HELMAN K? W. de Dalie wil stallen redden CIEKZE100S Geen extra basketbalveld voor jongeren in IJzendijke TELEFONEREN Dorpsfeest Zaamslag terug van weggeweest POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS DUIVEN SPORT s Paardenliefhebber tekent bezwaar aan tegen ^sloopopdracht' gemeente Oostburg Travestieshow in Sas van Gent voor het hele gezin ZEEUWSCH-VLAANDEREN EUWS-VLAAIMDERQM iRKEERSSCHOOL EN TAXIBEDRIJF 1150-21122 01157-1218 pESTEM ZEELAND C3 Zeldzame vlinder waargenomen 'In Coensdike bloeit ze helemaal op' Politie rolt 'mini-bende' op met een SIEMENS S3 GSM-telefoon FESTIVAL VAN J LIMBURGS CONCERT KOOR KEULS SYMFONISCH ORKEST Oostburg Tentoonstellingen en muziek op monumentendag in Aardenburg 3ER 1994 net ler [R-certificaat 1994 64 llicht ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1994 Van onze correspondent IJzendijke - Er komt geen extra basketbalveld voor de jeugd van IJzendijke. Dat heeft de gemeente Oostburg in een brief medegedeeld aan de kinderen van groep 8 van de openbare basisschool de Schutters boek, die hiervoor onlangs een handtekeningenactie hadden ge voerd. Volgens de gemeente kunnen de leerlin gen terecht op het schoolplein van de rooms-katholieke basisschool Molen- bolwerk, waar onlangs de baskets net weer gerepareerd, zijn. „Dan zullen we daar wel naar toe moeten, we kunnen niet anders," zegt Herman de Smit, een van de initiatiefnemers teleurgesteld. „We dachten het al dat het niet door ging, want het duurde allemaal zo lang. Het is toch een kleine moeite voor de gemeente, een paar palen en het is voor elkaar." De leerlingen hadden aan de gemeente al laten weten dat er twee mogelijkhe den waren om een basketbalveld aan te leggen, namelijk op het plein achter de brandweerkazerne en een terreintje ge legen naast het trapveldje aan de mo len. „We hebben de zaak onderzocht en op het schoolplein van Molenbolwerk staan reeds twee basketbalpalen. De heer Rams, directeur van Molenbol werk, heeft ons laten weten dat ieder kind na schooltijd op de speelplaats basketbal of andere spelletjes mag spe len," aldus C. Lips van de gemeente Oostburg. „De speelplaats is dus ook vrij voor de jeugd. We vinden het dan niet nodig om op een kleine afstand van dat plein ook nog eens twee basketbal- palen te plaatsen." Lips schrijft in de brief aan de leerlin gen verder dat de gemeente het fijn vindt dat de leerlingen meedenken aan de invulling van speelgelegenheden in Ijzendijke. „Op die manier kunnen wij te weten komen welke wensen er onder de kinderen leven," besluit Lips in zijn brief. De leerlingen van de openbare basisschool accepteren het besluit van de gemeente en zullen wellicht binnen kort gaan basketballen op het school plein van Molenbolwerk. Van onze verslaggever Oostburg - De Oostburgse advocaat mr. A. Maat heeft namens paardenliefhebber W. de Dalie uit Cadzand een bezwaarschrift ingediend bij de gemeente Oostburg, tegen de aanzegging dat hij zijn luxe stallencomplex moet afbreken. Het bezwaar is afgelopen don derdag verstuurd, een dag voor dat de termijn waarbinnen De Dalie zijn stallen had moeten afbreken, was verstreken. Zijn raadsman verwijst in het be zwaarschrift in eerste instantie naar een, eveneens donderdag verzonden, verzoek om vrijstel ling van het verbod om het be treffende weiland te gebruiken voor rij- en springpaarden. Op het betreffende perceel aan de Herenweg in Cadzand rust vol gens het bestemmingsplan de be stemming 'landbouwgrond'. Hij