L iERING m/v Studiecentrum in problemen In de ban van de biobak ansen bv. LTECH 'ORATIES ken ^Borstkankeronderzoek moet zaak van hogere overheden blijven' Zendamateurs aan het werk in streekmuseum O Statenleden pleiten voor Zeeuwse Natuurmaand Voormalige Volkshogeschool klopt bij provincie aan voor financiële hulp Juridische strijd tussen Wegschap Walcheren en officier nog niet ten einde Zes maanden celstraf voor ontucht met 12-jarig meisje Honderdjarige in Coensdike TRATEUR (M/V) Jazz-sessie in Porgy Bess in Terneuzen iER 1994 X 70 zijn de belang- rianschap in de basis voor [ook in de l worden door Bnfenmarkt; bij festeam ïi! pns is een pré Auller)^ ten. pp voor Mens lerving en selectie. lerkingsverband van de vier in In totaal 30.000 woningen. en coördineert het gezamen- gemeente Tilburg overeenge- p woonruimte. bn toewijzing van woonruimte [n managementinformatie. chnische implicaties van voor- i unie; Is; nbeheer uit. Jrkeur Progress 4g1 ontwikkel- sprocessen; leunende zin; twee jaar, met een optie tot bespreekbaar. Honorering en woningcorporaties. ftelijke sollicitatie met curricu- ten aan de Unie van Woning- ilburg, ter attentie van de heer nadere informatie verkrijgen, NATIONAL n wij een gegadigde voor de functie van: ieft het voeren van de financiële admini- een geautomatiseerd systeem, aak uit het goed laten functioneren van iteurenadministratie, uitvoeren van analy- nagementinformatie. 3-diploma of studerende hiervoor; dan- ge opleiding; tener die in staat is zelfstandig invulling te antwoordelijke functie; inistratieve functie opgedaan in een com- atisering; tieve werkzaamheden, bereid te zijn an- rantoorwerkzaamheden te verrichten, teze criteria voldoen, bieden wij aan: afwisselende baan; zijn in deze functie verzoeken wij hun met curriculum vitae binnen 8 dagen na ;ze advertentie te richten aan: al b.v. cobs, 921 DE Made tfPTEMBER FEESTMAAND Aanbieding nieuwe fietsen c|ant souadron trekking - nu 699.- ciant granite city uöts:- OP OP Zeeland ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1994 DEEL 1 Van onze verslaggever gulst - De verantwoordelijkheid voor het bevolkingsonderzoek naar borstkanker voor oudere vrouwen Bag niet op het bordje van de ge beenten worden gelégd. Het borst kankeronderzoek moet een zaak blijven van hogere overheden. Be Zeeuwse Patiëntenvereniging Samen r schrijft dat aan de Zeeuwse ge meenten, naar aanleiding van de nieuw ste plannen voor bezuinigingen in de ge zondheidszorg. Volgens die plannen zou den oudere vrouwen in het kader van een borstonderzoek niet meer aan bod ko men. In Zeeland worden volgens Samen Beter vooral de vrouwen van boven de 70 jaar de dupe. De Gemeenschappelijke Gezondheidsdienst (GGD) in Goes wil in dat verband de gemeenten in Zeeland gaan aanspreken om het benodigde geld bij te passen voor borstkankeronderzoek voor oudere vrouwen. De patiëntenver eniging is daar tegen. Samen Beter stelt dat borstonderzoek, zeker voor oudere vrouwen, een noodzaak is. De vereniging is van mening dat alle bezuinigingen.van de baan moeten, dat verdere bezuinigin gen onnodig zijn en dat er 'onder geen beding met de gezondheidszorg van de bevolking moet gespeculeerd worden'. Door de gemeenten aansprakelijk te wil len gaan stellen voor onderzoek ten be hoeve van borstkanker voor een bepaal de groep vrouwen wordt volgens de pa tiëntenvereniging een verkeerd pad be wandeld. „Ons inziens is de landelijke overheid verantwoordelijk en verplicht de gezondheidszorg volledig en zo goed mogelijk op peil te houden. Het afwente len van de kosten op de gemeenten zal uiteindelijk leiden tot verschil in behan deling al naar gelang de plaats van her komst. Daarenboven willen de gemeen ten deze kosten terug afwentelen op de eigen bevolking middels de eigen belas tinginkomsten." Volgens Samen Beter is de belastingdruk al hoog genoeg. De patiëntenvereniging roept de ge meenten op bij de nationale en provin