo en de EU. „Het is duidelijk dat Polen, Hon garije en de Tsjechische en Slo waakse republieken de eerste kandidaten zijn. Rusland kan niet worden opgenomen, noch in de Europese Unie, noch in de Navo." Later zei hij dat het geen provo catie van Rusland is als de Oos- teuropese landen deel uitmaken van de Europese familie. Maar hij voegde eraan toe dat Rusland 'om verschillende reden gewoon niet geschikt om opgenomen te worden in de Brusselse struc tuur, zelfs als ze een economisch wonder verrichten.' De Amerikaanse vice-president Al Gore zei via een satellietver binding met dezelfde conferentie dat de Navo spoedig moet wor den uitgebreid met landen uit het voormalige Warschaupact. „Het is niet langer een kwestie van of, maar van wanneer en hoe." Pittsburgh (afp/dpa)- De hoop op overlevenden van de ramp met een passagiersvliegtuig donderdagavond bij Pittsburgh is opgegeven. Alle 132 inzittenden zijn omgekomen, zo is gisteren van officiële zijde meegedeeld. „We hebben het gebied grondig onderzocht en er zijn geen over levenden", aldus het hoofd van de reddingswerkers. Het toestel, een Boeing-737 van de lucht vaartmaatschappij US-Air, was vanuit fhicago op weg naar West Palm Beach in Florida, toen het neerstortte. De Boeing zou in Pittsburgh een tussenlanding maken. De piloot maakte vijftig kilometer voor de landing melding van problemen met de motor. Toen het toestel ien kilometer voor de luchthaven was, verloor de verkeerstoren het radiocontact. Volgens oogge tuigen vielen de motoren stil waarop het vliegtuig een duik vlucht maakte en in de lucht explodeerde. „De uiteengerukte lijken hingen in de bomen", aldus een ver pleegster ter plekke. Op de grond werden geen mensen of gebouwen geraakt, ofschoon het toestel niet ver van een super markt en een drukke autoweg neerstortte. Volgens US-Air had het veron gelukte toestel alle vereiste on- derhoudscontroles gehad, de laatste nog in juli. Het gaat om de ergste vliegramp in de Vere nigde Staten in zeven jaar tijd. Rusland Bij een botsing tussen een Rus sisch passagiersvliegtuig en een bommenwerper in de omgeving van Moskou zijn gisteren waar schijnlijk alle zeven inzittenden van het neergestorte passagiers vliegtuig om het leven gekomen. De bommenwerper werd kort na het ongeluk veilig aan de grond gezet, terwijl brokstukken van het passagiersvliegtuig nog uit zijn romp staken. teren besloten de moslims van wapens te gaan voorzien, zelfs als dat neerkomt op een schen ding van een wapenembargo dat de VN voor heel voormalig Joe goslavië hebben afgekondigd. De 50 lidstaten tellende Islamitische Conferentie-Organisatie (OIC), die bijeen was in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad, riep in een slotresolutie de Veiligheidsraad op het wapenembargo voor de Bosnische moslims op te heffen. Als dat niet gebeurt, dan mogen OIC-staten zelf wapens gaan le veren, aldus de verklaring. Waarnemers De Noorse regering heeft giste ren gemeld dat klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro) akkoord is gegaan met de stationering van internationale waarnemers aan de grens met Bosnië, de internationale bemiddelaars, de Noor Stoltenberg en de Brit Owen, hebben president Milise- vic daartoe overgahaald. De waarnemers moeten controleren' of klein-Joegoslavië zich aan de blokkade van de Bosnische Ser viërs houdt en hen niet bevoor raadt. Het akkoord kan leiden tot de opheffing of versoepeling van het internationale handel sembargo tegen klein-Joegosla- Vliegverbod Minister Voorhoeve van Defensie streeft naar een geringere Ne derlandse deelname aan de VN- operatie Deny Flight, waarmee de naleving van het vliegverbod boven Bosnië wordt gecontro leerd. Defensie vreest dat de kosten van de operatie de plan nen voor herstructurering van de krijgsmacht in gevaar brengen. Op dit moment nemen zestien Nederlandse F-16's