voert echter aan dat de grond niet rendabel geëxploiteerd kan worden als landbouwgrond. Ge bruik als weiland voor paarden zou het meest doelmatig zijn. Vrijstelling Om die reden is er volgens Maat dan ook geen enkel bezwaar om de vrijstelling te verlenen. In het verlengde daarvan argumenteert hij vervolgens in het bezwaar schrift, dat als er paarden mogen Van onze verslaggever Hengstdijk - Woensdagochtend is door Evert Prinsen uit Hengst dijk op een kozijn van een plaat selijk café een windepijlstaart in rusttoestand aangetroffen. Het is de eerste waarneming dit jaar in Zeeuws-Vlaanderen van deze grote nachtvlinder. De windepijlstaart is een trek- vlmder en leeft in Europa rond de Middellandse Zee. Hij trekt jaarlijks in wisselende aantallen noordwaarts. Het is met een vleugelspanning van 12 centime ter een van onze grootste nacht vlinders. De klem van de kop, borststuk en vleugels zijn grijs met bruingrijze velden en een uitvoerig patroon van donkere lijnen en banden. Het achterlijf heeft zwarte dwarsbanden die roze en wit afgezet zijn. Een 10 centimeter lange roltong com pleteert dit opmerkelijke insekt. Omdat de windepijlstaart in Bel gië ook al een paar keer gezien is bestaat de kans dat er nog meer exemplaren in Zeeuws-Vlaande ren rondvliegen. Daarom vragen de leden van de msektenwerk- groep van De Steltkluut waarne mingen door te geven aan E. Taelman (01140-11362) of J. de Bakker (01142-482). VERVOLG VAN ZEELAND - C1 Hij speelde tevens trompet en speelde in de toneelvereniging De Rederijkers," aldus een doch ter. Aan de Rijksweg blijft me vrouw Vlaminck tot 1971 wonen. In dat jaar sterft haar man. Ze verhuist dan naar de Backeres- haat. Ze neemt haar moeder (opoe) in huis die slecht kan zien. Die verzorgt ze tot haar 96e jaar. Een sterk ras dus. Ze blijft Eede wonen tot mei 1993. De kinderen willen haar wel verzor gen en in huis nemen. Maar dat ze zelf niet. In Coensdike Moeit ze helemaal op. Ze wordt ingeschakeld om de groente schoon te maken in de keuken van het verzorgingscentrum. „Ik «eb heel mijn leven hard ge werkt. Dat deed ik graag," ver- elt ze. Als afscheid krijgen we h°g een stevige hand. „Misschien ot volgend jaar," zegt ze ten ischeid „Ik ben het leven nog «ng niet beu en ik hoop het nog Isng vol te houden." andaag wordt in huiselijk fing haar verjaardag nog eens uunnetjes overgedaan. In totaal orden dan 64 mensen verwacht waaronder haar drie dochters, 1 oudste van het gezin t a jaar), 14 kleinkinderen en ff achterkleinkinderen. De par- y wordt gehouden in een hore- gelegenheid, hoe kan het an- nlHi V'a!c, bii baar geboorte plaats, m de Biezen. lopen, deze ook onderdak moe ten hebben. „Voor paarden en zeker voor springpaarden is het 's winters noodzakelijk om over een onderkomen te beschikken", aldus Maat. Hij verwijst daarbij naar andere locaties in de ge meente waar schuilgelegenheid/ onderkomen voor paarden is. Om die reden zou er van legali sering van De Dalie's stallen geen precedentwerking - waar Oostburg natuurlijk benauwd voor is - uitgaan. Voorbarig Nu is 'schuilgelegenheid' in De Dalie's geval zacht uitgedrukt en ook Maat beseft dat: „Weliswaar heeft cliënt het bouwen van een paardenstal voorbarig en rigou reus aangepakt, doch wel op een wijze die - mits de bouwvergun ning alsnog verleend zou wor den - de toets der kritiek kan doorstaan." Hij vindt dat er van ontsiering of verstoring van het landschap geen sprake is en on dersteunt die mening met