Voorzitterschap CDA lijkt niet gewild lire kast Herdenking gesneuvelde militairen Herkomst van vlees voortaan vast te steHen DE STEM Steekspel Conflict rond vermogen Piet Derksen opgelost Onzekerheid blijft voor Surinaamse asielzoeker e^eFHd DE STEM BINNENLAND A3 Lubbers zou niet in race zijn en directeur wetenschappelijk bureau CDA ontkent kandidatuur COMMENTAAR 1 BINNENLAND KORT IePTEMBER 1994 ft DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1994 Ik de vrouwelijke diaken v 1 baan? Muskens: „Nou, dat Jet te hopen, want ik ben da, Fn groot voorstander van. Maa let moet dan wel samenga» l et een herwaardering van hi lakenambt." Voor mgr. Mus, Ins houdt dat in een teruggrij In in op het oorspronkelijk lakenambt: de zorg van de kei lor de mensen en zeker nie Ileen maar op zondag achte It altaar zijn. De eerste duizem lar van het christendom lijkei lor Muskens toch een groten Ion van inspiratie te zijn laatse zeshonderd jaar. [raagvlak nieuwe bisschop van Bred bpert waarom Nederland nie et initiatief zou nemen om di testen in de wereldkerk rijp li laken voor de vrouwelijke dia en. Er moet namelijk eei raagvlak voor komen en evorder je door erover te publi eren, congressen te organiseren pntacten erover te leggen me hdere landen. Dat proces moe gang komen. Er moet no| bel werk verzet worden, wil (li lijding van vrouwen tot diakei pit werkelijkheid worden, laar het Vaticaan wenst zulkl fiken toch geheel in eigen ham houden? Volgens mgr. ens wordt nog altijd veel tl vaar tegen het Vaticaan al! éstuurlijk centrum van de we- lidkerk aangekeken. „Mijn er- aring is dat je met zoveel men- bn in Rome heel gewoon ovei lies kunt praten. Je moet entrum zien als gewone mensen daar gewoon durven binnen- fppn. Je moet de tijd ervoor emen om in de goede 'zin van et woord te lobbyen. Gewoon loed contact met elkaar houden, paten over waar je mee bezig lent en of ze je misschien kun- len helpen. Zo werkt dat." en gesodemieter... UPP foto de stem/johan van 0 rechtshof in Den Haag heeft Maand voorwaardelijk voor hulp bij zelfdoding gisteren een 67-jarige arts uit Rotterdam veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. De vrouw heeft in juni 1991 een 73-jarige man geholpen bij zelfdoding. Tegen haar was tien maanden voorwaardelijk geëist. Die straf legde de rechtbank haar in 1992 op. Pe vrouw werkte als vertrou wensarts bij de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie. Onlangs gaf het Centraal Medisch Tuchtcollege haar een berisping voor de zaak. Het college schorste haar echter niet, omdat het de zaak niet tuchtrechtelijk verwijtbaar vond. Eind mei 1991 klopte dé man bij haar aan omdat zijn huisarts in Bergschenhoek hem niet wilde adviseren over hoe hij een eind aan zijn leven kon maken. De patiënt leed al jaren aan SLE, een immuunziekte die de afweer tegen infecties aantast. Op aanraden van de vertrou wensarts nam de zieke een over dosis slaap- en kalmeringsmid delen in. Vervolgens trok hij een plastic zak met een elastieken sluiting over zijn hoofd. De arts was daarbij aanwezig 'voor mo rele bijstand', zoals ze zelf zegt. Ze heeft uitsluitend aangegeven op welk moment de man de zak moest opzetten. Maar het hof ziet die mededeling als een instructie. Daarmee heeft ze gehandeld in strijd met het strafrechtelijk verbod voor hulp bij zelfdoding. Het hof verwierp het verweer van de advocaat, mr. G. Spong, dat de arts in een noodtoestand handelde. Volgens de raadsman had zij zich onder druk laten zetten omdat de patiënt voort durend dreigde zich op te han gen. Dan nog had de arts echter collega's moeten raadplegen. Omdat de rol van de arts echter zeer beperkt is gebleven, heeft