Rouwen kan anders Een cd is een wonder Amsterc op passi NVM: 6 Gemeenten moeten deelnemen aan Hypotheek Garantie' Meer vakan Wereldhave DE STEM CONSUMENT I A R A Kaatje Hendrika Maria Bosma-Romijn 'De Aanzeg', alternatieve advertenties in zes regionale dagbladen Roos van den Berg 'Doet u er maar een cd-rom speler bij' ONDER DE KURK Stiefkind WIJZER Met de kinderen DE STEM Ben Bosboom op DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1994 OP 29 MEI IS MIJN KIND, WAAR IK ZIELSVEEL VAN HOU, DOODCECAAN. ZIJ IS NU IN HAAR DIERENWERELD WAAR ZE ZO VAN HIELD. WE BECRAVEN JARA OP 4 JUNI OM 15.OO UUR OP DE BECRAAFPLAATS SPAARDAMMERWEC 56 IN AMSTERDAM. CIJRA CELSDORP. Zes regionale dagbladen in Nederland, waaronder deze krant, stellen op 1 oktober hun pagina's open voor 'al ternatieve rouwadverten ties'. Die kunnen handge schreven zijn, foto's bevat ten (niet alleen van de over ledene) en zullen in vormge ving sterk afwijken van wat totnutoe in Nederland ge bruikelijk is. Dat betekent niet dat alles is toegestaan. De kranten hebben negen ontwerpen aangekocht van grafisch ontwerpster Paula van der Heijdt uit Amster dam. De nieuwe adverten ties waren haar afstudeer project aan de Amsterdamse Rietveldacademie. Ze trok ken sterk de aandacht. Het Stedelijk Museum in Am sterdam wijdt er momenteel zelfs een tentoonstelling aan (tot 6 november). De zes dagbladen gebruiken de ont werpen naast de meer tradi tionele rouwadvertenties. ALICE Veel te vroeg uit het leven gestapt na een slopende ziekte. De begrafenis zal op 4 juni om 10.30 uur plaatsvinden op de Algemene Begraafplaats te Almere. FAM. VAN LAVEREN Bewonderenswaardig was haar levenskracht Nu is zij in rust van ons heengegaan... echtgenote van Karei Hendriks Op de leeftijd van 67 jaar. De avondwake is op maandag 3 juni om 1930 uur in de Heilige Kerk te Vlissingen. De teraardebestelling zal plaatsvinden op 4 juni om 1530 uur op de begraafplaats „De Hulle Denneweg 23 te Vlissingen. Na de plechtigheid is er gelegenheid tot condoleren. De familie. Liever geen bezoek aan huis. Door Nico Koolsbergeri De dood is niet langer taboe. Na tientallen jaren verban nen te zijn geweest uit het openbare leven, trekken dood en uitvaart op vele manieren de aandacht. Kerkhoven worden openge steld voor publiek dat mo numenten wil bewonderen of mijmeren over de zin van het bestaan. De rituelen rond begrafenissen en crematies zijn aan sterke veranderingen onderhevig. De kist met het stoffelijk overschot wordt nu vaak gedragen door vrienden of familie. Het 'Waar heen, waarvoor?' uit de luid sprekers maakt plaats voor echte musici die de favoriete muziek van de overledene spe len. Na crematies wordt de as mee naar huis genomen of geplaatst in een kunstig monumentje - .een 'urnament' - op het ter rein van het crematorium. Nu Nederland een multiculturele samenleving is geworden, ne men we kennis van het rouwen in andere culturen. De uit- vaartwereld trekt de aandacht met haar reclamecampagnes: 'Is er koffie na de dood?' en 'Ik ga dood'. Foto's In rouwadvertenties verschij nen - nog niet eens zo lang - foto's van mensen die het tijde lijke met het eeuwige hebben verwisseld. Advertenties weer spiegelen de veranderingen in een samenleving. Een beetje tenminste, want de Nederland se dagbladen zijn zeer terug houdend in het aanpassen van de traditionele rouwannonces. Mensen die uit volle overtui ging kiezen voor een vertrouw de boodschap - zwartomrand, zakelijk, een lijst namen van nabestaanden - zouden zich ANGELIQUE Verpleegkundige Echtgenote von Karei Hendriks Veel te vroeg uit het leven gestapt na een slopende ziekte. De begrafenis zhl op 4 juni om 10.30 uur plaatsvinden op de Algemene Begraafplaats te Almere. FAM. VAN LAVEREN 1945 De begrafenisplechtigheid zal op dinsdag 4 januari plaatsvinden. Dit zal gebeuren te Haarlem, op de begraafplaats Isolde om 15.00 uur. Correspondentie-adres: Kleine Kerkstraat 34, 3456 DR Haarlem De familie van den.Berg. kunnen storen aan een bonte kermis op dezelfde pagina. Daarom ook stuitte de intro ductie van foto's op de overlij- denspagina aanvankelijk op verzet bij de krantenuitgevers. De dagbladen van de VNU - De Gelderlander, Brabants Dag blad, De Stem, De Limburger, Eindhovens dagblad, Dagblad voor Noord-Limburg - gaan nu veel verder. 