SKIËN IN N Papierdiarree in 't wereldklooster De Nationale XTC is geen onschuldige 'knuffeldrug' meer DE STEM Dioxinen in l niet erg nade DE STEM Benelux DE STEM BINNENLAND BUITENLAND InESTEM Medisch Tuchtc Pretentieus I Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Melkert (Sociale Zaken) zal zich hard opstellen als agrariërs sei zoenarbeiders willen aan- trekken uit landen buiten de I Europese Unie. r. Bevolkingsconferentie in Cairo is een groot praatcircus Van 10 tot en met De vertegenwoordiger van Staatsbosbeheer legt de boze buurtbewo ners geduldig uit waarom het bos wordt gedund. De kern van zijn betoog: ook toekomstige generaties zullen van dat bos moeten kunnen genieten. Niks mee te maken," sputtert een van de protesterende omwonenden tegen. „Niet onze kinderen of kleinkin deren kijken tegen dat bos aan, maar wij. Daar gaat het ons om. De man bewoont een van de prachtige villa's, die jaren geleden zijn gebouwd in wat toen nog de rand van datzelfde bos was. Daarvoor zijn toen nogal wat bomen voor de bijl gegaan. (NB) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1994 Het project werd vo rig jaar al gelan ceerd in de vorm van een intentieverklaring, omdat toen de nodige voorbe reidingen feitelijk nog getrof fen moesten worden. Maar vorige week was het dan zo ver: met enig vertoon kon in Amsterdam het startsein wor den gegeven voor het echte en stugge werk dat de komen de jaren in alle rust en stilte zal worden verricht. We hebben het over de ge heel nieuwe vertaling van de complete bijbel vanuit de grondtekst, waartoe de Katholieke Bijbelstichting (KBS) en het protestantse Nederlands Bijbelgenoot schap (NBG) eendrachtig hebben besloten. Het zal tot na de eeuwwisseling duren voordat het werk voltooid zal zijn. De kosten worden voor lopig geraamd op een slordige vijf miljoen guiden, maar dat zal echt nog wel oplopen. Of het naderende einde van de twintigste eeuw en het aan breken van een nieuw millen nium op de ondernemers en uitvoerders van dit project bloeddrukverhogend werkt, weet ik niet, maar de preten ties liegen er niet om. Het moet niet zomaar een nieuwe bijbelvertaling worden, niet gewoon de opvolger van de protestantse NGB-vertaling van 1951, de katholieke Willi- brordvertaling van de zeventi ger jaren of de Groot Nieuws- bijbel van de tachtiger jaren. Nee, het moet een nieuwe klassieker worden. De 'Nieuwe Bijbelvertaling voor het Nederlandse taalgebied' (NBV), zoals de officiële be naming luidt, moet de opvol ger worden van de oude en eigenlijk nooit geëvenaarde Statenvertaling uit 1637. De pretenties gaan nog veel verder. De NBV-vertaling moet van dien aard worden, dat zij ingeburgerd raakt in zowel alle christelijke kerken van Nederland én Vlaande ren, als ook voor joden accep tabel is. Dat is een wel erg hoge inzet. Alleen al het christelijke theologische land schap ziet er zo divers uit, dat er uitersten verenigd zullen moeten worden, wil men deze pretentie waar kunnen ma ken. Maar het moet kunnen, want in andere Westeuropese landen hebben ze al lang zo'n interconfessionele standaard vertaling. En het moet ge zegd: de voorwaarden zijn vervuld om het ook in ons taalgebied kans .van slagen te geven. Het feitelijke vertaalwerk wordt verricht door vijftien deskundigen op het gebied van het Oude Testament, het Nieuwe Testament en de Ne derlandse taal en vertaalwe tenschap. Zij zullen in kop pels van twee werken, telkens een kenner van de grondtekst en een