DE STEM Gokkast taboe in kantines 6In dit huis konden we ons hart ISSSES r le dijk, Gemeenten scherpen regels aan Politie neemt goktoestellen in beslag Bloemrijke taal, maar scherpe kritiek in Zeeuwse beschouwingen Zeeuwse horeca eindelijk bereid afvalglas te scheiden Gemeente Terneuzen blijft voorzitter van samenwerkingsverband iken aan 183 onnen j Man gewond bij brand in caravan iii Sluiskil Honden en katten vergiftigd in Terneuzense wijk Zeeuwse havens werken samen met Rotterdam Toeristen besteden anderhalf miljard in provincie Zeeland Rijkswaterstaat Zeeland krimpt in MARK E^F ANT GOED y Kiu DANSLES? ACATURES^ Bent u de machinist mobiele kranen die Heerema Havenbedrijf B.V, zoekt Kijk morgen in DE STEM en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures X 51 fas 1964). Etsing. Edkamers en kantoren. |81.41 izaterdag tot 18.00 uur. fdag tGEM Nederland, choten De ïrland' B.V., den ijssel ünen DAF Helmond ARO, uve- othandel in enadviseurs, Teken- urs, Breda /an leijden, eringsbank n Horeca materialen, nciale VW, 'rijfshygiene, rij Boek- en rhuurbedrijf, n van Veen, tingsbedrijf, i/Dokkum v, Drunen Zeeland van onze correspondent Sluiskil - Een 31-jarige man beeft woensdagavond tweede graads brandwonden opgelopen bij een brand in een aan de Blik- weide te Sluiskil staande cara van. De man liep zijn verwondingen op toen hij het vuur trachtte te blussen. Door snel ingrijpen van omwo nenden kon worden voorkomen dat de caravan uitbrandde. De schade bleef beperkt tot de ruim te waarin een geiser hing, waar aan mogelijk een defect was. De gealarmeerde brandweer van Terneuzen verleende assitentie bij de bluswerkzaamheden. Van onze correspondent Temeuzen - In de Terneuzense wijk Oude Vaart zijn voor zo ver tot nu bekend twee honden en een kat het slachtoffer geworden van een vergiftiging. De dieren kregen last van buik loop en moesten braken. Niet bekend is aan welk soort gif de dieren zijn overleden. Eergis teren werd ontdekt dat op een honden uitlaat terrein in de wijk Oude Vaart gif was gestrooid. Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse zeehavens gaan samenwerken met de grote concurrent, de haven van Rotterdam. ar die samenwerking uit zal bestaan en wat het voor Zeeland opbrengt om met de grote haven broer in zee te gaan, maakt gede puteerde Bruinooge (economie) inde loop van komende week be kend. „Dan zal ik met de Rotter damse havenwethouder opening van zaken geven," aldus Bruin ooge gisteren in Middelburg. De Zeeuwse havens Vlissingen- Oost en Terneuzen proberen al geruimte tijd hun positie ten op zicht van andere werledhavens te verbeteren. Zo zijn de beide ha venschappen recentelijk gaan sa menwerken en richt vooral Ter neuzen zich op samenwerking met Gent. Van onze verslaggever Middelburg - Ondanks een te genvallend toersistenseizoen •s er dit jaar voor 1,5 miljard gulden door toeristen in Zee- ■and besteed, evenals vorig laar. Steeds minder toeristen geven steeds meer geld uit, het is het beeld van een sterk aantrek kende economie. Dat maakte de Zeeuwse gedepu- eerde De Kok gisteren bekend 'loens een vergadering van een statencommissie in Middelburg, *aar statenleden hem ongeruste agen stelden over de dikte van eeuwse toeristische portemon nee na deze toch in aantallen toe- loo? Sterk teSenvahende zomer. UZ w,as een topjaar, 1993 kende miserabel weer. En toen vervol- ïo? ,°°k nog het voorjaar van t„j teëenviel (het voorjaar is de tiL ,?aar'n mensen hun vakan- oeken) kon de mooie zomer dit jaar niets meer verbete ren, vertelde De Kok. Maar de mzetten bleven niet achter. De me??? hebben jaar in jaar uit ^an ook e^en en ^oen ze Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen pakken de strijdbijl tegen de gokverslaving serieus op. Binnen een jaar moeten alle gok kasten uit sportkantines en snack-bars (zogenaamde laag drempelige gelegenheden) ver dwenen zijn. Alleen cafés mogen in de toekomst een gokkast in huis hebben. Het toegestane maximum aantal wordt echter teruggebracht van twee tot één. Het kostte gisteren volgens bur gemeester Barbé van Terneuzen, voorzitter van het B en W-over leg nieuwe stijl, weinig moeite om op dat punt alle gemeenten