Kerk Hengstdijk weer de oude ROE6 IS UIT? Volksspelen aanvulling op bevrijdingsprogramma in Axel aa-S» Verwende boeren willen vrijheden niet kwijt ;enheid SIRE PLAATSELIJK NIEUWS DAG KLAPPER I ZEEUWSCH-VLAANDEREN MUZIKAAL KERKEPAD Restauratie praktisch voltooid na plaatsen vieringtoren culieren i, proficiat Michelle Proficiat Opa DE STEM ZEELAND C2 Muziekvereniging Termenieke naar dorpsfeesten in het Franse Rumilly Taptoe fanfare in Nieuw-Namen Werk van Hermans in stadskantoor Buurtvereniging organiseert strandwandeling Kuitaart Gein op het plein Sar. FESTIVAL VAN Veel agrariërs in Hulst voelen zich benadeeld door nieuw bestemmingsplan Valse start Nevenactiviteit Jankje, jubileum, Ijk, verloving, Itatie, examen, enz. i 1.09 incl. BTW, frplicht. Foto of pt 35 x 40 mm perige tarieven op worden niet Jieerd. f geef uw tekst Ing af bij één van liftelijke opgaven laccepteerd indien jid zijn, ook indien [gevoegd is. j recht voor teksten Tienen te weigeren. Ilachten bereiken pekst behoudt de t voor om de naam bekend te maken. 125223 1 ffeliciteerd 'en in Hulst, in Dinteloord, 1 in Breda en in Breda. •iü Trig huwelijk! LKarin, Tim, Annemieke, Igot en Puck. Sar bove |e mosterd haalt. Van Harte. Amusementshal. Hoera! wordt vandaag 1 jaar. H.G. Opa en Oma v.Rijsbergen. Lieve Sil Ik hou van je. Je ventje Met je 70e verjaardag Rebecca, Olivier, Emmelou, Leonie, Mijrthe, IMoël, Didi. EltCENS. kunt dement vorden. Het at gebeurt er en die u, of rom is er nu ie. Vraag het en en dood'. m/v age in dc portokosten p0 A Z Amsterdam. VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1994 Van onze verslaggever ixei - Het toch al drukke bevrij dingsprogramma in Axel krijgt morgen, zaterdag 10 september, een aanvulling met een mengeling van volksspelen voor jong en oud, pop muziek, straattheater en een schie- ting op de liggende wip voor begin ners. plaats van handeling is het marktplein dat voor het publiek wordt afgesloten en waar 's morgens eerst de plechtighe den rond de Keuredag worden afge werkt. De stichting Axel Pop Populair, dat ook het jaarlijkse popfestival School's Out organiseert, neemt vanaf dat moment het programma over. Voor de jeugd is er tussen 14.00 en 18.00 uur een Vlaamse kermis met oude spelen. Er worden zes kramen opgesteld met in totaal twintig spelen. De deelne mers moeten aan tien spelen meedoen willen ze in aanmerking komen voor een prijs. Aan het eind van de spellen- reeks mag elk kind een greep in een grabbelton doen. Tevens worden kleurplaten uitgereikt die voor 24 september gekleurd inge vuld moeten worden bij café Cambrinus (Markt 12) of bij Angela Bolleman (Markt 4). Voor de jeugd loopt er tussen 16.00 en 17.30 uur ook een clown rond die het publiek bij zijn grappen en grollen betrekt. Het muzikale deel van het volksver maak begint om 13.30 uur met een optreden van de Klakkebussen, een veredeld dweilorkest uit België. De Klakkebussen blijven tot 14.30 uur spe len. Van 16.30 tot 18.00 uur is het tijd voor popmuziek. Op het podium voor hotel Het Wapen van Zeeland is het dan de beurt aan All Right, van 20.30 tot 22.00 uur speelt de John Wooley Band. Beide groepen spelen covers. Rond 18.00 uur is er voor café Cambrinus en café Maks een schieting op de liggende wip waar zes teams elkaar bekampen. De leiding is in handen van schutters gilde St. Sebastiaan uit Zuiddorpe. Vanaf het marktplein start om 15.00 uur de marathonloop van Axel Roadrunning. Liefhebbers van stevige kost kunnen zich bij café Cambrinus tegoed doen aan een Breugheliaanse maaltijd. Daar is na afloop van de verschillende spelonderdelen ook de prijsuitreiking. Hengstdijk - De ingrijpende restauratie van de paro chiekerk in Hengstdijk is bijna voltooid. Inmiddels is ook de financiering van het 4,5 ton kostende project rond. Gisteren is de vieringtoren van