taaldeskundige of ver taalwetenschapper. Hun werk 'iswiwtïwirn Door Rinze Brandsma ACH, LAAT die jongelui maar schuiven en slikken. Zo tolereerden de beleidsmakers en opsporingsdiensten tot nu toe de snelle opmars van XTC op dansfeesten, onder voet balsupporters en randgroep jongeren. - Immers, het gebruik van XTC/ Ecstacy is vooral incidenteel en recreatief. Jongeren slikken be heerst, ook als zij vaker gebrui ken. In de jongerencultuur past het bij de experimenteerdrang: veel jongeren stoppen na een enkele keer proberen. En op het massale gebruik - elk weekeinde slikken bij elkaar 100.000 feestgangers een pilletje h f 25 tot 40, en wellicht een veelvoud daarvan - is het aantal incidenten met kwalijke, of zelfs dodelijke afloop gering. Toch is XTC - en daarmee verwante geestverruimende pillen - niet meer de softe, onschuldige, mil de 'pretpil', de 'knuffeldrug', 'partydrug', 'lovedrug' of het 'pilletje voor de pret' waar de razendsnel populair geworden drug graag voor versleten wordt. Daarvoor worden de incidenten rond het XTC-gebruik te ernstig. Zaterdagnacht raakten zo'n 200 feestgangers, die deelnamen aan een houseparty in een Amster damse sporthal, onwel na ge bruik van pretpillen. Zeven van hen moestên met ernstige a- mfetamine-vergiftigingsverschij- nselen'in ziekenhuizen worden opgenomen; twee verkeerden in acuut levensgevaar. Kans op blijvend letsel is aanwezig. Oneens In een uitgebreide notitie over het beleid inzake XTC klaagde de vorige minister van Volksge zondheid in juni van dit jaar erover dat de deskundigen het onderling sterk oneens zijn over de risico's van XTC-gebruik. De recente gevaarlijke incidenten rondom houseparty's met drug gebruik hebben het ministerie aanleiding gegeven om meer spoed te zetten achter onder zoek, inventarisatie en maatre gelen voor een goed XTC-beleid. Ter verhoging van de feestvreug de is XTC er bij gaan horen onder jongeren: om de feest vreugde op te peppen en het dansen langer vol te kunnen houden. Het geldt als milde drug, waardoor de drempel voor het gebruik laag is. Vorig jaar meldde het Utrechtse Instituut voor Alcohol en Drugs (NIAD) dat 3,3 procent van de scholieren van twaalf jaar en ouder ooit wel eens XTC ge bruikt had; bij elkaar dus 30.000 leerlingen. Het gebruik zal in middels nog verder toegenomen zijn, de trend is dat jongeren op steeds jongere leeftijd beginnen te experimenteren met de party drug. Het Jellinekcentrum voor verslavingszorg gaf dit jaar na onderzoek onder leerlingen van het voortgezet onderwijs in Am sterdam aan dat 5 procent ooit XTC slikte: 3 procent regelma tig. Tussen de regio's in het land bestaan geen grote verschillen, zo weet het ministerie van volks gezondheid. Het meest wordt ge bruikt onder jongens op de mavo en meisjes op het lbo. Pretpillen Kenner drs. Jaap Jamin, hoofd afdeling preventie van het Jelli nekcentrum, was een van de eer sten die zich publiekelijk verzet te tegen de heersende opvatting dat het om probleemloze pretpil len gaat. „XTC is, met zijn op peppende en bewustzijnsveran derende effecten, niet ongevaar lijk," zei hij. Hij adviseerde, niet vaker dan een keer in de maand zo'n feestpil te nemen. Het echte XTC is MDMA, afkor ting voor de al tachtig jaar oude synthetische drug N-meth- yl-3,4-methyleendioxymethamr- etamine, ook wel ecstacy of Adam genoemd. Het was in klei ne kring bekend als pepmiddel (bijvoorbeeld onder vrachtwa genchauffeurs, om langer achter het stuur wakker te