Wellicht garantiefonds verzekeringen Prijs golfkarton schiet omhoog blicoh ft heet Cairo 'Bedrijven willen flexibele werknemer' Service-aanbieders gedijen door mobiel telefoonnet Telecom? d KORT Metaalbond: 'Begemann te zwak voor Waggonbau' Nederlandsche Bank tornt niet aan eisen EMU Landbouwschap wil af van beeld klagende boer spoedig Sarajevo DB STEM ECONOMIE A5 Teloorgang Vie d'Or mede aanzet tot studie van Verzekeringskamer Onderzoek in West-Brabant TNO schrapt 145 arbeidsplaatsen BINNENLAND KORT EMBER 1994 A4 Paulus II heeft giste. Sarajevo zo spoedjj dag nadat hij 'diep oek had afgezegd. e voor de vrede naar d* Kort ervoor hadden d« sche Serviërs elf artille- n in het noorden vari sche troepen ervan be- ting te zijn, omdat zij deren. g dat de bevolking van laten wordt. Hij riep d» olidair met de lijdendé nder en Nederlandse man okkel. De Nederlander ya, 150 kilometer ten de dertig kilo hasj het landse ambassade in e bijzonderheden be- *d Discovery erikaanse ruimteveer KNMI in De Bilt een lkenformatie uit. Op artorganisatie NASA Discovery zal tijdens r keer over Nederland tion om 22.41 uur bij paratuur waarmee het et klimaat bestudeert, t. erleg nigde Staten en Cuba s gisterem na de zesde onderhandelaar keert Amerikaanse minister t de onderhandelingen tal Cubanen dat visa ndien gesprekken over bargo. skou en in Moskou om het krachtige explosies in len er slecht aan toe. brandweer nog steeds aaronder mogelijk nog v in de oostelijke wijk politie waar paspoor- van de ontploffingen is volger vindt de scheidende acques Delors, de beste kiezingen van volgend delijk laten blijken wie esteld. Mitterrand liet van de EU-commissie a houdt aan uanda naar Tanzania even verklaring van de "e Naties (UNHCR) zijn zen naar het oostelijke de stroom binnenkort m naar de Ruandese om te voorkomen dat vermoorden die naar n dat er 's nachts in de om mensen die willen aftreden heeft gisteren met zijn beschuldigingen over and hebben deze week it de circulatie werden munteenheid, de kroon, Laar heeft ontkend dat feiten hebben begaan, ijn Vaderlandpartij zijn zal daar het komende rendeels Latijnsame- levolkingsconferentie tusvraagstuk geblok- een ad-hoc-commis- vinden. opgesteld, niet te ;ren door eindeloos over is te blijven praten. „Het tijd dat we de andere men aanpakken. Nog zijn we zo dicht bij een de consensus geweest, iet Vaticaan zijn bezwa- der woorden brengen en lorbehoud maken, of laat n handtekening zetten," leider van de Ameri- delegatie, Tim Wirth. iordvoerder van het Va- bestreed de suggestie t Vaticaan niet van plan' jn het slotdocument te ;ekenen. „Er is een pro- ande dat ertoe kan lei- at wij eventueel onze kening zetten," aldus ;n Navarro-Valls, die er- ?s dat de RK kerk in zijn niet alleen staat. DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1994 Van onze redactie economie Rotterdam - De Verzekeringskamer denkt aan het instellen van een garantiefonds voor gedupeerde verzekerden. De onafhankelijke toezichthouder voor verzeke ringsmaatschappijen en pensioenfondsen is mede aan het denken gezet door het debacle van Vie d'Or. Deze verzekeringsmaatschappij is failliet Dit heeft bestuurder A. Kool van de Verzekerings kamer gisteren gezegd tijdens een bijeenkomst van de Amersfoortse verzekeringsmaatschappij Levob in Rotterdam. Een garantieregeling waarbij de polishouder bij de ondergang van een bedrijf zijn aanspraken niet in gevaar ziet komen, zou het sluitstuk moeten zijn in de bescherming van verze kerden. Het plan kreeg direct forse kritiek van bestuurs voorzitter drs. C. van Heest van Levob, de maat schappij die per 1 augustus de portefeuille van Vie d'Or heeft overgenomen. Van Heest noemde een garantieregeling 'een onmogelijk idee' en 'immo reel'. Volgens hem worden 'mensen die abnormaal