de Stem ëlegenheid Kerncentrale voor tweede maal stil door mosselen in koelwater College wil gokverslaving terugdringen, automatenhal wellicht dicht Nieuwe reanimatiepop voor ziekenhuizen Toppers doen mee aan kamermuziekconcerten WEER WILLY PLAATSELIJK NIEUWS DAG KLAPPER Stokje is hout hout is groenafval Herfstachtig Nachtegaal Nieuw-Namen houdt vogelkampioenschap ALLE FOTO'S 2x AFGEDRUKT ber 1994 particulieren 0% KORTING J jaar getrouwd avond maar koud!! De familie. .eny 25 jaar Astrid DESTEM ZEELAND C2 Muziek tijdens monumentendag in Hulst editie zeeland Reddingsbrigade Kloosterzande houdt actie Zon Buien Haan Poolse exposities in Axelse bedrijven ens, bedankje, jubileum, e, huwelijk, verloving, ing, prestatie, examen, Abraham, enz. per kolom 1.09 incl. BTW, regel verplicht. Foto of ig, formaat 35 x 40 mm BTW. Overige tarieven op g. Foto's worden niet geretourneerd. 236882 of geef uw tekst ór plaatsing af bij één van ren. Schriftelijke opgaven uitend geaccepteerd indien res bekend zijn, ook indien taling bijgevoegd is. n ons het recht voor teksten 'f van redenen te weigeren, itgever klachten bereiken egeven tekst behoudt de het recht voor om de naam chtgever bekend te maken. erd met velijk. aanh. rp en )-09-'94 en sept. '94 |en en -9-'94 ar en )-09-'94 en 'eeke /den. en uwen. p Zoom ts en 3t. 1994 Dit paar is al bij elkaar Van harte gefeliciteerd Je vriendinnen Het is raar maar waar. wordt 20 jaar. Gefeliciteerd je moeder en Hans. 'rard Al 25 jaar bij elkaar Feest ze en lots of fun in Australia. Liefs kinderen en aanhan£F Anneke en Tom 25 jaar getrouwd. Hartelijk Gefeliciteerd. Nadya-William, Menno-Danidlla- ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1994 j/gn onze verslaggevers Borsele - Voor de tweede maal in korte tijd wint het natuur het van de high- tech. Mosselen uit de Wes- terschelde spelen de kerncentrale in Borsele weer parten. Doordat de schelpdiertjes zich in de l(oelwaterleiding hebben genesteld. wordt de inname van koelwater be perkt. Gevolg is dat de centrale moeilijk stroom kan leveren. Hij is nu voor enkele dagen buiten gebruik genomen en wordt grondig schoongemaakt. Eer der deze maand -werd de centrale al een dag stilgelegd, maar dat is niet genoeg gebleken. De afgelopen dagen zijn de filters in de koelwaterinlaat gereinigd, maar dat bleek niet afdoende. Door de zeer war me zomer was er een uitzonderlijk grote aangroei van mosselen. Na het schoon maken van filters en roosters die onge rechtigdheden uit de Westerschelde moeten tegenhouden, bleek het nog steeds onmogelijk voldoende water naar de condensatoren te pompen Onderzoek heeft uitgewezen dat ook de koelwaterleiding, een ondergronds ka naal naar de kerncentrale, vergeven was van de aangekoekte mosselen. Zij spoelden stuk voor stuk los en bleven hangen voor de filters verderop in het systeem. Een woordvoerder van de NV Elektrici- teits Produktiemaatschappij Zuid-Ne derland EPZ, waaronder de Borselse centrale valt, verwacht dat de kerncen trale volgende week weer stroom aan het net kan leveren. De overlast en werkzaamheden zijn volgens hem niet van invloed op de nucleaire veiligheid. De koelwaterleiding van de kolencen trale in Borsele wordt tijdens de jaar lijkse revisie in oktober zonodig van mosselen ontdaan. Axel overweegt sluiting hal j^xel - B en 'W van Axel gaan de komende weken bekijken of het mogelijk is om de automatenhal in de Zeestraat te sluiten. Het college van Axel wil de sluiting van de hal overwegen omdat er in Zeeuws-Vlaanderen zicht is op een gezamenlijk be leid om de gokverslaving terug te dringen. De B en W's van de acht gemeenten bereikten daar toe donderdag een principe-ak koord. Tot dan weigerde Axel zich al te diep in de problema tiek te verdiepen omdat de ge meente dat avontuur niet alleen wilde aangaan. Sluiting van de hal zal volgens burgemeester W. de Graaf