blijven), eet- lustremmer (bij diëten) en als' middel om remmingen te door breken bij psychotherapie. In de jaren '70 begon XTC in de VS populair te worden als straatd rug. In Nederland werd de drug in 1985 gesignaleerd, raakte snel verbonden als chemische love drug met het massaal genieten van house-popmuziek. De drug kwam in 1988 in ons land op de verboden hard-druglijst van de Opiumwet te staan. Omdat mis bruik meeviel, werd en wordt XTC in de praktijk behandeld als softdrug. Roes XTC geeft een roes die vier tot zes uur aanhoudt. Het geeft energie, maakt de gebruiker los ser en opener voor anderen, •maakt waarnemingen intenser en doet remmingen wegvallen. Het zorgt voor een euforisch, gelukzalig gevoel en soms een onbedwingbare hang naar lief kozingen - vandaar de naam knuffeldrug. Het lichaam reageert door sterke verwijding van de oogpupillen, hogere bloeddruk, snellere hart slag. Mogelijke gevolgen zijn misselijkheid, angst, rusteloos heid, moeilijker te controleren bewegingen. De kans op uitput ting en oververhitting is groot. Na afloop bestaat kans op de pressies. Bij veelvuldig gebruik kunnen de angsten, paniekreac ties, slaapstoornissen, hallucina ties en (chronische) depressies heviger worden. Bij overdosis kunnen problemen ontstaan voor hart, lever en spieren. Mensen met hart- en luchtwegaandoe- ningen lopen grotere risico's op complicaties, hetzelfde geldt voor feestgangers die naast XTC ook alcohol gebruiken. Over lichamelijke verslaving is nog weinig bekend. Deskundigen rapporteren over verslaving wel kans op geestelijke afhankelijk heid. Ook geldt de 'stepping-sto- ne'-theorie: in sommige groepjes liefhebbers is overstap naar ech te harddrugs ter verhoging van zal beoordeeld worden door in totaal 55 andere deskundi gen, die afkomstig zijn uit de niet minder dan 20 kerk- en religieuze genootschappen die hun steun aan het NBV-pro- ject hebben toegezegd. Die 20 genootschappen varië ren van de Belgische katho lieke kerkprovincie, de Oud- Katholieke Kerk, de Neder landse Hervormde Kerk tot de Christelijk Gereformeerde Kerken, de Vrije Evangeli sche Gemeenten en het Ver bond van Liberaal-Religieuze Joden in Nederland. Als die uitersten zich uiteindelijk kunnen vinden in een en de zelfde vertaling, geschiedt er waarlijk een godswonder. Bij elke vertaling is altijd de hamvraag hoe letterlijk je het origineel in de andere taal moet en kunt omzetten. 'Zo letterlijk mogelijk, maar in goed Nederlands': dat was het ideaal in mijn gymnasiumtijd. Dat letterlijke en goed Neder lands wil elkaar nog wel eens in de weg zitten. Het allerbe langrijkste is natuurlijk dat bij de vertaling de betekenis en de gevoelswaarde van het or- gineel intact blijft. Dat zorgt zeker bij bijbelvertalingen voor de grootste problemen. De reden ervan ligt voor de hand. De wereld en het dage lijkse leven die in de bijbel het vanzelfsprekende referen tiekader vormen, verschillen zo hemeldbreed van onze we reld, ons dagelijks leven, onze kennis, ervaringen en verwor venheden, dat de kloof steeds moeilijker te overbruggen is. De NBV-bijbel zoekt een gul den middenweg. De opzet is óm zowel inhoud en strekking als taal en stijl van de grond tekst over te zetten in helder Nederlands. Dat laatste wil echter wel zeggen dat men zal aansluiten bij het hedendaag se spraakgebruik. Maar ook weer niet zo sterk, dat de nieuwe vertaling het risigo loopt om snel te verouderen. Toch lijkt mij in dit project de grootste hindernis