Einde aan exodus uit Cuba Italië vreest nieuwe invasie Albanezen Nederlandse oefening in Griekenland Italiaanse priesters bepleiten heropening bordelen Open Huis Havana en Washington bereiken akkoord over vluchtelingen Instroom asielzoekers te groot voor opvangcentra Contract Deltan met Dow over centrale wordt niet ontbonden 'Afschaffen coffeeshops geen realistisch plan' VACAWTIE AANH ss er? for/,;; Horeca Breda tordt afgeperst' TerneuzeN Eltingh/Haarhuis winnen US Open Op zoek naar de tequila Studiecentrum /Urdenburg n problemen lusland: 100 (ilo uranium onderschept Winkelcentra ferworden tot jekkenhuizen' Limburg staat vastbinden dementen voor 21 dagen toe Op zoek naar werk DE STEM heeft vandaag ruim 120 vacatures. Maak er werk van Kennis van Engels holt achteruit Voorstel commissie-Blok afgewezen Drie jaar voor neersteken ex-vriendin j X 52 Kunt u mot oen gerust hart via Do Stom doen mot oen ..Kleintje" onder do rubriek ..Vakantie" Immers vele tienduizenden Stern-lezers en lezeressen (vier van elke tien) zeggen bijzondere belangstelling te hebben voor deze specifieke Kleintjes"-rubriek DE STEM 10311 000225 II I I I 134e JAARGANG [[U„ - De massale vechtpartij p dë Grote Markt In Breda, af- Len donderdagavond, is het ■chtstreekse gevolg van een niet (slaagde vorm van afpersing. Ie; is vrijwel zeker dat andere orecazaken in de Bredase bin- enstad zich wél door de plaatse- jlte maffia laten afpersen, lal is de vaste overtuiging van oorzitter A. Veenhuijsen van de Iredase afdeling Horeca Neder- Md. Volgens Veenhuijsen is het «en' duidelijke zaak' dat de echtpartij die zich in café 't lart van Breda afspeelde, werd jtgelokt door bekende lieden die ich vaker schuldig maken aan {persing van de Bredase horeca, 'eenhuijsen vindt dat de plaat- «lijlte politiek veel meer aan- acht moet geven aan het afper- en van horecazaken. „Het is een lechte zaak voor de Bredase ho- eca en er moet veel meer tegen lorden opgetreden." HET WEER advertentie verderop in deze krant! ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1994 EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 VANDAAG IN DEZE KRANT New York - Jacco El- tingh en Paul Haarhuis hebben het mannendub- belspel op de open Ame rikaanse tenniskam pioenschappen gewon nen. Het duo versloeg in de finale de Australiërs Woodbridge en Wood- forde met 6-3 7-6 (7-1). ZIE SPORT - 62 IN DE WEEKEND-BIJLAGE Over de oorsprong van de Mexicaanse drank te quila doen.echte india nenverhalen de ronde. Schrijfster Tessa de Loo ging naar Mexico om daar naar de bron van die roemruchte sterke drank te zoeken en de waarheid te achterhalen. ZIE WEEKEND - DEEL E INHOUD 6 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 A6 A7 Beurs A7 Sport deel B Zeeland deel C Ragazzi deel D Weekendgids D2 RTV-programma's D3/D4 Weekendbijlage deel E Kleintjeskrant Herfstweer Vandaag en morgen krijgen we onvervalst herfstweer. Te koud voor de tijd van het jaar, redelijk veel wind en van tijd tot tijd buien, soms met onweer. Jiddelburg - De voormalige Volkshogeschool in Aardenburg leeft deze week in Middelburg lij het provinciaal bestuur aan- ;eklopt voor noodhulp: er is snel wee ton nodig om de salarissen oor de 50 medewerkers te kun- len blijven doorbetalen, lij wijze van hulp heeft Zeeland itudiecentrum (de nieuwe naam 'an de instelling) al van de be- Irijfsverening uitstel van beta- ing gekregen. ZIE ZEELAND - C1 loskou - De Russische politie leeft in de Russische soevereine epubliek Oedmoertië drie perso- len aangehouden die probeerden londerd kilo uranium 238 te ver lopen. let uranium zou afkomstig zijn ót een fabriek die brandstof pro- luceert voor kerncentrales Uranium 238 is niet geschikt 'oor militair gebruik. De vangst is de jongste in een eeks incidenten met smokkel 'an nucleair materiaal uit lusland. L'trecht - Winkelcentra in Ne- lerland dreigen te verworden tot gekkenhuizen': een opvang- ats voor zwakbegaafden, "ververs, illegalen en thuislozen, at zegt de maatschappelijk verleer van het politiecentrum ™gCatharijne in Utrecht. Vol- «ens hem vallen deze permanen te bewoners' van het winkelcen- bij de bestaande hulpverle- fi tussen wal en schip. 