de H. Catharina-kerk met een hoogwerker weer terug op het dak geplaatst. De moeilijke klus werd binnen enkele uren ge klaard. Het kerkbestuur heeft veel werk moeten verzetten om de restau ratie van het gebouw, dat onder Monumentenzorg valt, voor el kaar te krijgen. De vieringtoren, het kleine torentje dat versierd wordt met een hengst midden op de kruising van de kerkbeuken, is volledig gerestaureerd. Boktorren „Het terugplaatsen is een bekro ning, maar het merendeel van de reparatie is onder hat dak ge beurd. De aangetaste balken zijn behandeld en het verzakte ge deelte weer opgekrikt. De hou ten constructie is behandeld met speciaal spul tegen boktorren en alle vermolmde gedeelten zijn vakkundig gerepareerd," vertelt secretaris Prince van het kerkbe stuur. Het torentje weegt 2700 kilo en het was voor omstaanders een mooi zicht om de reis omhoog richting dak te volgen. De totale restauratie kost 4,5 ton. Het wordt gedeeltelijk be taald met gelden uit het gemeen telijk fonds dorps- en stadsver nieuwing (200.000 gulden) en de provincie Zeeland (100.000 gul den). Het resterende bedrag is bijeengebracht via allerlei acties die het kerkbestuur de afgelopen maanden heeft gehouden. Hele prestatie Secretaris Prince: „De respons van de bevolking en de Zeeuws- Vlaamse bedrijven is buiten ver wachting goed geweest. We heb ben ook enkele meevallers ge had. Zo schonk het Anjerfonds 20.000 gulden en hoewel we het totale bedrag nog niet binnen hebben, kan toch gesteld worden dat de financiering rond is. Ik vind dat een hele prestatie van een kleine gemeenschap. De pot van Monumentenzorg was leeg en blijft waarschijnlijk leeg. De gemeente probeert alsnog wat geld van deze instantie te krij gen. Maar met feestavonden, collectes en andere activiteiten heeft de bevolking veel bijeen gebracht." Het kerkbestuur verwacht vol gens Prince dat over een dikke maand alle werkzaamheden ver richt zijn: „Alles is gegaan vol gens de planning en voor de periode met vorst en storm be gint. We zijn tevreden met het eindresultaat." Van onze correspondente Hulst - De muziekvereniging Termenieke VOLOB uit Hulst is gisteren naar Rumilly vertrokken. De muzikanten zijn uitge nodigd om aanwezig te zijn bij dorpsfeesten waarbij ook mensen uit Michelstadt (zusterstad van Rumilly) aanwezig zijn. Termenieke maakte in Michel stadt deze afspraak tijdens hun verblijf in de feestweek met de Bienenmarkt. Hun optreden werd gewenst in de Franse stad en Termenieke vertrekt daarom vanmiddag om 14.30 uur zuid waarts. „Rumilly ligt dertig kilometer ten noorden van Annecy en de jumelage is al meer dan 25 jaar oud. De uitnodiging vinden we eervol. Waarschijnlijk zijn ze ge charmeerd van die oude koppen van ons." vertelt secretaris Willy Everaard. Termenieke VOLOB (Voor onze leut opnieuw behost) arriveert vrijdagmiddag in de Franse stad en luistert de officiële opening °m 17.30 uur op. Tot zondag middag worden dan straatpara des, concerten en optredens ver zorgd onder leiding van dirigent Honoré de Gucht. „We gaan met de complete ploeg en we werken ons hele repertoire af. Wel hebben we vanwege de gelegenheid gezorgd voor wat Franse inslag," aldus Everaard. De muzikanten worden zon dagnacht terug verwacht in Hiüst. Van onze correspondent Nieuw-Namen - Fanfare De Seheldezonen uit Nieuw-Namen houdt zaterdag een taptoe op de parkeerplaats tegenover de Ra bobank. De aanvang is om 20.30 uur. De deelnemers zijn de fanfare Nooit Gedacht uit Graauw, Showband Hosanna uit Axel, Showband In- ter Scaldis Pipes and Drums uit Vlissingen en fanfare De Sehel dezonen uit Nieuw-Namen. Van onze correspondente Hulst - Het werk van Tonnie Hermans uit Graauw wordt tentoongesteld in de hal van het nieuwe stadskantoor in Hulst. De opening wordt verricht door wethouder Paul Weemaes. Voor af verzorgt Jeanette