het hof een lagere straf opgelegd dan de rechtbank, die tot een vonnis van tien maanden voor waardelijk kwam. Verder heeft het hof er rekening mee gehou den dat de vrouw 'geen enkel eigenbelang diende en bovendien nooit eerder met justitie in aan raking is geweest. De arts weet nog niet of ze in cassatie gaat. De Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie (NWE) is blij dat het hof tot een veel lagere voorwaardelijke straf is gekomen dan de rechtbank. De NWE concludeert uit het vonnis dat het bieden van morele steun bij zelfdoding niet en het geven van instructie door een arts wèl in strijd wordt geacht met het strafrechtelijk verbod op hulp bij zelfdoding. Volgens haar ver groot dat de duidelijkheid. Ook stelt de NWE dat duidelijk is geworden dat een arts die bij een dreigende mislukking van een poging tot zelfdoding alsnog besluit om het leven van de patiënt te beëindigen, aan alle gebruikelijke zorgvuldigheidsei sen moet voldoen. Volgens het hof was er geen sprake van uitzichtloos lijden. De NWE meent dat onomstote lijk vaststond dat de patiënt zijn lijden uitzichtloos vond. Den Haag - De twee gedoodverfde kandidaten voor het voorzitterschap van het CDA lijken geen zin te hebben in deze baan. Kringen rondom oud-premier Lubbers ontkennen ten stelligste dat hij in de race is. Zelf wil Lubbers geen commentaar ge ven. Directeur drs. J. van Gennip van het Wetenschappelijk Instituut van het CDA heeft gisteren ont kend kandidaat te zijn voor de post. De naam van deze Bra bantse katholiek deed in het ge ruchtencircuit de ronde als mo gelijk opvolger van Bert van Vel- zen. Deze vertrok in het voorjaar na de perikelen rondom de aow die veel oudere CDA-kiezers in de armen van andere partijen joeg. Andere kandidaten voor de baan zijn nog niet genoemd. Van Gennip vindt het partij voorzitterschap van het CDA 'geen jongensdroom'. „De partij heeft ooit een beroep op mij gedaan om bij het Wetenschap pelijk Instituut te komen, en daar blijf ik bij." De naam van Lubbers als moge lijke kandidaat werd dinsdaga vond door oud-minister Braks genoemd. „Ik heb dat uit zeer betrouwbare bron vernomen," aldus Braks. Eerder op diezelfde dinsdagavond zei Braks nog slechts dat hij Lubbers een 'ge schikte kandidaat' zou vinden. De verwarring die Braks daar mee gesticht heeft, wordt hem door Lubbers niet in dank afge nomen. Hoewel Lubbers zelf geen enkel commentaar op de kwestie wil geven, heeft hij aan vertrouwelingen verteld dat Braks' manoeuvre de partij geen goed doet. Lubbers wil op geen enkele manier speculeren over een mogelijke rol voor hem bij het CDA in de toekomst. Dat weigerde hij ook al te doen in zijn laatste persconferentie als minister-president, toen hem naar zijn toekomstplannen werd gevraagd. De sollicitatie-commissie van het CDA moet op 23 september een voordracht doen voor de nieuwe voorzitter. De gewezen voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van het CDA, Brinkman, zit voorlopig thuis om bij te komen van de verwikkelingen rond zijn aftre den. Hij is niet ziek, maar heeft van de fractieleiding toestem ming gekregen om even 'afstand te nemen'. Rond Prinsjesdag, over een klei ne twee weken, wordt de gewe zen CDA-leider terugverwacht. De fractiewoordvoerster bena drukt dat Brinkman gewoon be reikbaar is en dat hij teruggeroe pen kan worden voor belangrijke debatten. Volgens haar is Brink man de afgelopen maanden, me de door de formatie, nauwelijks aan vakantie toegekomen. Toen hij enkele weken geleden in de fractie zijn aftreden aankondig de, heeft hij volgens haar al gezegd dat hij nog niet volop zal meedraaien in de fractie. Utrecht (anp) - De Utrechtse