Winst Van Melle weer naar record succes 'Aankoop Fokker draait voor Dasa uit op flop' KORT Duitse economie laat recessie achter zich elle vrede d vervliegt n in Ruanda •rlog Hutu's Matroesjka goedkopere genoegdoening Fokker ligt niet wakker van kritiek LAND DE STEM ECONOMIE A5 Nieuwe markten in Oost-Europa brengen netto-resultaat naar circa vijftig miljoen gulden Personeel DWA staakt twee dagen Koersverloop Aandeel Van Melle meer mensen nodig te hebben als uw produktintroductie een wordt? Randstad maakt 't mogelijk randstad uitzendbureau Smiths eist andere verpakking Croky ECONOMIE KORT SEPTEMBER 1994 iac aan samen met volksgenoten m, oslimenclave Bihac in J ewerkers noemen de aanvs oatische Serviërs betrokki Serviërs zouden al ver 2«n nden is van troepen van I ajevo. htmacht zijn gisteren boVen esehoten. Volgens een Vft gen geraakt. Hij suggereerde aatregelen Albanië n opnieuw vergeldingsmaat- eaetie op de veroordeling eej tbank van vijf leden van de Albanese grens versterkt en an de grens verscherpt. De op illegaal in Griekenland iekenland wil Albanië dipi0.: ie de Grieken als een politiek ië tracht de Griekse minder- erbij egering heeft de marine schepen gereed te maken voor van Haïti. De boten kunnen Titair materieel vervoeren, dat de Amerikaanse regering n Haïti opvoert. De Verenigde nd gewaarschuwd dat ze het tte president Jean-Bertrand de militairen niet uit eigen dse Tweede Kamer steunt het fregat en een Orion-verken. multinationale strijdmacht in oh voorstel r het Israëlische voorstel voor n Israëlische troepen van de yrische minister van Buiten gisteren tijdens een bezoek eer sprak met minister Van premier Kok. gde zijn kabinet gisteren een rkte terugtrekking in drie jaar tijd zou Jeruzalem de vooruit- n testen. Syrië eist echter een uit de Golan. isteren alle protestbetogingen esident Jiang Zemin verboden, ïjse politie een voor vandaag e de openbare orde bedreigt en n de republiek schaadt.' den verbolgen op het besluit, n herhaling van de incidenten remier Li Peng twee maanden en Sudan mislukt n einde hadden moeten maken burgeroorlog in Sudan zijn che regime in Khartum heeft erzien over de shari'a (Islami- chikkingsrecht voor de zwarte len Sudanese Volksbevrijdings- egon tegen het Noorden, zijn ekomen door de honger of oor- een spoedige, totale vrede ii nomen nadat protestantse ex- eegedeeld, geen staakt-het-vu- n de IRA. republikeinse terreurgroep ffl maakte. De bezorgdheid, bestaat dat de loyalisten over grote hoe veelheden explosieven beschik ken en mogelijk spectaculair! aanslagen voorbereiden. De Noordierse protestanten wij- zen tot nu toe elke veranderini van de nauwe banden niet Groot-Brittannië van de hand Zij vrezen dat na het IRA-he- stand en door de bemiddelmi van Groot-Brittannië en Ierland de provincie op termijn aansluk ting zal vinden bij de Ierse repur bliek. De loyalistische milities wilier er tevens van 'worden overtuigt dat er geen geheim akkoord B tussen Londen en de IRA'. H® Opperbevel zei verder ophelde ring te willen over de bedoelin gen van het INLA, het Ierse Bevrijdingsleger, een kleine groep die is afgescheiden van de IRA en die nog geen staakt-het- vuren heeft afgekondigd. ich en :n at van de Verenigde Naties ;eft gisteren gewaarschuwd da voorbereidt op een guerrijl3' al geregeld de voormalig 'sabotage' en vermoorden o 1 schappen in militaire uniformen nsi ;ezien die de grens van Burundi „Het is geen invasie, maat ssieke voorbereidingen voor guerr jj zijn bezorgdheid in een rapp wartier in New York. J Bizimungu brengt volgende we ek aan Nederland. Hij leidt in Den Haag deelneemt aan rentie over de toestand in zijn lan VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1994 Wiesbaden (dpa/rtr) - De puitse economie heeft de re- cessie van 1993 definitief achter zich gelaten. In het tweede kwartaal van dit jaar was er in het westen van het land een duidelijke groei, ter wijl de economie in de vroe gere DDR zeer krachtig bleef expanderen. Dit blijkt uit