Hoek in eigen huis tegen GVW Terneuzen thuis tegen Virtus WIELER SPATTEN jstratingen Axel-Sluiskil kraker in vierde klasse H TISGLAS ^4» De Ganzetrek in trek Dij langebaanzwemmers tobielbedrijf DËSTEM SPORT ZEELAND B2 Zeeuws-Vlamingen vormen nog lang geen eenheid Pianostemmen 0.7L2925 27,95 1 0.7L 2%95 1.0L 2354521,95 LOL 23# 21,95 0.7L 3225 28,95 LOL 3^9529)95 0.7L 2£95 22,95 0.7L32y453O,95| 37 >ijzonders. Triathlon in Serooskerke SPORTNIEUWS KORT SCHAAKRUBRIEK i i 1994 5] i tijdens de najaarsshow bij laler een compacte, handige PO automaat, of een stijlvolle 3- of 5 -deurs (uitgezonderd editions), óf zelfs een 2eer Iver Estate Clubman benzine dan hoeft u uw vakantieplan. f te schaffen. ht u krijgt er van ons een tropi. Ier Pares tussendoor-vakantie Jele gezin bij cadeau, vat zo mooi is, als uw Rover u -om wat voor reden dan ook. uw Rover gewoon inruilen® n of 1.000 km. (hetgeen het eerst bereikt won],) j Rover dealer voor de exacte voorwaarden. \berd Automobielbedrijf \traat 8-12, 4811 EZ Breda. 'Moon: 076 - 218989. leren en bedrijven 76-214487 VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1994 Van onze sportmedewerker ^•el - Hoek presenteert zich zaterdag voor de eerste maal van de competitie voor eigen publiek. Trainer Dick Buite laar en zijn mannen krijgen GVW uit Veenendaal op be zoek. Derdeklasser AZW verkast naar Middelburg. Temeuzense Boys komt bij iVOAD'67 uit en Zaamslag ontvangt in deze vierde klas se Dauwendaele. ZATERDAGVOETBAL ga verlies (2-3) tegen Baronie in je bekerstrijd, een 2-0-ne- derlaag bij Excelsior Maassluis en een pak slaag bij NAC (9-0) won Hoek een oefenduel in Zei- zate. Tegen GVW moet echter nog het een en ander recht gezet worden, wil Hoek zijn'ambities waarmaken om in de top van de eerste klasse mee te draaien. De eerste oefenduels waren veel be lovend. Nu het spel om de knik kers gaat, blijkt de formatie niet goed te marcheren. Er wordt te weinig slim gevoetbald voorin, op het middenveld ontbreekt een leider en er vallen te dikwijls gaten in de defensie. Hoek blijkt niet meer op de rails te staan. Geert de Poorter. „Er staat nog geen ploeg op het veld. De trai ner is nog zoekende." Probleem is een juiste balans te vinden. Roy Hendriksen was als laatste man te vaak van zijn post. Hij en speelde vorige week bij NAC als verdedigende mid denvelder. Jos Kayser was laat ste man. Voorin liep het even min. Mike But en Franky Stan- daert waren in Breda de vooruit geschoven posten, met Remco van Keeken erachter en Geertjan de Smet op links. „We kwamen er niet aan te pas," oordeelde De Poorter, die er vanuit gaat dat zaterdag voor eigen publiek ge wonnen gaat worden, „We moe ten wel," is zijn visie. AZW begon goed. De nipte 1-0-zege op Rillandia was een aardige opsteker. Middelburg, dat de Axelaars ontvangt, be hoort tot de beter voetballende ploegen. Dergelijke tegenstan ders liggen AZW wel. Vandaar dat de ploeg van spelmaker Theo Hanny goede kansen op winst heeft. In de vierde klasse liet Zaamslag vorige week bij Temeuzense Boys een fikse steek vallen. Te gen Dauwendaele moet de ploeg van trainer Wilfried Bogaart zich revancheren. „We hebben het laten zitten," oordeelde hij vorige week. „We misten de spi rit," meldde middenvelder Johan Haak. Zaterdag kan dit foutje weggewist worden door voor ei gen publiek te winnen. Temeuzense Boys heeft het een stuk