Voorbij Tussen de bulten Zeeuwse Babbels opletten Langzaam! HÉ JA, DAT KEN IK! ^tee <ude DE STEM ZEELAND De ware reden Waterbed Da moetij mij 's lappen attij durft! ElvisP Wrattendokter Kies PASTORIEDIENSTEN RK-KERKDIENSTEN PREDIKBEURTEN ejjPr ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1994 C4 Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Jan Jonkman, Wil Verherbrugge, Harold de Puysseleijr, Camile Schelstraete, Peter Oggel, Eugene Verstraeten en Jeanette Vergouwen. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen, en niet op rijm. Voor tips, wetenswaardigheden, op- en/of aanmerkingen belt u: 01150-18924. U kunt ook schrijven naar Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. EEN opening van een evene ment vraagt om spektakel. Bur gemeesters en wethouders we ten dat ze de gekste capriolen moeten maken om zich in de kijker te zetten. Het openen van feesten en kermissen hoort tot de categorie 'specials' om het maar weer eens in goed alge meen beschaafd Nederlands te In het Land van Hulst is het de afgelopen weken elk weekend raak. De wethouders Paul Wee- maes en Ben Picavet hebben er een weekendbaan aan. Maar het blijkt goed te zijn voor de con ditie. Tijdens de steppenrace rond de Hulster basiliek mochten de wethouders het parcours ver kennen. Weemaes, als jongste, won de race met tientallen me ters. Bij de opening van de Sterrefeesten maakten de beide politici een afspraak. „Paul voert het woord en ik verricht de handeling," liet Picavet we ten. Dat heeft hij geweten. Bij de ingang van de Sterre stonden twee grote kamelen en daar moest Picavet op. Nu was het dier niet bereid om door de knietjes te gaan en het opstapje gemakkelijk te maken dus kwam- er een huishoudtrapje aan te pas. Na de rit verklaarde Picavet dat dat schommelen tussen die bul ten best prettig was. Directeur Biegstréten had het andere dier bereden en controleerde dus even tot welk geslacht de beest jes hoorden. „Jij had de beste", gaf hij toe. „Ik reed op een mannetje en jij zat op het vrouwtje." Veel tijd om over deze zacht heid van de bulten na te den ken, werd Picavet niet gegund. Hij vertrok samen met Weemaes naar Zandberg voor een kort optreden. Dat Picavet aan de conditie gewerkt had, bleek bij de fietspulling. Hij versloeg Weemaes bij dit krachtspel met enkele centimeters. Vandaag, het houdt maar niet op, draaft Weemaes op in Graauw. Dit keer om, volgens de dorpsraad, de nieuwe speeltuin 'op specta culaire wijze' te openen. Be nieuwd wat de wethouder dit keer weer boven het hoofd hangt. J.V. In menig huisgezin in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone prijkt in goudkleurig kaft een boek over de geschiedenis van de Nederlandse Stikstof Maatschappij te Sluiskil. In spreektaal de NSM. Enkele generaties zijn er mee opgegroeid. Jaren geleden alweer ging de NSM over in handen van Norsk Hydro. Het bedrijf gaat nu door het leven onder de naam Hydro Agri. Maar in de volksmond is het eigenlijk toch nog steeds 'NSM'. Vergaan, maar niet vergeten. De naam 'NSM' prijkte trouwens nog steeds op de torens die het fabriekterrein al van verre markeren. Tot voor kort. Ook fa- briekstorens hebben zo nu en dan wel eens een verfje nodig. Om gelijktijdig het logo van de nieuwe eigenaar - een vikingschip - aan te brengen. NSM, nu ook in naam echt voorbij? foto camile schelstraete PAUS Johannes Paulus II komt voorlopig niet naar Sarajevo. Hij vindt het niet veilig genoeg, zo luidt de verklaring van het Vaticaan. Maar in Kloosterzan- de weten ze de ware reden. Deze week arriveerden wethou der Leo Mangnus en waarne mend dijkgraaf Jan Staal in Rome. In Klorianenland doet nu het gerucht de rondte dat het tweetal een telefoontje