'Embargo Servië versoepelen' Wellic Major wijst 'Europa van twee snelheden' af Internationale contactgroep: Milosevic verdient aanmoediging Tsjetsjenen vieren onafhankelijkheid Betrekkelijke rust in Sarajevo lijkt voorbij ®o4Ï V.d. Broek dreigt twee functies mis te lopen Abortus blijft heet hangijzer in Cairo 'Bedrijven flexibele we Metaalbond: te zwak voor DE STEM BUITENLAND A J PESTEM Paus houdt vol: 4Zo spoedig mogelijk' toch naar Sarajevo Bij Navo en Europese Commissie BUITENLAND KORT Teloorgang Vie d Onderzoek in West-ï TNO schrapt 145 J arbeidsplaatsen DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1994 Leiden (anp) - De Britse pre mier John Major is voorstan der van een flexibele Europe se Unie, maar is tegen een unie van twee snelheden, zo als dezer dagen onder meer binnen de Duitse CDU is voorgesteld. Het kan heel heilzaam zijn als sommige landen, bijvoorbeeld op economisch gebied, sneller inte greren dan andere landen, zoals ook in het Verdrag van Maas tricht is opgenomen. Maar dat mag niet leiden tot een nieuwe verdeeldheid tussen snellere en langzamere landen, meent Ma jor. De premier hield gisteren in Lei den de tweede William and Ma- ry-lezing, ingesteld om te her denken dat in 1689 de Neder landse stadhouder Willem III ko ning van Engeland werd. Minister-president Kok zei in een reactie op Majors rede dat de Nederlandse regering het niet principieel afwijst dat op be paalde gebieden van het Euro pees beleid een Europa van meer snelheden ontstaat. De Neder landse premier sluit niet uit dat op het gebied van de monetaire eenwording in de loop der jaren een scheiding tussen de lidstaten ontstaat. „Maar dat is niet onze inzet. Ik sluit echter met uit dat het daar in 1997 of 1999 op uitloopt," aldus Kok. Major keerde zich tegen de 'be lachelijke karikatuur' dat Groot- Brittannië een andere benade ring van de Europese Unie heeft dan de overige elf lidstaten. Maar Major keerde zich tegen meer bevoegdheden voor het Eu ropees parlement. Hij onder streepte dat de Europeanen hun geloof in de nationale staat heb ben behouden en er niets voor voelen onderdeel te worden van 'een reusachtig, veraf, veeltalig, multicultureel, multinationaal mengsel'. De Duitse minister van Buiten landse Zaken Kinkel heeft giste ren ook gezegd dat de Europese Unie niet opgesplitst kan wor den in eersteklas en tweedeklas leden en dat Frankrijk en Duits land niet van plan zijn "om met zijn tweeën de leiding op zich te nemen. Kinkel sprak in de Bondsdag, het Duitse parlement. Zijn speech was een nieuwe terecht wijzing voor de christendemo cratische CDU van bondskanse lier Helmut Kohl. Die lanceerde vorige week een plan voor een Europa met meerdere snelheden waarin Frankrijk, Duitsland en de Benelux een hoofdrol zouden spelen. „Er moet geen Europa, van de tweede of de eerste klas komen", aldus Kinkel. Duitsland moet volgens hem een 'betrouw baar lid van het team' blijven. Bondskanslier Kohl had eerder in het bondsdagdebat het CDU- plan, dat was gelanceerd door fractieleider Wolfgang Schauble, in bescherming genomen. Kohl zei dat Duitsland een politieke unie wil en absoluut wil vermij den dat 'het langzaamste schip het konvooi van de Europese vooruitgang tegenhoudt.' Maar Kohl nam het plan van 'zijn' fractieleider niet over. Hij vond het echter 'prima' dat bondsdag leden 'ideeën naar voren bren gen.' Berlijn (rtr/afp/dpa) - De vijf landen van de Contact groep voor het