moeilijker. Het thuis spe lende NOAD'67 lijkt vooralsnog de beste papieren in handen te hebben. Maar dat dacht vorige week Zaamslag ook. Het ging met 3-1 de boot in. Wat dat betreft zouden de Terneuzena- ren, gesterkt door de winst, best opnieuw voor een verrassing kunnen zorgen. PROGRAMMA Eerste klasse B: Capelle-Bennekom, DOVO-WGZ, Rozenburg-Excel- sior, Hoek-GVW, Lunteren-WHC, Achilles Veen-De Valleivogels, DVS'33-Kozakken Boys. Tweede klasse A: RVVH-Roda Boys, Veere-BLC, 's-Heer-Arendskerke- Serooskerke, Kloetinge-Strijen, WC'68-Altena, Wilhelmina'26- Zwaluwe, Derde klasse A: Bevelanders-Kapel- le, Middel burg-AZW, Rillandia- Arnemuiden, Oostkapelle-WHS, Yerseke-Colijnsplaatse Boys, Tho- lense Boys-Bruse Boys. Vierde klasse A: SKNWK-SSV'65, NOAD'67-Terneuzense Boys, Zaam- slag-Dauwendaele, Smerdiek-Ko- gelvangers, Kruiningen-GPC, WIK'57-Kruiningen. Kwaliteit, vakmanschap en service staan bij ons bovenaan. zoals het 'hoort'. Pianoserv. Tiny Schoones Tel. 01621-17559. MOOIE oude Duitse piano, merk Krause, i.z.g.st., vrpr. 2550,-. 01620-31020. en aanbod waar u in in kunt kijken. Want is geven wij nu gratis teel merkglas cadeau. »e, een mooie, Man- taakt toch beter uit 'us als u weer eens s, stap dan eerst eens /oor een van onze kunt u uzelf of uw n lekkere Berentzen in een authentiek glasheldere taal is. Van onze sportmedewerker Axel - De openingsronde van de competitie in het KNVB-zondagvoetbal ging voor eersteklasser Goes en tweedeklasser HW'24 gepaard met een teleurstelling. Beiden moeten zondag uitkomen in een duel op vreemde bodem. Goes verkast naar UDI'19 en HVV'24 komt bij MOC'17 uit.' ZONDAGVOETBAL Goes stelde teleur. Het aantal invallers bleek toch te groot. Desondanks is verliezen door ge brek aan inzet een slechte zaak. Bij UDI'19 moet Goes die valse start weg zien te werken. Dat dit geen eenvoudige klus is, weet ook trainer Ron Schrier, die zijn mannen deze week stèvig onder handen nam. HW'24 onderging hetzelfde lot. De Hulstenaren speelden vorige week te tam. Met name in de eerste helft en misten daarbij de nodige kansen. MOC'17 is een tegenstander die zondag bij VOAB (4-0-verlies) geen beste indruk achterliet. Deze formatie zal zich willen revancheren. HW'24 heeft een revanche, me de rekening houdend met de uit schakeling in het bekertoernooi door Sluiskil, hard nodig. Het optimisme bij de ploeg van coach Paul Telussa, die weet dat HW'24 vooralsnog gezien wordt als een titelkandidaat, is ietwat getemperd. Snel en hard terug slaan is het enige dat de Hulster- se geelhemden rest. In deze tweede klasse komt Middelburg uit bij SC Gastel. Een verre van simpele zaak voor de provinciale hoofdstedelingen. In de derde klas begon Terneu zen knap met een 0-1-zege op Breskens. De roodhemden krij gen zondag Virtus op bezoek. Voor de formatie van trainer Henk Ottens een kans de toon voor de rest van de competitie te zetten. Zeker met een Mare de Kunder in vorm, is en blijft Terneuzen een gegadigde voor de winst. Het zou een 'droom- start' betekenen. Breskens ver kast naar Moerse Boys. Ondanks de nederlaag tegen Terneuzen is de equipe van trainer Bert Pen- tury verre van kansloos. Temeer daar de Bressiaanders op ver plaatsing vaak heel goed voor de dag komen. Vlissingen-Patrijzen is een krachtmeting met als inzet 'sterkste Zeeuwse derdeklasser boven de Schelde.' Interessant dus. In