lage premies hebben betaald op deze manier gesubsidieerd'. Ook Kool erkent het gevaar dat maatschappijen overgaan tot 'stunten' en dat kandidaat-polishou- ders zich juist tot deze aanbieders wenden, als ze zich verzekerd weten van de steun van een fonds. „Je zult daarom nooit voor 100 procent moeten afdekken, er moet enig risico voor de klant blij ven," aldus Kool. Zeker is volgens hem dat een garantiefonds indirect door de pölishouders zal moeten worden betaald en dus zal leiden tot prijsverhogingen. Na het in opspraak raken van Vie d'Or is de wenselijkheid van een garantiefonds al in de Tweede Kamer aan de orde geweest. De toenmali ge minister Kok van Financiën liet weten op zich geen voorstander te zijn van een dergelijke rege ling, maar dat standpunt te willen heroverwegen als de (nog lopende) evaluatie van de kwestie Vie d'Or daartoe aanleiding geeft. Financiën is voor alsnog tegen een fonds, vanwege het relatief kleine aantal ongelukken in de branche en omdat bij verzekeringen de schade van de gedupeerde moei lijk helder is vast te stellen. Kool ging gisteren ook in op de strijd met de Algemene Rekenkamer over inzage in het Vie d'Or-dossier, een zaak die inmiddels aan de Euro pese Commissie is voorgelegd. De Verzekeringska mer wil, wijzend op haar geheimhoudingsplicht, onder geen enkele voorwaarde rapporten over inviduele instellingen openbaar maken. „Het gaat er niet om ons achter de wet te verschuilen, maar als we dat niet doen dan zijn we weg. Dan horen we nooit meer iets." Kool meent dat ook de Europese Commissie de Verzekeringskamer niet kan dwingen haar boeken over Vie d'Or te openen. Volgens juristen van de Verzekeringskamer verbieden de Europese richtlij nen een daartoe noodzakelijke wetswijziging. Een complicerende factor is dat de wet met terugwer kende kracht zou moeten worden veranderd. Van onze verslaggever Berlijn - Bestuurder Diebei van de vakbond IG Metall heeft gisteren de Begemann Groep uit Nederland 'te zwak' genoemd om de Deutsche Waggonbau AG over te nemen. Hij zei dat na afloop van de vergadering van de zogeheten 'Aufsichtsrat' van DWA. De Aufsichtsrat is een soort Raad van Commissarissen, waarin ook de vakbonden zijn vertegen woordigd. IG Metall-bestuurder Diebei zei dat Begemann vanwe- ge de zwakte van het concern 'niet de geëigende overnamepar- fij' voor DWA kon zijn. Een woordvoerder van de DWA- directie zei desgevraagd echter dat Begemann een zeer serieuze kandidaat is en blijft en dat het boekenonderzoek, het zogeheten due diligence, gewoon wordt voortgezet. Aan de hand van de uitslag van dat onderzoek zullen de daadwerkelijke onderhande lingen over de overname worden gevoerd. De Aufsichtsrat besliste dat de DWA-directie het Plan 2000 ver der mag uitwerken. Volgens dat plan moet het aantal werkne mers bij de treinenbouwer dras tisch worden teruggebracht. De sanering, die aan 3500 van de 7300 werknemers de baan kost, staat onder sterke kritiek van vakbonden en ondernemingsra den. Om tegemoet te komen aan de kritiek is besloten om bij de deelregeringen van Saksen, Brandenburg en Berlijn voor extra steun aan te kloppen. Van onze verslaggever Oosterhout - Het bedrijfsleven gaat de komende jaren de contracten en arbeidsvoorwaarden sterk individualiseren. Flexibelere arbeidscontracten, ruime invoering van prestatie- loon en flexibele pensionering zijn daarbij kernbegrippen. De produktielijn van de Hoogezandse kartonfabriek Beukema. Golfkarton is de laatste maanden duurder geworden door de stijgende prijzen van de grondstoffen oud papier en hout. foto anp Dat blijkt uit een onderzoek dat is verricht door studenten van de Hogeschool West-Brabant in op dracht van Rein Business Con- isultancy uit Oosterhout. Het on derzoek werd verricht onder achttien