'ZIE BINNENLAND - A3 New Orleans (rtr/afp) - De Verenigde Staten en Cuba hebben een akkoord be reikt over beëindiging van de golf Cubaanse boot vluchtelingen naar de Amerikaanse kust. De Verenigde Staten nemen ze ker 20.000 Cubanen op volgens de bestaande regelingen voor im migratie. Bovendien laat Was hington ongeveer 6000 Cubanen toe die op een wachtlijst voor een visum staan. Legaal De 'Amerikaanse president Clin ton liet in een verklaring weten dat het akkoord 'ertoe zal bijdra gen dat de massale stroom van gevaarlijke en illegale immigra tie vervalt ten gunste van een veiliger, legaal en ordelijker pro ces'. „Deze overeenkomst vereist dat de Cubaanse regering effectieve maatregelen neemt om het onvei lige vertrek van Cubaanse staats burgers te voorkomen," aldus de regeringsverklaring. De regering in Havana heeft ook ingestemd met regelingen voor Cubanen die de laatste tijd hun land hebben verlaten en terug willen. Vluchtelingen die door de Ameri kaanse marine uit zee werden opgepikt zijn naar de Ameri kaanse militaire basis Guantana- mo Bay op Cuba gebracht. Zij werden niet tot de Verenigde Staten toegelaten. Ruggespraak De gesprekken tussen Cuba en de Verenigde Staten in New York werden gisteren hervat, nadat deze woensdag waren opgeschort om de onderhandelaars van bei de landen in staat te stellen rug gespraak te houden met hun re gering. Cuba wilde dat de Vere nigde Staten zich vastlegden op toekomstige gesprekken over de 32 jaar oude Amerikaanse econo mische boycot. Volgens de rege ring van Fidel Castro is deze boy cot de oorzaak van de economi sche problemen op Cuba waar door zoveel Cubanen het land ontvluchten. De Verenigde Sta ten verklaarden alleen te willen praten over het instellen van or- derlijke, juridische procedures voor migratie. Nederland Het op Curasao gestationeerde Nederlandse fregat Willem van der Zaan heeft deze week ook ze ven Cubaanse vluchtelingen uit zee gered. Het fregat neemt deel aan de VN-vloot die in de Caraï- bische wateren ligt voor een eventuele invasie in Haïti. De vluchtelingen zijn overgezet op een schip van de Amerikaanse kustwacht. Een Amerikaans tijdschrift maakte gisteren bekend dat de VS al in 1974 in het geheim over leg voerden met Cuba om de rela tie tussen beide landen te verbe teren. Volgens de toenmalige mi nister van Buitenlandse Zaken Kissinger liepen de gesprekken echter op niets uit. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 Den Haag (anp) - De toestroom van asielzoekers is op dit mo ment zo groot dat voor 500 a 600 mensen geen plaats is in de opvang- en onderzoekscentra. Dat heeft de Centrale Opvang Asielzoekers (COA) bekendgemaakt. De COA spreekt niet van eën acute noodsituatie, maar noemt het 'heel vol in de centra'. ADVERTENTIE De COA heeft Vluchtelingen- Werk Nederland bereid gevon den om te helpen bij het zoeken van plaatsen voor kansrijke Maastricht - Niet te hante ren demente ouderen mogen in Limburgse bejaardenoor den maximaal 21 dagen worden vastgebonden. Dit zegt de provincie Limburg in de nota waarin tijdelijke beschermende maatregelen voor demente mensen gere geld worden. Beschermende maatregelen zijn onder meer het vastbin den aan bed, stoel of toilet, het opdringen of onthouden van vocht of voedsel. Wettelijk mag het nemen van dergelijke beschermen de maatregelen niet, omdat dit vrijheidsbeperking in houdt. Volgens het openbaar ministerie kan ook absoluut geen sprake zijn van gedo gen van zulke besehermende maatregelen. asielzoekers, die op dit moment nog in asielzoekerscentra zitten. Dat kan de doorstroming vergro ten. Daarnaast zorgt de belangenor ganisatie voor opvang van men sen die bij hen aankloppen en waarvoor' in de opvangcentra geen plaats is. Dat waren er de afgelopen weken enkele tiental len. Vluchtelingenwerk heeft de COA echter laten weten geen verant woordelijkheid te willen hebben voor het zoeken van opvang plaatsen. De Centrale Opvang heeft vol gens woordvoerster Ütermark de hoop gevestigd op enkele grote asielzoekerscentra die op zeer korte termijn open gaan. Deze week zijn door het bouwen van porto-cabins bij de Isabella- kazerne in Vught 150 plaatsen gecreëerd. Daar komen er maan dag 150 bij. Daarnaast wordt op 20 september het opvangcentrum aan de Junostraat in Den Haag geopend. Het centrum biedt plaats aan 600 asielzoekers. 