vanaf de Ita liaanse basis Villafranca deel aan de patrouilles. Momenteel' overwegen Spanje en België toe stellen beschikbaar te stellen. In dat geval kan het Nederlandse aandeel worden teruggebracht, aldus Defensie. Belfast (rtr/afp) - De Britse pre mier John Major heeft het hoofd van de Anglicaanse Kerk in Ier land, aartsbisschop Eames, inge schakeld om de protestantse ge meenschap ervan te overtuigen dat er geen geheime afspraken met de IRA zijn gemaakt. Eames heeft zijn gewapende ge loofsgenoten gisteren dringend opgeroepen om het voorbeeld van de IRA te volgen en hun wapens neer te leggen. Major hoopt hiermee bij de ex tremistische protestanten meer goodwill voor een regeling voor Noord-Ierland te kweken. De protestantse terreurgroepen wij zen een staakt-het-vuren tot dusver af. Zagreb is in de ban van het bezoek van de paus, die vandaag in de fKroatische hoofdstad aankomt. Overal op straat worden (zie foto) religiosa verkocht. Bij de St. Stefanskathe- draal en andere katho lieke kerken in Zagreb wappert de Vaticaanse vlag van de torens. De stad heeft in een paar dagen tijd een complete schoonmaak beurt gehad. Hat pausbezoek valt sa men met de viering van het 900-jarig bestaan van het bisdom Zagreb. FOTO EPA Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - Het zou een tweeling uit een sprookje kunnen zijn: 'koning' Kurt van Saksen en 'Super-Stolpe' van Brandenburg. Niet zómaar populair, maar geliefd bij het volk. Ze worden morgen niet ordinair herkozen, maar als vanzelfsprekend door het jubelende volk in hun ambt bevestigd. Kurt Biedenkopf (CDU, 64) als minister-president van de Oost- duitse deelstaat Saksen. Manf red Stolpe (SPD, 58) als rege ringschef in Brandenburg. Hoe kan het dat de Oostduitsers zo'n blinde verering hebben voor politici van twee tegenoverge stelde partijen? De verklaring is eenvoudig: nergens in de Bonds republiek worden politici zo di rect en bewust gekozen als Bie denkopf en Stolpe. Biedenkopf weet dat de kiezers hém willen, boven de CDU. In Brandenburg speelt Manfred Stolpe eenzelfde rol; als een soort reddingsboei voor veel Oostduitsers die nog steeds moeite hebben met de razendsnelle omschakeling in de ex-DDR. De PDS zet de tradities voort van de voormalige Oostduitse SED-partij. In het westen gehaat en gewantrouwd, in het oosten steeds populairder. Zondag kan de PDS bewijzen of het inder daad een 'volkspartij' begint te worden. VERVOLG VAN VOORPAGINA Vluchten wordt bovendien be trekkelijk gemakkelijk gemaakt door de traditionele illegale han delscontacten tussen Albanië en Italië. Een heel leger van smokkelaars maakt al jarenlang forse winsten door avond aan avond vanaf de Albanese kust sigaretten te ver voeren naar het daartegenover gelegen gewest Apulië. Dat ge beurt in supersnelle speedboten die soms twee keer op een nacht op en neer gaan en de patrouille vaartuigen van de Italiaanse kustwacht ver achter zich laten. Koud kunstje Voor hen is het een koud kunstje om ook kleine groepjes emigran ten mee te nemen. Ze vallen veel minder op dan de grote veerbo ten vol mensen die enkele jaren geleden de Zuiditaliaanse ha vens belegerden. Daarom zijn naar schatting dui zend Albanezen er de afgelopen dagen in geslaagd om de Itali aanse kust te bereiken. De over tocht is echter alleen weggelegd voor wie de circa duizend gulden per persoon kan neerleggen die de smokkelaars daarvoor vra gen. Voor verreweg de meeste Alba nezen is dat niet op te brengen zodat zij aangewezen zijn op voorschotten van al in Italië ver blijvende landgenoten, die in ruil daarvoor verlangen dat zij zich bezig houden met allerhan de louche activiteiten. Dat heeft in de afgelopen maanden geleid tot een snelle toename van het aantal Albanese criminelen, pooiers en prostituées en spreekt de Italiaanse politie al van een 'Albanese maffia'. Tegelijkertijd