produktiebedrijven in West-Brabant. Het rapport komt volgende week woensdag ter sprake tijdens een door Rein ge organiseerd seminar in Ooster hout. Drs. M. Smeets van het advies bureau zegt dat de uitkomsten bestaande trends bevestigen en aangeven dat de individualise ring in snel tempo voortschrijdt. Het ultieme doel is het verlagen van de kosten en het soepel kunnen aanpassen van de pro- duktie aan de vraag. Het merendeel van de onderne mingen meldt een grote groei van flexibele arbeidscontracten te verwachten. Deze medewer kers zullen alleen worden opge roepen bij pieken in de produk- tie. De vaste bezetting wordt Delft (anp) - Bij de onder zoeksorganisatie TNO in Delft verdwijnen de komende twee jaar 145 arbeidsplaat sen. Voor ongeveer dertig me dewerkers is gedwongen ont- j slag waarschijnlijk onvermij delijk, maakte de organisatie gisteren bekend. In april startte TNO een efficien- cy-operatie onder de naam 'TNO 'n topconditie'. Alle onderdelen van de organisatie moeten hun rendement met minstens 10 pro eent zien te verhogen. De afgelopen maanden zijn door managementteams van de insti tuten, de centrale staven en het tacilitair bedrijf voorstellen tot .verbetering van de doelmatig- oon geformuleerd. Daaruit zijn «0 projecten gekozen. Dit heeft geresulteerd in het schrappen van 145 arbeidsplaatsen. De vakbond AbvaKabo is slecht e spreken over het gebrek aan openheid door de raad van be- suur van TNO. De bond ver vacht dat de nu bekendgemaak- e plannen de onrust onder het Personeel niet zullen wegnemen. e AbvaKabo heeft grote twij- llk °ver het aantal van 145 arbeidsplaatsen dat moet ver- TOiinen, omdat aantal be_ uekkmg heeft op slechts 10 pro- nns Vjn, de 200 projecten die aer de loep worden genomen. k er °P dat de raad bestuur eerder dit jaar te "en faf terug te willen naar tcpi ardeidsplaatsen. Momen- 4(ifinWe ongeveer *>00 mensen. minimaal gehouden. Bijna alle bedrijven (95 procent) willen gaan samenwerken om kennis en medewerkers uit te wisselen en de kosten te verla gen. De organisatiestructuur van de bedrijven zal platter worden. De traditionele verticale promo tie wordt daardoor voor werkne mers moeilijker. Tegelijkertijd zullen onderne mingen (65 procent) wel steeds hogere eisen stellen aan hun per soneel. Hij moet multi-inzetbaar en flexibel zijn. De technische kennis en ervaring krijgt minder nadruk dan de persoonlijkheid seigenschappen: de werknemer moet vooral veranderingsbereid zijn en over een hoge dosis pro bleemoplossend vermogen be schikken. Als de werknemer hard werkt, wil de ondernemer best wat extra betalen. De werkgever denkt dat hij de arbeidsprestatie van zijn werknemer objectief kan meten door de methode van 'management by objectives': sterk resultaat gerichte leiding. De werknemer krijgt bij ruim de helft van de bedrijven meer indi viduele keuzemogelijkheden wanneer het gaat om het samen hangende pakket van salaris, vrije dagen, spaargeld en pen sioenopbouw. Driekwart van de bedrijven willen werknemers zelf laten bepalen op welke leef tijd zij de onderneming willen verlaten. Ook het afbouwen van het dienstverband kan indivi dueel worden ingevuld. Schiphol (anp) - Dè prijs van golfkarton is de afgelopen maanden spectaculair geste gen. Oorzaak hiervan zijn de hogere prijzen voor hout en oud papier. Daardoor is de prijs van papier, de belangrijkste grondstof voor golfkarton, met gemiddeld 50 procent gestegen. Dat is gisteren bekendgemaakt op de jaarlijkse bijeenkomst van de Vereniging van Nederlandse Golfkartonfa brikanten. De fabrikanten van golfkarton durfden nog niet te zeggen wat de exacte gevolgen zijn van het duurdere papier voor de prijs stelling van het golfkarton. Feit is wel dat de prijs inmiddels flink naar boven is bijgesteld. „Op termijn zouden we een