voormalige Joegoslavië, zullen de Veilig heidsraad oproepen de sancties tegen Klein-Joegoslavië te versoepelen. Dit heeft de Russische ondermi nister van Buitenlandse Zaken, Vitali Tsjoerkin, gisteren in Ber lijn verklaard. De Contactgroep vindt, aldus Tsjoerkin, dat de Servische pre sident Slobodan Milosevic een aanmoediging verdient na zijn besluit de grens met de Bosni sche Serviërs te blokkeren. Bel grado wil hen zo dwingen het vredesplan van de groep te ac cepteren. Tsjoerkin zei dat de Contact groep - de VS, Groot-Brittannië, Frankrijk, Duitsland en Rus land- heeft gesproken over een nieuwe 'strategie' jegens de Ser viërs en de Bosnische Serviërs, maar wilde verder niets kwijt. Hij liet alleen los dat het belang rijk is de Serviërs ervan te over tuigen dat er geen 'internatio naal complot' tegen hen bestaat. Smokkel Milosevic herhaalde gisteren dat hij het vredesplan volledig steunt. Dit voorziet in 51 procent van het Bosnische grondgebied voor een confederatie van mos lims en Kroaten en 49 procent voor de Bosnische Serviërs. De laatsten verzetten zich tegen het plan omdat het betekent dat zij grote delen veroverd grondge bied moeten prijsgeven. De Duitse minister Kinkel zei dat Milosevic buitenlandse waarnemers moet toelaten langs de grens om er zeker van te zijn dat er geen smokkel van wapens plaats heeft. Tot nu toe weigert de Servische president zo'n toe zicht. Kinkel liet zich negatief uit over het opheffen van het wapenem bargo tegen de moslims. Tsjoer kin deelt deze kritiek. De Bosni sche president Alija Izetbegovic liet van zijn kant weten dat zijn regering zich geheel bewust is van de risico's die een eventuele opheffing met zich mee zou brengen, maar zei een besluit hiertoe toe te zullen juichen. „Het overleven van de staat en van het volk staat op het spel," aldus Izetbegovic. De VS over wegen het wapenembargo tegen de moslims na 15 oktober op te heffen als de Bosnische Serviërs het vredesplan blijven afwijzen. Bij bombardementen van Servi sche troepen op de moslim-regio Bihac zijn de afgelopen twee dagen zeven doden gevallen. Aan de frontlinie vonden hevige gevechten plaats. De VN hervat ten vandaag de aanvoer van hu manitaire hulp vanuit de lucht naar de Bosnische hoofdstad Sa rajevo. Zij schortten de lucht brug gisteren op na een beschie ting van een VN-toestel bij het vliegveld. Zuiveringen Het Internationale Rode Kruis heeft de internationale gemeen schap dringend opgeroepen een politie-operatie op touw te zet ten om de 'abominabele escalatie van de etnische zuiveringen in Bosnië' een halt toe te roepen, v m i De zuiveringen treffen vooral moslimburgers, zei Rode-Kruis- voorzitter Sommaruga. Van onze correspondent Harald Doornbos Split - Als het in Split rus tig is, rommelt het in Sara jevo. Want de legergroene C-130-vrachtvliegtuigen van de Amerikaanse en Franse luchtmacht blijven aan de grond staan, gisteren op het vliegveld van Split. De piloten - die dagelijks van uit Split in Kroatië en Ancona in Italië de humanitaire lucht brug op Sarajevo verzorgen - lopen verveeld over de luchtha ven. Er wordt gevochten in Saraje vo, zegt piloot Maynard, een geschikte Amerikaanse vijfti ger. „Er zijn straatgevechten aan de gang en rondom het vliegveld van Sarajevo wordt veel geschoten," weet Maynard. Daarom is de luchtbrug voor de zoveelste keer in haar al twee jaar durende bestaan tijdelijk opgeschort. Vandaag gaat-ie overigens weer open. „Ik