brie ven van derden en een advies van de dierenbescherming. De Dalie richtte zich eerder deze week in een smeekbede tot de gemeenteraad, met het verzoek zijn stallen alsnog te legaliseren. Gisteren had hij daarop nog geen reactie gehad. Van het col lege van B en W was niemand voor commentaar beschikbaar. Van onze verslaggever Axel - Met de arrestatie van een 22-jarige Sluiskillenaar heeft de politie deze week een serie ïn- braakjes en berovingen in Axel opgelost. De Sluiskillenaar zat het afgelo pen half jaar samen met twee 21-jarige Axelaars achter inbra ken in de speelautomatenhal in de Zeestraat, een frituur, een sportkantine en een bedrijf. Ze hebben in die periode ook ter rasstoelen vernield en goederen uit een auto gestolen. De twee Axelaars werden al op 5 september aangehouden en zijn inmiddels op vrije voeten. De Sluiskillenaar is donderdag op gepakt en wordt nog vastgehou den. Alle drie hebben ze bekend. Het trio was ook verantwoorde lijk voor de beroving van een 29-jarige Axelaar eind augustus dit jaar in de Zeestraat in Axel. Het trio bood de man na een struikelpartij, waarbij hij schaaf- en snijwonden opliep, aan hem naar de dokter te bren gen. Onderweg beroofden de drie het slachtoffer van enkele dui zenden guldens. De politie heeft een beperkt deel van de buit van de overval en de inbraken teruggevonden. Mevrouw C. Barbé-Dusarduijn had gisteren wat moeite met het stukprikken van een ballon. FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent Zaamslag - Na een jaar van onderbre king heeft Zaamslag weer een dorps feest. De organisatie berust bij diverse buurt- en sportverenigingen samen met de Zaamslagse ondernemersvere niging. Hoogtepunten zijn een Vlaam se kermis, kunstmarkt, ballonwed strijd en een loterij. Mevrouw C. Barbé-Dusarduijn opende sa men met kapitein Van der Decken alias de Vliegende Hollander het dorpsfeest door met een tandem door een papieren poort te rijden. De burgemeestersvrouw noemde het een dubbel feest voor Zaamslag. „Enerzijds is er weer een dorpsfeest, an derzijds heben de vrijwilligers er weer de schouders ondergezet hetgeen nodig is om de kern levendig te houden. Ik vertrouw erop dat het dorpsfeest weer een toekomst heeft". Op het plein staan enkele kermisattracties, er is een Vlaamse kermis en een kunst markt. De winkeliers hebben kraampjes buitengezet. Traditiegetrouw loopt Zaam slag warm voor warme oliebollen. Neder landse en Belgische standwerkers streden gisteren in een standwerkersconcours om de gunst van het publiek. Voor de kleintjes was er poppenkast Reutemeteut. Een swin gend dansorkest sloot op het podium de eerste dag af. Vandaag is er in de Koepoortstraat een grote rommelmarkt. Er worden ballonnen uitgereikt en er is een springkussen voor de jeugd. Tiest Harms zal enkele hoog standjes laten zien. Van onze medewerker Theo de la Ruelle Sas van Gent - Nadat hij reeds twee maal met succes een travestie-show in de Hal le in Axel had georganiseerd, leek het Tom Velleman uit Sas van Gent een logische stap om ook in zijn woon plaats het publiek kennis te laten maken met deze schit terende show. In de persoon van Lien van Oos ten vond hij een goede compag non om deze avond voor te be reiden en gezien de ervaring in Axel zal het Sasse publiek ook dit keer van een avond vol enter tainment kunnen genieten. Aan staande vrijdag, het zover. 