worden drie ei landjes ten zuiden en westen van Sicilië, Pantellaria, Lampedusa en Favignana, overspoeld door clandestiene immigranten uit Noord-Afrika. In veel gevallen worden zij - voor 600 dollar per persoon- door vissersboten tot vlak voor de kust gebracht, waarna zij het laatste stuk moe ten zwemmen. Tirana (rtr/afp) - Albanië heeft gisteren de ruzie met Grieken land verder opgevoerd door Athene te beschuldigen van ter ritoriale aanspraken op Alba nees gebied en slechte behande ling van de etnische Albanese minderheid. De Albanese regering nodigde Griekenland uit de dialoog te hervatten. Maar daartoe is Alba nië pas bereid wanneer Grieken land de Albanese grenzen offici eel erkent en ook in het open baar afstand doet van aanspra ken op zuid-Albanië, waar veel Grieken wonen. En de Grieken moeten de Albanese minderheid in hun land 'behandelen krach tens Europese maatstaven'. De gespannen betrekkingen tus sen de buurlanden zijn op een dieptepunt beland sinds woens dag vijf Grieks-Albanezen cel straffen kregen wegens 'spionage voor Griekenland'. Griekenland verscherpte gisteren de pas poortcontrole aan de Albanese grens nog verder 'om te verhin deren dat Albanezen met valse visa het land binnenkomen'. Jean-Pierre Van Rossem voor rechter Antwerpen - De excentrieke Belgische parlementariër Jeaj Pierre Van Rossem eist dat voor de Antwerpse rechtbank ziij I hele strafdossier van maarliefst 14.000 bladzijden wordt voor®, lezen. Kennelijk wil hij de behandeling van zijn zaak maximaal vertragen, tot in oktober de Belgische Kamer weer aan het werk I gaat. Dan kan hij zich beroepen op parlementaire onschend. baarheid. De leider van de partij 'ROSSEM' moest gisteren terechtstaan I voor valsheid in geschrifte, oplichting, het uitgeven van onge. dekte cheques en bedrieglijke bankbreuk. Van Rossems advoca. ten voerden ook een aantal procedurefouten in het vooronder, zoek aan. Er zouden huiszoekingsmandaten niet correct zijn ingevuld. Door de urenlange pleidooien zijn de getuigeverhoren uitgesteld tot de volgende zitting, komende woensdag. Gevangenen Moskou in hongerstaking Moskou - Honderden gevangenen in de oudste gevangenis van II Moskou zijn in hongerstaking gegaan. Ze eisen matrassen dekens en dagelijkse maaltijden. De cellen zijn bedoeld oni'l maximaal 30 gevangenen te herbergen, in sommige zitten er echter rond de 100. Boetyrka wordt gebruikt als huis van bewaring voor mensen die 'I in afwachting van hun proces zijn. Volgens de autoriteiten i brengen gevangenen er gemiddeld negenenhalve maand door. Volgens gevangenen en hun medestanders echter, zitten sommi- gen er zelfs vijf jaar, zonder dat het nog tot een proces is gekomen. Doorbraak bij onderhandelingen Angola Lissabon - De Angolese rebellenbeweging Unita heeft zich I akkoord verklaard met een door de Verenigde Naties bemiddeld voorstel van de Angolese regering om de macht te delen. Het1 geschil over het bestuur van de provincie Huamba is nu opgelost door Unita-leider Savimbi het burgermeesterschap van de stad Huambo aan te bieden, terwijl de provincie wordt bestuurd door een door de regering aangewezen gouverneur. De aanvaarding van het plan door Unita maakt het mogelijk o de onderhandelingen snel af te ronden. Boetes geëist tegen Greenpeace-activisten Egersund - De officier van justitie in het Noorse Egersund heeft I vrijdag in totaal bijna 40.000 gulden boete of 45 dagen cel geëist I tegen zes medewerkers van de milieu-organisatie Greenpeace,i wegens het hinderen van de Noorse walvisvaart in juli. Onder de I gedagvaarden waren de Nederlandse kapiteins van de actiesche-1 pen Solo en Sirius, en de Nederlandse directeur van Greenpeace. Twee rubberboten die de Noorse autoriteiten tijdens de walvis- j acties in beslag namen, heeft de rechter verbeurd verklaard. Deze actieboten kosten 20.000 gulden per