wil wel vliegen," zegt May nard, „maar mijn superieuren willen geen risico's nemen. Ik heb er geen problemen mee, als we tijdens gevechten moeten landen. We hebben hier alle maal al het nodige meege maakt." De spanning neemt weer toe in Sarajevo. Sinds eind februari van dit jaar is het er vrij rustig geweest. Toen namelijk ver plaatste de Servische belege raar onder zware druk van de Navo het merendeel van de zware wapens op 20 kilometer buiten Sarajevo. Er kwam een einde aan de dagelijks granaat regen op de stad. De burgers konden weer redelijk normaal leven en werken. Granaten Maar alle tekenen wijzen erop, dat de rust in Sarajevo zijn langste tijd heeft gehad. Dins dag ontploften er acht granaten in een oostelijke buitenwijk. Servische sluipschutters namen tevens de plaatsen onder vuur, die de paus oorspronkelijk don derdag van plan was te bezoe ken. Ook het gebied rondom het vliegveld was zeer onrustig. Overal werd geschoten. Twee i j .v.*., .nv -v ÊÊM M - - «SS 4* JK i 4/—I ïSf *S0i VN-soldaten bewaken het veelvuldig beschoten vliegveld van Sarajevo. jeeps van de Verenigde Naties werden op de luchthaven eerst door de Bosniërs bestookt met granaten, waarna de Serviërs de wagens met zwaar-kaliber- geweren onder vuur namen. De VN-ers kwamen met de schrik vrij. Gisteren vormde geen uitzon dering. De luchtbrug werd on derbroken, aangezien twee vliegtuigen van de VN waren geraakt door rondvliegende ko gels. Opnieuw gevechten rond om het vliegveld. En de Ser viërs slagen er steeds beter in om het karrespoor over de berg Igman af te grendelen. Igman is nu nog voornamelijk in handen van het Bosnische leger. Het vormt de enige toegangsweg naar Sarajevo sinds de Serviërs anderhalve maand geleden alle andere door de VN gemaakte doorgangen naar Sarajevo af sloten. „Igman is levensgevaarlijk om te passeren," meent A. Sefic, hoofd van de vluchtelingenor ganisatie van de Verenigde Na ties,- UNGCR, in Metkovic. „Veel passerende auto's worden beschoten. De laatste drie da gen zijn er twee kinderen en drie volwassenen doodgescho ten." De Verenigde Naties doen er ondertussen alles aan om de gespannen situatie in Sarajevo te bagatelliseren. „De spanning stijgt hier net zo snel als een eikeboom groeit," vindt majoor Dacre Holloway, VN-woord- voerder in Sarajevo. Maar het is toch de VN, die beloofd hebben dat de burgers van de veel geplaagde stad Sa rajevo een normaal leven kun nen leiden? Holloway, op felle toon: „Wat kunnen wij eraan doen, dat er nog wordt gescho ten. De VN kunnen niet alles in de gaten houden. Wij hier in Sarajevo proberen op lokaal ni veau te onderhandelen, maar de toenemende spanning kan alleen op het hoogste niveau worden verminderd." De VN staan dus opnieuw machteloos toe te kijken hoe het bestand en de demilitarise ring van Sarajevo de mist in dreigen te gaan. Zo geeft Hollo way zonder blikken of blozen toe, dat er nog Servische zware wapens binnen de 20-kilome- terzone staan rondom Sarajevo. „We hebben nooit beweerd dat alle Servische zware wapens weg zijn," zegt Holloway, „maar zolang wij weten waar ze zijn neergezet, en ze geen direkt gevaar opleveren voor de bevolking van Sarajevo, laten we ze daar gewoon staan." De huidige functie van Van den Broek als Europees Commissaris voor Buitenlandse Betrekkingen staat op de tocht doordat de komende voorzitter van het da gelijks bestuur van de Europese Unie, Jacques Santer, ofwel tot een herschikking