niet van de een op de andere dag kunnen gebeuren. De gemeente heeft een vergunning afgegeven nadat de raad jaren geleden de vestiging van één automatenhal in een verordening vast liet leg gen. Er zal volgens De Graaf rekening met een overgangspe riode moeten worden gehouden. Om te kunnen optreden moet de raad de verordening die op grond van de Wet op de Kans spelen is gemaakt wijzigen en derhalve haar besluit van jaren geleden herzien. Of het college met dat voorstel naar de raad zal komen is volgens burgemeester W. de Graaf nog een open vraag. „Kijk, we vinden de automaten hal geen verrijking voor de Zee straat. En we hebben met elkaar afgesproken om de mogelijkhe den tot gokken waar mogelijk te beperken. Maar het moet na tuurlijk wel mogelijk zijn, we gaan niet vechten tegen bier kaai. Daarom laten we onze ambtenaren eerst kijken wat de consequenties van de sluiting voor de gemeenschap zijn", al dus De Graaf die de mogelijk heid van een schadeclaim van de exploitant niet uitsluit. Uit oogpunt van overlast is de noodzaak niet direct aanwezig. De Graaf hield de raad al eerder voor, met politierapporten in de hand, dat het met de overlast in de Zeestraat wel meevalt. De GPV-fractie, die al jaren pleit om de gokproblematiek in Axel aan te pakken, toonde zich gisteren bij monde van J. Diele- man verheugd met de intentie van het college. Hij ziet moge lijkheden om op basis van goed burgerlijk bestuur de hal te slui ten. Maar ook hij ziet nog een lange weg. „Het moet natuurlijk allemaal juridisch worden uitge zocht. Maar wij vinden het al een goed begin dat de exploitant wordt aangeschreven met de me dedeling dat hij op termijn zijn deuren moet sluiten. Wij vinden de automatenhal een verkeerde besteding van tijd en geld". Die velletjes, weet u, die ze al op de weegschaal tussen je plakjes vlees en kaas leggen tot het ietsje meer mag zijn. Totaal overbodige rotzooi en milieuver vuilend ook nog. Die vallen me op, nu ik ze apart inzamel. Zulke overpeinzingen bij zoiets doodnormaals als huisvuil. Dat denken, is help, ja, dat is milieu bewustzijn. Of ik het nu erken of niet, het is gegroeid. Meer be wust denken aan het milieu, ik denk milieubewuster. Dankzij biobak en bullebak. VERVOLG VAN ZEELAND - C1 Boterham smeren, lege pinda- kaaspot. in... oh ja, dat was er ook nog, gewoon in de glasbak. Lekker zoet druiven eten, het overgebleven stokje, waarin? We verschillen van mening aan de eettafel, de stomme lijst van de gemeente is zo stom nog niet en brengt uitkomst: druivesteel is stokje, stokje is hout, hout is groenafval. Sinds de bakken er zijn denk ik tijdens het koken en het oprui men dus meer aan afval dan ik ooit deed Misschien dat het straks allemaal automatischer gaat, kan zijn, maar enig denken zal altijd noodzakelijk blijken om een emmer te kiezen. Het valt me ook telkens op dat de gewone emmer sneller vol is dan de groene. En dat die gewo ne keer op keer vol zit met voornamelijk verpakkingen. Fa natiek op dit vlak zal ik nooit worden, maar ik heb al wel ge dacht dat de winkeliers hun spullen eens in wat minder over bodige plastic rotzooi moeten wikkelen. Neem een komkom mer. daar gooi je het plastic velletje van in de bullebak, ter-1 wijl de vrucht van nature een nee] beschermende groene huid mee meegekregen, dat plastic is dus geheel overbodig. Ik erger me nu ook aan de veel te grote hoeveelheid slagersplasticjes. Bodactie lerneuzen: Zuidlandstraat 32, ra. 01150-18924, fax 01150- 96554 Redacteuren: Frank van Looten, Frank Deij, Rein van der Helm, Ton Koomen (sport), eter Oggel (editiechef), Harold "e Puysseleijr. ?