universiteit heeft een test met erfelijk materiaal ontwikkeld waarmee vastgesteld kan wor den of vlees bij de slager of in een restaurant wel afkomstig is van de opgegeven diersoort. Het komt volgens onderzoeker dr. J. Rothuizen vaak voor dat 'vals' vlees wordt verkocht of op de menukaart wordt aangepre zen. De nieuwe methode kan daar een eind aan maken. Door een analyse te maken van het erfelijk materiaal (dna) van het vlees, is het volgens Rothui zen mogelijk exact te bepalen van welk diersoort het afkomstig is. Daardoor kan worden nage gaan of de winkelier.en restau ranthouder werkelijk rundvlees, reebout, konijn, varkensvlees of gevogelte verkoopt, of dat de aangeboden waar in feite af komstig is van een paard, hond, kat of haas. „Op die manier is het mogelijk een eind te maken aan het gerommel in de verhan deling van vlees." Het erfelijkheidsonderzoek biedt ook mogelijkheden voor het on derzoek naar de vele ingewikkel de, erfelijke aandoeningen bij de mens, zoals epilepsie. Veteranen staan in de houding tijdens de onthulling van het borstbeeld van generaal Spoor. In Roermond werden gisteren de 6000 militairen herdacht die zijn gesneuveld in het Nederlands- Indië en op Nieuw-Guinea. Spoor was de laatste bevelhebber van de Nederlandse strijdkrachten in het toenmalige Nederlands-In dië. Hij gaf leiding aan twee zogenoemde politionele acties, waarbij het Koninklijk Nederlandsch Indië Leger (KNIL) ver woede pogingen deed orde op zaken te stellen in het opstandige Nederlands-Indië. Bij die acties is veel bloed gevloeid. Spoor behoorde tot de havikenhij dreigde in 1947 met ontslag toen hij vernam dat Nederlandse en Indonesische onderhandelaars een geheim vredesakkoord hadden gesloten. De plechtigheid gisteren trok ruim 12.000 belangstellenden. foto anp (ADVERTENTIE) Hier kunt u altijd op rekenen. J°Or Hierop maar tijdelijk. A Hart Nibbrig Greeve B.V., importeur van Mitsubishi, bestaat 70 jaar. En om dat te vieren maken wij, als u één "K?" dezer dagen een nieuwe Mitsubishi personenauto koopt, duizend gulden op uw rekening over. Buiten uw overeenkomst met de dealer om. Daar kunt u in ieder geval op rekenen. Bij elke Mitsubishi een importeursbonus van duixend gulden op de koop toe. HET VATICAAN heeft blufpoker gespeeld en verloren. Paus Johannes Paulus II en zijn veiligheidsadviseurs gokten erop dat de Bosnische Serviërs door de knieën zouden gaan wanneer Rome onverkort zou vasthouden aan het besluit om de paus een bezoek aan Sarajevo te laten brengen. De Vaticaanse redenering was dat zelfs de voor niets terugdein- sende Bosnische Serviërs zich niet tegen de publieke opinie zouden durven keren. Het bezoek van de paus aan de geteisterde oorlogsstad mocht immers op grote belangstelling van de nen tS0,ljt<e bev0"<in9 en °P vee' sympathie van buitenaf reke- Elf salvo's artilleriegranaten, afgevuurd binnen de door de VN ingestelde zone waarin zware wapens verboden zijn, maakten duidelijk dat de Bosnisch-Servische leider Karadzic voor een keer de waarheid sprak toen hij zei dat de veiligheid van de paus absloluut niet kon worden gegarandeerd. Na deze uitbarsting van geweld nam paus Paulus Johannes II het verstandige besluit om niet naar Sarajevo af te reizen. De paus beeft laten weten de Bosnische hoofdstad te bezoeken zodra de omstandigheden dat toelaten. gm -« tx f~v i x de in Bosnië heersende spanningen alleen maar kan verhogen, net steekspel van halve en hele dreigementen en aanslagen rond bet voorgenomen pausbezoek, geeft aan dat er in de slangekuil Sarajevo nog niet veel ten goede is veranderd. Dat er op dit moment minder wordt geschoten dan een aantal maanden geleden is mooi