Vergouwen een inleiding. Zij gaat in op het werk van Hermans, die in zijn schilderijen graag streekgebon den zaken vastlegt op doek. De opening is vanavond om 20.00 uur. De expositie loopt tot 26 sep tember en is te bezichtigen tij dens de normale openingsuren van het stadskantoor. In de weekends is Tonnie Hermans van 14.00 tot 17.00 uur aanwezig om belangstellenden uitleg te ge ven over zijn werken. Van onze correspondente Hulst - De buurtvereniging Den Dullaert in Hulst heeft zaterdag 10 september een nieuwe activiteit: een strand wandeling langs de West- Zeeuws-Vlaamse kust. „Het is een experiment, maar er hebben al voldoende mensen ge reageerd om een bus te laten rijden. Maar we hebben nog en kele plaatsen over, dus liefheb bers voor een stevige wandeling kunnen zich nog melden," ver telt een van de bestuursleden. De bus vertrekt zaterdag om 18.00 uur bij het gemeenschaps centrum den Dullaert en rijdt naar Groede. Daar begint de enkele kilometers lange tocht langs de vloedlijn naar Cadzand- Bad. De organisatie rekent op goed weer, maar ook als het weer minder is, gaat de wandeling door. Jeugdigen kunnen mee, maar moeten wel begeleid wor den. De bus wordt om 23.00 uur terug verwacht in Hulst. In Cadzand-Bad krijgen de deel nemers een consumptie aangebo den en is er gelegenheid om na te praten. „Als het experiment slaagt, willen we in de toekomst dit nog eens overdoen." De tocht kost inclusief de busreis een tientje. Zij die nog mee willen, kunnen zich opgeven bij Lucien Mersman in de Vondelstraat in Hulst. Cliiigc GEZINSMIS - In de parochie kerk te Clinge wordt zaterdag een gezinsmis gehouden. Deze eucharistieviering begint om 19.00 uur en medewerking verleent het kinderkoor de Ba sisnoten uit Sint-Jansteen, on der leiding van Anne-Riet van de Broecke. ROMMELMARKT - Stichting Dorpsbelangen Ronde de Klei ne Vogel uit Kuitaart houdt zaterdag een snuffel- en rom melmarkt. Dat gebeurt in in de schuur van de familie Fre- ijzer aan de Hulsterweg 80. Vanaf 10.00 uur kunnen be langstellenden er een kijkje komen nemen. CLINGE - Café De Landbouw, 20 uur, prijskaartmg. - Malpertuus, 13.30 uur, bingo. HENGSTDIJK - Camping De Vogel, 20 uur, kaarting. LAMSWAARDE - Café De Lamsoren, 20 uur, bin go- ST.-JANSTEEN -Café De Kroon, 14 uur, kaar ting. - De Warande, ^jeugdsoos 19 uur, STOPPELDIJK - 't Gelaag, KBO, 13.30 uur, bingo. SLUISKIL - Het Meulengat, 19.30 uur, jongerensoos De Rakbak. ZUIDDORPE - Gemeentehuis, 13,30 uur, ko- ningsschieting voro 60-plusse- Vanuit mijn vakantieadres wil ik graag reageren op de gang van zaken voor en tij dens de opnamen van 'Ter land, ter zee en in de lucht'. 'Gein op het Plein' was om promotionele redenen naar Hulst uitgeweken. Maanden van te voren hadden wij ons bij de TROS ingeschreven omdat het ons leuk leek eens iets te doen wat creatief eji spannend was. In het bouwen van ons voertuig ging veel tijd zitten want we wilden het wel goed doen. Te pas en te onpas kregen we van de TROS wijzigingen door, be treffende de eisen die aan het bouwsel gesteld werden. Dit had tot gevolg dat we steeds van alles aan de wagen moes ten veranderen. De TROS was veel te vroeg begonnen met het werven van kandida ten, ze hadden de organisatie nog lang niet rond. We kre gen een bouwtekening opge stuurd van het af te leggen traject. Deze leek wel 40 jaar geleden getekend door Jack van Gelder tijdens zijn kleu terschooltijd. We lieten ons niet uit het veld slaan, vol goede moed bouwden we ver der aan onze krkodille-wa- gen. De grote dag brak aan en omdat we op Het Pauwhof te Vogelwaarde gebouwd had den, bleef onze reistijd be perkt. Dit was voor veel kan didaten wel anders Tot diep in de nacht was er door de TROS-crew koorts achtig aan de baan gebouwd en daar stond hij dan, 214 meter te hoog met 2 bochten die er op goed geluk ingelegd waren. Het was overduidelijk de allereerste keer dat alles in elkaar gezet was. 