stuk. Wanneer er een schuldigverklaring volgt, moet Greenpeace ook ongeveer 15.000 gulden betalen aan proceskosten. De rechter doet over drie weken uitspraak. Z-Afrika verdenkt Mossad van moorden Johannesburg - Een aantal moorden op in Frankrijk wonende I Arabieren vertoont volgens de Zuidafrikaanse politie opmerke lijk veel gelijkenis met aanslagen die in Zuid-Afrika zijn gepleegd en waarvoor zij de Israëlische geheime dienst, Mossad, verantwoordelijk houdt. Zuidafrikaanse rechercheurs onderzoeken de moorden op drie mannen die betrokken zouden zijn geweest bij leveranties Irak van chemisch materiaal dat voor strategische doeleinden I kan worden gebruikt. De politie denkt dat één van hen, wapenhandelaar Don Lange, is vermoord omdat hij zijn mond voorbij had gepraat. Lange had een dag na de moord op een i ander betrokkene tegen een kennis gezegd er zeker van te zijn j dat Israëlische agenten verantwoordelijk waren geweest voor deze moord. Gesprekken over hulp Palestijnen mislukt Parijs - De gesprekken in Parijs over de cruciale financiële hulp I ter ondersteuning van het Palestijnse zelfbestuur zijn gisteren vastgelopen op een conflict tussen de Israëliërs en Palestijnen j over de vraag of de fondsen aangewend kunnen worden voor Oost-Jeruzalem. De Wereldbank, de initiatiefnemer van de gesprekken, heeft boos gereageerd op het conflict. De bank wil proberen de onderhandelingen weer vlot te trekken, maar heeft geen datum vastgesteld waarop de delegaties van de 26 donor- landen weer bijeen zullen komen. Israel, dat vasthoudt aan Jeruzalem als zijn ongedeelde hooid-1 stad, heeft bezwaar tegen de pogingen van het jonge Palestijnse j bestuur om projecten in Oost-Jeruzalem te starten. VERVOLG VAN VOORPAGINA Overigens hebben de VS ai -in 1974 in het geheim onderhan deld met Cuba om te komen tot normalisering van de betrekkin gen met dat land. Maar het ini tiatief van de toenmalige minis ter van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger kwam niet van de grond. Dat schrijft de New York Review of Books. De aanloop tot de geheime on derhandelingen was in de zomer van 1974, 13 jaar na de breuk in de diplomatieke betrekkingen tussen Washington en Havana. Frank Mankiewicz, journalist en ex-medewerker van senator Ro bert Kennedy, werd belast met het overbrengen van een hand- Van onze correspondent Bob van Huët Londen - Koninklijke adviseurs overwegen Britse kranten te dagvaarden wegens 'ongepaste' en suggestieve berichtgeving over de financiën van koningin Elizabeth. De vorstin is 'zeer geïrriteerd' over recente berichten van geldverspilling en zelfs suggesties van verduistering. De grote irritatie van koningin Elizabeth betreft het door de media aangevallen 'gat' tussen de toeristeninkomsten van Buckingham Palace en de daar uit voortvloeiende bijdrage aan het renovatiefonds van het door brand beschadigde Windsor Castle. Daar blijkt een verschil van ruim 7 miljoen in te zitten. De ontbrekende miljoenen zijn volgens het koninklijk huis op gegaan aan het inrichten van kiosk en souvenirwinkeltje en, vooral, het inhuren van twee honderd extra suppoosten in gesc'hreven brief van Kissinger aan Castro. De Cubaanse leider antwoordde op de 'serieuze boodschap' door een doos siga ren te sturen vergezeld van een briefje van zijn hand. Daarna volgden drie uiterst ge heime ontmoetingen tussen La wrence Eagleburger, toen een naaste medewerker van Kissin- I ger, en de Cubaanse vertegen- I woordiger Ramon Sanchez Paro- di. Maar de onderhandelingen liepen na 18 maanden op niets uit. De toenmalige president Ford zou te bang geweest zijn dat uitlekken van het overleg hem zijn herverkiezing zou k< ten. speciale uniformen. Ontstemd is de koningin daar naast over de publicatie van eni ge details van haar hofhoud- boekje. Een majesteitelijke tele foonrekening van twee miljoen gulden