16 september is Bij veel mensen heersen er vele vooroordelen als zij het woord travestie horen. Vaak wordt een directe link gelegd met homo seksualiteit, terwijl deze link er heel vaak niet is. Er zijn heel wat getrouwde mannen die zich heel prettig voelen met vrouwen kleren aan, maar dit beperken tot de huiselijke sfeer. Aan de andere kant zijn er ook mannen die zich niet lekker voelen in hun vel en die hun gevoelens niet beperken tot het dragen van da meskleren, maar zich in hun hele doen en laten gaan gedragen als vrouw. Met als uiterste de trans- seksuelen, die zich operatief van geslacht laten veranderen. Vooroordelen zijn daarbij uiter aard snel gemaakt. Terwijl een vrouw kan kiezen uit het dragen van een jurk of een broek, moe ten de mannen zich slechts tot het laatste kledingstuk beper ken. Hoeveel heren zijn er niet die tijdens een feest als bijvoor beeld carnaval eens als vrouw verkleed zijn gegaan. Of kijk eens naar de schitterende act, die Arnold Vanderlijde enkele jaren geleden opvoerde, toen hij als een volmaakte Grace Jones ten tonele verscheen in de Ster ren Playbackshow. Tijdens de show van vrijdag zul len vijf Brabantse jongens een leuke, maar vooral kleurrijke show verzorgen. Alle vijf zijn zij geen overtuigde travestieten. Zij vinden het gewoon leuk om vrouwelijke sterren uit de inter nationale showbusiness op een perfecte wijze op het toneel te zetten. En daarbij kan men den ken aan Edith Piaff, Nana Mous- kouri en Shirley Bassey. Dat alles in een sfeer zoals die herin nert aan een parijs showballet. Tom Velleman benadrukt dat ie dereen welkom is. „Het wordt een avond entertainment voor het hele gezin, jong en oud, met komische, maar. uiteraard ook serieuze optredens,,. De show avond begint om 20.00 u en zal rond de klok van middernacht afgelopen zijn. Kaarten zijn ver krijgbaar in de voorverkoop bij het Schippershuis, Oudt Sas, het Brouwershuisje en de Watergeus in Sas van Gent. bereikbaar in heel Europa een begrip in service en de elektronica van morgen... Oranjestraat 5 - Telefoon 01155 - 62710 (ADVERTENTIES) S u-oensdag 21 september, Hulst, Basiliek, 20.00 uur ,e' van hel Solisten: ANDREA PODDIGHE, tenor FRANS KOKKELMANS, lyrische bariton JOSÉ KALTIIOE, sopraan Dirigent: JAN HUPPERTS Toegang 35.-, 30.-, CJP/Pas 65 5.- korting. Kaarten verkrijgbaar bij het Zuidland- tlieater en aan de kerk. Voor informatie: 01150-95555. PIETRO MASCAGNI: MESSA Dl GLORIA P1NOTTA, concertante opera José Kalthof (sopraan) Drankmisbruik Goes - De politie van Goes moest ingrijpen bij een ruzie in het asielzoekerscentrum in die plaats. Ze trof op een van de kamers in het centrum een aantal bewoners aan die ge luidsoverlast veroorzaakte en door overmatig drankgebruik steeds luidruchtiger en agres siever werd. Nadat bemidde ling door de politie geen resul taat had, werden zes mensen aangehouden en overgebracht naar het politiebureau. Pas hierna keerde de rust in het asielzoekerscentrum terug. Botsing Aardenburg - Bij een ver- keersongevalop de kruising Eedeweg-Bootstraat zijn don derdagavond twee personen auto's aan de linkervoorzijde vernield. Een 66-jarige auto mobilist uit Aardenburg kwam vanuit het centrum en wilde op de kruising linksaf. Hij zag daarbij een hem tege moetkomende personenauto bestuurd en 43-jarige man uit Eede over het hoofd, waarna een botsing volgde. Gebroken pols Axel - Op het fietspad gelegen langs de Kinderdijk te Axel kwamen donderdagavond twee bromfietsers met elkaar in botsing. Daarbij brak een 19-jarige jongeman uit Axel een pols. De andere, een 17-jarige