's Morgens om 9 uur stonden we in Hulst te wachten op onze beurt. Er stond ook een cateringbe drijfje maar dat was enkel voor de medewerkers van de TROS bestemd. Dat kon dus niet meer opgebracht worden voor de kandidaten die maandelang in touw zijn ge weest om een leuk program ma te maken met hun bouw sels. Ook de gemeente Hulst liet zich niet van een Bourgondi sche kant zien Belde par tijen hadden er niet aan ge dacht dat dit programma staat of valt met de inzet van de deelnemers. lezersi °P De stem' brieven v ïnn 5 "iet lar d'° '*n 200 "oorden. tekorten en te bewerken landpunt eens is. Nadat onze krokodil de hel ling op was geduwd mochten we ons installeren voor de start. Nog even een kort ge sprek met Jack van Gelder en concentreren maar. Een TROS-medewerker vertrouwt me nog toe dat ik vooral de blauwe lijn aan moet houden om niet uit de bocht te vlie gen. Helaas waren ze verge ten dat de minimale achteras breedte 1,5 meter was terwijl de lijn slechts 70 cm van de kant stond. Na de tweede bocht was het voor ons al afgelopen. Gelukkig werden we genomineerd voor de ori- ginaliteitsprijs dus dat maak te veel goed. Bij de prijsuitreiking werden de origineelsten en de snel- sten op het podium geroepen. Wij werden tweede, dat is bij de TROS hetzelfde als 44e worden want we kregen niets. De eerste prijswinnaars kre gen uit handen van burge meester Kessen de lauwer krans omgehangen met bijbe horende geldprijs. De heer Kessen kon het daar bij niet laten zich totaal on toepasselijk uit te iaten over zijn rechtse politieke voor keur. Daarna gaf hij alle TROS-medewerkers een hand en liet alle anderen, waaron der enkelen van zijn eigen gemeentenaren, verbouwe reerd achter. Wat een fatsoen heeft onze burgervader toch. Waarom wij en ongeveer tien anderen nu opdat podium moesten staan is ons nog steeds een raadsel. Al met al kwam onze groep met inter views in diverse kranten en boyendien kwamen we duide lijk in beeld op t.v. Het was voor velen een heel stuk min der... St. Jansteen, Stef Malefason Het vieringtorentje krijgt zijn oude plaats terug. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE (ADVERTENTIE) zaterdag 17 september rionïf ;R K Kerk- aanva|rg 13-30 uur en 16.00 uur KLLA PRATENS1S Heinrich Isaac - Missa Paschale R R kerk. aanvang 20.00 uur ALALS MERTENS, banton en BOB VAN ASPEREN, j'fgel■klavecimbel 'Bei Bach zu Hause' Kloosterzande, N.H. Kerk, aanvang 13.30 uur en 16.00 uur INDIAAS CONCERT met RATULA SEN, zang toegang losse concerten 12.50 CJP/Pas 65 10 - incl. rondleiding. Passe-partout 30.- CJP/Pas 65 25.-. Kaarten verkrijgbaar bij het Zuidlandtheater en aan de kerk. Voor informatie: 01150 - 95555 Van onze verslaggever Eugène Verstraeten Hulst - In Hulst dreigt een boerenkrijg los te barsten. Een groot deel van de boe ren voelt zich benadeeld door het nieuwe bestem mingsplan voor het buiten gebied. Voor zowat tachtig procent van het grondopper vlak worden beperkingen opgelegd. Het gaat daarbij met name om uitbreidings- en omschakelingsmogelijk heden. Dat is juist in een tijd dat kleine bedrijven moeten expanderen om levensvat baar te blijven funest, zo riep de agrarische sector de ze week tijdens een hoorzit ting over het nieuwe plan. Het argument werd door de opstellers van het nieuwe plan met enige verbazing aange hoord. Immers, de afgelopen tien jaar zijn er in Hulst weinig of geen ontwikkelingen geweest als het gaat om uitbreiding of omschakeling. Dat komt door de slechte economie, zo werd de bal terug gekaatst. Maar nu de economie weer aantrekt willen boeren juist weer gaan investe ren?, zo luidde het. Even later kwam een andere (misschien wel de ware?) reden voor de onvrede op tafel. In de gebieden met beperkingen wor