de vierde klasse is Axel-Sluis kil een opmerkelijk gevecht. Vo rig seizoen won Axel twee keer in de eindfase van Sluiskil, dat daardoor de titel misliep. Axel opende zondag met 1-3 bij Phi lippine en is in vorm. Sluiskil kreeg met 2-3 klop van Vogel waarde en moet dus uithalen om al niet na enkele duels al op forse achterstand te geraken. Wat dat betreft kan het er warm aan toegaan in het Axelse bos. Vogelwaarde-Walcheren mag tot de toppers in deze vierde klasse H gerekend worden. Met, en dat is na de winst vorige week niet verrassend, Vogelwaarde als fa voriete ploeg. Zeker nu spits Ar no Wauters weer scherp lijkt te staan. STEEN-Zierikzee is een strijd tussen een gedoodverfde kampioen (Zierikzee) en een gastheer die vooraf moeite met handhaving lijkt te krijgen. Norbert Samson en zijn mannen wacht daarom op eigen veld een loodzware klus. Hoofdplaat- Koewacht is een duel waarin het alle kanten op kan. Een punten- deling ligt min of meer voor de hand. Pakt Philippine een puntje bij Luctor'88, dan mag het te vreden zijn. PROGRAMMA Eerste klasse E: WiIhelmina-JVC'31, OJC Rosmalen-VES'35, Rood Wit- De Valk, TSC-Gemert, WSC-BVV/ Verachtert, UDI'19-Goes. Tweede klasse B: RKTVV-VOAB, MOC'17-HW'24, SC Gastel-Mid delburg, TAC/B WB - D ongenTerhe- ijden-NOAD, SVSSS-DESK. Derde klasse D: RCS-Unitas'30, Steenbergen-BSC, Roosendaal- DOSKO, VC Vlissingen-Patrijzen, Moerse Boys-Breskens, Terneuzen- Virtus. Vierde klasse H: Hoofdplaat-Koe wacht, Zeelandia-Zeeland Sport, Luctor'88-Philippine, Axel-Sluiskil, Vogelwaarde-Walcheren, STEEN- Zierikzee Fototip Arno Wauters (archief de Stem). Arno scoorde vorige week drie maal tegen Sluiskil. ZWEMMEN •Jet nog één wedstrijd voor de weg (zondag in Roermond) ne men de vedetten geen enkel risi- eo voor het nationale Zwemkro- nek-klassement en zullen ze dus Wilhelminadorp starten. P het onderdeel vrije slag is bij mannen de top-10 van het Klassement aanwezig met Almar van de Meer en Jan Willem van e Hoek als de grote favorieten. de vrouwen is de Leidse andy Kater ook ingeschreven, rij startte donderdag samen met «uth vqn Dijk op het EK, maar "Idig terug om in Wilhelmina- jjorp deel te nemn. ri) de schoolslag is de sterke andaZieitjes uit Haarlem in a™ met een schorsing te- ^etro't'5en- De nummer een an Nederland, de Vlaardmgse Aarm Stein, zal wel meedoen. °or wat de klassementen om de eelandbeker betreft, valt zater- g de beslissing. Daarbij kan de jvemcub Koewacht hoog scoren met de grote kanshebbers Arno an den Berghe, Anton Thoen, Pu ,,Louwerse en Linda Vink. rime Velgersdijk van De Bruin- SDrnna61! met Vrii gr0te V00r- ment Ln slag-klasse" vrouwen. Van onze zwemmedewerker Goes - In het kanaal van Wilhelminadorp naar Goes wordt zaterdag 10 september het Zeeuwse langebaanzwemseizoen «'gesloten met De Ganzetrek. Op deze nationale wedstrijd IJier een afstand van twee kilometer, met start en finish nabij brug te Wilhelminadorp, is de nationale zwemtop aanwe- In de jeugdklassementen leidt Ellen van de Velde van Schel- destroom bij de meisjes tot 12 jaar, Linda Vink bij de meisjes tot 10 jaar en de Sassenaar Roel Dellaert bij de jongens tot 10 jaar. Rob Vermeulen van De Stormvogel uit Vlissingen is de enige niet-Zeeuws-Vlaming die aan de leiding staat, bij de jon gens tot 12 jaar. Zondag komt de zwemploeg van Koewacht in Roermond aan de PROGRAMMA 11.30 uur: 400 meter vrije slag jongens tot 10 jaar. 11.35 uur: 400 meter vrije slag meisjes tot 10 jaar. 11.45 uur: 800 meter vrije slag jongens tot 12 jaar. 11.50 uur: 800 meter vrije slag meisjes tot 12 jaar. 12.00 uur: 1000 meter vrij slag masters mannen. 