ver hoging van 25 procent moeten vragen aan'onze klanten," aldus voorzitter J. Christa van de vere niging. De houtprijs is gestegen doordat de vraag momenteel het aanbod veruit overtreft. Zo is Rusland als grote houtexporteur wegge vallen en daalde de produktie in de Verenigde Staten, terwijl de vraag - uit het Verre Oosten en West-Europa - flink toenam. Het tekort aan oud papier wordt onder meer veroorzaakt doordat het Nederlandse inzamelsysteem (via verenigingen, scholen en kerken) grotendeels verloren ging. Veel gemeentes hebben de subsidies op oud papier inge trokken. In veel plaatsen staan nu weliswaar bakken voor oud papier, maar die leveren nog te weinig op. De prijzen van oud-papier, in middels voor bijna 65 procent de grondstof van golfkarton, stegen verder door de toenemende vraag. Duitsland, de Verenigde Staten, maar ook Zuid-Oost- Azië melden zich steeds nadruk kelijker op deze markt, waar door de prijzen omhoog schieten. Hoewel het golfkarton de afgelo pen tijd dus duurder is gewor den, steeg de afzet wel, In het eerste halfjaar van 1994 nam die met 5,3 procent toe in vergelij king met dezelfde periode vorig jaar. Amsterdam (anp) - De Nederlandsche Bank (DNB) houdt vast aan de strakke voorwaarden waaraan de landen van de Europese Unie moeten voldoen voor de Economische en Monetaire Unie (EMU). Nederland voldoet zelf niet aan die criteria. Vooral de Nederlandse staatsschuld ligt ver boven de norm. Dit heeft een DNB-woord- voerder gisteren gezegd. De Nederlandse staatsschuld bedraagt circa 80 procent van het bruto binnenlands pro- dukt (bbp), de totale waarde van alle gepro duceerde goederen en diensten. Volgens de EMU-norm, vastgelegd in het Verdrag van Maastricht, mag zij niet hoger zijn dan 60 procent van het bbp. Het ziet er niet naar uit dat de schuld bijtijds omlaag zal zijn gebracht. Eind 1996 dan wel eind 1998 wordt de stand opge maakt, omdat de EMU in 1997 en anders uiterlijk 1 januari 1999 van start moet gaan. De Nederlandse schuld blijft gelijk, aldus de DNB-woordvoerder. De EU-ministers van Financiën buigen zich dit weekeinde in het Duitse Lindau over deze EMU-problematiek, in verband met een rapport dat de Europese Commissie dit na jaar uitbrengt over de begrotingssituatie in de lidstaten. Minister Zalm, die wordt verge zeld door DNB-president Duisenberg, maakt daarbij zijn Europees debuut. Het Monetair Comité, waarin Financiën en de DNB zijn vertegenwoordigd, heeft dins dag in Brussel de vergadering voorbereid. Het comité constateerde dat alleen Luxem burg en Ierland het qua staatsschuld goed doen. Weliswaar is de Ierse schuld nog te hoog, maar de regering in Dublin wil dat veranderen. De Duitse minister van Financiën Waigel, die de vergadering in Lindau leidt wegens het Duitse EU-voorzitterschap tot 1 januari, is tegenstander van zo'n inschikkelijke hou ding. Hij houdt vast aan strikte naleving van de Maastricht-normen. De andere EMU-criteria hebben betrekking op het overheidstekort, rente en inflatie. Omdat er een gezamenlijke munt moet ko men in plaats van de mark en de andere EMS-munten, is ook wisselkoersstabiliteit vereist. Devaluaties, die tot de flinke fluc tuaties leiden, mogen in de laatste twee jaar voor invoering van de EMU dan ook niet meer. Aan de wisselkoersstabiliteit tornt de DNB niet, ook al kan de bank zich vinden in de opstelling van de president van het Europees Monetair Instituut, Alexandre Lamfalussy. Die zei dinsdag dat hij niet per se terug wil naar de bandbreedte van 2,25 en 6 procent tussen de valuta's in het Europese Monetaire Stelsel (EMS). Vorig jaar augustus werd die bandbreedte - de bewegingsvrijheid van de EMS-valuta's - opgetrokken tot 15 procent. Alleen de gul den behield zijn smalle marge van 2,25 procent tegenover de mark. Volgens