gisteren gepubli ceerde cijfers van het Duitse bu reau voor de statistiek. Bonds- kanselier Kohl krijgt daarmee een sterke troef in handen in de campagne voor de Bondsdag verkiezingen van 16 oktober. Het bruto binnenlands produkt in west-Duitsland groeide in het tweede kwartaal met 1 procent ten opzichte van het eerste kwartaal en was 2,3 procent gro ter dan in het tweede trimester van 1993. Voor geheel Duitsland bedroeg het groeipercentage ten opzichte van het tweede kwar taal van vorig jaar 2,8. Over de eerste helft van dit jaar was er een groei van 2,8 procent. Het westen kwam uit op 2,2 procent en het oosten op 8,9 procent. De sterkste impulsen voor de Duitse economie komen van de export en de investeringen in de bouw. De particuliere consump tie is nog steeds een zwak punt. De toeneming daarvan lag met 1,8 procent duidelijk onder het gemiddelde. De Nederlandse economie is sterk afhankelijk van de Duitse. De directeur van het bureau voor de statistiek, Hans Günther Merk, zei te verwachten dat de toonaangevende instituten voor economisch onderzoek in Duits land hun raming van de econo mische groei over geheel 1994 zullen verhogen van 1 procent tot 2 procent. Hij verklaarde nog geen tekenen te zien van over verhitting. Volgens de Duitse minister van Economische Zaken Günter Rexrodt, zal de groei zich in de tweede helft van dit jaar voort zetten en is het economisch her stel 'vrij van inflatiedruk'. De jongste cijfers van het bureau voor de statistiek geven overi gens wel aan dat de inflatie in augustus iets toenam. De prijzen lagen in west-Duits land 3 procent boven het niveau van augustus 1993. In juli was het verschil met dezelfde maand van vorig jaar 2,9 procent, het eerste inflatiecijfer sinds april 1991 onder de 3 procent. De geldontwaarding in de vroegere DDR nam in augustus toe van 3,2 tot 3,4 procent. Van onze verslaggever Breda - Het openleggen van steeds weer nieuwe markten in Oost-Europa drijft de verkopen en daarmee de winst van het Bredase zoetwarenconcern Van Melle (Mentos, Fruit-tella) snel op. de capaciteit begint te lopen, onderzoekt het bedrijf de moge lijkheden om in Rusland een nieuwe produktievestiging te openen. Directeur drs. E. van Dijk zegt dat het de filosofie van het be drijf is om te produceren in de markt zelf. „Dat hebben we in Indonesië indertijd ook zo ge daan. Eerst opbouwen met pro- duktie vanuit Breda en vervol gens als de afzet groot genoeg is, produceren in het land zelf." Wanneer de tijd rijp is voor de bouw van een eigen fabriek in Oost-Europa, kan Van Dijk nog niet zeggen. Op zich zou in Bre da de produktie nog wel verder kunnen worden opgevoerd, door nog verdergaande automatise ring. Het bedrijf investeert dit jaar wereldwijd al een kleine zestig miljoen gulden in de pro- duktielijnen. „Er zijn nieuwe machines met een enorme output in de markt, maar dan moet opnieuw wel fors worden geïn vesteerd." Over de eerste zes maanden van 1994 steeg de netto-winst van Van Melle met 65 procent van 15,6 miljoen naar 25,7 mil joen. Directeur Van Dijk zegt dat het concern liever naar de resultaten over het hele jaar kijkt. „Vorig jaar hadden we produktieproblemen in Breda. Je mag de lijn daarom niet over het hele jaar doortrekken." Officieel heet het nu dat de winst over 1994 'belangrijk ho ger' zal uitkomen dan in 1993. „Dat betekent een winststijging van twaalf tot twintig procent." Globaal moet de winst dit jaar daarmee op 48,5 tot 52 mil joen uitkomen, onvoorziene om standigheden voorbehouden. Van Dijk zegt tevreden te zijn over het verloop van het jaar. Wel verwacht Van Melle dat de winst in de tweede helft van het jaar iets lager zal uitvallen dan over de vergelijkbare periode in 1993, toen 27,7 miljoen werd verdiend. „Vorig jaar konden we nogal profiteren van de koers ontwikkelingen van dollar en yen. Dat zal nu minder het geval zijn," zegt Van Dijk. De verkopen schoten in de eerste zes maanden met zestien procent omhoog tot 350 miljoen. Het Verre Oosten en vooral