van de bezet ting van de posten moet komen of de portefeuilles moet uitkle den. De verantwoordelijkheden moeten namelijk niet langer over 17 commissarissen verdeeld wor den maar met het oog op de EU-uitbreiding over 21 posten. Ook een mogelijke benoeming van Van den Broek tot secreta ris-generaal van de Navo als opvolger van de onlangs overle den Duitser Manfred Wörner is zeer twijfelachtig. De Duitse re gering claimt de hoogste post bij de Navo opnieuw. Zij gaat ervan uit dat de periode van de overle den Wörner pas in 1996 zou aflopen en dat het dus aan Duitsland is om een opvolger te leveren. Genoemd wordt de naam van Kurt Biedenkopf, pre mier van de deelstaat Saksen. Stoltenberg Mocht het met hem niet lukken, dan schaart Bonn zich achter, van de Noor Thorvald Stolten berg. De enige kans van Van den Broek om Navo-secretaris-gene- raal te worden ligt bij de Ameri kanen. Als de atlanticus Van den Broek hun favoriete kandidaat is, wordt het voor de Duitse regering moeilijk zich te blijven verzetten. De beslissing valt waarschijnlijk tijdens een Navo- bijeenkomst in Sevilla eind deze maand. De komende voorzitter van de Europese Commissie, de Luxem burger Jacques Santer, staat de komende tijd voor moeilijke be slissingen. De bemanning van zijn commissie heeft hij bijna rond, maar er moet plaats ge maakt worden voor vier com- Vaticaanstad (rtr/afp) - Paus Johannes Paulus II heeft g ren gezegd dat hij 'vastbesloten' is, Sarajevo zo spoedjJ mogelijk te bezoeken. Hij zei dit een dag nadat hij 'cj- bedroefd' zijn voor vandaag gepland bezoek had afgezegd. Dinsdagavond besloot de paus zijn pelgrimage voor de vrede naa: Bosnische hoofdstad niet door te laten gaan. Kort ervoor hadden Verenigde Naties bekendgemaakt dat Bosnische Serviërs elf artlljjl riegranaten hadden afgeschoten op doelen in het noorden va Sarajevo. De VN-troepen hebben de Servische troepen ervan bi schuldigd verantwoordelijk voor de afgelasting te zijn, omdat i weigerden de veiligheid van de paus te garanderen. Voor 30.000 pelgrims zei de paus woensdag dat de bevolking val Sarajevo niet moet denken dat zij alleen gelaten wordt. Hij riep d rooms-katholieken in de hele wereld op solidair met de lijdend! bevolking in het vroegere Joegoslavië te blijven. Een oude Tsjetsjeen in traditionele kledij zit heldhaftig te paard tijdens de herdenking in de hoofdstad Grozny van de derde verjaardag van de onafhankelijkheid van Tsjetjsenië. Die wankele onafhankelijkheid werd eenzijdig uitgeroepen door de huidige president Doedajev en wordt door Rusland, waar het gebiedje formeel bijhoort, nog altijd heftig bestreden. Doedajev heeft het jubileum van zijn bewind de afgelopen dagen kunnen vieren met enkele overwinningen op zijn gewapende tegenstanders. Zo heeft hij de stad Argoen kunnen heroveren op zijn grote rivaal, rebellenleider Labazanov. Dat is ten koste gegaan van veel doden. foto era Door Aad Jongbloed Brussel - De voormalige minister van Buitenlandse Zaken Hans van den Broek dreigt twee functies mis te lopen en in beide gevallen ligt de oorzaak voor een belangrijk deel bij de Duitse regering. missarisen namens de nieuwe lidstaten: Noorwegen, Zweden, Finland en Oostenrijk. Een van de oplossingen voor Santer is om van de bestaande functies bevoegdheden weg te halen en onder te brengen bij de vier nieuwe posten. Dat lijkt uit te draaien op een stoelendans, waarbij Nederland en Van den. Broek grote kans lopen de