met het Vaticaan zou hebben gepleegd, met het verzoek om een audiën tie. En ja, als je de kans hebt om twee hoge bestuurders uit de wereldberoemde gemeente Hon- tenisse te ontmoeten, dan is de keus niet zo moeilijk. Sarajevo moet maar even wachten. (EV) Ne vreejen eld is Sjef nie, meestal zegtij nie veel meer as jao en nomen. Thuis ettij twee meises en e vrouw en die zijn sterk in de meerdereid saomen. Waortij vreed op gesteld is; fasoen; lik as vroeger: alles netjes op zijnen tijd. Nie lik as tegewoordug: nog voor ge ze goed en wel ken al blijve slaopen bij de meid. Ammel niks gedaon, daor kom nie as geneuk van, zegtij altijd maor. Zijn meises zijnt nie seens mee im en ulder moeder zie d'ook geen bezwaor. „An kik meuge perberen aoi," zeg z'alt, „maor in mijnen tijd wast'r da nie bij..." Wijer gao ze dan nie, maor ge keu goed oren: „Sjef, dan zatte gij nou nie bij mij. Sjef zwijg tan maor, want 't is eigeluk n'n goedzak, n'n gerusten bloed. Genen duts oor evegoed, ij kantij eelveel kwaod oren a't echteluk moet. - Da d'aoitij overlest bij d'and, maor laot mij beginnen bijj't begin: da d'oudste meisen kwam mee n'n jongen thuis, vreed tege Sjef zijne zin. „Moej die nou al mee naor uis bringen?" vroogtij, „ge kent'm ternauwernood! Ettij 'n baonVerdientij al en wa toettij eigeluk voor zijn brood?" Ammel van die ouwerwetse vraoqen diege seqeswoorduq niemer stellen keun, si t was zijn soort ook nie, ij zag tiene gast nog nie zo bots as zijne schoonzeun. 1 eel zeettij d'r evegoed ne van en ze liepen makaor nie al teveel voor de voeten. Ons Marjan gao trouwen," zeette vrouw op n'n dag, „en t'is van te moeten." Da zee z'r maor a bots bij, ze docht, dan kantij daor avast nie over gaon zaogen. Z aoien toen wel al 'n tijdjen verkeruk oor, da gebeurden echt niet al d'eeste daogen. De meises vonnent maor gewoon en Juliao deej ook of 't 'r zo aon oorden. Sjef was om te spetteren: de mottegaord! Ank'm in mijn anden Ijrijg, za'k'm vermoorden! ld vloekten en ij sloog op de taofel: „Ank'm zien schop'k'm onder zijn verdommenis!" Schreeuwden ij. „De vuilak! Da moetij mij 's durve lappen, at ne vent is!" DE EERSTE verkoper van een meubel-beddenzaak in West- Zeeuws-Vlaanderen was niet op zijn mondje gevallen. Hij ver kocht het ene waterbed na het andere. Hij maakte er zelfs zijn specialiteit van. Zijn klanten vielen meestal voor zijn lyrische bewoordingen, waarmee hij het slapen op een waterbed verge leek. „Je waant je in de wol ken." De verkoper ging zelfs zo ver, dat hij zelf een waterbed aan schafte. Nu kon hij zeggen dat hij waterbedden verkocht met ervaring. Ook de verkoper sliep als een roos. Nadelen had hij nog nooit ontdekt. Tot een feestje bij de buren. Er werden de nodige pilsje naar binnen gewerkt. Wat kon hem gebeu ren, zijn bedje stond gereed. Toen hij onder de dekens lag, bekroop hem een raar gevoel. Hij voelde zich zweverig en hoorde het waterbed klotsen. Hij bleef doodstil in bed liggen. „Lig stil," was het enige dat hij tegen zijn vrouw uit kon bren gen. Sindsdien verkoopt hij wa terbedden met slechts één klei ne kanttekening. (JJ) NEE, VERKLAAR mij niet te snel voor gek. Zelf heb ik die naam namelijk niet verzonnen. Dat heeft een produktmanager van de grote gloeilampenfa briek in het zuiden des lands voor me gedaan. De mixer van het type HR 1523 kreeg van hem de bijnaam El visP Deluxe. Geloof het of niet, maar ik kan het bewijs op tafel zetten. Want de naam van wij len deze vermaarde popster prijkt in vette letters op de doos, die ik na het plegen van de aanschaf thuis onmiddellijk open. Misschien is het wel een mixer waar letterlijk muziek in zit. Mischien verwijst de vermel ding 'gloednieuw model' op de verpakking daar