ciale overheid actie te voeren om te be werkstelligen dat het bevolkingsonder zoek naar borstkanker blijft zoals het Van onze verslaggever Middelburg - Naast Zeeland Cultuurmaand moet Zeeland ook een Natuurmaand krijgen, met volop aandacht voor al les wat groeit en bloeit in de provincie. En daar vervolgens toeristen mee trekken. Van onze verslaggever Middelburg - De voormalige Volkshogeschool in Aarden burg heeft deze week in Middelburg bij het provinciaal bestuur aangeklopt voor noodhulp: er is snel twee ton no dig om de salarissen voor de 50 medewerkers te kunnen blijven doorbetalen. Bij wijze van hulp heeft de school al van de betreffende bedrijf sver- g drie maanden uitstel van betaling van premies op de lonen Dat deelden de nieuwe tijdelijk- ager Tichelaar en voorzitter Stoffels van de Raad van Com missarissen van het Zeeland Stu diecentrum, de nieuwe naam van de school, mee toen ze met het verzoek om noodhulp een zitting van een statencommissie bij woonden. Paniek „Er is geen reden voor paniek, we redden het wel, maar de enige overgebleven volkshogeschool in Zeeland moet blijven voortbe- Van onze verslaggever Terneuzen - Diverse Terneu- zens jazzgroepen presenteren zich morgen tijdens een sessie in jazz-café Porgy Bess. De middag is op touw gezet door Instituut Toonbeeld, waarvan de deelnemers aan de jazz-cursus '93/'94 ook het een en ander zul len laten horen. Verder treden er hvee nieuwe formaties op, name lijk Confusion, met drummer Roel Versluys en pianist Frank van de Berge, en een band be staande uit ex-cursisten van Toonbeeld en musici uit bekende ]azz-ensembles. Ook is er een optreden door orga nist Arno Krijger.De sessie is geen traditioneel jazz-concert, maar 'meer een blik in de keuken van wat er op jazzgebied gaande is in Terneuzen en omstreken.' De presentatie is in handen van Piet de Witte, docent van Toon beeld. De sessie begint om 14.00 uur. De entree is gratis. staan en daarom hebben we puur ter overbrugging de twee ton no dig," aldus Tichelaar. Het verzoek wekte bij nogal wat statenleden de nodige vragen. Statenlid Ramondt (CDA) wilde een bevestiging dat er op nief al te lange termijn winst gemaakt zou worden. „Als u dat kunt garanderen zegt het CDA ja," aldus Ramondt. De statenleden Van Waterschoot (Delta Anders) en Sturm (PvdA) vroegen vervolgens om meer cij fers. Volgens Tichelaar waren eerder gedane beloften dat reeds in 1995 de begroting sluitend gemaakt kan worden, te rooskleurig. Hij zei dat er 2 tot 4 jaar nodig was voor het maken van winst. Stof fels beaamde dat. Gedeputeerde Staten nemen het verzoek om noodhulp in overweging, werd afgesproken. Verliezen De problemen rond het Aarden- burgse studie- en conferentie oord zijn ondertussen breed uit gemeten en genoegzaam bekend. Het kampt al enkele jaren met forse verliezen, met 1993 als de sastreus dieptepunt met een ne gatief resultaat dat in totaal op liep tot anderhalf miljoen gulden. Oorzaken: vertraging bij de nieuwbouw van het centrum, de economische recessie en een dure interne reorganisatie die zijn rendement niet opleverde. Door die financiële perikelen be gon het dit jaar aan alle kanten te rommelen in de organisatie. Be stuursleden stapten op en rolden ruziënd over straat, en directeur L. d'Hoore moest plaatsmaken voor de ene crisismanager na de andere. Alle Zeeuws-Vlaamse gemeenten hebben zich inmiddels garant ge steld voor een lening van 7 mil joen gulden. Over zes weken, zo luidt de verwachting, is de eerste nieuwe begroting van het studie centrum klaar. Dat stelde tijdens de begroting sdebatten in Middelburg een aantal statenleden van uiteen lopende politiek kleur voor. Maar of het er ooit van komt is zeer twijfelachtig, zo bleek uit de woorden van gedeputeerde De Kok. Statenlid Van Waterschoot (Delta Anders) kwam het eerst met het voorstel, toen allerlei vormen van recreatie in Zee land werden besproken. „Mis schien," opperde Van