op een lijn te krijgen. Alleen Sluis en Aardenburg, die binnenkort fu seren, leggen het voorstel nog niet aan hun raad voor. Zij wach ten tot de nieuwe gemeenteraad er zit. De acht gemeenten legden giste ren. met die intentieverklaring, -de raden moeten er nog over be slissen-, een oproep van de Vere niging van Automatenhandel aren Nederland (VAN) om te wachten op een landelijke rege ling naast zich neer. De VAN wees de gemeenten ook op de mogelijkheid om conven- anten af te sluiten of een zoge naamde kansspelwachter aan te stellen om op die manier regule rend op te treden. De gemeenten wilden daar echter niet op wach ten. Het overleg is er evenwel niet in geslaagd om ook afspraken te maken voor het weren van gok- automatenhallen. Gemeenten zonder zo'n hal hebben er geen moeite mee zo'n verbod in de po litieverordening vast te leggen. Anders ligt dat bijvoorbeeld bij Axel en Sas van Gent die wel een hal hebben en vast zitten aan vergunningen. Axel maakte gisteren niettemin bekend de gokautomatenhal in de Zeestraat te willen sluiten. Met name de GPV-fractie in Axel drong daar in het verleden op aan, maar B en W hebben daar tot nu toe nimmer aan willen be ginnen. B en W van Sas van Gent daaren tegen, die kortgeleden na veel discussie in de raad en weerstand van de bevolking toestemming gaven voor een automatenhal in de Vlaanderenhal, voelen er niets voor om de verordening te wijzi gen. Burgemeester R. Barbé be treurde gisteren die onderlinge verdeeldheid maar wenste inhou delijk geen uitspraken te doen. Van onze verslaggever Middelburg - Door interne bezuinigingen en het nieuwe rijksbeleid dreigt de Directie Zeeland van Rijkswaterstaat komend jaar 31 arbeidsplaat sen te moeten inleveren. Het totyal personeelsbestand zakt dan van 829 naar 798. De verwachting is, dat als het door gaat, er geen gedwongen ontsla gen voor nodig zijn. Het niet op vullen van vrijkomende vacatu res zou volstaan. Het ministerie van Financiën kort 19 miljoen gulden op het to tale personeelsbudget van Rijks waterstaat in heel Nederland. Daar bovenop komt nog een kor ting van één procent op het bud get omdat Rijkswaterstaat zelf de taken herschikt. Elke directie dient voor 1 oktober de direc teur-generaal te melden wat de lokale gevolgen zijn van de be zuiniging, vervolgens wordt door die directeur-generaal een be sluit genomen of alles doorgaat. De inventaris wordt afgevoerd. foto camile schelstraete VERVOLG VAN VOORPAGINA Het spul werd gebruikt om de speelketel van het spel, waarin de speelbal rond draait, tijdens het spel regelmatig schoon te maken. Vlakbij de vaten stond nog een schaal met een spiritusachtige stof. Daarin dreven speelballen rond die gereinigd werden. In een aangrenzende ruimte vond de politie nog le ge en halflege vaten met dezelfde brandgevaarlijke stoffen, plus een paar gokautomaten. Al deze spul len zijn eveneens in beslag genomen. De acht personeelsleden van het casino kregen een zogenaamde voorlopige maatregel ingevolge de wet economische delicten opgelegd. Dat betekent dat ze gedurende zes maanden geen soortgelijke activitei ten mogen uitvoeren, waar ook in Nederland. Zodra er weer een poging wordt gedaan het casino opnieuw te openen plegen ze dus een zwaar misdrijf ingevolge de wet economische delicten. Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Groenendijk - Rond 1870 liet de familie Dumoleijn tegen over hun brouwerij een groot huis bouwen, later werd er nog een gedeelte achter ge bouwd. Het oude brouwers huis aan de Groenendijk 12 wordt nu bewoond door Jac ques en Jolanda Romsom en hun twee kinderen. Zij koch ten het huis in 1981 en maak ten er hun levenswerk van om het van binnen in stijl te res taureren. „Het was toen in slechte staat, het interieur was volledig ont manteld, wel was er isolatie, cen trale verwarming en elektriciteit aangelegd. Ik had het huis al eer der gezien en vond het somber, wel mooi, maar ik zag het tijdro vende onderhoud niet zitten. Toen het in 1981 weer te koop werd aangeboden, was het een kale woning. Hier kon den we ons hart in leggen, er waren veel kamers en mijn man kon hier ook zijn accounts kantoor in houden Dertien jaar