'De Aanzeg' doop ten zij het project. Vanaf 1 oktober is er keus uit negen modellen van 'alternatieve' rouwadvertenties. Ontworpen door Paula van der Heijdt die De Aanzeg creëerde als afstu deerproject voor de Rietveld academie. Hiermee wordt een nu tweehonderd jaar vertrouwd beeld doorbroken. De zes kran ten zijn de eerste die deze stap zetten. De ontwerpen hebben elk een naam gekregen. Zoals Ziele- slaap, Voornaam, Rustig inge slapen, In alle stilte, Vlinder blijheid. De bekende dikke lij nen om de advertentie ontbre ken. Sommige modellen hebben lichtgrijze decoraties waarover in zwarte letters cursieve tekst wordt gedrukt. Er zijn ronde en ellipsvormige ontwerpen. Geen combinaties Handgeschreven advertenties zijn mogelijk. Er is ruimte voor kindertekeningen. Voor foto's en dat kunnen ook foto's zijn die iets over de overledene zeg gen in plaats van hem of haar zelf af te beelden. Zijn er combinaties mogelijk? „Nee," zegt Ton Gimbrère, pro jectmanager bij de VNU Dag bladengroep, heel beslist. „Dat is de eerste vraag die we steeds weer krijgen. Dit zijn de mo dellen, dit is de keuze. We wil len een herkenbaar beeld heb ben en dat onder controle hou den. Het moet smaakvol blij ven." De advertenties zullen onge veer 20 procent duurder zijn dan de traditionele rouwan- nonce, waarvoor men overigens altijd kan blijven kiezen. Ton Gimbrère heeft enig onder zoek verricht naar de ontwik kelingen binnen rouwadverten ties. Tweehonderd jaar lang veranderden ze niet wezenlijk. Steeds terugkerende uitdruk kingen, ook nu nog, zijn: met leedwezen..., bedroefd maar dankbaar..., na een moedig ge dragen lijden..., toch nog on verwacht... Dan volgen de naam van de overledene, de geboorte- en sterfdatum, de na men van de nabestaanden en informatie over begrafenis of crematie. Aids En toen kwamen de verande ringen. Oorzaak: aids. Ineens sterven jonge mensen. Niet on verwacht, ze zien het jaren aankomen. „Ze gaan bewust met het overlijden om," zegt Gimbrère. „Ze bereiden alle as pecten van hun uitvaart van te voren voor." Ze kunnen de dood niet tegenhouden. Maar ze willen er wel hun zegje over doen. Zo ook hun vrienden en nabestaanden. Dat leidt tot andere rouwad vertenties. De zwarte rand is er nog, maar daarbinnen gebeuren andere dingen. Vaak wordt de overledene - enigszins merk waardig in een tijd waarin het geloof in een hiernamaals sterk aan erosie onderhevig is - toe- gesproken. Kleinkinderen brengen hun laatste boodschap aan opa of oma onder woorden. De overledene heeft zelf een laatste boodschap voor degenen die de advertentie zien. Niet direct betrokkenen betuigen hun medeleven aan de nabe staanden. „Al met al is er be hoefte aan meer tekst," zegt Gimbrère. „De Aanzeg biedt die ruimte." Door Nico Koolsbergen Computers saai? Wat is leuker dan de stem te horen van je 2-jarige dochter die nu bijna 25 is? Destijds opgenomen op een, antieke bandrecorder met een microfoon die alleen maar sto ringen veroorzaakte. Nu glashel der. De bijgeluiden en overbodi ge passages zijn verwijderd. Om tranen van in je ogen te krijgen. Met dank aan de pc die dit soort ingrepen voor gewone mensen mogelijk heeft gemaakt. Computers saai? Ja, als het ap paraat alleen wordt gebruikt om teksten te maken, de boekhou ding te voeren of het ledenbe stand van de hockeyclub bij te houden. Er kan nog wel wat meer. Foto's van de afgelopen zomervakantie bekijken. Ge vleugelde uitspraken van John Cleese of Bugs Bunny („What's up, Doc?") beluisteren. Een do cumentaire