12.05 uur: 1000 meter vrije slag masters vrouwen. 12.30 uur: 1000 meter vrije slag jongens tot 14 jaar. 12.35 uur: 1000 meter vrije slag meisjes tot 14 jaar. 13.00 uur: 2000 meter vrije slag mannen. 13.05 uur: 2000 meter vrije slag vrouwen. 14.00 uur: 2000 meter schoolslag mannen. 14.05 uur: 2000 meter schoolslag Na afloop van de wedstrijden worden nog prestatietochten ge houden over 250 en 1000 meter. De beste maanden van het visseizoen liggen voor ons. Niet alleen op zoet water maar zeer zeker op het zoute. De laatste weken zijn er tekenen van herstel op de Oosterschel- de. De schol(letjes) doet het prima, maar de avondvisserij op tong is zonder meer goed. Dat het voorrecht van tongvis- sen vaak voor groepen of groepjes is weggelegd, is lo gisch. Heel vaak laten opstap pers het afweten en daarom is het een zeldzaamheid dat schippers avondtrips open hebben staan voor losse klan ten. Tongvissers doen er goed aan adviezen van schippers op te volgen. Gewoon tuig doet het minder goed voor tong. Let ook even op het getij. Er zijn stekken waar de grotere ton gen het met afgaand water goed doen en even verderop doet een kleinere maat tong het alleen goed met opkomend water. Vers aas doet het altijd goed. maar voor de tong kan een beetje adelijk aas geen kwaad. Dat geldt voor zagers, maar nog wat meer voor pieren. Beide vangen overigens op een goede tongstek goed vis, een lichte voorkeur heeft de (steek)zager wel. Wees bij het tongvissen niet zuinig op het aas. maar zet dit wel via een rijgnaald op de haak. Goed opgeregen aas vangt beter dan een dikke prop. Voor het vangen van een flin ke partij dikke brasems is de herfst een goede tijd. Veel vis zwemt in grote scholen rond en stroopt de waterkant af. De beste maanden Ondiep water in de nabijheid van dieper water is, zolang het water nog hoog van tempera tuur is. prima. Wat later in het seizoen komen de diepere wa teren aan de beurt. Traditio neel komen nu de Biesbosch- vissers uit hun schulp. Zij vis sen in de wateren rond de Bicsbosch veel op snoekbaars, wat verder de Biesbosch in op brasem en voorn. Tot oktober doet de brasem het meestal erg goed. De voorn blijft wat langer in beeld. Een visserijtje op paling is in de komende maanden helemaal geen slecht idee. Er zwemt heel wat flinke paling rond. Zeker in de wate ren als Hollands Diep, Vol kerak e.d.. Het beste aas voor grote paling is een klein dood voorntje of een stukje vis. Ver geet vooral een stukje verse haring niet. De kans is niet denkbeeldig dat zich regelma tig een snoekbaars op dit 'pa lingaas' stort. Ik ken maar wei nig sportvissers die dat heel erg zullen vinden. Het is hele maal niet vreemd in september al over het vangen van gul te horen. Men heeft het dan wel altijd over vangsten, gemaakt vanaf schepen waarmee men op wrakken vist. Kleine boot jes zijn ongetwijfeld een voor deel. Het gebied voor de pij- lerdam, zowel aan de Schouw- se als Walcherse kant, is in deze maanden bijzonder inte ressant. Hier vangt men de komende tijd echt van alles. Er is nog makreel, de grote schar ren komen alweer binnen, de tong is er, maar ook