Lamfa lussy liggen in de praktijk de koersen van de EMS-valuta's praktisch weer binnen de oude marges. De Belgische EMI-president zei dat de mar ges niet heilig zijn om te bepalen of een lidstaat aan de valutanorm voldoet. „We moeten ons concentreren op het fundamen tele doel, namelijk de stabiliteit van de wisselkoersen. De marges zijn geen doel op zichzelf." Van onze redactie economie Amersfoort - „Daar moeten nog twintig mensen komen te zitten en dan hopen we het te redden tot de nieuwbouw volgend jaar klaar is". Alge meen directeur Maarten van Hage van Martin Dawes Communications wijst op een nog open plek in het glazen huis in Amersfoort waar zijn organisatie in hoog tempo uitgroeit. In een jaar tijd is het personeels bestand van Martin Dawes van zo'n dertig gegroeid tot ongeveer negentig. Over ruim drie jaar verwacht Van Hage in de nieuwe behuizing circa 230 mensen aan het werk te hebben. Aan de groeistuipen van een be drijf als Martin Dawes is te zien hoe snel de mobiele telefonie in Nederland om zich heen grijpt. Martin Dawes is een van de zogenaamde 'service providers' die de (nog voornamelijk zakelij ke) gebruikers van mobiele com municatie voorzien van appara tuur, via een abonnement ook toegang tot het net verschaffen en - desgewenst - een reeks bijkomende diensten. Sinds 1 juli kan de telefonerende (auto-)mobilist in Nederland kiezen tussen het 'ouderwetse' analoge netwerk ATF en het hoogstmoderne, in heel Europa bruikbare digitale GSM-net. Be halve PTT Telecom (Zakelijke Markt) en Martin Dawes dingen ook Debitel en Talkline, beide met een Duitse achtergrond, naar de gunst van deze dynami sche markt. Vooraf had PTT Telecom ge dacht dat het GSM-net aan het eind van dit jaar ongeveer 50.000 aansluitingen zou tellen, maar verwacht inmiddels een flink hogere score. Maar in twee maanden tijd zijn al meer dan 25.000 klanten toegestroomd. Debitel-directeur Ron Ducroix denkt dat een groeitempo van 10.000 per maand vast te houden is. Bovendien blijft, aldus Ducroix, ook het analoge net ATF-3 op merkelijke groei vertonen. Vol gens PTT Telecom telt dit net, dat een beperkt deel van Noord- Europa dekt, op dit moment on geveer 220.000 aansluitingen, tien procent meer dan eind 1993. ATF zal naar verwachting tot ongeveer 300.000 aansluitingen doorgroeien voordat het rond de eeuwwisseling uit de tijd raakt. Op dat moment worden voor het GSM-net een miljoen klanten voorzien. Dat is een markt waar een hand vol service providers elk hun deel van opeisen. Maarten van Hage van Martin Dawes, een van de bedrijven uit de communica- tiepoot van auto- en bandenim porteur Pon Holdings (met een belang van France Télécom), be weert inmiddels 7000 ATF-klan- ten te bedienen en 5000 aanslui tingen op het GSM-net te heb ben verzorgd. Met dat laatste getal claimt hij een marktaan deel van twintig procent. PTT Telecom geeft geen enkele indicatie over zijn positie en Ron Ducroix van Debitel (een onder neming van Daimler-Benz die in Nederland samenwerkt met Ra dio Holland) laat zich evenmin tot concrete uitspraken verlei den. „De twintig procent van Martin Dawes vind ik wat aan de forse kant," wil Ducroix wel kwijt. Hij taxeert het aandeel van PTT Telecom op 60 70 procent. Debitel zou zich onge- •veer kunnen meten met Martin Dawes. Talkline heeft zich pas onlangs gemeld op de Neder landse markt en zou een gering aandeel hebben. De service providers proberen hun klanten een pakket te slijten dat veel meer omvat dan een auto- of zaktelefoon en toegang tot een al dan niet pan-Europees net. Verzekerings- en service contracten zijn algemeen, maar de eenzame telefonist kan vanuit Grolsch verwacht handhaving winststijging Enschede - Bierbrouwerij Grolsch acht het mogelijk dat zij de winststijging van ongeveer 20 