bekijken over de Berlijnse muur, waarin president Kennedy onthult dat hij ein Ber liner is. Voor zulke genoegens moet een pc worden uitgebreid met een 'geluidskaart', een paar speaker- tjes en een CD-rom-speler. Knippen, plakken, filteren en andere bewerkingen van gelui den en beelden vereisen speciale software, maar die is gratis of voor een paar tientjes te vinden op de bulletin boards (via pc, modem en telefoon toegankelijke informatie- en softwarebron- nen). Uiteraard heeft tegenwoor dig iedere pc een modem om via de telefoon met andere compu ters te kunnen communiceren. Wie met video wil stoeien, heeft een 'video-blaster' nodig. Fan tastisch toch dat we Ron Brand- steder zo maar op de harde schijf kunnen vangen? Het heet multimedia. De combinatie van beeld, geluid, tekst. En dan ook nog graag 'interactief: de gebruiker gaat kriskras door alle informatie heen en bekijkt en beluistert alleen wat hem interes seert. Met speciale dank aan de compact disc. Dat zilveren of gouden schijf je bevat zo onvoorstel baar veel informatie dat een mens het niet meer kan bevatten. Koppel de cd aan een televisie (met de door Philips uitgevon den cd-i-speler) en de beeldbuis blijkt ook leuk te kunnen zijn. Of een cd-rom-speler aan een pc en in de rechthoekige ogen van de plaats van de computerfreaks ver schijnen pretlichtjes. On betwist hoogtepunt in de cd-rom-wereld is En carta, een van de ency clopedieën op schijf. De cd-rom is bezig met een ge weldige opmars. Er zijn al meer dan 5000 titels, tegen circa 300 voor cd-i. „Doet u er maar een cd-rom-speler bij," krijgen de_ verkopers van computers steeds vaker te horen. De klanten infor meren bezorgd hoe veel schijfjes erbij geleverd worden. Het ant woord stelt meestal tevreden. En als ze het anders willen: cd-roms zijn meestal niet duur en zijn overal te koop. Zo'n tien procent van alle pe's is intussen met een cd-rom-speler uitgerust. De verwachting is dat zo'n uitbreiding over vijf jaar standaard in elke verkochte ma chine zal zitten. Allerlei compu terprogrammatuur komt tegen woordig ook op compact disc uit en is dan ook nog goedkoper dan op floppy's. Omdat een cd-rom niet te kopiëren valt en de soft warefabrikant dus niet langer programma's verkoopt waar tientallen mensen plezier van hebben terwijl er maar één heeft betaald. Ook de foto-cd doet het goed. Breng foto- of diafilmpje naar de fotograaf en vraag of de plaatjes op cd kunnen worden gezet. Het gouden schijfje gaat een mensen leven mee en er gaan honderd foto's op. Computerbeelden zijn gemakke lijk te manipuleren. Contrast en helderheid aanpassen, filters toevoegen voor speciale effecten, vervormen van het plaatje, ko piëren van onderdelen naar an dere plekken. Een populair pro gramma dat dit allemaal moge lijk maakt, is PaintShop, te vin den op de al genoemde bulletin boards. Voor dit soort klussen is wel een zware computer nodig want de beelden vreten schijf- en geheugenruimte. De foto-cd is zo populair dat het weken kan duren voordat het schijfje terug is. Er is voor de hele Benelux maar één 'ontwik- kel-centrale' en die kan het werk nauwelijks meer aan. Een cd-rom-speler kan ook ge wone audio-cd's afspelen. Mu ziek bij het werk dus. En dan gaat de telefoon. Een dames stem, wat monotoon: „Meneer, mag ik u wat vragen?" „Zeker mevrouw." „Leest u veel?" „No- Koppel de cd aan een televisie en de beeldbuis blijkt ook leuk te kunnen zijn. foto philips gal mevrouw." „Bent u geïnte resseerd in nieuwe ontwikkelin gen?" De vragen worden zo te horen voorgelezen van een brief je. „Jawel mevrouw." Het is de zoveelste poging om via de telefoon een encyclopedie te verkopen. Wie erop in gaat is uiteindelijk duizenden guldens kwijt voor een paar meter prachtbanden. Niets ten nadele van zo'n standaardwerk maar wie bij de Z iets zoekt, wordt doorverwezen naar de P en daar blijkt dat het gewenste detail uiteindelijk bij de