baart opzien, al zegt het paleis dat dat voornamelijk op gaat aan salarissen van telefo nistes Volgens woordvoerders van Buckingham Palace is er sprake van kwalijke suggesties in de media, en wil Elisabeth daarte gen optreden. Poor Ber Crouzen Weert - „Ik heb lang geaA openbaar kritiek laten hord Maar in het najaar van Bisschop Gijsen heeft groti Limburg, maar op dat ml tegendeel ging verkeren, zouden gaan." In de grote, koele zaal van monumentale Weerter pastog legt Wim van der Valk (501 ondanks de verzengende hij onberispelijk gekleed in cierj man - voor het eerst de motiev bloot die hem brachten tot geruchtmakende Hubertu preek in het Maastrichtse co grescentrum op 12 novemc 1989. Daarin verweet hij bisschop 1 sen dat hij in feite mensen on dig de kerk uitjoeg. Van de mê sale Limburgse kerk zou door hoge eisen die de bisschop zj gelovigen oplegde, slechts ej, kleine elite-groep overblijvd „Dat is doodzonde", zegt der Valk, vier jaar later. „Ik heb geen moment spijt geb van mijn kritiek. Eigenlijk is i kerk een gezin. In elk gezin wel eens wat. Daar kun je het r ouders niet mee eens zijn, kunt er pijn en verdriet om he ben, maar het laatste wat moet doen is kinderen de de. uitjagen. In een gezin staat deur voor de kinderen alti open. Ze mogen altijd binni komen, hoe ze ook zijn." Gesterkt „Ik ben in die vier Antwerp: jaren alleen maar gesterkt deze overtuiging. We kunnen h: ons als kerk in deze tijd nil meer veroorloven welwillencj gelovigen de kerk uit te jagef Integendeel, we moeten all mensen die zich voor de kei inzetten, ook al hebben ze es andere mening, zo goed en i kwaad als het kan bijeen breil gen. 'We moeten af van die poli risatie." „Toen ik na afloop van de H\ bertus-mis het podium verlid wist ik dat het mijn afscheidsm: zou zijn. Zoiets voel je. Maar vond dat ik het toch moest doef Ik hoopte dat de preek binne het bisdom de discussie over ee ander beleid zou aanwakkerei Dat de bisschop de consequer- ties zou trekken en zou vertrel] ken." Vertrekken Van der Valk: „Ja. Ik heb bi^ schop Gijsen altijd beschouw als een troubleshooter. Als eej man die in een crisis-situatie i zaak moet saneren. Zulke meri sen moeten niet te lang op plek blijven zitten. Ze moetel hun werk doen en dan vertrek ken. Anders keert hun werk zie, tegen hen." Niet alleen Volgens de ex-directeur van ha bisschoppelijk activiteitencen trum stond hij in deze visie nis alleen. Bisschop Gijsen had me. zijn rigoreus gevecht tegen dl geloofsverzwakking het heil katholieke onderwijs tegen zie! in het harnas gejaagd. L Zijn bisschoppelijk reglemeni voor het katholiek onderwijl stuitte op grote weerstand. D sanering van bisschop Gijse.' Door Dirk Visser, anp Rotterdam - Studenten heÜ ben volgens de Rotterdam^ studentenpastor Ben Vreda bregt niets tegen het christ^ lijk geloof. De anti-gevoeler! jegens de kerk zijn helemad weg. Dat waren de probis men van hun vaders en moq ders. Maar de studenten kur nen zich niet indenken, dat j in het geloof zekerheid vindt Jongeren hebben wel degelij belangstelling voor zingeving? vragen, zegt Vredebregt, die va de Erasmus Universiteit de ert penning „Umbra Erasmi" heei gekregen, omdat hij 25 jaar stu dentenpastor in de havenstad i: Het lustrumcongres van de oecu menische Studentenkerk, da volgend' jaar wordt gehouden gaat over de morele kwalitei van ons handelen. Dit them, hebben de studenten zelf aange dragen. Ook bij hen leven vrager als: kan alles maar, en: leven wi vanuit de leegte? ..Vaak wordt mij de vraag steld: is het geloof onder jonge ren weg? Met de schrijver Fran Kellendonk zeg ik dan: het ver langen is gebleven." Niet wetem of God bestaat, hield Kellendonl een pleidooi voor geloven. D grote woorden blijven daarbi een oproep tot heiliging van di oestaan tegenover de leegte ei de zelfgenoegzaamheid. „Tusser

de Stem | 1994 | | pagina 4