wijting, zeebaars, bot en mooie schol len. De zomerse soorten zijn er nog, de wintervis komt er aan. Erg interessant voor sportvissers...! Van onze sportmedewerker Serooskerke - In het Walcherse Serooskerke wordt zaterdag 10 september de laatste wedstrijd van het Zeeuwse Super Prestige triathlon afgewerkt. Bram van de Wege staat aan de leiding van het klassement, maar of de Phi- lippinenaar 's avonds in de 'Zandput' ook gehuldigd kan worden als eindwinnaar, is nog even af te wachten, want er zijn nog legio kandidaten voor de eindzege bij de mannen-senio ren. Van de Wege start met slechts 9 punten voorsprong op Sjaak de Kok en 62 op Jan-Bart Jasperse. Daarnaast zitten Miquel van Tongeren en Johan van de Bran den eveneens nog in de race om het Super Prestige op hun naam te schrijven. Beiden moeten nog één wedstrijd doen om aan hun voorgeschreven vijf wedstrijden te komen. Dat gebeurt zaterdag in Serooskerke. zodat het zelden zo'n spannende slotdag is ge weest bij de senioren. Met name de kansen van Miquel van Ton geren worden hoog ingeschat. De atleet van Sporting Walche ren debuteert dit seizoen op de triathlon en heeft zich bijzonder snel aangepast. Bij de mannen-veteranen zijn de winnaars bekend. Mario Wil- lems, die geen enkele wedstrijd verloor, is de nieuwe officieuze Zeeuwse kampioen bij de jongste veteranen, Pieter Verhage is al zeker van de winst in de oudste veteranencategorie. Dat geldt ook voor Terése van Lare bij de vrouwen. De opdracht van de triatleten, bij wie ook Belgen en Duitsers is een kilometer zwemmen in het Veerse Meer bij Vrouwenpolder, 40 kilometer fietsen en 10 kilo meter lopen. Het startsein wordt gegeven om 13.00 uur. Naast de kwarttriathlon staat er ook een achtste triathlon op het pro gramma. De afstanden daarvan zijn: 500 meter zwemmen, 20 kilometer fietsen en 5 kilometer lopen. De achtste triathlon start om 14.00 uur. De finish is in de Torenstraat. Igiiace van Nevel wint Boulevardloop IJzendijke - Igance van Nevel prolongeerde zijn zege van vorig jaar in de IJzendijkse Boulevardloop. Al bij de eerste van de zes af te leggen ronden kwam hij ruim afgescheiden op de 12 kilometer als eerste door op De Molen berg. In zijn gezelschap was op dat moment nog Georges Valckx, maar de Ossenissenaar liep de 4 kilometer, die hij won, en moest in de tweede ronde ook Van Nevel laten gaan, die probleemloos naar zijn zoveelste zege in een Zeeuws-Vlaamse trimloop liep. Zijn broer Eric maakte het familiefeest compleet door als tweede te eindigen. Ook de nummer drie was, met Erwin Boelens, een Belg. Overheersing dus van onze zuiderburen. Huub de Loos uit Oostburg, die zijn wedstrijd perfect opbouwde, legde op een keurige vierde plaats beslag. Vlissingse Marion van der Maas was de enige vrouw die op de langste afstand aan de start kwam. Ron Goossen liep op de zes kilometer van begin tot eind aan de leiding. Yvonne de Grave was op de 'drie rondjes Molenberg' de snelste vrouw. UITSLAGEN 2 KM 6 T/M 8 JAAR Jongens: 1. Ivo van de Calseyde 8.13, 2. Christophe de Krijger 8.14, 3. Niek Verbeke (allen IJzendijke) 8.41. Meisjes: 1. Evelyn Brau (België) 9.11, 2. Milou Anthonisse 9.23, 3. Rosanne Lammers (beiden IJzendijke) 9.28. 