R staat. De laatste fase is de schrijfkramp die ontstaat bij het overpennen van gegevens die straks in een brief of rapport moeten. Iemand die dat allemaal vervelend vindt, is rijp voor een encyclopedie op cd. Met encyclopedie bedoelen we in dit geval iets van 25 tot 30 delen met zeker duizend onderwerpen per boek. Het fraaiste voorbeeld heet: Encarta. Er zijn meer ency clopedieën op de markt (vanaf iets boven de 100 gulden) maar Encarta, een produkt van Micro soft, wordt door kenners en lief hebbers als state of the art ge zien, in het bijzonder om het gebruiksgemak. Wie er een avondje mee heeft gespeeld, is voor altijd verkocht. Dat ene schijfje rechtvaardigt misschien wel de complete aanschaf van computer, cd-rom-speler en ge luidskaart. Encarta kost onge veer 300 gulden. De disc bevat een volledige 29-delige Amerikaanse encyclo pedie (de Funk Wagnalls), waaraan Microsoft nog circa duizend onderwerpen heeft toe gevoegd. Behalve de teksten staat op het schijfje een voor raad multimediaal geweld: 8 uur geluid, 7800 foto's en andere illustraties (de meeste in kleur), 100 animaties en videoclips, 800 kaarten, gesproken voorbeelden van 60 talen, een spelletje om je kennis te testen, een timeline die de complete wereldgeschiedenis in beeld brengt. Zoeken naar wat dan ook is een kwestie van muisklikken en wat letters ty pen. Encarta wijst zelf de weg via een scala aan zoek- en hul popties. Beelden, geluiden en teksten zijn zonder problemen naar andere programma's te ko piëren. Joost van den Vondel staat erin, Jan Wolkers trouwens ook. En Ruud Lubbers en Joop den Uyl. Wim Kok nog niet. Encarta is bijgewerkt tot begin 1994. De weinige tekortkomingen zijn voor een Amerikaanse encyclo pedie die over Nederland schrijft, niet ongewoon. Philips wordt maar één keer genoemd (als uitvinder van de cd) en dat is een misser. Want een cd is een wonder! Wil iemand al is het maar voor een seconde of 20 Caruso horen zingen? Zien hoe de planeten om de zon cirkelen? Een filmpje over de dans van de honingbij zien? Kunst uit de hele wereld bekij ken? Snappen hoe het Theorema van Fermat in elkaar steekt? Een leeuw horen grommen of een hond horen blaffen? Geïnteres seerd in vlaggen en volksliederen van elk land ter wereld? Encarta heeft het allemaal. Als je een slecht glas wijn wil drinken, moetje een Neder lands café binnen stappen. Jammer, maar het is zo. Het is veelal echt huilen. Zelfs in bekende gelegenheden met een goede naam snappen ze er vaak niets van. Terwijl het inschenken van een goed glas wijn toch zo simpel kan zijn. Als ik in een café kom of in een leuke kroeg, bestel ik re gelmatig tot verbazing van mensen die mij kennen, géén glas wijn. Bah, nee. In een goed café is de koffie goed en smakelijk en de pils die getapt wordt voortreffe lijk, maar de wijn is bijna altijd een droevige belevenis. Het stiefkind onder de hore- ca-dranken. De grootste fout die gemaakt wordt, is het schenken van wijn uit een fles die langer dan een etmaal open heeft gestaan. Omdat het meestal gaat over een goedkope wijn, moet die wijn binnen 24 uur op zijn. Simpele wijn die in aanraking komt met lucht, blijft binnen die tijd wel goed, maar daarna slaat de oxydatie genadeloos toe. De wijn smaakt dan ge woon vies. Er is nog meer aan de hand. Ik kan, als het moet, zo uit mijn hoofd lukraak tien be roemde cafés of kroegen in het hele land opnoemen, waar de wijn geserveerd wordt in zo'n klein portglas. Twee normale slokken en op is de wijn. Het is met zo'n klein glaasje.in je hand onmo gelijk om even de wijn te laten walsen en eraan te rui ken. Een echt gewoon en dus groter wijnglas moet voor tweederde zijn gevuld. Nooit voller. Wat minder erg is maar niet temin toch helemaal ver keerd, is het serveren van te warme rode wijn en te koude Door Hein Sluijter witte. Het is schering en ij slag. En dan de prijs. Voor een uit een fles die heel vaak