meegenomen voor de bevolking, maar uiteinde- pj 's niemand zijn leven zeker. Hoh iSnische Serviërs Zlin de aanstichters van het drama en oernalve per definitie de grootste boosdoeners. De Bosnische ta uS spe'en dot vuile oorlogsspel echter volop mee. VN-mili- lairen hebben ontdekt dat moslim-sluipschutters ook actief zijn in Sarajevo en omgeving. |j verhogen de chaos en verwarring en bevestigen hiermee het wr6 9ee,n enkele partij in het Bosnische conflict te vertrou- wn ri!S' 's 9een vvonder dat de buitenwereld onverschilliger kere en steec's meer Qeneigd is het Balkan-drama de rug toe te Deze jubileumbonus is verwerkt in de leasetarieven. Hart Nibbrig Greeve B 1 Sassenheim, 02522-66111 Dealeradressen vindt u in de Gouden Gids. Wijzigingen voorbehouden. Van onze Haagse redactie Den Haag Voorlopig is nog onzeker of de in Venlo wonende Surinaamse asielzoeker H. Aboikonie in Neder land mag blijven of teruggestuurd wordt naar Suriname. Minister van Buitenlandse Zaken, Van Mierlo, liet giste ren weten nog enige tijd nodig te hebben om antwoord te geven op vragen hierover van het GroenLinks-kamerlid Sipkes. Het ministerie van Justitie weigert intussen Aboikonie asiel te verlenen en wil hem het land uitzetten. Een be langrijke rol speelt hierbij dat Aboikonie reeds enkele keren veroordeeld is voor drugdelic ten en voor een poging tot zware mishandeling. Ook gaat het ministerie ervan uit dat Surinaamse asielzoekers niets te vrezen hebben bij terugkeer in het democratische Surina- Volgens Aboikonie staat te rugkeer voor hem gelijk aan een wisse dood. In het verle den is hij lijfwacht geweest van de Surinaamse legerleider Boerenveen en lid van de vei ligheidsdienst van Bouterse. Daarna liep hij over naar het junglecommando van Ronnie Brunswijk. In Nederland heeft Aboikonie informatie verstrekt aan de Centrale Recherche en Infor matiedienst (CRI). Deze, onder verantwoordelijkheid van de minister van Justite vallende dienst, ondervroeg Aboikonie en andere Surinaamse asiel zoekers over drughandel in Suriname en Zuid-Amerika en de rol van de voormalige lei ders van Suriname daarin. Aboikonie vreest dat hij dit contact met de CRI met de dood moet bekopen als hij wordt uitgezet. Sipkes vindt dat de CRI een speciale verantwoordelijkheid heeft voor mensen die infor matie verstrekken. Enkele ja ren geleden kwam een Fili- pijnse asielzoeker in grote problemen toen hij weigerde informatie te verstrekken aan de (onder de minister van Bin nenlandse Zaken vallende) Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD). In de Tweede Kamer zijn toen afspraken gemaakt over het ondervragen van asielzoekers door de BVD. Sipkes vindt dat dit soort afspraken ook voor het ministerie van Justitie gel den. Behalve GroenLinks willen ook andere partijen in de Tweede Kamer van minister Sorgdrager (Justitie) weten welk standpunt haar ministe rie in dit soort gevallen in neemt. Vertegenwoordigers van alle politieke partijen spraken gisteren met Suri naamse mensenrechtenactivis ten. Die verklaarden tegen over de kamerleden dat gede serteerde militairen uit het le ger van Bouterse hun leven niet zeker zijn bij terugkeer in Suriname. Van onze verslaggever Eindhoven - Het conflict rond de Stichting Levend Water in Eindhoven, waarin Piet Derksen en zijn echtge note Gertrude tegenover hun kinderen en enkele andere bestuursleden stonden, is de wereld uit. Diverse betrokkenen hebben dat gisteren bevestigd. Wat de oplos sing is, wilden zij echter niet zeggen. De problemen ontstonden, nadat Derksen en zijn echtgenote begin dit jaar besloten terug te komen op hun besluit om zich terug te trekken als bestuursleden van Levend