huidi ge post van Buitenlandse Be trekkingen kwijt te raken. De kans lijkt bijvoorbeeld niet gering dat de Britten hun com missaris Leon Brittan (nu Bui tenlandse Handel) op Buiten landse Betrekkingen willen heb ben. Maar ook de Duitser Martin Bangemann lijkt uit te zijn op die post, daarin gesteund door bondskanselier Kohl. Een andere concurrent voor de Nederlandse commissaris is Edith Cresson, die als voormalige Franse pre mier geen kandidaat kan zijn voor een uitgeholde portefeuille. Volwaardig Minister van Buitenlandse Za ken Van Mierlo maakte dinsdag duidelijk dat Nederland een vol waardige portefeuille eist. Kan dat Buitenlands Betrekkingen niet zijn, dan wordt gemikt op Landbouw of Transport. Maar Landbouw wordt al fel begeerd door Denemarken, Portugal en nieuwkomer Oostenrijk. Ook Transport zou naar Oostenrijk gezien de belangen van dat land in die sector. Met de felle concurrentieslag om Buitenlandse Betrekkingen ziet het ernaar uit dat Van den Broek moet opstappen. Mocht Neder land Landbouw krijgen, dan is de kans groot dat Piet Dankert (PvdA) de Nederlandse commis saris wordt. Voor Transport scoort Neelie Kroes (WD) hoge ogen. Maar in het slechtste geval zou het wel eens Hedy d'Ancona kunnen worden op Cultuur. Thailand arresteert Nederlander Bangkok - De Thaise politie heeft een Nederlandse man opgepakt die wordt verdacht van drugsmokkel. De Nederlander werd aangehouden in de badplaats Pattaya, 150 kilometer ten zuidwesten van Bangkok, toen hij probeerde dertig kilo hasj het land uit te smokkelen. Bij de Nederlandse ambassade in Thailand waren gisteren nog geen nadere bijzonderheden be kend over de arrestatie. Nederlandse proef aan boord Discovery Utrecht - Op de vlucht van het Amerikaanse ruimteveer Discovery die morgen begint voert het KNMI in De Bilt een experiment in het onderzoek naar wolkenformatie uit. Op verzoek van de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA fungeert het KNMI als grondstation. De Discovery zal tijdens zijn verblijf in de ruimte speciaal een peer keer over Nederland vliegen. Zondagavond moet het ruimtestation om 22.41 uur bij helder weer aan de hemel te zien zijn. Het KNMI wil nagaan of de detectie-apparatuur waarmee het vanaf de grond de rol van de wolken in het klimaat bestudeert, ook vanuit de ruimte kan worden gebruikt. VS en Cuba onderbreken overleg Washington - Het overleg tussen de Verenigde Staten en Cuba over de stroom Cubaanse vluchtelingen is gisterem na de zesde ronde opnieuw verdaagd. De Cubaanse onderhandelaar keert voor nader beraad terug naar Havana. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Christopher hoopt de onderhandelingen 'over twee of drie dagen' te hervatten. De partijen onderhandelen over het aantal Cubanen dat visa voor Amerika zou krijgen. Cuba eist bovendien gesprekken over opheffing van het Amerikaanse handelsembargo. Doden bij ontploffing in Moskou Moskou - Zeker zes mensen zijn gisteren in Moskou om het leven gekomen toen een gebouw na drie krachtige explosies in stortte. Van de 27 gewonden zijn enkelen er slecht aan toe. Enkele uren na de ontploffing was de brandweer nog steeds bezig met het ruimen van het puin, waaronder mogelijk nog slachtoffers lagen. In het twee verdiepingen hoge gebouw in de oostelijke wijk Vychino bevond zich een kantoor van de politie waar paspoor ten werden uitgegeven. Over de oorzaak van de ontploffingen is nog niets Mitterrand wil Delors