procent uit het eerste halfjaar voor geheel 1994 handhaaft. Vorig jaar kwam het nettoresultaat uit op 43,4 miljoen. Het merendeel van de jaarwinst behaalt Grolsch gewoonlijk in de tweede helft van het jaar. Over de eerste zes maanden boekte Grolsch een nettowinst van 17 miljoen, 19,9 procent meer dan de f 14,2 miljoen van die periode in 1993. Per aandeel ging de winst van 93 cent naar f 1,10 bij een met 2 procent vergroot kapitaal van 15,53 miljoen aandelen. De omzet nam af van f 391,8 miljoen tot f 262,6 miljoen. Het bedrijfsresultaat verbeterde van f 24,5 miljoen tot f 28,8 miljoen. Wolters deels weg uit Schuttersveld Zeist (anp) - Investeringsmaatschappij Wolters Schaberg Groep heeft haar meerderheid in beursfonds en metaalconcern Schut tersveld Holding van de hand gedaan. Voor de verkoop van 310.000 gewone aandelen ontvangen de investeerders 13,02 miljoen. Ter verbetering van het eigen vermogen zijn tegelijker tijd onderhands 390.000 nieuwe aandelen geplaatst bij grote beleggers in binnen- en buitenland. Dat gebeurde tegen een koers van 42. Wolters heeft nu een minderheidsbelang van 39,85 procent. „Schuttersveld werd in het verleden te sterk geassocieerd met Wolters Schaberg", aldus directeur J. Wolters van de Wolters Schaberg Groep. „We vinden het wijs en verstandig aan te geven dat Schuttersveld een volledig zelfstandige onderneming is. Daarom hebben we ons belang teruggebracht tot beneden de 50 proeent." Statistieken China wemelen van de fouten Peking - De Chinese statistieken wemelen van de fouten. Dit heeft volgens de krant China Daily een officieel onderzoek uitgewezen. Het onderzoek duurde drie maanden en was het eerste sinds de invoering 'van de wet op de statistieken tien jaar geleden. Daarbij kwam aan het licht dat enkele belangrijke indicatoren onjuiste informatie bevatten. De China Daily schoof de schuld in de schoenen van lokale regeringsfunctionarissen. Die functionarissen 'zijn experts' in het leveren van nepcijfers over de industriële produktie, de graanoogst en -voorraden, het boereninkomen, de kapitaalinvesteringen en het geboortencijfer. Volgens de krant vervalsen zij cijfers 'tot meerdere eer en glorie van zichzelf' of de regio waarover zij gaan. Chinese statistici staan goed aangeschreven bij buitenlandse economen en Wester se diplomaten maar zij moeten zich verlaten op dubieuze informatie. Boeren India woedend over aankoop mest New Delhi - Woedende Indiase boeren hebben gisteren tijdens een protestmars in New Delhi betoogd tegen het plan van het Nederlandse bedrijf Seaswan om voor miljoenen guldens mest te leveren voor het Indiase platteland. Ze brachten het verkeer in een deel van de stad tot stilstand. De boeren zeggen dat de Indiase regering jaarlijks 5,5 miljoen gulden voor de mest wil betalen. Volgens hen is dat helemaal niet nodig omdat er India voldoende koeie-uitwerpselen zijn. P. Hamoen van de Nederlandse ambassade in New Delhi bevestig de dat Seaswan de mogelijkheid onderzoekt om overtollige mest naar India te verschepen. Dit met het oog op het mestoverschot in Nederland en elders in Europa. Deel Holec-werknemers: 'Minder werken' Hengelo - Zeshonderd werknemers van Holec zijn bereid één dag minder te werken om zo de werkgelegenheid bij het Begemann-onderdeel overeind te houden. Dat blijkt uit een enquête die de Industriebond FNV onder het personeel heeft gehouden. Holec draait met verlies. Binnen twee jaar moeten de kosten met bijna 50 miljoen omlaag. In Nederland, de twee vestigingen in Amersfoort en Hengelo, verdwijnen 159 banen. Er werken in totaal 1.800 mensen. Ongeveer tachtig van hen worden bedreigd met ontslag. Een van de oplossingen zou een vierdaagse werkweek in plaats van een vijfdaagse kunnen zijn. Als 600 mensen dat doen, worden ruim 150 