vod, slechts 5 gulden is ingekoè betaal je doorgaans 3,50 g den. Als je nu weet dat normaal gesproken zes gevuj. de glazen uit een fles komen, dan weet je tevens dat je ej. genlijk behoorlijk bedondert wordt. Zes keer 3,50 gulden j 21 gulden. Die fles gaat dj vier keer over de kop. Wie maakt in 's hemelsnaai de Nederlandse café-uitbaten nu eens duidelijk dat het veren van een glas wijn na zo'n aandacht vergt als kopje koffie, een pils of portie bitterballen? En dat jc er dan best 3,50 gulden voor over hebt? Gelukkig is er eindelijk goed initiatief genomen. Centrale Vereniging van Ne- derlandse Wijnhandelaren op het idee gekomen om t 'Wijncafé van het jaar' uit ie roepen. Gediplomeerde vino, logen bezoeken voortaan ei jaar incognito cafés in het he le land. Die brengen dan ver slag uit aan een onafhankelij ke en deskundige jury. Wan- na het winnende café een oor konde krijgt en een bordje aan de gevel. Dit jaar vielali eerste de eer te beurt aan 'De eerste aanleg' in Heemstede. Hulde aan die vinologen dit het stiefkind durven drinken. Door Marijke Prins Hieronder volgt een recept voor gevulde bloemkool leuk is om met je kind(-eren) te maken, al was het al maar omdat de bereiding ervan op kleien en knutselen lijkt (Eva van drie lukte het al). Als enthousiast kok geloof ik in de educatieve kracht van Kinderen die wat weigerachtig met eten zijn, zouden systema tisch betrokken moeten worden bij het koken van de maaltijd Wat je zelf kookt, lust je wel. En hoe trots is een kind niet wanneer hij iets doet wat echt nuttig en geslaagd is. Begin bijvoorbeeld met een eenvoudig aangeklede omelet, met tomaten en kaas of met peterselie en wat spek. Laat je kind dan ook eens macaroni koken met ham en kaas of aardappelen met sla maken. Er zijn genoeg recepten te bedenken die niet zijn en kinderen elementaire technieken als koken, bakken en stoven bijbrengen. Want het moet toch niet zo dat een kind van tien - ik heb het meegemaakt - een pan alleen rijst opzet en denkt dat dat goed kan gaan. Voor het oefenen van eenvoudige recepten en het verbreden van de blik is het kookboekje voor kinderen van Unicef aan te raden. Het boekje met recepten uit de hele wereld kan besteld worden via de organisatie in Den Haag (voor inlichtingen en het opvragen van een bestelbon 070-3339300). Gevulde bloemkool Voor vier personen Voorbereidingstijd: 20 minuten Kook- en baktijd: ruim een uur 1 middelgrote bloemkool 250 gram rundergehakt of gehakt half-om-half 1 eetlepel gemalen Zwitserse kaas 2 eetlepels gehakte peterselie 1 eetlepel gehakte basilicum (of 1 theelepel gedroogde) 1 theelepel droge majoraan 1 teentje knoflook 1 eetlepel tomatenpuree 1 theelepel niet scherpe mosterd 50 gram geraspte pittige kaas 4 eetlepels olie 1 middelgrote ui in ringen gesneden 2 middelgrote, rijpe tomaten Maak de bloemkool school, ontdoe hem van zijn bladeren et stronk en blancheer de kool twee minuten in kokend water. Spoel hem af en laat de bloemkool uitlekken. Meng het gehakt met de rest van de ingrediënten tot een gladde massa en verdeel die tussen de roosjes (goed proppen). Bak de uiringen glazig in de olie en leg die mét de olie op de bodem van een diepe ovenschaal. Hier bovenop komt de gevulde bloemkool zelf. Leg om de bloemkool de in vieren gesneden tomaten. Dek de schaal af me! folie of deksel en zet hem in het midden van een op 180 graden voorverwarmde oven. Laat de bloemkool in ruim een uur worden. Als je een grill hebt, zet je die de laatste vijf minuten aan r de bedekking van de schotel is gehaald. Strooi de kaas over de bloemkool en laat die bobbelend bruin worden. Als je geen fff in de oven hebt, kun je de kaas eenvoudigweg even smelten. Lekker met smeuiige puree. Den Haag (anp) - De Nederlandse Vereniging van Makela® (NVM) vreest voor rechtsongelijkheid als niet alle gemeen® deelnemen in de nieuwe hypotheekgarantie. Een aantal meenten belemmert