den de grond en de gebouwen minder waard. „Iedere boer wil gewoon de mogelijkheid hebben om stukken grond voor veel geld te kunnen verkopen aan Brabantse varkensmesterijen", zo werd dit in de wandelgangen fluisterend vertaald. Maar het nieuwe bestemmings plan wil juist een slot op de deur zijn voor de varkensinva sie uit Brabant. Grootschalige intensieve veehouderij is in principe wel mogelijk op de overblijvende twintig procent zuiver argrarisch bestemde per celen. Er zitten echter zoveel mitsen en maren aan dat maar weinig initiatiefnemers zullen gokken op een gunstige afloop van de aanvraagprocedure. De boeren, zo viel te proeven tijdens de hoorzitting, willen zoveel mogelijk hun huidige vrijheden behouden. Wat dat betreft zijn ze in het verleden verwend. Het huidige bestem mingsplan buitengebied is ruim 20 jaar oud en hield voor de boeren vrijwel geen enkele be perking in. Vandaar ook dat Brabantse varkensboeren hun kans schoon zagen en bouw- aanvragen indienden. Nu wordt er met man en macht gewerkt om de vestigingen alsnog tegen te houden. Of dat nog lukt voor de aanvragen die er liggen is lang niet zeker. Tijdens de inspraakbijeenkomst betoogden de opstellers dat er alles aan gedaan is om een voor de boeren toch zo goed mogelijk plan te maken. De pogingen om de aanwezigen daarvan te over tuigen begonnen overigens al met een valse start. De over headprojector die het betoog moest ondersteunen deed het niet. De oplossing bleek na enig zoekwerk evenwel simpel. De stekker zat er niet in. Daarna kon L. Jansen van het advies bureau RBOI toch van wal ste ken met de mededeling dat er 20 jaar geleden heel anders werd aangekeken tegen het bui tengebied dan nu. Er is meer om mee rekening te houden dan alleen de boeren. Zo zijn er het milieu, landschap, recreatie, wonen. Allemaal zaken die wel eens kunnen vechten met de landbouwbelangen. Daarmee rekening houdend blijft er betrekkelijk weinig ge bied over waar de landbouw de vrije hand heeft. De rest valt onder agrarisch gebied dat landschappelijk en ecologisch waardevol is. Dan is er ook nog een randzone binnen de in vloedssfeer van woonkernen, waar hele strenge beperkingen zijn. Dat begrijpt iedereen. Niet echter het grote gebied waar een zogenaamde ALN-bestem- ming aan gegeven is. Dat eti ketje moet eraf vinden de boe ren. Met uitbreidingsmogelijkheden van duizend vierkante meter voor nevenactiviteiten kunnen de boeren niks, zo luidde het commentaar van de land bouworganisaties en het land bouwschap. Op zo'n oppervlak te is een nevenactiviteit niet rendabel te maken. „Een zaak waar je over kunt discussië ren," meende Jansen. De beper king van duizend vierkante me ter is juist opgelegd om de deur dicht te houden voor grootscha lige intensieve veeteelt. Als boeren voor andere activiteiten eigenlijk een paar meter meer zouden moeten hebben, dan valt daar wél over te praten, zo liet men variehter de tafel door schemeren. En wat de waardevermindering betreft in die ALN-gebieden? Tja, zo klonk het, dat is zo. Maar daar hebben niet alleen boeren mee te maken. Ook bij voorbeeld bedrijven in bebouw de kommen. Die worden, van wege de omringende woonbe bouwing, ook in hun expansie drift belet en dus daalt ook voor hen de waarde van hun gebouwen. Niks nieuws onder de zon dus. Landbouworganisaties en Landbouwschap bleken dodr de uitleg niet overtuigd. Evenmin 'als de overige aanwezigen. Die vroegen zich af of ze nu alle maal persoonlijk bezwaar moesten maken, of dat ze dat konden overlaten aan de orga nisaties. „We nemen alle op merkingen mee," aldus wethou der G. van de Voorde. „Voor zover mogelijk passen we die in het definitieve plan in. Dat wordt ter visie gelegd. Dan heeft iedereen vier wekefl kans om bezwaren in de dienen, maar dat is zeker niet ver plicht."

de Stem | 1994 | | pagina 15