wel naar. Ik zet het apparaat aan, maar he laas. Slechts het monotone ge ronk van de motor weerklinkt door de keuken en geen 'Love me Tender' of 'Jailhouse Rock' om het mixen te veraangena men. Hoe komt Philips er in gods naam toe een mixer te vernoe men naar Elvis Presley? Een telefoontje naar de dienst Pro- duktinformatie van het bedrijf in Eindhoven maakt me niets wijzer. Er komt geen antwoord op mijn vraag. Edoch. Precies anderhalve dag later belt een mevrouw van Phi- lips-persvoorlichting. Met het antwoord. De naam van deze mixer heeft niets, maar dan ook niets met 'The King' te maken. Men moet de naam van het apparaat dan ook niet lezen als ElvisP, maar als Elvisp. Met de klemtoon op de laatste letter greep. Want dat is Zweeds voor mixer. Wij verbouwereerd. Toch even gecheckt bij een kennis in Stockholm. Maar jawel, het klopt. Want in het Zweeds be gint alles wat met elektriciteit te maken heeft met het voor voegsel El. Niettemin. Die produktmanager zal wel Elvisfan zijn en zag zijn kans schoon om zijn bewonde ring voor de ster op die manier kenbaar te maken. Want hoe veel mensen zijn er nu eigenlijk de Zweedse taal machtig... (HdP) Casinobezoeker: het balletje kan raar rollen. Zo'n spel beginnen blijft altijd een gok. Wat je noemt een échte naaikamer. Televisiekijkers werden er ook gestoord van. Laat die van Waterlandkerkje maar bollen. Het resultaat is te danken aan een paar bollebozen. Bressiaanders: wij zijn om de tuin geleid. Minister speelt Zeeuws-Vlaamse studenten niet in de kaart. Het geld voor de wegen is zo weg. Minister: laat de Belgen maar aanmodderen. Volgens de Zeeuws-Vlaamse mores een oud gebruik. Van het geslacht man, dertig le vensjaren bereikt en nog on gehuwd? Dan in de ossewei! En doe den volke kond! In Vogelwaarde weten ze hoe het moet. Plak de borden af bij de bebouwde kom! Geen vijftig, maar dertig. Want ook dat is een leeftijd om even bij stil te staan, foto camile schelstraete WRATTEN zijn voor menigeen een bron van ergernis. Huismid deltjes, homeopathische midde len en zelfs een probaat middel als ochtendurine helpen soms niet. Dan is een bezoekje aan de huisarts onvermijdelijk. Amber was dan ook niet de enige die de wratten liet aan stippen. Jong en oud stond tot buiten de praktijk. „Heb ik daar zeven jaar voor gestu deerd. Had ik maar een vak geleerd," sprak de arts wanho pig bij het zien van de lange rij. Deze week viel de rekening ech ter op de deurmat. Vierendertig gulden voor een consult. De huisarts zit er nog steeds. Wij horen hem echter niet meer kla gen. (JJ) IN VEEL gezinnen is de rust binnenskamers weergekeerd. Het kroost zit weer veilig in de schoolbanken en probeert de leerstof tot zich te nemen. Veel kinderen hebben de eerste stap in het basisonderwijs gezet en leven zich uit in de poppen-, blokken- of waterhoek. Na deze twee jaar 'kleuteron derwijs' gaat het naar groep drie, ofwel de oude eerste klas. Voor veel moeders toch het ech te werk. De kinderen krijgen hun eerste woordjes 'boom, vuur, roos' voorgeschoteld en worden wegwijs gemaakt in ons rekenstelsel. Een tijd van goed naar de leer kracht luisteren. Dat kreeg een dochter toch van haar moeder te horen toen zij half augustus naar groep drie ging.. „Nu moet je heel goed opletten hoor. Nu wordt het pas echt belangrijk." Na een paar weken school is het thuisfront op een gegeven mo ment natuurlijk wel benieuwd over het wel en wee van doch terlief. Die kon vertellen dat de zaken naar wens verliepen. En passant informeerde de moeder belangstellend naar een klasgenootje. Naast wie die ei genlijk wel zat. Over die vraag was de dochter behoorlijk ver ontwaardigd. „Maar mam toch. Ik moet de hele dag erg goed opletten. Dan denk