volgens de NVM de vorming van Nationale Hypotheek Garantie, die de gemeentegarantie opvolgen. uk» Deze gemeenten vinden dat de Stichting Waarborgfonds Eigen Woning da normen voor het ver lenen van garanties te ruim stelt en zijn bang voor de eventuele financiële consequenties daar van. Die vrees is volgens de makelaars echter ongegrond. Als een aantal gemeenten niet mee doet leidt dat tot ongelijke syste men van garantieverlening, al dus de NVM. De financiering van de stads'® nieuwing is naar mening van makelaars de reden voor de gerende gemeenten. Zij deze kosten onder de garand® geling laten vallen, waar®; een inkomensinstrument er volkshuisvestingsinstrument wordt. j. De NVM beschouwt als een oneigenlijk gebruik de regeling. Ree Van onze verslaggever Leidschendam - De bin nenlandse toerismeb- ranche heeft een driedub bel recordjaar achter de rug. Het aantal vakanties in eigen land bereikte een recordhoogte van 15,5 mil joen, de bestedingen be droegen 3,7 miljard gulden en voor het eerst koos meer dan 50 procent van de Nederlanders voor een vakantie in eigen land. Dat heeft directeur F. Jansen van Toerisme Recreatie AVN (de nog jonge vereniging van ANWB, Nederlands Bureau voor Toerisme en VW's) deze week bekendgemaakt. Het aantal (korte of lange) va kanties dat Nederlanders in ei gen land doorbrachten steeg vo rig jaar met een half miljoen, vergeleken met 1992. Jansen voorspelt dat de groei ook dit jaar doorzet; hij verwacht over 1994 15,8 miljoen binnenlandse vakanties te registreren. Vaker en korter Nederlanders gaven vorig jaar gezamenlijk 3,7 miljard gulden uit tijdens hun vakanties in ei gen land. Dit jaar zou dat be drag kunnen stijgen tot 3,8 mil jard gulden. Jansen: „Addertje onder het gras is dat de gemid delde verblijfsduur van binnen landse vakantie nog steeds af neemt: van 6,8 dagen in 1992 tot 6,6 dagen vorig jaar. Mensen gaan vaker, maar korter." Het afgelopen jaar was de groot ste trekpleister in Nederland de provincie Gelderland, gevolgd door Limburg, Noord-Brabant, Friesland en Drenthe. In de ra st< Ni ee aa ial de de Door Loek Smits In de binnenstad van Am sterdam staat iets moois te gebeuren. Over enkele we ken wordt het plan-Autode- len operationeel. Op twee lo- katies worden elk vijf auto's geparkeerd, waarover deel nemers van het project naar believen kunnen beschikken. Deskundigen menen dat collec tief autobezit het enig passende antwoord is om ondoelmatig particulier verkeer drastisch te rug te dringen. Ex-journalist Ben Bosboom (41), stuwende kracht achter dit plan, is blij dat het eindelijk zover is. „Sinds jaar en dag staat in de binnenstad ruim 2,5 miljoen kilo blik gedurende 23 uur per etmaal stil. Die waanzin moet ophouden. Met de vrijko mende ruimte kunnen buurt en gemeente straks creatief aan de slag. Mogelijkheden genoeg." Green Cab De oprichter van Green Cab, zoals het even simpele als doel matige project geregistreerd staat, heeft wat met de binnen stad. In 1987 bedacht hij voor het Venetië van het Noorden de watertaxi. Bosboom meende met die vondst de toen al dicht geslibde grachtengordel te kun nen ontlasten. Z'n recept werk te echter niet. Dat wordt nu anders. Leden van Green Cab - vaak carpoolers - kunnen voor 350 gulden per jaar, plus eenzelfde bedrag als eenmalige borg, dag en nacht over een auto beschik ken. Jongeren onder de 23 beta- Amersfoort - Vanaf vandaag tot en met zondag vindt in het cfntrum het evenement Kei- stadfeesten Amersfoort plaats. Len feest rond het binnentrek- ,eiL van een grote kei door de stadspoort. Met een taptoe, ko- renfestival, bestorming van de koppelpoort, historische op- °cht en op zondag een kunst markt. Rotterdam - Tijdens de Wereld- avendagen Rotterdam, van morgen tot en met zondag, zor gen tal van evenementen voor een bijzondere kennismaking met de haven. Er zijn mystery us- en boottours, scheepsbe-

de Stem | 1994 | | pagina 22