lang hebben we met liefde alles ver nieuwd en geres taureerd. We wil den alles in de oorsponkelijke stijl. We houden van mooie din gen en daarom hebben we ook het interieur zoveel mogelijk antiek gehouden. We zijn van dit huis gaan houden vanwege de sfeer en de mooie akoestiek in de hoge kamers," vertelt Jolanda Romsom-Dellae- rt. Haar voorouders komen uit een brouwersgeslacht en haar vader Nederlanders hebben weinig te verbergen. Ze laten 's avonds de gordijnen open, zodat voorbijgangers onbeschaamd kunnen zien 'hoe het bankstel staat bij Mien' De redactie van De Stem wil de komende maanden naar binnen kijken bij Zeeuws-Vlamingen die in een huis wonen met een eigen karakter of een verleden Op zoek naar Markant Erfgoed was architect dus voelde zij zich verbonden met dit oude brou wershuis. Haar lofzang over het huis is een nauwelijks te stuiten woordenstroom. „Heel het gezin, maar vooral mijn man, heeft der tien jaar aan dit huis gewerkt en toch zitten er nog onvoltooide symfonieën in." Ter illustratie toont'ze een ruimte waarin een keuken niet zou mis staan. „We hebben zoveel geklust dat we ondertus sen kleine aan nemers zijn ge worden. Alle ko zijnen, deuren en plinten zijn vernieuwd en de muren zijn be kleed met stof." De monumenta le voorgevel in neo-klassieke stijl met boven de voordeur een arduinen balkon en daarboven een soort dakkapel verbergt een woning van 1300 kubieke meter met zestien kamers en daarachter een vrijliggende tuin met vijver. De houten trappenhal is verras send door het binnenvallende licht van een glazen koepel, de houten lambrizering van de bad kamer is apart. Opvallend ogen de antieke was tafels en in het toilet zit zelfs een Het oude brouwershuis aan de Groenendijk. VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1994 DEEL1 Van onze verslaggever Middelburg - Het proza is soms prachtig, vooral de staat kundig gereformeerden kunnen schrijven, met Delta An ders op een leesbare tweede plaats. Maar de bloemrijke taal verhult niet de waterval van kritiek op het beleid die Gedeputeerde Staten (GS) door de Zeeuwse statenfracties over zich krijgen uitgestort in deze week van begrotingsde batten. „Pragmatisch, dobberend op de waan van de dag, zwalkend tussen verkiezingen en correc tieve referenda," om bij de woorden van de SGP te blijven. De fractie haalt Chunio Achebe aan, die schreef dat voor het doelmatig fungeren van een sa menleving 'er een zekere con sensus moet zijn over wat be doeld wordt met goed en kwaad'. En juist dat gebrek aan consensus bij GS van Zeeland, daar hebben de orthodox-gere formeerden kritiek op. Delta Anders beschrijft het minder bloemrijk maar^wel zo helder: „Men kiest telkens voor een louter formalistische op stelling. Dat is gebeurd bij de dreigende varkensgolf uit Bra bant en het gebeurde recent nog bij de waterschapsheffing die onterecht een groep bejaar den dreigt te treffen." ZIE REGIO - C4 Van onze medewerker Ad Roos Middelburg - Glas gescheiden inzamelen? De meeste huisge zinnen doen al jaren niet anders en sloffen beladen met aller hande flessen keurig naar de glascontainer. In een groeiend aantal gemeenten staan zelfs al containers om het glas op kleur te sorteren. De horeca, uitzonderingen daar gelaten, doet het sinds jaar en dag even iets anders: de flessen worden gewoon in de afvalcon tainer gegooid. Niet erg milieu bewust dus. Maar gisteren werd er in Middel burg een project gestart, dat vol gens de mensen die erbij zijn be trokken 'een unicum in Neder land' mag worden genoemd: de horeca gaart gescheiden glas in zamelen. Tenminste, als alles volgens plan verloopt. Volgens het scenario kunnen de drieduizend horeca bedrijven die Zeeland rijk is, drie verschillende glasbakken huren, die uiteraard tegen betaling door een bedrijf uit Kapelle worden opgehaald. Momenteel hebben zich echter niet meer dan dertig horecabedrijven aangemeld. Om een en ander te stimuleren heeft de provincie 25.000 gulden uit het milieufonds beschikbaar ge steld. Wat er allemaal zo uniek aan dit project is? De diverse sprekers die gisteren voorafgaand aan de officiële start hun licht over de zaak lieten schijnen, maakten het er niet