Oost-Eu ropa vormen de basis voor de groei. Begon Van Melle de op mars naar het Oosten vanuit Polen richting Rusland, inmid dels komen de Bredase snoepjes ook in winkels van de andere voormalige Sovjet-Republieken en ex-satellietstaten terecht. Met een verwachte netto-winst van rond de vijftig miljoen gaat Van Melle zo opnieuw een re cord-winst in het 94-jarig be staan boeken. Omdat de snoep fabrikant tegen de plafond van Berlijn (dpa) - Het personeel van de Deutsche Waggonbhu (DWA), producent van spoorwegmate- rieel waarvoor het Begemann- concern belangstelling heeft, is gisteren voor twee dagen in sta king gegaan. Het vreest voor de ondergang van de onderneming in de voor malige DDR, gezien de plannen om het aantal arbeidsplaatsen op de lange termijn te verminde ren van 7300 tot 3800. De Treuhandanstalt, het Duitse overheidsorgaan dat de privati sering van voormalige Oostduit- se staatsbedrijven regelt, heeft voor vanmiddag een gesprek in het vooruitzicht gesteld. Daar aan zullen de vakbonden, de directie en commissarissen van DWA en de minister-president van de deelstaat deelnemen. De onduidelijkheid over het voortbestaan van DWA komt voort uit de plannen voor de verkoop. Behalve Begemann heeft ook AEG, onderdeel van het grootste Duitse industriële concern Daimler-Benz, belang stelling getoond. Vakbonden hebben inmiddels laten weten tegen een overneming door een van deze twee bedrijven te zijn omdat zij van de zeven vestigin gen er slechts twee willen open houden. Prijs per aai deel in guide is ÜL00JM 1989 1990 1991 1992 1993 1994 94 De Stem I Bron: Datastream (ADVERTENTIE) Als u ook het idee hebt dat uw bezetting tijdelijk uitbreiding nodig heeft, neemt u dan contact op met de dichtstbijzijnde Randstad-vestiging. Vliegtuigfanaten zal het water wellicht in de mond lopen bij het zien van de Russische llyushin IL-76, getoond op de luchtvaartshow in het Britse Farnborough. Voor wie zo'n toestel niet kan betalen waren er Russische matroesjka's te koop; poppetjes die je open kunt schroeven waarna er weer een poppetje tevoorschijn komt dat je kunt openschroeven. Dit proces kan, afhankelijk van de grote van de eerste matroesjka, een keer of tien worden herhaald. foto ap Vari onze verslaggever Amsterdam - Bij vliegtuigfabrikant Fokker ligt men niet wakker van de scherpe toonzet ting in de Duitse pers over de als mislukt omschreven overname van Fokker door Dasa. „Bij Dasa wist men na het boekenonderzoek dat het een financiële injectie nodig had," zegt woord voerder L. Steijn in een reactie. „Bovendien heeft Dasa Fokker gekocht op het diepste punt van de recessie. De .problemen waarmee Fokker kampt, zijn precies dezelfde als die van andere fabrikan ten." Steijn ziet een gelijkenis met de emotionele discus sie die de Nederlanders bezighield toen de overna mestrijd rond Fokker speelde. „Nu is het zo dat bij Dasa flink gesaneerd wordt en dan vragen de mensen zich af waarom geld wordt geïnvesteerd in een buitenlandse onderneming. Het is eigenlijk een typisch nationalistische discussie, waar wij ook last van hebben gehad." Zakelijk vindt hij die discussie niet. „Dasa heeft Fokker gekocht als een lange-termijnbelegging. Het doel is het bouwen aan een Europese vlieg tuigindustrie. Dan moet je daarbij ook over de landsgrenzen heen durven en kunnen kijken." Over de harde toonzetting van de Duitse pers is Steijn kort. „Die Woche kampt met een tegenval lend abonneebestand en probeert zo de aandacht te trekken. Het blad wil een concurrent van Die Zeit worden, maar slaagt daar niet in. Der Spiegel publiceert al jarenlang anti-Dasa en anti- Schrempp-verhalen." Hij constateert verder dat de verhalen 'wemelen van de fouten'. Van onze rechtbankverslaggever Breda - De twee grootste producenten van chips in ons land volgen eikaars doen en laten al jaren nauwgezet. Komt Smiths met een succes vol nieuw produkt of een ge slaagde nieuwe verpakking of tv-commercial dan is Croky er als de kippen bij om in het succes te delen