je toch ze ker niet dat ik tijd heb om een beetje in de rondte te kijken!" (WV) DE vakantie en een lange, hete zomer achter de rug besloot Carla deze week dat het uit was. Uit met lekkere hapjes en lekkere drankjes. Want de wij zer van de weegschaal liegt niet en in nauwelijks zes weken tijd bleek er dik zes kilo te zijn bijgekomen. Lijnen, besliste Carla. Man en kinderen hoorden het oordeel met afgrijzen aan. Want als Carla gaat lijnen, dan lijnt het gehele gezin verplicht mee. Dat bleek al die eerste dag. „Ik ga," sprak Carla monter, „vandaag zeker een uur fietsen." Om even later man en kinderen te som meren: „Opschieten, ik sta al te wachten." Deze week werd het de echtge noot even te veel. In de loop van de avond nam hij de snoeppot ter hand (Carla jaloers: „Durf jij in mijn bijzijn echt te gaan snoepen?" Haar man koeltjes: „Jawel!") en stak een chocola de-toffee in zijn mond. Behaaglijk stopte hij het ding in de linker-mondhoek met het doel nu eens echt te genieten. Maar de schrik sloeg hem lutte le seconden later om het hart. In die toffee voelde hij iets hards..., nee toch... Maar jawel: zijn kies. Bij de tandarts wachtte hem de volgende dag een minder prettig oordeel: kies afgebroken en slechts één oplossing: een kroon. Het gezin lijnt nog steeds. Ge dwongen nu. Want die kroon, die moet betaald van het geld dat aan dikmakende versnape ringen wordt uitgespaard. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pastorie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. J. Verster, Kloosterzande, tel. 01148-1775 WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. pastor H. Vrieze, tel. 01177-1472 (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 01170-59000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, West- dorpe, Sas van Gent, Zuiddorpe - Van zond. 12 u. tot dinsd. 12 u. Past E. Erpelinck, tel. 01158-51661 01150-18398. WEST-ZEEUWS-VLAANDE- REN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zat. 19 u., zond. 10.30 u. (2/7-10/9: zo. 9.30 u.) Biervliet - H. Maagd Maria On bevlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zat. 19 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria Hemelvaart zat. 19 u. zond. 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemel vaart. zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper, zat. 19 u. zond. 10 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDE REN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 10.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. Boschkapelte - H. Petrus en Pau lus. zond. 9.00 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie. zat. 19 u Hengstdijk - H. Catharina. zond. 10.30 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 10.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zond. 9.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 9 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.00 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 19.00 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 11.00 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 10.30 u. Axel - H. Gregorius de Grote, zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemel vaart. zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemel vaart. zat. 19 u. zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Triniteitskerk). zat. 19 u. Verre zen Christus: Maand. t.m. zat. 19 u. zond. 9.30 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemel vaart. zat. 17 u. zond. 9.45 u. zaterdag 10 september ZEVENDEDAGS ADVENTIS TEN Terneuzen (Goede Herderskerk): 10 u. ds. P. Sol. Middelburg (Doopsgezinde kerk): 10 u. ds. J. Engelheer. Vlissingen ('t Anker): 9.15 u. ds. J. Engelheer. zondag 11 