9 T/M 12 JAAR Jongens: 1 Toby Groosman (IJzendijke) 7.31, 2. Gert-Jan Lauret (Oostburg) 7.32, 3. Bas Lievens (IJzendijke) 7.46. Meisjes: 1 Caroline van Tiggelen 7.42, 2. Marjolijn de Meijer 9.17, 3. Barbara de Meijer (allen IJzendijke) 9.37. MANNEN 4 km: 1. Georges Valckx (Ossenisse) 13.06, 2. Stefan Krijnen (Oostburg) 13.21, 3. Rutger Veerman (Aardenburg) 13.23, 4. Kees van Baal (Groede) 13.30, 5. Lennart Nicolai (Breskens) 15.00. 6 km: 1 Ron Goossen (Cadzand) 20.10, 2 Dirk Vispoel (België) 20.33, 3. Eddy Kox (Sas van Gent) 20.54, 4. Jan de Jonge 21.26, 5. Sjaak Vervuurt (beiden Terneuzen) 22.13. 12 km: 1. Ignace van Nevel 40.18, 2. Eric van Nevel 42.35, 3. Erwin Boelens (allen België) 43.11, 4. Huub de Loos (Oostburg) 44.42, 5. Ronny de Martelaere (IJzendijke) 45.45, 6. Jan de Block (Oostburg) 46.05, 7. Jaap Fremouw (Nieuwvliet) 46.37, 8. Ko den Hamer (Biervliet) 47.24, 9 Guust van de Velde (IJzendijke) 47.33, 10. Ronny Scherbeijn (Cadzand) 48.24. VROUWEN 4 km: 1. Coby Scherbeijn (Terneuzen) 19.05, 2. Angie Scherbeijn (IJzendijke) 19.29, 3. Mia van de Veire (Oostburg) 22.00. 6 km: 1. Yvonne de Grave (Terneuzen) 24.39, 2. Jamie Scherbeijn (IJzen dijke) 29.06. 12 km: 1. Marion van der Maas (Vlissingen) 1.02.28. Primus/Pluym trefzeker Axel - In de zaalvoetbalbekerstrijd in het rayon Axel was Primus/Pluym in het duel met Breda Bar trefzeker. Met 3-14 zegevierde de ploeg van coach Jo Gommers. Breda Bar revan cheerde zich later door met 3-12 van Cysouw te winnen. Den Doelder-Van Alten werd 2-6 en De Ruyter-Steelant 4-3. IZV zegevierde nipt. Met 6-5 werd Gemeente geklopt. Disco Love 1 kwam niet opdagen, waardoor La Chouette/V-Deco voor niets in de Axelse sporthal stond. El Toro wipt De Cocq uit bekerstrijd Oostburg - El Toro uit Goes, uitkomend in de eerste divisie van het landelijke zaalvoetbal, heeft De Cocq via een 5-7-zege uit de bekerstrijd geworpen. De formatie van coach Frank de Cocq nam in eerste instantie een 1-0-voorsprong via een rake inzet van John Alleman. Daarna nam El Toro het heft in handen. Marcel Laurens (2x), Alex Laurens (2x) en Ferry Kotta tilden voor de pauze de score naar 1-5, waarna Pearl Doesburg zich voor 1-6 meldde. Harry Riemens maakte kort daarna 2-6, Alex Laurens 2-7, waarna Jan Cools 3-7 en 4-7 binnen trapte. Mario de Vreeze bepaalde vervolgens de eindstand op 5-7 en dat betekende dat E! Toro verder mag bekeren in de strijd om de landelijke zaalvoetbalbe ker. Moens stopt bij IJzendijke IJzendijke - De ambitieuze Danny Moens is met onmiddellijke ingang gestopt als jeugdtrainer van de voetbalvereniging IJzen dijke. Moens zelf wenst geen toelichting te geven op zijn vertrek, maar laat wel doorschemeren dat er verschillende problemen op bestuurlijk- en technisch vlak waren gerezen. Moens was drie jaar werkzaam bij IJzendijke. Trimkoers in Eede Eede - Op de bekende 'acht' in Eede wordt zondag 11 september het kampioenschap van de Grensstreek voor trimmers verreden. Evenals vorig jaar krijgt het wielercomité Eede onder voorzit terschap van Johan Rootsaert medewerking van de Belgische bond, de WAOD. Ruim veertig renners, onder wie een tiental Zeeuws-Vlamingen, hebben ingeschreven voor de 80 kilometer lange wedstrijd, die om 14.30 uur van start gaat. Afhalen van de rugnummers en de prijsuitreiking vinden plaats in café Cambrinus aan het Dorp splein. RONNIE BABIJN uit Terneuzen won in de A-categorie de WAOD-wedstrijd in het Belgische St.