óm elk ge nootschap tevreden te stellen. Maar het is de poging meer dan waard. Al laren ontstaan er ieder voor jaar en zomer problemen, omdat te weinig arbeiders zijn voor Lt oogsten van bijvoorbeeld as perges of aardbeien. den en hoofddoeken, huil g menlijke strategie bepalen, J elders nog tien zalen bezet.'I gaderingen, workshops en sentaties in overvloed. Op de informatiemarkt 1 organisatie die de BillingJ thode (een wetenschappelijk] derbouwde variant op per J ke onthouding) propageert stek. Maar de Wereldbank st, er even goed, net als milieugrt pen en het Egyptische waarin vuilophalers afval rei clen om sociale projecten tej nancieren. Foetussen Informatie uitwisselen is is maar beleid beïnvloeden bela rijker. Daarom zijn veel N(. toch in het conferentiecentr] te vinden, waar ze met overj hun lobbywerk doen. Dat door praten, zoals de vertege woordigers van het Nederland Platform Cairo doen. Het ook anders. De anti-abortussi visten scoren voor de camera| door glazen potten met nama foetussen te torsen. Anderen i len stickers uit met anti-Va caanteksten. Bert Dorenbos loopt er ooktoi De voorzitter van de Rainbo] Stichting en Schreeuw om ven, bekend van zijn -kruiste tegen 06-porno, pakte zonda nog maar snel het vliegtuig Nachts aangekomen in Cairo ti hij in de bus naar zijn hotel slaap en werd vijf uur later t] dezelfde plek wakker. Chaufiti nergens te zien. Maar Dorent is opgetogen omdat hij zich het gewoel van het conferentie centrum kan mengen. Hetzelfde gebouw waar Joep vj Arendonk in zijn kantoorunitn| te glunderen. Natuurlijk, hij toe, is 'Cairo' ook een show. „Maar wel een goeie, ai] ders was u hier niet." En natel lijk kost de conferentie vele mil joenen. Maar dat is het volgi hem allemaal ten volle waard. Den Haag (anp) - Het tekort klachten tegen deze specialistei college (CMT) meldt dit in zijn Het valt volgens het college vooral op dat sommige oogartsen basisartsen in dienst nemen en hen de patiënten laten onderzoe- ken. Bij doorverwijzing naar een oogarts moeten huisarts en pa tiënt ervan kunnen uitgaan dat de patiënt ook door een oogarts wordt geholpen, stelt het CMT. Het tekort aan oogartsen veroor zaakt ook lange wachttijden, wat in een aantal gevallen een risico met zich meebrengt. Ver der signaleert het CMT dat som- i mige oogartsen de patiënt alleen willen behandelen als die zijn bril koopt bij een bepaalde opti cien. Volgens het college klagen de patiënten terecht over deze verstrengeling van belangen. Het CMT wordt elk jaar gecon fronteerd met een of meer geval len van ongewenste intimiteiten. De betrokken artsen kunnen Den Haag (anp) - Zuigelingen die binnen krijgen, ondervonden da nadelige effecten. Na achttien maa motorische ontwikkeling van de p; dan ook niet ontraden. De voordel! Dit concluderen onderzoekers r Groningen, het Sophia Kinderzit bouw Universiteit Wageningen presenteerden zij de resultaten t project. Wat de gevolgen van dioxinen en bekend. Om tot een definitieve onderzoek nodig, stellen de wet maanden de ontwikkeling van een is. Pcb's en dioxinen zijn schadelijke men. Pcb's en dioxinen zijn moei zij zich op in menselijk weefsel. (AD VER' Regelmatig onderschept de politie XTC-pillen. Soms naai WI om geweldige hoeveelheden. FOT0/*| de feestvreugde, zoals cocaïne en amfetamine, niet meer zo groot. En omdat in XTC-achtige 'pret pillen' als MDEA ('Eve') al meer amfetamine zit, is overstappen van housepartyklanten op pure speed/amfetamine niet denk