Water. De stichting be heert het vermogen dat Derksen heeft overgehouden aan de ver koop van het recreatieconcern Center Pares en dat hij heeft bestemd voor religieuze doelein den. Omdat hij vreesde dat de kinderen 'hun legitieme portie' zouden opeisen, bracht Derksen het vermogen van enkele hon derden miljoenen buiten hun be reik door het over te hevelen naar Gibraltar. De kinderen Derksen vochten samen met enkele andere be stuursleden die transactie naar Gibraltar voor de rechter aan. Bovendien lieten zij beslag leg gen op alle Nederlandse vermo gensbestanddelen van het ge- loofsimperium van Derksen, waartoe onder meer de Stichting Getuigenis van Gods Liefde in Eindhoven behoort. En zij eisten het vertrek van hun mede-be stuurslid mr. P. van der Velden, die in het dagelijks leven vice- president van het gerechtshof in Den Bosch is. Op verzoek van beide partijen heeft de rechtbank de behande ling van deze zaken opgeschort, zodat zij de gelegenheid hadden om het onderling eens te worden. Volgens diverse betrokkenen is er een oplossing bereikt waar door alle problemen de wereld uit zijn, Mr. J. Latour, een van de advo caten van de kinderen Derksen, zwakte dat gisteravond wat af. Volgens hem is een eindoplos sing in zicht, maar zijn nog niet alle details geregeld. \5 Van hoeveel nep-arrestaties zouden we in het verle den via de buis al getuige zijn geweest? Die ene in Limburg is nu aan het licht gekomen, maar het lijkt me sterk dat dat geintje niet vaker uitgehaald is. Hel zijn vooral de tv-zenders die boos reageren op het pr-stukje van de Limburgse politie, terwijl toch vooral zij degenen zijn die in hun drang om levende beelden te brengen, de werkelijkheid veel vaker geweld aan doen. Het is al eens voorgekomen dat voor speciaal voor de tv een zitting van. een kamercommissie is overge speeld. Veel vaker zie je in de tv-journaals eerst beelden van een persconferentie waarbij de schrijvende pers vragen stelt. Daarna wordt het middelpunt van de persconfe rentie voor de camera gehaald en worden de vragen van de schrijvende pers ongegeneerd herhaald. Nep-gesprekken zijn dat, want het echte nieuws was al op de persconferentie gepresenteerd. Maar zo'n ge beurtenis is moeilijk te filmen, dus wordt er nadien, tegen een iets ander decor, een hapklare tv-brok van gemaakt. Zo kan het ook gebeuren dat mensen die elkaar helemaal niet mogen, met het oog op de camera minutenlang eikaars hand schudden. Speciaal ook voor trage camera-mensen lopen kran- senleggers nog altijd even terug naar het monument om nog even het lint goed te doen, zodat er op tv toch nog beelden te zien zullen zijn van iets dat op een herdenking lijkt. Gedenkwaardige tv zie je evenwel nog maar zelden. MERIJN NS-conductrice gestoken met mes Best - Een tot nu toe onbekende treinpassagier heeft dinsdaga vond rond half acht op het station in Best een 35-jarige NS-conductrice uit Eindhoven met een mes gestoken. Zij werd licht gewond. Op het moment dat de dader de trein, die uit Utrecht kwam, verliet stak hij met een slagersmes de conductrice. Zij stond in de trein bij de uitgang vlak achter de locomotief. Na zijn daad holde de dader naar de uitgang van het station waar hij zich tussen andere treinpassagiers, die het station verlieten, mengde. Waaarom de vrouw werd gestoken, is onbekend. Volgens de politie mag het wonder heten dat de conductrice niet zwaarder werd gewond omdat de dader een zeer groot mes hanteerde. Kinderen ontwerpen Kinderpostzegel Den Haag - Niet professionele vormgevers maar schoolkinderen mogen op de computer de Kinderpostzegel 1995 ontwerpen. Als thema is dan ook gekozen 'Kind en fantasie'. Alle scholen