jongeman uit Koe wacht, liep een snijwond op aan een van zijn voeten en verder enkele schaafwonden. Het ongeval gebeurde volgens de politie doordat de brom fietser uit Koewacht vermoe delijk niet voldoende rechts hield. Onder invloed Terneuzen - De politie in Zeeuws-Vlaanderen heeft het rijbewijs in beslag genomen van een 38-jarige inwoner uit Terneuzen. De man werd don derdagavond op rijksweg N61 nabij IJzendijke aangehouden en bleek onder invloed. Een ademanalysetest gaf 630 mi crogram alcohol aan per uit geademde liter lucht. Ook een 47-jarige man uit Axel liep gistermorgen op de Haarman- weg in Terneuzen tegen de lamp. Hij liet bij een ade manalysetest 460 ug/1 noteren. De man kreeg een rijverbod van vier uur opgelegd en ver der een dagvaarding om te verschijnen voor de rechter. Hardrijders IJzendijke - De politie in West-Zeeuws-Vlaanderen heeft donderdag bij een op de Middenweg te IJzendijke ge houden snelheidscontrole 140 automobilisten bekeurd we gens het overschrijden 'van de maximum-snelheid van 80 ki lometer per uur. Gecontro leerd werden 973 voertuigen. De hoogstgemeten snelheid bedroeg 145 kilometer per JUBILEUM - Op 1 oktober is het precies 25 jaar geleden, dat gerechtsdeurwaarder D. Doeze Jager in de standplaats Oostburg benoemd werd. Eerst als waarnemend, maar per 1 januari 1971 in vaste dienst. Omdat Doeze Jager naast zijn deurwaardersambt nog vele andere maatschappe lijke functies vervult, is er op zaterdag 1 oktober voor rela ties, vrienden en kennissen ge legenheid de jubilaris en zijn familie geluk te wensen in de Mauritshof te IJzendijke en wel van 17.00 tot 19.00 uur. MONTARGIS Terneuzen - De afdeling Zee land van de zondagvliegers hield met een deelname van 899 jonge duiven een wed vlucht vanuit Montargis. Win naar met een snelheid van 1428,78 meter per minuut werd een duif van Atoine Thijs uit Heikant. Verder uitslag: 2 en 8. Adne Thijs, Heikant, 3 en 7. J. de Cock, Hulst, 4. Gebrs. De Koster, Graauw, 5. Em. de Beule, Hei kant, 6. L. de Bruijn, Heikant, 9. B. Herman, Zuiddorpe, 10 R. de Laruelle. Zuiddorpe, met 770 oude duiven, 1422,31mpm: 1. E van Deursen, St.-Jansteen, 2 en 4. P Rokven, Graauw, 3. J. Verhey- den, St.-Jansteen, 5 H. van de Veeke, Westdorpe, 6. R. de Ca- luwé, Sas van Gent, 7. Comb. Dellaert, IJzendijke, 8. Antoine Thijs, Heikant. 9. Harry de Dob- belaere, Biervliet, 10. G. Vioen, Lamswaarde De Eendracht Terneuzen, 60 dui ven, 1370,15mpnv 1, 2, 3, 9 en 10 P. de Blaeij, 4 en 5 J. Verplanke, 6. Comb. Bentz-De Schepper, 7. J. Peeman, 8. Comb. Bos-Westeinde. Steeds Sneller IJzendijke, 41 oude duiven, 1391,25mpm: 1, 3 en 4. Comb. Dellaert, 2 en 5. G. de Boevere, 31 jonge duiven, 1364,36mpm: 1 F. van de Vlies, 2 en 5. G. de Boevere, 3 en 4. Comb. Groosman. De Getrouwe Duif Cadzand, 53 jonge duiven, 1325,64mpm: 1 C. Riemens,2. J de Groote,3. Aart Vasseur, 4. M. de Lijser, 5. J. de Mey, 39 oude duiven, 1389,49mpm: 1 en 4 C Riemens, 2. Aart Vasseur, 3.J. de Groote, 5. J. de Mey. De Snelle Duif Clinge, 47 oude duiven, 1415,96mpm: 1 en 2. P. Rokven, 3, 4 en5 L. Willaert, 40 jonge duiven, 1370,27mpm. 1, 2, 3 en 5. Comb. De Smet-Van Kerk hoven, 4. P. de Koster. ROYE De Snelvliegers Oostburg, 137 duiven. 1521,48mpm 1. J. van Weijnsbergen, 2 J de Smet, 3. M. Zeegers-Verstraete, 4, 5, 6 en 8. W. Prenen, 7 en 10. C. Bron, 9. R. van Hee. De Bonte Duif Aardenburg in samenspel met De Grensvliegers te Eede, 61 duiven, 1529,85mpm: 1, 5 en 8. E. Rijkaert, 2 en 10. O. van Quekelberghe, 3. N. Dhondt, 4. G. Standaert. 