°®s: Klokstraat 1, tel. 01100- <W>30, fax 01100-21928. Redacteur: Cees Maas (provin- 9everslaggever). nT,, Steenstraat 14, tel. "1140-13751, fax 01140-19698. - i actfur: Eugène Verstraeten IP'v. editiechef). Advertentieverkoop t^r"®uzen: Zuidlandstraat 32, tel. 01150-17920. ertegenwoordigers: Martin 6'ie, Hans Dimmers. nH™ Steenstraat 14, tel. 01140-13751. Faae96nwoordi9ers; versVtrVaetednen Brande' MariaP ^koopleider: Harry Muur- teens, tel. 076-236454. thru?0nnummers en openings- 0' van overige afdelingen °P Pagina A2. U18.5.94 Van onze correspondente Hulst - De bezoekers die van daag tijdens Open Monumenten dag in Hulst het Refugium Bau- deloo bekijken worden getrak teerd op een muzikale verstrooi ing. Het gebouw geeft onderdak aan de Zeeuwse Muziekschool. En kele ver gevorderde leerlingen verzorgen een ongedwongen concert tussen 11.00 en 12.00 uur in de fraaie concertzaal op de bovenste verdieping. Belangstellenden, jeugdigen en volwassenen, kunnen verder de hele dag terecht om het histori sche gebouw te bekijken. Er zijn foldertjes met de historie van het refugium aanwezig en wat ander brochuremateriaal. Van onze verslaggever Kloosterzande - De reddingsbri gade Kloosterzande start van daag een actie om de clubkas te spekken. Dat gebeurt in samen werking met de landelijke orga nisaties NOC en NSF. Vanaf 16.00 uur gaan de leden van de brigade de deuren langs met kaarten die voor 5 te koop zijn. Kopers krijgen echter op hun beurt kortingsbonnen voor produkten van landelijke bedrij ven. Op die manier kunnen ze hun gift soms tot enkele malen toe terugverdienen. Van iedere vijf gulden gaat 50 cent naar een actie voor een nationaal oplei dingscentrum van de reddings hond KNBRD en 50 cent naar de actie voor Ruanda. De rest gaat naar de clubkas. De leden van de brigade zijn herkenbaar aan het rode T-shirt van de strandwacht. De actie duurt tot eind septem ber. De oefenpop die ze nog hadden was door het intensieve gebruik niet meer tot leven te wekken. De ziekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen was dan ook erg blij met de nieuwe die gisteren door een delegatie van Vrienden van de Hartstichting als geschenk werd overhandigd. Reanimatie bij een hartstil stand kan immers levensreddend zijn. Dankzij de reanimatie pop kunnen de verpleegkundigen en andere medewerkers van de ziekenhuizen hun vaardigheid in het reanimeren blijven onderhouden. Op de foto overhandigt directeur Raaymakers de pop aan het personeel van ziekenhuis De Honte in TerneU2CT' FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondente Hulst - Guido de Croock van het gemeenschapscentrum Den Dullaert presenteert voor de tweede maal een reeks kamermuziekconcerten die plaatsvinden in de historische zaal van het Baudeloocomplex in Hulst. „Bij de eerste cyclus was het nog proef draaien. Gebleken is dat er voor dergelijke recitals een publiek is. De concerten heb ben een intiem karakter en de informele sfeer wordt door de aanwezigen op prijs gesteld. Door bijvoorbeeld een korte uitleg over de instrumenten en het programma zorgen de musici dat er een directe com municatie is met de toehoorders." De Croock heeft voor de Baudeloo cyclus musici gevraagd die garant staan voor kwaliteit. „Een publiekstrekker, kansen voor jonge musici en ook een ensemble uit eigen streek." Publiek De cyclus bestaat uit zes concerten tussen 6 oktober 1994 en 14 mei 1995. Viermaal op zondagmiddag om 15.00 uur en twee avondconcerten om 20.15 uur. „Ik heb gezocht naar een publiekstrekker. Aan het einde van de eerste cyclus had ik het publiek een recital met topmusici uit Nederland of België beloofd. Ik heb deze toppers gevonden in Walter Boeykens, een klarinettist van wereldformaat en Robert Groslot de pianist die Boeykens begeleid maar ook als solist bekend is. Hij is de dirigent van de bekende Proms in Antwer pen, laureaat van de Elisabethwedstrijd en schrijft ook transcripties en eigen compo sities. Walter Boeykens heeft een interna tionale reputatie als leraar, dirigent en klarinettist. Hij maakte een volledige discografie van de meesterwerken uit de klarinetliteratuur en treedt