in het basisonderwijs krijgen een wedstrijdpakket. De drie winnende ontwerpen verschijnen als postzegel. Elke school mag drie ontwerpen insturen. Een jury, onder voorzitterschap van kin derboekenschrijver Dick Bruna, velt het oordeel. Weer brandstichting in Eindhoven Eindhoven - Een kleine brand in de nacht van dinsdag op woensdag in de Regionale Groenschool in Eindhoven blijkt te zijn aangestoken. Een bewijs, aldus de politie, dat in Eindhoven meerdere brandstichters actief zijn. De politie hield onlangs een 27-jarige zwerver aan. Deze bekende de afgelopen weken brand te hebben gesticht in twee scholen, een kerkgebouw, een kinderdagverblijf en een caravan. De verdachte heeft ook toegegeven dat hij in 1981 in Eindhoven een school in brand heeft gestoken. De man had het in alle gevallen voorzien op houten gebouwen. De afgelopen twee maanden zijn in Eindhoven en omgeving dertien gebouwen door brand verwoest. - 3 Nep-enquêteurs vragen om pincode Wezep - Op de Noordwest-Veluwe blijken de laatste dagen mensen actief die zich voordoen als enquêteur en daarbij vragen naar de pincode van een giro- of bankpas. Een woordvoerder van de regiopolitie sluit niet uit dat zij 'geïnspireerd' zijn döor de valse Nipo-enquêteur die vorige week is aangehouden in Eerbeek. Bij het Nipo zijn de afgelopen dagen zo'n honderd telefoontjes binnengekomen van verontruste mensen. Aanleiding voor de onrust was de aanhouding afgelopen week van een 23-jarige man uit Amstelveen. Deze troggelde bij minimaal acht mensen telefonisch persoonlijke gegevens los door zich onder andere voor te doen als medewerker van het onderzoeksbureau. Hij zou met de gegevens paspoorten hebben aangevraagd en op de namen van de nietsvermoedende mensen grote kredieten van banken hebben gekregen. Onderzoek naar noodzaak Betuwelijn Rotterdam - Een commissie van 'wijzen' moet nagaan of de aanleg van de Betuwespooriijk noodzakelijk is en welke serieuze alternatieven er zijn. „Het is niet de bedoeling nog eens een rapport te laten maken, maar nog eens na te gaan waarom de Betuweroute nodig zou zijn en te zien of prognoses over de toename van vervoer kloppen," aldus minister van Verkeer en Waterstaat Jorritsma gistermiddag na de opening van het Rail Service Center bij de Rotterdamse Waalhaven. Het kabinet besloot al eerder dat het besluit over de aanleg van de Betuwelijn een half jaar zou worden uitgesteld. Verleden groepsleider niet nagetrokken Den Haag - Oud-directeur H. Brevink van De Koperwiek zegt niet te hebben geweten dat een groepsleider van dit kinderhuis in Hoek van Holland in 1987 seksueel misbruik heeft gemaakt van één van de pupillen. Dinsdag meldde het openbaar ministe rie dat de groepsleider na de Koperwiek nog eens zeven jongens in het Wassenaarse kinderhuis De Sonnenburgh heeft misbruikt. Hij heeft bekend. De leiding van De Sonnenburgh heeft bij de aanname van de groepsleider nooit over zijn eerder misbruik vernomen van de Koperwiek, waar Brevink toen directeur was. Brevink zei dat De Koperwiek de 36-jarige man niet heeft ontslagen. Dat was wel gebeurd als ik van het misbruik op de hoogte was geweest, aldus Brevink. Wel is in gesprekken met de groepsleider op het nemen van ontslag aangedrongen 'omdat hij - niet met kleine kinderen kon omgaan'. Brevink wil niet toelich ten wat hij daarmee bedoelt. Hij zegt de man te hebben aangeraden 'ander werk dan met kleine kinderen' te zoeken. De groepsleider is in 1991 in De Sonnenburgh begonnen, mede nadat volgens directeur R. Zoutendijk van de Wassenaarse instelling gunstige referenties over hem waren binnengekomen van zijn vorige werkgever De Koperwiek.

de Stem | 1994 | | pagina 3