als opvolger Parijs - President Franpois Mitterrand vindt de scheidende voorzitter van de Europese Commissie, Jacques Delors, de beste linkse kandidaat vpor de presidentsverkiezingen van volgend jaar. De president heeft nog nooit zo duidelijk laten blijken wie hij als opvolger wenst. Delors heeft zich nog niet kandidaat gesteld. Mitterrand liet doorschemeren dat de huidige voorzitter van de EU-commissie dit wel zal doen. Vluchtelingenstroom Ruanda houdt aan Brussel - De vluchtelingenstroom uit Ruanda naar Tanzania houdt aan. Volgens een in Brussel uitgegeven verklaring van de vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties (UNHCR) zijn sinds 15 juli meer dan 100.000 Ruandezen naar het oostelijke buurland gevlucht. Niets wijst erop dat de stroom binnenkort afneemt. De Verenigde Naties sturen een team naar de Ruandese vluchtelingenkampen bij Goma in Zaïre om te voorkomen dat doodseskaders nog meer vluchtelingen vermoorden die naar Ruanda willen terugkeren. De VN denken dat er 's nachts in de kampen nog veel moorden plaatsvinden om mensen die willen "repatriëren af te schrikken. Premier Estland denkt aan aftreden Tallinn - Premier Mart Laar van Etlhnd heeft gisteren met zijn partij overlegd of hij zal aftreden na beschuldigingen over financieel wanbeheer. Kranten in Eestland hebben deze week bericht dat 1,46 miljard roebel die uit de circulatie werden genomen toen Estland in 1992 zijn eigen munteenheid, de kroon, invoerde, uit de boeken zijn verdwenen. Laar heeft ontkend dat hij of leden van zijn regering strafbare feiten hebben begaan, maar zei desondanks, in overleg met zijn Vaderlandpartij zijn aftreden te overwegen. De partijleiding zal daar het komende weekeinde over beslissen. Van onze redactie buitenland Cairo - Het Vaticaan en ruim tien merendeels Latijnsame- rikaanse landen hebben op de VN-bevolkingsconferentie in Cairo een akkoord over het abortusvraagstuk geblok keerd, is gisteren gebleken. Nu moet een ad-hoc-commis- sie vandaag proberen een oplossing te vinden. c Onderhandaars maakten eer der melding van een door braak in deze kwestie. Iran, Pakistan en Benin, die eerder de kant van het Vaticaan had den gekozen, waren dinsdaga vond akkoord gegaan met een compromis. De Europese Unie, Noorwegen en Zweden stemden ook in met het voor hun 'uiterste compromis'. Gis teren lieten Malta, Argentinië, Guam, Honduras; Guatemala, Slowakije, Uruguay, Ecuador, El Salvador, Tanzania, Afgha nistan en Nicaragua echter weten dat zij het Vaticaan steunen. Erder leek het er nog op dat hooguit een paar lan den tegen zouden zijn. De VS riepen gisteren het Va ticaan op het actieplan voor beperking van de wereldbe volking, dat in Cairo moet worden opgesteld, niet te blokkeren door eindeloos over abortus te blijven praten. „Het wordt tijd dat we de andere problemen aanpakken, nooit zijn we zo dicht bij een j zo brede consensus geweest. Laat het Vaticaan zijn bezwa ren onder woorden brengen en een voorbehoud maken, of laat het zijn handtekening zetten," zei de leider van de Ameri kaanse delegatie, Tim Wirth. De woordvoerder van het Va- j ticaan bestreed de suggestie dat het Vaticaan niet van plan' zou zijn het slotdocument te ondertekenen. „Er is een pro ces gaande dat ertoe kan lei den dat wij eventueel onze handtekening zetten," aldus Joaquin Navarro-Valls, die er op wees dat de RK kerk in zijn kritiek niet alleen staat. Van onze redactie economie Rotterdam - De Verzekerings aan het instellen van een garan gedupeerde verzekerden. De onafhankelijke toezichthouder ringsmaatschappijen en pensioenfoi aan het denken gezet door het de d'Or. Deze verzekeringsmaatschap Dit heeft bestuurder A. Kool van de kamer gisteren gezegd tijdens een bi de Amersfoortse verzekeringsmaatsi in Rotterdam. Een garantieregelin polishouder bij de ondergang van e aanspraken niet in gevaar ziet ko Van onze verslaggever Berlijn - Bestuurder Diebei van gisteren de Begemann Groep uit om de Deutsche Waggonbau AG Hij zei dat na afloop van de vergadering- van de zogeheten 'Aufsichtsrat' van DWA. De Aufsichtsrat is een soort Raad van Commissarissen, waarin ook de vakbonden zijn vertegen woordigd. IG Metall-bestuurder 1 Diebei zei dat Begemann vanwe- ge de zwakte van het concern 'niet de geëigende overnamepar- ,tij' voor DWA kon zijn. Een woordvoerder van de DWA- directie zei desgevraagd echter dat Begemann een zeer serieuze kandidaat is en blijft en dat het boekenonderzoek, het zogeheten due diligence, gewoon wordt voortgezet. Aan de hand van de uitslag van dat onderzoek zullen Van onze verslaggever Oosterhout - Het bedrijfsleven contracten en arbeidsvoorwaa Flexibelere arbeidscontracten, rt i loon en flexibele pensionering zi; Dat blijkt uit een onderzoek dat is verricht door studenten van de Hogeschool West-Brabant in op dracht van Rein Business Con- isultancy uit Oosterhout. Het on derzoek werd verricht onder achttien produktiebedrijven in West-Brabant. Het rapport komt volgende week woensdag ter sprake tijdens een door Rein ge organiseerd seminar in Ooster hout. Drs. M. Smeets van het advies bureau zegt dat de uitkomsten bestaande trends bevestigen en aangeven dat de individualise ring in snel tempo voortschrijdt. Het ultieme doel is het verlagen 1 van de kosten en het soepel kunnen aanpassen van de pro- duktie aan de vraag. Het merendeel van de onderne mingen meldt een grote groei van flexibele arbeidscontracten te verwachten. Deze medewer- I kers zullen alleen worden opge roepen bij pieken in de produk- tie. De vaste bezetting wordt Delft (anp) - Bij de onder zoeksorganisatie TNO in 1 Delft verdwijnen de komende twee jaar 145 arbeidsplaat sen. Voor ongeveer dertig me dewerkers is gedwongen ont- slag waarschijnlijk onvermij- delijk, maakte de organisatie - gisteren bekend. In april startte TNO een efficien- I cy-operatie onder de naam 'TNO in topconditie'. Alle onderdelen van de organisatie moeten hun rendement met minstens 10 pro cent zien te verhogen. De afgelopen maanden zijn door managementteams van de insti tuten, de centrale staven en het facilitair bedrijf voorstellen tot .verbetering van de doelmatig heid geformuleerd. Daaruit zijn 200 projecten gekozen. Dit heeft geresulteerd in het schrappen van 145 arbeidsplaatsen. i De vakbond AbvaKabo is slecht te spreken over het gebrek aan openheid door de raad van be stuur van TNO. De bond ver dacht dat de nu bekendgemaak te plannen de onrust onder het I Personeel niet zullen wegnemen. De AbvaKabo heeft grote twij- tels over het aantal van 145 arbeidsplaatsen dat moet ver- I awijnen, omdat dit aantal be- trekking heeft op slechts 10 pro cent van de 200 projecten die i 2pocr de loep worden genomen. e bond wijst er op dat de raad van bestuur eerder dit jaar te ifinï?en teru8 te willen naaf j>oU0 arbeidsplaatsen. Momen- AeReIwerken bij TNO ongeveer 1b00 mensen. f

de Stem | 1994 | | pagina 4