Water schoot, „moeten we naast Sep tember Cultuurmaand, in juni de Natuurmaand instellen. Vooral in gebieden als 't Zwin trék je dar toch een goed soort toerisme mee." Mee eens, was het statenlid Ra mondt (CDA). Hem was vooral opgevallen dat waar je ook in het buitenland komt, overal zijn er natuurprojecten te be zoeken. Alleen Zeeland buitte dat te weinig uit, vond hij. Sta tenlid Van Kollem van Groen- Links sloot het rijtje van pleit bezorgers. Gedeputeerde De Kok merkte op dat het al lang en breed on derzocht was. Juni was niet mogelijk, wegens het broeden van allerlei vogels die door veelvuldig bezoek verstoord zouden kunnen worden, sep tember is al cultuurmaand en in het hoogseizoen heeft het geen zin, want dan zijn er toch al toeristen genoeg, aldus De Kok. Een jaar, en dat mocht de con clusie zijn uit deze discussie, heeft dus zonnige maanden te kort om Zeeland haar Natuur maand te gunnen. Van onze correspondente Middelburg - In de juridische strijd tussen het Wegschap Wal cheren (dat zich in de zomer van '93 zich schuldig gemaakt zou hebben aan het illegaal verbranden van snoeihout) en officier van justitie mr. de Lange heeft de laatste (voorlopig) aan het kortste eind getrokken. Eiste de officier twee weken gele den nog een boete van 500 er van uitgaande dat de overheid de eigen regels moet respecteren, de rechtbank oordeelde gisteren dat het openbaar ministerie in deze zaak niet ontvankelijk is. Het be hoort nu eenmaal niet tot de ta ken van de strafrechter om te be oordelen of een overheidsinstel ling zich al dan niet aan de regels houdt, zo vindt de rechtbank, en de officier van justitie heeft de zaak dan ook ten onrechte aan de strafrechter voorgelegd. Het gaat hier om een politieke kwestie, zo stelt de rechtbank, waarbij in dit geval de gemeente raad het Wegschap had moeten controleren op naleving van de regels. Deze controle is welis waar achterwege gebleven, maar daar heeft de strafrechter geen boodschap aan. Officier van jus titie mr. De Lange houdt voet bij stuk en heeft dan ook aangekon digd in hoger beroep te zullen gaan. Drie zendamateurs installeren een stoomgenerator uit 1940. Van onze correspondente Hulst - Zendamateurs zorgen dit weekend voor een extraa tje in het streekmuseum de Vier Ambachten in Hulst. Het is het laatste weekend dat het museum geopend is en het is tevens Open Monumenten dag. Bij de tentoonstelling over de be vrijding van Hulst in 1944 ligt een verzameling authentieke zend-, ontvangst- en verbinding- sapparatuur die door de verschil lende strijdende partijen tijdens de Tweede Wereldoorlog werd gebruikt. De verzameling is van C. Vervaet uit Axel. Zaterdag en zondag tussen 14.00 en 17.00 uur is hij met zijn colle ga's van de Vereniging Experi menteel Radio Onderzoek, afde ling Zeeuws-Vlaanderen aanwe zig in het museum om uitleg te geven en .wordt tevens met be hulp van moderne zend- en ont- vangstapparatuur verbinding ge legd met radio-amateurs uit de omgeving en als de weersomstan digheden het toelaten met colle ga's uit Polen. Het pronkstuk is een complete installatie zoals die gebruikt werd in de jaren 1943-1945 door de Canadese en Poolse troepen. Een ander pronkstuk van de ex positie is de stoomgenerator uit 1940. Deze was bestemd voor ge- foto camile schelstraete bruik in de jungle, in Burma en Maleisië. Het apparaat was de voedingsbron voor de signaal korpsen en werd gebruikt door speciale Britse commando-een heden. De. apparaten zijn donderdag avond geïnstalleerd in het mu seum. Vanwege Open Monumen tendag is het museum zaterdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van *14.00 tot 17.00 uur. Van onze correspondente Middelburg - De 72-jarige in Spanje verblijvende Middelbur ger H.P. is gisteren conform de eis bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden. De rechtbank acht bewezen dat P. in de periode '83 t/m maart '84 een toen twaalfjarig meisje meer malen had