banen geschapen. Staking: Brits spoornet halveren Londen - De Britse spoorwegen willen de staking van de seinwachters de komende maanden aangrijpen om de helft van de lijnen definitief op te heffen. Tegelijkertijd zouden 3000 van de 4600 seinwachters worden ontslagen, heeft een directielid van de spoorwegen verklaard tegenover het Britse dagblad The Independent. „Mogelijk laten we gewoon de hoofdroutes tussen de belangrijkste steden open en heffen we de rest op." De verlieslatende lijnen waarop behoorlijk veel personeel moet worden ingezet om die operationeel te houden, worden als eerste geschrapt. Dat komt neer op het opheffen van lijnen in het Engelse platteland. Ook is dan in grote delen van Wales en Schotland geen treinverkeer meer mogelijk. De seinwachters houden sinds juni elke week werkonderbrekingen van 24 of 48 uur om hun eis voor hoger loon en betere arbeidsomstandighe den kracht bij te zetten. Het conflict zit al geruime tijd muurvast. Zoetermeer (anp) - Het aantreden van het kabinet Kok is voor de boerenorganisaties het sein tot een andere werkwijze. Er moet 'minder drammerig' worden geopereerd, met meer oog voor de rest van de samenleving. Milaan via Martin Dawes ook een bosje bloemen voor zijn/haar vrouw/man bestellen of via De bitel een zakenreis regelen. Van Hage denkt er ook over medi sche hulp in het servicepakket op te nemen. Door de groei van de markt en de verbreding van de dienstver lening ziet de Martin Dawes-ma- nager de omzet de komende ja ren gestaag groeien, van onge veer veertig miljoen gulden nu (voornamelijk nog uit de ver koop van telefoons) tot circa ƒ250 miljoen in 1998. De rap dalende prijs van de apparatuur (nu al ruim onder de duizend gulden) maakt mobiele telefonie voor steeds meer men sen bereikbaar. Maar stunts zo als in Engeland - waar abonne menten werden afgesloten met een gratis autotelefoon als bin nenkomer - zullen zich hier waarschijnlijk niet voordoen. Die werving bleek nogalwat wanbetalers op te leveren. „Het beeld van boeren en tuin ders als beroepsklagers moet verdwijnen," meent voorzitter M. Varekamp van het Land bouwschap. De bestuursvergadering van het Landbouwschap gisteren in Zoe termeer stond voor een groot deel in het teken van de nieuwe politieke constellatie in Neder land. Nu het CDA in de opposi tie zit, is de boereninvloed op het overheidsbeleid afgenomen. De geringe aandacht van het 'rand stedelijke kabinet Kok' voor de land- en tuinbouw in het regeer akkoord heeft dat nog eens extra duidelijk gemaakt, meent het Landbouwschap. Volgens voorzitter Varekamp - die zelf bedankte voor een mi nisterspost op Landbouw - moet de land- en tuinbouw zich afvra gen hoe het komt dat de sector 'politiek bijna onzichtbaar is ge worden'. „Geen enkele sector kan zich permitteren maat schappelijk geïsoleerd te staan. Om weer herkend en erkend te worden, moeten we anders ope reren. Flexibeler, toleranter, opener, minder drammerig. Het beeld van boeren en tuinders als beroepsklagers moet verdwij- Om het isolement te doorbreken pleit Varekamp onder meer voor een intensievere samenwerking met ondernemers- en werkgever sorganisaties, de natuur- en mi lieubeweging en consumentenor ganisaties.' Varekamp oogstte grote bijval van zowel werkgevers- als werk- nemersvertegenwoordigèrs bin nen het Landbouwschap.. Deson danks was de nieuwe aanpak voor menig bestuurder toch nog even wennen. Zowel de katho lieke, protestante als de algeme ne boerenorganisaties klaagden over de geplande bezuinigingen van 267,5 miljoen op de land bouw. „Als er per se moet wor den bezuinigd zal de claim op landbouwgrond voor natuur doeleinden drastisch moeten verminderen," aldus de Gronin ger boerenvoorman J. Panman. (ADVERTENTIE) BEVEILIGINGEN 06-0996670

de Stem | 1994 | | pagina 5