beeldig. Vervuiling In de vervuiling van de XTC- markt met die MDEA - soms al frequenter aangeboden dan MD MA - ziet het ministerie van Volksgezondheid mèt alle drug kenners het grootste gevaar. De werking van MDEA is sneller dan die van MDMA, het stimu leert nog sterker, maar het is eerder uitgewerkt. De ne bestaat dus om meer pillen 0P| een avond te gebruiken. Ook lopen vaak de van de pep in XTC-pillen sta uiteen; de werking wordt mee onvoorspelbaar. Vandaar dat NIAD-deskunW drs. E. Fromberg aandringt®/ een soort warenkeuring. Bete' deling als softdrug, met een gunningenstelsel, zou - ne'.a, bij hasj - de gezondheidsrisico verkleinen en een controleer» en betrouwbaar net van bona de producenten en handelar stimuleren. Verbod van leidt volgens hem juist tot pta duktie van gevaarlijker drugs. DE EUROPESE UNIE blijft hardn der te maken dan nu reeds het net Europese samenwerkingsve de bureaucratie waar weinig go een dodelijk image voor een j genomen die voor elke individu Van de toekomstige voorzitter Unie, de Luxemburger Santer, ten. Het is een saaie, haast pub net liefst regelt in de wandelgar Het gevecht rond de nieuw te sen is een voorbeeld van een voornamelijk in de' lobbysfee Probleem. Het totaal van 17 worden uitgebreid met vier ni van de nieuwe lidstaten; Nc Uostenrijk. Het besluitvormingsproces ont sratische controle en erg mede panter evenmin. Wel wordt vo de grootmachten binnen de E aan het uitdelen zijn en dat oewindslieden bezigen, weinig Het is niet ondenkbaar dat Ned turopees verband gewaarde! Hroek dreigt helemaal uit de eker dat Nederland een com I knjgt. Het is al vaker gezegd: Nederla. ch toch eens moeten berade ,.Tnenwerking in Europees ve ostaten die volwaardig zijn aankomt. odra er belangrijke zaken s nmn 8n a'so*ze er n'et zijn. Ve m de samenwerking op te voe nl 9 steeds. Wanneer die vr euw leven wordt ingeblazen, vruchten van worden gepluh Door Jan Bouwmans Van koptelefoons, microfoons en copieermachines wordt het uiterste gevergd tijdens het onafgebroken bombardement van vergaderingen, persconferenties, verklaringen en briefings.foto ap Op meer dan 70 kunststkib; de fijne kneepjes. En is het ie als in de sneeuw. Ga er de Géén sneeuw. V Alle info over pl vraag het de Nederlandse Ski V Het is ook niets bijzonders. Ge krioel van 17 miljoen mensen en 2 miljoen auto's; dat is Egypte's hoofdstad ten voeten uit. Een verstikkend pandemonium. Mis schien dat de geconcentreerd oe fenende gymnast daarom zo op valt. Twintig minuten van downtown Al-Qahira verwijderd, nog voor bij de citadel en de Mohammed Ali-moskee, ligt de wijk Nasr City. Het beeld daar is deze dagen heel anders, on-Caïrees. Weg zijn ineens de ezelkarren, de wild slalommende auto's, de volgepakte' bussen. Zelfs djalabbahs, de traditionele Egyptische jurken, zijn nauwe lijks in zicht. Er is wel een overvloed aan politiemannen, en hier en daar houdt zich verdekt een militair op. Met de bajonet op het geweer. Nasr City is momenteel de navel van de wereld. Hier, op een steenworp van de plek waar de vroegere president Anwar Sadat werd vermoord, houden de Vere nigde Naties nog tot en met dinsdag hun conferentie over be volking en ontwikkeling. Een evenement dat de wereld niet kan zijn ontgaan. Zeker de in woners van Cairo niet. Wat niet per se wil zeggen dat ze ook precies weten wat het inhoudt. Vraag er een willekeurige Caï- rees naar en hij zal wellicht zeggen: 'O, die conferentie waar ze gaan toestaan dat