misbruikt. Een en an der gebeurde telkens wanneer de man bij afwezigheid van de ou ders als oppas in de woning ver bleef. Voor het plegen van on tucht met twee kinderen (in '92) is de 34-jarige Middelburger P.O. eveneens conform veroordeeld tot een werkstraf van 240 uur, met daarnaast zes maanden voorwaardelijk. Gedurende een proeftijd van drie jaar moet de man zich bovendien onderwer pen aan een speciaal op ontucht- plegers gerichte behandeling. Eerder kreeg de Middelburger voor soortgelijke feiten onder meer vijf maanden voorwaarde lijk opgelegd met een proeftijd die tijdens het plegen van de nieuwe delicten nog niet ten ein de was. De tenuitvoerlegging van deze vijf maanden mag O. 'afko pen' door het verrichten van 220 uur dienstverlening. Van onze correspondent Wil Verherbrugge Aardenburg - Eten wat de pot schaft. Of dat nu vier of zes eieren per dag zijn doet er wet toe. „Als je er goesting in hebt, moet je dat gewoon doen". Een levensfilosofie die blijkbaar helpt, want gisteren vierde me vrouw M. Vlaminck-Verschoote ffi verzorgingstehuis Coensdike ffl Aardenburg haar honderdste verjaardag. En ze hoopt daar bog vele gezonde jaren aan toe je voegen, want ze is nog goed ter been en zeker zo bij de tijd. »Zeg, wat is dat toch met die Lubbers?", vraagt zij zich af, na ue laatste kabinetsformatie, vant politiek wil ze zeker bij blijven. heze bijzondere mijlpaal ging •och niet zo maar aan haar voor rij Mevrouw Vlaminck kreeg telicitaties van koningin Beatrix ffl van de commissaris van de koningin W. van Gelder. Burge meester E. Jongmans van Aar- burg hwam gistermiddag met echtgenote zelf de felicita ties namens zijn gemeente over- rengen. En met de burgemees ter nog vele andere mensen inde ecreatiezaal van het verzor- Smgstehuis. Want zij was bij de evoiking van de grensgemeente r geliefd. „Altijd stond ze wor een ander klaar. Zij had al- ,,L een °Pen deur," vertelt een vroegere buurvrouw PP 9 september 1894 komt me vrouw Vlaminck ter wereld in een gezin van negen kinderen. Zij maakt twee wereldoorlogen mee, waarvan de laatste van 1940-'45 zijn sporen achterlaat. Ook dan blijkt dat zij altijd voor anderen klaar staat. In deze tijd van de bevrijding van Vlaande ren, moet het gezin Vlaminck in 1944, man vrouw en vier kinde ren, schuilen bij een boer in de Henricuspolder bij Oostburg. Met tachtig mensen zit iedereen het bombardement uit. Terwijl de bommenregen naar beneden komt, moet zij nog vlug even een buurvrouw opzoeken die in ver wachting is. Tussendoor, terwijl de meeste mensen in doodsangst zitten, maakt zij voor iedereen het eten klaar. Op een gegeven moment besluiten ze op te stap pen, want het is niet meer veilig. „We hebben eigenlijk onszelf bevrijd," vertelt een van haar dochters. „We kregen bericht dat we daar niet konden blijven zitten. We zijn toen naar West- dorpe gegaan." Van daar ging de tocht naar Maldegem in België. Haar man, die aannemer was, kende daar iemand waar hij zo lang kon blijven. In 1948 betrekt het ge zin Vlaminck een nieuwe wo ning aan de Rijksweg in Eede. „Een fijne tijd. In Eede kende iedereen, iedereen. De sociale controle was ook groot. We had den het erg gezellig thuis. In Ee de waren wij het eerste gezin dat een radio in huis had. Onze va der kon goed zingen ■VERVOLG OP ZEELAND -C3 De honderdjarige M. Vlaminck-Verschoote nam veel felicita ties in ontvangst. foto wim kooyman Met een plof zette de ge meente deze week twee afvalcontainers op het erf van de verslaggever. Sindsdien is de verslag gever niet meer de oude. Hij mompelt in zichzelf, en piekert over het af breekbaar vermogen van een druivesteeltje. Hij heeft nu twe,e afvalem mertjes in zijn keuken, en hij... Help! Hij is milieu bewuster geworden! Door onze redacteur Cees Maas Zoek het maar uit meneertje. 