september HERVORMDE KERKDIEN STEN Aardenburg (Sint Baafskerk): 10.30 u. dhr. W. Kruidenier, IJ zendijke. Axel: 10 u. ds. J. Maasland (HA). Biervliet: 9.30 u. ds. J.v.d. Schee. Breskens: 9.30 u. dhr. Rouw. Cadzand: 9.30 u. dhr. Senf. Groede: 10 u. startdienst te Schoondijke. Hoek: 10 u. ds: W. Meeuse, Bier vliet. Hontenisse: 9.30 u. ds. M. Taal man-de Ruijter. Hoofdplaat: dienst te Biervliet. Hulst: 11 u. ds. M. Taalman-de Ruijter. Nieuwvliet: 10 u. ds. C. Hoogen- doorn. Oostburg: 10 u. ds. C.v. Duinen. Philippine: 10 u. dienst te Sas van Gent. Sas van Gent: 10 u. dhr. J. Ende. Schoondijke: 10 u. ds. F.v.d. Sar (comb./SOW-dienst). - Sint Anna ter Muiden: 11 u. dhr. Senf. Sint Kruis: 9 u. dhr. W. Kruide nier. Sluiskil: 10 u. dienst te Sas van Gent. Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u. ds. A.v.d. Maas, Hoek; (Goede Herderskerk): 10 u. ds. A. Bosch. 19 u. ds. D. de Best. (Opstan- dingskerk): 9 u. ds. M. Heijting. (Ziekenhuis De Honte): 17.45 u. ds. A. Bosch, Terneuzen. Waterlandkerkje: 10 u. dienst te Schoondijke. 'IJzendijke: dienst te Biervliet. Zaamslag: 10 u. ds. H. Reinders. Zuidzanae: 10 u. gezam. dienst te Oostburg. GEREFORMEERDE KERK DIENSTEN Axel: 10 en 16 u. ds. R.v. Elderen. Terneuzen: (Goede Herderkerk): 10 u. ds. A. Bosch, 19 u. ds. D. de Best. (Opstandingskerk): 10.30 u. ds. D. de Best. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. de Haan. Breskens: 9.30 u. dhr. Rouw Oostburg: 10 u. kand. A.v.d. Wal, Kampen. Schoondijke: 11 u. ds. R. Blo kland. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 9.30 en 15 u. ds. A. Kramer, Gent (HA). Hoek: 9.30 en 15 u. ds. A. Sou man. Terneuzen: 9.30 en 15 u. ds. P. Storm (HA). Zaamslag: 9.30 en 15 u. ds. L. Leeftink. CHRISTELIJK GEREFOR MEERDE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10 en 15 u ds. A. van Ek. EVANGELISCHE GEMEENTE Terneuzen: (De Kandelaar): 10 u. dhr. van Dijk. VRIJE EVANGELISCHE GE MEENTE Breskens: 9 u. ds. J. Delwig, Wemeldinge. Nieuwvliet: 10.30 u. ds. J. Del wig. Retranchement: 10 u. ds. D. Koelman, Terneuzen. Af levering 372 M. Ots-van Kouteren uit Kloosterzande stuurde ons een bandje waarop zij een aantal leidjes heeft ingezongen. Hartelijk dank voor uw bijdrage. Het bandje wordt in ons archief bewaard. Eveneens vanuit Kloosterzande bereikte ons een schrijven van C. Seghers-Van Denderen. Zij kent brokstukken van een versje dat in de jaren dertig op de lagere school te Lamswaarde - de nonnenschool, schrijft ze erbij - aan de kinderen werd geleerd. Zij zou het graag compleet hebben. Wie kan haar helpen? Het mag rechtreeks: Crocusstraat 6, 4587 BA of via ons adres: Van Vollenovenstraat 5, 4561 JJ Hulst. Dit is het vers waarover het gaat. Er stonden eens zeven wilgen in een boerenwei Ze droegen grote riuken op hun harde houten kop En stonden op een rij Hunne pruik met haren Kwam nooit tot bedaren. Ze knikten alsmaar ja en nee Wat dat wou zeggen wist er geen Toen werd op 't laatst hun pruikebol Zo allerakeligst lang Dat iedereen van schrik wegliep. De vogels riepen piep, piep, piep En werden ook al bang. De wilgen dachten: Dat is juist fijn; Dat bewijst dan we van adel zijn. Toen kwam de boerenkapper aan Die had een lange schaar En knipte met een grote hap Op eenmaal knip, knip, knap Door al dat wilgenhaar. Ze schokken zelf verbazend, Maar al d'anderen lachten razend En riepen allemaal brutaal: Wat bennen jullie nou kaal! Duik eens diep in het geheugen en probeer de ontbrekende regels eens in herinnering te roepen. De jaren dertig is wel lang geleden, maar zonder twijfel zijn er nog talrijke meisjes-van- vroeger die ook bij de nonnekes in het Heilig Land hun onderwijs 'genoten' hebben. PEGAM

de Stem | 1994 | | pagina 27