mannen met mannen trouwen.' De anti- propaganda van strenge moslim groepen heeft gewerkt. Afremmen Over homo's gaat het in het Internationale Conferentiecen trum niet. Wél over het afrem men van de bevolkingsgroei, in combinatie met een ontwikke ling die het wereldmilieu niet verpest. En het gaat daardoor logischerwijs ook over de rech ten en de gezondheid van (vooral) vrouwen rond seks en voortplanting. Delicate zaken. Soms hebben ze heel direct met leven en dood te maken. Toch moeten de afgevaardigden van de 176 VN-lidstaten het daarover vóór dinsdag eens zien te worden. Het actieprogramma dat op die dag wordt vastge steld, wordt voor elk van die landen de leidraad voor het be volkingsbeleid. Het raakt daar door uiteindelijk iedere bewoner van de planeet Aarde. „We praten hier niet over iets abstracts," zegt Joep van Aren- donk. „Het gaat hier over zaken die te maken hebben met seks, met sterfte onder vrouwen, met het emanciperen van de vrouw, met migratie. Hele reële dingen. Deze conferentie staat net zo goed in verband met het vluch telingenprobleem in Europa, als met wat u 's avonds met- uw vrouw in bed doet," Hoogste Van Arendonk is Nederlands hoogste functionaris binnen de Verenigde Naties. Een joviale zestiger, geboren in Tilburg en geschoold op het Canisiuscollege in Nijmegen (waar hij met Hans van Mierlo in de klas zat) en weer in Tilburg op de Katholieke Economische Hogeschool. Hij had een loopbaan die via de Filipijnen, Irak en Indonesië naar New York leidde. Daar is hij een van de twee tweede man nen bij het VN-Bevolkingsfonds (UNFPA), geleid door de Paki staanse Nafis Sadik. Hij is de 'bedrijfsleider', die ervoor moet zorgen dat de bevolkingspro gramma's over de hele wereld waaraan UNFPA bijdraagt goed lopen. „De hele wereld is hier tesamen om te praten over een geweldig gevoelig onderwerp. Vroeger durfden we daar niet eens aan te komen, en hier gebeurt dat in alle openheid. Nota bene in het centrum van de islamitische we reld. Kijk maar," wijst hij uit het raam, „dat gebouw daar is de Al-Ahzar. De universiteit die de toon in de moslimwereld aan geeft." Groeiend gras Gevoelige onderwerpen, en zo veel hoofden, zoveel zinnen. Zo als elke VN-conferentie is 'Cairo' daarom een eindeloze stroom van woorden. In de Cheopszaal van het vergadercentrum - na tuurlijk doet Egypte zijn rijke geschiedenis eer aan - mogen elk land en elke grote internationale organisatie hun zegje doen. Hoe kort die toespraken ook mogen zijn, kijken naar groeiend gras is boeiender. 'Zaken' worden- in Cheops niet gedaan. Dat gebeurt in de Chef- ren-zaal, achter gesloten deuren. Hoewel er al drie voorbereiden de conferenties zijn geweest (de laatste dit voorjaar in New York) is het soms een heksentoer. In Cairo moet iedereen met de bil len bloot, ook over iets gevoeligs als abortus. Het is een groot geven-en-nemen, waarin het ge palaver over één woord in één paragraaf van één van de 16 hoofdstukken een uur kan du ren. Of meer. De pauzes voor de vergaderaars zijn kort, de broodjes klef, de dagen lang. 