regelmatig op met zijn klarinetorkest, het Boeykens En semble en als solist. Dit duo speelt zondag 4 december werken van Lutoslawski. Von Weber, Van Beethoven, Debussy, Bernstein en Rachmamnov. Grieg De cyclus wordt geopend door David Peij- nenborgh (viool) en Annemie Wuyts (piano) op donderdag 6 oktober met sona tes van Grieg, Van Beethoven en Nigun van Bloch. Hij studeerde in Brussel en speelt in het Brabants Orkest, zij studeerde in Antwerpen en werkt daar ook als bege leidster piano. In 1995 bijten op 12 februari drie gitaris ten (Trio Pyramido) de spits af. Johan Hakkens, Juul Kerssemakers en Jeroen Molenschot kennen elkaar al heel lang, zij studeerden aan het Brabants Conservato rium. Zij omschrijven hun muziek als geïmproviseerde composities met een eigen karakter met een brug tussen klassiek en modern. Het Ensemble Scaramouche is een Zeeuws-Vlaams trio: Jeanette de Caluwé (mezzosopraan), Anne Marie Hoefeijzers (klarinet) en Jos Verpoorten (piano). Door het plezier in musiceren ontstond een hechte samenwerking en bouwde Scara mouche een repertoire vol afwisseling op. Zondag 19 maart vertolken de musici wer ken van Spohr, Brahms. Elgar, Schumann, Seiber en Mozart. Het Brabants Koperspel is een kwintet dat bestaat uit Rob Yse- baart. Tiny van de Wijdeven (trompetten), Erik Somers (hoorn), Martin van der Kamp (trombone en Jan van de Sanden (bastuba). Het Brabantse vijftal kent een repertoire van renaissance tot en met de hedendaagse componisten. In Hulst worden werken van Bach tot en met Sostakovitsj gespeeld op zaterdag 8 april. Studie De cyclus wordt afgerond op zondag 14 mei door het Orfeuskwartet. Vier strijkers die elkaar leerde kennen tijdens hun studie aan het Brussels Conservatorium. Patrick Merry, Marc Tillema, Dominique Eyck- mans en Mark Lambrecht vertolken strijk kwartetten van Haydn, Van Beethoven en Schubert. Reserveren voor de cyclus of een afzonder lijke uitvoering kan bij het gemeenschaps centrum den Dullaert. „We hebben bewust vier recitals op de zondagnamiddag ge plaatst. We hopen hiermee ook wat losse bezoekers die Hulst aandoen, te trekken," aldus de Croock, Met klarinettist Walter Boeykens en pianist Robert Groslot haalt Hulst internationale musici binnen. FOTO'S ARCHIEF DE STEM Het wordt een echt herfstweekeinde! Een depressie, die tot op grote hoogte is gevuld met koude lucht, gaat ons weer de komende dagen bepalen. Alleen vandaag is er een lichte verbetering; die is echter van korte duur. Vandaag mag u zich troosten met fors wat opklaringen bij een stevige zuidwestelijke, wind, die de maximum-temperatuur nauwelijks tot 18 graden laat reiken. Morgen wordt het uitgesproken slecht, veel meer buien en ook de kans op onweer is volop aanwezig; de wind wordt zelfs stormachtig en aan de kust zelfs een complete storm. Dat gaat u merken aan de temperaturen, die nauwelijks tot 16 graden komen; met de harde wind een combinatie die het herfstachtige weer compleet maakt. Vanaf maandag wordt het beter, maar ook maar voor één dag. Maandag zeer weinig buien; de wind, die dan pal westelijk is, zwakt af en de temperatuur loopt op tot 19 graden. Dat komt doordat de zon flink kan schijnen. Dinsdag is het weer goed mis, want dan dient zich de volgende storing aan en zijn er weer volop buien. Ook de temperaturen dalen fors naar 16 graden, hoewel we dinsdag een zuidoostelijke wind mogen verwachten, die nogal fors uitvalt. Dit weerbeeld mogen we woensdag ook verwachten, gezien de grote onstabiliteit van het weer is een vooruitblik verder dan woensdag niet mogelijk. In cijfers vertaald luidt de verwachting: vandaag redelijk zonnig met wat buien, de wind is zuidwestlijk 4 Beaufort, de maxi mum-temperatuur 18 graden, komende nacht 9! Morgen een slechte dag, wind nog steeds zuidwestelijk met een kracht van 5 tot 6 Beaufort, op zee zelfs 7 tot 8 Beaufort, de temperatuur 