6. E. Tellier, 7. H. Cocquit, 9. Ph Rammelaere. De Getrouwe Duif Cadzand, 199 duiven, 1538,32mpm: 1. D van Kerkhoven, 2 en 5. C. Riemens. 3. P. Goossen, 4 en 7. J. de Mey, 6.1. Goossen, 8 en 10. J. van de Plasse, 9. J Kools. Strijd in Vrede Groede, 123 dui ven, 1513,38mpm: 1. A. Schaap, 2. Comb. De Zutter, 3 en 6. A. van Muiken, 4 en 7. C. Verhage, 5. H. Simpelaar, 8 en 10 J Dierkx, 9. G. Dusarduijn Gzoon. Recht voor Allen Sluis, 63 duiven, 1531,02mpm: 1, 3, 4 en 8. F Baas en zoon, 2 en 6. J. van de Broeke, 5. P. Denneman, 7 en 9. G. Tang- he, 10. A van de Bussche. Concoursbond Zuid-Beveland, 1258 jonge duiven, 1601,86mpm: 1, 2 en 5. P. Dek, Kruiningen, 3. M. Hengsdijk, Kapelle, 4 en 8. M. van Iwaarden, Kruiningen, 6 en 9. Zuiddijk en zoon, Wemeldinge, 7. J. Steenhard, Goes, 10. K Tjarks» Yerseke, 473 oude duiven, 1587,80mpm 1. J. Paauwe en zoon, Kruiningen, 2. J. Poley, Ka pelle, 3. J. Murre, Yerseke, 4, 7 en 10. J. Haay, Wemeldinge, 5. Comb. Oele-Sinke, Yerseke, 6. C Meuwese, Goes, 8. S. op 't Hof, Hansweert, 9. L. Goedegebure, 's-Heer Arendskerke. QUIEVRAIN De Snelle Duif Clinge, 50 jonge duiven, 1550,59mpm: 1. P. Goosens, 2. C. van Landeghem, 3. D. van de Bergen, 4 en 5. P. Bolsens, 24 oude duiven, 1558,36mpm: 1. P Goosens, 2. C. van Landeghem. 3, 4 en 5. 'Comb. De Smet-Van Kerkhoven. MONTARGIS Kring West-Zeeuws-Vlaanderen/Walch- ren, 267 jonge duiven, 1389,69mpm: 1, 3 en 5. C. Rie mens, Cadzand, 2. F. van de Vlies, 4. G. de Boevere, 6 en 10. Comb. Groosman, allen IJzendijke, 7 J. Klap, Biggekerke, 8. R. van Hee, Oostburg, 9. H Neve, Biervliet, 277 oude duiven, 1391,26mpm: 1. Comb. Dellaert, IJzendijke, 2 en 3. Harry de Dobbelaere, Biervliet, 4 en 6. E. Cornelis, IJzendijke, 5. Ch. de Poorter, Souburg, 7. W. Prenen, Oostburg, 8. Aart Vas seur, Cadzand, 9. S. van de Velde, Jr., 10. P. Borremans, Souburg. Van onze correspondent Aardenburg - In Aardenburg wordt vandaag de open monu mentendag gehouden onder de naam Aardenburg monumen taal. Negen gebouwen zijn speciaal geopend, er worden tentoonstellingen gehouden, er kan worden meegedaan aan een prijsvraag en de 'Redanbourgh Troubadours' houden een muziekoptreden. In expositiegebouw De Paardestal is een tentoonstelling te zien over volkskunst uit Oost-Europa. In Galerichel wordt een dubbeltentoon stelling gehouden, namelijk Wopje van de Kamp (aquarellen) en Marijke Kok (poppen). In het archeologische museum is de tentoon stelling 'Vroet'n in d'erde' over de geschiedenis en archeologie van Sluis. Verder zijn drie kerken geopend: de meer dan 1000 jaar oude St.-Baafskerk, de doopsgezinde kerk uit 1637 en de r.-k. kerk uit 1851. Tot slot kan een bezoek gebracht worden aan de torenkamer van de Kaaipoort, 't hartje van Aardenburg en de regentenkamer van het Burgerweeshuis. In laatstgenoemd monument wordt de dag om 09.30 uur officieel geopend. In ieder monument ligt een gratis tekst gereed van de open- monumentendagroute West-Zeeuws-Vlaanderen met informatie over alle in de gemeenten Oostburg, Sluis en Aardenburg opengestelde monumenten. Eveneens verkrijgbaar is een infoblad met een korte beschrijving van de geschiedenis van het betreffende pand en een vraag. Als alle vragen goed beantwoord zijn maken de deelnemers kans op het winnen van een prijs in de vorm van een replica van een middeleeuws pelgrimsinsigne van het middeleeuwse zegel van de stad Aardenburg. i

de Stem | 1994 | | pagina 25