duidelijker op. C. Zuid- dam, de directeur van het Delta college in Middelburg, waar het festijn werd gehouden, meldde dat zijn school het hoogste aantal geslaagde horeca-leerlingen had; de directeur van de Koninklijke Horeca Nederland hield zijn ge hoor ferm voor dat de overheid altijd aan horizonvervuiling-had gedaan en dat het opkomende hoeve-toerisme een prima idee was, mits dat zich maar aan de zelfde regels onderwierp als dé reguliere horeca. En H. Souër, de directeur van Kole-Milieu die de glasbakken gaat ophalen, prees zijn bedrijf de hemel in. Gedeputeerde A. Dek (Milieu) tenslotte liet de op de kop af 31 aanwezige mannen en vrouwen weten blij en verheugd te zijn dat zij in 'groten getale' waren geko men en dat 'we met z'n allen dankzij gescheiden inzameling toch wel wat minder troep op de vuilstort gooien'. Een uniek project? Niet echt dus. De horeca is nu alleen ook bereid om datgene te doen wat anderen, de burgers van Nederland, al veel langer doen. Of het allemaal inderdaad gaat gebeuren is overigens nog eens niet zeker, want Kole-Milieu be gint pas met ophalen als er per gebied zeker 70 procent van de horecabedrijven meedoet. met de hand geschilderd schelp vormig fonteintje met dito zeep bakje en spiegel. Boven de hoge houten deuren in de hal kijken Wagner en Mozart vanuit het stucwerk neer op de bezoekers. Als favoriete plek wordt de hoge achterkamer genoemd. Sfeervol ingericht met zicht op een zeer oude radiator met speciaal ver warmingskastje in gietijzer, in de tussenkamer. Er staat een oude sierschouw en het plafond van de vier meter hoge kamer is echt bij zonder. „Dat hebben we meter voor me ter gerestaureerd. Het stucwerk is verdeeld in vakken en onder de twee hoofdbalken zijn op de steunstukken de wapens geschil derd van oud-Hontenisse, Zee land, Waalwijk en Brabant: de geboorteplaatsen en provincies van de echtelieden Dumoleijn," legt de vrouw des huizes uit. Het wapen van oud-Hontenisse op een van de steunen voor de balken in het plafond. foto-s camile schelstraete Van onze verslaggever Terneuzen - Aan de positie van burgemeester R. Barbé als voorzitter van het interge meentelijk samenwerkings verband Zeeuws-Vlaanderen wordt niet getornd. Terneuzen behoudt het vaste voorzitterschap van het B en W- overleg nieuwe stijl. De wens van de gemeente Axel om het voorzit terschap aan een andere gemeen te te gunnen, liefst aan Axel zelf, of desnoods te laten rouleren haalde het niet gisteren niet tij dens het allereerste overleg van de nieuwe club. Volgens burge meester Barbé zagen veel ge meenten het toch als een compli catie om het secretariaat telkens te verplaatsen. „Het zwaartepunt van zo'n verband ligt toch bij het secretariaat. Dat is door Terneu zen altijd goed ingevuld." Toen Hulst tijdens de vergade ring de handreiking deed om een dagelijks bestuur te benoemen was een compromis geboren. De samenstelling van zo'n dagelijks bestuur, met een burgemeester uit West-Zeeuws-Vlaanderen naast Barbé en een uit Oost- Zeeuws-Vlaanderen, kan volgens Barbé helpen om de indruk, en de angst, weg te nemen dat Terneu zen een te groot stempel gaat drukken op het samenwerkings verband. Op de vraag of zo'n constructie, als die puur is bedoeld om in drukken weg te nemen terwijl in de praktijk de vooroordelen te gen Terneuzen blijven bestaan, dan niet erg kinderachtig is wilde Barbé niet reageren. De gemeen ten zijn er ook nog niet uit of het zinvol is om een dagelijks be stuur te noemen, wilde Barbé er gisteren alleen over kwijt. De zware delegatie uit Axel, het volledige college met secretaris, legde zich gisteren als enige ge meente niet neer bij het compro mis en wil de kwestie nog eens intern bespreken. De vergaderingen van het nieuwe streekoverleg blijven besloten. De zaken waarover gediscussi eerd worden gebeuren toch vaak in een aftastende sfeer, zo luidt de verklaring daarvoor. De mees te gemeenten wilden daar geen pottekijkers bij. „Er is niet voor gekozen. Dat verandert ook niet. We blijven niet sleutelen aan het convenant", aldus Barbé. ADVERTENTIES zie onze advertentie elders in dit blad. g danscentrum bilderbeek verberkmoes

de Stem | 1994 | | pagina 13