's Avonds gaat het werk gewoon door. Op de ka mers van 120 hotels en hotelbo ten - de Egyptische toerismesec tor is voor de prestigieuze confe rentie tot het uiterste gegaan - wordt gewerkt aan aanpassingen en compromissen. Een snoep reisje is 'Cairo' niet. Godsgeschenk Aan de andere kant van de Chef- ren-deur liggen de media, 3800 man sterk, klaar om toe te hap pen. Ze hebben voor één onder werp wel heel veel aandacht. Van Arendonk geeft het grif toe: „De controverse over abortus is een godsgeschenk. Als de paus niks had gezegd was iedereen in slaap gevallen." Zou CNN, om maar een niet onbelangrijk voorbeeld te noe men, anders met 30 mensen zijn uitgerukt? En zouden dan de andere onderwerpen van de con ferentie, de overige' 99 procent, ook zoveel aandacht hebben ge kregen? Een delegatielid uit pakweg Na mibië, dat nietsvermoedend een plaspauze wil nemen, is binnen de kortste keren ingemetseld in blocnotes en camera's. 'Hoe staan daarbinnen de zaken en wat vindt u daarvan?' De Neder lander Nicolaas Biegman is, me de dank zij CNN, deze week ook voor even wereldberoemd ge worden. Maar hij was dan ook voorzitter van de vergadering waar het over abortus ging. De media zijn hongerig. Van alle kanten worden hen brokjes toe geworpen, dat wel. Iedere per soon, land of organisatie die iets belangwekkends denkt te mel den probeert de pers om zich heen te verzamelen. Wie niet wordt geïnterviewd moet bij zichzelf te rade gaan. Jane Fonda, nog altijd terend op haar roem als Vietnam-demon- strante, krijgt de zaal vol als ze haar zegje doet over de wereld bevolking. Niet dat de vroegere filmactrice, tegenwoordig good- will-ambassadeur voor de VN, iets wezenlijks heeft toe te voe gen aan alle andere sprekers. Of misschien dit: 'Activisme houdt je jong.' In Cairo woedt een bombarde ment van persconferenties, ver klaringen en briefings. In Cairo wordt van de kopieermachines het uiterste gevergd. In Cairo lijdt iedereen aan papierdiarree. Domein Ook de maatschappelijke orga nisaties (NGO's) dragen daaraan bij. Ze hebben een niet te onder schatten inbreng. Hun domein is het overdekte stadion, een paar jaar geleden gebouwd voor de Afrikaanse spelen. Iedereen die ook maar iets te maken heeft met de onderwerpen van de ei genlijke conferentie heeft zich in dit NGO-forum geposteerd. Het is in dat sportpaleis een waar Festival Mundial, maar dan minus de muziek. Het ge bouw wordt even zwaar be waakt als het conferentiecen trum tweehonderd meter verder op. Het gaat er ook net zo se rieus aan toe als bij de buren. Geen regendansende indianen, zoals op de VN-milieutop van '92 in Rio. Maar er zijn ook grote verschil len. De Egyptische hitte laat zich hier niet door airconditioning verslaan. Het eten is er beter, het aandeel van vrouwen veruit het grootst, het gezelschap geva rieerder en kleurrijker. Op hetzelfde moment dat zeker honderd vrouwen uit heel Afri ka, gekleed in de mooiste gewa- „De tijd dat morele waard konden worden ontwikkeld dool monniken, veilig in hun kloostel is al lang voorbij," filosofeer! hij. „Ook het morele gezag vai| de kerk voldoet niet meer. wereldomvattende problemesl die we nu kennen, moeten cd waarden ook op wereldnivejif worden gevormd en aanj De enige plek waar dat kan ziji| de Verenigde Naties." Van Arendonk: „„Wij ,£ijn maal monniken, maar dan »e| seculiere monniken. De re ze teksten hebben we vervanpl door resoluties, en conferential als deze zijn het klooster. Dat al Cairo eigenlijk: een wereldkloosj ter." Door Ben Ackermans IN EEN plantsoen in hartje Cairo doet een jogger zijn strekoefeningen. Hij gaat daarin ver. Zijn bijna-spagaat is bewonderenswaardig. Van wat er om hem heen gebeurt trekt de man zich niets aan. Afgevaardigden luisteren naar de eindeloze woordenstroom die in het vergadercentrum in Cairo van het spreekgestoelte komt. foto epa Monniken

de Stem | 1994 | | pagina 2