'Be langrijk nieuws van uw gemeen te', meldt het begeleidend schrij ven. Ik ben een milieupiraat, lees ik. Groente- Fruit- en Tuinafval, voor het gemak noemen we dat geeèèftee, dient voortaan ge scheiden te worden ingezameld, anders vergaat de wereld. Er zit een lijst bij met stoffen die ik in mijn doddige nieuwe groene container mag kieperen, en een lijst met spul dat in de grote grij ze bullebak moet. Straks is heel Zeeland aan de beurt. Zie ze nu eens naast elkaar staan tegen mijn muurtje, mijn biobak en mijn bullebak, ik ben al een beetje trots op dat stel! We gaan de wereld verbeteren door te be ginnen bij onszelf. Van mezelf denk ik al jaren dat ik als moder ne man buitengewoon milieube wust ben, ik zie niet wat daar aan te verbeteren valt, al denkt de ge meente van wel. Nu valt dat met milieupiraat veel mee. Mijn lief en ik, we brengen al ons gebruikte glaswerk al ja ren trouw naar de glasbak. Oud- papier gaat naar de voetbalclub en lege batterijen naar de daar voor bestemde batterij-emmer. We hadden ook een heuse com- posthoop, en kijken bij het stem men naar de milieuparagrafen in de verkiezingsprograms. Ik was, en ben, nog lang niet overtuigd van het algemeen nut van die (niet te recyclen) contai ners. Dankzij de gezamenlijke stort van alles wat afval is, wint Zeeland miljoenen kubieke me ters biogas uit de stort in Borsse- le, het is gedaan met die goedko pe energiebron. En of ze straks met die al compost uit ons groen afval weg weten, moet ook nog blijken. Optimisme bij de be stuurders is er genoeg, maar ga ranties kunnen ze niet geven. Maar goed, ze staan er nu, en ik moet het er mee doen. Bij vragen ambtenaartje bellen, lees ik nog net, voor mijn oog valt op een persoon die voor ons huis een ro de stip op de straatstenen kalkt. Van de gemeente, zegt hij. Hoort bij die bakken, wijst hij. Hier moeten ze staan als de vuilnisau to ze komt ophalen, met een paar bakken van de buren erbij. Hier op die stip, niet daar verderop, hier, begrijppu? Ik vraag de man of hij dan ook een streep wil schilderen om de route die ik dien te bewandelen van mijn erf naar de stip, aan te geven. Hij schudt zijn hoofd, de ironie ontgaat hem. Een ieder echter, die de stip ne geert en de bak maar willekeurig ergens neerzet riskeert, het staat er echt in de brief, een gele kaart. Dat is een waarschuwing. Hoe lu diek! Of we kleuters zijn en op voeding behoeven. Een dag later hoor ik tijdens een visite dat er een vrouw in een an der dorp een heus bezwaarschrift heeft ingediend tegen de stip die voor haar ramen was neerge- kalkt. Ze wil geen bakken voor haar ramen. Hoera, een bezwaar schrift tegen een stip, dat bestaat in Nederland. Een ander, hoor ik ook, dook 's nachts uit bed om de vermaledijde stip, ook voor de ra men, in het geniep met een verf- krabber te verwijderen. Zo maakt de stip wat tongen los. Maar nu serieus. Het gebruik van biobak en bullebak. In de biobak, de groene, hoort dus het groenaf val. Dat is, meldt de gemeente mij: aardappelen, schillen, grasmaaisel, doppen van noten, hooi, koffiefilters met grom, snij bloemen, vis- en vleesresten ('Goed ik krant verpakken, dat voorkomt luchtjes,' meldt de be- moeibrief) en ga zo maar door. Afval voor de bullebak is plastic, luiers, vogelkooizand, enzo voorts. Een kind kan de bak doen. Een lijk? In de groene of in de grijze? In de groene, maar wel in gepakt in kranten, de vraag stel len is haar beantwoorden. Aan het werk. Tijdens het koken kie perde ik altijd alle afval gedach teloos in de emmer onder het gootsteen. Nu moet ik bij .elke in- worp denken: groenafval of niet? Want ik heb me een tweede keu kenemmer aangeschaft. Sla wassen, in stukjes siiijden, stronken en lelijke blaadjes in... de groene emmer. Poes voederen, leeg blikje, in... de gewone em mer. VERVOLG OP ZEELAND - C2 ADVERTENTIE inlays steunzolen orthopedisch schoentechnikus bekroond in duitslan'd en amerika Desgewenst komen wij bij u thuis voor het opmeten en het passen teteringsedijk 60 breda 076-148168/223475 fax: 200729 -= "3

de Stem | 1994 | | pagina 21