'Zo snel mogelijk' gaat een op vangcentrum in Dronten met 800 plaatsen open. Daarmee hoopt de COA de najaarspiek in de toe stroom van asielzoekers op te vangen, zodat van onderdak in tentenkampen geen sprake hoeft te zijn. Terwijl honderden kilome- -ters verderop in het grensge bied tussen Griekenland en Albanië de spanning op loopt, oefenen Nederlandse militairen van het 13e batal jon van de 11e Luchtmobiele Brigade in het kader van de trainingsoperatie 'Greek Falcon' in Griekenland. De Brigade oefent vaker in het buitenland om aan verschil lende gevechtsomstandighe den te wennen. De oefening iti Griekenland is een 'warm- te-stage'. foto anp Van onze verslaggever Terneuzen - Het contract van het nutsbedrijf Deltan met onder meer Dow Benelux over de bouw van een grote warmtekrachtkoppelingscentrale wordt niet ontbonden, zoals wel gebeurt met andere Nederlandse distributiebe drijven die soortgelijke plannen hadden met particuliere ondernemingen. „Dat kan ook niet, want we zijn the point of no return ge passeerd, we kunnen niet meer terug, die centrale komt er de finitief, bovendien zijn wij maar voor een kwart partij," aldus Deltan-directeur Stoter gisteravond. Hij reageerde hiermee op uit spraken van directeur Van 't Hullenaar van EnergieNed, de samenwerkende energiebedrij ven, eerder die dag. Volgens Van 't Hullenaar wor den op dit moment de joint ventures die de distributiebe drijven hebben gesloten zoveel mogelijk ontbonden omdat de ontwikkeling van energie door warmtekrachtkoppeling veel minder voordelig is dan men altijd heeft aangenomen. Zoals bekend heeft Deltan een joint venture afgesloten met onder meer een dochterbedrijf van Dow Benelux voor de bouw van een centrale in Ter- neuzen met een vermogen van vier maal de kerncentrale in Borssele. Van onze correspondent Aart Heering Rome - Drie Italiaanse pries ters hebben gisteren een pleidooi gehouden voor her opening van de bordelen die door de Italiaanse regering in 1954 bij de wet werden ge sloten. Volgens de geestelij ken zijn de sekshuizen als het 'minste kwaad' verre te prefereren boven 'de aan stootgevende taferelen van prostitutie op straat'. De katholieke kerk heeft zich daarmee gemengd in de publie ke discussie of de in Italië offici eel verboden prostitutie gelega liseerd moet worden. Die dis cussie duurt al een week lang, na het besluit van verscheidene gemeenten om de ontucht te be strijden door straatprostituées te weren en de auto's van hun cliënten in beslag te nemen. „Het heeft geen zin om de kop in het zand te steken. Prostitutie heeft altijd en in ieder land be staan en daarom gaat het er in dit geval om te kiezen voor de minst slechte situatie. Het hero penen van de bordelen zou stra ten en wijken bevrijden van de obscene taferelen die zich daar nu voor de ogen van iedereen af spelen," verklaarde don Au- gusto Minzotti, priester in de Orde van het Heilig Hart. Don Ulisse Frascati, de direc teur van een katholiek kinderte huis, sluit zich bij zijn collega aan en voegt eraan toe dat het zelfde katholieke moralisme dat tot de sluiting van de bordelen heeft geleid, verantwoordelijk is voor de onvolkomen seksuele opvoeding van de Italiaanse jeugd. Volgens don Chino Pezzoli, di recteur van de leefgemeenschap 'Promozione umana', zijn de ge meentelijke maatregelen tegen de prostitutie zinloos en gaat het niet zozeer om het openen of sluiten van de bordelen, alswel om een opener seksuele moraal. Inmiddels heeft het kamerlid van de Lega Nord Lujgi Rossi de indiening aangekondigd van een wetsontwerp dat de heropening van bordelen mogelijk maakt. Volgens een recente enquête is 92 procent van de Italianen het met hem eens. Van onze correspondent Aart Heering Rome - In Italië wordt rekening gehouden met de mogelijkheid van een nieuwe invasie van vluchtelingen uit Albanië, nu steeds meer Albanese arbeiders uit Griekenland worden gezet. In de afgelopen twee dagen zijn al meer dan vierhonderd ille gale immigranten door de Italiaanse kustwacht opgepikt. Het probleem van de clandestie ne uittocht vanuit Albanië is een tijdlang van het toneel verdwe nen geweest. Maar het keert volop terug, nu het straatarme landje aan de overzijde van de Adriatische Zee een nieuwe winter van honger en kou tegemoet gaat. Daarbij wordt de druk op Italië steeds groter, omdat het voor naamste alternatief dat de Alba nezen tot nu toe hadden, het wer ken in Griekenland, vrijwel is weggevallen door de snel ver slechterende verhoudingen tus sen de beide buurlanden. Griekenland heeft zijn grenzen met Albanië gesloten en een be gin gemaakt met "de uitwijzing van Albanese gastarbeiders. Daardoor dreigen zo'n 200.000 Albanezen en hun gezinnen ook van hun laatste bron van inkom sten verstoken te raken. Vluchten naar Italië beschouwen veel Albanezen daarom als de laatste mogelijkheid om zich een nieuwe toekomst te verschaffen. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 Nijmegen - Onze kennis van vreemde talen, waar we altijd zo trots op zijn geweest, laat veel te wensen over. Nederlanders gaan steeds slechter Engels spreken en schrijven, en zijn bezig een soort 'Neder-speak' tg ontwikkelen waarvoor elke Ang list zich zou schamen. Dat zegt prof. dr. F. Aarts, hoogleraar in de Engelse Taalkunde aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. „Als de Anglistiek niet in staat wordt gesteld haar onderwijs op het huidige peil te handhaven, dan zal er een situatie ontstaan die ramp zalig is voor onze hele samenleving, inclusief het bedrijfsleven," aldus Aarts. De scheidend hoogleraar hield een pleidooi voor het vergroten van onze taaiexpertise en vindt dat de moderne taalkunde degenen die met kennis van zaken over taal schrijven, serieuzer moet nemen. Den Haag (anp) - De proeureurs-gerréraal zien niets in het ad vies van de commissie-Blok om het aantal coffee-shops tot nul te reduceren. De commissie onder leiding van de Haagse hoofdofficier van jus titie Blok werd in maart van dit jaar door de pg's gevraagd het gedoogbeleid ten aanzien van de coffeeshops onder de loep te nemen. Volgens woordvoerder F. van Straelen van het stafbureau van het Openbaar Ministerie heeft de vierkoppige commissie-Blok de vergadering van procureurs-ge neraal begin augustus gerappor teerd. Het advies luidt een ont- Van onze correspondente Middelburg - Twee jaar onder de eis is de 37-jarige Terneu- zenaar W.B. gisteren in Mid delburg veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar. B. stond twee weken geleden te-, .recht op beschuldiging van po ging tot moord op zijn ex-vrien- din (op 10 juni), die hij na een slepende ruzie om een verbroken relatie tot driemaal toe met een mes in het lichaam stak. In haar vonnis houdt de recht bank meer nog dan de officier van justitie rekening met het feit dat de Terneuzenaar door de des kundigen verminderd toereke ningsvatbaar werd verklaard. B. zou gehandeld hebben in een 'op welling' onder invloed van drank en hasj. moedigingsbeleid te voeren ten aanzien van de teelt en de handel in softdrugs. Dat ontmoedigingsbeleid houdt in: het tot nul reduceren van het aantal coffeeshops en het uitban nen van de nederwietteelt. Ook moet er volgens de commissie meer voorlichting over soft- druggebruik volgens nieuw ver worven inzichten worden gege ven en moeten deskundigen pro beren de opvattingen over can nabisgebruik te veranderen. De werkgroep verwijst bij haar rapportage volgens Van Straelen naar een onderzoeksrapport waaruit blijkt dat de softdrugs die in de Nederlandse coffee shops worden verkocht, steeds sterker worden. Ook de bevindingen dat het ge bruik van softdrugs toeneemt en de criminelen hun vermogen voornamelijk vergaren door de handel in softdrugs, hebben mee gewogen. Het rapport-Blok concludeert dat 'justitie en politie de controle over de coffeeshops dreigen, te verliezen'. Door het ontmoedigingsbeleid uit te voeren," zouden de 'onaan vaardbare uitwassen' volgens de commissie onderdrukt kunnen worden. Dat zal de status van Nederland in de internationale politiek verhogen. Volgens Van Straelen hebben de procureurs-generaal na bespre king van het advies echter gecon cludeerd dat het niet realistisch is om een einde te willen maken aan het bestaan van de circa 1500 coffeeshops in Nederland. INVASIE Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: o kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: o kwartaal automatisch bank/gironr 84.70 Adres: Postcode:. Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- 5 gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar g Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. EN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1