en andersom. Smiths heeft circa 45 procent van de Nederlandse chipsmarkt en Croky bezit ongeveer 35 procent in han den. In het gevecht om de gunst van de consument eiste Smiths Food Group BV uit Maarssen gisteren in kort geding voor de Bredase rechtbank dat Croky Chips BV uit Bergen op Zoom de verpak king verandert van haar onlangs uitgebrachte Ribbelchips. Volgens Smiths lijkt die te veel op die van haar Superchips met als produktaanduiding ribbel chips. De Superchips zouden 17 procent uitmaken van de chip- somzet van Smith. Deze firma heeft momenteel twee verpakkingen van Super chips in de winkels liggen. De gelijkenis zou met name slaan op de op-een-na laatste verpakking. Smiths weet nog niet of zij de nieuwste, nogal afwijkende ver pakking zal handhaven, reden om de voorlaatste via het kort geding te beschermen. Aardappel In de vier uur durende discussie stond de aardappel met gerib belde plakjes centraal die op beide verpakkingen de blikvan ger is. Bij Smiths is'het een hele aardappel, bij Croky een halve. Mr. P. Hendrick zei dat de aard appel van Smiths al dertien jaar het beeldbepalende element op de verpakking van ribbelchips is. Hij verzette er zich niet tegen dat Croky sinds vorig jaar ook ribbelchips op de markt brengt. Hij verweet Croky wel dat het bedrijf er een bewuste strategie van heeft gemaakt om in haar •reclamevoering steeds meer het beeldmerk van Smiths te bena deren. Ribbelchips Mr. J. Schaap zei dat Croky het woord ribbelchips eerder in haar pakket had dan Smiths. Zij stel de ook dat veel verpakkingen laten zien wat er in zit en dat Smiths niet het alleenverto ningsrecht van een aardappel heeft. Op haar beurt haalde zij voorbeelden aan waarin Smiths Croky zou hebben gevolgd. Naar haar zeggen verschillen de verpakkingen op essentiële pun ten en is het onmogelijk dat de klant in verwarring gebracht is. Als vice-president mr. J. Leijten Smiths wel in het gelijk stelt, vraagt Croky een termijn van tien weken om een nieuwe ver pakking te ontwerpen en maken. Met die termijn kunnen de win keliers tijdig bevoorraad wor den. Smiths eiste in het geding boetes tot 50.000 gulden voor elke ge constateerde overtreding door Croky en 10.000 gulden voor elke dag dat de gewraakte Rib belchips na een termijn van twee weken nog in de schappen ligt. Uitspraak over een week. Winstdaling Roto Smeets De Boer Hilversum - Hogere financieringslasten hebben de winst van het grafische concern Roto Smeets De Boer het afgelopen halfjaar met f 700.000 doen dalen tot f 4,3 miljoen in vergelijking met de eerste zes maanden van vorig jaar. Het bedrijfsresultaat steeg met 6 procent tot f 15,8 miljoen. De omzet liep met 3 procent terug tot f 461,9 miljoen. In het tweede halfjaar van 1994 verwacht de onderneming een beter bedrijfs- en nettoresultaat, als gevolg van de reorganisaties. Mulder Boskoop blijft in de min Oosterhout - Mulder Boskoop (producent van betonmixers en -transportinstallaties en sinds 1992 eigenaar van Van Mook Beheer uit Oosterhout) .heeft over het eerste halfjaar van 1994 een verlies geleden van 134.000. In die periode vorig jaar werd nog een bescheiden winst van zo'n 102.600 geboekt. Het negatieve resultaat is geen verrassing. In het tweede halfjaar van 1993 belandde Mulder Boskoop in de rode cijfers, waardoor het eindresultaat over 1993 een verlies van 696.800 te zien gaf. Volgens de directie kwamen en komen de verliezen die het bedrijf lijdt, geheel voor rekening van de Boskoopse vestiging. Van Mook in Oosterhout is nog wel winstgevend. Over het eindresultaat voor 1994 wil de directie geen voorspelling doen. Het verlies werd geleden op een gestegen omzet: 10,8 miljoen tegen 9,2 miljoen over het eerste half jaar van 1993. Meeüs koopt Zeeuws verzekeringskantoor Breda/Middelburg - Meeüs Assurantiën BV te Breda heeft de verzekeringsportefeuille van Miltenburg Verzekeringen BV en Kommers Assurantie BV te Vlissingen overgenomen. De twaalf medewerkers van deze kantoren gaan over naar de Meeüs