-Gillis-Waas. Wim de Waal uit Axel werd tweede. In Zomergem eindigde De Waal eerder in de week als derde. Arno Wauters, de Vogelwaarde-aanvaller die tegen Sluiskil goed was voor drie treffers, mag het tegen Walcheren opnieuw proberen. foto archief de stem Wereldkampioen Gary Kasparov (PCA) is er niet in geslaagd om de superpresta tie van zijn eeuwige rivaal Kar- pov, dit jaar in Linares, te doen verbleken. Speciaal hier voor bracht de PCA zes van de sterkste schakers ter wereld in Novgorod (Rusland) bijeen, alwaar een dubbelrondig toer nooi op het programma stond. De gemiddelde rating van 2715 was wel hoger dan die van Linares, maar Kasparov speelde onvoldoende punten bijeen om Karpovs toer- nooiprestatierating (TPR) van 2976 te verbeteren. Met 7 pun ten uit 10 partijen werd Kaspa rov weliswaar eerste, maar moest hij Ivanlsjoek naast zich dulden. Ongetwijfeld was hij wèl tevre den over de volgende fantas tische partij. Hij rekent erin af met het het jonge talent Kram- nik. die hem dit jaar al drie keer heeft verslagen. Kasparov - Kramnik I. e2-e4 c7-c5; 2. Pbl-c3 Pb8-c6; 3. Pgl-e2 Houdt u dit paard in de gaten! 3. Pg8-f6; 4. d2-d4 c5xd4; 5. Pe2xd4 e7-e5; 6. Pd4-b5 d7 - d6; 7. Lel - g5 a7 - a6; 8. Pb5 - a3 b7-b5; 9. Pc3-d5 Lf8 - e7; 10. Lg5xf6 Met deze zet verkrijgt wit controle over de witte velden. 10. Le7xf6; II. c2-c3 O-O; 12. Pa3-c2 Ta8-b8; Gericht tegen a2-a4. 13. h2-h4 Verhindert L16-g5 waarmee zwart zijn 'slechte' loper zou kunnen activeren. 13. Pc6-e7; 14. Pd5xf6+!? Dit idee is nieuw. Kasparov verruilt zijn heerschappij over merking. 24. Tg8-g6; 25. Dh6-f4 Tb8 - e8; Op 25. Tbg8; komt toch 26. h5! Txg4; 27. Dxf6+ T4g7; 28. h6 Dxe6; 29. hxg7+ Txg7; 30. Td8+ Pg8; 31. Txg8+ en 32. Dd8. 26. Tdl -d6 Pe7-d5; Door Theo Hommeles de witte velden tegen aanvals- kansen op de koningsvleugel. 14. g7xf6; 15. Ddl-d2 Lc8-b7; 16. Lfl d3 d6-d5; 17. e4xd5 Dd8xd5; 18. O - O - O e5 - e4; 19. Ld3-e2 Dd5xa2; Kramnik moet deze uitdaging aannemen. Het eindspel na 19. Dxd2+; is Kasparov matig tevreden duidelijk beter voor wit op grond van bijvoorbeeld zijn pionmeerderheid op de dame vleugel. 20. Dd2 h6 Da2 - e6; 21. Pc2-d4 De6-b6; Een correcte beslissing. Het alter natief was 21. De5; Na 22. f4 exf3 e.p.: 23. gxf'3 Kh8; 24. Thgl Pg6; dreigt zwart met dameruil. Het Zwitserse week blad 'Die Schachwoche' geeft nog 25. Kbl Tg8; (25. Df4; 26. Txg6) en nu lijkt me dat 26. Ld3 met de bedoeling 27. h5 wit winnend voordeel geeft. 22. Thl-h3 Kg8 - b8; 23. Le2 - g4 Tf8 - g8; 24. Pd4 - e6! Daar is hij weer. Pion f6 heeft bescherming nodig en 24. fxeó; 25. Dxf6+ Tg7; 26. Td7 Te8; 27. Tg3 komt niet in aan- 6 if i A Het bord staat in brand! En Kasparov doet niets om te blussen. Integendeel. 27. h4-h5! Pd5xf4; Het enige. In het weekblad 'Schaaknieuws' geeft Van der Plassche: 27. Txg4?; 28. Dxg4 Tg8; 29. Dxg8+ Kxg8; 30. Tg3+ Kh8; 31. Td8+ Dxd8; 32. Pxd8 met mat of stukwinst. 28. h5xg6 Db6xd6; En niet 28. Pxh3; 29. gxf7! 29. Th3xh7+ Kh8-g8; 30. g6xf7+ Kg8xh7; 31. f7xe8D Ongelooflijk maar waar. In materieel opzicht zijn de partijen weer precies in evenwicht. Alleen staat de ko ning van Kramnik niet zo vast op zijn benen. 31. Pf4xe6; 32. Lg4-f5+! Kh7-g7; 33. De8-g6+ Kg7-f8; 34. Dg6xf6+ Kf8-e8; 35. Lf5xe6 Dd6-18??; Een blunder waar na Kramnik direct opgaf. 36. Ld7+ wint de dame. Ook zon der deze fout zou de wereld kampioen echter het resteren de eindspel moeiteloos hebben gewonnen.

de Stem | 1994 | | pagina 9