16 tot 17 graden. De buien gaan volop vergezeld van onweer en dat kan op bepaalde plaatsen tbt windstoten aanleiding geven, 's Nachts blijft het toch 11 graden! Maandag een lichte verbete ring, vrijwel geen buien, de zon krijgt meer kansen en de maximum-temperaturen lopen op tot 19 graden, 's nachts weer fris met 9 graden. De wind is westelijk en nauwelijks 3 Beaufort, een redelijke dag. Dinsdag en woensdag opnieuw buien, al zal de zon dan meer te zien zijn dan bijvoorbeeld morgen, de wind is zuidoostelijk met een kracht van 4 Beaufort. De dagtempera turen schommelen tussen 17 en 18 graden, 's nachts blijft het 10 graden warm. Hoe was het weer vorig jaar op 10 september? Het was overdag 20.7 graden, 's nachts 14, het regende 3 mm en de zon scheen 4 uur en 55 minuten. De extreme temperatuuren op 10 september sinds 1900: in de nacht van 9 op 10 september 4.4 graden. Dat gebeurde in 1931, maar in 1923 werd het precies 29 graden! De weerspreuken: 'Het kraaien van de haan kondigt storm en regen aan' en 'Is er met het Sint-Lambert (17 sept.) zonneschijn, volgend voorjaar zal het droog weer zijn'. Axel HENGELEN - Leden van de hengelsportvereniging Geduld Overwint Alles (GOA) visten op het water van de Kleine kreek te Axel een wedstrijd in zoetwatervissen. Het was de derde die in dit seizoen mee telde voor het clubkampioen schap 1994. Er waren 37 deel nemers en vangsten waren uit stekend. Na afloop werden in het GOA clublokaal, café Son- nehoeck te Axel, de prijzen aan de winnaars uitgereikt. Winnaar met een totaal van 4390 gram aan gevangen vis werd F, Lippens, 2. W Janssens, 2960 gram, 3. A. de Wolf, 2620 gram, 4. M. Hesters, 2540 gram, 5. R. de Smul met 2310 gram. ZATERDAG ZONDAG HENGSTDIJK HENGSTDIJK - Café 't Jagershuis, 14 uur, af- - Camping De Vogel, 10 uur, scheidskaarting. kaarting. ZUIDDORPE KIELDRECHT - - Café 't Gemeentehuis, 14 uur, - 't Sleepbootje, 15 uur, schieting. schieting. TERNEUZEN WALSOORDEN - 't Sehelpenhoekje, 14 uur, - Café Rue du Nord, 14.30 uur, bieden en jokeren. schietmg. OSSENISSE BRESKENS - Camping De Zeemeeuw, -15 - Café 't Zonneke, 14 uur, uur, schieting. kaarting. Nieuw-Namen - De 40-jarige vogelvereniging De Nachte gaal uit Nieuw-Namen mag dit jaar de Zeeuwse dis trictstentoonstelling organi seren. Bestuursleden en tentoonstel lingscommissie zijn al maanden druk in de weer met de voorbe reidingen om er een geslaagde tentoonstelling en jubileumvie ring van te maken. In tegenstel ling tot eerdere berichten bena drukt de vereniging dat men niet met een begrotingstekort zit van zo'n 3.000 gulden. De begroting is inmiddels zo goed als rond met behulp van verschillende sponsors. De vereniging had bij de ge meente Hulst om subsidie ge vraagd. maar kreeg slechts een waardebon voor een beker. „De gemeente wil wel het vereni gingsleven stimuleren maar schuift de middelen waarmee ze echt kunnen helpen, namelijk geld, terzijde", aldus een teleur gestelde vogelvereniging. De tentoonstelling wordt gehou den op 15, 16 en 17 december in het gemeenschapscentrum de Kauter te Nieuw-Namen. Van onze verslaggever Axel - In het kader van de herdenking van bevrijding van Axel, vijftig jaar geleden door Poolse soldaten, zijn er vanaf 16 september twee tentoonstellin gen te zien. 't Gilde van Oude Ambachten uit Warschau houdt een tentoonstel ling in een drietal bedrijven: Woninginrichting Pot, Foto Ble- ijenbergh en in de Oranjehof. De Kulturele Vereniging van Stettin houdt een tentoonstelling in ho tel restaurant De Graanbeurs. Deze wordt op vrijdag 16 sep tember geopend door burge meester W. de Graaf van Axel. Tevens vindt dan de ontvangst plaats van een delegatie uit Po len. (ADVERTENTIE) de gehele 2e set voor maar 25 cent per foto Terneuzen Noordstraat 6 0115021575 (v.h. Foto But) Hulst 's-Cravenhofplein 8 01140-16162 FOTO VERSCHOORE

de Stem | 1994 | | pagina 23