Groep, die daarmee groeit naar tien vestigingen in West- en Midden-Brabant, Antwerpen en nu dus Walcheren. In totaal werken er driehonderd mensen bij de Meeüs Groep, die zich bezighoudt met diverse takken van dienstverlening. De groep claimt inmiddels tot Nederlands grootste dienstverleners op het gebied van assurantiën en onroerend goed-makelaardij te behoren. Beter halfjaarresultaat Frico Domo Leeuwarden - Het resultaat van het zuivelconcern Friesland Frico Domo is het eerste halfjaar van 1994 verbeterd ten opzichte van dezelfde periode in 1993. De winst steeg van f 51 miljoen naar f 63 miljoen. De omzet daalde van f 2,14 miljard tot f 1,99 miljard. De verbetering is te danken aan kostenbespa ringen en het opnieuw goede resultaat van de buitenlandse bedrijven. Friesch Dagblad krijgt 1,5 miljoen Den Haag - Het Friesch Dagblad krijgt financiële steun van het Bedrijfsfonds voor de Pers ter waarde van 1.445.000 gulden. De krant verkeert in grote moeilijkheden. Met de uitkering kan een reorganisatie worden gefinancierd. Arrestatiebevel voor Scheider-topman Brussel - Een Belgische rechter heeft een internationaal aan houdingsbevel uitgevaardigd voor Didier Pineau-Valencienne, de directeur van het Franse elektronicaconceren Schneider. Pineau-Valencienne werd in mei op last van een gerechtshof gearresteerd in verband met vermeende fraude bij de aankoop van twee Belgische dochterondernemingen van Schneider. Hij werd na enkele dagen gevangenis vrijgelaten op voorwaarde dat hij voor zijn berechting terug zou keren naar Belgie. Schneider liet vorige week echter weten dat Pineau-Valencienne de zaak door de Franse autoriteiten wilde laten afhandelen. De aanhouding van Pineau-Valencienne leidde destijds tot wrijving tussen de twee buurlanden. Frankrijk drong aan op vrijlating van de industrieel. Belgie beschouwde dit als inmenging in de rechtsgang. Flinke stijging bij in- en uitvoer Den Haag - De export is in de eerste vijf maanden van dit jaar met 10 procent gestegen. De invoer bleef daar iets bij achter met een stijgingspercentage van 8. De uitvoer bedroeg in deze periode 112,8 miljard gulden, terwijl Nederland voor 103,4 miljard invoerde. Uit gegevens die het CBS gisteren bekendmaakte blijkt dat bij de handel met de partners in de Europese Unie de ontwikkeling van de export die van de import behoorlijk overtrof. De uitvoer naar EU-landen steeg met 9 procent, terwijl de invoer vanuit EU-landen met slechts 5 procent toenam. De handel met landen buiten de EU steeg met 12 procent. Zowel in- als uitvoer namen met dit percentage toe. Kranten profiteren van advertentiemarkt Amsterdam - De Nederlandse kranten profiteren van de aan trekkende economie. De oplage is redelijk stabiel. De trend op de advertentiemarkt wijst uit dat de dagbladpers bergopwaarts gaat. Dat zei W. de Pagter, voorzitter van de Nederlandse Dagbladpers, gisteren in Amsterdam. o „De dagbladpers heeft vorig jaar eeri topprestatie gerealiseerd met de verkoop van meer dan 4,7 miljoen kranten per dag." De NPD wil dit jaar in de buurt komen van dat record. Het gemiddelde advertentievolume is in de eerste 32 weken van dit jaar met 1,2 procent gestegen.", zei De Pagter. Er tekent zich volgens de NPD zelfs een opleving af. „Er is herstel in het advertentiesegment landelijke merken en diensten en er zijn afnemende dalingen in de sectoren personeel, detaillisten en familieberichten. Het volume onroerend goed verbetert." Halfjaarwinst Fortis gestegen Utrecht - Bank-verzekeraar Fortis (Amev, AG 1824, VSB en ASLK) heeft in de eerste helft van dit jaar zijn nettowinst met 17 procent zien stijgen tot 264,2 miljoen ecu (circa 530 miljoen gulden). De winstgroei vloeide grotendeels voort uit de overna me van de Belgische bank-verzekeraar ASLK. De consolidatie van ASLK zorgde voor een verdrievoudiging van de winst binnen het bankonderdeel van Fortis tot 127,1 miljoen ecu (255 miljoen gulden). Voor geheel 1994 rekent Fortis op een winststijging met 10 a 15 procent ten opzichte van het resultaat over 1993. Vorig jaar bedroeg de nettowinst 476,2 miljoen ecu (952 miljoen gulden). Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - In de Duitse pers wordt openlijk geschreven dat het de Duitse vliegtuig bouwer Dasa wat waard zou zijn om weer van Fokker af te kunnen. Het gisteren verschenen week blad 'Die Woche' haalt, overi gens niet met naam genoemde, luchtvaart-experts aan die aan nemen dat Dasa binnen niet al te lange tijd van het Fokker-avon tuur verlost zou willen worden. Als het tenminste daarvoor al niet te laat is. Er zijn al veel te veel Duitse marken in het Ne derlandse bedrijf gepompt. „Geld, dat in de Daimler-autob- ranche is verdiend. Inplaats van het ding - zo wordt Fokker aan geduid - te verkopen, wordt het met dwarsverbindingen aan de samenwerkende Europese vlieg tuigproducenten gekoppeld en krijgen de Hollanders toegang tot alle daar beschikbare techno logie," aldus het blad. De afgelopen dagen zijn in de Duitse pers uiterst kritische arti kelen verschenen over de aan koop van Fokker door het Deutsche Aerospace (Dasa), een dochter van het auto-concern Daimler. De hoofdschuldige van die langzaam duidelijk worden de 'gigantische flop', is Dasa-di- recteur Jürgen Schrempp (49). Hij heeft de aankoop van Fokker tegen alle nuchtere rekensom men in doorgedreven. Maar Schrempp, die mei volgend jaar aan de top van het Daimler-con cern zal staan, schuift het pro bleem-Fokker door aan zijn op volger, de Daimler-directeur Fi nanciële Zaken, Manfred Bischoff. Begin deze week signaleerde het weekblad 'Der Spiegel' al dat het voor Bischoff zeer moeilijk zal worden. Met Fokker wordt het een regelrechte 'Blindflug', een blinde vlucht. Het meerder heidsbelang van Dasa in Fokker dreigt een miljardengraf te wor den. Het is de Duitse pers niet ont gaan dat Fokker vorig jaar een verlies leed van rond de 400 miljoen mark. En dat in het afgelopen eerste half jaar '94 het verlies al 174 miljoen mark be droeg. De mogelijke reddingsac tie die Schrempp nog probeerde uit te voeren, namelijk een sa menwerking tussen Fokker en het Frans-Italiaanse ATR-con- sortium, is vastgelopen. Fransen en Italianen vragen van Dasa- Fokker een actieve deelname in de produktie van de ATR-tur- boprop-toestellen. Maar dat jaagt de verliezen van Dasa al leen maar op, meent 'Der Spie gel'. 'Die Woche' schrijft ronduit on aangenaam over Fokker, 'dat al leen door financiële trucs in le ven blijft'. Het blad doelt onder' meer op de verkoop van de tech nologische know-how aan de Rabo-bank. „Er is geen manipu latie die men niet zou aangrijpen om de ramp maar te versluie- Het Duitse weekblad analyseert een donkerzwarte toekomst voor Fokker, dat met zijn huidige modellen absoluut niet in staat Is internationaal te concurreren; dat toont de zeer zwakke order portefeuille ook wel aan: „De F-50 is nauwelijks nog te verko pen. De F-100 en F-70 zullen nog voor het einde van de eeuw bij het oud ijzer belanden. Geld voor een opvolger verdient het bedrijf niet zelf." En dus, is de ongeschreven conclusie: Dasa zal opnieuw moeten bijspringen. Voor Fokker is Dasa niet alleen financieel, maar ook in technolo gisch opzicht een aantrekkelijke melkkoe. Dasa heeft een 37,5%-aandeel in de Airbus-in dustrie. De technologie die daar voorhanden is, zal ook ter be schikking van Fokker moeten komen wil er ooit nog sprake zijn van een nieuw Fokker-type. Maar daardoor wordt het Neder landse bedrijf prompt een con current, ook van Airbus. Ook de andere Airbus-deelnemers - het Franse Aerospatiale, British Ae rospace en het Spaanse Casa - worden in feite door Schrempp gedupeerd als hij Fokker alle gezamenlijke technologie ter be schikking stelt. Een opvolger van de F-100 moet een Airbus cockpit en -electrotechniek krij gen, anders gaat het al helemaal niet. Als dat gebeurt heeft Dasa volgens 'Die Woche' met zijn miljarden-injecties niets anders bereikt dan voor Holland het merk Fokker te redden.

de Stem | 1994 | | pagina 5